PZC touwgeld kan naar scholen toe 0KT i Waterbedrijf moet andere plek zoeken voor spaarbekken Nieuwdorp krijgt een supergeluidswal Sportclubs doen kleine kernen in Borsele goed SPRINTPHOTO jnderwijsveld Goes toont aan dat doorsluizen rijksbudget mogelijk is Catwalk Digitaal UW FOTO'S OP CD actie: 0113-315649 u.pzc.nl m ailredactie@pzc.nl Ls3i, 4460 aa Goes -prtentie-exploitatie: Ten Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4552500. lensdag 5 oktober 2005 editie Bevelanden-Tholen >f Frank Balkenende Het Goese voortgezet jnvijs is in staat zijn eigen putjes te doppen als de ge- lenie de rijksgclden voor on- «ijshuisvesting doorsluist, llblijkt uit een onderzoek van IV, dat in opdracht van het tse onderwijsveld is uitge- rd. is een andere conclusie dan gemeente Goes eerder trok een eigen onderzoek naar de Rijkheden om de rijksgel- 'direct aan scholen te geven, verdeelt de gemeente die in nenspraak met het onderwijs- Volgens het college van ^meester en wethouders we- denadelen zwaarder dan de leien. Niet elke school wint als ze een eigen budget laar gebouwen krijgt, irojectgroep onderwij shuis- jng, waarin Goese scholen vertegenwoordigd, heeft de lopen maanden gebruikt om te tonen dat scholen wel streeks financieel verant- felijk kunnen worden voor ifiderkomens, zonder dat er en in de moeilijkheden ra- en de gemeente wordt opge- met financiële proble- jens voorzitter B. Vogel van irojectgroep is er een model worpen dat uitgaat van een stap per sector: eerst het rtgezet onderwijs en pas la- het speciaal onderwijs. De jren van basisscholen wil- öórlopig alles bij het oude t primair onderwijs at het idee, maar is er om schillende redenen nog niet loe.De openbare basisscho- pitaog met de bestuurlij- awfen met de gemeente, de christelijke scholen met allerlei samenwerkingsoperaties. Ook zijn er scholen die de risico's nog te groot vinden." Volgens Vogel is het doorsluizen van rijksgeld per onderwijssec tor best mogelijk. In dat geval nemen de scholen voor voortge zet onderwijs de gebouwen, maar ook de investeringen (boekwaarde) over van de ge meente. Vogel: „Het onderwijs veld is bereid risico's te dragen, niet alleen de lusten, maar ook de lasten." Punt is dat de gemeente dan enerzijds het voortgezet onder wijs het rijksbudget geeft en die volledige vrijheid van handelen schenkt en anderzijds nog een tijd de huisvesting van basis- en speciaal onderwijs zelf blijft re gelen. Dat vergt boekhoudkun dig de nodige creativiteit. Of de gemeente daar brood in ziet, is nog niet duidelijk. De projectgroep heeft het college van B W gisteren het DHV-rapport overhandigd. Ze waagt college en gemeenteraad het model verder uit te werken. Een aantal zaken, zoals groei en en krimp van leerlingenaantal len, vergt namelijk nog nader on derzoek. Wethouder M. 't Hart zegt dat het college zich nu gaat bera den. „Of een getrapte invoering mogelijk is, zullen we moeten be kijken. Het is complexe materie en er is nergens in Nederland nog ervaring mee opgedaan. Dat wil niet zeggen dat we het niet moeten doen. We zullen het on derzoek onbevangen bestude ren." Autonomie Vooral het voortgezet onderwijs in Goes wil autonomie. In cle praktijk regelen ze alles zelf, be halve zaken in de gebouwen sfeer. Scholen willen niet meer afhankelijk zijn van (stroperige) politieke besluitvorming en zelf kunnen sparen voor huisves ting. Vogel: „Als je het gebouwenbud get in eigen hand hebt, kun je als school een samenhangend be leid voeren, bijvoorbeeld reke ning houden met onderwijsver nieuwingen. Nu wordt vooral naar vierkante meters geke ken." I VAN DER SLOOTi Unqe Delft 48, Middelburg NIEUWDORP - De dorpsraad Nieuwdorp wilde een hogere geluidswal langs de Bernhardweg-West en die krijgt de bewonersorganisatie. Het lijkt wel of er bij Nieuwdorp een middeleeuwse verdedigingslinie wordt opgetrokken, zo hoog wordt de geluidswal. Aannemingsbedrijf Sagro uit 's-Heerenhoek is ruim twee weken aan bet werk langs de Bernhardweg-West. De rijstrook vanaf de Westerscheldetun- nel richting Middelburg is daarom afgesloten voor alle verkeer. Dat is ook nodig. Veel grondwerk moet worden verzet om de geluidswal op twee plekken over een lengte van in totaal achthonderd meter met twee meter op te hogen. Voor de grond hoeft niet al te ver te worden gereden. De provincie laat werk met werk maken. In een uitstulping langs de Bernhardweg-West zijn eerst drie cirkels gemarkeerd. Die worden uitgegraven en de grond die vrijkomt, wordt op de geluidswal aange bracht. Zo ontstaan met de hogere geluidswal drie waterputten die met een beetje goede wil in kleine natuurgebiedjes veranderen. De werkzaamheden moeten vol gens de planning eind volgende week afgerond zijn. foto Ronald den Dekker fH EATER THEATER DE MYTHE GOES 1 tel: 0900-3300033 K theaterverkoopzeeland.nl Z ft door Frank Balkenende RILLAND - Waterbedrijf Evi- des moet op zoek naar een nieu we plaats voor de aanleg van een groot waterspaarbekken voor land- en tuinbouw in of bij de Eerste Bathpolder. De ge meente Reimerswaal vindt de ge kozen plaats langs snelweg A58 ongeschikt. Het college van burgemeester en wethouders is op zich niet tegen het plan van Evides om als proef een tien tot vijftien hecta re groot waterbekken aan te leg gen. De glastuinbouwbedrijven in de Eerste Bathpolder kunnen ervan profiteren. Het zal ener giebedrijf Delta, dat het verzoek voor Evides had ingediend bij de gemeente, adviseren een an dere plek te zoeken. B en W van Reimerswaal vinden dat de beoogde locatie te dicht aan de snelweg ligt en dat het forse kunstmatige bekken, dat vijf meter hoge dijken krijgt, landschappelijk nauwelijks net jes is te verpakken. Wie over de A58 rijdt, zal het altijd pront zien liggen. Alternatieven Het college draagt alvast wel een paar alternatieven aan. Het bekken is beter op zijn plaats in de buurt van het Schelde-Rijn- kanaal. Een tweede mogelijk heid is achter het vlakbij gele gen hoogspanningsverdeelsta tion, omdat daar relatief veel bo men staan, waar het bekken mooi achter verstopt kan wor den. Een derde alternatief is een locatie die parallel aan bedrij venterrein De Poort bij Rilland ligt. In alle gevallen moet Evi des een beplantingsplan inleve ren, zodat het bekken aan het oog wordt onttrokken. Evides is het waterbedrijf van Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland. Het is voor de helft eigendom van Delta. De paar laatste zomers constateerde het bedrijf dat er te weinig water vanuit de Biesbosch naar de landbouw in Zeeland en Bra bant kon worden gevoerd. Dat leidde tot een studie naar een proef met een spaarbekken voor (Advertentie) 1 Nieuwe openingstijden kantoor Goes maandag t/m vrijdag 08.30 - 17.00 uur PZC het alfabet van Zeeland zoet water. Daarmee wil Evides vijf jaar experimenteren. Het idee is, zoet water op te slaan op momenten dat dat voldoende voorhanden is. In de winter wordt het meertje gevoed met water uit de Biesbosch, het Zoommeer en kwelwater uit de Hinkelenoordpolder onder de Brabantse Wal. In tijden van schaarste kan uit het bekken worden geput. Afnemers Evides kiest voor de Eerste Bath polder, omdat daar afnemers zit ten. De glastuinbouw heeft be hoorlijk veel zoet water nodig. Het spaarbekken kan ook ande re teelten stimuleren. Voor het zoetwatermeer is straks een ruimtelijke procedu re nodig. De beoogde plaatsen hebben een andere bestemming. Ook moet er rekening mee wor den gehouden dat door de fles senhals van oostelijk Reimers waal veel ondergrondse leidin gen lopen. Daarom is het goed mogelijk dat bij de aanleg niet dieper dan tachtig centimeter mag worden gegraven. Over de gevolgen voor de water huishouding moet Evides over leggen met waterschap Zeeuwse Eilanden. Daarnaast zal het wa terbedrijf ook zaken moeten doen met het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit (LNV). Een ontheffing van de Flora- en Fau nawet lijkt volgens de gemeente Reimerswaal noodzakelijk. Boete en rijontzegging na drankrit MIDDELBURG - Een dertigjarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor dronken rijden, joyriding en voor het doorrijden na een ongeval veroordeeld tot twee maanden rijontzegging en 800 euro boete. De Goesenaar had op 22 juli dit jaar zonder toestemming van de eige naar een auto meegenomen. In 's-Heer Arendskerke ver oorzaakte hij een ongeval, waarna hij doorreed. De man kon later in zijn woning worden aangehouden. De blaas- test gaf 605 microgram aan. De Goesenaar had toegege ven een aantal flesjes bier te hebben genuttigd, maar hij had ook verklaard na de drankrit thuis nog enkele glazen wodka met jus d'orange te hebben gedronken. Diefstal uit zwembad Goes bestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een negentienjarige man uit Düren (D) voor een diefstal in het zwembad veroordeeld tot 200 euro boete. De Duitser werd op 2 augustus in het zwembad van Goes samen met een leeftijdsgenoot uit Mechernich (D) betrapt toen hij geld wegnam uit een kluisje. GS geeft Borsselse boeren ongelijk BORSSELE - Twee Borsselse landbouwers, P. de Winter en J. Nijsten, hebben het nakijken. Het college van Gede puteerde Staten keurde gisteren het bestemmingsplan Groenproject 't Sloe goed. Beide boeren hadden bezwaar aangetekend tegen dat plan, omdat zij vinden dat de ge meente Borsele te weinig middelen ter beschikking wil stellen, om een eventuele bedrijfsverplaatsing mogelijk te maken. GS verklaren die bezwaren nu ongegrond. Beide heren kunnen zich nu enkel nog tot de Raad van State wenden. Groenproject 't Sloe behelst de aanleg van een uitgebreid natuur- en recreatiegebied, dat als buffer moet dienen tussen het industriegebied en de kern Borssele. Brandje in notenbedrijf SINT-MAARTENSDIJK - Bij een binnenbrand in een be drijf aan de Nijverheids weg in Sint-Maartensdijk is maandag een pindaroostermachine onbruikbaar gewor den. De brand ontstond in de roosterketel. De brandweer uit Sint-Maartensdijk wist het vuur snel te doven. Geen brievenbus bij stadskantoor GOES - Het nieuwe stadskantoor ondervindt nog wat aan loopproblemen op zijn eerste dag dat het open is voor bur gers. Plet gebouw mist nog een brievenbus. „Het wordt één dezer dagen geregeld", aldus een woordvoerster. Tot die tijd kan de post afgegeven worden bij de balie in het stadskantoor of naar het postbusadres gestuurd worden. volgens Paulusse wel meer ener gie om jongeren actief te krijgen als vrijwilliger. „Twaalf, veer tien jaar geleden was dat an ders, maar dat komt misschien omdat alles vrij soepel gaat." Moeite heeft Paulusse met extra regels die op de sportverenigin gen afkomen. Hij noemt: extra eisen op basis van de drank- en horecawet én van de brandweer voor brandpreventie. Die kosten geld, maar gelukkig is zijn vere niging financieel vrij gezond. Met de tennisvereniging Hoede- kenskerke lag dat anders, weet hij. Die moest obligaties uitge ven om de tennisbanen te kun nen onderhouden. Borsele heeft jaren geleden sportaccommoda ties geprivatiseerd. Sportclubs hikken nu tegen de lasten aan die daaruit voortvloeien. E. Mol, secretaris van tennisvereniging 't Hellewoud in Baarland, maakt zich meer zorgen over het ledental. Ook heeft 't Helle woud een tekort aan vrijwilli gers. Dat speelt volgens Mol bij alle kleine verenigingen. Sport raadvoorzitter Uitterhoeve denkt dat sportclubs meer moe ten gaan samenwerken. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het gaat niet slecht met sportverenigin gen in de kleine kernen van Bor sele, maar ze kunnen wel een steun in de rug gebruiken, denkt voorzitter H. Uitterhoeve van de sportraad Borsele. „Voor veel mensen is cle sportclub één van de weinige plekken waar ze elkaar ontmoeten in het dorp." De toekomst van de sportclubs in kleine kernen staat vanavond centraal op een bijeenkomst in De Stenge in Heinkenszand. Sprekers van de landelijke bon den KNVB (voetbal) en KNLTB (tennis) komen. Zij weten van de hoed en de rand, hoe sportver enigingen in kleine kernen zich proberen te redden. In Borsele zelf is één lichtend voorbeeld: SV Driewegen. Onder die sport vereniging vallen allerlei activi teiten. Voetbal en tennis vormen de hoofdmoot. Ook biedt de SV gymnastiek voor basisscholie ren, trimmen en aerobics; en de toneelclub valt eronder. Dat werkt. Op zo'n 570 inwoners telt de sportvereniging 255 le den. „Dat is niet gek voor een klein dorp", oordeelt secretaris A. Vermeulen, „en financieel gaat het ook goed." Wel is er be hoefte aan vrijwilligers. „Dezelf de harde kern moet vaak het werk doen." „Wij mogen ook nog niet klagen", vindt secreta ris J. Paulusse van voetbalver eniging Hoedekenskerke. „Onze club telt 110 KNVB-leden en veertig donateurs." Het vergt Advertentie zeeuwse almanak Kinderen die nog nauwelijks fatsoenlijk kunnen eten, hoef je heden ten dage niets meer over computers te vertellen. Een beetje surfen, een potje patiencen, een cd-rommetje afspelen - ook de koters in het Kloetingse gezin draaien er hun hand niet voor om. De eerste taal die ze onder de knie hadden, was digitaal. Af en toe neigen ze echter tot overdrijven. Zoals afgelopen weekeinde, toen de jongste van nog geen drie naar zijn naam, werd gevraagd. Het ant woord klonk ferm. „Ik ben Merlijn.nl. Deze maand GRATIS uw foto's op CD, afspeelbaar via uw DVD player* op uw TV. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle filmpje of digitale opdracht van min. 20 foto's. geldt voor bijna iedere DVD player

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33