Goede nafase helpt veel filmfestival begint lan nieuwe reeks oor vertoningen Het onvervulde verlangen van Boon lezers schrijven PvdA geeft ivorkshops over huiselijk geweld êj Soesman rOERlKZEE - Om huiselijk ge le eld prominent op de agenda te 'i- ,tten, houdt de PvdA maandag workshop Hands-on tegen huiselijk geweld in het MFC in Pr, jerjkzee. Ook de gemeente v jhouvven-Duiveland en de pro s' ncie Zeeland besteden aan lacht aan dit geweld achter de oordeur. t e bedoeling van de workshop 0 ervaringen, kennis en netwer- en te delen en raadsleden voor w J lichten over mogelijkheden eze hebben bij de aanpak van u liselijk geweld. Hoe geef je de nerol van de gemeente in- 1 iud. wat kan de Vereniging Ne- lilandse Gemeenten (VNG) be- kenen, wat is er nodig voor iuwenopvang in de gemeente 4 ffat kun je zelf doen-zijn en- Ie van de wagen die via diver- inleidingen aan de orde ko- en. Ook wordt, via een reader, der meer uitgebreid aandacht sleed aan (gemeentelijke) fi- ncieringsmogelijkheden die zijn om eventuele projecten vijd aan huiselijk geweld te a kostigen. t idee voor Hands-on tegen iselijk geweld is ontstaan op jaarlijkse bijeenkomst van H'Multi Etnisch Vrouwennet- c ark (MEV) van de PvdA en het idA Vrouwennetwerk begin tjaar. Tijdens de daar gevoer- discussies werd de conclusie trokken dat veel raadsleden kleine en middelgrote gemeen- imeer informatie nodig heb- i over de mogelijkheden die zijn om huiselijk geweld te- "ute gaan. Tien workshops, -spreid over heel Nederland [even, geven daarop nu ant- ord etdat er tot nu toe geen initia ls ren in de regio zelf zijn geno- p. Vanaf volgend jaar komt -bijwijze van proefproject - i centraal meld- en advies- ut voor huiselijk geweld in eland. Dit wordt onderge- il eht bij de Telefonische Hulp- nst Zeeland. workshop Hands-on tegen felijfc geweld wordt gegeven I het MFC in Zierikzee en \nim 19.30 tot 21.30 uur. lunst li aHolf Bosboom 1SSINGEN - 'Film by the ndoor het jaar' begint van- 12 aan een nieuw seizoen. betekent dat er elke dins- avond om 19.00 uur een voor- fflière is in de Vlissingse bio- 1 opCineCity. reeks wordt vanavond ge nd door Broken flowers van ii jarmusch, met hoofdrollen Bi Murray, Jeffrey Wright ïiaron Stone. iray speelt een vrijgezel die lilip Freriks Porgy en Bess KEUZEN - Op uitnodiging Stichting Prometheus komt üp Freriks donderdag naar Kuzen, voor een literaire din jazzcafé Porgy en Bess, i bijeenkomst begint om 20.15 (Utrecht, 1944) is behal- journalist en presentator Bet NOS-achtuurjournaal f'-lsschrijver. De laatste ja- sakte hij tot twee keer toe succesvolle theatertournee, net het tekstmuziekpro- sa/fc herinner me en later Bare du Nord. ^programma's verschenen ui boekvorm. Ik herinner ÜW2) bestaat uit een opeen- van herinneringen. Ga- 'jk'ord (2004) gaat over de Svan treinen en van Parijs. Pek werd een bestseller, bpen voorjaar publiceerde het boek Jantje. Het is •^biografisch relaas over ftdvan zijn oudste broer, Bieoverleed in april 1945, !iaai' oud, bij de bevrij- (au Groningen, waar hij tij- cehongei-winter was onder st. Destijds werd als soorzaak 'een verdwaalde 8®oemd. Zestig jaar la- "i]kt dat er gericht was ge- la. ^schrijft Philip Freriks Iinvloed van de dood van boertje op het gezin in de ■uadien en schetst daarmee Veen tijdsbeeld van de na- pperiode, een anonieme brief krijgt waar in staat dat hij een zoon heeft die naar hem op zoek is. De boodschap betekent het be gin van zoektocht langs oude liefdes, in de hoop dat een van hen het mysterie kan ophelde ren. Volgende week dinsdag is Oli ver Twist te zien, geregisseerd door Roman Polanski, naar het klassieke boek van Charles Dickens. De voornaamste ac teurs zijn Bamey Clark (Oliver Twist), Ben Kingsley (Fagin) en Jamie Foreman. Tijdens de jong ste editie van Film by the Sea was nog Boy called Twist te zien, waarin de Zuid-Afrikaan se regisseur Tim Greene het ver haal had verplaatst naar de townships van Kaapstad. De competitiefilm kreeg een eervol le vermelding van de jury. Op dinsdag 18 oktober is de ver toning van The constant garde ner van Fernando Meirelles, be kend van het veelgeprezen epos Cidade de Deus. The constant gardener is een thriller geba seerd op het gelijknamige boek van John Le Carre. Het verhaal gaat over een gedreven activiste (Rachel Weisz) die in Kenia wordt vermoord. Haar echtge noot gaat op zoek naar de waar heid erachter en ontdekt een om vangrijk complot. Overval De laatste voorstelling deze maand is David Cronenbergs A history of violence, die in novem ber in de bioscopen worden ver wacht. De cast bestaat uit onder anderen Viggo Mortensen, Ma ria Bello, William Hurt en Ed Harris| De film gaat over een man die een vredig bestaan leidt ergens in Indiana, waar hij een horecazaak bestiert. Een over val die hij op bloedige wijze weet te verijdelen heeft voor hem uiteindelijk vérstrekkende gevolgen. De komende maanden worden nog meer opmerkelijke films ver wacht in 'Film by the Sea door het jaar', waaronder Perfume van Tom Tykwer, Memoirs of a geisha van Rob Marshall en The Da Vinci Code van Ron Ho ward, naar de bestseller van Dan Brown, met Tom Hanks in de rol van Robert Langdon. Een delegatie van de overheid, onder wie toenmalig premier Kok en toenmalig minister Van Boxtel van Grotestedenbeleid, bezoekt het getroffen gebied in Enschede. foto Robin Utrecht/ANP rampenplan voor het geval Zeeland we derom te maken krijgt met doorgebro ken dijken. In België wordt binnenkort de laatste hand gelegd aan een Konink lijk Besluit waarin de opstelling van al le noodplannen op uniforme wijze wordt geregeld. Nederland heeft in twee wetten geregeld dat rampenplan nen worden opgesteld volgens en ge toetst aan vastgestelde criteria. Daar naast wordt er in beide landen steeds meer geoefend. Alleen al in Zeeland is het aantal rampenoefeningen in enkele jaren ruim verdubbeld. Daadwerkelijke' rampen hebben echter geleerd dat de fase na de bestrijding van de crisissituatie ministens zo be langrijk is om goed te organiseren. Voor deze nafase in de Zeeuws-Vlaamse re gio rondom de Schelde is in samenwer king met de ministeries van Binnenland se Zaken en Volksgezondheid, een spe ciale leidraad ontwikkeld. Medewerkers van het COT, het Haagse instituut voor veiligheids- en crisisma nagement, waren nauw betrokken bij het ontwikkelen van die leidraad. Deze leidraad nafase wordt op 20 oktober ge presenteerd tijdens een symposium in Hotel Au Port in Philippine. Zannoni zal daar dan ingaan op de praktische in vulling van de leidraad. Hij pleit ervoor om na het bestrijden van de crisis niet uiteen te gaan zonder een duidelijke af spraak te maken om zeer snel nog eens bijeen te komen voor het bespreken van de nafase van de calamiteit. Bij voor keur moeten tijdens de laatste vergade ring van het crisisteam al afspraken ge maakt worden over welke instantie het voortouw neemt bij de nafase en wie het aanspreekpunt is. In de meeste ge vallen zal de gemeente het voortouw ne men, zo denkt hij. Een calamiteit vindt immers in de regel plaats in een gemeen te. „Denk maar aan een vuurwerkramp, het neerstorten van een vliegtuig op een gebouw, het ontsporen van een trein. Al tijd is één gemeente direct betrokken." Om die reden meent hij ook dat de ge meentesecretaris het beste aangesteld kan worden als leider van de nafase, als aanspreekpunt voor alle andere organi saties. Wat hem betreft kan een gemeen te ook besluiten iemand anders aan te stellen als leider van de nafase, bijvoor beeld de chef van de afdeling openbare werken. Iemand inhuren, dat behoort volgens hem ook tot de mogelijkheden. Wel dringt hij er op aan dat die leider op zijn beurt rapporteert aan de ge meentesecretaris, zodat de lijnen kort blijven. Vooral dat laatste, dat is volgens de onderzoeker/adviseur van het COT be langrijk. „Korte, heldere lijnen. Het moet voor iedereen duidelijk zijn wie de leiding heeft. En hij of zij moet ook goed bereikbaar zijn." Het symposium begint 20 oktober om 15.00 uur. Zannoni spreekt over de praktische invulling van de leidraad. Daarna gaat gouverneur A. Denys van Oost-Vlaanderen in op de nafase. Zijn collega P. Breyne van West-Vlaanderen gaat vervolgens in op crisismanagement rondom een ramp en de nafase van een calamiteit. door Rolf Bosboom KAPELLE - „Het is geen net vlieskunst, geen kunst waarbij het enkel om de esthetiek gaat", zegt André De Nys over de bij zondere expositie die vanaf van daag te zien is in het gemeente huis in Kapelle. „Wij gaan een stap verder. Daar begint voor mij de kunst. Elk werk dat hier staat of hangt, is bezield." De Nys is voorzitter van het Vlaamse kunstplatform Kappa, dat voornamelijk actief is in de regio ten noorden van Antwer pen. „We doen drie, vier tentoon stellingen per jaar, het gebruike lijke schilderijke aan de muur, zeg maar. Van de 150 kunste naars zijn er dertig, veertig die ook wat meer willen, die zich fi losofisch willen laten inspire ren, die willen meedoen aan een project dat geleidelijk groeit." Ruim twee jaar geleden begon Kappa aan een ambitieus initia tief, waarbij een veelheid aan kunstdisciplines samenkomen. „Ik wil altijd kruisbestuivingen realiseren. De aanleiding voor het project is het feit dat het vo rig jaar 25 jaar geleden was dat Louis Paul Boon overleed." Boon (1912-1979) is een van de voornaamste Vlaamse pro zaschrijvers van de twintigste eeuw, bekend van vooral De Ka- pellekensbaan. „In de jaren zes tig, zeventig was hij dé grote man, maar boven de Moerdijk wordt hij niet meer gelezen. Het moest zeker geen hommageten toonstelling worden. Wij waren vooral benieuwd naar de actuali teitswaarde van zijn werk." Ideaal Kappa kwam uiteindelijk uit bij het universele thema van het on vervulde verlangen, dat als een rode draad door Boons werk loopt: het onbereikbare ideaal, de menselijke drijfveer, het ver langen dat bijna nooit wordt ver vuld en als dat toch een keer ge beurt, direct leidt tot nieuwe verlangens. De kunstenaars uit het collec tief werden uitgenodigd met het het thema aan de slag te gaan. Daar hebben er enkele tiental len op gereageerd. Onder regie van Natus Verbaenen, die als cu rator van het project optrad, is Isengrimus tot stand gekomen. Door de culturele band tussen Kapellen (waar Kappa vooral ac tief is) en Kapelle is de expositie na Antwerpen nu ook naar Zee land gereisd. Blikvanger De variatie op de tentoonstel ling is groot. Een blikvanger is het beeld van de vier opvliegen de ganzen van Jef Clonen, waar van de achterste een gebroken vleugel heeft en dus haar soort genoten niet langer kan volgen. Een drietal kunstenaars dat ge zamenlijk opereert onder de naam Skamander maakte een in stallatie, met aan de buitenzijde teksten in de trant van Boon. De bezoeker wordt uitgenodigd de installatie binnen te gaan. Daar zijn objecten zichtbaar, als sym bolen van het onvervulde verlan gen uit het werk van de schrij ver. Tekst en object krijgen al leen in samenhang betekenis, maar zijn nooit tegelijk te bekij ken. Er zijn schilderijen, maar ook fo to's, sculpturen, videostills, poë zie, muziek. Soms is Louis Paul Boon heel dichtbij, soms ook is de band met zijn werk nauwe lijks te herkennen, zoals bij het beeld van Nicole Hermans. Zij liet zich inspireren door een (on vervuld) verlangen naar een zui ver milieu. De tentoonstelling in het ge meentehuis is niet alleen in artis tiek opzicht gedurfd. Wie de ko mende weken een bestemmings plan of een ander ambtelijk stuk komt inzien, wordt gadege slagen door prikkelende foto's van Guy Renders ('Het onvervul de verlangen om een tipje op te lichten'). Verder staan naast de baliemedewerkers tijdelijk twee opvallende koeientongen. De Nys: „Het is het ultieme sym bool van onvervuld verlangen: de tong die nooit genoeg heeft." Expositie: 'Isengrimus, een onver vuld verlangen van Louis Paul Boon', t/m 28 oktober in het ge meentehuis in Kapelle. Behalve tij dens gebruikelijke openingstijden ook te bezoeken zaterdag 8 en 15 oktober, 13-16 uur. De Nys is dan aanwezig om uitleg te geven. De of ficiële opening is vrijdag 7 oktober om 19.30 uur, in aanwezigheid van Robbe de Hert, verfilmer van de boeken van Boon. door Emile Calon Als de brand is geblust, is het nog niet gedaan met het werk. Zeker niet als het om een grote calamiteit ging. Na het oprollen van de slangen breekt de periode na de ramp aan, de nafase. Die fase goed afhandelen is min stens zo belangrijk als goed voorbereid zijn op een ramp en een calamiteit goed aanpakken, stelt onderzoeker M. Zanno ni van het COT, het instituut voor veilig heids- en crisismanagement in Den Haag. „De nafase goed afhandelen voor komt heel veel narigheid." Als de rook is opgetrokken, de slangen van de brandweer worden opgerold en de mensen in het crisiscentrum hun pa pieren bij elkaar zoeken, mag volgens Zannoni niet iedereen zijn weg gaan. „Niet doen alsof het is afgelopen." Ze ker bij een calamiteit mag dat niet het geval zijn. Hij wijst naar Enschede, na de ontploffing, vijf jaar geleden, van de vuurwerkfabriek in de binnenstad al- Na de ramp daar. Na het bestrijden van het vuur en het bergen van de slachtoffers moest er huisvesting worden gezocht voor al die daklozen. Moesten er plannen worden gemaakt voor de herinrichting van het verwoeste gebied. Moest er gekeken worden waarom het mis ging en welke lessen er getrokken konden worden. En moest er ook gekeken worden of de hulpdiensten goed hadden gereageerd. Al die zaken moeten in de nafase gere geld worden. De Belgische en Nederlandse overheden hebben zich de laatste jaren in toene mende mate voorbereid op een crisissi tuatie. Niet voor niets wordt er de laat ste jaren steeds meer geoefend. Ener zijds is er, mede onder druk van de pu blieke en politieke opinie, flink wat geïnvesteerd in de verbetering van de plannen. Zo is er sinds kort, ruim vijftig jaar na de Ramp van '53, een speciaal Werk van Peter Kempenaers (voorgrond) en Olaf de Bruyn (achtergrond). foto Ronald den Dekker dinsdag 4 oktober 2005 17 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Verdieping Ontpolderen heet nu Compensa tie, maar houdt hetzelfde in: 'Land voor water'. Waarom moet die Schelde dieper? Omdat er een paar eeuwen geleden, toen belegering van steden nog zeer frequent en met succes werd toegepast, een afspraak ge maakt is over vrije doorvaart naar Antwerpen? Er was toen nog geen sprake gas- en elektri citeitsleidingen en/of een lucht brug die belegeringen zinloos maken. De rivier was letterlijk een levensader. Nu zijn deze voorzieningen er wel en is dit verdrag niet meer aan de orde. Er moet dan ook niet steeds naar deze eeuwenoude afspraak verwezen worden. Niemand kon toen bevroeden dat er zulke diep stekende schepen zouden varen. We waren nog maar net de uitgeholde boomstam ont groeid. Laat België zijn (recent vernieuwde) zeehaven Zeebrug- ge maar ontwikkelen. Voordeel: Diep water, ruimte genoeg en veel veiliger. Alleen, en daar zit hem de kneep: onvoldoende aan- en af- voerwegen. Om deze aan te leg gen kost veel geld en dus laten zij liever die Ollanders op draaien voor de kosten en de las ten. Onze politici spinnen hier kennelijk ook garen bij en tove ren direct het eeuwenoude, om geheel andere reden opgestelde contract, boven water zodra het om uitdiepen gaat. Laat die ri vier met rust. Op diepte houden, meer niet. Het theaterstuk in Middelburg is een goed voorbeeld van het ve le eeuwen oudere gezegde: 'Wie een kuil graaft voor een an der...' F. C. Sant Churchilllaan 668 Temeuzen Verdieping II Bij de plannen voor verdergaan de verdieping van de Wester- schelde wordt door de beleids makers routinematig gekeken naar de gevolgen voor de estua- riene morfologie, scheepvaart en mariene milieu. Meer omvat tende conclusies liggen daarbij niet zonder meer voor de hand. Wel gaan omvangrijke en voor het watersysteem ingrijpende baggerwerken jaar in jaar uit on verminderd voort. Wat mij per soonlijk steeds weer verbaast, is dat bij die continue aanslag op het wezen van deze machtige zeearm, schijnbaar achteloos wordt voorbijgegaan aan de ge volgen van de verdiepingswer- ken voor het actueel getijregime van deze Schelde. Op de duur van eb en vloed, het vertikaal ge tij; en op sterkte en richting van waterstromen, het horizontaal getij. Bij de realisatie van de Oosterscheldewerken vanaf om streeks 1960, met als sluitstuk de voltooiing van de pijlerdam in 1986, werd in eerste aanleg uitgegaan van het afdammen van het oostelijk deel van het Oosterschelde-estuarium. Ten einde daar een soort van ge dempt getij te bewerkstelligen met een minder uitgesproken eb- en vloedcyclus en lagere stroomsnelheden. Uit beheers- oogpunt prima uitgangspunten en naar later is gebleken een ge slaagd scenario, zeker ook voor de scheepvaart. Waterloopkun dig gezien is het met de Wester- schelde heel anders gesteld. Ver diepen betekent een alsmaar gro tere komberging creëren en van af de Noordzee keer op keer meer water toelaten. Met als lo gisch gevolg het toenemen van stroomsnelheden en tijverschil- len, met hogere hoogwaterstan den en lagere laagwaterstanden. Het kan dan ook niet uitblijven dat verdergaande versterking van deze getij-effecten een steeds negatievere rol zal gaan spelen bij de algemene bevaar baarheid en veilige vaart op de Westerschelde. F.A.J. Minneboo Korte Noordstraat 26 Middelburg Fusie Opnieuw willen de ziekenhui zen van Midden-Nederland fuse ren tot een Ziekenhuis Zeeland (PZC 27-9). De Tweede-Kamer leden Kant (SP) en Buijs (CDA) hebben gewezen op de fusiestop voor ziekenhuizen. Argument van de ziekenhuizen zijn de pro blemen bij de invulling van va catures voor specialisten. De te korten bij de opleidingen voor specialisten in Nederland blij ven, de overschotten in andere landen eveneens. België, Duits land en Zwitserland hebben te veel specialisten. Waarom daar niet een advertentie geplaatst? De fusie tussen ziekenhuis Zie rikzee en Goes leidde tot hetzelf de ontmantelingproces als wat Ziekenhuis Zeeland beoogt. Eerst een holding formeren, dan de huishouding verplaatsen en daarna afdelingen centralise ren. Daarmee werden de aanrij- tijden voor de ambulance spoed- hulp in Noord-Zeeland, de twee de slechtste van Nederland. Is dit nu ook de bedoeling voor ge heel Zeeland? De centrale ambulancehulp is een financieel zwart gat. Moet je straks voor spoedhulp je buur man inschakelen? De eilandelij- ke infrastructuur is een gege ven. In mijn ogen is één Zeeuws ziekenhuis slechts mogelijk, als deze de gehele curatieve zorgke- ten tot zijn verantwoordelijk heid neemt. Dus voor geheel Zee land aan ambulance spoedhulp aanrijtijd binnen de landelijke norm van 15 minuten. Voor een verandering ten goede moet je soms de grenzen verleggen. Mis schien kan een lokale samenwer king met ziekenhuis Dirksland een oplossing bieden? Wim Boogaart Erling Steenstraat 14 Nieuwerkerk Vechtsport II Gaarne wil ik reageren op het ar tikel in de krant van 29-9 over agressie met Budosporten. Budo betekent krijgskunst. Gevecht sporten vinden wij een vreselij ke naam. Wij geven zelf al kara te en kobujutsu (klassieke wa penkunst) sinds 1972. Wat be treft de agressie onder de ge vechtsporten, moeten ze niet gaan zoeken onder de sporten zelf, maar onder de begeleiding hiervan. Wij hebben in de 33 jaar dat wij les geven, nog maar zelden een agressief iemand mee gemaakt. Als zo'n persoon wel een Budosport wil leren, duurt dit maar enkele weken omdat die persoon daar geen karakter voor geeft. De realiteit is dat er geen spoedcursus zelfverdedi ging bestaat. Het is zo, als er goede begeleiding is, leert men vechten om niet te vechten. Het is zelfs zo, als iemand goede be geleiding krijgt op de club, en stel die persoon is ergens aanwe zig waar er een vechtpartij ont staat deze altijd weg zal gaan. Moest iemand die een Budo sport doet op brute wijze wor den aangevallen dan zal deze zich natuurlijk verdedigen Onze jongste leerling is 7 jaar en onze oudste leerling is 76 en wij kun nen met een gerust hart zeggen dat er van onze clubs absoluut geen straat vechters of agressie ve mensen ontstaan. Het is altijd ontzettend jammer dat er mensen zijn die niet we ten wat een Budohart betekent. Maar deze mensen maken het wel ontzettend moeilijk voor ie mand die wel een Budohart heeft. D. Fieret Budoclub Fieret Berliozhof 97 Temeuzen Lonink Het artikel over burgemeester Lonink van Terneuzen (PZC 30 -9) was - op een negatieve ma nier - zeer indrukwekkend. Te worden geconfronteerd met 'medewerkers/onderdanen' wier enige levensvulling bestaat uit het ventileren van gossip, foute conclusies, hele en halve on waarheden moet een der meest inferieure ervaringen zijn die men als mens binnen een (werk-)gemeenschap kan heb ben. De fundo zijn de 'daders' natuur lijk de meest primitieve en zieli ge wezens die je maar bedenken kunt, mensen die hun eigen le ven geen enkele zin en waarde kunnen geven, en zich daarom destructief opstellen tegenover medemensen. Waar positieve mensen inspire rende interacties oproepen, roe pen zij waarschijnlijk enkel irri tatie en onrust op, en de gevol gen zijn nu duidelijk verwoord door wethouder Lauret, Naar de motieven kan men slechts ra den. De profielschets van de 'da der'; Duidelijk geen Jezuïten- opleiding, moreel niet zeer hoog staand, een rattenmentaliteit. Burgemeester Lonink zal een eenzame periode tegemoet gaan, want direct of indirect is hij toch vernederd en beschadigd door alle laster, de insinuaties, de inferieure praktijken, een toxisch proces waartegen men zich niet kan verdedigen. Als outsider zou ik hem willen advi seren het hele circus gelaten over zich heen te laten komen en zich te omringen met eerlij ke, constructieve mensen. Er zijn twee volksgezegdes 'Over reden word je altijd door een vuilniskar' en 'Hoge bomen van gen veel wind'. Monique Sturm Turkeye 16 Waterlandkerkje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17