m Gemeenten muiten tegen kabinet mi Toeristen gewaarschuwd voor schietgrage inwoners Florida ■I PZC Vlissinger ziek thuis na klap van slagboom W esterscheldetunnel Nigeria zegt geen hulp toe aan allerarmsten Vereniging roept op plannen over ozb, politie en bijstand af te wijzen Gratis koelkast poor minima Ondernemer 21 18° Sr NO 3 Veel zon Droog en overwegend zonnig weer. Matige noordoostenwind. Middag- tfimperatuur rond 18 graden. '47e jaargang no. 235 oensdag 5 oktober 2005 [os nummer €1,25 Innr Jacqueline Steenwijk PEN HAAG - De Vereni- van Nederlandse Ge- neenten (VNG) heeft haar éden opgeroepen een aan- al plannen van het kabinet r0or volgend jaar af te wij- Volgens de VNG is de rrens voor de meeste ge- neenten bereikt. 3e plannen van het kabinet lel len er volgens de VNG toe dat ;e gemeentebesturen te veel gorden beknot in hun vrijheid hét gebied van financiën en UMEGEN - Nijmeegse huis- oudens die langer dan drie jaar an een sociaal minimuminko- nen rondkomen, krijgen een oelkast of wasmachine. is onderdeel van de bij- rodere bijstand. De gemeente et liever niet dat minima een ining afsluiten voor de aan- van duurzame goederen. ervaring leert dat veel mini- ia zo'n lening niet kunnen af- Bovendien is de koop- acht van deze huishoudens in open jaren gedaald, ils een aanvrager fraude heeft i, vermogen achter de and heeft of financieel onver- twoord heeft gehandeld, dan ordtde gift geweigerd. ANP IVD: toename ntisemitisme bij ïoslimleerlingen EN HAAG - Het aantal omvonvriendelijke, homofobe antisemitische uitingen van «dingen neemt toe. De Algeme- Inlichtingen- en Veiligheids- t (AIVD) heeft daarover de latste tijd signalen gekregen t het onderwijs. De uitingen roden ingegeven zijn door radi- al-islamitische opvattingen. at schreef minister Remkes n Binnenlandse Zaken aan de tfeede Kamer, die vandaag ithem overlegt over het jaar- 'van de AIVD over 2004. larin meldt de dienst dat zich afgelopen jaren in het onder is incidenten hebben voorge- ian die te maken hadden met a confrontatie tussen wester waarden en normen en een 'ul- lorthodoxe dan wel extremis- che'opvatting van de islam. i de AIVD ging het voor- om geïsoleerde gevallen. Zo len twee scholieren iar Tsjetsjenië te reizen om 'ar rebellen te steunen. Ook ligerden enkele moslimmeis- tijdens de lessen hun sluier te doen. ANP r j. (Advertentie) NOG 3 DAGEN 3 dewinnaars COLLECTIE het te voeren beleid. Vooral het plan de onroerendzaakbelasting (ozb) gedeeltelijk af te schaffen, valt slecht bij veel gemeenten. Die gaan er daardoor financieel fors op achteruit, zonder dat er iets tegenover staat. Voor nieuw beleid blijft er in dat geval wei nig geld over, vrezen gemeen ten. Ook het plan om het politiewerk te centraliseren, kan op weinig steun van de gemeentebesturen rekenen. Het plan zou de bevol king op lokaal niveau niet die nen. Verder ageert de VNG tegen de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning, waarmee onder meer de bijzondere bijstand wordt geregeld. Als die wet wordt dichtgetimmerd met aller lei landelijke richtlijnen zoals de bedoeling is, dan kunnen ge meentebesturen geen eigen be leid op dit gebied meer maken. De gemeenten staan er echter op dat zij die vrijheid behouden. Morgen houdt de VNG een le denvergadering over dit onder werp. De vereniging hoopt dat de leden van de Eerste en Twee de Kamer en minister Remkes van Binnenlandse Zaken daar bij aanwezig zijn om de zorgen van de gemeentebesturen aan te horen. GPD pagina 3 commissie terugkeer stopt na ruzie met Verdonk door Jaco van Lambalgen ABUJA - Premier Balkenende heeft tijdens zijn bezoek aan Ni geria moeizame gesprekken ge voerd met de regering. Hij heeft president Obasanjo gemeld dat Nederland strikte voorwaarden stelt aan de kwijtschelding van de schulden van Nigeria. Obasanjo deed echter geen enke le toezegging. Nederland eist dat Nigeria het geld dat vrij komt besteedt aan armoedebe strijding. „De president heeft daar geen tienpuntenplan voor liggen", zei Balkenende na hët gesprek ironisch. Hij brengt met minister Van Ardenne van Ont wikkelingssamenwerking een driedaags bezoek aan Nigeria en Mali. In het Nigeriaanse Abuja kreeg hij nul op het rekest over de schuldkwijtschelding. In de Tweede Kamer hebben Pv dA, LPF en WD grote moeite met het plan, omdat Nigeria enorme oliereserves heeft. Ze ventig procent van de mensen leeft echter onder de armoede grens. De G8 besloten eerder dit jaar zestig procent van de schulden van Nigeria kwijt te schelden als waardering voor het econo misch programma van het land. Dat kost minister Van Ardenne de komende drie jaar tijd 510 miljoen euro. Zij wil dan ook met de andere donoren van de Club van Parijs zeker stellen dat het geld naar de allerarm sten gaat en dat het Internatio naal Monetair Fonds dat contro leert. Daar moet de Club van Pa rijs de komende tijd met Nigeria overeenstemming over bereiken. GPD door Ans Bouwmans WASHINGTON - Toeristen die naar Florida gaan, moeten voor taan op hun hoede zijn voor schietgrage burgers, meent de anti-vuurwapenlobby in de VS. In Florida mogen bewoners die zich bedreigd voelen onmiddel lijk geweld gebruiken om zich te verdedigen. De deze week in gevoerde wet wordt door tegen standers geringschattend de 'Eerst Schieten Wet' genoemd. 'Maak geen onnodige ruzie met de bevolking', staat er in een fol der van de Brady Campagne die wordt uitgedeeld op luchtha vens in de Amerikaanse staat. Er bestaat in de VS een gebruik dat de 'Kasteel Doctrine' wordt genoemd: je huis is je kasteel en je mag geweld gebruiken als een indringer je bedreigt. In Florida besloot het parlement dit voor jaar met grote meerderheid om dat principe in de wet vast te leggen en uit te breiden tot ie mands auto, bedrijf en de publie ke ruimte, daartoe aangemoe digd door de vuurwapenlobby. Gouverneur Jeb Bush vond het een heel handige wet, zette er zijn handtekening onder en za terdag trad de regel in werking. De National Rifle Association (NRA) zou graag zien dat parle menten in andere staten het voorbeeld van Florida volgen en ook een 'Hóud Stand Wet' aan nemen. „Geen enkele ordelievende bur ger mag gedwongen worden om zich terug te trekken als hij aan gevallen wordt, thuis noch op een andere plek waar hij wette lijk is", aldus Marion Hammer, Advertentie Vandaag is bij u de Ondernemer bezorgd Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met lezersservice: 0800 - 0235444 door Emile Calon GOES - Rob den Exter zit al bijna twee weken ziek thuis. De Vlissingse motorrijder kwam woensdag 21 september onvrij willig in aanraking met een slag boom op het tolplein van de Wes- terscheldetunnel. Terwijl zijn t-tag, zo verzekert hij, wel piep te toen hij door het tolpoortje reed. „Ik kon niet meer remmen en kreeg die slagboom op mijn helm. Via mijn arm raakte die vervolgens mijn spiegel." Bram Dekker uit Hoek over kwam afgelopen zaterdag pre cies hetzelfde. Hij kon nog net op tijd remmen. „Maar ik schrok geweldig." Zijn bejaarde vader zat bij hem achterop. „Ge lukkig is hij niet gevallen." Hij weet zeker dat hij niet te snel reed bij het passeren van het tol poortje. Ook reed hij niet direct achter een voorganger noch werd hij op z'n hielen gezeten door een ander. Hans Dieleman uit Goes minder de enkele maanden geleden met zijn auto vaart voor het tolpoort- je, zijn t-tag klikte, het licht sprong op groen, de slagboom ging omhoog en 'plotseling ook weer omlaag'. De slagboom raakte zijn auto. Tot opluchting van Dieleman liep zijn bijna nieuwe auto geen zichtbare scha de op. Aangifte heeft hij dus niet gedaan. Dekker wel. Zijn verzekerings maatschappij probeert nu de fi nanciële schade te verhalen op de tunnelmaatschappij.Na de botsing met de slagboom hoorde hij van een van de tolgaarders dat 'dit regelmatig gebeurt'. Communicatiemanager I. de Moor van de NV Westerschelde- tunnel zegt dat technische pro blemen altijd kunnen voorko men. Zover hij na kan gaan, ge beuren er echter maar zeer wei nig ongevallen met de slagbo men. Als ze al gebeuren, ver volgt hij, dan ligt de schuld meestal bij de bestuurder. „Te hard rijden. En bij motoren gaat het vooral om te dicht op elkaar en te dicht naast elkaar rijden." voormalig NRA-bestuurder en nu voorzitter van de Unified Sportsmen of Florida. Tegenstanders - onder wie open bare aanklagers en de politie - vinden de wet overbodig en ge vaarlijk. Iemand die op straat of in een bar of winkel werd aange vallen en vervolgens gerecht vaardigd geweld gebruikte ter zelfverdediging werd al niet ver volgd. De nieuwe wet maakt het over bodig om op zijn minst te probe ren een dodelijke confrontatie te voorkomen. GPD De Moor stelt dat bij circa één op de honderdduizend passages contact is tussen de slagboom en een voertuig, vooral door rem- of snelheidsfouten. Botsin gen door technische problemen komen volgens hem nog veel minder voor. Er is volgens hem zeker geen sprake van een struc tureel noch een onoplosbaar technisch probleem. In opdracht van de tunnelmaat schappij onderzoekt een verze keringsmaatschappij wat er op 21 september eventueel mis is gegaan. Daarom kan De Moor niet reageren op dat incident. Wel wijst hij op een foto die is genomen toen Den Exter door de tolpoort reed. Daarop lijkt het of de Vlissinger tegen de slagboom rijdt. Den Exter: „Omdat die camera hoog hangt, lijkt het inderdaad of ik de veroorzaker ben van het ongeval. Dat is echter beslist niet het geval." Actieaffiches van Iris de Leeuw Jongens zijn trots op lang haar De Club van Jongens met Lang Haar bestaat vijf jaar. Het lustrumboek van de club draagt de titel 'Nou en?'. Jon gens met lang haar, is dat een probleem? Het zou het in ie der geval niet moeten zijn. Het boek hekelt verscherping van kledingcodes op school. Het vertelt over pes terijen en geeft tips om pestkoppen af te bluf- fen. Reis naar revalidatie te duur Sommige patiënten in Zeeland laten hun i-evalidatie schie ten omdat de reis naar revalidatiecentra te duur is. Zorg verzekeraars weigeren vaak de taxikosten te vergoeden, terwijl het openbaar vervoer voor veel patiën ten te zwaar is. Zo krijgen sommigen niet de r#fi zorg waar ze recht op hebben. I M Boateng bleef F hopen op Oranje Hoewel hij enkele jaren niet werd geselecteerd, had George Boateng het Nederlands elftal nooit uit zijn hoofd gezet. Nu is de middenvelder van het En gelse Middlesbrough terug in de selectie en wil hij bondscoach Marco van Basten overtuigen van zijn kwaliteiten. „Ik doe mijn werk, voer mijn taak uit." Premier Balkenende en minister Van Ardenne van Ontwikkelingssamenwerking bezoeken een patiënt in het ziekenhuis van Zaria in Nigeria. foto Ed Oudenaarden/ANP Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 9; Radio Televisie: 11; Zee land: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 27; Uit: 29, 30 en 31 Wilt u eindelijk duidelijkheid over zuinige auto's? Geef u nu gratis op als testrijder voor de ECO Challenge. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn y rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. U Noteert u mij voor een vast abonnement* De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - per maand met automatische incasso 20,55). O per kwartaal met automatische incasso 59,75). O per jaar met automatische incasso 229,20). (posl)bankrekenmgnummer Kijk op tww, pre nl/abonneten, bel gratis 0300 - 0231231 of stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, HBO WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1