Spaanse enclave bestormd IZC Nobelprijs voor ontdekking dat stress niet leidt tot maagzweer dansen staken andaag massaal Bush nomineert vertrouwelinge als hoge rechter Chimpansee stopt na zestien jaar met roken Schroder wil afzien van kanselierschap Ruim tweehonderd illegalen dringen Melilla binnen m dinsdag 4 oktober 2005 eredactiebuitenland pc - Een 27-jarige Chine- Jinipansee stopt na zestien „et reken. Verzorgers van dierentuin in het noordwes- China, bezorgd ont de ge- jleid van Ai Ai. hebben de de afgelopen lijd intensief ,[,id om dit mogelijk te ma- Om Ai Ais aandacht van tabak en sigaretten af te leiden gingen de dierenverzorgers na het ont bijt met de chimpansee wande len, lieten haar na de lunch mu ziek horen en deden na het avondeten allerlei gymnastische oefeningen met haar. Naast haar normale dieet van melk, ba nanen en rijst, kreeg de aap ook extraatjes te eten als gefrituur de lekkernijen en dim sums. „Ik heb haar ook een oortelefoontje gegeven, zodat ze naar de mu ziek op mijn walkman kon luis teren",aldus een verzorger. De eerste dagen van de ontwen ningskuur zetten Ai Ai regelma tig een keel op om een sigaret te krijgen, maar naar gelang haar leven meer kleur en afwisseling kreeg, vergat zij het rookgerei helemaal. Ai Ais verslaving zou te wijten zijn aan eenzaamheid en ver driet. Zij begon in 1989 namelijk met roken, kort nadat haar partner was gestorven. Toen later ook haar tweede partner overleed en haar dochter werd overge plaatst naar een andere dieren tuin, werd de chimpansee een kettingrookster. Wie de aap eigenlijk voor het eerst een sigaret gaf en dat ver volgens zestien jaar lang bleef doen, blijft overigens onduide lijk. GPD/RTR ilitie belaagt rlement Gaza JA-STAD - Gewapende poli- genten hebben gisteren in j.Stad een zitting van het stijnse parlement verstoord, ïheidene mannen stormden „.ooggetuigen de zaal bin- jen eislen van de aanwezi- dat zij militante aanhangers Harnas aanpakken. j rillen dat de Palestijnse dfiteit zich standvastig ten aanzien van Harnas, bloed vloeit voor de autori- doet niets", aldus een el zwart gehulde politie- Erzou niet zijn geschoten, i nval had plaats op het mo- it dat de Palestijnse Wetge- èe raad vergaderde over de rr gheidssituatie in de Pales- gebieden. Via een video- hadden afgevaardigden in i-Stad contact met hun col- Ramallah op de Weste- Jordaanoever. Uiteindelijk otenzij een motie aan te ne- waarin president Abbas ■aagd de regering huis te sturen en een nieu- benoemen. ieuwe regeringsploeg zou r' einde moeten maken aan de ihiein de Palestijnse gebie- de parlementsverkiezin- ian januari moeten voorbe- ANP/R TR/AFP/DPA immelding DEL PLATA - Een bom- ailing beeft in het Argentijnse del Plata geleid tot de eva- van vijfduizend bezoe- van een casino. Het bleek een valse melding te gaan. was de derde keer in een dat het gokpaleis telefo- Iwerd bedreigd. De Argen- !p (badplaats is begin novem- r van een top van ikaanse leiders, waarbij Amerikaanse president zal zijn. ANP/AFP 'Rupo wordt emier Wallonië dj iSSEL - Voorzitter Di Rupo u deParti Socialiste wordt de nier van de Belgische deel- iallonië, volgt zijn partijgenoot Van raberghe op, die vrijdag u lag heeft genomen na ge- la ten over betrokkenheid bij d de. Di Rupo combineert het ja ütterschap van zijn partij nieuwe functie. ANP door Patrick Selbach en Wendy Kind MELILLA - Meer tweehonderd illegale immigranten zijn er gis terochtend in geslaagd de Spaanse enclave Melilla binnen te dringen. Zij maakten deel uit van een groep van zevenhon derd Afrikanen die naar Melilla probeerden te komen. Volgens de autoriteiten zijn zeker 135 mensen gewond geraakt. Meer dan 130 Afrikanen werden gear resteerd. De Spaanse enclaves Ceuta en Melilla aan de Noord-Afrikaan se kust grenzen aan de Middel landse Zee en Marokko. Het is de enige landgrens van de Euro pese Unie met Afrika. Spanje heeft het leger erop af gestuurd. De versperringen rond de encla ve zijn verhoogd, na drie eerde re bestormingen op Ceuta en Me lilla vorige week. Bij de poging van gisteren zijn ladders ge bruikt, aldus de politie. Ook is een deel van een zes meter hoog hek omvergetrokken. De recente bestormingen van de afrasteringen rond de enclaves zijn opzienbarend, maar vol gens Spaanse statistieken daalt het aantal mensen dat de encla ves binnendringt. In 2003 en in 2004 waren dat er jaarlijks circa 55.000. Dit jaar zijn er 'slechts' zesduizend illegalen de enclaves binnengedrongen Aan Marokkaanse zijde wordt ook aan de indamming van de stroom illegalen gewerkt. De Marokkaanse politie heeft bij voorbeeld 96 illegalen gearres teerd die van plan waren Melil la binnen te dringen. Zij werden aangehouden tijdens een inval, waar dertienhonderd politie mannen aan te pas kwamen. Immigranten die de grens tus sen Marokko en Spanje probe ren over te steken, zijn vaak het slachtoffer van grof geweld, al dus een gisteren verschenen rap port van Artsen zonder Grenzen (AzG). Een kwart van de immi granten die in de klinieken van de hulporganisatie in Marokko wordt behandeld, heeft verwon dingen als gevolg van geweld. Onmenselijk AzG maakt zich ernstig zorgen over de 'onmenselijke behande ling door de autoriteiten van de ze groep mensen die toch al on der erbarmelijke omstandighe den moet leven'. In mobiele kli nieken biedt AzG medische hulp aan immigranten. Uit gege vens van deze klinieken en de verklaringen van immigranten, verzameld tussen april 2003 en augustus dit jaar, blijkt dat van de meer dan tienduizend men sen die hulp vroegen, er 2544 het slachtoffer waren van het ge bruik van grof geweld. Tot licha melijk letsel behoren schotwon den, stokslagen en hondenbe ten, opgelopen bij de ontsnap ping aan Marokkaanse grensbe wakers. ANP/E FE Een deel van de barrière langs de grens van de Spaanse enclave Melilla is omvergehaald door illegalen. foto Rafael Marchante/RTR orOlivier van Beemen HIJS - Franse werknemers gen vandaag massaal het A neer, uit onvrede over I regeringsbeleid. Zij geven ioor aan een oproep van de [bonden, gesteund door de tse politieke partijen. De anisatoren hopen op zo'n 'protestmarsen in het hele id, met een miljoen demon- anten, vooral ambtenaren bet openbaar vervoer en 'onderwijs. hogesnelheidstrein Thalys Nederland, en Parijs, ft volgens de normale nstregeling. Het vliegver- er krijgt te maken met sto ken, omdat de verkeerslei- diverse steden actie et. KLM en Air France ver tóten weinig tot geen annu- wgen van vluchten. og is een eerste test ar de'minimale dienstverle- "Si een maatregel van de rhtse regering-De Villepin. overheid verplicht de abaarvervoerbedrijven 'aftnimale dienst te garan- ,fii om te voorkomen dat tóende en schoolgaande ®sod constant de dupe tóen van de staaklustige tóenaren. De spoorwegen bot stadsvervoer van Pa- dRATP) hebben aangekon- a dat meer dan de helft "detreinen, metro's en bus- 'gowoon zal rijden, stakers protesteren vooral 01 de afkalvende publieke astverlening in Frankrijk. aanstaande privatisering 'de staatsrederij SNCM fl lijnen tussen het vaste land, Corsica en Noord-Afri- ka) is in hun ogen een goed voorbeeld van hoe het niet moet. Banen gaan verloren en gevreesd wordt voor de ophef fing van onrendabele lijnen. Werknemers bij de staats spoorwegen, het elektrici- teits- en gasbedrijf EDF-GDF en de RATP zijn bang voor soortgelijke maat regelen in hun sectoren. Na een onderbreking van twee dagen zullen het perso neel van de SNCM en de ha venwerkers in Marseille en op Corsica het werk opnieuw neerleggen, waardoor Corsica wederom zal zijn afgesneden van het vasteland. Behalve tegen privatiseringen zijn de stakers tegen de nieu we flexibele werkcontracten (waarin werknemers een proeftijd krijgen van twee jaar), tegen de grote huisves tingproblemen in de steden en tegen de hei-vormingen in het ziektekostenstelsel en de pensioenen. Uitdaging De Franse pers ziet de acties als een eerste serieuze uitda ging voor Dominique de Ville pin, die nu vier maanden pre mier is. Tot nu toe groeit de populariteit van de premier gestaag, wat hij vooral dankt aan zijn atletische lichaam, dat hij graag laat filmen. De vraag is of het bij de sta kingsactie van vandaag blijft, of dat dit de aanloop is naar een herfst vol stakingen en de monstraties. Zo'n golf van protest kostte Alain Juppé ze ven jaar geleden zijn premier schap. GPD door Harm Harkema DEN HAAG - Miljoenen men sen kunnen Robin Warren en Barry Marshall dankbaar zijn. De Australische winnaars van de Nobelprijs voor de genees kunde ontdekten in de jaren tachtig dat een maagzweer geen ernstige, chronische ziekte hoef de te zijn, en al helemaal niet wordt veroorzaakt door stress. De boosdoener, bewezen zij, bleek een bacterie te zijn die simpel te bestrijden is. De Nobelprijs mag de hoogste onderscheiding voor een weten schapper zijn, de erkenning was er veel eerder. Zo ontving Mars hall (toen zonder Warren overi gens) zeven jaar geleden uit han den van prins Claus de Hein- ekenprijs voor de geneeskunde. Het juryrapport roemde hem destijds als een briljante, pa tiëntgerichte onderzoeker, die zonder dure en ingewikkelde on derzoeksapparatuur, maar door eenvoudige observatie, een door braak verwezenlijkte. Gememo reerd werd toen ook dat Mars hall zelf op zeker moment fun geerde als proefkonijn, door een forse slok met ziekmakende bac teriën te nemen. In een inter view zei Marshall daarover: „In derdaad kreeg ik na een week symptomen van een maagontste king, werd misselijk en moest overgeven. Vervolgens heb ik an tibiotica ingenomen en herstel de binnen korte tijd." Het bleek een belangrijke stap op weg naar het bewijs dat een bacte rie, de Helicobacter pylori, vrij wel altijd de veroorzaker is van een maagzweer of een zweer aan de twaalfvingerige darm. Die ontdekking, begin jaren tachtig, werd aanvankelijk weg gehoond door de wetenschappe lijke goegemeente. Iedereen ging er van uit dat maagzweren het gevolg waren van spannin gen en stress. Het was de tijd van ingrijpende maag- en darm operaties, het ontraden van alco hol, maatregelen tegen stress, diëten en het jarenlang slikken van zuurremmende medicamen ten, vrijwel altijd zonder blij vend succes. Zoutzuur Dat een maagzweer door een bacterie zou ontstaan wilde ex- bij de collega-wetenschappers en medici gewoonweg niet in. Hoe kon een bacterie nu het zoutzure milieu van de maag overleven en een ontsteking ver oorzaken? Maar Warren en Marshall heten zich niet ontmoe digen en bewezen hun gelijk uit eindelijk overtuigend. Het No belprijscomité pi-ijst in zijn rap port dan ook de vasthoudend heid van het tweetal, en hun be reidheid om tegen de bestaande dogma's in te gaan. De patholoog Waxren (1939) ont dekte in 1981 bacteriën op het maagslijmvlies van patiënten met een maagontsteking en liet dat zien aan Marshall (1951), die toen nog student was. Sa men studeerden zij er op verder. Zo ontdekten zij dat de Helico bacter pylori verantwoordelijk was voor negentig procent van alle maagzweren, de overige tien zijn het gevolg van een veel vuldig gebruik van pijnstillers als aspirine. Stress blijkt er hele maal los van te staan. In het kielzog van Marshall en Warren, toonde het Academisch Medisch Centrum in 1989 als eerste overtuigend aan dat zwe ren in maag en twaalfvingere darm blijvend konden worden genezen met een antibiotica- kuur. GPD Verdachten in België vrijuit BRUSSEL - In België kunnen tienduizenden verdachten vrijspraak verwachten, omdat hun ï-echtszaken te lang aanslepen. Justitie werkt nog aan 55.000 strafzaken van tien jaar of ouder. De verdachten hebben meestal zelf aangestuurd op de ver traging. Zij hebben het recht om bijkomende onderzoe ken te vertragen. Onderzoeken duren daardoor langer dan voorheen. Soms zelfs zo lang dat verjaring volgt. „Een strafprocedure-infarct", zei de Gentse plaatsvervan gend pi'ocureui-generaal Frank Schuermans, die deze cij fers gisteren bekendmaakte in de Gazet van Antwei-pen. „Het paiiement heeft de strafprocedure zo ingewikkeld gemaakt dat vooral advocaten en de georganiseerde mis daad er beter van woi-den." ANP Derde ruimtetoerist bij ISS MOSKOU - De Amerikaanse miljonair Greg Olsen is gis teren als derde ruimtetoerist bij het Internationaal Ruim testation (ISS) aangekomen. Met zijn landgenoot William McArthur en de Rus Valeri Tokarev werd Olsen twee da gen geleden gelanceei-d vanaf de Russische nximtebasis Bajkonoer in Kazachstan. De Sojoez-capsule heeft zich gisterochtend aan het ISS gehecht. Olsen heeft voor zijn tiendaagse ruimtetrip bijna 17 miljoen euro neergeteld. Zelf noemt de Amerikaan zich liever wetenschapper, omdat hij aan boord meerdere experimenten zal uitvoeren. Twee andere toeristen gin gen hem voor. ANP Doden door bootongeluk New York GLEN FALLS - Ten minste twintig oudere vakantiega- ners zijn zondagmiddag (plaatselijke tijd) omgekomen door een bootongeluk op Lake Geox-ge, in het noorden van de Amerikaanse staat New York. De twaalf meter lange rondvaartboot, de Ethan Allen, sloeg 's middags om door de golven die een voorbijvarend groter schip veroorzaakte. De boot vervoerde volgens nieuwszender CNN 48 senioren uit de buurt van Detroit (Michigan). Enkelen gebruikten krukken of rolstoelen en konden zich niet snel in veiligheid brengen. ANP Vrouw slaagt bij 38e rijexamen LUIK - Een jonge vrouw uit Luik is na 37 mislukte pogin gen geslaagd voor haar theoretisch rijexamen. De doorzet ter betaalde totaal 570 eux-o voor haar pogingen, meldde de krant Het Laatste Nieuws gisteren. De vrouw is een uitzondei-ing voor België, waar verkeers- les eenvoudiger is dan in Nedei'land. Bijna zes op de tien slaagt er in één keer voor de theorie. ANP ETA-verdachten opgepakt MADRID - De Franse autoriteiten hebben gisteren drie le den van de Baskische afscheidingsbeweging ETA gearres teerd. Dat maakte de Spaanse minister van Binnenlandse Zaken, José Antonio Alonso, bekend. Onder de arrestanten bevindt zich volgens Alonso de ver moedelijke nummer twee van de ETA, Harriet Aguixre. Hij zou in 2001 de Spaanse loco-burgemeester Froilan Elespe hebben vermoord. Ook Idoia Mendizabal, een an der hooggeplaatst lid, is opgepakt. ANP/AFP/RTR door Ans Bouwmans WASHINGTON - Harriet Miers, raadsvrouw van het Wit te Huis, is door de Amerikaanse president Bush naar voren ge schoven als kandidaat-rechter voor het Amerikaanse Hoogge rechtshof. De zestigjarige advo cate is een vertrouwelinge van Bush en heeft geen ervaring als rechter. Zij moet de opvolgster worden van Sandra Day O'Con nor, die met pensioen gaat. De aankondiging van Bush kwam op de eerste werkdag van John Roberts, de man die Bush deze zomer in eerste instantie nomineerde als opvolger van O'Connor. Na het overlijden van de voorzitter van het federale Hooggerechtshof William Rehn- quist schoof Bush Roberts door naar diens positie. De Senaat ging vorige week in grote meer derheid akkoord met de benoe ming van Roberts (50). Het Hooggerechtshof speelt een belangrijke rol in de Verenigde Staten, omdat het een beslissen de stem kan uitbrengen in con troversiële sociaal-culturele za ken zoals abortus of de schei ding tussen kerk en staat. De ne gen rechters toetsen wetten en bestuurlijke beslissingen aan de Grondwet. Conservatieve Repu blikeinen ambiëren een rechts ere samenstelling van het Hoog gerechtshof. Democraten zijn daartegen en hadden Bush ge vraagd met een 'gematigde' kan didaat te komen. In Washington werd voorzichtig gereageerd op de kandidatuur van Miers. Zij is nog meer een onbeschreven blad dan Roberts, zei de Democraat Chuck Schu- mer. Het is nog onduidelijk wanneer de Senaat begint met hoorzittin gen over haar benoeming. Bush wees er tijdens zijn intro ductie van Miers op dat Rehn- quist en meer dan 35 anderen geen ervaring als rechter had den voordat zij tot het hoogste gerechtshof van de VS toetra den. Miers komt uit Texas, net als Bush, en stond hem daar ter zijde met juridische adviezen. Zij was partner in een groot ad vocatenkantoor voor haar komst naar Washington in 2001. Zij maakte daar deel uit van de persoonlijke staf van de presi dent. GPD Warren (1) en Marshall vieren het winnen van de Nobelprijs. foto William Edwards/RTR door Patrick Selbach BERLIJN - De Duitse bondskan selier Gerhard Schroder heeft gisteren aangegeven dat hij be reid is zijn claim op de post van regeringsleider op te geven in ruil voor een 'stabiele regering'. Hij zou daarmee de politieke patstelling in Duitsland na de parlementsverkiezingen van 18 september kunnen doorbreken. De stembusgang werd nipt ge wonnen door de christen-demo cratische CDU/CSU van Angela Merkel. Zij wil aantreden als de eerste vrouwelijke bondskanse lier en na de verkiezingen nam zij ook het initiatief tot de vor ming van een coalitie. Schroder verloor de verkiezingen, maar minder fors dan voorspeld. Hij legde direct een claim op het kanselierschap. Duidelijk is intussen dat eigen lijk alleen een samenwerking tussen SPD en CDU/CSU een stabiele coalitie kan opleveren en dat is ook een ploeg die de meeste Duitsei's prefereren. De prestigeslag tussen Schroder en Mex'kel leidde de afgelopen weken tot een politieke impasse. Die werd zondag al enigszins psychologisch doorbroken door de winst van de christen-demo craten tijdens uitgestelde verkie zingen in een district in Dres den. De stembusgang, die later werd afgewikkeld wegens het overlijden van een kandidaat, leidde ertoe dat CDU/CSU de voorsprong van drie zetels in het parlement kon uitbreiden tot vier. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5