Het is gedaan met het eiland Bali fcfi lï tl Fin PZC cp 1 Buitendijks natuur aanleggen komt neer op ontpolderen PZC J mi V>* Verbijstering en vertwijfeling beheersen vakantieparadijs na aanslagen Paardebloem te gast Tourlobby 4 oktober 1955 dinsdag 4 oktober 2005 door Peter van Brummelen Jimbaran is bekend om twee dingen: zijn fabelachtige zonsondergangen en zijn al even spectaculaire visgerech ten. Vanaf een uur of vijf 's mid dags is het strand van het vis sersdorp aan de Balinese zuid kust één groot openlucht restau rant. Gede Artakan, een 30-jari- ge ober van Teba Café, had za terdagavond rond achten zo juist een bestelling opgenomen toen hij een enorme knal hoor de, en voelde. De volgende dag wappert hij wild met zijn T-shirt om de kracht van de ontploffing te de monstreren. „Mijn eerste ge dachte was: een gasexplosie in de keuken. Maar plotseling zag ik overal bebloede mensen in pa niek rondrennen." Toen hij kort daarop een zelfde doffe knal hoorde bij Nyoman Café, een restaurant een paar deuren ver derop, wist hij dat terroristen voor de tweede maal hadden toe geslagen op Bali. En nu zit hij, samen met colle ga's, op z'n Indonesisch gehurkt van afstand te kijken naar de met politielinten afgezette rij visrestaurants. Over zijn toe komst maakt hij zich niet veel il lusies. „Het is gedaan met Bali. Net nu iedereen dacht dat het hier weer veilig was, gebeurt dit. Na de bomaanslagen van 2002 heb ik heel veel vakantie gehad, maar behield ik wel mijn baan. Ik moet maar zien hoe het nu gaat." Panische blik Iets verderop zit de 38-jarige Su- da Ama. de eigenaar van Teba Café. Hij was thuis op het mo ment dat de bommen afgingen, maar was snel ter plekke. Ge vraagd naar wat hij zag toen hij bij zijn restaurant aankwam, zwijgt hij. in zijn ogen een pani sche blik. „He shock", zeggen omstanders. Op het strand staan sommige ta fels nog overeind. Erop borden met half afgekloven vissen en kreeften, flesjes cola die nog niet eens zijn aangeraakt. Op een speciale tafel heeft de po litie persoonlijke bezittingen van restaurantgasten verza meld. Portemonnees, een kinder zitje, mobiele telefoons. Een in stukken gescheurd rugzakje il lustreert de kracht van de bom die hier is afgegaan. Bali is in de dagen direct na de aanslagen duidelijk zichzelf niet. Op de wegen, die door gaans een traag bewegende stroom van auto's en vooral brommers laten zien, is het ook opvallend rustig. En in Kuta, dé badplaats van het eiland, waar het normaal gesproken wit ziet van de toeristen, in het bijzon der Australiërs, zijn nauwelijks buitenlanders te bekennen. Waarschijnlijk hebben ze zich verschanst in hun hotels, bang voor nog meer aanslagen, waar voor zowel de Indonesische als de Australische tv nadrukkelijk waarschuwen. Tegen beter we ten in hebben de straathandela ren hun waar uitgestald. Maar helemaal niemand die vandaag een T-shirt met het logo van het lokale biermerk Bintang van ze wil kopen. Belangstelling is er al evenmin voor shirts met de opdruk 'Osa ma don't surf of 'Fuck terro rist!" Zelfs rond Kuta Square, de plek waar zaterdagavond de andere bomaanslag plaatshad, is het stil. Het plein, eigenlijk ge woon een straat, is nog zo'n plek waar iedere toerist tijdens een vakantie op Bah onvermijdeüjk minstens een keer komt. Er is een vestiging van McDo nald's, maar er zijn vooral veel kledingzaken. Versace, Dior, Hilfiger, Polo - de etalages en uithangborden melden louter grote namen, maar je hoeft geen kenner te zijn om te zien dat hier vooral piratenversies van grote westerse modemerken wor den verhandeld. Op een wester se clientèle is ook restaurant Ra ja's gericht. Afgeladen was het er toen daar zaterdagavond tien minuten na de aanslagen in het Jimbaran nog een bom afging. De paniek op Kuta Square was enorm, ver tellen zij die er bij waren. Ook in het aan het plein gelegen wa Op 15 oktober verschijnt een nieuwe editie van het Groene Boekje. Daarin staan enkele nieuwe spellingsregels en zijn de oude grondig geherformuleerd. De PZC besteedt in een reeks van dertien artikelen aandacht aan de veranderingen. Het zit zo. Als je een samen stelling hebt (bij een sa menstelling voeg je woorden sa men: ziel poot), en het eerste deel ervan is een zelfstandig naamwoord (waar je 'de' of 'hef voor kunt zetten), dan krijg je een tussen-n als dat zelfstandig naamwoord uitsluitend een meervoud heeft op -(e)n. Het meervoud van 'ziel' is niet 'ziels' maar uitsluitend 'zielen', dus krijg je een tussen-n: zielen- poot. En zo ook: pannenkoek, eiken boom (maar 'lindeboom' vanwe ge 'lindes') en spinnenweb (maar 'spinnewiel', omdat het eerste deel in dit geval geen zelf- nieuwe editie e.-" door Wim Daniëls standig naamwoord is). Nu heb ik alleen nog maar de hoofdregel genoemd voor de tus- sen-n. Bij die hoofdregel horen twee aanvullende regels en vijf uit zonderingsregels. Op 15 oktober wordt een van die uitzonderingsregels afge schaft. Het betreft de paarde- bloemregel. Die regel zegt dat er géén tussen-n komt als het eer ste deel van de samenstelling een diernaam is en het tweede deel een plantkundige aandui ding. 'Paard' is een diernaam en 'bloem' een plantkundige aan duiding. Daarom is het tot 15 ok tober: paardebloem, en ook: dui vekervel, garnaleplant, mui- zetarwe, ganzebloem, paarde- kastanje, enzovoort. Maar daar naast is het om een duistere re den wel 'paardenvijg', met tus sen-n. Maar goed, de paardebloemre- gel wordt op 15 oktober dus af geschaft. Volgens de Nederlandse Taalu nie, verantwoordelijk voor de renhuis Mata Hari, waar de ex plosie op alle verdiepingen dui delijk te horen was, liepen de ve le bezoekers als verdwaasd door elkaar. Bloemblaadjes De dag na de bomaanslag hangt het zonnescherm van Raja's ver fomfaaid aan de gevel. Het bal kon van het restaurant lijkt ie der moment naar beneden te kunnen komen. Ook hier weer veel politielinten. Ramptoeristen zijn er echter nauwelijks. Ook de aangekon digde komst van president Susi- lo Bambang Yudhoyono brengt niet echt veel volk op de been. Voor de president arriveert, trekt eerst een grote stoet in tra ditionele kledij gestoken hin does, voorafgegaan door een priester, door de straat. Met be hulp van bloemblaadjes sprenke len ze water over het plaveisel; een reinigingsritueel dat van oudsher wordt uitgevoerd op plekken waar bloed heeft ge vloeid. Net als in 2002 hadden de aan slagen plaats aan de vooravond van de Ramadan, de islamiti sche vastenmaand. Hier op Bali, een hindoe-enclave in het groot ste moslimland van de wereld, leeft men echter toe naar Galun- gan, een halfjaarlijks feest dat donderdag begint en waarbij de overwinning van het goede op het kwade wordt gevierd. „Het lijkt erop dat dit keer het kwaad heeft gewonnen", mom pelt een cynicus op Kuta Squa re. Na de hindoe-processie loopt een vertwijfelde Australische man door de straat. Voor de ca mera's van de internationale me dia houdt hij een zelfgeschreven bord omhoog waarop hij meldt dat in hel Sanglah-ziekenhuis in Denpassar dringend behoefte is aan bloed van het type O nega tief. Nee, hij heeft zelf geen beken den in het ziekenhuis liggen. Maar hij is er net geweest en vond dat hij iets moest doen. Op het schoolbord in het crisis centrum van het ziekenhuis in de Balinese hoofstad is aan het eind van de zondagmiddag net het dodental aangepast; het laat ste cijfer, 26, is nog nat. GPD spelling, gebeurt dat omdat taal gebruikers de regel lastig vin den. Dat klopt, maar de andere vier uitzonderingsregels plus de hoofdregel en de twee subhoofd regels worden nog veel lastiger gevonden. Maar die blijven ge woon bestaan, al worden twee uitzondert ngsregels wel samen gevoegd. Die twee regels luiden nu nog als volgt: 1. - Er komt geen tus sen-n als het eerste deel een li chaamsdeel is en het geheel als een versteende samenstelling geldt. 2 - Er komt geen tussen-n als een van de delen van de samen stelling niet meer herkenbaar is in zijn oorspronkelijk betekenis. De eerste regel is onduidelijk, omdat nergens in het huidige Groene Boekje wordt uitgelegd wat een versteende samenstel ling is. En de tweede regel kun je niet toepassen omdat je sa menstellingen die niet herken baar zijn in hun oorspronkelijke betekenis, natuurlijk niet kunt herkennen. Want als je ze wel kunt herkennen, zijn ze wel her kenbaar en dan zou de regel niet gelden. De twee regels worden per 15 ok tober samengevoegd tot de vol gende nieuwe regel: 'In sommige samenstellingen kunnen we de samenstellende delen nauwe lijks of niet herkennen. We noe men ze versteende samenstellin gen. Andere woorden zijn slechts in schijn samenstellin gen. Op deze woorden passen we de regel niet toe.' Alsjeblieft. Wie deze regel meteen snapt, mag direct door naar Zwein- stein, de hogeschool voor hekse rij en hocus-pocus. Mijn indruk is dat de nieuwe spellingregel net zo onduidelijk is als de spellingregels die we hadden. Het is lood om oud ij zer, zou ik zeggen, of verspilde moeite. Zonder voorbeelden is de nieuwe regel volstrekt niets zeggend. Gelukkig worden in het nieuwe Groene Boekje wel een paar voorbeelden gegeven, zoals: bakkebaard, bolleboos, bruidegom, bullebak, elleboog, koekepeer, ledemaat, takkewijf, wielewaal en zinnebeeld. O ja, 'klerezooi' en 'apekool' horen er ook nog bij. Maar dat had ik al wel gedacht. De Hedwigepolder, een van de gebieden die in aanmerking komen voor ontpoldering. door Jan Schijve De Westersehelde met zijn be dijking en buitendijkse na tuur staat momenteel in het brandpunt van de belangstel ling, zie diverse recente berich ten in de PZC, onder meer in de krant van vrijdag 30 september onder de kop 'Aanpak zwakke kust landwaarts' en 'Wester sehelde is meer dan een plas wa ter met schepen'. Het gaat om de verdediging te gen het wassende water en het behoud van de buitendijkse na tuur. Nu wordt de verdediging tegen de zee niet alleen bepaald door hevige stormen, maar in de komende decennia ook door het stijgen van het waterpeil in de Noordzee als gevolg van het smeltwater van de Noordpool. Het behoud van de buitendijkse natuur heeft een andere beweeg reden die samenhangt met het uitbaggeren van de Westersehel de voor het beter toegankelijk maken van de haven van Ant werpen. Ooit is daarover een verdrag ge sloten tussen Nederland en het gewest Vlaanderen. In 1995/1996 is dat verdrag met on der andere diverse hoorzittin gen uitvoerig aan de orde ge weest maar politiek niet opge lost. Toen ging de discussie over 'ontpolderen' als compensatie voor de schade die het uitbagge ren betekende voor de natuur. Nu, tien jaar later, wordt ge sproken over buitendijkse na tuur, maar het blijkt toch op ontpolderen neer te komen. Oude dijken worden dan nieu we zeedijken, en het ontpolder- de gebied is dan buitendijks ge worden. Ook minister Veerman spreekt over buitendijks gebied. Hij acht het creëren van 600 hecta re buitendijks gebied noodzake lijk om de milieuschade door het uitbaggeren van de Schelde te compenseren. In aanmerking komende gebieden voor de ont poldering zijn de Hedwigepol der (het dichtst bij Antwerpen) en het gebied rond het Zwin tus sen Cadzand en Knokke (ver van Antwerpen verwijderd), sa men goed voor 300 hectare. Ge zocht moet nog worden naar nog eens 300 hectare. Enkele praktische opmerkin gen: 1. Het resultaat van waterber ging van een ontpoldering ten behoeve van het waterpeil in Antwerpen kan wat het Zwinge- bied betreft verwaarloosd wor den. 2. Er is geen enkel bewijs dat de schade ten gevolge van de ont poldering kwantitatief en kwali tatief goed gecompenseerd wordt. Het is zeer wel denkbaar dat het een grote overcompensa tie is. 3. Er worden in Zeeuws-Vlaan deren veel nieuwe natuurgebie den binnendijks aangelegd. Dat deze gebieden niet als compen satie gezien mogen worden, zal boekhoudkundig wel juist zijn, maar dat argument is geen rede lijk argument. Dat dit met foto Wim Kooyman p. d< n"; De lobby om de Tour de France binnen te len heeft veel weg gehad van de sprint een etappe. Het voorspel is belangrijke! weest dan de sprint zelf. Het Zeeuwse comité! in de lange aanloop hoog ingezet. Met de finis; I zicht is het toch nog misgegaan, omdat de 1 van de Tour een andere eindstreep heeft ken. De Tourlobby, waarin geld en politiek geen rols l\ len, is mislukt. Dat is vooral heel jammer vod tl die mensen die er al jaren naar uitkeken. Hei: zo mooi kunnen zijn: Jan Ullrich met een demai e ge net voor Goes, Michael Boogerd die de trein aanvoert over de Stormvloedkering en Boonen die voor vele duizenden toeschouwen Neeltje Jans de koningssprint met Petacchi wa Het heeft niet zo mogen zijn: de Tourdirectiefc anders beslist. Het peloton laat Zeeland rechts] gen: het rijdt nu vanuit Valkenburg terug Frankrijk. Dat is een hard gelag voor de Zeem die waren bestookt met mooie signalen uit Pa en zich al rijk hadden gerekend met twee etapp De Tour is niet te koop, zo is weer gebleken gaan zo veel miljoenen in om, dat de vraagp voor een etappe een schijntje is op het totaleb get van het derde sportevenement ter wereld, lobby is overgeleverd aan de grillen van Jean) rïe Leblanc, die tekent, wegstreept en tenslotte parkoers uitstippelt dat het best uitkomt. Wat is wijsheid in dat hele spel? Het Zeeuwse ca té, met kopstukken als Pieter Stoter, Toine Pop laars en Kees Bal en gewichtige adviseurs als Janssen en Hennie Kuiper, zette al zijn geld o Limburgse ex-renner Bennie Ceulen. Het is wi om vast te stellen, maar Valkenburg krijgt wal graag wilde en Zeeland niet. Volgens Stoter was er geen andere keus. Die er echter wel. De Rotterdamse burgemeester Opstelten, die de Tour ook naar zijn stad wil len, gooit zijn persoonlijk gewicht in de strijd.! land had ook zo kunnen handelen. Jan Raas! met zijn reputatie wel wat deuren kunnen ope in Parijs. De schuchtere Zeeuwen volgden de weg van dei crete lobby. „Wij willen meneer Leblanc niet de voeten lopen", riep Stoter al die tijd. Derej van het spel zijn gerespecteerd, maar de belor is uitgebleven. De Tourbaas wil dat Zeeland voor 2007 weer kandidaat is voor een etaj Weer een jaar uitstel, weer een jaar lobbyen, moet maar niet gebeuren. Zeeland heeft Ie noeg naar meneer Leblancs pijpen gedanst. ONGEVAL - De beroemde Amerikaanse acteur James Dean is bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Dean (24) was samen met een vriend op weg naar een autora ce toen hij frontaal botste op een tegenligger. Zijn tweede film Rebel without a cause is nog niet in de bioscopen ver schenen. BERLIJN - De geallieerden hebben Moskou laten weten niet Oost-Duitsland maar de Sovjet-Unie verantwoordelijk te houden voor de vrije toe gang voor al het verkeer uit West-Duitsland tot Berlijn. CITOGRAF - Bij de gemee Middelburg is een Citografj gebruik genomen. Met a 'technisch wonder' is het mee lijk om allerlei gegevens vad le 22.000 Middelburgen a een druk op de knop op teroj pen. Het apparaat wordt gi voed met ponskaarten. j NIEUW GUINEA - Ondad heftige protesten van Nea land en Australië hebbes I VN besloten de kwestie fe Guinea op de agenda te zette Minster Luns blijft er bijd alleen de inwoners over de to komst van Nieuw Guinea si gen beslissen. Vlaanderen niet bespreekbaar zou zijn. is ongeloofwaardig. 4. Ontpoldering betekent een verlenging van de dijken langs de Schelde-oever. Met het oog op het onderhoud en de verster king van deze dijken bij de ver hoging van het zeeniveau bete kent dat aanzienlijke financiële lasten in de toekomst. Daar zou onze regering gezien de discus sie in de Tweede Kamer over de miljoenennota toch wel eens over mogen nadenken. En Zee land evenzo. Twee Kamerleden (Buijs, CDA, en Snijder, WD) zijn niet over tuigd van het nut en de nood zaak van het ontpolderen. Dan maar hopen dat onze vertegen woordigers in Provinciale Sta ten en Tweede Kamer begrijpen waar zij aan meewerken en waar zij voor opkomen. Voor de Staten is het kort dag, omdat zij blijkbaar op 7 oktober moeten beslissen. Prof. dr. ir. J. Schijve uit Retran- chement is emeritus hoogleraar van de TU Delft Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fa*. (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur® pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 A8 Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag i/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 aulom. afschrijving oer maand 20,55 nvt 59.75 62.00 €229.20 233.30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservlce@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorls einde van de betaalperiode PZC. t.a v lezersservice. Postbus 31 - 4460 AA Goes maandag t/m vrijdag 1,25 zaterdag 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35,93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgew overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vote de Regelen voor hel Advertentiewezes Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (07615312550 Fax. (07615312340 Personeelsadvertenties: Tel (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel, (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. 10113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend 8< Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern DrO aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voo* (abonnementcnladmmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten» ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9^'; de derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij:™ zersservico, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4