Korstmos graadmeter van milieu Waar het water stroomde, groeit nu gras Nieuwe raadkaart Zeg, weet j ie wat a een knevelkuutje is? dinsdag 4 oktober 2005 De supermarkten heb ben alweer peperno ten in de schappen, zo kon den we vorige week via het nieuws vernemen. Zij zijn niet de enigen die nu al be zig zijn met de december maand. De creatievelingen die kerststukjes maken zijn ook al in de weer, zo blijkt. Hier en daar wordt in de na tuur het rendiermos alweer geplunderd. Voor beheer ders is dat reden om extra alert te zijn. Rendiermos mag decoratief zijn in een kerststukje; wij zien het liever in de vrije na tuur, waar het voorkomt in uit eenlopende gebieden als de dro ge duinen van Oranjezon en de vochtige zilte graslanden van de Yerseke Moer. Rendiermos is een struikvormig korstmos dat ogenschijnlijk zomaar los op de bodem ligt. Niets is echter min der waar; het staat hier wel de gelijk op zijn natuurlijke groei plaats. Korstmossen kunnen voorko men op de meest uiteenlopende, en soms nogal onverwachte, on dergronden (substraten). Deze mossen nemen hun voedingsstof fen niet via wortels uit de onder grond op, maar doen dat via de hele plant. Die zuigt als een spons voedingsstoffen uit zijn omgeving op. We vinden korst mossen niet alleen op de bodem, maar ook als aangroeisel op boomschors en op steenachtige ondergronden. Op dakpannen bijvoorbeeld zitten vaak grote, De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. gele plakkaten groot dooiermos en op de stoeptegels kan dat wat op het eerste gezicht een platge trapte prop kauwgum lijkt, bij nadere inspectie een prachtige korstmosplant zijn. Overigens wel met de toepasselijke naam kauwgommos. Muraltmuurtjes Een ondergrond waarop in Zee land veel korstmossen zijn ge vonden, zijn de (inmiddels vrij wel verdwenen) betonnen muur tjes bovenop de zeedijken, zoge naamde muraltmuurtjes. Korstmossen zijn in feite geen zelfstandige wezens. Een korst mos is een samenwerkingsver band van een alg en een schim mel. Beide componenten van een korstmos zijn zodanig op el kaar aangewezen, dat ze in de regel niet afzonderlijk voor kun nen komen. In wetenschappelij ke termen wordt dat obligate symbiose genoemd. Door de bij zondere manier waarop ze voe dingsstoffen opnemen, zijn korstmossen buitengewoon ge voelig voor luchtvervuiling. Met name ammoniak en zwaveldioxi de hebben grote invloed op de samenstelling van de korstmos flora. In de tweede helft van de vorige eeuw ontstonden wat men noemde 'epifytenwoestijn- en' in de wijde omgeving rond gebieden met veel industrie. Ook rond het sloegebied was een uitgestrekt gebied met een sterk verarmde korstmosflora. Dankzij de toegenomen milieu zorg is er in dit opzicht al heel wat gewonnen, hoewel nog steeds ongeveer een kwart van de 329 in Nederland voorkomen de korstmossoorten in de min zit. Klimaatverandering Er is de laatste decennia een nieuwe factor die grote invloed heeft op de korstmossen. Dat is de klimaatverandering. Ook hier geldt weer dat korstmossen vrijwel het snelst reageren van alle denkbare groepen dieren en planten. Een flink aantal tropi sche en subtropische korstmos sen hebben zich de laatste jaren in Nederland gevestigd of zijn sterk in aantal toegenomen. Een warmteminnende soort als het plat schaduwmos is in korte tijd heel gewoon geworden op boom stammen. Soorten die hier aan hun zuidgrens zitten, zoals het purper geweimos gaan in veel gevallen juist sterk achteruit. Behalve door hun directe ma nier van voedsel opnemen is er Mie de naejaersschoanmaek in antocht, mö 't schuufje van 't kammenet wee es leeg. In dat laatje bewaar ik vreemde woorden en uitdrukkingen die ik tegenkom of krijg, vergezeld van de vraag of ik die ken of de betekenis weet. Vorige week nog vroeg iemand op straat: 'Zeg, weetjie wat a een knevelkuutje is?' En een an der: 'Ei jie a es van een knoesje 'ehoare? 'k E zó'n piene an m'n knoesje'. Ook kwam ik nog het woord bostebeier tegen, 't Stikt van de bostebeiers in de petoa- ten. Kortgeleden reageerde me vrouw Kopmels uit Kortgene nog op de vraag van enkele maanden geleden of er iemand meer wist te vertellen over het rijmpje: Het is beter om in de smisse te staen, dan nae de zeêdiek om 'out te gaen. Zij ken de het van haar opa, die uit Sir- jansland afkomstig was en het gebruikte als hij vanuit de kou de warmte in kwam: 't Is koud zei Wout, 't is niet zei Piet, 't is wel zei Jan, ik rille der van. Je kan beter in de smisse stae, as voo je moeder om kachelout gae. Eerder was door de heer Westenbrugge uit Nieuwerkerk het rijmpje als volgt aangevuld: Tjonge jonge wat is tat koud, noe mok nog nae den diek om out. 'k Zou liever in de smisse stae, dan nae den diek om outjes gae. Wellicht is hier sprake van een volksrijmpje dat in meerdere va riaties voorkomt, zoals dat ook van bijvoorbeeld kinderversjes wel bekend is. De knevelkute is voor veel oude ren een bekend woord uit hun jeugd. Het is het kuiltje dat je nodig hebt om het spelletje kne- velboer te spelen. De beschrij ving ervan is te vinden in het Zeeuwse woordenboek. Dit spel zal zeker ook opgenomen zijn in het boekje met oude kinderspe len dat de Zeeuwse dialectvere niging op de dialectdag op 15 ok tober zal presenteren. De knevel is het slaghoutje dat met een lan ge stok moet worden weggesla gen. Zelf speelde ik het onder de naam pottelille. Een kuutje is een kuiltje of een putje volgens Van Dale en wie graag speurt naar de herkomst van woorden komt tegen dat het is afgeleid van het Middelneder lands cüle en een Indogermaan se wortel geu heeft dat buigen (hol) of welven (bol) betekent. Woorden die er verband mee houden en er op lijken: kiel (bol) en geul (bol). In ons kuutje is de 1 verdwenen en het ligt voor de hand dat je dan ook aan het woord kutje denkt. Er is ver wantschap tussen die twee woor den. Kutje betekent onder meer gat. Het Engelse to cut betekent snijden. Zo zie je meteen ook de verwantschap van onze dialec ten met het Engels. Daar zijn heel wat voorbeelden van te vin den. Ik kwam op de herkomst van woorden vanwege de presenta tie, vorige week, van het Oost-Vlaams- en Zeeuws- Vlaams etymologisch woorden boek. In zo'n woordenboek is de geschiedenis van een woord te rug te vinden. De schrijver van dat boek, Frans Debrabandere, kreeg daar de opdracht een der gelijk boek samen te stellen voor de Zeeuwse dialecten. Er is geen mooiere aanvulling op het Zeeuwse woordenboek denk baar dan dat. In het dialect zijn vaak meer oudere woorden en klanken be waard gebleven dan in het Ne derlands. Dat geldt bijvoor beeld voor veel woorden met een uu, die in het algemeen Ne derlands een ui zijn geworden: kuil, huis, muil, muis, buis, enzo voorts. In het Zeeuws: kule, uus, mule, muus, buze, enzovoorts. Of die met een ie die ij hebben gekregen: pries (prijs), gries (grijs), liene lijn). In het Frans prix, gris, ligne werd de ie ook bewaard. Bostebeiers (nachtschade) dus ook maar opgezocht in het boek van Debrabandere. En jawel, de plant heet dus naar zijn vrucht (beier, bes) en boste betekent barsten. De plant is bekend als giftig en wie de bessen eet, die gaè 't lief uut of die bost. De plant is ook bekend onder de naam paddebeiers. De woorden pad en puut kennen als grond vorm pu en dat betekent gezwol len, opgeblazen. Gin paddebei ers ete dus. Nu nog het knoesje waarmee vol gens de aanbrengster elleboog wordt bedoeld en gezegd wordt of werd in Amemuiden. Het woordenboek vermeldt deze be tekenis niet, maar is wel uitge breid over knoesel (enkelge wricht), knoese of knosse (een bons geven, botsen), knoesje ('t leste stikje van d'amme of een kinder'andje), knoestig (stevig, gespierd). Een voorbeeldzin wordt er ook bij gegeven. Jaop was vroeger een knoestige vent, ma d'n lesten tied is 'n vee ver- achterd. Knoest komt van cnoest en betekent kwast, uit was. Verwante woorden: knuuste (knuist), knotte, een knotte seête (sajet), knoeien, knots. Komt u oarige woorden tegen? Stier ze mae op naar Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0118-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Engel Reinhoudt Zaterdag (8 oktober) presen teert Ambras de nieuwe cd 'Tot Botskes...' tijdens het Theater Chantant in De Halle in Axel, m.m.v. Sankie Koster en Cyril Peeters. Aanvang: 20.00 uur. Zondag (9 oktober) treedt Jan van de Velde met zijn begelei dingsgroep op in 't Kerkje van Ellesdiek (Ellewoutsdijk). Aan vang 14.30 uur. Geel dooiermos, hier op een muraltmuurtje, is een van de opvallendste korstmossen. Gestippeld schildmos op een oude appelboom. foto's Chiel Jacobusse nog een reden waarom korstmos sen zo snel reageren op verande ringen in het milieu. Voor de meeste soorten geldt dat ze zich bijzonder gemakkelijk versprei den. Dat komt enerzijds doordat ze stoffijne sporen produceren, die met de wind alle kanten op gevoerd worden. Daarnaast kun nen ook afgebroken stukjes korstmos tamelijk moeiteloos uitgroeien tot een nieuwe plant. Er wordt ook wel verondersteld dat de opmars van warmtemin nende soorten zo snel kon verlo pen doordat er in en rond indus triegebieden gaten ('niches') in de korstmosbegroeiing ontstaan waren, die met het verbeteren van de luchtkwaliteit volop mo gelijkheden boden voor nieuw komers. Korstmossen zijn heel wat meer dan decoratieve attri buten voor bloemstukjes. Het zijn belangrijke graadmeters om de ontwikkeling van het mi lieu te volgen, variërend van luchtkwaliteit tot klimaatsver andering. Chiel Jacobusse ken - is volgens P. Dijke uit Krabbendijke Andreas Dijke. C. F. Stevense uit Middelburg beschrijft de geschiedenis van Colijnsplaat en de haven. De fir ma Jacobus Berrevoets onder hield een veerdienst Colijns- plaat-Zierikzee tussen 1929 en 1960. Bekende beurtschippers waren A. en J. Kole, J. de Mul en de gebroeders Van der Weele. Stevense meldt dat het gemeen tehuis oorspronkelijk werd ge bouwd als gerechtshuis. Prins Willem V gaf rentmeester Jacob Nebbens daarvoor in 1769 toe stemming. Ook C. C. Kempe-Brandes uit Terneuzen duikt in de historie van het gerechtshuis ofwel vier schaar. „Aanleiding tot de bouw van het nieuwe gerechtshuis was de bouw van een nieuwe kerk aan de andere kant van de Voorstraat. De school en een deel van het oude gerechtshuis moesten ervoor wijken. De Zie- rikzeese architect Johannes van Es maakte het ontwerp, de even eens uit Zierikzee afkomstige timmerman Frans Rupingh schreef het bestek, schout en schepenen schreven een lening uit en de prins van Oranje lever de een bijdrage in natura in de vorm van 46.000 bakstenen." Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: D. de Pree, 's-Gravenpolder, P. Dijke, Krabbendijke en C. Reijnoudt, Colijnsplaat. Omdat de zomerfair er vlak bij werd gehouden en om dat ik met mijn vader zo lekker gegeten heb in restaurant De Schelde, moet dit wel de haven van Colijnsplaat zijn, schrijft I. N. van der Lee-van den Buuse uit Kortgene. Het klopt allemaal als een zwerende vinger. De raadkaart van vorige week toon de inderdaad de oude haven van Colijnsplaat tijdens de bieten- rooi-tijd. Verschillende inzenders vertel len dat de haven in 1599 is aan gelegd en de oudste van het her- dijkte Noord-Beveland was. Was, want in het kader van dijk versterkingen langs de Ooster- schelde is de haven eind jaren zeventig van de vorige eeuw ge dempt. Waar het water stroom de groeit nu gras en worden er tal van activiteiten gehouden, meldt J. Slabbekoorn-de Bruij- ne uit Kapelle. „Zoals kermis, de Colijnsplaatse dagen en op donderdag is er in het toeristen seizoen een streekmarkt." A. Bliek uit Vlissingen geeft aan dat er bij de voormalige haven een monument geplaatst is (ge maakt door Jan Haas) dat herin nert aan de Februariramp 1953. C. P. Fase uit Sint-Annaland merkt op dat de haven tijdens die ramp een cruciale rol speel de. Het water dreigde het dorp te bestormen. De planken in de coupure in de dijk (op de kaart naast het gebouw links) dreig den het te begeven, ook al pro gemeentehuis nu bewoond wordt door de familie Van der Weele (en daarvoor de familie Verburg). „Vroeger werd hier ook een tijdje friet verkocht", weet J. Welleman uit Heinkens- zand. Tussen de twee hogere gebou wen is een lager gebouwtje met schuin dak aanwezig. A. G. de Waard uit Colijnsplaat noemt dat de gevangenis en T. M. J. de Bruijne-Kole, ook uit Colijns plaat, heeft het over 't kot. „Dronken mannen werden door veldwachter Slager opgepakt en in 't kot gezet." De Waard, en ook andere inzenders, wijzen op de suikerbieten die met paard en wagen aangevoerd werden om vervolgens per (zeil)schip naar de suikerfabrieken te gaan. De man op de voorgrond - op klompen en de handen in de zak Het is een van de oudste bewoonde plekken in Zee land, de plaats op de nieuwe raadkaart uit de col lectie van Hans Lindenbergh. De vraag is natuurlijk: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden over de afgebeelde situa tie, toen en nu, zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 8 oktober worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0118-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen verdeeld. De gebouwen op de raadkaart zijn door menigeen herkend. „Het gebouw aan de linkerkant is het oude gemeentehuis, thans een particulier woonhuis", zegt M. de Fouw-Wisse uit Colijns plaat. „Het gebouw in het mid den van de kaart is het Schip pershuis, nu restaurant De Schelde." C. Heijnsdijk uit Goes maakt duidelijk dat het restau rant indertijd het café van Huis- soon was, terwijl het voormalige beerden mannen ze met hand kracht op hun plaats te houden. Het aardappelscheepje Lead dat in de haven lag, bracht redding, aldus Fase. Het werd losgesla gen en belandde op de kade voor de coupure. Het monument her innert aan die angstige momen ten: een hand die de golven trot seert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24