Een berezware marathon in een prachtige omgeving maandag 3 oktober 2005 door Mieke van den Broek ZOUTELANDE - De eerste bin nenkomers kwamen zaterdag als professionals onder de finish- boog van de Kustmarathon door. Met vaak nog een eindsprint en de hand op het horloge om de eindtijd op de dui zendste seconde nauwkeurig te klokken. Heel anders finishten de latere binnenkomers: met een kapotte schoen, al bellend, met het grut aan de zij of met bijzon dere verhalen. De rode lantaarndrager van de wedstrijd bereikte iets na kwart voor zes het eindpunt. Het was de Vlissinger Diégo Willemsens, die met een tijd van 5.46.20 een einde maakte aan de derde Kust marathon. Hij kreeg nog een bij zonder hard applaus van het overgebleven publiek. Na afloop sprak Willemsens met veel lof over de man die hem bin nen loodste. „Zonder de bezem fietser, die twintig kilometer achter me aan heeft gereden, of ik bedoel naast me, had ik het niet gered. Ik zou de marathon misschien wel uitgelopen heb ben, maar binnen de limiet van zes uur had dat er dan niet inge zeten. Ik heb me wel verkeken op de zwaarte. Behoorlijke stuk ken heb ik wandelend afgelegd. Nu heb ik overal spierpijn en zeg ik dat ik nooit meer meedoe. Maar wat ik volgende week zeg, weet ik niet. In ieder geval heb ik de weddenschap met mijn col lega gewonnen en kan ik dins dag opgelucht naar het werk. Want gelukkig ben ik maandag nog vrij", besluit Willemsens, die de vrije dag zo te zien goed kan gebruiken, De winnaar van de eerste editie Pieter Heggen (3,18.58) kwam ook op een speciaal moment bin nen. Hij had een half uur meer nodig dan winnaar Jan van der Marei. Heggen werd door aller lei mensen uit het pubhek aange sproken. Het ontging hem niet. Hij was goed aanspreekbaar. „Ik sta er nog behoorlijk fris bij. De laatste vijf kilometer ging het een stuk beter. Misschien ben ik wel te traag gestart. Ik had een tijd van drie uur en drie minuten in mijn hoofd. Daar zit ik een kwartier boven. Het is ge woon slecht. Maar dit is al mijn vierde marathon van dit jaar. Dat is iets te veel van het goe de." Doel Ook de Belg Guido Demeyere, die een uur na Van der Marei de meet bereikte in 3.47.58, had zich een veel snellere tijd ten doel gesteld. De atleet wilde de 42 kilometer en nog wat meters binnen de drieëneenhalf uur volbrengen. „Het is mijn eerste Kustmara thon. Het was een prachtige om geving, maar de wedstrijd was berezwaar. Ik heb overal kramp. Ik ga nu plat", kon De meyere nog net uit zijn mond krijgen. Beduidend frisser oogde Peter Lussenburg uit Rotterdam. De bijna 43-jarige atleet passeerde de streep zaterdag handsfree bel lend met zijn vrouw. Hij oogde niet alleen fit. Hij was het ook. De Rotterdammer dook net on der de vier uur (3.59.37). „Dat was ook mijn doel. Ik vond het een uitdaging om de zwaarste en mooiste marathon van Neder land, zoals hij wordt genoemd, te lopen. Nu op naar de honderd kilometer. Maar eerst ga ik van avond mijn verjaardag vieren. Dinsdag word ik 43 jaar. Dat feestje kan er vandaag nog wel bij. Wel ben ik blij dat mijn zwa ger uit Domburg mij naar huis rijdt. Kan hij meteen op mijn verjaardag komen." Op anderhalf uur en één minuut van de winnaar kwam Ruud Coenen (4.19.03) de heilige streep over. De Middelburger was tevreden met zijn tijd, ook al lag zijn streven vooraf veel ho ger. „Hier is iedere tijd een over winning op jezelf. Ik heb twee weken griep gehad en ben dan ook allang blij dat ik binnen ben. Wellicht ben ik ook nog wel de snelste in mijn klasse. Ik bedoel de categorie boven de 110 kilo. Nu ga ik een biertje drinken en misschien wel twee", blikte Coenen lachend vooruit. De 71-jarige Joop van de Pas kwam zonder startnummer, met een heel verhaal en met een ka potte schoen over de streep. De Oisterwijker legde zijn relaas na afloop zenuwachtig uit aan de wedstrijdleiding. Daarna eiste de Brabander een medaille op. Hij blikte terug op zijn bijna af gebroken race: „Rond kilometer 21 zag ik het niet meer zitten. Ik had last van kramp. Mijn benen waren kapot. Toen kreeg ik ook nog last van mijn maag. Vorig jaar kreeg je hier Red Buil, maar dit jaar was het rotdrank. Ik heb mijn nummer toen maar afgegeven. Na wat wandelen voelde ik me beter en ben er toch weer wat vaart achter gaan zetten. Mijn 53e marathon heb ik zo alsnog uitgelopen. Maar volgend jaar kom ik niet terug. Ik heb het hier wel gezien met die wind." Dochtertje Terugkeren naar de Kustmara thon doet de uit Bergen op Zoom afkomstige Peter Tal boom wel. Hij liep zaterdag zijn eerste marathon (5.26.34). „Ik wilde graag beginnen met de zwaarste. Over de tijd kan ik zeggen dat die alleen te verbete ren is. Plet was loeizwaar vooral op het strand, maar aan opge ven heb ik niet gedacht. Ik moest gewoon binnenkomen." Het dochtertje van Talboom was zichtbaar trots op haar va der. „Papa heeft het goed ge daan. Morgen gaan we zwem men. Dan kan papa lekker zwe ven in het water." foto 1: Deelnemers dalen de Hogehil af, op weg naar Westkapelle. foto 2: Vijf Zeeuwen en een Belg delen een smal pad op het strand tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle. Van links naar rechts: Kim Reijnierse, Niels Koole, Alwin Vermeulen, Adriaan Janisse, Flo- ris-Jan Koole en Wouter Hamelinck. foto 3: Wind vangen op de Stormvloedkering. foto 4: Helpers snellen toe bij een krampaanval na de finish in Zoutelande. foto 5: Aan de wandelmarathon, gisteren op hetzelfde parkoers, de den liefst 800 liefhebbers mee. foto 6: Wouter Hamelinck (links) en Niels Koole ploegen door het zand op weg naar de vloedlijn op het strand van Vrouwenpolder, foto 7: Middelburger René Florisse beklimt de Hogehil. Hij wordt gevolgd door zijn plaatsgenoot Martijn van der Want. foto 8: Vader Cor en dochter Linda Stuivenberg vieren vlak voor de finish een feestje ter gelegenheid van de 25e marathon van pa. foto 9: Bij de verversingspost te Oostkapelle. fotografie Peter Nicolai en Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39