foeristenpas wordt niet omarmd PZC PZC Expositie 60 jaar dijken dicht Het grootste vloeren- assortiment van Zeeland! Eerste pluk druivenoogst 2005 Nieuwbouw Karnemelksvaart Overdekt zwembad wordt speelpaleis 'magtekens bij vergaande rol van gemeente Schouwen-Duiveland Kom langs in onze showroom en laat u verrassen door onze veelzijdige collectie jactie: 0113-315649 ÉiPSdactie@pzc-n| ^bijs 31,4460 AA Goes en Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. nsdag 4 oktober 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 MURRE-AAOENS MarieCurieweg 9-13, IV1UIVIVC IV1UCIHJ 4389 WBVIissingen, T: 0118-690000 AFWERKSYSTEMEN vww.murremoens.nl LOCUS BOUW- EN AFBOUW MATERIALEN WWW.LOGUS. editie Schouwen-Duiveland Inhaalverbod op Oesterdam THOLEN - Wegwerkers zijn druk in de weer lange, door getrokken kalkstrepen te trekken op het wegdek. Inhalen is er op de Oesterdam straks niet meer bij. Over een leng te van vijf kilometer laat de provincie Zeeland een dubbe le doorgetrokken streep aanbrengen. Het wordt gedaan om de verkeersveiligheid te vergroten. Eerst was inhalen vanaf een kant nog wel mogelijk. Maar dat is straks verle den tijd. Een dubbele doorgetrokken streep in het midden van de weg laat er geen misverstand over bestaan. Inha len mag niet meer. liet gaat met name over de weggedeel tes voor en na het recreatiegebied De Speelmansplaten en voor en na de brug bij de Bergse Diepsluis. De Oesterdam is een weg waar vaak te hard gereden wordt. Dat blijkt uit gegevens van de provincie. Er geldt op de weg een maximumsnelheid van honderd kilometer per uur maar bij de laatste meetdag van de provincie bleek veertig pro cent van de automobilisten zich daar niet aan te houden. Schennispleger moet betalen MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse stelde gisteren vast dat een 45-jarige inwoner van Axel niet de meest ernstige vorm van schennis van de eerbaarheid had gepleegd. Dat nam niet weg dat ze zich goed kon voorstellen dat het slachtoffer angstig is en zich niet meer veilig in haar eigen woonomgeving voelde. De politierechter vond dan ook dat de Axelaar 380 euro, het bedrag voor een nieuwe stevige toegangspoort, aan de al leenstaande vrouw moet betalen. Voor de schennispleging werd de man bij verstek veroordeeld tot 130 euro boete, waarvan 80 euro voorwaardelijk. Daarnaast werd hem verplicht reclasseringscontact opgelegd. De verdachte had op 2 januari dit jaar in Axel zijn broek laten zakken en zijn blote onderlijf aan de vrouw getoond, terwijl hij te gen het raam van haar woning stond gedrukt. Dat gebeur de nadat cle vrouw de rolluiken omhoog had getrokken. De Axelaar is bereid om zich door de reclassering te laten begeleiden op het gebied van seksualiteit. Laboratorium wint hoofdprijs TERNEUZEN - Het klinisch-chemisch laboratorium van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen heeft tijdens het Philips-symposium de hoofdprijs gewonnen met een pre sentatie over anemie. Het Philips-symposium wordt twee jaarlijks gehouden en gaat over laboratoriumautomatise ring. Het Anemieproject van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren kwam uit vijf inschrijvingen als beste naar voren. De diagnose anemie, beter bekend als bloedarmoede; wordt jaarlijks bij ongeveer duizend patiënten in Zeeuws-Vlaanderen gesteld. Het klinisch-chemisch labo ratorium van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is begin dit jaar begonnen met een project om de diagnose sneller te stellen. ZIERIKZEE - Woningbouwver eniging Zeeuwland gaat wonin gen in de Karnemelksvaart in Zierikzee slopen en vervangen door nieuwbouw. Het gaat om de huizen tegen over het complex begeleid wo nen van Emergis. De woningen zijn volgens Zeeuwland drin gend aan vervanging toe. De hui dige bewoners zijn inmiddels hierover geïnformeerd. Welk type huize in de plaats komt van de oude woningen is nog niet be kend. Zeeuwland is nog bezig met het ontwikkelen van de plannen. De woningbouwvereni ging hoop in 2007 te kunnen be ginnen met de bouw. Advertentie Maar liefst 2600 kilo Rivaner druiven zijn gisteren geoogst door wijnboer Johan van de Velde uit Dreischor en zijn vrijwilligers. foto Dirk-Jan Gjeltema Ramakers ISSINGEN - Het startsein de verbouwing van het Bas- isburgzwembad tot speelcir- Bambini en de modernise- 5 van sportcentrum Ten Tije ld gisteren gegeven. gemeente Vlissingen heeft idezwembad aan de onder- S. van Rijswijk en E. An- ivergedragen. „We willen april proefdraaien en op 2 Vrijdag opengaan", zegt [Rijswijk. G. Rodts van Ten Tije merkt op dat het fitness-centrum tijdens de verbouwing niet dicht zal gaan. „We maken een tijdelijke entree en ook een tijdelijke trap. We zullen openblijven. Als alles goed gaat kunnen wij herope nen rond april." Het nieuwe Ten Tije wordt ruim twee keer zo groot. De kleedkamers en fit nesszalen zullen verbeterd wor den en er wordt een extra squashbaan en groepsleszaal ge bouwd. Ook de paramedische voorzieningen en het zogenoem de 'beauty- en spa-gedeelte' wor den gemoderniseerd. Volgens Van Rijswijk wordt het speelcircus een van de grootste van Europa. Bambini varieert als een van de weinige speelpa- leizen in Nederland op het the ma circus. Van Rijswijk en Ange- lini reden stad en land af om in spiratie op te doen en om een 'bijzonder speelpaleis te bou wen'. „De indoor-speeltuin in Borne 'Kid City' heeft iets weg van Bambini. Het is ook ge bouwd in een zwembad, maar wij hebben veel meer ruimte." Veiligheid Het speelpaleis voor kinderen tot ongeveer 14 jaar wordt groot én veilig. De inspectie van VROM bracht gisteren naar bui ten dat het slecht gesteld is met de veiligheid in een aantal in- doorspeeltuinen. De inspectie vond dat vijf van de zestien on derzochte overdekte speelplaat sen in Limburg en Brabant on der de maat waren. „Ik heb ook enkele onveilige constructies ge zien tijdens onze studiereis. Dat zie je vaak terug in de oudere speeltuinen. Ons kindercircus krijgt een veiligheidscertificaat. We hebben het voordeel dat we nieuw bouwen en rekening kun nen houden met alle nieuwe vei ligheidseisen. "De gemeente en de ondernemers hebben lange tijd gesproken over een parkeer voorziening. „We wilden een parkeerterrein aanleggen, vlak bij het kindercircus. Dat bleek niet zo eenvoudig. We hebben uiteindelijk besloten om een stuk grond aan te kopen, waar het parkeren gratis zal zijn." Van Rijswijk en Angelini zijn ei genaar van het Arsenaal in Vlis singen en Miniatuur Walcheren in Middelburg. Ze gaan uit van jaarlijks 40.000 tot 50.000 bezoe kers. Soesman IRKZEE - De toeristenpas jdl vooralsnog niet omarmd [de Schouwen-Duivelandse jliek. Er is twijfel over de ver betrokkenheid van de ge- bij dit initiatief, terwijl - juist ook voor de n bevolking - niet duidelijk lieeld zijn. Wethouder A. pó heeft gisteravond, tijdens rergadcring van de commis- openbare ruimte, toegezegd ivoordelen zo snel mogelijk rij te zetten. de functie die de als jrchipknip betitelde pas r. inwoners van Schou- j-Duiveland kan hebben, is prbelicht - meent H. Coo- (WD). Hij pleit er dan ivoor van de naam toeristen- lal te stappen en nadrukkelij- j aandacht te besteden aan [elijke samenwerking met on aneer zorginstellingen. Vol- sambtenaar E. Caspers lig- i ei ook met innovation is- dende ontwikkeling tot één bibliotheek combina tiemogelijkheden in het ver schiet. Die vooruitzichten prik kelen echter lang niet alle par tijen. LSD en Alert! geven na drukkelijk aan afwijzend te staan tegenover een verdere ont wikkeling van de toeristenpas. R. Raats van Lijst Raats spreekt van een kansloos project waar 'net als bij Ecoscope steeds meer geld in gestoken zal moe ten worden'. Ook het Breed Overleg Deltawateren (BOD) heeft zich, bij monde van H, Bot- terweg, uitgesproken over het door de waterrecreatie verwach te negatieve effect van cle invoe ring van de toeristenpas. Met de verhoging van de toeristenbelas ting die met dit initiatief ge paard gaat (minstens tien euro cent per persoon per nacht) prijst Schouwen-Duiveland zich uit de markt, aldus de in spreker. Vanaf het water bezien is een Schouwen-Duivelandse toeristenpas eigenlijk ook hele maal niet zo waardevol, betoogt Botterweg. Iemand die op de Oosterschelde vaart bijvoor beeld heeft hooguit baat bij een pas die alle havens aangaat die aan dat water liggen. Dat zijn behalve enkele Schouwen-Dui velandse havens dus ook Thool- se en Bevelandse havens. De PvdA is vooralsnog verdeeld over de kwestie. Ook cle woord voerders van de ChristenUnie en GroenLinks gaven aan zich nog verder op het onderwerp te beraden. Beide partijen hebben moeite met de grote rol die de ge meente Schouwen-Duiveland in de ontwikkeling van de pas speelt. B. Flach (CDA) spreekt zich zelfs faliekant tegen die be moeienis uit. Juist in deze tijd waarin we de gemeente terug tot de kerntaken proberen te brengen, aldus de CDA-er. Wet houder Croné erkent dat de toe ristenpas geen kerntaak is. „Maar het bevorderen van het economisch klimaat is dat wel". Ook het geven van wat begelei ding als er iets met 'publiek geld' op de rails wordt gezet ziet hij als gemeentelijke plicht. De SGP ziet er vooralsnog de meer waarde van in en vindt dat het traject gewoon moet worden doorgezet. De stapsgewijze aan pak maakt stoppen nog altijd mogelijk, meent de fractie. braak in kerk ÏWERKERK - In het kerk- de Gereformeerde in Nieuwerkerk in in van zondag op maan- ingebroken. inbrekers hebben in het ge- f een brandblusser leegge- eneneen collectebus van de r gerukt. Het schadebedrag bekend. (Advertentie) van mi'.flwiwwMÉwi (Advertentie) la tekening van Goes zoals de "over 25 jaar uit ziet (of zoals die ^siou over 25 jaar uit zou moeten "4 mag ook een tekening zijn van jou bijzondere plek in Goes in de Meen Goese kinderen van acht [met veertien jaar kunnen meedoen 'raag. peen korte toelichting bij waarin je {Som je juist deze tekening hebt W originele inzendingen wor ld met een prijs, die we nu nog 'm houden De beste tekeningen krijgen een plaatsje in de vierde speciale PZC-bijlage over de zes honderdste verjaardag van de stad Goes, die binnenkort verschijnt. Stuur je tekening en je korte toelichting voor 8 oktober met je naam en adres en leeftijd naar: PZC, Prijsvraag Goes 600, Postbus 31, 4460 AA Goes. het alfabet van Zeeland door Inge Heuff DREISCHOR - De kop is eraf. Maar liefst 2600 kilo Rivaner druiven zijn gisteren geoogst door wijnboer Johan van de Velde uit Dreischor en zijn vrijwilligers. Na de Rivaner volgt de Auxerrois-druif en vol gende week zijn de Pinot Blanc en Pinot Gris aan de beurt. Er moet de komende twee weken nog een kleine achtduizend kilo aan druiven geplukt gaan wor den. Nu de wijnstokken meer volwas sen worden, geven ze ook meer druiven. Haalden de vrijwilli gers vorig jaar 3750 kilo drui ven van de ranken, dit jaar zal de weegschaal over de tiendui zend kilo gaan, goed voor 12.500 flessen witte wijn die in mei 2006 gebotteld gaan wor den. Dat is flink meer dan ver wacht. De oogst is zeker prima, be vestigt Van de Velde maar de kwaliteit is niet overdreven goed. „Bij het uitlopen van de stokken hebben we er wat vorst overheen gehad en tijdens de bloei heeft het net even te veel geregend", vertelt de wijn boer. „Dat zie je aan de trossen. Die zijn onregelmatig van vorm door te kleine of niet tot was dom geraakte bessen. Ook heb ik iets aan schimmel gehad. Die druiven heb ik weg moeten knip pen. De smaak zal dus anders worden dan de oogst van 2004." Met die oogst wist Van de Velde onlangs een winmerk binnen te halen op de Nederlandse wijnkeuring waar circa veertig grotere wijnboeren aan deelne men. „We kregen voor onze cuvées van Pinot Blanc en Auxerrois 72 punten. Net te weinig voor een medaille maar wel een waarde ring voor de bovengemiddelde kwaliteit." Morgen of overmorgen begint Van de Velde aan de pluk van de Auxerroisdruif. Vrijwilligers zijn van harte welkom om te hel pen plukken. door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Deze maand is het precies zestig jaar geleden dat de gebombar deerde dijken op Walcheren zijn gedicht. Het dijk- en oor logsmuseum Polderhuis in Westkapelle staat vanaf 12 ok tober met een deelexpositie stil bij deze gebeurtenis. Aan de hand van foto's, gereed schap, werkkleding en een ma quette van de dijkdichting bij Westkapelle vertelt de exposi tie over het eerste jaar na de inundatie. Door Walcheren on der water te zetten zou cle Duit se bezetter zich wel moeten te rugtrekken, was de achterlig gende gedachte van de gealli eerden toen ze de dijken bom bardeerden. Het eerste gat werd geslagen op 3 oktober 1944 in de dijk bij Westkapel le. Daarna volgden de dijk van Veere, de Nolledijk in Vlissin gen en de dijk bij Fort Ramme- kens in Ritthem. De inundatie was de aanzet tot de bevrijding van Walcheren en andere de len van Zeeland. Na de komst van de geallieer den konden de bewoners van Walcheren eind 1944 beginnen met het dichten van de dijken, Het was hartje winter en er was nauwelijks materiaal en mankracht beschikbaar. De broodnodige machines en ar beiders moesten van buiten Zeeland komen, maar de rest van Nederland was nog niet be vrijd. Pas na mei 1945 kwam het dichten van de dijken echt goed op gang. Mannen uit Wer kendam, experts in het werken met drijfhout, kwamen telkens voor veertien dagen naar West kapelle om te helpen. Ze maak ten van riet en wilgenhout zink- stukken die verzwaard met ste nen, werden afgezonken naai de bodem. Vanaf de zinkstuk- ken werd de dijk opnieuw opge bouwd. Ook vanuit Engeland kwam hulp. Grote caissons werden hierheen gevaren en af gezonken. Ze zorgden ervoor dat het dichten van de dijken een stuk sneller ging. Nadat al le dijkgaten gedicht waren, kon het water worden wegge pompt. Voor de expositie De dakdich tingen op Walcheren in 1945 heeft het Polderhuis contact ge zocht met het Biesbosch Mu seum Werkendam. Dat mu seum heeft foto's en voorwer pen aan het Polderhuis uitge leend. Zo is er een kooikist te zien met werkkleding en per soonlijke spullen van een van de arbeiders uit Werkendam. Verder is er een film te zien over de inundatie en de dijk dichting. De tentoonstelling wordt 12 ok tober, op de dag dat het gat bij Westkapelle werd gedicht, offi cieel geopend en is vanaf 13 ok tober voor iedereen te zien. zeeuwse almanak Dierproeven Vandaag eentje waar we ons een beetje voor schamen. Het gaat over een berichtje in de krant van maandag over een wedstrijd bierproeven. We slaagden erin om het in zo'n kort bericht te hebben gedaan. over 'bierbroeven'vervolgens 'boerproevers' en tot slot we derom 'bierbroeven'. Hier rest maar één conclusie. De verslaggever heeft zelf aan de wedstrijd bierproeven mee- 86% van de mensen die werk zoeken in de detailhandel zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de detailhandel. het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31