n I our de France mijdt Zeeland Europa zet op valreep deur open voor Turkije PZC itkeringsfraudeurs aker in het nauw VD wil af van steun laat voor scholen op eligieuze grondslag Een ring van licht Wandelaars betalen lagere zorgpremie |iPu 26 ifwijzing enorme teleurstelling voor Zeeuws comité 17° i# NO 4 Nazomers g en droog. Zwakke tot matige Inoördoostenwind. Maxima rond 17 gra- i47e jaargang no. 234 jinsdag 4 oktober 2005 JS nummer 1,25 In een nieuwe serie over oude ambachten: de smid - «rFrits Bakker i OES - De Tour de France orat volgend jaar definitief naar Zeeland. Het lob- werk van het Zeeuwse co- té, dat zes jaar lang ijver- één of twee etappes men te halen, is voor >ts geweest. De Tour van 6 maakt na de start in jatsburg wel een rondje ngs Valkenburg, maar daarna terug naar ankrijk. DfSentina van der Meer Dat heeft Pieter Stoter van de Zeeuwse organisatie gisteren of ficieel te horen gekregen. De Tourbaas, Jean-Marie Leblanc, gaf wel aan dat 2007 een nieuwe optie zou kunnen zijn. Dat jaar gaat de Franse ronde vermoede lijk in Londen van start. Stoter wil die kandidatuur niet vastleg gen. „Dat doen we alleen als er harde garanties komen. Wij zelf, maar ook de sponsors hebben het gevoel dat we lang genoeg aan het lijntje zijn gehouden. Zo dicht als dit jaar waren we er nog niet bij geweest. De afwij zing is een enorme teleurstel- HAAG - Rechercheurs in isociale zekerheid sporen ds meer fraude op. Vorig is voor een totaalbedrag 200 miljoen euro opge- ord, 10 miljoen meer dan in 1, Dat blijkt uit de gisteren ubliceerde 'Integrale Rappor- Handhaving 2004' van het nisterie van Sociale Zaken. iralbij de Sociale Verzeke- gsbank (SVB) is meer onder- an naar oplichting tAOW, kinderbijslag en na- taandenuitkeringen. Het aan- onderzoeken steeg met ruim procent tot 2800. In totaal .'Chris Bakker HAAG - De overheid zou pier onderwijs op religieu- pondslag niet meer moeten aderen. Dat staat in een gis- agepresenteerd rapport van Mdersstichting, het weten- ippelijk bureau van de VVD. Bek geld mag wel naar bij- te scholen gaan waar |enstneutraal' onderwijs iven. sitter J. Wiebenga van de jroep die het rapport rf, benadrukte bij de pre- Btiedat de stichting het bij- fee onderwijs niet onmoge- «fl maken. Maar er is vol- ikm geen reden om het te Wigen. De Staat mag zich fond van de scheiding van m staat niet bezighouden godsdienst, aldus de au- Ook stellen zij dat kennis- (Advertentie) NOG 4 DAGEN ewinnaars JOLLECTIE Advertentie ling." De komst van het Tourpe loton is afgeketst op geografi sche gronden. Het rondje Zeeland, met een ge plande finish op Neeltje Jans en een start in Terneuzen, past niet in het totale routeschema van 2006, dat in afstand gemeten niet boven de 3500 kilometer mag uitkomen. De Franse ronde houdt ook vast aan de balans tussen vlakke etappes, bergetappes, tijdritten en aan de traditie om zowel de Pyreneeën als de Alpen in de route op te nemen. Het struikel blok voor Zeeland vormde de ploegentijdrit. Leblanc wil die rit in de eerste dagen van de Tour laten rijden om competitievervalsing te voorko- zijn 56.000 boetes uitgedeeld door de SVB, gemeenten die ver antwoordelijk zijn voor de bij stand, en het UWV. De laatste organisatie die onder meer de WW en WAO uitvoert, spoorde bijna 62 miljoen aan fraude op: 28 miljoen door werknemers en 34 miljoen door werkgevers. Bij het UWV volgde in 96 procent van de ontdekte overtredingen een sanctie. Vooral WAO'ers overtreden de regels minder. Zo werd het aantal zwartwerkende arbeidsongeschikten met een uit kering op 15 procent geschat en was dat in 2004 6 procent. Ook verzuimen minder WAO'ers te melden wanneer ze weer kun nen werken. ANP vergaring en ontwikkeling van het kind het doel is van het on derwijssysteem en niet 'de belan gen van ouders of levensbe schouwelijke groepen'. Boven dien gaan christelijke, joodse en moslimscholen 'ten koste van de gewetensvrijheid van kinderen en ten koste van de integratie'. Minister Verdonk (Vreemdelin genzaken en Integratie), die het rapport in ontvangst nam, zei dat zij het op dit punt oneens is met de werkgroep. Eind vorig jaar ontstond veel discussie over de kwestie, nadat Verdonk had gezegd af te willen van artikel 23 van de Grondwet, dat gelijk stelling van bijzonder en open baar onderwijs regelt. WD-Tweede Kamerlid Hirsi Ali wil via deze weg moslimscho len kunnen sluiten. Daarover kreeg zij toen ruzie met CD A-minister Van der Hoeven (Onderwijs), die belemmeringen voor bijzonder onderwijs ziet als aantasting van de vrijheid van onderwijs. In het regeerak koord staat dat deze kabinetspe riode niet wordt getornd aan ar tikel 23. ANP Banden van 480 legervoertuigen lekgestoken STROE - Onbekenden hebben in het weekeinde bij 480 voertui gen op de Majoor Mulderkazer ne in Stroe een of meerdere ban den lekgestoken. Dat is gisteren bevestigd door de Koninklijke Marechaussee. De actie is in een e-mail aan het ANP opgeëist door 'de Radicale Anti Militairis- tische Actie'. De voertuigen stonden op een af gesloten terrein. Het gaat om nieuwe, maar ook om oude die klaar stonden om te worden ver kocht via Domeinen. De mare chaussee wist gisteren nog niet hoe de activisten op het terrein zijn gekomen. In de e-mail sluit de Radicale Anti Militairistische Actie zich aan bij de persverklaring van de 'Priemende Priemen' die op 8 mei op de Oranjekazerne in Schaarsbergen tachtig banden lekstaken. ANP MADRID - In Europa, Afrika en een deel van Azië was gisterochtend een gedeeltelijke zonsver duistering te zien. De nieuwe maan schuift dan voor de zon langs. In een klein gebied in Zuid-Eu ropa en Noord-Afrika was de eclips gedurende vier minuten ringvormig. In Nederland was de ver duistering te zien tussen ongeveer 9.50 uur en 12.20 uur. Het hoogtepunt lag rond 11.05 uur. Ge middeld was ongeveer 60 procent van de zon dan bedekt door de maan. In een smalle strook over het noorden van Portugal, het midden van Span je, zoals in Madrid (foto) en de Afrikaanse landen Algerije, Tunesië, Libië, Soedan en Kenia was de zon de zien als een ring van licht rondom de maan. Omdat de maan gisteren ver van de aarde stond, kon geen volledige zonsverduistering optre den. foto Andrea Comas/RTR pagina 13 halve eclips in Middelburg men. Met de fikse lus over Lim burg en door Zeeland zou het pe loton pas na zes dagen terug zijn in Frankrijk. Het nieuws hing al een een paar weken in de lucht. De Tourorga nisatie had op veel plaatsen al hotels vastgelegd waar de ploe gen en de volgers worden onder gebracht. In Zeeland bleef het met de reserveringen angstig stil. Op het WK in Madrid werd ook al volop gesproken over een Tour zonder Zeeland. Toch was er vorige week nog hoop op succes. De wedstrijddi recteur van de Tour, Jean Francois Pecheux, kwam het parkoers verkennen tussen Val kenburg en Neeltje Jans. Hij toonde zich tegenover het comi té enthousiast. Stoter: „Voor ons het bewijs dat we nog goed in de race lagen." Het telefoon tje van de Tourbaas zelf kwam gistel-morgen als een volslagen verrassing. Leblanc betoonde zijn spijt tegenover Stoter en no digde de Zeeuwen uit voor de presentatie van de Tour op 27 oktober. „Ik denk niet dat we daarop ingaan", zei Stoter. „Wij willen daar als verliezers niet tussen al die gelukkige mensen lopen." De Tourlobby heeft naar schat ting 50,000 euro en honderden betaalde manuren gekost, pagina 4 commentaar pagina 19 afwijzing voelt als een nederlaag kroniek touretappe grote verslagenheid na slecht nieuws Meer aanslagen op Bali verwacht CANBERRA - De Australische autoriteiten hebben gisteren ge waarschuwd voor nieuwe ter reurdaden op het Indonesische eiland Bali. Er zijn aanwijzin gen voor meer geweld. Een drievoudige zelfmoordaan slag kostte zaterdag op Bali aan meer dan twintig mensen het le ven, onder wie een aantal Au stralische toeristen. Australië heeft Indonesië hulp aangebo den bij het onderzoek. Toeristen die uit Bali terugkeren naar Au stralië worden er ondervraagd door de politie en mogelijk inte ressant video- of fotomateriaal wordt bekeken. ANP pagina 4 het is gedaan met Bali door Hetty van Rooij LUXEMBURG - Turkije kan, zij het met zeven uur vertra ging, onderhandelen met de EU over mogelijke toetreding tot de Europese Unie. Na een mara thon-vergadersessie in Luxem burg werden de EU-ministers van Buitenlandse Zaken het gis teravond eens over de voorwaar den voor die besprekingen. Oostenrijk verzette zich niet lan ger en de Turkse regering accep teerde een aangescherpte tekst. Rond middernacht arriveerde de Turkse minister van Buiten landse Zaken Abdullah Gül van uit Ankara in Luxemburg, om bij de uitgestelde officiële start van de onderhandelingen te zijn. De politieke ontknoping kwam na dertig uur van koortsachtig diplomatiek overleg, waarin het Britse EU-voorzitterschap alle zeilen moest bijzetten om een pijnlijke impasse rond de Turk se kwestie te doorbreken. „Wij moeten oppassen dat wij geen fa lende club worden", waarschuw de de Letse minister van Buiten landse Zaken Artis Pabriks. „Het zijn moeilijke dagen ge weest en ik heb getwijfeld of wij er wel uit zouden komen, maar de unie heeft haar veerkracht in tijden van crisis weer eens bewe zen", zei de Nederlandse minis ter Ben Bot gisteravond. Vol gens hem hebben de Oostenrij kers, die tot het laatst toe bezwa ren bleven maken tegen het be gin van de onderhandelingen, 'heel wat moeten slikken'. De Oostenrijkse minister Ursula Plassnik is door haar Britse col lega Jack Straw onder zware druk gezet. Volgens Bot zijn op verzoek van Oostenrijk uiteindelijk slechts 'enkele preciseringen' toege voegd aan de tekst die de rege ringsleiders in december vorig jaar al vaststelden. Zo is er nu nadrukkelijk geformuleerd dat er bij de Turkse toetreding reke ning gehouden zal worden met het bestuurlijke vermogen van de unie om een groot land (Tur- Bush nomineert Miers voor hof Harriet Miers raadsvrouw van het Witte Huis, is door president Bush naar voren geschoven als kandi daat-rechter voor het Ame rikaanse Hooggerechtshof. De 60-jarige advocate is een vertrouwelinge van pre sident Bush en heeft geen ervaring als rechter. Zij moet Sandra Day O'Con nor opvolgen, die met pen sioen gaat. Afvloeiingsregeling bij Vitrite Vakbondsleden hebben gisteren ingestemd met een so ciaal plan voor de reorganisatie bij lampvoetenfabriek Vitrite in Middelburg. Daardoor gaat een voor donderdag geplande staking niet door. Moederbedrijf Philips ver plaatst een groot deel van de productie van Vit rite naar Polen en China; daardoor verdwijnt H| JJ® meer dan de helft van de 200 arbeidsplaatsen. Nieuwe swath voor loodsen Het Nederlands Loodswe zen beschikt in Vlissingen over een nieuw vaartuig om de loodsen naar de zee schepen te brengen: de Ce- tus. Het vaartuig, van het type swath, is onder meer bij slechte weersomstandig heden langer bruikbaar dan de huidige loodskotter. Minister Peijs (Waterstaat) komt de Cetus vandaag in Vlissingen dopen. De swath is door een Duitse m werf gebouwd. Seniorenspelen in 2009 in provincie SportZeeland kan in 2009 de Seniorenspelen, een soort Olympische Spelen voor vijftigplussers, houden. De plan nen van de Zeeuwse sportkoepel zijn in goede aarde geval len bij onder meer het NOCNSF en het ministerie van VWS. Verwacht wordt dat er zo'n vijfduizend oudere (top)sporters aan het evenement zullen mee doen. Gestreden wordt in vijftien takken van 0^ gm sport. I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Buitengebied: 23, 24, 25 en 26 door Patrick Wiercx EINDHOVEN - Zorgverzeke raar VGZ denkt er over om ver zekerden die periodiek een be paald aantal kilometers wande len korting te geven op de pre mie. Hoe meer wandelpunten een verzekerde bijeen wandelt, des te hoger de korting. Dat is in het kort het project waar zorgverzekeraar VGZ, Phi lips Medical Systems, Vodafone, Staatsbosbeheer en Helicon Op leidingen aan werken. Helicon zet samen met Staatsbosbeheer de routes uit. Philips en Vodafo ne werken aan de apparatuur waarmee de wandelaar zijn pun ten kan verdienen. Het plan staat of valt met de controle. Want hoe weet de ver zekeraar dat de punten eerlijk in het bos zijn verdiend? Hoe dat precies moet, daar zijn de vijf partners nog niet uit. De controle-apparatuur moet meer zijn dan een stappenmeter. Het wordt een soort 'alleswetertje' dat de fysieke omstandigheden van de bosganger bijhoudt, de passen telt en informatie geeft over de natuur. GPD De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Gül bij zijn vertrek uit Ankara op weg naar Luxemburg. foto Umit Bektas/RTR mm sm mm kije heeft zeventig miljoen inwo ners) op te nemen. De regering in Wenen heeft geaccepteerd dat Turkije uitzicht heeft op vol ledig en volwaardig lidmaat schap van de Unie. „Met iets an ders zouden wij geen genoegen hebben genomen", zei de Turkse minister Gül gisteravond. Omdat Oostenrijk gisterochtend nog niet wilde toegeven, kon de ceremonie aan het begin van de toetredingsonderhandelingen met de Turken gistermiddag niet doorgaan. Gül weigerde uit Ankara te ver trekken voordat er volledige dui delijkheid was over de voor waarden voor de onderhandelin gen. Hij vertrok uiteindelijk pas tegen negen uur, en toen de sobe re ceremonie na middernacht plaatsvond waren veel EU-mi nisters al naar huis. Kroatië De EU besloot gisteren ook for mele onderhandelingen te begin nen met Kroatië over lidmaat schap. Dat heeft minister Bot meegedeeld. Afgesproken is dat de Europese Commissie nauw keurig in de gaten houdt of de regering in Zagreb voldoende blijft meewerken aan het uitleve ren van de van oorlogsmisdaden verdachte generaal Gotovina aan het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. GPD (Advertentie) 1 telefoon: i (post)banktekenmgnummer; i Kijk op ivwivpic.nl/abonneten, hel grshs 0800-0231231 of stuur tlezc bon naar i PZC. afdeling lezersservice 1 Antwoordnummer 713, d'WO WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn I v rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad, O Noteert u mij voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: --O per maand mat automatische incasso 20,55) D per kwartaal met automatische incasso (€59,75). per jaar met automatische incasso (€229,20). 8 "711688"555530l het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1