>zc orporaties in tang van overheid Ooohoooo, wat issie mooi! Tentoonstelling zestig jaar dijken dicht R Bambini en Ten Tije nieuwe stijl willen in de lente opengaan .13 Nederland lamgelegd door strenge regelgeving Aazet dinsdag 4 oktober 2005 l^rPHith Ramakers _JINGEN - Directeur Üaert van woningcorporatie scant in Vlissingen vindt dat (Ierland door de strenge regel ing lam wordt gelegd. „Ik irgeer, inaar toch wordt ons bouwen door de vele regels ia onmogelijk gemaakt. Niet en gemeenten hebben daar 1 van, ook woningcorporaties itenslotte de burgers." zegt dat heel bouwend Ne- land in opstand komt tegen luchtkwaliteits-eis, die Brus- I recentelijk gekoppeld heeft .i het bouwbesluit. „Dat leidt t absurde situatie, want bou- krijgen geen bouwvergun- en meer." Baert geeft een loTbeeld: „Op veel plaatsen rerschrijdt de concentratie zee mt in de Walcherse lucht de ittelijke norm. Daardoor lo in bouwplannen in de kust- rook vertraging op of kunnen helemaal niet doorgaan, om it de luchtkwaliteit ineens niet er goed zou zijn." Hij zegt j het niet uit te leggen is, dat luchtkwaliteit in badplaat- n als Domburg, Zoutelande en ngeluk door rankrijder IRNEUZEN - Een 32-jarige au uit Hulst moest zondaga- idzijn rijbewijs inleveren, na naanrijding in Terneuzen. i man botste rond half zeven de Axelsestraat op de auto i een 24-jarige man uit Ter- izen, die hem tegemoet- ain. Uit de ademanalyse eek dat de Hulstenaar bijna irmaal de maximum toegesta- hoeveelheid alcohol had ge- onken. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33(^3 ijeenkomst Ponten's Aglow ST-SOUBURG - De christe- evrouwen van Women's Ag- komcn dinsdag 11 oktober 19,30 uur samen voor een bij lkomst. Die zal zijn in kerkge- iw De Ark aan het Oranje- anin Oost-Souburg. roenmarkt in ofpleinkerk DDELBURG - In de tuin van Hofpleinkerk is zaterdag 15 tober een groenmarkt. Dan I grocndecoraties en bloem- ikkingen, tuinplantjes en kjeste koop. opbrengst gaat naar een latkinderenproject in Geor- De markt duurt van 10.00 12.00 uur. Bezorgklachten: p00-0231231 t/m vrijdag ge kende de openingstijden; alerdags tot 12.00 uur REDACTIE Walcheren puitenruststraat 18 postbus 8070 «30EB middelburg [et 0118-493000 tax: 0118-493009 Nail: redwa Ich pzc. n I Irits Sep (chef) idia Berkelder Wilh Ramakers van den Broek Osman f'endy van den Hurk leen de Vries (sport) redactie 28 'ostbus 31 N AA GOES (0113)315500 ax: (0113)315669 redactie@pzc.nl pERNET ^v,p2C.nl ••mail; web@pzc.nl Westkapelle slecht zou zijn. „Toeristen gaan daar juist al tientallen jaren naar toe omdat de lucht gezond is." Maar als zeezout verdampt, dan ontstaat fijnstof en daardoor zouden lon gaandoeningen kunnen ont staan. „Bij wind van zee komt ook zand van het strand en ook daardoor wordt de fijnstofmaat beïnvloed. Maar hoe leggen we dat aan Walchenaren uit?" Risicocontour Baert noemt ook de risicocon tour als beperkende factor voor bouwen in Vlissingen. l'Escaut wilde jaren geleden de Schutte rijflat in Vlissingen ophogen. Maai- de flat lag binnen de risico contour van de Westerschelde. Binnen die contour is gelimiteer de woningbouw mogelijk. Het is een fictieve lijn waarbinnen de statistische kans op letsel door een scheepsramp groot wordt ge acht. Het theoretische verhaal slaat niet aan bij de bewoners van de boulevard en omgeving. „In Vlissingen is het ook niet eenvoudig om te bouwen in de buurt van het Scheldeterrein door de scherpe geluidsnormen. Die normen zijn afgestemd op het geluid dat vrijkomt bij de bouw van schepen. Maar tegen woordig worden daar nog maar amper schepen gebouwd." Vaak komt de kritiek van de rijksover heid dat corporaties te weinig bouwen. „Corporaties zouden te lui zijn. Dat kan ik niet rijmen met de strenge regelgeving die diezelfde rijksoverheid uit schrijft." Ook in Middelburg was gisteren de gedeeltelijke zonsverduistering te zien. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - „Kijk kijk kijk kijk kijk! Hier, neem mijn brilletje maar! Oooohoooo, wat issie mooi Nou zeg! Kijk toch eens, er is een flinke hap uit! Waar hebben die bebrilde vutters aan de Herengracht het toch over? Een gas- bol met daarin 'een hele dikke banaan'. Gistermorgen om vijf over elf was een zonsverduistering te zien. Althans, ge deeltelijk. Want Zeeland valt buiten de baan. Daar was de zon maar voor zestig procent bedekt door de maan. Aan de Herengracht dus ook. Om half elf begint de opwinding al. Twee telescopen stonden er opgesteld. Mannen met een eclipsbrilletje op. „Vanochtend, toen ik opstond, dacht ik nog dat het helder weer zou zijn", sipt Henk Jongepier. Hij kijkt de lucht in. Een dik wolkenpak, soms een beetje zon. De amateur-astronoom zucht. „Het breekt niet meer open." Tien over half elf. De mannen trippelen op en neer aan de waterkant, verliezen hun horloge geen seconde uit het oog. Die wolken mogen wel eens opschieten. Er zijn ook wat vrouwen bijgekomen. Buurvrouw Elze bijvoorbeeld. In een discussie over ruim tereizen blijkt zij de echte die hard van de Herengracht. Zij is de enige die best naar het ISS-station durft te gaan. Kwart voor elf. Nog altijd potdicht. Het gaat over de volledige zonsverduistering, zes jaar ge leden. Waar waren de sterrenkundigen op 11 augustus 1999? Henk Jongepier bij de Sterrenwacht. Han Beekman in Duitsland. „Dat moment vergeet ik niet zo snel. Prachtig, die kleuren die ineens veranderden. Honden, die gingen blaf fen. Magisch." Tjerk Westerterp was in Zuid-België. „Dat was nog wat. Wij za ten daar in een hotelletje, maar gingen voor de verduistering de grens over, naar Fi-ankrijk. Grand Verneu heette dat dorpje. Wij hebben niks gezien en in België bleek het kraakhelder te zijn." Apollo Tien voor elf. „Ja ja ja ja jaDe eerste blauwe lucht komt tevoorschijn. Tjerk Westerterp zet een lasglas op zijn neus. Henk Jonge pier vertelt over zijn passie voor sterren kunde. „Dat begon in de Apollo-tijd. Toen was ik 15. Dan ga je erover lezen, tv-pro- gramma's erover kijken en op den duur koop je zelf een telescoop. Als het even kan, zit ik in de achtertuin, 's Avonds is de hemel op zijn mooist. Maar de zon is ook mooi. Vooral als er vlekken op zit ten. Als je vlammen ziet. Het is er druk hoor, op de zon." Vijf voor elf. Han Beekman begint over de kosmos. Dat veel te weinig mensen bewust zijn dat we daar onderdeel van uitmaken. Beekman; „De zon heeft zo veel invloed op ons. Die zorgt voor natuurvei'schijn- selen als tropische stormen." Tjerk Westerterp schudt zijn hoofd. Westerterp; „Dat zou ik niet zomaar zeggen. De veranderingen in tempera tuur hebben ook veel invloed." Beekman: „Dat vertel ik net." Westerterp: „Ja, maar temperatuur zegt toch niks over het broeikaseffect?" Beekman: „Tjerk, kijk nou maar naar boven. Daar is-ie al, de zon." Elf uur. Hij is steeds beter te zien. En ja hoor: de verduistering ook. Door een brilletje zie je de zon in de vorm van een maan, met donkerte eromheen. Een plaatje. Tjerk Westerterp heeft net gebeld met zijn sterrenvrienden in Madrid. „Mensen van onze sterrenwacht zijn daar, om de hele zonsverduistering te bekijken. Zij hebben geluk. Ze hebben een Near- star-telescoop én het is kraakhelder. foto Ruben Oreel Die staan over vijf minuten te juichen." Vijf over elf. Toch nog opengetrokken. De mannen zijn tevreden. „Ineens zagen we het! Precies op het jidste moment. Perfect," Henk Jongepier heeft de verduistering nog kunnen vastleggen ook. Met zijn ca mera achter zijn brilletje. Bloeddruk Ook Tjerk Westerterp is helemaal blij. „Toch nog gelukt! Daar doe je het voor. Sterrenkunde is zo'n prachtige hobby. Wist je dat onze sterrenwacht de op een na oudste van Nederland is? Het is zo mooi om met anderen te filosoferen over al die levensvragen. Waar komen we vandaan, waar gaan we heen, wat doen wij hier, is er meer leven. En dat te koppelen aan sterr... Telefoon. Dat zal Madrid zijn. Ineens is Westerterp over de hele gracht te horen. „Rijk-Jan! Hé! Ja hè! Zo! Mooi zeg! Op names en al? Jullie staan te shaken, hoor ik wel hè! Hoe hoog is je bloed druk, jongen? Haha, het komt uit je oren naar buiten! We zijn Onze Lieve Heer dankbaar hoor, dat ie de wolken nog even weggeblazen heeft. Nou zeg! Hé, alle bonnetjes bewaren hè! Even later. Tjerk Westerterp is klaar met bellen. Het aantal decibel stuitert in een secon de achteruit. „Dat was onze voorzitter. Het is fantastisch in Madrid." door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Deze maand is het precies zestig jaar geleden dat de gebombardeerde dijken op Walcheren zijn gedicht. Het dijk- en oorlogsmuseum Polder huis in Westkapelle staat vanaf 12 oktober met een deelexposi- tie stil bij deze gebeurtenis. Aan de hand van foto's, gereed schap, werkkleding en een ma quette van de dijkdichting bij Westkapelle vertelt de expositie over het eerste jaar na de inun datie. Door Walcheren onder wa ter te zetten zou de Duitse bezet ter zich wel moeten terugtrek ken, was de achterliggende ge dachte van de geallieerden toen ze de dijken bombardeerden. Het eerste gat werd geslagen op 3 oktober 1944 in de dijk bij Westkapelle. Daarna volgden de dijk van Veere, de Nolledijk in Vlissingen en de dijk bij Fort Rammekens in Ritthem. De inundatie was de aanzet tot de bevrijding van Walcheren en an dere delen van Zeeland. Na de komst van de geallieer- Arbeiders uit Werkendam kwamen naar Westkapelle om zinkstukken te maken. foto Biesbosch Museum Werkendam den konden de bewoners van Walcheren eind 1944 beginnen met het dichten van de dijken. Het was hartje winter en er was nauwelijks materiaal en man kracht beschikbaar. De broodno dige machines en arbeiders moesten van buiten Zeeland ko men, maar de rest van Neder land was nog niet bevrijd. Pas na mei 1945 kwam het dichten van de dijken echt goed op gang. Mannen uit Werkendam, experts in het werken met drijf hout, kwamen telkens voor veer tien dagen naar Westkapelle om te helpen. Ze maakten van riet en wilgenhout zinkstukken die verzwaard met stenen, werden afgezonken naar de bodem. Van af de zinkstukken werd de dijk opnieuw opgebouwd. Ook van uit Engeland kwam hulp. Grote caissons werden hierheen geva ren en afgezonken. Ze zorgden er voor dat het dichten van de dijken een stuk sneller ging. Na dat alle dijkgaten gedicht wa ren, kon het water worden weg gepompt. Voor de expositie De dijkdichtingen op Walcheren in 1945 heeft het Polderhuis con tact gezocht met het Biesbosch Museum Werkendam. Dat mu seum heeft foto's en voorwerpen aan het Polderhuis uitgeleend. Zo is er een kooikist te zien met werkkleding en persoonlijke spullen van een van de arbei ders uit Werkendam. Verder is er een film te zien over de inun datie en de dijkdichting. De tentoonstelling wordt 12 ok tober, op de dag dat het gat bij Westkapelle werd gedicht, offici eel geopend en is vanaf 13 okto ber voor iedereen te zien. Dronken broimnerrit duur betaald MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Walsoorden on dervindt nog steeds de gevolgen van het dronken rijden op een bromfiets. Zo bleek gisteren op cle zitting van de Middelburgse politierechter. De verdachte kreeg een boe te van 190 euro opgelegd, omdat hij zijn brommer had be stuurd, terwijl hij tweemaal de maximum toegestane hoe veelheid alcohol had gedronken. De meeste pijn zat letter lijk en figuurlijk in de gevolgen van een eenzijdig onge val. De man was op 2 april in Walsoorden met zijn brommer in een bocht van de weg geraakt. Met drie botbreuken in zijn hand en een gebroken sleutelbeen werd de man opge nomen in het streekziekenhuis. Een bloedproef gaf 0,96 milligram aan. De man heeft nog steeds met de naweeën van het ongeval te kampen. Ook zag hij door het ongeluk zijn kansen op een baan verloren gaan. „Het geeft aan hoe kwetsbaar u op een brommer bent", merkte officier van justitie H. Be- naissa op. Politierechter M. Meeuwisse meende dat het ongeval een hoop narigheid bij verdachte heeft veroorzaakt. De boete was conform de eis van de officier. Werkstraf voor plegen verzet MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 22-jarige vrouw uit Terneu zen voor het plegen van verzet tegen de politie conform de eis 36 uur werkstraf opgelegd. In de straf werd meegenomen dat de verdachte op 17 sep tember vorig jaar in Terneuzen het bevel van de politie had genegeerd. Dat leidde tot haar aanhouding, maar daartegen had ze verzet geboden. Schennispleger moet betalen MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse stelde gisteren vast dat een 45-jarige inwoner van Axel niet de meest ernstige vorm van schennis van de eerbaarheid had gepleegd. Dat nam niet weg dat ze zich goed kon voorstellen dat het slachtoffer angstig is en zich niet meer veilig in haar ei gen woonomgeving voelde. De politierechter vond dan ook dat de Axelaar 380 euro, het beclrag voor een nieuwe stevige toegangspoort, aan de alleenstaande vrouw moet betalen. Voor de schennispleging werd de man bij verstek veroordeeld tot 130 euro boete, waarvan 80 euro voor waardelijk. Daarnaast werd hem verplicht reclasserïngs- contact opgelegd. De verdachte had op 2 januari dit jaar in Axel zijn broek laten zakken en zijn blote onderlijf aan de vrouw ge toond, terwijl hij tegen het raam van haar woning stond gedrukt. Dat gebeurde nadat de vrouw de rolluiken om hoog had getrokken. De Axelaar is bereid om zich door de reclassering te laten begeleiden op het gebied van seksualiteit. Inbraak in strandpaviljoen BURGH-HAAMSTEDE - In een strandpaviljoen bij Burgh-Haamstede is tussen zondagavond tien uur en gis terochtend elf uur ingebroken. Uit het pand zijn enkele tientallen euro's weggenomen. De toegang tot het strandpaviljoen is geforceerd; het tota le schadebedrag is onbekend. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het beginsein voor de verbouwing van het Bas- kensburgzwembad tot speelcir- cus Bambini en de modernise ring van sportcentrum Ten Tije werd gisteren gegeven. De ge meente Vlissingen heeft het oude zwembad aan de onderne mers S. van Rijswijk en E. Ange- lini overgedragen. „We willen op 1 april proefdraaien en op Goede Vrijdag opengaan", zegt Van Rijswijk. G. Rodts van Ten Tije merkt op dat het fitnesscentrum tijdens de verbouwing niet dicht zal gaan. „We maken een tijdelijke entree en ook een tijdelijke trap. We zullen openblijven. Als alles goed gaat kunnen wij herope nen rond april." Het nieuwe Ten Tije wordt ruim twee keer zo groot. Voorzieningen De kleedkamers en fitnesszalen worden verbeterd en er wordt een extra squashbaan en groeps leszaal gebouwd. Ook de para medische voorzieningen en het zogenoemde 'beauty- en spa-ge deelte' worden gemoderniseerd. Volgens Van Rijswijk wordt het speelcircus een van de grootste van Europa. Bambini varieert als een van de weinige speelpa- leizen in Nederland op het the ma circus. Van Rijswijk en Ange- lini reden stad en land af om in spiratie op te doen en om een 'bijzonder speelpaleis te bou wen'. Speelpaleis „De indoorspeeltuin 'Kid City' in Borne heeft iets weg van Bam bini, Het is ook gebouwd in een zwembad, maar wij hebben veel meer ruimte." Het speelpaleis voor kinderen tot ongeveer veertien jaar wordt groot én veilig. De inspectie van Vrom bracht gisteren naar bui ten dat het slecht gesteld is met de veiligheid in een aantal in- doorspeeltuinen. De inspectie vond dat vijf van de zestien onderzochte overdek te speelplaatsen in Limburg en Brabant onder de maat waren. „Ik heb ook enkele onveilige constructies gezien tijdens onze studiereis. Dat zie je vaak terug in de oudere speeltuinen. Ons kindercircus krijgt een veilig heidscertificaat. We hebben het voordeel dat we nieuw bouwen en rekening kunnen houden met alle nieuwe veiligheidseisen." De gemeente en de ondernemers hebben lange tijd gesproken over een parkeervoorziening. „We wilden een parkeerterrein aanleggen, vlakbij het kindercir cus. Dat bleek niet zo eenvou dig. We hebben uiteindelijk be sloten om een stuk grond aan te kopen, waar we een parkeerter rein laten maken en waar het parkeren gratis zal zijn." Bezoekers Van Rijswijk en Angelini zijn ei genaar van het Arsenaal in Vlis singen en Miniatuur Walcheren in Middelburg. Ze gaan uit van jaarlijks 40.000 tot 50.000 bezoe kers. Voor kinderen moet het een groot speelfeest worden. „Voor Walchenaren en voor toe risten." Optocht met lampionnen in Domburg DOMBURG - De straten van Domburg worden woensdaga vond 12 oktober even bevolkt door een lampionnenoptocht en het Domburgse muziekcorps De Deudouwers. Vanaf 19.00 uur kunnen mensen een lampion op halen bij Ontmoetingscentrum Schuttershof aan de Kanonwei- straat 30 en de tocht begint dan om 19.30 uur vanaf die plek. Om 21.00 is de avond, gehouden door Domburgse ondernemers en Vita Event, afgelopen. agenda STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Kinderboerderij De Klepperhoeve, 14.00 - 17.00 uur: kin- der-doe-middag; OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, 10.00- 11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf vijftig jaar. VLISSINGEN Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaak- sociëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power-yoga; 20.15 - 21.30 uur: Oerdanslessen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13