orpshuis Nisse weer duurder Zorgsaamziekenhuis scoort goed PZC Tazet Elke dag eer van je werk Tholen staat bouw kerk toe ,15 xdA-fractie plaatst kritische kanttekening bij kredietaanvraag wethouder agenda 1 woensdag 5 oktober 2005 ISSE - Nog altijd is het gesteg- J over de verbouwing van het lorpshuis in Nisse niet ten ein- |e, Wethouder F. Tollenaar ■ecft de raad opnieuw om extra tredict gevraagd. De PvdA-frac- jtst daar - voorafgaand raadsvergadering - vast ïi'iische kanttekeningen bij. Modelbouwbeurs JOES - Het ambachtscentrum n Goes houdt een modelbouw- leurs in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Modelbouwers. De beurs is ge- ,]and op zaterdag 22 oktober en uurtvan 10.00 tot 16.30 uur. Bezorgklachten: 10-0231231 op maandag t/m vrijdag fledurende de openingstij- zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 160 AA goes 81:0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) llgrid Huibers Mieke van der Jagt Fraek Janssen Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes lel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl Het extra geld, een bedrag van ruim 33.000 euro, dat Tollenaar nodig heeft, is bestemd voor een overkapping van een ontsieren de luchtverversingsinstallatie. Die installatie werd twee jaar geleden op het dak geplaatst om te kunnen voldoen aan de drank- en horecawet en het Bouwbesluit. De PvdA vraagt zich nu af wat de plaatsing van de luchtverver singsinstallatie heeft gekost en of een overkapping van het bui zenstelsel echt ruim dertigdui zend euro moet kosten. Verder wil de fractie weten of de ge meente metingen heeft verricht om vast te stellen of de luchtver versingsinstallatie al dan niet aan de geluidsnormen voldoet. Tot slot vraagt de PvdA-fractie zich af of nu op andere dorpshui zen in de gemeente ook een luchtverversingsinstallatie moet worden geplaatst. Niet nieuw Overigens zijn deze vragen en bezwaren niet nieuw. Eerder hebben omwonenden van het dorpshuis al geprobeerd om het - in hun ogen ontsierende - ge vaarte van het dak te krijgen. Ook het feit dat de installatie zonder bouwvergunning is ge plaatst en bovendien veel la waai maakt, werd door de bewo ners in de strijd geworpen. Maar omdat er volgens wethou der Tollenaar 'concreet zicht was op legalisatie' van het bouw werk, mocht de installatie blij ven staan. De verbouwing van het dorps huis houdt de gemoederen in de gemeente Borsele al jaren bezig. Het werk, dat ruim vier jaar ge leden begon, kwam in de zomer van 2002 stil te liggen, omdat de toenmalige beheerscommissie een te dure opdracht had ver strekt. De gemeente stelde na veel wikken en wegen extra geld beschikbaar en nam de ver bouwing in februari 2003 van de beheersstichting over. Maar nog altijd is het niet ge lukt om de schietkelder waarin schietvereniging Pro Patria oe fent, waterdicht te maken. Vo rig jaar kwam aan het licht dat de bak die de kelder droog moest houden, niet volgens de bouwvergunning was aange bracht. Eind vorig jaar is er door de Zeeuwse Bouw en We gen Maatschappij voor dertien duizend euro aan de kelder ver timmerd. Dat geld is inmiddels uitgegeven, maar moet nog wor den gedekt. Schrapen Tollenaar stelt de raad nu voor dat geld bijeen te schrapen uit de potjes regionale ontwikkelin gen, vrijwilligerswerk en legio- nellawetgeving. Dat geldt ook voor een bedrag van veertiendui zend euro dat de gemeente voor schiet, in afwachting van een po sitief besluit van het Oranje fonds op een subsidie-aanvraag. Opgeteld gaat dat om een be drag van 27.000 euro. Tel daar de gevraagde 33.000 euro bij op en je komt op een totaal van zes tigduizend euro. Dat is een over schrijding van bijna zestig pro cent op het extra krediet van ruim honderdduizend euro waarvoor de raad in maart 2003 toestemming gaf. De PvdA-frac tie vraagt zich nu af, of deze in vestering ervoor gezorgd heeft dat de schietkelder waterdicht is. De raad vergadert morgena vond over het door Tollenaar ge vraagde krediet. streekactiviteiten J0ES- Ambachtscentrum van de Hol- ndsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De- lonstratie diverse ambachten; Nieuwe üjkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 3,30-16 30 uur: Koersbal senioren; Het noocker Centrum, 13.30-16.30 uur: Bil- rtvoorouderen, buurtwerk Goese Pol- De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlo- ide activiteiten voor alle WAO-ers; Bi- iiotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kin nen van 4-8 jaar; Calvijn College, 1,00-2,00 uur: Open repetitie Zeeuws ngerenkoor Matthanja; ANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: miorensoos; ORSSELE - Dorpshuis Vijverzicht, ),30 21 30 uur: Start repeteren het Be- Üands Kerstkoor APELLE -Sportgebouw Molenvate, 3,30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 Houtsnijclub; 13 uur Sociëteit, 14 Sjoelen; 13.30 uur: Ouderenkoor; QRTGENE - Gymzaal in de Bern- irdslraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; RUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 ur- Biljarten en/of kaarten voor wao' rs en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal »r50-plussers; CHORE - Dorpshuis, 13.15 uur; Inter- ilionale dansen; HOLEN - Wijkgebouw aan de Zóek- eg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; (EMELDINGE - Dorpscentrum De We- nel 09.30 uur; Digitaal lokaal, Compu- irochlend; 13.00 uur: Soos, biljarten n kaarten.14.00 uur: Koersbal; 15.00 ur.Internationaal dansen; ISEKE - Bibliotheek, 14.00-14.30 Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; jlTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; irgcentrum Vredelust, 14.00 uur; Zin enmei ouderenkoor Vredelust. 'ailissement losman Travel IDDELBURG - Bosman Rei- >n, ofwel Bosman Travel, heeft Jko faillissement aangevraagd, drca vijfhonderd consumen- krijgen hun reisgeld terug. Dsman meldde zijn financieel ivermogen op 3 oktober bij de Stichting Garantiefonds lisgelden. Volgens C. Beeckers die organisatie heeft het sbureau al een faillissement rechtbank aangevraagd, et is nu aan de rechter om te :palen of die dat toekent." Advertentie KOZIJNEN-ZONWERING J, WWW.AAZET.N), Kapelle - Tel. 0113-33^333 Mart Jan Waverijn aan het werk aan een nieuwe woning aan de Zanddijk in Yerseke. door Harmen van der Werf YERSEKE - Een prachtberoep is het, metselaar. Mart Jan Waverijn uit Yerse ke kan het weten. Zijn overgrootvader, zijn opa en zijn vader hebben allemaal in het vak gezeten. Hij zit er zelf ook nog in. Niet meer als mede-eigenaar van het middelgrote metselbedrijf Har monie, maar in loondienst. „Het ging niet meer. De grote bouwbedrijven zet ten je zo onder druk." Kwaliteit, dat wil Waverijn leveren, net zoals zijn opa jaren geleden. „Hij zat veel aan de waterkant", vertelt de Yerse- kenaar. „Hij heeft aan de oesterputten in Yerseke gewerkt, heeft die ook in on derhoud gehad en deed veel in betonbe- schoeiingen, die nog met de hand moes ten worden gemaakt." De Yersekse oes terputten worden inmiddels gekoesterd als cultuurhistorische monumenten; het zegt genoeg. Dat Waverijn in het voetspoor van zijn voorouders zou treden, lag voor de hand. Maar het was meer dan dat. Hij houdt van het metselvak. „Het mooie van dit werk is dat je elke dag ziet wat er uit je handen komt." Hij wijst op de woning aan de Zanddijk in Yerseke waarmee hij momenteel bezig is met een collega. „Twee maanden geleden stond er nog niks. Moet je nu eens kij ken." Een villa is verrezen. „Dat geeft een zekere voldoening." Het werk aan de villa is nog aangeno men door metselbedrijf Harmonie, het bedrijf dat hij in 1997 oprichtte met twee vennoten. „Ik stond voor de keuze toen mijn vader stopte: in loondienst gaan of doorgaan met een bedrijf. Ik heb voor het laatste gekozen met twee jongens die ik kende." Harmonie groeide, eerst tot een man of vijf (inclusief de eigenaren) en later zelfs tot meer dan tien man. Het ging goed. Waverijn zegt dat hij er zijn ei in kwijt kon, en dat is 'kwaliteit leveren'. „Het was natuurlijk belangrijk hoeveel stenen je kon metselen in een uur, maar bouwbedrijven wilden vroeger ook nog kwaliteit. Nu gaat het alleen nog maar om productie draaien en scherp prij zen." Bolwerken Een groter metselbedrijf kan het nog wel bolwerken, volgens Waverijn, door de hoeveelheid werk. „Moet je wat toe geven op het ene project, dan is er altijd wel weer een ander project dat iets ople vert, maar als middelgroot bedrijf met een beperkt aantal opdrachten is dat op den duur niet te doen." Waverijn besloot december vorig jaar al als mede-eigenaar van Harmonie te stoppen en liet zich uitkopen. Hij bleef er wel werken. „Ik ben 44 jaar, mijn compagnon Mart Jan Delzenne 29 jaar. Hij zou het bedrijf naar mijn idee als jongere beter kunnen voortzetten, met nieuwe ideeën." De prijsdi'uk van grote opdrachtgevers werd echter niet min- foto Ronald den Dekker der. Terpstra uit Zierikzee heeft Harmo nie op 1 september overgenomen. Terp stra is met zestig man een stuk groter dan Harmonie en kan zich daarom be ter staande houden in de markt. „En", merkt Waverijn op, „Terpstra heeft door de overname ook een concurrent minder. Zeker bij kleine projecten speel de die concurrentie." De liefde voor het metselvak is ondanks alles gebleven. Waverijn - die zelf geen kinderen heeft en dus de laatste uit een metselaarsgeslacht is - vindt het daar om jammer dat weinig jongeren zich tot het beroep aangetrokken voelen. „Tim meren is op scholen populairder dan metselen." Kwestie van imago, denkt hij. „Terwijl de arbeidsomstandigheden in de loop der jaren sterk verbeterd zijn." De Yersekenaar zou de jongeren graag willen meenemen naar één van de mooiste klussen die Harmonie heeft ge had, het herstel van de kademuren van oude havens in Goes en Middelburg. „Het ging daar niet om het leggen van zoveel mogelijk stenen, maar om kwali teit. Die muren moeten tenslotte weer een paar honderd jaar mee." door Claudia Sondervan GOES - Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen staat nummer elf in de tophonderd van Nederlandse ziekenhuizen die weekblad Elsevier heeft samengesteld. Nieuwko mers mogen niet meteen de toptien in, an ders was het ziekenhuis hoger geëindigd. Ziekenhuis Walcheren haalde de 78e plaats. De Oosterscheldeziekeuhuizen kregen nummer 89. Directeur J. van der Heide van Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen is blij met de waardering. „Het is toch vooral een ima go-onderzoek. Blijkbaar herkennen de patiënten de ketenzorg. Dat blijft onze hoogste prioriteit als antwoord op de groei van het aantal chronisch zieken." Het ziekenhuis hecht daar meer waarde aan dan aan hoogtechnische medische zorg voor Zeeland. In die voorzieningen voorziet de samenwerking met het Gent se universiteitsziekenhuis, stelt Zorg- saam, de koepel waar het ziekenhuis met de thuiszorg in samenwerkt, in een pers bericht. Elsevier plaatst de maatschap or thopedie in Terneuzen bij de beste van Nederland. „We hadden als eerste in Ne derland het joint care programma, waar bij patiënten voor knie- en heupvervan- gen in groepen geholpen worden", zegt van der Heide. „Zij scoorden een 7,4 met twintig respon denten en wij een 6,8 met vijfentwintig respondenten", reageert directeur J. van den Blink van Ziekenhuis Walcheren. „Door die kleine aantallen zegt het statis tisch niet veel. Maar ze doen het erg goed met de ketenzorg." Zorgsaam is een mooi voorbeeld van samenwerking met thuis zorg, beaamt directeur H. Simons van de door Frank Balkenende SINT-ANNALAND - Het Thool- se college van burgemeester en wethouders werkt mee aan de bouw van een nieuwe kerk voor de hersteld hervormde gemeen te in Sint-Annaland, ook al wordt daardoor de monumenta le kerk aan de Ring minder ge bruikt. Dat antwoordt wethouder K. Heijboer op vragen van PvdA-fractievoorzitter M. van der Linde, die zich zorgen maakt over het onderhoud van monumentale gebouwen zoals de dorpskerk in Sint-Annaland. Het college van burgemeester en wethouders wil zich echter niet mengen in een discussie over al dan niet bouwen van kerken. Er is tenslotte scheiding van kerk en staat, argumenteert het colle ge- De nieuwbouw is een direct ge volg van een scheuring die zich heeft voltrokken in hervormd Sint-Annaland. Een deel van de hervormde gemeente ging mee in de fusie met de gereformeer de kerk en de evangelisch-lu- therse kerk tot de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Een ander deel kon zich niet vinden in de beginselen van de fusie- kerk en stichtte een gemeente in hersteld hervormd verband. Aanvankelijk kerkten hersteld hervormden en PKN'ers nog ge zamenlijk in de kerk aan de Ring, maar na een enquête on der hervormden moesten de her steld hervormden elders onder dak zoeken. Zij vonden dat bij de gerefor meerde gemeente, maar omdat het niet zo makkelijk is een ge bouw te delen, ging de voorkeur uit naar nieuwbouw aan de F. M. Boogaardweg. Het Thool- Landhuizen Kortgene goedgekeurd KORTGENE - Aan de rand van Kortgene mogen acht landhuizen worden gebouwd, omgeven door een bos van 6,5 ha. Dat besloot gisteren het college van Gedeputeerde Staten. Tegen het advies van de provinciale subcommis sie voor gemeentelijke plannen in, keuren GS - op een plaar kleine puntjes na - toch het bestemmingsplan Be bouwde Kom Kortgene goed. De gemeente was wat laat met het inleveren van verschillende onderzoeksrappor ten, maar de rapporten wisten GS wel te overtuigen. De landhuizen mogen worden gebouwd op een perceel tussen het dorp en camping De Paardekreek. Nu de aanleg van 6,5 hectare bos is goedgekeurd, kan eindelijk een oude be lofte worden ingelost. Er moesten nog altijd nieuwe bo men worden aangeplant ter compensatie van het bosge bied dat is gekapt om de uitbreiding van camping De Paardekreek mogelijk te maken. Bezwaar windmolens afgewezen MIDDELBURG - De bouw van twaalf windmolens aan de rand van het Sloegebied mag doorgaan. GS hebben gis teren de bezwaren daartegen afgewezen. Eerder hadden de gemeenten Middelburg en Borsele dat al gedaan. Op het grondgebied van elke gemeente komen zes windmo lens. Ze worden gebouwd langs de Bernhardweg. Ze vor men samen één project. Zowel vanuit Nieuw- en Sint Joosland als vanuit Nieuwdorp waren bezwaren inge diend tegen de windmolens. Die richtten zich tegen de lo catie net buiten het Sloegebied; de windmolens zouden be ter binnen de grenzen van het industriegebied kunnen ko men, vonden bezwaarmakers. Ook zou de noodzaak van de bouw van de windmolens niet zijn aangetoond. Vol gens het dagelijks provinciebestuur is het belang van het opwekken van windenergie met dit project groter dan de belangen van de omwonenden. Jeugd Rilland krijgt container RILLAND - Een groep van vijftien jongeren mag elkaar ontmoeten in de in onbruik geraakte container die op het brandweerterrein aan de Valckenissestraat in Rilland staat. De vroegere doelgroep die samenkwam in 't Kot, zo als de container was gedoopt, is inmiddels vertrokken. De vijftien jongeren zijn jeugdsoos De Kist ontgroeid. Ze hin gen de laatste tijd rond in het speeltuintje aan de Sint Fe- lixstraat en in het parkje bij De Vliedberg, een hoop afval achterlatend. Ze vroegen de gemeente de container aan hen toe te wij zen. Dat mocht onder de voorwaarde dat ze hun oude hangplekken zouden schoonmaken. De groep heeft zich volgens de gemeente goed van die taak gekweten. Met de jongeren zijn afspraken gemaakt over het gebruik van de container. Een Rillander die zich over de groep heeft ont fermd, houdt een oogje in het zeil. De groep moet voldoen aan een aantal huisregels en daarvoor een overeenkomst met de gemeente sluiten. De laatste zal op haar beurt de elektriciteit vernieuwen. De jongeren zullen samen met enkele ouders het lekkende dak van de container repare ren. Gewonde bij aanrijding op N256 COLIJNSPLAAT - Bij een aanrijding op de voorangskrui- sing Noordlangeweg/N256 ter hoogte van Colijnsplaat is gisterochtend om kwart over zeven een 49-jarige automo bilist uit Capelle aan den IJssel gewond geraakt. Een 26-jarige automobiliste uit de gemeente Noord-Beveland reed over de Noordlangeweg, komende uit de richting van de Colijnplaatseweg. Zij verleende op de kruising geen voorrang aan de van links komende Capellenaar. De man kwam door de aanrijding met zijn auto in de sloot terecht en liep rug- en hoofdletsel op. Plij is per am bulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. Advertentie Oosterscheldezieken. De Oosterschelde- ziekenhuizen scoren bij Elsevier matig door de bedrijfsvoering, laat hij weten. Daar werkt het ziekenhuis aan: binnen kort verschijnt de begroting 2006 met een herstelplan. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderenkwam vorige week als enige Zeeuwse zorginstelling op num mer 82 van de Zorgvisie-tophonderd. Pri- ceWaterhouse Coopers maakt die lijst naar omzet en groei van zorgaanbieders. De twee Zeeuwse fusieziekenhuizen heb ben pas in 2007 een gezamenlijke omzet van meer dan honderd miljoen euro. se college werkt daaraan mee, omdat het geen ruimtelijke be zwaren ziet. Van der Linde zegt vragen te hebben gesteld, omdat na de af splitsing een kleinere groep gelo vigen een monumentaal gebouw moet onderhouden. „Het be houd van dat gebouw is in het geding." Het college heeft dat niet in zijn overweging meegenomen. De PKN-gemeente is eigenaar en dus verantwoordelijk voor het onderhoud, aldus burgemeester en wethouders. STAP NU IN OP INTERNET VAN EIGEN BODEM EN PROFITEER Nu in- of overstappen is bijzonder aantrekkelijk. Tot en met 23 oktober 2005 krijgt u forse korting op de aansluitkosten, tot maximaal 99. Ook het gebruik van het kabelmodem is gratis. Via de televisie aan sluiting die u al heeft én het gratis kabelmodem, haalt u supersnel internet in huis. Met internet van eigen bodem bent u klaar voor de toekomst! Voor meer informatie, ga naar www.zeelandnet.nl of bel 0113- 37 77 70. Korting is afhankelijk van het abonnement dat u kiest. ^ÜZëelandNet M Wie geeft ons gebouw een naam? Kijk op onze website www justiori.ni -V of v bezoek onze stand (nr 319) op de Contact* Gebouw Justion Adviesgroep wordt vandaag uitgepakt!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35