Akkoord over sociaal plan Vitrite PZC Oud en nieuw gebroederlijk bij elkaar Werkstraffen en boete voor drie vechtersbazen Zeelandbrug blijft tweebaans 15 Containerbedrijf tegen politieschool in Nieuwdorp Ondernemingsraad beraadt zich over beroep tegen verdere inkrimping fabriek dinsdag 4 oktober 2005 ^nrjan van Ommen den HAAG - Als het aan con- lainerovcrslagbedrijf Klooster man komt het nieuwe Zeeuwse Litieopleidingscentrum niet aan de Finlandweg in Nieuw- dorp. Volgens Lex Hoogstraate, mana- rer van Kloosterman, frustreert [et politiecentrum de uitbrei- Eïigsplannen van het nabijgele- gen containerbedrijf. Klooster man stapte daarom naar de Raad van State, in de hoop dat die een stokje zal steken voor de nieuwe milieuvergunning voor het politiecentrum. Gisteren behandelde het rechts college in Den Haag de bezwa ren van Kloosterman. De vergunning is nodig om be halve een opleidingscentrum met schietbaan de haven- en mi- lieupolitie aan de Finlandweg te vestigen. Trillingen Kloosterman vindt dat het cen trum veel te dicht bij de grote havenbedrijven wordt gebouwd. Als Kloosterman in de toekomst gaat uitbreiden, komt het haven bedrijf pal naast het politiecen trum te liggen. Hoogstrate vreest dat de politiemensen over herrie en trillingen gaan klagen als vlakbij het centrum zware transportkraanwagens met gro te containers af en aan slepen. De gemeentewoordvoerder van Borsele zei dat de huidige uit breidingsplannen (vier hecta ren) van Kloosterman geen en kel probleem zullen opleveren. Meer hectaren Recent heeft de gemeente daar voor opnieuw een bouwaan- vraag in behandeling genomen. Manager Hoogstrate tekende evenwel aan dat het bedrijf nog meer hectaren wil uitbreiden. Staatsraad K. Brink zei dat de gemeente en Raad van State al leen van concrete uitbreidings plannen mogen uitgaan en niet van wat er ooit in de toekomst zal gebeuren. Mocht de Raad van State de milieuvergunning goedkeuren, dan zal de politie zo snel mogelijk een bouwver gunning aanvragen en gaan bou wen. Uitspraak over enkele weken. tor Henk Postma flDDELBURG - Bij Vitrite, de impvoetenfabriek van Philips Middelburg, is een akkoord lereikt over een nieuwe af- eiingsregeling. Daarmee is voor donderdag aangekon- gde slaking van de baan. {bondsleden stemden maan- iddag vrijwel unaniem in ét een zwaarbevochten sociaal llan. Bij Vitrite gaat meer dan e helft van de ruim tweehon- lerd arbeidsplaatsen verloren ioordat een groot deel van de reductie wordt overgeheveld laar Polen en China, let sociaal plan dat nu uit de Irijd is gesleept, geeft ontsla an werknemers twee jaar de jjd om ander werk te vinden, ndertussen wordt hun oude ion gewoon doorbetaald, laamaast krijgen ze een ont- agpremie. De hoogte daarvan i afhankelijk van leeftijd en ielheid waarmee een nieuwe taan is gevonden: maximaal 26 iminimaal twee maanden sala- ochten ontslagen werknemers «ondanks in problemen ko len, dan zal een begeleidings- immissie proberen hulp te bie- en. antonrechter aarmee wordt afgeweken van algemeen aanvaarde regeling ie de kantonrechter hanteert: lor elk dienstjaar een maandsa- ns itrite wilde aanvankelijk niet idergaan dan een half maand- ilansper dienstjaar. magere boete oor klappen n Middelburg HAAG - Een 24-jarige is ook in hoger be- veroordeeld voor de mis- andeling van uitgaanders voor tdeur van eettent Cleopatra in De man kreeg giste- boete van 200 euro opge- viel wel lager dan de (450 euro) die de Middel- politierechter eerder had De verdachte zei ech- r beroep te hebben ingesteld Iprincipe: omdat hij ontkent, weken geleden diende dat Haag. jfebruari vorig jaar reisde de tovenaar met vrienden af om daar cama- De Gouwenaar be echter in een politiecel, j zou die avond iemand twee idea uit de mond hebben ge- meeste mensen wel we- wordt er niet zo veel gecar- pld in de Zeeuwse hoofd- Maar de vrienden uit het lieten zich de drank smaken en uiteindelijk 'Kn het nog gezelllig te wor- n ook. Maar rond tweeën 's ths ontstond er tumult bui- voor de eettent Cleopatra de vrienden zich tegoed jldên gedaan aan een broodje torna. Volgens de Gouwe- zocht iemand ruzie met en bemoeiden ook anderen met hem. Maar betrokke- 1 zeggen dat juist de Gouwe- L' en diens maten agressief Een van de slachtoffers z'n stifttanden, volgens |door de Gouwenaar. Ook UÉende van dat slachtoffer Tijdens de behan- het beroep bleef de stug volhouden - on- jk getuigenverklaringen die W-het tegendeel wezen - dat gemand had geslagen. P. Hoogendam injspraak bepleit omdat hij Nat niemand precies had zien wie er geslagen daarvoor was de situatie is hem te chaotisch. Maar tof (lacht daar anders over. Jof achtte de verdachte ™ig aan de klap die leidde verlies van de tanden en tót slachtoffer een schade- Man 275 euro toe. Ook Met hof bewezen dat de een agent had be- Wel zag het hof aanlei- door de hofaanklager boete (opnieuw 450 eu- Zowel de FNV-leden als het ho ger personeel bleken gisteren met het akkoord te kunnen le ven. De CNV-leclen spreken zich er vandaag over uit. Er is maandenlang voor de rege ling gevochten. In juni staakten de vakbonden het overleg om ac ties voor te bereiden. „Vitrite wordt gebruikt als wig om straks ook elders in het land goedkoop mensen te kunnen ont slaan", brieste Hubert toen nog. Ze benadrukt nu dat Philips de regeling slechts van toepassing acht op de specifiek Middelburg se situatie. Volgens bonden en ondernemingsraad was daarin sprake van misleiding. Bezworen Bij de vorige reorganisatie, twee jaar geleden, zou de Philips-top hebben bezworen dat geen ver dere inkrimping zou volgen. Maar volgens OR-woordvoerder Jan van Someren is gebleken dat toen al plannen werden ge maakt voor verdere inkrimping. Die ervaring heeft de vrees ge voed dat ook de resterende pi'o- ductie uit Middelburg zal ver dwijnen. Voor de Ondernemers kamer in Amsterdam loopt nog een beroep van de OR tegen de reorganisatie en de handelwijze van de Philips-top. De behande ling daarvan is donderdag. De OR beraadt zich nu of het be roep wordt doorgezet. ■hh De Zeelandbrug, veertig jaar oud. door Rinus Antonisse ZIERIKZEE - Het autoverkeer over de Zeelandbrug is sinds de ingebruikname bijna veertig jaar geleden, enorm toege nomen. Van 2700 voertuigen per dag in 1966 tot ruim 12.000 nu. Nochtans is ver breding voor de provincie niet aan de or de. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, ver keer) maakte dat gisteren duidelijk bij de opening van de tentoonstelling 40 jaar Zeelandbrug, verleden en heden verbon den in het Stadhuismuseum te Zierikzee. „We willen zeker geen verdubbeling van de Midden-Zeelandroute", aldus de gede puteerde. Hij zei dat de provincie mikt op vier baans-afronding van de Zoom- weg-Noord. „Dan kan het verkeer vanuit de Randstad zö via Bergen op Zoom naai de Zeeuwse havens of Antwerpen rij den." Ook verbetering van de N57, de Dammenweg, draagt bij aan ontlasting van de route via de Zeelandbrug, merkte Poppelaars op. Plij vond de Schouwen-Duivelandse wet houder W. Renden (PvdA, verkeer en cul tuur) aan zijn zijde. Die wees op de roep om de twee- baans-wegen naar het eiland vierbaans te maken. „Het is goed om ernaar te kij ken, maar laten we wat de Zeelandbrug betreft een beetje voorzichtig zijn." Pop pelaars zette er een dikke streep onder: „We gaan niet toe naar vierbaans-wegen op en naar de Zeelandbrug." De gedepu teerde vond het een goede zaak om aan het veertigjarig bestaan van de Zeeland brug via een tentoonstelling aandacht te schenken. Hij gaf aan dat de bouw des tijds als een huzarenstukje van de provin cie werd gezien. En met het heffen van tol liep de provincie ver voor de muziek door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Ze lagen giste ren al gebroederlijk naast el kaar in de binnenhaven van Vlis- singen, de 'oude' loodskotter Menkar en het nieuwste vaar tuig van het Nederlands Loods wezen, de Cetus. De één gaat de ander vervangen. Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat is vandaag in Vlissingen om aan de Piet Heinkade de Cetus te do pen. De komst van de Cetus is de eer ste, concrete stap op weg naar een heel ander systeem voor de beloodsing van zeeschepen in de monding van de Westerschelde. Zowel de Vlaamse als Neder landse loodskotters verdwijnen en maken plaats voor swaths. Swath is een afkorting voor small waterplane twin hull. De veerdienst Vlissingen-Breskens wordt met eenzelfde soort sche pen onderhouden. Die lijken op hoge poten door het water te glij den, met in het water, aan de po ten, twee gestroomlijnde, torpe- do-achtige rompen met daarin de motoren. De loodswezens in het Wester- scheldegebieden stappen over op het nieuwe type loodsvaar- tuig omdat die onder slechte weersomstandigheden veel lan ger inzetbaar zijn. De huidige loodskotter moeten bij een golf- De nieuwe swath Cetus met daarachter de oude loodskotter Menkar aan de Piet Heinkade in Vlissin gen. foto Ruben O reel hoogte van tweeënhalve meter stoppen. De swaths kunnen ze ker golven van drieënhalve me ter aan. Een ander voordeel is dat de swaths direct langszij zee schepen kunnen komen om lood sen van boord te halen en aan boord te zetten. Dat is veel doel matiger dan de huidige werkwij ze. De loodsen moeten nu op zee met loodsjollen vanaf de loods kotter worden vervoerd van en naar de passerende schepen. De Cetus, die vandaag dus wordt gedoopt, zal nog niet di rect op zee worden ingezet. Voor de Scheldemonding is nog een tweede swath nodig om alle beloodsingen te kunnen doen. En er moet ook nog een moeder schip komen waarop de loodsen verblijven, als ze van een schip zijn gehaald en op een schip moeten wachten. De verwachting is dat het nieu we beloodsingssysteem in 2008 operationeel is. Het Nederlands Loodswezen zorgt voor de twee beloodsingsvaartuigen, waarop maximaal twaalf opvarenden kunnen. De Vlaamse loods- dienst zorgt voor het moeder schip. Dat moet nog worden be- Ziekenhuizen leggen fusie uit GOES - De directeuren van het aanstaande Ziekenhuis Zeeland geven donderdagochtend uitleg over de fusie op een bijeenkomst in De Stenge in Heinkenszand. H. Si mons en R. Zomer geven antwoord op vragen over de toe komstige ziekenhuiszorg voor Noord- en Midden-Zee land. Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldezieken- huizen vroegen patiëntenplatfonn Het Klaverblad om de bijeenkomst te beleggen voor de patiëntenverenigingen en het publiek. De bijeenkomst opent om 9.30 uur en duurt tot 11.00 uur. De ziekenhuizen op Walcheren, Schouwen-Duiveland en Goes willen per januari 2006 sa men een bestuur vormen. In 2006 moet de inrichting van de zorg en het gebruik van de locaties in Vlissingen, Mid delburg, Zierikzee en Goes duidelijk worden. Vanaf 2007 moet Ziekenhuis Zeeland als één huishouding functione ren. Agenten gewond bij aanhouding VLISSINGEN - Twee politiemannen zijn in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt toen ze een agressie ve man arresteerden. De man, een 26-jarige Vlissinger, werd aangehouden in de Sottegemstraat omdat hij een ruit van een woning aan het vernielen was. De man verzet te zich hevig bij zijn aanhouding. Hij trapte en stompte één van de agenten in zijn gezicht, de ander werd geraakt aan zijn nek en schouder. Op het politiebureau was de man zo onhandelbaar dat de politie het nodig vond om pepperspray te gebruiken. De man is overgebracht naar Torentijd. Poging inbraak juwelier RENESSE - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag geprobeerd een ramkraak te plegen bij juwe lier en goudsmit Staal in Renesse. „We werden er wakker van", vertelt W. Staal. „Het was rond half drie. Ik heb het licht aangedaan en toen zijn ze vertrokken." De dieven hebben eerst geprobeerd de hekjes voor de deur omver te rijden; toen dat niet lukte hebben ze een tuinpaal tegen de deur gezet om op die manier de deur open te rijden. De schade is beperkt gebleven tot de winkeldeur. „Gelukkig wel", zegt Staal. „En mocht iemand soms een tuinpaal missen, wij hebben 'm nog!" Uitbreiding terrorisme-alarm GOES - Het alerteringssysteem (waarschuwingssysteem) terrorismebestrijding is uitgebreid met drie nieuwe secto ren: gas, elektriciteit en nucleair. Dat heeft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding gisteren bekendge maakt. Volgens hem zijn er geen concrete aanwijzingen dat terroristen het op die sectoren hebben gemunt. Het gaat volgens hem om een voorzorgsmaatregel. Via het sys teem worden overheidsdiensten en bedrijfsleven gewaar schuwd als er een toenemende terreurdreiging is, zodat ze snel maatregelen kunnen nemen. De energieleveranciers Delta en EPZ bevestigen dat hun sectoren zijn opgeno men maar doen verder geen mededelingen. In totaal zijn nu zeven vitale sectoren aangesloten op het alerteringssysteem. Eerder waren dat al de haven en pe trochemische industrie in Rotterdam, Schiphol en de spoor- en drinkwatersector. In de nabije toekomst zullen ook het openbaar vervoer en de geld- en betaalsystemen aangesloten worden op dat systeem. foto Dirk-Jan Gjeltema uit. „Zo werkt het in deze provincie als we belangrijke verkeersvoorziengen wil len verwezenlijken." De gedeputeerde verzekerde dat er ook nu de tol is afge schaft, genoeg geld beschikbaar blijft voor onderhoud en verkeersveiligheid. De tentoonstelling, een initiatief van de provincie, is samengesteld door L. Adriaanse van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland. De vormgeving is van R. de Nennie. Een oproep om herinneringen aan de bouw en het gebruik van de brug in te zenden, leverde veel reacties op. pagina 25 er zit geen kuub beton te veel in steld. Er zijn drie kandidaten voor de bouw: de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen (die de veerboten voor Vlissin gen-Breskens maakte), Lock heed Martin (ontwerper van de eerste swaths) en de Duitse werf Abeking und Rasmussen. De Ce tus is bij de laatste scheepswerf gebouwd. Het Nederlands Loodswezen heeft voor Abeking und Rasmus sen gekozen, omdat die werf eer der voor Duitse loodsen al vijf swaths heeft gebouwd. Die had dus ervaring en een loodsen- swath is iets anders dan een veerboot. Voor elke beloodsing zal de loodsenswath 'een gecon troleerde botsing' moeten ma ken met een zeeschip en dat ge middeld vijfenzeventig keer per dag. Het vaartuig krijgt flink wat te verduren. Sterren Vandaag om drie uur 's middags is de doop van de Cetus, waarna het schip eerst zal worden ge bruikt voor opleidingen van per soneel en om - als dat nodig is - loodsen van en naar de loodskot ter op zee te brengen of te halen. De oude Menkar - een ster uit het sterrenbeeld Walvis (waar van de Latijnse naam Cetus is) - en ook, de oude Mirfak, allebei uit 1977, blijven nog een paar jaar een vertrouwde verschij ning bij Vlissingen. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter M. Meeuwisse veroordeelde giste ren twee Yersekenaren van ne gentien jaar voor hun aandeel in een massale vechtpartij in Goes tot werkstraffen van res pectievelijk 120 uur, waarvan de helft voorwaardelijk en 90 uur, waarvan 60 uur voor waardelijk. Een 24-jarige man uit Kloetin- ge, die deel uitmaakte van de rivaliserende groep, kwam weg met een boete van 390 eu ro. De politierechter hield in de uitspraak rekening met de ge volgen van de vechtpartij en de werkomstandigheden van de verdachten. Zo had een van de mannen uit Yerseke aan de knokpartij een blij vend litteken boven het oog overgehouden. De straf voor zijn leeftijdgenoot viel hoger uit, omdat die ook betrokken was geweest bij de ontplof fing van een zelfgemaakte bom in een bushokje in Yerse ke. De Kloetinger gaf toe te heb ben geslagen, maar moest zijn optreden zelf bekopen met een gebroken pols. Het letsel werd verdisconteerd in de strafmaat. De massale vechtpartij vond vorig jaar 27 december op de Grote Markt in Goes plaats. Twee groepen van tien jonge ren uit Yerseke en Goes raak ten in het uitgaanscentrum slaags. De aanleiding was niet helemaal duidelijk. Een meisje uit Yerseke zou een klap hebben gekregen van ie mand uit de groep Goes. Haar vriend pikte dat niet. Fietsen Het incident escaleerde ver volgens. „Op een gegeven mo ment is de grens bereikt. Om het gevecht te doen stoppen zijn we er vol tegenaan ge gaan", zei de Yersekenaar. Hij had geschopt en geslagen. „Ik voelde me gedwongen om te helpen." Ook had hij met fietsen gegooid. „Uit zelfver dediging. De Goesenaren wa ren de aanstichters. Het was een menselijke reactie", vond hij. Zijn leeftijdgenoot had toege geven een schop te hebben ge geven aan iemand die op de grond lag. Nadat een eerste balans was opgemaakt trok een aantal vechtersbazen rich ting ziekenhuis om hun ver wondingen te laten verzor gen. Daar laaide de strijd op nieuw op. Videobeelden Vast stond dat de Yerseke naar, die onder het bloed zat, verhaal wilde halen bij een van de Goesenaren. Het be wijs werd ook ontleend aan de videobeelden over de vecht partij op de Grote Markt. „Ik ben geen vechtersbaas", zei de verdachte uit Yerseke, Zijn strafblad sprak dit te gen, want hij was door de kin derrechter al vaker veroor deeld voor geweldsdelicten. Leerstraffen hadden niet ge holpen. Officier van justitie H. Benais- sa zei dat de man er niets van geleerd had en zelf de con frontatie had gezocht. „Het uitgaansgeweld heeft een gro te impact op de samenle ving", gaf ze de ernst aan. De officier eiste tegen de Yerseke naar 94 uur werkstraf. De po litierechter stelde vast dat de man zich niet onbetuigd had gelaten, maar ze wilde hem niet te zwaar straffen. „U heeft de schijn tegen, maar het lijkt erop dat u volwasse- ner bent geworden." In de eis tegen zijn kompaan tilde de officier zwaar aan de vuur- werkbom die de verdachte in het bushokje midden in een woonwijk tot ontploffing had gebracht. De schade bedroeg 2000 euro. Ze eiste 130 uur werkstraf en een week voor waardelijke gevangenisstraf. Raadsvrouw C. Kouijzer vroeg de rechter de werkstraf te beperken, omdat haar cliënt als vissersknecht net een nieuwe baan had gevon den. De politierechter ging overstag en verlaagde de werkstraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15