m VVD vreest crisis rond Kamerlid Hofstra Gehandicapten worden bij ramp aan lot overgelaten Nederlander blijft thuis voor geliefd tv-programma Duizenden reizigers eisen geld terug na treinstoring Utrecht geschil met Van Aartsen dreigt te escaleren tampen bant aardenpoep an plaveisel Duizenden woningbranden minder door blusdeken Ruimte voor borstvoeding iMÊÊÊk.. Nü GRATIS uw a cholesterol meten tes-re* in de supermarkt dinsdag 4 oktober 2005 uorApvanden Berg FmiikeTamsma ÉN HAAG - In VVD-kring )udt men de adem in: belan- en de liberalen vandaag in een isis, wanneer de ruzie tussen ID-Kamerlid Ilofstra en par- voorman Van Aartsen esca- ert? Later vanochtend steekt oTweede-Kamerfractie de kop- |Dbijeen om een uitweg te vin- en in het slepende geschil over lilometerheffing. Een jaar te- zorgde het vertrek van Ka- |lid Wilders voor veel ru- loer. >kv i )iei peerswoordvoerder Hofstra nog steeds geïrriteerd over feit dat Van Aartsen zich nd vorige maand bij de algeme- politieke beschouwingen 'ojnduit tegen invoering van een n. ndelijke kilometerheffing uit- )ir 8-ak Van Aartsen vindt dat Ne- ls<s irland hiervoor te klein is. ofstra, die in eerdere debatten id laten weten dit wél voor mo- lijk te houden, voelde zich ge nt sseerd en voor schut gezet. I an Aartsen nuanceerde zijn olop steun voor itzetten na delict EN HAAG - Bijna tweederde 0 de Nederlanders is het eens iet de stelling dat buitenlan ds die een licht vergrijp ple- 1 het land moeten kunnen orden uitgezet. Het aantal - lorstanders groeit tot 88 pro mt als het gaat om zware delic- r gisteren uit een pei- ng van Maurice de Hond naar 29 inleiding van het plan om luwkomers die een misdrijf ■gen waarop een gevangenis- raf staat, het land te kunnen en. Het kabinet stemde g in met het voorstel van inister Verdonk. ANP 1MPEN - Ruiters en amazo- s in de gemeente Kampen 3 oelen voortaan de poep oprui- endie hun paarden op openba- wcgen laten vallen. De op- 0 implicht is ingesteld na een nhoudende stroom klachten (rdepaardenuitwerpselen op aal, zei een woordvoerster ndegemeente gisteren. oral uit het dorp IJsselmui- kwamen veel klachten bin- over paardenvijgen op at „Dat waren er zoveel, inroest wat mee gebeuren." iöpruimplicht is opgenomen de Algemeen Plaatselijke Ver loting en geldt sinds 1 okto- die zich er niet aan oden, worden gewaarschuwd, teen aantal waarschuwingen onen zij een aanschrijving op deurmat vinden", aldus de ordvoerster. napen herbergt drie maneges 'tzijn vijf rijverenigingen ac- ■ANP verhaal later, maar niet voldoen de om Hofstra tevreden te stel len. Hofstra wilde gisteren niet op de discussie in de fractie vooruit lopen. „Ik vind het wel ronduit verbijsterend om te moeten vast stellen dat de WD-fractie niet in staat is om een zaak als deze vertrouwelijk te houden", zei hij desgevraagd. Hofstra wilde evenmin speculeren over de af loop van het fractieberaad en de kans dat hij - in navolging van Wilders - opstapt. „Ik houd mij aan de standaardregel om niets te zeggen voordat een kwestie is uitgekristalliseerd. Na de verga dering wil ik alles uitgebreid toelichten." Van Aartsen was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. In de partij verwachtte men dat Hofstra en Van Aartsen zouden pogen de grootste plooien in het meningsverschil alvast glad te strijken. Hofstra grijpt de verga dering van vandaag aan om een tegenaanval te openen. Hij eist dat fractie en Van Aartsen zich alsnog duidelijk uitspreken vóór de invoering van een lande lijke heffing, bevestigen ingewij den in de fractie. Plofstra heeft zijn onvrede ver woord in een notitie, die hij van daag met zijn liberale collega's zal bespreken. Hij wil niet bre ken met het kabinetsstandpunt dat invoering van een landelijke kilometerheffing in een volgen de regeerperiode mogelijk moet zijn. Volgens hem zet Van Aart sen de geloofwaardigheid van de partij op het spel. Van Aartsen is zeer gebaat bij een goede afloop van het con flict. Ruim een jaar geleden stap te Wilders uit de WD-fractie, na een geschil over de politieke koers. Het Kamerlid lag al niet zo goed meer in de fractie, maar het conflict werd vooral Van Aartsen aangewreven. GPD door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Het gebruik van een blusdeken kan twee duizend woningbranden per jaar voorkomen. Dat stelt de Brandwonden Stichting, die deze week een campagne voor de aanschaf van zo'n deken begint. In Nederland breken jaarlijks zevenduizend woningbran den uit. Dat aantal kan vol gens de stichting makkelijk omlaag als bewoners met zo'n deken kleine branden zelf do ven. Daarmee voorkomen zij dat de brand zich uitbreidt naar de rest van de woning. De komende weken krijgen vier miljoen huishoudens een vrijwilliger van de stichting op bezoek die hen een specia le bestelkaart overhandigt. Voor 22,50 euro kunnen bewo ners de blusdeken bij de stich ting kopen. De deken wordt met behulp van twee lussen uiteen getrok ken en over bijvoorbeeld een brandende pan gelegd. Dan dooft het vuur vrijwel met een. Daarmee is de deken vei liger en makkelijker in ge bruik dan bijvoorbeeld een brandblusser. Als een poeder blusser niet goed wordt onder houden, dan gaat de inhoud klonteren waardoor de blus ser niet meer werkt. Ook we ten veel mensen niet hoe zij zo'n apparaat moeten gebrui ken. Zij richten het in de pan in plaats van eroverheen, waardoor het vuur zich juist verder verspreidt. Elf procent van de huishou dens heeft een blusdeken. Zes op de tien Nederlanders heeft helemaal geen blusmiddel in huis. GPD Slechts vijftien procent van de Nederlanders doet niets anders als hij of zij televisie kijkt. door Martijn Kamans DEN HAAG - Eenderde van de Nederlanders zegt thuis te blij ven als zijn of haar favoriete tv-programma op de buis komt. Dat blijkt uit een onderzoek van TNS Nipo onder ruim 38.000 mensen. Het onderzoek, in op dracht van KPN, is gisteren ge presenteerd. Wat veel onderzoeken al uitwe zen, blijkt ook uit de nieuwe, grootschalige enquête: tv-kijken is een van de favorietste vrije tijdsbestedingen van Nederlan ders. Meer dan driekwart van de Nederlanders zit elke dag voor de buis. Gemiddeld wordt bijna drie uur per dag gekeken. Erg intensief kijken al die men sen niet altijd naar de beeld buis. Vaak zijn zij daarnaast ook nog met iets anders bezig. Ruim de helft voert een gesprek tijdens, het tv-kijken. Ook wordt er veel gebeld, gelezen, ge-sms't of op de computer gewerkt, terwijl een tv-programma bezig is. Ook doen mensen vaak huishoudelij ke klussen, vooral strijken en was opvouwen blijkt makkelijk te combineren met tv-kijken. Maar mensen gaven ook aan te vrijen met de buis aan. Eten is ook erg populair tijdens het tv-kijken. Een kwart van de huishoudens laat de tv aan tij dens het avondeten. Met het be roemde 'bord op schoot' wordt door velen tv gekeken: 12 pro cent doet dat altijd, 20 procent regelmatig. Verder nuttigen mensen de nodige snacks en drankjes voor de tv. Chips, noot jes en kaas scoren hoog en bij de dranken staan koffie/thee, fris drank en wijn bovenaan de lijst. Opmerkelijk is dat mensen zelf wel veel gaan bellen en sms'en als zij kijken, maar het niet pret tig vinden als zij worden ge stoord door een telefoontje of sms'je. Ook ergeren zij zich re gelmatig aan de deurbel, als an deren in het gezin bellen en ook als anderen gaan praten. foto Koen van Weel/GPD Het ideale tv-avondje bestaat voor de meeste Nederlanders uit gezellig met partner op de bank hangen. Mannen, die doorgaans de af standsbediening hanteren, zit ten vaak op de bank, terwijl vrouwen liever te liggen. De meeste ondervraagden vinden het heerlijk om in pyjama of jog gingbroek te kijken. ANP P/FVE SCHAT, jij Hcuor H£.L£MW\G M(E.i VAH VR.OU W£A/ 20/\Ls IK- door Mayke Calis DEN IIAAG - Thuiswonende ge handicapten worden tijdens gro te rampen aan hun lot overgela ten. Hulpdiensten weten niet waar zij wonen en hoe zij in ge val van evacuatie uit hun hui zen gehaald moeten worden. Het om naar schatting 160.000 mensen. Minister Remkes van Binnen landse Zaken is op de hoogte van het probleem, maar hij wei gert actie te ondernemen. Hij vindt dat de verantwoordelijk heid van de gehandicapten zelf, zo blijkt uit een brief die hij heeft gestuurd naar de Task- force Handicap en Samenle ving. Verpleeginstellingen en zieken huizen moeten beschikken over een evacuatieplan, maar voor de ongeveer anderhalf miljoen ge handicapten die thuis wonen is niets geregeld. De meesten kun nen zichzelf waarschijnlijk red den, maar een grote groep is af hankelijk van hulpdiensten. Ook gehandicapten die zich in geval van een ramp in winkels, bedrijven, theaters en hotels be vinden, lopen risico om te ko men, stellen de Taskforce en de Chronisch zieken en Gehandi captenraad (CG-Raad). „Bij een overstroming zullen gehandicap ten verdrinken", stelt Wim van Veen, beleidsmedewerker van de CG-Raad. De organisaties zijn er veront waardigd over dat zij geen ge hoor vinden bij hulpdiensten. Ook zijn zij teleurgesteld in de houding van het ministerie van Binnenlandse Zaken, waar zij het probleem hebben aange kaart. Het beleid van de rege ring is er juist op gericht gehan dicapten zo veel mogelijk thuis te laten wonen, stelt Martijn da Costa, secretaris van de Task force. Hij vindt het daarom 'bi zar' dat Remkes aan de Task force heeft laten weten dat de keuze om thuis te wonen de ver antwoordelijkheid is van de mensen zelf. Remkes vindt dat de overheid terughoudend moet zijn bij het aanbieden van steun MAASLAND - In winkels, horecagelegenheden en zorgcentra komen stickers te hangen waarmee wordt aangegeven dat het geven van borstvoeding daar is toegestaan. De eerste sticker is gisteren door actrice Isa Hoes in het kader van de Wereld Borstvoedingsweek bevestigd bij een pannenkoe kenrestaurant in Maasland. Volgens het Voedingscentrum is de actie nodig omdat vrouwen vaak worden weggestuurd uit gelegenheden als zij hun kind de borst geven, foto Koen Suyk/ANP Job Cohen Europese Held 2005 WASHINGTON - Het Amerikaanse blad Time Magazine heeft de Amsterdamse burgemeester Job Cohen uitgeroe pen tot een van de Europese helden van 2005. Hij is de eni ge Nederlander die voorkomt in de lijst van in totaal 37 'grootheden' die het tijdschrift deze week publiceert. Cohen krijgt de onderscheiding voor zijn optreden na de moord op Theo van Gogh. Volgens Time vonden er on danks de oplopende spanningen nauwelijks aanvallen op moslims plaats. Voetballer Thierry Henry werd uitgeroe pen tot Held voor zijn inzet tegen racisme op en rond de velden. Cohen zegt de titel 'eervol' te vinden. De burge meester ziet het als een erkenning achteraf voor de aan pak in Amsterdam na 2 november. ANP Campagne Nationale ombudsman DEN HAAG - De Nationale ombudsman, Alex Brennink- meijer, is gisteren een campagne begonnen om zijn be kendheid bij het publiek te verbeteren. Dat is nodig ook, want lang niet iedere Nederlander kent dé instantie voor onafhankelijke hulp bij klachten over de overheid goed. Wie een klacht heeft over de overheid en er met die instan tie niet uit komt, kan een beroep doen op de Nationale om budsman. Die onderzoekt de klacht en corrigeert de over heid als dat nodig is. In 2003 hield de Nationale ombuds man voor het laatst een campagne. ANP Waalkens beste dierenbeschermer DEN HAAG - PvdA-parlementariër Waalkens is dieren beschermer van het jaar. Waalkens krijgt deze onderschei ding wegens zijn verdiensten voor het welzijn van dieren als Kamerlid, maar ook als ondernemer. Dat heeft de Die renbescherming gisteren bekendgemaakt. De PvdA'er is behalve Kamerlid ook biologisch veehouder. Waalkens is als Kamerlid een vurig pleitbezorger van het welzijn van dieren. Volgens de Dierenbescherming protes teerde hij herhaaldelijk tegen het ruimen van dieren bij besmettelijke ziekten als vogelpest en mond- en klauw zeer. Ook diende Waalkens diverse amendementen in om dieren extra bescherming te geven. ANP Drugscrimineel per toeval gevat VOERENDAAL - Bij toeval heeft de politie vrijdag in Voerendaal bij een identiteitscontrole een 48-jarige Maas trichtenaar opgepakt, die door België wordt gezocht we gens enkele grote drugsdelicten. De man wordt aan België uitgeleverd, waar hem een maxi mumgevangenisstraf van vijftien jaar boven het hoofd hangt, meldde de politie gisteren. ANP Straaljagers mogen blijven oefenen LEEUWARDEN - De 38 straaljagers die meedoen aan de internationale militaire oefening 'Frisian Flag' boven on der meer het waddengebied, mogen blijven vliegen. De Waddenvereniging spande vrijdag een kort geding te gen het ministerie van Defensie aan, omdat er geen reke ning met de Europese Vogel- en Plabitatrichtlijn zou zijn gehouden. De rechter in Leeuwarden heeft de klager giste ren in het ongelijk gesteld, bevestigde directeur Revier van de Waddenvereniging. Frisian Flag duurt nog de hele week voort. ANP aan gehandicapten die zelfstan dig willen wonen. „Zelfstandig wonen", zo schreef hij in juli, „is voor mensen met een beper king in het algemeen een bewus te keuze. Deze brengt een een ze kere mate van eigen verantwoor delijkheid voor de eigen veilig heid met zich mee." GPD door Gert van Harskamp UTRECHT - Treinreizigers die afgelopen vrijdagavond de dupe waren van de stroomstoring, claimen massaal hun reiskosten bij de NS. Door de stroomsto ring lag het treinverkeer rond om Utrecht drie uur lang stil. De NS voorzien dat duizenden reizigers een aanvraag doen voor de vergoeding van hun treinkaartje. Hoeveel dat de NS zal kosten kan woordvoerder M. Jonker nog niet zeggen. „De aan vragen beginnen nu binnen te stromen en dat zullen er vele duizenden zijn, want er zaten duizenden reizigers vast." Uiteindelijk heeft iedereen vrij dagavond nog de plaats van be stemming kunnen bereiken, al dus Jonker. „De treinen hebben langer doorgereden en passa giers die niet meer met het open baar vervoer thuis konden ko men, hebben op kosten van de NS taxivervoer gekregen." Hoewel de NS zelf geen schuld hadden aan de stroomstoring, moet de personenvervoerder flink in de buidel tasten om rei zigers financieel tegemoet te ko men. De NS en ProRail hebben een overeenkomst dat zij allebei de helft van de reizigersclaims voor hun rekening nemen. Bij de NS bestaat grote ergernis over de vele storingen, omdat de meeste vertragingen komen door infrastructurele proble men. De overheid bezit het spoometwerk en het netwerkbe heer is in handen van het over heidsbedrijf ProRail. GPD (Advertentie) Het grootste assortiment Sigaren in de Benelux TABAK SPECIAALZAAK BEN EVERSE Open alle dagen van 08.00 - 12.00 uur en van 12.30 - 18.00 uur. Zaterdag tot 17.00 uur. Zondag is onze rustdag. Uw sigaren adviseurs BEN MAWILLA Westkade 97 - Sas van Gent - tel. 0115-451706 E-mail: tabakspeclaalzaak.everse@wxs.nl Specialist in longfillers. Wij beschikken over een klimaatkamer van 16 m2 (Advertentie) 1 op de 3 mensen heeft een te hoog cholesterol. Weet u het al? Kijk voor supermarktadressen op www.hartstichting.nl en doe mee. De Nationale Cholesteroltest: van 26 september t/m 28 oktober 2005.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3