Afwijzing voelt als een nederlaag Grote verslagenheid na slecht nieuws PZC 19 Pieter Stoter betreurt besluit van Tour om niet te komen dinsdag 4 oktober 2005 Kroniek van Zeeuwse Touretappe Trits Bakker LOETINGE - Het bericht viel eter Stoter rauw op zijn dak. 5 Xour de France, die hij met n comité zo graag binnen had |lcn halen, zal zich volgend ,r niet op de Zeeuwse wegen en zien. voormalige Delta-directeur [eigistermiddag in het telefo- jch gesprek met Jean-Marie blanc uiterst vriendelijk, voelde de afwijzing als pijnlijke nederlaag. „We bben verloren, dat komt hard in. En het is vreselijk jammer or heel Zeeland." jaar lobbywerk, bezoekjes de Tour en andere Franse lersen, vele avonden vergade- 1 en duizenden euro's aan kos- manuren werden in één aggevaagd. De Tour komt ét in 2006 en zal tijdens het be nd van Stoter als voorzitter m het comité wel nooit meer unen. Het aanbod van Le- nc, om in 2007 weer mee te ïgen naar een etappe, klinkt er als goedmaker dan als een oofwaardig voorstel. „We zul- het nog bespreken, maar el hoop heb ik er niet op." it geldt ook voor de geldschie- s (Delta en Rabobank) en de ovincie, die zich garant heb- n gesteld voor 500.000 euro i organisatiekosten. De totale ')ten voor de twee beoogde in Zeeland waren op euro geraamd, kans op een nieuwe kandida- ir is minimaal. Stoter: „Voor ver wij weten, start de Tour in Londen. Dan zouden van daaruit naar ons moeten nen. We weten van dit jaar zo ver van tevoren nooit anties geven. Als we het zelf willen, dan zullen we dat eisen. Ik ga er niet vanuit Leblanc zwart op wit laat ten dat ze absoluut zullen ko- n," vid Luteijn van Delta voelt ook niets voor om nog een er in de wachtkamer te rden gezet. „We hebben inge- op de Tour van 2006 en wil- it circus niet nog een keer met alle onzekerheden onder steunen. Hier eindigt voor ons het traject wat de Tour de Fran ce betreft." „Daar was ik al vanuit gegaan", reageert Stoter. „Voor een vol gende Tour is alles weer anders. Leblanc is er niet meer als direc teur en zal ook geen beloftes kunnen doen. En wij hebben met onze sponsors te maken. Bij Delta komt er een directiewissel en na de verkiezingen bij de pro vincie zit daar ook niet meer de zelfde ploeg. En ik denk ook aan mijn comité. Als we het nu weer een jaar uitstellen, verliezen we onze geloofwaardigheid." De definitieve afwijzing voor volgend jaar komt bij Stoter bo vendien nogal vaag over. In het schema zou een Zeeuwse tussen stop van twee dagen niet pas sen, omdat de maximale afstand van de Tour dat niet toelaat. „De vorige afzeggingen klonken acceptabel. We hebben het pro ject in 2003 zelf afgeblazen, om dat de Westerscheldetunnel nog niet klaar was. In 2004 bleef de Tour in eigen land vanwege het honderdjarig bestaan. En Le blanc wilde dit jaar naar Duits land, omdat daar volgend jaar het WK voetbal wordt gehou den. Toen hebben we nog één keer gezegd: we gaan akkoord met een jaar uitstel naar 2006. Maar als dat ook niet lukt, dan haken we af." Geruchten Zo ver is het nu. De Zeeuwse or ganisatoren werden tot vorige week in de waan gelaten dat er geen vuiltje aan de lucht was. Zelfs was er dinsdag nog een ver kenning van het parkoers tussen De Zeeuwse delegatie tijdens de voorbije Tour de France in gesprek met directeur Jean-Marie Leblanc (1). Tegenover Leblanc zitten Toine Poppelaars, (tweede van links), Pieter Stoter (rechts voor) en Bennie Ceulen (achter Stoter)foto PZC Valkenburg en Neeltje Jans. „Ik heb me over de geruchten, dat we er toch nog naast konden grijpen, geen moment zorgen ge maakt. Bennie Ceulen stond in contact met de Tour. Hij reed vo rige week de route mee en zei dat alles was goedgekeurd. We kregen nog meer hoop, omdat er een voorstel kwam om het pelo ton door de binnenstad van Goes te laten rijden. Ik had er al le vertrouwen in dat er nu heel snel een verlossend bericht zou komen." Het bleek een illusie met een wankele ondergrond. De Tour heeft vrijdag het definitieve par koers vastgesteld en belde giste ren met de afvallers. Stoter: „De teleurstelling is bui tengewoon bij al die mensen die zo veel inspanningen hebben ge leverd. Voor Zeeland en voor de vele wielerfans is dit ontzettend jammer. We hadden voor een prachtige promotie kunnen zor gen." Dat het lobbywerk veel geld heeft gekost, spreekt Stoter te gen. „We kregen van Delta in het eerste jaar tienduizend gul den om het voorwerk op te star ten. Dat bedrag is een jaarlijkse donatie geworden. We hebben het niet eens opgemaakt. Daar naast zijn er nog wel bedekte kosten gemaakt. Zoals de reis kosten van Bennie Ceulen en het schilderij dat we hebben la ten maken om aan Leblanc te overhandigen. Wie wil meedin gen naar een Touretappe, moet er nu eenmaal inspanningen voor doen." Vrienden Stoter verzekert dat het lange voortraject zijn leven heeft ver rijkt. „We hebben een kijkje ach ter de schermen mogen nemen. En we hebben veel vrienden ge maakt. Dat zijn de positieve ele menten die we eraan overhou den. Het zal nu nog even tijd kosten om de teleurstelling te verwerken, maar ik hoorde Tom Boonen iets moois zeggen nadat hij een sprint had verloren. 'Ik ben niet dood, ik leef nog.' Dat geldt ook voor Zeeland na dit droevige bericht." Oud-wielerconsul Jan van Stee dient ontslag in bij Zeeuws Tourcomité door Koen de Vries GOES - „Wat zeg je me nou? De Tour niet naar Zeeland? Shit, dat is een kou de douche. Ik was er voor meer dan 95 procent zeker van dat de Tour komen de zomer op Neeltje Jans zou fi nishen." an Janssen is behoorlijk van de kaart ils hij het nieuws hoort. De winnaar de Tour de France van 1968 was dviseur van het Zeeuwse Tourcomité n dacht dat de finish al gehaald was. Hoe we in Frankrijk steeds ontvan- (en werden, hoe Jean-Marie Leblanc net ons omging. Alles wees erop dat rede komende zomer een Touretappe ouden krijgen. Het zou de mooiste ankomst ooit geweest zijn. Nee, ik iverdrijf niet. De helikopter boven 'eeltje Jans en de Stormvloedkering, nooier kan gewoon niet. Die beelden »uden de hele wereld over gaan. En lat gaat nu niet door. Sorry ik ben er lelemaal stil van." Janssen reed in zijn gouden jaren amen met Tourbaas Jean-Marie Le- danc in de Bic-ploeg en heeft nog toeds een goede band met hem. „Ik preek hem regelmatig, maar hij heeft (tan signalen uitgezonden dat het niet loor zou gaan. Ik ga hem straks even tallen, maar ik weet dat nee nee is en a ja. Volgens mij heeft het Tourcomi- gedaan wat het moest doen. De le bwaren zeer actief. Ze waren altijd tresent op de juiste momenten. Hun raltniets te verwijten." Janssen is de kans dat de ear in de toekomst alsnog naar Zee- a"d komt een eind verkeken. Utrecht is bezig om in 2009 de start taarde stad te halen. Het ziet er leuk at, misschien zou Zeeland op dat ini- tat'ef kunnen meeliften. Maar ja, de aas dat dat lukt is bijzonder klein." tntslag u van Stee, lid van het Zeeuwse aarcomité, is er al net zo ziek van als b Janssen. „Het leven gaat door, "aar had er de komende maanden een jak vrolijker uit kunnen zien als de *°ar gekomen was, De kans was gro- Nan 90 procent. Daarom is dit een gantische tegenvaller. Het eerste dat 2adoen op de komende vergadering in het comité is mijn ontslag indie- Het was nu alles of niets. Ik heb energie gegeven en daarnaast heb- mend jaar mee, waardoor je helemaal opnieuw moet beginnen. En de concur rentie is immens. Er zijn zoveel steden die een Touretappe willen hebben. Ik weet dat de kans groot is dat de Tour in 2007 in Londen start. Maar als dat gebeurt, duikt hij daarna meteen Frankrijk in. Nee, ik zie het niet meer zitten." Van Stee wijst er ook nog even op dat de financiële garantie die de provincie heeft gesteld in 2006 komt te verval len. Dan zijn er verkiezingen en ko men er wellicht nieuwe leiders met nieuwe inzichten. Cees Priem ziet de zaken totaal an ders. Hij vindt dat het Tourcomité ge woon door moet gaan met lobbyen. „Opgeven staat toch niet in het Zeeuws woordenboek? Als je nu op geeft, heb je niets. Hoe langer je door gaat, hoe groter de kans dat het een keer lukt. Er zijn voorbeelden van plaatsen die nog veel langer bezig wa ren voordat ze een etappe kregen. De aanhouder wint. En als het lukt heb je het mooiste sportevenement van de we reld op je eigen bodem." De voormalig ploegleider uit Wemel- dinge denkt niet dat het Zeeuwse Tourcomité de zaken anders had moe ten aanpakken. „Ze hebben er hard voor gewerkt en volgens mij was Bennie Ceulen de goe de man om mee te werken. In Valken burg is het hem wel gelukt. Maar mis schien moeten ze, als ze doorgaan, de zaken toch anders aanpakken. Daar moet dan goed over nagedacht wor den." Hennie Kuiper was ook adviseur van het Tourcomité en ook hij was even van zijn stuk toen hij gistermorgen het slechte bericht hoorde. Snel daar na liet hij het verstand weer zegevie ren. „We moeten nu geen overhaaste dingen doen. We moeten van de klap bekomen en pas daarna kijken welke kansen de toekomst biedt. Pas over en kele weken moet het comité weer bij elkaar komen en misschien moeten ze dan aftasten bij de organisatie van de Tour of er nog mogelijkheden zijn. Dat Leblanc stopt, hoeft geen ramp te zijn. De Tour staat of valt niet met één persoon." Een grapje Ambtelijk secretaris van het Zeeuwse Tourcomité Arnold Parre (de man die de dagelijkse gang van zaken afhan delt) probeert zijn teleurstelling te ver bergen achter een grapje: „We hebben nu veel gemeen met Lance Armstrong. We hebben allebei een hekel gekregen aan de Tour." Achter die facade openbaart zich ie mand die de teleurstelling nog niet he lemaal verwerkt heeft. „Ik heb hier vier ordners met draaiboeken voor van alles en nog wat bij de Touretap pe. In mijn woede zou ik ze in brand kunnen steken, maar daar krijg ik spijt van. We waren er zo dichtbij. Ei genlijk dacht iedereen dat het al bin nen was. Vorige week was parkoers verkenner Jean Frangois Pecheux nog in Zeeland. Hij had. plannen om het parkoers aan te passen, om het door Goes te laten lopen." Ondanks alles stelde Parre gisteren zo veel mogelijk betrokkenen in kennis van het nieuws. Van drukkers die hun diensten leverden, tot en met organisa toren van een literaire dag tijdens de Touretappe. Een doorstart ziet hij niet zitten. „Bin nenkort gaan we met het comité de za ken evalueren. We nodigen Bennie Ceulen daar ook voor uit. Plet zou wel eens de laatste vergadering kunnen worden. We kunnen wel doorgaan tot de Westerscheldetunnel weer gesloten wordt, maar dan worden we een Hein tje Davids. En met de opening van die Westerscheldetunnel is het allemaal begonnen. Dat is iedereen al bijna ver geten. Het verslag van de volgende ver gadering krijgt een zwart randje. Het zal waarschijnlijk de laatste zijn." we als comité een deadline ge- is voormalig wielerconsul Van - een Touretappe op Zeeuwse bo- "Diin de nabije toekomst een utopie. i^ean-Marie Leblanc stopt er na ko- Vorig jaar verkenden leden van het Zeeuwse Tourcomité en een aantal oud-renners nog de mogelijke routes van een Touretappe. Van links naar rechts: Bennie Ceulen, Kees Bal, Jan Janssen, Arnold Parre en Piet Stoter. foto Willem Mieras Maart 1999 D66-lijsttrekker René Bastiaanse laat in de aanloop naar de Sta tenverkiezingen een proefballonne tje op: hij wil de Tour de France la ten starten bij de Westerschelde tunnel. Het proefballonnetje ver dwijnt onbesproken in de wolken. Mei 1999 Zou het ballonnetje van Bastiaan se in de tuin van gedeputeerde Jaap Hennekeij zijn geland? Na af loop van de Delta Profronde ont vouwt de Bressiaander immers een plan, waarin de Tour de France de opening van de Westerscheldetun nel in 2003 luister zou moeten bij zetten. De Zeeuwse politiek rea geert overwegend enthousiast. Juni 1999 Hennekeij zet zijn woorden om in daden. Hij legt een dossier aan waarin staat waarom Zeeland een etappe wil hebben en heeft op aan raden van oud-renner Hennie Kui per de eerste stekken gestoken voor de formatie van een comité. Juli 1999 Een etappe in 2003 is geen haalba re kaart, laat Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc doorscheme ren in het allereerste gesprek met een Zeeuwse delegatie. De Tour viert dat jaar zijn eeuwfeest en blijft daarom binnen de eigen landsgrenzen. Augustus 1999 In de Goese Golf wordt een werk comité gevormd, bestaand uit men sen uit de Zeeuwse politiek, de sport en het bedrijfsleven. De eer ste leden zijn Pieter Stoter, Jan Bart Mandos, Kees Bal, Ap den Doelder, Adrie de Winter en Lieu- we Rienstra.De burgemeesters van de Zeeuwse gemeentes reageren overwegend enthousiast. Oktober 1999 Gemeentes schakelen een tandje te rug als de organisatiekosten op vijf miljoen gulden (ongeveer 2,4 miljoen euro) worden geraamd. „Dat bedrag is echter volledig uit de lucht gegrepen", zegt de woord voerder van het comité, Jan van Stee. „Wij zetten in op een finish van een etappe en een vertrek. Daarvoor is zo'n anderhalf mil joen gulden (ongeveer 700.000 eu ro) nodig." Het werkcomité is gegroeid tot elf mensen. Van een officiële kandi daatstelling is nog geen sprake; eerst moet de bereidheid van ge meentes en bedrijven in kaart wor den gebracht. De peildatum is 1 maart 2000. November 1999 De Tour de France is het toppunt van sportverdwazing en slecht voor het imago van Zeeland. De Tour staat gelijk aan doping, arres taties en gevangenisstraffen. Dat vindt de Statenfractie van de SGP bij de monde van W. Kolijn. Zijn RPF/ GPV- collega J. van Gmkel vreest dat de verkeersveiligheid in het gedrang komt. Februari 2000 In 2001 doet de Tour België aan. Ook Antwerpen is opgenomen in het routeschema. De Antwerpse gouverneur Camille Paulus ver telt, dat Tourdirecteur Leblanc het niet zo voorzien heeft op tun nels. En laat de Westerscheldetun nel nu net de aanleiding van de Zeeuwse lobby zijn. Maart 2000 Het provinciebestuur geeft toe stemming om een officiële aan vraag voor een Touretappe naar Zeeland (start en finish) in te die nen, Het college van Gedeputeerde Staten vindt dat er voldoende draagvlak is bij de gemeenten om het plan financieel te ondersteu nen. Slechts vier van de zeventien gemeentes hebben de intentiever klaring niet ondertekend: Temeu- zen, Reimerswaal, Oostburg en Tholen. April 2000 Tourdirecteur Leblanc suggereert in een informele babbel met Den Doelder, dal de kans op een Zeeuwse etappe groter zou zijn in combinatie met een Belgische startplaats. Mei 2000 Leblanc krijgt op zijn kantoor in Parijs de officiële aanvraag van een Zeeuwse etappe in 2004 in han den gedrukt. Een acht koppen tel lend gezelschap, onder wie oud-Tourwinnaar Jan Janssen, had daarbij een ontspannen ge sprek met de Tourdirecteur. Deze deed geen toezeggingen, maar maakte wel twee schetsjes van een mogelijke Zeeuwse etappe en toon de zich zeer geïnteresseerd in de ontwikkeling van de Westerschel detunnel. Juni 2000 Een dubbele verrassing voor het comité: 1) Leblanc peilt of Zeeland al in 2003 een etappe kan huisvesten. En dan nog wel de start! Er zijn problemen om de Parijse binnen stad in het jubileumjaar zowel voor de start als voor de finish vrij te maken. De kosten zullen hoger zijn dan bij een normale etappe (tweeënhalf miljoen euro tegen over 500.000 euro). Het comité denkt erover na. 2) De Limburgse plaats Valken burg werpt zich plots op als start en finishplaats in de Tour van 2002. Als die campagne slaagt, voorziet comitélid Toine Poppe laars problemen. Juli 2000 Leblanc gaat in op de uitnodiging van het Zeeuwse Tourcomité om in september een bezoek te bren gen aan de Delta Profronde en het peloton weg te schieten. September 2000 Het bezoek van Leblanc aan de Prof ronde schept duidelijkheid: geen Tourstart in 2003 en alleen door de tunnel in gesloten forma tie. Pieter Stoter, voorzitter van het Zeeuwse comité: „We hebben het gevoel gekregen, dat we een grote kans maken," Oktober 2000 Organisatoren die de Tour naar Valkenburg (1992) en Den Bosch (1996) hebben gehaald, adviseren de stichting 'Tour de France naar Zeeland 2004' (nieuwe naam) om andere wielerkoersen binnen de provinciegrenzen te halen om de organisatiekwaliteiten te tonen. November 2000 De Zeeuwse Sportraad werpt zich op als organisator van de mogelij ke Zeeuwse Touretappe. Juni 2001 'Luik krijgt de Tourstart van 2004. Pieter Stoter: „Dit verhoogt de kansen voor Zeeland." Juli 2001 Als organisatiebureau laat de stichting zijn oog vallen op het Bel gische communicatiebedrijf Octa gon, dat dit jaar ook de etappes in en rond Antwerpen verzorgt. Zeeuwse wielerliefhebbers steken massaal de grens over om de etap pes bij te wonen, In Antwerpen, looft Leblanc de vastberadenheid van het Zeeuwse comité, maar doet geen toezeggingen. Augustus 2001 Delta Nuts sponsort de mogelijke Zeeuwse Touretappe voor een 250.000 euro. De etappe zou onge veer een miljoen euro kosten; de helft moet worden opgehoest door Octagon, de rest moet door spon-! sors en de overheid worden opge bracht. Het provinciebestuur stelt zich garant voor 250.000 euro. Maart 2002 Om ervaring op te doen wordt een aanvraag ingediend om in 2003 de start van de Ronde van Nederland te organiseren. Tevens wordt 'Vrienden van de Tour in Zeeland' opgericht, een soort fanclub van. ex-renners. April 2002 Middelburg krijgt de start van de: Ronde van Nederland toegewezen. Een belangrijke test of de provin cie een profpeloton op de juiste, weg kan zetten en houden Juni 2002 De burgemeester van Valkenburg, Constant Nuytens, heeft een brief gekregen van Leblanc, waarin de Tourdirecteur verklaart zijn uiter ste best te doen de Limburgse stad' in het Tourschema van 2005 te pas sen. Het Zeeuwse comité houdt vast aan 2004. 6 juli 2002 Een Zeeuwse delegatie toont zijn gezicht bij de proloog in Luxem burg. Er wordt gebabbeld met Le blanc, zijn rechterhand Daniël Baal en oud-winnaar Bernard Hi- nault. Het gevoel is nog altijd goed, maar de onzekerheid blijft. „Het is een soort magisch voor spel, waarvan je niet weet waar het uitkomt", zegt comitélid Ar nold Parre. 10 juli 2002 Onverwacht zwarte rook. Bennie Ceulen, de Nederlandse vertegen- woorder in de Tourorganisatie, laat het Zeeuwse comité weten, dat „ze zich geen illussies moeten maken voor 2004." Vanuit Luik duikt de Tour naar beneden. December 2002 De Zeeuwse Tourlobby begint naar eigen zeggen aan zijn laatste etappe. „We willen niet verder gaan dan 2005, omdat we als comi té te maken hebben met subsidies van de provincie en Delta. Die lo pen tot 2005." Het wordt dus 2005 of nooit meer. Januari 2003 Rotterdam meldt zich voor de Tourstart van 2005. De voorzitter van de wielerbond KNWU, Joop Atsma, hekelt de wildgroei aan Tour-kandidaatstelling van Neder landse comités. Hij beschouwt Zee land overigens als de beste kandi daat namens Nederland. Februari 2003 Onder leiding van de Terneuzense' burgemeester Barbé maakt het co mité een ritje door de nog ongeo pende Westerscheldetunnel. Maart 2003 Ondanks een waterval van Neder landse kandidaatsteden voor de' Tour bekent Leblanc dat hij alleen de kandidatuur van Valkenburg en Zeeland heel serieus neemt. Juli 2003 Leblanc laat volgens Bennie Ceu len doorschemeren dat in 2005 een! etappe van Valkenburg naar Zee land (of andersom) in het verschiet ligt. Ceulen is op verzoek van de, Tourdirecteur de route gaan ver kennen. Augustus 2003 De start in Middelburg van de Ron de van Nederland verloopt vlot en gladjes. November 2003 Zeeland wordt officieel aangemeld als kandidaat voor 2005, maar bin nen een maand boort Leblanc alle, hoop alweer de grond in. De Tour directeur vertelt tijdens een reünie in Den Bosch dat de Tour in 2005. niet naar Nederland of België komt. Dan maar in 2006, reageert Pieter Stoter, die daarmee de woor-' den '2005 of nooit meer' een loze! kreet maken. Juni 2004 In het geheim komt Leblancs rech terhand Jean Frangois Pecheux routes verkennen in Limburg en! Zeeland. Leblanc lijkt zijn belofte' om vóór zijn aftreden in 2006 nog een keer naar Nederland te komen, met zijn circus kracht bij'te zetten. Oktober 2004 Zeeland stelt zich in Parijs offici eel kandidaat voor 2006. Opnieuw geen toezeggingen van Leblanc. Of toch: „U moet geduld hebben, maar het komt wel goed." Bennie! Ceulen weet zeker dat de Tour in 2006 naar Zeeland reist. Maart 2005 Het ministerie van VWS stelt subsi-' die in het vooruitzicht als de Tour de France naar Zeeland komt. De hoogte van het bedrag wordt pas bekend als de definitieve toewij zing daar is. Zeker wordt dat de' start op 1 juli 2006 in Straatsburg, zal zijn. Gunstig, volgens Stoter. Nu kan het peloton vrij gemakke lijk via Valkenburg naar Zeeland' komen. De heersende gedachte is dat de finish op Neeltje Jans zal plaatsvinden en de start een dag la-; ter in Middelburg of Temeuzen. 12 september 2005 Valkenburg weet het zeker: de Tour komt! Dat staat vast nu de or-! ganisator van het belangrijkste wielerevenement ter wereld voor 4 juli 2006 in een straal van dertig ki lometer rond Valkenburg 1400 ho telbedden heeft geboekt. In Zee land is nog geen massale claim op' hotelbedden gelegd. 17 september 2005 De Belgische krant Het Belang van Limburg meldt dat alleen Lim burg op een etappe mag rekenen. Volgens de krant rijdt het Tourpe loton vanaf de start in Straatsburg op maandag 3 juli naar Valken burg, met de finish op de Cauberg. De volgende dag trekken de ren ners via Tongeren, Luik en Charle roi direct terug naar Frankrijk. Geen Zeeland. 3 oktober 2005 Leblanc meldt het Zeeuws Tourco mité dat de Tour in 2006 niet langs komt in Zeeland. De vermoedens worden bewaarheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19