kilo verantwoordelijkheid lory Gallagher op z'n Zeeuws Chansons in vele kleuren 19 woensdag 5 oktober 2005 jgnrHenk Postma Een groot bedrijf is niet meer dan een gokautomaat, die met een van de vinger naar het andere van de wereld kan worden ver De arbeider lijkt daarin wegwerpproduct. Zoals nu Vitrite, de lampvoetenfabriek Philips in Middelburg, waar pas en enigszins redelijke afvloeiingsrege- jjjg uit de bus kwam nadat arbeiders Iteigden met zware strijd. [etis nog steeds het oude liedje. Kapi- Willen werknemers dat ekening met hen wordt gehouden, b zullen ze dat moeten afdwingen, al kan alleen als ze gezamenlijk op- ieden. Met 'ieder voor zich' kom je be ogen uit." zegt David de Leeuw (67) (Middelburg in zijn boek Een kilo mniwoordelijkheid. aarta kijkt De Leeuw - gepokt en ge bazeld in het vakbondswerk - terug lp vijftig jaar ondernemingsraadwerk jij de Koninklijke Maatschappij De Wielde in Vlissingen, waar in de hoog- Arbeidersmacht jdagenmeer dan 3400 mensen werk- d.Het is een 'uniek' verhaal dat mo- ,voor de ontwikkeling van het R-werk in de rest van het land, loijft directeur Jan Cremers van het sieensehappelijk Belgeleidingsinsti- a! Ondernemingsraden in een voor- pord. ■Schelde kent een rijke overleghisto- Directeur-oprichter Arie Smit ep al in 1906 een Arbeiderskern in (leven. Dat stelde hem in staat met rlegenwoordigers van het personeel fj wel en wee van de werkvloer te ireken. Die Arbeiderskern werd in 158 bij wet vervangen door een on- raemingsraad. De Schelde wordt de medezeggen- tap al een eeuw gekoesterd, zowel srleiding als personeel. Tegelijk, be- Saijfi De Leeuw, was de OR bron David de Leeuw beschrijft een halve eeuw ondernemingsraadwerk bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde. „Willen werknemers dat rekening met hen wordt gehouden, dan zullen ze dat moeten afdwingen." foto Ruben Oreel van onrust en onenigheid. Het krantje 'Op en om de Helling', dat door de Vlis- singse afdeling van de communisti sche partij aan de fabriekspoorten werd verspreid, had soms meer in vloed dan vormen van goed overleg. Het zette arbeiders tot hardere actie en de directie tot meer toegeeflijkheid aan. Stakingswapen Een enkele keer kwam het stakingswa pen van stal. Soms was daar een zetje voor nodig. Zoals op maandagochtend 31 augustus 1970, toen stakers van Wilton en RDM uit Rotterdam met bussen naar Vlissingen reden om te proberen ook De Schelde plat te leg gen. Dat lukte. Tegen de zin van de OR ontstond een stakingscomité. De deelname was massaal. Na twee dagen was een forse loonsverhoging binnen gehaald. Stakingsleider Coen Hen driks zou later de OR gaan leiden. Die had toen overigens al behoorlijk aan populariteit ingeboet. Bij de eer ste OR-verkiezing, in 1956, was de op komst 86 procent. Elf jaar later was dat al teruggelopen tot minder dan "69. "Tegenwoordig zijn verkiezingen niet eens meer nodig. Bij Schelde Marine- bouw meldden zich afgelopen jaar voor de dertien zetels slechts vijf kan didaten. In de daaropvolgende maan den was veel overredingskracht nodig om de vacatures vervuld te krijgen. Opeenvolgende reorganisaties, afslan kingsoperaties en afbrokkelende ge meenschapszin maakten de werkne mer mum. De Leeuw, die zelf ook OR-lid was: „Iedere keer als je voor een oordeel over een reorganisatie komt te staan, weet je welke ellende daar uiteindelijk achteraan komt. Er was altijd haast en er kwam steeds minder geld voor een goed sociaal plan. Ik heb mensen gezien wier we reld totaal instortte. Voor veel mensen gaat na een aantal moeilijke dagen of weken de zon wel weer schijnen, maar er zijn er ook die ondanks mooie socia le plannen en aandacht van de OR of de bond toch het onderspit delven en slecht wegkomen. Dat geeft je een machteloos, ongelukkig gevoel." Een nieuwe Wet Medezeggenschap Werknemers dreigt de arbeider nog meer macht uit handen te slaan. Maar dat hoeft niet, zegt De Leeuw. „Wet of geen wet, het gaat er om dat de men sen de noodzaak ontdekken samen op te trekken. Alleen daarmee maak je een vuist. In een land waar de vakbe weging 300.000 mensen op de been krijgt tegen regeringsplannen, is het moeilijk voorstelbaar dat de medezeg genschap in de bedrijven een langza me dood zou sterven." Werkstraf voor huiselijk geweld MIDDELBURG - Haar familie in Afrika had haar uitge huwelijkt aan een 63-jarige man uit Heinkenszand. Men wilde dat ze bij haar man bleef, omdat hij regelmatig geld opstuurt naar Afrika, maar de man mishandelde haar en dus besloot ze aangifte te doen bij de politie. De man moest zich gisteren in Middelburg verantwoorden voor de mishandeling van zijn jonge vrouw. Hij verscheen echter niet. Politierechter G. van Unnik vond de mishandeling bewezen en veroordeelde de man bij verstek tot veertig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Die straf had officier van justitie J. Zon dervan ook geëist. Uit het dossier bleek dat de vrouw vaak zat opgesloten in de woning, waar ze werd mishandeld. Zo was de situatie ook op 25 juli geëscaleerd en had hij zijn vrouw geslagen. Zijn alcoholgebruik was daar mede debet aan. Hij had ge zegd dat zijn vrouw onbetrouwbaar is en geld steelt, Hij ontkende haar te hebben geslagen, maar buren hadden ge zien dat hij haar mishandelde. Het slachtoffer was giste ren op de zitting. Zij verklaarde dat ze nu uit elkaar wa ren. Tholen legt wegen en paden aan THOLEN - De gemeente Tholen asfalteert sinds deze week in Tholen-stad, Oud-Vossemeer en Sint-Maartens dijk. Langs het bedrijventerrein Welgelegen in Tho len-stad wordt een tweezijdig fietspad aangelegd en langs de veste bij de Molensingel komt een voetgangers pad. In Sint-Maartensdijk laat de gemeente paden op de oude begraafplaats asfalteren. Achter de Patrijzenweg in Oud-Vossemeer wordt een onderhoudsweg aangelegd. Verkeer heeft geen hinder van de werkzaamheden, die naar schatting drie weken duren. 22 slakkensoorten in Dorpsbosje SIRJANSLAND - Het Dorpsbosje van Sirjansland is een ideaal gebied voor slakken. De slakkenwerkgroep van de KNVV-afdeling Bevelanden (Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) heeft bij een inventarisa tie 22 verschillende soorten geteld, waarvan 6 verschillen de waterslakken. Het één hectare grote gebied stond wat dat betreft tot dusver niet op de kaart. Werkgroeplid H. Raad spreekt in zijn verslag voor het natuurtijclschrift Sterna dan ook van 'een succes'. Boetes voor door rood rijden MIDDELBURG - Tijdens een roodlichtcontrole, dinsdag ochtend tussen zeven en negen uur, zijn op de kruising Banckertplein/Koudekerkseweg in Middelburg 28 bekeu ringen uitgedeeld. Op dezelfde tijd werd gecontroleerd op de kruising Koudekerkseweg/Kruisweg. Hier kregen 33 weggebruikers een boete. Meterkasten gestolen VLISSINGEN - Uit'twee woningen aan de Meindert Hob- bemalaan in Vlissingen zijn tussen vrijdagmiddag vier uur en maandagochtend zeven uur de meterkasten gesto len. Dat gebeurde op een bouwplaats; de huizen waren nog in aanbouw. De meterkasten hebben een waarde van honderden euro's. album bluesband met gastoptredens anders dan voorgangers 'Snif Bosboom IZEE - Voor hun tiende wilden The Juke Joints rial gasten uitnodigen, «instond daarbij hoog op Énglijst: André Hazes, pot bluesman, in hart en i", aldus zanger en drum- PflerKempe. Kflgde samenwerking was seind op de rit' toen Ha- rong jaar september, over hoor de nieuwe cd Let it ®e zaterdag in Zierikzee gepresenteerd, vond de iffl aantal eerbiedwaardi- tanalieven als gasten, on- »ie Tineke Schoemaker Ühouse). „Zij is nu een- liét icoon van de Neder- silden wat anders dan on- tgeed's maken", verklaart „Zeker binnen het blues- is het moeilijk om je te vernieuwen, maar je stwel proberen." éioemaker, die ook aanwe nde cd-presentatie, nam 5È bekendste bluesband ova's op: Louella van Mar den 99 pounds, bekend fa door Ann Peebles. Op nummers speelt ook Bar- sa-pianist Han van Dam ®j de uitvoering van I'm ,Jwod van John Lee Hoo ien The Juke Joints bij- a door gitarist Marcel Nee] en drummer Da- hel. ®te nummers doen Kern ei Staat (gitaar), Peter bode (bas) en Sonnyboy 'Broek (mondharmonica, ®i) echter gewoon met ret'l waarbij ze alle denk en in bluesland bewan- riichicagoblues tot zyde- vooral ook intense, on- bluesrock. Tekst en zijn voor het overgrote schreven door Kempe. *se variant de bonustracks zit een ®d nummer: een Zeeuw- ■ri op Going to m,y home- Rory Gallagher: 7c ,<e>iaer uus toe. De tekst Hans de Vos uit Kwaden- een dorpsgenoot van fel bedreven in Zeeuw- n. Hij gaf de tekst Don zei: 'zie maar wat je We hebben het The Juke Joints, met linksboven Peter Kempe en vervolgens met de klok mee Michel Staat, Sonnyboy van der Broek en Peter van Merode. nummer voor de gein opgeno men en het resultaat was toch wel verrassend. Het zingt heel anders in het Zeeuws. Daar moest ik wel even aan wennen." Let it roll klinkt weer als een klok en voegt opnieuw een hoofdstuk toe aan het dikke boek van The Juke Joints, dat nu al 22 jaar beslaat. En still going strong, aldus Kempe. „De 25 jaar halen we zonder proble men. Het gaat eigenlijk heel van zelfsprekend." Cd-presenlatie zaterdag 8 oktober in Brogum, Zierikzee. Met Tineke Schoemaker en Han van Dam. Aanvang: 21.30 uur. Veelzijdig geluid van Juke Joints verveelt nooit door Rolf Bosboom ZIERIKZEE - Tegelijk met de presentatie van het nieu we album van de band viert de fanclub van The Ju ke Joints haar tienjarig be staan. „Hun muziek ver veelt nooit", zegt bestuurs lid Cindy Boer uit Baren- drecht. Boer richtte in 1995 samen met haar man Harry en vier anderen de fanclub op, nadat ze de band enige tijd achterna waren gereisd. „Sindsdien zijn we echt ver slingerd aan de muziek van The Juke Joints." De zaken werden direct se rieus aangepakt, door on der meer een stichting op te richten. De voornaamste activiteiten zijn de uitgave van een kwartaalblad, het organiseren van activitei ten en uiteraard het regel matig bezoeken van concer ten. Tijdens bijzondere op tredens, zoals in 2003 bij het twintigjarig bestaan van de band en komende zaterdag bij de cd-presenta- tie, is de fanclub altijd goed voor verrassingen. Stabiel Het aantal leden ligt rond de tweehonderd. „Dat is de laatste jaren redelijk sta biel. We hebben leden in heel Nederland, maar ook in België. We zouden ook wel Ierse leden willen heb ben, maar dan zouden we eerst ons blad moeten verta len." Boer, en met haar veel an dere leden van de club, is de muziek van The Juke Joints nog allerminst beu. „In de loop der jaren zijn ze alleen maar veelzijdiger geworden. Ze blijven enorm aan de weg timme ren. We vervelen ons ook nooit bij een optreden, omdat ze een heel groot re pertoire hebben en steeds andere nummers spelen. Bovendien is het echt een prestatie dat ze elke twee jaar een cd weten te ma ken. Het blijft geweldige muziek." Dijkje met wilgenboompjes in Zaamslag, een drieluik van Coby van Minnen. foto Wim Kooyman door Anita Tournois TERNEUZEN - Naast Le plat pays, een van de chansons van Jacques Brei, inspireert ook het Zeeuwse landschap Coby van Minnen uit Amsterdam. Dat haar wortels in Terneuzen lig gen - ze is er geboren en getogen - maakt ze duidelijk in een deel van de geëxposeerde schilde rijen in de Grote Kerk. Behalve chansons worden ook gedichten afgebeeld in kleurrijke tafere len. Van Minnen schildert in een vlotte, spontane, figuratieve stijl, soms licht abstraherend en een enkele maal zelfs abstract, met olieverf en acryl en hoofd zakelijk in heldere primaire tinten. Vooral blauw is favoriet. In collages maakt ze gebruik van nevenmaterialen zoals re pen gescheurd papier, zand, gips, zaadkorrels of bobbeltjes plastic. Sommige onderwerpen, naast paalhoofden vaak menselijke fi guren, worden soms voor de ach tergrond geplaatst en slechts weergegeven door een sterke be lijning, zodat het geheel aan kleur in elkaar vloeit en samen smelt. Men ziet een voorliefde voor dansende mensen, zoals bijvoor beeld in Tango at the seaside, zeegezicht gemaakt naar een ge dicht van de kunstenares zelf. Of in Dansen aan zee, lied van de Zeeuwse popgroep Blof en in La valse a mille temps, een chan son van Brei. Net als bij onder meer Les Timi des, Marieke, Dans le port d'Am sterdam, Madeleine, Bruxelles, La chanson des vieux amants en het bekende Ne me quitte pas van Jacques Brei wordt de in houd van de liederen door Van Minnen in kleurrijke beelden en vrolijke taferelen weergegeven. Wie de teksten niet kent, kan toch kennis nemen van hun in tentie; ze begeleiden namelijk de werken, in het Frans, daar naast soms ook in het Neder lands. Men kan zo op ontdekkings tocht gaan naar de in beeld ge brachte schriftuur. Voorbeeld vormen twee schilderijen van Le plat pays ofwel Mijn vlakke land, naast Brei onder andere ook gezongen door Liesbeth List. Twee verschillende wer ken, elk op eigen wijze geïnter preteerd, het ene met een wilde zee, het andere met flanerende mensen langs het strand. Gedachtegang „De liederen van Brei hebben op mij veel impact. Laatst heb ik zijn dochter ontmoet in Brus sel en die heeft me veel over hem en de inhoud van zijn chan sons verteld. Soms kennen ze een totaal andere gedachtegang dan wij denken", legt Van Minnen uit. „Naast inspiratie bronnen zoals poëzie en muziek vormt ook mijn werk als leer kracht van kinderen in het speciaal onderwijs een extra stimulans om te scheppen. Net als zij hou ik van het experi ment." Ongetwijfeld is de spontaniteit in haar werk inherent aan deze gegevens. Humor legt Van Min nen in werken als De vliegende Hollander, waarin de meermin getooid is met een Zeeuwse kap of in Lovely ladies, een schilde rij met witte schapen en een zwart schaap, nu echter blauw. Met bijvoorbeeld Zomer in Zee land, Dijkje met wilgenboom pjes in Zaamslag en Surfers bij Veere toont ze haar verbonden heid met haar geboortegrond. Net als in Laatste boottocht over de Westerschelde en Eerste tunneltocht onder de Wester schelde. Het zijn specifieke onderwer pen, die refereren aan haar her komst en de nog immer aanwezi ge aandacht voor hetgeen er ge beurt. Soms worden ze weerge geven in drie- en vierluiken zo als Happiness en Oosterschelde. Naast chansons zorgen ook ge dichten voor inspiratie. Met de collage in olieverf, gemaakt naar aanleiding van een gedicht van Ivo de Wijs, won Van Min nen in 1999 de Palet Pu blieksprijs. Deze zomer kreeg ze de Talens aanmoedigingsprijs toegekend. Expositie: werk van Coby van Min nen, t/m 28 oktober in de Grote kerk, Noordstraat, Terneuzen. Ge opend: ma.-vr., 9.30-12.00 uur en 13.30-17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19