WK schaken begint te leven PZC Stijlvol afscheid Van de Goor AMEV, Stad Rotterdam en Woudsend Verzekeringen worden één grote, nieuwe verzekeraar: Fortis ASR! En dat biedt voordelen Fide wil schaakwereld herenigen FORTIS ASR Acht schakers gaan momenteel de strijd met elkaar aan in Ar gentinië in een dubbelrondig toernooi om de wereldtitel. Een ultieme poging van de Fide om de schaakivereld na t waalf jaar vol tweespalt te herenigen. door Henny Haqqeman DEN HAAG - De acht topscha- kers op het WK in Argentinië staan elkaar op ongekende wij ze naar het leven. De eerste zes tien partijen leverden slechts zes remises op. En in de derde en vierde ronde vielen zelfs lou ter beslissingen. Ondanks de af wezigheid van de charisma tische Gary Kasparov (plots ge stopt in maart) begint het WK zowaar te leven. De strijd om de wereldtitel - tra ditioneel een zenuwslopende Krajicek klimt naar plek 82 DEN HAAG - Michaëlla Kraji cek is op de wereldranglijst ge klommen naar de 82e positie, haar hoogste klassering tot nu toe. De zestienjarige tennisster steeg zeven plaatsen door haar drie kwalificatiezeges in het WTA- toernooi van Luxemburg vorige week. Krajicek was ruim drie maanden uitgeschakeld met een knieblessure. Ze plaatste zich in Luxemburg voor het hoofdtoer nooi, waar ze in de eerste ronde werd uitgeschakeld. Deze week tennist ze in Tasjkent. De toptien bij de vrouwen bleef ongewijzigd. Maria Sjarapova leidt voor Lindsay Davenport en Kim Clijsters. Bij de mannen steeg Lleyton Hewitt van de vijf de naar de derde plaats, achter leider Roger Federer en Rafael Nadal. GPD tweekamp over 24 partijen - was tot 1993 hét uithangbordje van de schaakwereld. Legenda risch is de match tussen de Ame rikaan Bobby Fischer en de Rus Boris Spasski die in 1972 tij dens de 'koude oorlog' niet al leen de schakers maar de hele wereld beroerde. Ook de twee kampen tussen Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoi (1978 en 1981) en later tussen Karpov en Kasparov (tussen 1985 en 1990) zorgden voor genoeg stof om de krantenkolommen te vullen. Niet enkel verhalen met schaak diagrammen, maar ook teksten over het doorseinen van zetten via yoghurtbakjes en storende parapsychologen onder het pu bliek. In 1993 viel het uithangbord met donderend geraas van de ge vel van de wereldschaakbond (Fide). Kasparov scheidde zich af van de Fide en richtte - om fi nanciële redenen - een eigen schaakbond met een eigen we reldtitel op. Vanaf dat moment zijn er twee wereldkampioenen en is de tweespalt in de schaak wereld een feit, net als de tanen de populariteit van de sport. Nadat Kasparov in 2000 verras send de tweekamp om zijn eigen titel verloor van Vladimir Kram- nik, doet de Fide pogingen om de orde in de schaakwereld te herstellen en weer één titelstrijd onder eigen vlag te organiseren. Steeds vergeefs, maar er kwam licht aan de horizon toen Kaspa rov dit jaar stopte met schaken. Daarmee verdween een sta- in-de-weg, alhoewel Kasparov zelf ook steeds meer overtuigd raakte dat een hereniging nood zakelijk was. Vacant De achtkamp in de Argentijnse provincie San Luis doet denken aan het historische toernooi dat in 1948 in Den Haag en Moskou werd gehouden om de wereldti tel. De kroon was vacant nadat wereldkampioen Alexander Al- jechin twee jaar daarvoor in een Portugese hotelkamer dood op bed was gevonden. Een lancune die - net als nu - werd opgevuld door een toer nooi tussen de beste spelers van de wereld. Max Euwe. van 1935 tot 1937 de laatste wereldkampi oen voor Aljechin, kon geen pot ten breken. Michael Botwinnik werd de nieuwe wereldkam pioen. Uitnodiging Ondanks de goede bedoelingen van de Fide is de hereniging na de laatste speelronde van het WK niet geheel voltooid. Bij het achttal - Anand, de duizeling wekkend spelende koploper To- polov, Leko, Svidler, Adams, Polgar (de enige vrouw), Moroze- vitsj en Kasimdzjanov (de huidi ge Fide-wereldkampioen) - ont breekt Kramnik, de man die in 2000 Kasparov beentje lichtte. Kramnik legde als wereldkam pioen van het andere kamp de uitnodiging voor de achtkamp naast zich neer. De Rus - nog slechts zevende op de wereld ranglijst vanwege magere resul taten - wil meewerken aan een hereniging, maar alleen door een match te spelen tegen de winnaar van de achtkamp. Aan vankelijk zette de Fide de hak ken in het zand, maar inmiddels heeft president Kirsan Iljoemzj- inov gezegd open te staan voor een match (mits de winnaar van de achtkamp daarmee akkoord gaat). De toeschietelijkheid van Iljoemzjinov komt voort uit het feit dat er volgend jaar nieuwe presidentsverkiezingen zijn en hij wel wat stemmen kan gebrui ken. Vooralsnog lijkt de achtkamp in Argentinië een doorslaand suc ces, met dank aan de onderne mende spelers. Wellicht herle ven oude tijden en zet de schaak sport zichzelf weer op de kaart. GPD dinsdag 4 oktober 2005 Topper in Volendam onbeslist VOLENDAM - De topper in de eerste divisie tussenko per WV-Venlo en FC Volendam heeft gisteravond] winnaar opgeleverd. Het duel in Volendam eindig] 0-0. Daardoor bleef het verschil tussen beide ploege de ranglijst twee punten. Nummer drie Excelsior p teerde van de remise tussen de twee concurrenten. Dl terdamse ploeg bezorgde FC Eindhoven voor eige bliek de vijfde opeenvolgende nederlaag: 0-6. Hoi (twee), Hertog (twee keer uit een strafschop), VanDi en Mulder scoorden voor Excelsior, dat op basis va: beter doelsaldo de koppositie van VW overnam. All WK-brons voor Oranje onder 1? LIMA - Het Nederlands elftal heeft bij het WK voou ballers tot 17 jaar in Peru de bronzen medaille ven; Het jonge Oranje van bondscoach Ruud Kaiser won: troostfinale met 2-1 van Turkije. Daarmee werd revs genomen voor de 2-0-nederlaag in de EK-finale teg Turken, enkele maanden geleden in Italië. John Goa maakte de twee Nederlandse doelpunten. Bonds Ruud Kaiser toonde zich in een reactie euforisch ove resultaat. „Nu kunnen we zeggen dat we de beste: Europa zijn", stelde de trainer, die zijn spelers: 4-0-nederlaag in de halve finale tegen Mexico onophi lijk had voorgehouden dat er nog iets te winnen Mexico won het toernooi. In Peru won het team me van Brazilië. ANP/EFE Brückner roept extra spelers op HAMBURG - De Tsjechische bondscoach Karei Brü heeft gisteren nog twee voetballers toegevoegd aan: lectie voor het WK-kwalificatieduel met Oranje, dag. HSV-speler David Jarolim en Martin Jiranekf! tak Moskou) kregen een uitnodiging voor de cruciali moeting met Oranje. Jarolim is voor de eerste keer roepen voor het nationale elftal. ANP/SID Best in ziekenhuis opgenomen LONDEN - De voormalige voetbalvedette George gisteren in ernstige toestand opgenomen in een zi huis in Londen. De 59-jarige Noord-Ier, die na zijn loopbaan aan al verslaafd raakte, werd aanvankelijk met flinke grie schijnselen in bed gestopt in een privé-kliniek. Toe toestand verslechterde, verhuisde de medische sta naar de afdeling intensieve zorg. Volgens de arts van Best krijgt de voormalige aan van Manchester United, een volksheld in zijn topt nog steeds een persoon die tot de verbeelding spreek tibiotica toegediend. „Zijn toestand is ernstig, maai aan de beterende hand", legde de medicus uit. ANP Sparta Praag ontslaat coach DEN HAAG - Jaroslav Hrebik is ontslagen als coac Sparta Praag. Hrebik moet wijken vanwege de teg: lende resultaten dit seizoen. De kampioen van Tsjet negende in de competitie en heeft slechts één punt Champions League, overgehouden aan het thuisdui Ajax (1-1). Ook stapte sterspeler Karei Poborsky een conflict met Hrebik. GPD/RTR APELDOORN - Met een wedstrijd tussen de gou den ploeg van Atlanta en zijn voormalige Italiaan se club Modena heeft Bas van de Goor gisteren in stijl zijn volleyballoopbaan beëindigd. De 295-voudig international moest eind vorig seizoen wegens gezondheidsproblemen een punt zetten achter zijn indrukwekkende carrière met als hoog tepunt de gouden plak bij de Olympische Spelen in 1996. „Het was fantastisch", sprak Van de Goor, die na afloop door zijn oud-teamgenoten op de schouders werd genomen. „Het mooiste vond ik nog wel dat de Italiaanse spelers vereerd waren om hier te komen. Het was prachtig om zo mijn carrière te bezegelen." foto David van Dam/ANP JL -je Jos Weerd, AMEV-medewerker en vrijgezel, is heel blij dat hij dankzij de fusie 752 nieuwe vrouwelijke collega's krijgt. Zijn ouders trouwens ook. Kijk voor uw voordelen, waaronder feestelijke openingsaanbiedingen, op www.fortisasr.nl of vraag uw verzekeringsadviseur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20