Zorgsaamziekenhuis scoort goed Vrees voor vertrek brandweer Wat zijn die kazen zwaar PAZET Kenianen bezoeken Oostkapelle Accordeola houdt openbare muziekavond Woonzorgcomplex Nassaulaan over twee jaar klaar Onderzoek naar sluiting uitrukpost verontrust inwoners van Koudekerke woensdag 5 oktober 2005 w 15 rLnrSelma Osman KOUDEKERKE - Koudekerke wil een eigen brandweerpost mden. Het onderzoek naar het van de post, zorgt voor Lust in het dorp. De dorps van Koudekerke heeft het oilege van burgemeester en wet- ouders van Veere een brief ge- chrcven met het verzoek de ge- van sluiting goed te over men, [ecente ontwikkelingen vragen olgens het college om een her- verweging van de brandweer- org. Omliggende uitrukposten jjn de afgelopen tijd dichter aar Koudekerke gekomen. Zo de garage in Zoutelande ver- laatst naar het begin van het orpen opende de stadsgeweste- jke brandweer Vlissingen-Mid- elburg kazernes aan de Stro- - lenweg in Middelburg en de lympiaweg in Vlissingen. Daar- aast is de kazerne in Koudeker- e aan vervanging toe. iwoners van Koudekerke vra- en zich af hoe veilig zij zijn na et vertrek van hun brandweer, ij vrezen voor langere aanrijtij- en als ze afhankelijk worden an andere uitrukposten. Onder- emers verwachten dat zij extra (Advertentie) EN ZONWERING W.AAZET.NI.' -Tel. 0113-33|jj$3 ergadering "^iggekerke IBezorgklachten: 0-0231231 |op maandag t/m vrijdag ge- Idurende de openingstijden; izaterdags tot 12.00 uur l REDACTIE f WALCHEREN I Buitenruststraat 18 [Postbus 8070 14330 EB MIDDELBURG ■Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4 goes Teb (0113)315500 Fax: (0113)315669 B-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl mailiweb@pzc.nl kosten moeten maken om aan verzekeringseisen te kunnen vol doen. Daarnaast is er bezorgd heid over wat er met de vrijwilli ge brandweerlieden gebeurt. ,,De uitrukpost is als een van de weinige overdag bemand met mi nimaal zes personen. Wordt de ze groep zo maar aan de kant ge zet?", vraagt de dorpsraad zich af. Bij H. Smit Roeters en H. de Vries van de dorpsraad zijn 'veel verontruste reacties' bin nengekomen. Smit Roeters vindt dat veiligheid een grotere prioriteit geniet dan bezuinigin gen. „Als de post sluit, voelt Koudekerke zich minder vei lig." De Vries wijst op de angst om afhankelijk te zijn van de korpsen Vlissingen-Middelburg en Zoutelande. „Geven die straks niet de prioriteit aan een brand binnen hun eigen gebied? Ik wil dat goed onderzocht heb ben." Hij wijst erop dat Koude kerke met drieënhalfduizend in woners de grootste kern in de ge meente Veere is. „We brengen het meeste geld in het laatje. Daar mag wel wat tegenoverge steld worden." De resultaten van het onderzoek worden eind deze maand verwacht. Jazzkwartet Desafinado DDELBURG - In Desafinado jzeetcafé treedt vanavond het Èrzio Scholten Quartet op. ■t Amsterdamse jazz-ensem- tekent zich door moderne, latieve jazzmuziek, met eigen pposities. Aanvang om 21.00 irin het café aan de Koorkerk- it, onder de Lange Jan. JGGEKERKE - De dorpsraad in Biggekerke houdt morgen Hopenbare vergadering in het irpshuis. Na de pauze vertelt "antegoeds over zijn voet- it naar Santiago de Compos- a. Er worden ook videobeel- nvan deze reis vertoond. Aan- ng om 20.00 uur. Els Kwekkeboom van kaasboerderij Schellach bij Middelburg geeft David Mulwa en Pasca Mutai uitleg over de kazen. door Selma Osman MIDDELBURG - David Mulwa en Pas ca Mutai kijken hun ogen uit op kaas boerderij Schellach net buiten Middel burg. Wat zijn die kazen zwaar. Ze heb ben zich de afgelopen week al over veel dingen verwonderd. Goede wegen, mo derne landbouwmachines en de Storm vloedkering. „Wat een bouwwerk." De twee Kenianen zijn op bezoek in Oostkapelle. Vanuit dat dorp wordt geld ingezameld voor een nieuwe basis school in Berur, een dorp ten zuidoos ten van de Keniaanse stad Eldoret. Schoolhoofd David Mulwa en bestuurs lid Pasca Mutai hebben foto's meegeno men van het huidige schooltje. Met hulp van de Middelburgse dominee E. van den Ham is er al een betonnen vloer in gekomen en hebben de kinderen ballen gekregen om mee te spelen. Foto's laten zien dat ze voorheen speelden met tot bal samengebonden stukken plastic en elastiek. En uit de platgestampte aarde kwamen insecten die via de blote voe ten in de kinderbenen kropen. „Erg pijn lijk", leggen de Kenianen uit. Een nieuwe behuizing is hard nodig. Daarvoor zegt een blik op de foto's ge noeg. De muur bestaat uit een rij plan ken, met hier en daar een stuk golf plaat. „In het regenseizoen kan het hard waaien en dan zitten de kinderen te rillen", vertelt Pasca. De ouders heb ben er geen geld voor. „Die wonen net als wij", wijzen ze op een groepje hut ten met rieten daken. David, mag dan schoolhoofd zijn, hij verdient zijn brood met landbouw. Net als Pasca. „Erg kleinschalig. We zorgen voor ons eigen eten." Ze houden er slechts een eu ro per dag aan over. Sinds het onderwijs twee jaar geleden gratis werd, groeit het aantal leerlingen als kool. „We zijn in 1998 begonnen met 22 kinderen. Nu hebben we er 163." Maar geld voor huisvesting en onder wijsmiddelen is er niet. „Vier grote vel len papier kost ons al een euro", legt Da vid de nood uit. De Kenianen zijn onder de indruk van de leermiddelen die ze op foto Ruben Oreel een aantal Walcherse scholen hebben gezien: boeken voor ieder kind, platen aan de muur, zelfs computers. „Zo an ders dan bij ons. Wij gebruiken alleen een schoolbord." Nieuw schooltje Door hard sparen en met steun van tal van Walcherse organisaties kan gast heer Marien Louws uit Oostkapelle de Afrikanen maandag op het vliegtuig zet ten met de garantie dat het nieuwe schooltje er volgend jaar komt. Er is 35.000 euro nodig. „We zijn al een heel eind op weg", zegt hij. Een stukje kaas van Schellach gaat er dinsdag bij David wel in. Hij is er na een week al dol op. Pasca slaat de oer-Hollandse lekkernij liever over. „Zo vet." Op haar brood komt enkel margarine. door Claudia Sondervan GOES - Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen staat nummer elf in de top honderd van Nederland se ziekenhuizen die weekblad Elsevier heeft samengesteld. Het ziekenhuis ontliep de top tien enkel omdat het voor het eerst meedeed; nieuwkomers mo gen niet meteen naar het hoog ste echelon. Ziekenhuis Walche ren haalde de 78e plaats. De Oos- terscheldeziekenhuizen kregen nummer 89. Directeur J. van der Heide van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is blij met de waardering. „Het is toch vooral een imago-onder zoek. Blijkbaar herkennen de pa tiënten de ketenzorg. Dat blijft onze hoogste prioriteit als ant woord op de groei aan chro nisch zieken." Het ziekenhuis hecht daar meer waarde aan dan aan hoogtechni sche medische zorg voor Zee land. In die voorzieningen voor ziet de samenwerking met het Gentse universiteitsziekenhuis, stelt Zorgsaam, de koepel waar het ziekenhuis met de thuiszorg in samenwerkt, in een persbe- VLISSINGEN - In het clubge bouw van VAV Accordeola aan de Adriaan Coortelaan in Vlis singen wordt vandaag (5 okto ber) een openbare repetitie ge houden, waarvoor muzikanten zijn uitgenodigd. De bijeen komst begint om 18.30 uur. Accordeola wil haar orkesten uitbreiden met andere instru menten zoals klarinet of saxo foon. De vereniging bestaat uit drie orkesten, van het leerlingen orkest tot Accordeola Go and Chapeau. Ze staan onder leiding van A. Simonse. Ook wil de vere niging haar gelederen verster ken met keybordspelers en be- ginnenden en ervaren accordeo nisten. richt.Vooral blij is Van der Hei de met de hulde aan de maat schap orthopedie in Terneuzen. Elsevier plaatst die bij de beste van Nederland. „We hadden als eerste in Nederland het joint ca re programma, waarbij patiën ten voor knie- en heupvervan- gen in groepen geholpen wor den. We krijgen al langer patiën ten van ver buiten Zeeland voor orthopedie. We zitten geregeld aan tafel met verzekeraars om daar contracten voor te slui ten." „We hebben Terneuzen direct gefeliciteerd," reageert direc teur J. van den Blink van Zie kenhuis Walcheren. „Zij scoor den een 7,4 met twintig respon denten en wij een 6,8 met vijfen twintig respondenten. Door die kleine aantallen zegt het statis tisch niet veel. Maar ze doen het erg goed met de ketenzorg." Samenwerking Zorgsaam is een mooi voorbeeld van samenwerking met thuis zorg, beaamt directeur H. Si mons van de Oosterscheldezie- ken. De Oosterscheldeziekenhui- zen scoren bij Elsevier matig door de bedrijfsvoering, laat hij weten. Daar werkt het zieken huis aan: binnenkort verschijnt de begroting 2006 met een her stelplan. Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen figureert vaker dan de andere Zeeuwse ziekenhui zen in top honderds: vorige week kwam het als enige Zeeuw se zorginstelling op nummer 82 van de Zorgvisie-top honderd. Price Waterhouse Coopers maakt die lijst naar omzet en groei van zorgaanbieders. De twee Zeeuwse fusiezieken huizen hebben pas in 2007 een gezamenlijke omzet die boven de grens van honderd miljoen euro komt. Trendbreker Met een groeicijfer van vier pro cent over 2004 was Zorgsaam in de Zorgvisielijst trendbreker on der de gemengde instellingen: andere organisaties met thuis zorg zien hun prestaties fors da len door de veranderde wetge ving. Het verschil zit in de wederzijds versterkende werking van de zorgtaken, zegt Van der Heide. „Het ziekenhuis zou het niet zo goed doen zonder de thuiszorg." De top honderds hebben voor de ziekenhuizen een 'zekere waar de', al wordt er vergeleken op sterk verschillende criteria, vindt Van der Heide. „Ze geven een heel klein stukje weer van de werkelijkheid. De ene ran king is kwalitatief beter dan de andere." agenda STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf vijftig jaar; MIDDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek, 10.00 - 21.00 uur: Speurtocht met vra gen (t/m 12 jr); 14,00 uur: Schrijfster Yet Baas leest voor (8-12 jr); De Drukkerij, 14.00 uur: Lezing door prof. dr. H. v. Lierop over de canon van de kinderboeken; OOST-SOUBURG Bibliotheek, 13.30-17.30 uur: Toverstokjesspeur tocht (4-12 jr); 14.00 uur: Voorlezen en knutselen (4-8 jr); VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga; Bolwerk, 20.00 uur: Genealogie- en Fo toclub; Bibliotheek 't Spui, 10.00 - 18.00 uur: To verstokjesspeurtocht; 10.15 uur: voorle zen, zingen en knutselen (2-4 jaar). Maurits Sep jUIDDELBURG - Het nieuwe Woonzorgcomplex in de wijk Nieuw-Middelburg zal eind 2007 klaar zijn. De bouw begint ju januari volgend jaar. Van daag wordt de bouwvergunning jangevraagd bij de gemeente. En als in november ook de sloop vergunning wordt verleend, zul len de flat aan de Sportlaan en hd oude schoolgebouw aan de iassaulaan nog voor kerstmis Omwonenden hebben dat gis teravond te horen gekregen op een informatiebijeenkomst van de gemeente Middelburg en Woongoed Middelburg. Het complex zal bestaan uit negentig appartementen, waar van 55 voor mensen met een zorgindicatie. Het worden alle maal huurwoningen. De meeste zullen niet duurder worden dan zeshonderd euro per maand, zodat de huur ders recht hebben op huursubsi die. Flexibel De zorgvoorzieningen, waaron der een ruimte voor de Stichting Welzijn Middelburg, een kinder dagverblijf en een activiteiten ruimte voor ouderen, komen op de begane grond. De apparte menten komen erboven. Door dat zij op palen rusten, kunnen de ruimtes op de begane grond later eenvoudig worden aange past. De architect heeft dat ge daan om het complex flexibel te houden, waardoor ingespeeld kan worden op nieuwe wensen en ontwikkelingen. Dat is ook gebeurd met een deel van de ap partementen. Een aantal wonin gen is nu vrij klein en beschikt over gemeenschappelijke ruim tes, maar die kunnen later ook samengevoegd worden om grote re woningen te creëren. Het woonzorgcomplex wordt iets in gekort. Dat moet voorkomen dat de toekomstige bewoners kunnen binnenkijken bij de men sen die in de Prins Johan Frisostraat wonen. De vleugel die aan de Nassaulaan komt, zal niet verder komen dan de erflijn van de huizen in de Prins Johan Frisostraat. Het architectenbu reau Hertzberger komt daarmee tegemoet aan kritiek van omwo nenden. Sloop Woongoed zal een bureau inhu ren dat, voor aanvang van de sloop en de bouw, de staat van alle huizen in een straal van 35 1 meter rond de bouwlocatie zal opnemen. Dat gebeurt om later te kunnen vaststellen of en zo ja, welke schade door het pro ject is veroorzaakt. Chocoladedieven aangehouden VLISSINGEN - In de Aagje Dekenstraat in Vlissingen zijn in de nacht van maandag op dinsdag rond half vier twee mannen aangehouden. De twintigjarige Vlissinger en de negentienjarige zonder vaste woonplaats hadden even daarvoor in de Walstraat een etalageruit vernield en chocolade gestolen. Ze zijn vastgezet. Geen brievenbus bij Goes' stadhuis GOES - Het nieuwe stadskantoor ondervindt nog wat aan loopproblemen op zijn eerste dag dat het open is voor bur gers. Het gebouw mist nog een brievenbus. „Er is wat vertraging ontstaan bij de bestelling van de brievenbus. Het wordt één dezer dagen geregeld", aldus een woordvoerster van de gemeente. Tot die tijd kan de post afgegeven worden bij de balie in het stadskantoor of opgestuurd worden naar het postbusadres. Provincie steunt toeristenpas ZIERIKZEE - De provincie Zeeland waardeert de aan pak van de gemeente Schouwen-Duiveland in de haal baarheidsstudie naar de toeristenpas. Gedeputeerde Staten spreken van een aanpak waarbij een goed evenwicht is gevonden tussen zorgvuldigheid en slagvaardigheid. Invoering van deze superchipknip kan volgens de provincie bijdragen aan versterking van de sa menwerking in de toeristische sector en het beter inspe len op ontwikkelingen. Voor zover mogelijk is de provin cie ook bereid - desgevraagd - te ondersteunen bij de uit voering van het project, bijvoorbeeld waar het gaat om kermis en ervaring met betrekking tot Europese subsidie trajecten. De reactie van Gedeputeerde Staten komt daags na de dis cussie die de Schouwen-Duivelandse politiek over de toe ristenpas heeft gevoerd in de commissie ruimtelijke orde ning. Daar bleken niet veel partijen voorstander van de toeristenpas te zijn. Nieuwdorp krijgt supergeluidswal NIELTWDORP - De dorpsraad Nieuwdorp wilde een hoge re geluidswal langs de Bernhardweg-West en die krijgt de bewonersorganisatie. Het lijkt wel of er bij Nieuwdorp een middeleeuwse verdedigingslinie wordt opgetrokken, zo hoog wordt de geluidswal. Aannemingsbedrijf Sagro uit 's-Heerenhoek is ruim twee weken aan het werk langs de Bernhardweg-West. De rijstrook vanaf de Westerscheldetunnel richting Middel burg is daarom afgesloten voor alle verkeer. Dat is ook no dig. Veel grondwerk moet worden verzet om de geluidswal op twee plekken over een lengte van in totaal achthonderd meter met twee meter op te hogen. Voor de grond hoeft niet al te ver te worden gereden. De provincie laat werk met werk maken. In een uitstulping langs de Bernhardweg-West zijn eerst drie cirkels gemarkeerd. Die worden uitgegraven en de grond die vrijkomt, wordt op de geluidswal aangebracht. Zo ontstaan met de hogere geluidswal drie waterputten die met een beetje goede wil in kleine natuurgebiedjes ver anderen. De werkzaamheden moéten volgens de planning eind vol gende week afgerond zijn. Paard in de sloot bij Sint Laurens SINT LAURENS - De politie kreeg gisterochtend om 9.20 uur een melding dat bij de Singelweg in Sint Laurens een paard in de sloot lag. Het dier was van een weiland in de sloot terechtgekomen en kon daar op eigen kracht niet uitkomen. Met behulp van de brandweer en een tractor is het paard uit de sloot gehaald. Het dier bleek uitgeput en onderkoeld. (Advertentie) JiMKtv (Advertentie) STAP NU IN OP INTERNET VAN EIGEN BODEM EN PROFITEER landNet ///A do.., Nu in- of overstappen is bijzonder aantrekkelijk. Tot en met 23 oktober 2005 krijgt u forse korting op de aansluitkosten, tot maximaal 99. Ook het gebruik van het kabelmodem is gratis. Via de televisie aan sluiting die u al heeft én het gratis kabelmodem, haalt u supersnel internet in huls. Met Internet van eigen bodem bent u klaar voor de toekomst! Voor meer informatie, ga naar www.zeelandnet.nl of bel 0113- 37 77 70. Korting is afhankelijk van het abonnement dat u kiest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15