N61 blijft voorlopig van het Rijk (3 Woon-werkvilla's in Edisonpark Glucon Combi Mogelijk resten van kasteelberg in Koudekerke Soepele gewrichten en gezond kraakbeen! Eerste pluk druivenoogsl in Dreischor begonnen Provincie wil eerst duidelijkheid over kosten reconstructie Over een paar dagen is Zita oud genoeg.. BONT Slagerij WEER VERLIEFD? dinsdag 4 oktober 2005 door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - In de Tulp straat-Leliestraat in Koudeker ke wordt binnenkort een archeo logisch proefsleuvenonderzoek gedaan. Er zijn vermoedelijk middeleeuwse sporen te vinden van een kasteelberg en wellicht ook van de bijbehorende neder zetting. Aan de Tulpstraat komt een woonzorgcomplex. Voordat de bouw kan beginnen, moet de plek onderzocht worden op ar cheologische waarden. Uit docu mentatie blijkt dat er vroeger in de buurt van de Tulpstraat een vliedberg stond. „Het was mogelijk een kasteel berg of een verdedigingstoren waarop de ambachtsheer zich kon terugtrekken met zijn gezin en levende have als er onge wenst bezoek kwam", zegt pro vinciaal archeoloog R. van Die- rendonck. Bij een proefboring in de Tulp straat is grond gevonden in een gelaagde opbouw. „We kui dat interpreteren als resten de berg, maar ook als resten de opgevulde gracht bij dei Het komt uit de periode te de elfde en de dertiende ee; Het proefsleuvenonderzoek binnenkort wordt uitgew moet voor meer duidelijk zorgen. „Ergens in de buurt van berg zal de bijbehorende ik zetting of boerderij hebber staan. Wij weten niet waai stond. Maar misschien vc we daar in het onderzoek nog iets van terug", zegt Dierendonck. De provinciaal archeoloog telt dat er in Zeeland mee deze bergen zijn. „Maar weinig ervan zijn onderzod Toch is het onderzoek vb hem niet specialer dan au „Alle informatie verhoogt kennis", zegt hij. Het is nog niet precies be wanneer het proefsleuvenm zoek begint. Naar verwad is het nog deze maand. door Inge Heuff DREISCHOR - De kop is eraf. Maar liefst 2600 kilo Rivaner druiven zijn gisteren geoogst door wijnboer Johan van de Vel de uit Dreischor en zijn vrijwilli gers. Na de Rivaner volgt de Auxerrois-druif en volgende week zijn de Pinot Blanc en Pi- not Gris aan de beurt. Er moet de komende twee weken nog een kleine achtduizend kilo aan druiven geplukt gaan worden. Nu de wijnstokken meer volwas sen worden, geven ze ook meer druiven. Haalden de vrijwilli gers vorig jaar 3750 kilo drui ven van de ranken, dit jaar zal de weegschaal over de tiendui zend kilo gaan, goed voor 12.500 flessen witte wijn die in mei 2006 gebotteld gaan wor den. Dat is flink meer dan wacht. De oogst is zeker p bevestigt Van de Velde ma kwaliteit is niet overd goed. „Bij het uitlopen van de stc hebben we er wat vorst heen gehad en tijdens de heeft het net even te veel gend", vertelt de wijnboer smaak zal dus anders wi dan de oogst van 2004." Met die oogst wist Van de onlangs een winmerk binr halen op de Nederlandse keuring waar circa veertig) re wijnboeren aan deelni „We kregen voor onze c van Pinot Blanc en Au» een waardering voor de bov middelde kwaliteit." Morgen of donderdag t Van de Velde aan de plul de Auxerroisdruif. door Raymond de Frel SCHOONDIJKE - De over dracht van de rijksweg 61 tus sen Schoondijke en Hoek aan de provincie Zeeland gaat voorlo pig niet door. Ook de Sloe- en Tractaatweg, de toeleidende we gen tot de Westerscheldetunnel, worden vooralsnog niet meer in een wegenruil tussen het Rijk en de provincie betrokken. De wegenruil zou passen in de fi losofie van minister Peijs, die in de Nota Mobiliteit pleit voor de gedachte 'centraal wat moet en decentraal wat kan'. Aan de overdracht kleven echter te veel 'mogelijke consequenties', die niet snel goed in beeld zijn te krijgen, meldt plaatsvervan gend projectleider N61 A. Tange van Rijkswaterstaat. „De N61 tussen Hoek en Schoondijke blijft daarom gewoon in beheer bij Rijkswaterstaat. En de Sloe- weg en Tractaatweg blijven bij de provincie", aldus Tange. Het oostelijk deel van de N61 van Zaamslagveer richting Ter hole gaat na de reconstructie wèl over naar de provincie. Het zelfde geldt voor de N58 tussen Breskens en Sluis (met uitzonde ring van de bebouwde kom in Schoondijke), die momenteel door Rijkswaterstaat wordt aan gepakt. Ook in de rest van Zee land gaan wegen over van het Rijk naar de provincie. Om de verhoging van de onderhouds kosten voor de provincie te com penseren, betaalt het Rijk een af koopsom van 38,8 miljoen euro. Voorstel onzekere factoren over de recon structies van de N61 (investe ring 105 miljoen euro) en de Sloe- en Tractaatweg (100 mil joen euro) om nu al over te gaan tot overname van deze wegen. Maar bovenal speelt een btw-probleem ons parten. De provincie is niet btw-plichtig, dus zouden wij voor de werk zaamheden aan de Sloeweg en Tractaatweg geen btw hoeven te betalen. Maar als deze wegen meteen daarna aan het Rijk wor den overgedaan, zegt de belas tingdienst: 'Hé, jij hebt eigenlijk werk voor een ander uitgevoerd. Dan moet er wel btw worden be taald.' Dat betekent een risico van twintig miljoen euro. En dat vinden wij net iets te veel", zegt Poppelaars. Het ruil-idee voor deze wegen wordt daarom voorlopig geparkeerd. Meer tijd nodig Poppelaars: „Het plan ver dwijnt niet in de prullenbak, maar we hebben meer tijd nodig om het btw-probleem op te los sen." Het wegenruilplan leidde vooral tot onrust bij de actie groep Bezorgde Bewoners uit Schoondijke, die vreesde dat de wegenruil invloed zou hebben op de aanleg van een rondweg langs hun dorp. Rijkswaterstaat gaf toen aan dat die vrees onte recht was. Plaatsvervangend projectleider Tange: „Het lasti ge is dat er door TNO een onder zoek naar luchtvervuiling moet worden gedaan. Projecten in de Randstad krijgen van het Rijk voorrang, dus moeten wij wach ten. Maar we kloppen in Den Haag en bij TNO zo hard moge lijk op de deur, want de voort gang van het project stokt op dit onderzoek." Gedeputeerde A. Poppelaars komt vandaag met dit voorstel aan Provinciale Staten en minis ter Peijs. De overdracht van de wegen maakt deel uit van een complex aan afspraken tussen provincie en Rijk, waarbij grote financiële belangen op het spel staan, zoals de verdubbeling van de Sloeweg en de Tractaat- i weg, de start van een studie naar de optimalisering van de N57 en N59 op Schouwen-Dui- veland en de realisatie van de Sloeboog. „Er zijn nog te veel VLISSINGEN - De eerste twee woon-werkvilla's van Maljaars Consul ting en Scheldeland Vastgoed aan het Edisonpark in Vlissingen zijn de voorbo de van een park met dertig complexen waarin gewerkt en gewoond kan worden. „Het is het begin van een nieuwe fase", zegt B. Maljaars. Aan het kanaal zijn in middels twee andere complexen bijna klaar. „Dat zijn een fitnesscentrum en een gebouw waar sportleraren les kun nen krijgen", weet Maljaars. Die gebou wen zijn al verkocht en horen niet bij het jongste woon-werkvillaproject van Mal jaars en Scheldeland Vastgoed. „De twee villa's in het Edisonpark krij gen navolging. Inmiddels hebben we on geveer zes verschillende types villa's ont wikkeld." Van de twee nieuwe villa's is er een verkocht. „Over de verkoop van de andere villa wordt onderhandeld. We durven het risico te nemen om eerst te bouwen en dan te verkopen of te verhu ren, omdat de markt aantrekt. Boven dien slaat de woon-werkcombinatie op een mooie locatie aan of vlakbij het wa ter aan." Hij zegt dat het bedrijventerrein ge schikt is voor fysiotherapeuten, kapsa lons, crèches, ingenieursbureaus, archi tecten. „We hebben het over schone be drijven, want er wordt ook gewoond. De gemeente heeft voor dit gebied een kwali teitsplan opgesteld en de ontwerpen van onze eerste type woningen zijn goedge keurd." foto Ruben Oreel Als Zita 12 dagen oud is mag een pelsjager haar doodknuppelen. Eind maart begint in Canada de barbaarse moord op 330.000 zeehondjes. 95% van deze dieren is tussen de 12 dagen en 12 weken oud. Zita heeft dan geen witte vacht meer maar is nog steeds een baby. En dat allemaal voor haar mooie vachtje waar veel geld aan wordt verdiend. Wil jij de zeehondjes helpen, kijk dan op www.stopdeknuppels.nl wat je kunt doen om de zeehondjes te beschermen. Of bel (020) 676 66 00. www.stopdeknuppels.nl Middelburg: Drogisterij De Rode Pilaren, Lange Delft 121 Vlissingen: Drogisterij De Rode Pilaren, Walstraat 91 Bij aankoop van verpakking Glucon Combi 6o tabletten 31,50) ontvan&t 0 BH u 1 verpakking Glucon Combi Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERSTICHTING Uw specialist in scharrelvlees Korte Delft 1b - Middelburg - 0118-642409 Lekker in mijn vel met Glucon Combi! NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl Auto STAP MAAR /N DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND Voor veerkrachtige en soepel functionerende gewrichten is het belangrijk dat uw lichaam kraakbeen aanmaakt tussen de gewrichten. Glucosamine en chondroitine zijn hiervoor belangrijke bouwstoffen, die de aanmaak van de kraakbeen cellen ondersteunen. Glucon Combi® bevat deze stoffen en vormt daarmee een aanvulling op uw lichaamseigen productie, die vooral tijdens het ouder worden kan veran deren. De vitaliteit van gewrichten en spieren wordt hierdoor behouden! De sterke combinatie van een hoge dagdosering glucosamine en chondroitine! Voor het behoud van soepele gewrichten en spieren Voor de opbouw van kraakbeen Voor smering van de gewrichten Bevat een hoge dagdosering glucosamine (1500 mg.) en chondroitine (500 mg.) Met toegevoegde vitaminen en mineralen www.gluconcombi.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14