pzc Zorg over eisen brandveiligheid PZC Aazet Ooohoooo, wat issie mooi! Leerlingen ruiken aan bakkersvak W oningcorporaties in tang van overheid ,13 Recron heeft opmerkingen bij concept-nota Kamperen dinsdag 4 oktober 2005 ÏENESSE - De eis dat tenten caravans minimaal vijf meter lit elkaar moeten staan, moet jan tafel. Dat zegt voorzitter E. 'roost van de Recron. De ijf-meter eis komt van de regio- ale brandweer Zeeland en is igenomen in de concept-nota ampcrcn. Wij zeggen dat de huidige eis an drie meter uit elkaar vol- oende is voor bestaande terrei- en en leg de eis van vijf meter leen op aan nieuwe terrei- zegt Troost. De landelijk - eldende norm is ook drie meter unite tussen de caravans en „ten. Volgens Troost gaat een s van vijf meter ten kosten van bedrijfsvoering. „Het vergro- in van de afstand van drie naar if meter gaat ten koste van vijf- g procent van de kampeer- aatsen. Dat is de helft minder iristen en dus de helft minder lomsten. Dan gaat het toeris- (Advertentie) Bezorgklachten: «00-0231231 pmaandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; is tot 12.00 uur REDACTIE iCHOUWEN-DUIVELAND irachtweg 23a Postbus 80 8ZIERIKZEE kl: 0111-454647 Fax:0111-454657 P-mail: redzzee@pzc.nl torcel Modde (chef) totKleemans AH Pankow koie Soesman ''klita Lanting jentrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^0 AA goes Te'; (0113)3155oo Fax: (0113)315669 P'mail: ri INTERNET pw-pzc.nl lE rnail web@pzc.nl me naar de knoppen en de econo mie naar de knoppen. Het enige voordeel is dat het rustiger wordt op de weg", zegt Troost cynisch. Het is niet de eerste keer dan de Recron ageert tegen de nieuwe brandveiligheidsvoor schriften. In september vorig jaar trok de brancheorganisatie al aan de bel en twee maanden later kreeg Troost bijval van een grote meerderheid van de ge meenteraadsfracties, die de eis van vijf meter ook te overdreven noemden. De nota Kamperen geeft aanlei ding voor nog meer opmerkin gen. De Recron vraagt het ge meentebestuur zich aan eerdere afspraken te houden over de peildatum voor het aanpassen van vergunningen. Tot nu toe is het jaar 2000 uitgangspunt voor het aantal kampeerplaatsen wat een camping heeft. Het college gaat in de nota uit van de huidi ge situatie, anno 2005. „En daar mee vallen 1500 kampeerplaat sen buiten de boot die in de afge lopen jaren verloren gegaan zijn in verband met kwaliteitsverbe tering op campings. Wij willen dat daar flexibeler mee omge gaan wordt." Volgens de Recron zijn nog niet alle bedrijven klaar met de herstructurering en die zouden dan ongewild kampeerplaatsen kwijtraken. „Je moet ze niet zo definitief af pakken", zegt Troost. De Recron vraagt ook aandacht voor chalets die gebouwd zijn zonder bouwvergunning. In de nieuwe nota gaat het college uit van een periode van vijftien jaar waarin bouwwerken zonder ver gunning moeten verdwijnen. „Die dingen schrijf je alleen niet af in een termijn van vijf tien jaar. Normaal gesproken gaan die zeker een jaar of vijfen twintig mee. Ook hier graag wat meer flexibiliteit dus. De Recron is uiteindelijk tot een lijstje met tien kritiekpunten ge komen. „De meeste punten zijn dingen waar je wel uitkomt. Maar die drie meter, die moet ik er nog uithebben. Ik houd overi gens nog hoop." leceptie u met Hope ij URGH-HAAMSTEDE - Zang- jnigiiig Nu met Hope uit urgh-Haamstede bestaat dit ar honderd jaar. dit te vieren is er zaterdag I n receptie voor leden, oud-le- i en en iedereen die op een ande- manier met de vereniging te aken heeft. receptie vindt plaats tussen ,00 en 18.30 uur in dorpshuis Schutse in Burgh-Haamste- Eerder dit jaar organiseerde vereniging in samenwerking et Natuurmonumenten een his- risch spektakel bij Slot Haam ede KOZIJNEN ZONWERING www.aazet.nl Kipelle - Tel. 0113-330333 joelen, cabaret n shanty's bij eniorendag tOUWERSHAVEN - Shan- sjoelen en cabaret biedt het igramma voor de 24e Senio- idag, zaterdag 15 oktober in luwershaven. Het Comité Se tendag nodigt alle Schou- •Duivelandse ouderen die uit voor de dag in het Ton- magazijn. dag opent met het sjoelspel, 9.30 tot 11.30 uur. Cabaret- ip 'Onderweg' verzorgt van 30 tot 17.00 een amuse- itsprogramma met een quiz optreden van shantykoor itunus. Jen voor de sjoelwed- jd kunnen zich inschrijven Welzijn Ouderen Schou- ■veland, 0111-413224. Ook in Middelburg was de gedeeltelijke eclips goed te zien. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - „Kijk kijk kijk kijk kijk! Hier, neem mijn brilletje maar! Oooohoooo, wat issie mooi! Nou zeg! Kijk toch eens, er is een flinke hap uit! Waar hebben die bebrilde vutters aan de Herengracht het toch over? Een gas- bol met daarin 'een hele dikke banaan'. Gistermorgen om vijf over elf was een zonsverduistering te zien. Althans, ge deeltelijk. Want Zeeland valt buiten de baan. Daar was de zon maar voor zestig procent bedekt door de maan. Aan de Herengracht dus ook. Om half elf begint de opwinding al. Twee telescopen stonden er opgesteld. Mannen met een eclipsbrilletje op. „Vanochtend, toen ik opstond, dacht ik nog dat het helder weer zou zijn", sipt Henk Jongepier. Hij kijkt de lucht in. Een dik wolkenpak, soms een beetje zon. De amateur-astronoom zucht. „Het breekt niet meer open." Tien over half elf. De mannen trippelen op en neer aan de waterkant, verliezen hun horloge geen seconde uit het oog. Die wolken mogen wel eens opschieten. Er zijn ook wat vrouwen bijgekomen. Buurvrouw Elze bijvoorbeeld. In een discussie over ruimtereizen blijkt zij de echte die hard van de Herengracht. Zij is de enige die best naar het ISS-station durft te gaan. Kwart voor elf. Nog altijd potdicht. Het gaat over de volledige zonsverduistering, zes jaar ge leden. Waar waren de sterrenkundigen op 11 augustus 1999? Henk Jongepier bij de Sterrenwacht. Han Beekman in Duitsland. „Dat moment vergeet ik niet zo snel. Prachtig, die kleuren die ineens veranderden. Honden, die gingen blaf fen. Magisch.Tjerk Westerterp was in Zuid-België. „Dat was nog wat. Wij za ten daar in een hotelletje, maar gingen voor de verduistering de grens over, naar Frankrijk. Grand Verneu heette dat dorpje. Wij hebben niks gezien en in België bleek het kraakhelder te zijn." Apollo Tien voor elf. „Ja ja ja ja ja!" De eerste blauwe lucht komt tevoorschijn. Tjerk Westerterp zet een lasglas op zijn neus. Henk Jonge pier vertelt over zijn passie voor sterren kunde. „Dat begon in de Apollo-tijd. Toen was ik 15. Dan ga je erover lezen, tv-programma's erover kijken en op den duur koop je zelf een telescoop. Als het even kan, zit ik in de achtertuin, 's Avonds is de hemel op zijn mooist. Maar de zon is ook mooi. Vooral als er vlekken op zitten. Als je vlammen ziet. Het is er druk hoor, op de zon." Vijf voor elf. Han Beekman begint over de kosmos. Dat veel te weinig mensen bewust zijn dat we daar onderdeel van uitmaken. Beekman: „De zon heeft zo veel invloed op ons. Die zorgt voor natuurverschijn selen als tropische stormen." Tjerk Westerterp schudt zijn hoofd. Westerterp: „Dat zou ik niet zomaar zeggen. De veranderingen in tempera tuur hebben ook veel invloed." Beekman: „Dat vertel ik net." Wester terp: „Ja, maar temperatuur zegt toch niks over het broeikaseffect?" Beekman: „Tjerk, kijk nou maar naar boven. Daar is-ie al, de zon." Elf uur. Hij is steeds beter te zien. En ja hoor: de verduistering ook. Door een brilletje zie je de zon in de vorm van een maan, met donkerte eromheen. Een plaatje. Tjerk Westerterp heeft net gebeld met zijn sterrenvrienden in Madrid. „Mensen van onze sterrenwacht zijn daar, om de hele zonsverduistering te bekijken. Zij hebben geluk. Ze hebben een Near- star-telescoop én het is kraakhelder. foto Ruben Oreel Die staan over vijf minuten te juichen." Vijf over elf. Toch nog opengetrokken. De mannen zijn tevreden. „Ineens zagen we het! Precies op het juiste moment. Perfect." Henk Jongepier heeft de verduistering nog kunnen vastleggen ook. Met zijn ca mera achter zijn brilletje. Bloeddruk Ook Tjerk Westerterp is helemaal blij. „Toch nog gelukt! Daar doe je het voor. Sterrenkunde is zo'n prachtige hobby. Wist je dat onze sterrenwacht de op een na oudste van Nederland is? Het is zo mooi om met anderen te filosoferen over al die levensvragen. Waar komen we vandaan, waar gaan we heen, wat doen wij hier, is er meer leven. En dat te koppelen aan sterr... Telefoon. Dat zal Madrid zijn. Ineens is Westerterp over de hele gracht te horen. „Rijk-Jan! Hé! Ja hè! Zo! Mooi zeg! Op names en al? Jullie staan te shaken, hoor ik wel hè! Hoe hoog is je bloed druk, jongen? Haha, het komt uit je oren naar buiten! We zijn Onze Lieve Heer dankbaar hoor, dat ie de wolken nog even weggeblazen heeft. Nou zeg! Hé, alle bonnetjes bewaren hè!" Even later. Tjerk Westerterp is klaar met bellen. Het aantal decibel stuitert in een secon de achteruit. „Dat was onze voorzitter. Het is fantastisch in Madrid." MIDDELBURG - Proberen jon geren te interesseren voor het bakkersvak. Met dat doel voor ogen nodigde Bakkerij Bliek uit Middelburg een twintigtal leer lingen van de consumptieve af deling van het Nehalennia VM- BO uit Middelburg uit. Gisterochtend mochten ze mar sepein maken onder leiding van P. Soeteman van de bakkerij. Volgens hem is het voor bakke rijen lastig is om personeel te vinden. Dat heeft tot de uitnodi ging van de Nehalennia-leerlin- gen geleid. Soeteman be schouwt het als promotie voor de bakkerijen en hoopt dat de jongelui enthousiast worden voor het bakkersvak. Bij Lau rens uit Westkapelle heeft het gewerkt. Hij wil graag bakker worden. In Westkapelle natuur lijk, In tegenstelling tot Stacy, die het liefst haar eigen disco theek wil openen. De meeste leerlingen die gisteren bij Bliek aanwezig waren zitten in de der de klas van het VMBO consump tieve technieken. In het vierde jaar wordt pas de uitsplitsing ge maakt tussen horeca enerzijds en brood en banket anderzijds. Overigens is er volgens M. Eder- veen van Nehalennia sprake van een toenemende belangstelling voor het bakkersvak, zodanig dat de leerlingen vanaf volgend jaar al in de derde klas de keus voor horeca of de bakkerij kun nen maken. Vanuit het bedrijfs leven is nog weieens kritiek te horen op de kloof tussen de theo rie en de praktijk. Maar volgens Soeteman kan dat haast niet an ders: „Op school leren ze mis schien een sprits spuiten. Hier in de bakkerij in de praktijk heb ben we talrijke soorten koekjes die gespoten moeten worden." Na de ochtend aan de marse pein besteed te hebben, kregen de leerlingen 's middags een rondleiding door de fabriek van Bliek en ging de aandacht naai de trots van het bedrijf, de 30.000 tot 40.000 bolussen die dagelijks uit de ovens komen. foto Ruben Oreel Inbraak in strandpaviljoen BURGH-HAAMSTEDE - In een strandpaviljoen bij Burgh-Haamstede is tussen zondagavond tien uur en gis terochtend elf uur ingebroken. Uit het pand zijn enkele tientallen euro's weggenomen. De toegang tot het strandpaviljoen is geforceerd; het tota le schadebedrag is onbekend. Bromfietscontrole: zes boetes KOUDEKERKE - Tijdens een bromfietscontrole, gister ochtend tussen kwart voor acht en kwart over negen op de Middelburgsestraat in Koudekerke zijn zes bekeurin gen uitgeschreven voor te veel vermogen en een voor een bromfietser zonder certificaat. Snorfiets gestolen in Vlissingen VLISSINGEN - In de Kasteelstraat in Vlissingen is zon dagnacht een snorfiets gestolen. Het gaat om een zwarte Peugeot Velofax met verzekeringsplaatje BZL 558. De waarde is niet bekend. Bedrijfsinbraak in Middelburg MIDDELBURG - In een bedrijfspand aan de Hans Lipper- heystraat in Middelburg zijn een CV-ketel, een boor, een expansievat en installatiemateriaal gestolen. Bij elkaar zijn ze duizenden euro's waard. De inbraak moet tussen zaterdag elf uur 's ochtends en maandag zeven uur 's och tends gepleegd zijn. Werkstraf wegens verkeersdelicten MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 46-jarige inwoner van Vlis singen voor een aantal verkeersdelicten veroordeeld tot tachtig uur werkstraf. De man werd 24 januari dit jaar in Vlissingen betrapt met een alcoholgehalte van 390 microgram, bijna twee keer de maximum toegestane hoeveelheid. Het was gisteren de vijfde keer dat de Vlissinger zich voor dronken rijden moest verantwoorden. „De politie houdt mij extra in de gaten", was het verweer. Agenten zagen de verdachte 7 juli op rijksweg A58 opnieuw rijden, ter wijl hij wist dat hem een rijverbod was opgelegd. Daar naast was het rijbewijs ongeldig verklaard. Officier van justitie H. Benaissa eiste zes weken gevange nisstraf. Raadsman E. Smit vond dat zijn cliënt best een werkstraf kon worden gegund. Van de auto, die door de politie in beslag was genomen, had de Vlissinger afstand gedaan. De politierechter ging voor één keer overstag door de man een werkstraf op te leggen. Plegen verzet levert werkstraf op MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 22-jarige vrouw uit Terneu- zen voor het plegen van verzet tegen de politie conform de eis 36 uur werkstraf opgelegd. In de straf werd meegenomen dat de verdachte op 17 sep tember vorig jaar in Terneuzen het bevel van de politie had genegeerd. Dat leidde tot haar aanhouding, maar daartegen had ze verzet geboden. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Directeur B. Baert van woningcorporatie l'Escaut in Vlissingen vindt dat Nederland door de strenge regel geving lam wordt gelegd. „Ik chargeer, maar toch wordt ons het bouwen door de vele regels bijna onmogelijk gemaakt. Niet alleen gemeenten hebben daar last van, ook woningcorporaties en tenslotte de burgers." Hij zegt dat heel bouwend Ne derland in opstand komt tegen de luchtkwaliteits-eis, die Brus sel recentelijk gekoppeld heeft aan het bouwbesluit. „Dat leidt tot absurde situatie, want bou wers krijgen geen bouwvergun ningen meer." Baert geeft een voorbeeld: „Op veel plaatsen overschrijdt de concentratie zeezout in de Wal- cherse lucht de wettelijke norm. Daardoor lopen bouwplannen in de kuststrook vertraging op of kunnen ze helemaal niet door gaan, omdat de luchtkwaliteit ineens niet meer goed zou zijn." Drie keer uitleg van CZ over zorgverzekering ZIERIKZEE - Vragen over pre mies, toeslagen, eigen risico en aanvullende zorg bij de komen de basiszorgverzekering kunnen ouderen uit Schouwen-Duive- land kwijt aan zorgverzekeraar CZ. Op drie bijeenkomsten met CZ en de ouderenbonden en Stich ting Welzijn Ouderen Schou- wen-Duiveland wordt uitgelegd hoe de nieuwe zorgverzekering gaat werken. Na de pauze helpen FNV-oude- renadviseurs mensen met het in vullen of controleren van het aanvraagformulier zorgtoeslag. Daarvoor moeten mensen het formulier en de gegevens van hun bruto-inkomsten (inclusief vakantietoeslag) meenemen. De eerste bijeenkomst is dins dag 18 oktober in De Putmeet in Scharendijke. Donderdag 20 ok tober is de presentatie in het MFC in Zierikzee en woensdag 26 oktober in Oosterhof in Oos- terland. De gratis bijeenkom sten duren steeds van 14.00 tot 16.00 uur. Hij zegt dat het niet uit te leg gen is, dat de luchtkwaliteit in badplaatsen als Domburg, Zou- telande en Westkapelle slecht zou zijn. „Toeristen gaan daar juist al tientallen jaren naar toe omdat de lucht gezond is." Maar als zeezout verdampt, dan ontstaat fijnstof en daardoor zouden longaandoeningen kun nen ontstaan. „Bij wind van zee komt ook zand van het strand en ook daardoor wordt de fijn- stofmaat beïnvloed. Maar hoe leggen we dat aan Walchenaren uit?" Baert noemt ook de risicocon tour als beperkende factor voor bouwen in Vlissingen. l'Escaut wilde jaren geleden de Schutte rijflat in Vlissingen ophogen. Maar de flat lag binnen de risico contour van de Westerschelde. Binnen die contour is gelimiteer de woningbouw mogelijk. Het is een fictieve lijn waarbinnen de statistische kans op letsel door een scheepsramp groot wordt ge acht. Het theoretische verhaal slaat niet aan bij de bewoners van de boulevard en omgeving. „In Vlissingen is het ook niet eenvoudig om te bouwen in de buurt van het Scheldeterrein door de scherpe geluidsnormen. Die nonnen zijn afgestemd op het geluid dat vrijkomt bij de bouw van schepen. Maar tegen woordig worden daar nog maar amper schepen gebouwd." Lui Vaak komt de kritiek van de rijksoverheid dat corporaties te weinig bouwen. „Corporaties zouden te lui zijn. Dat kan ik niet rijmen met de strenge regel geving die diezelfde rijksover heid uitschrijft." Inbraak in auto RENESSE - Een auto die gepar keerd stond aan de Laone in Re- nesse is tussen zondagochtend elf uur en zondagmiddag een uur opengebroken. Uit de auto zijn een radio cd-speler en cd's met een totale waarde van tien tallen euro's weggenomen. agenda STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Nieuwe Kerk, 19.00 u Kinder-dierendagconcert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33