Europa hecht sterk aan getij degebieden Zeeuwen leerden Friezen kaatsen PZC Slepers bieden overheid samen diensten aan 13 Brussel eist behoud en herstel natuur Westerschelde maandag 3 oktober 2005 loorRinus Antonisse HDDELBURG - De Europese lommissie vindt getijdengebie- en van groot belang voor de in- landhouding van de natuur- jaarden in riviermonden als de Vcstcrschelde. Daarom hecht e commissie er zeer aan dat der- elijke gebieden behouden en ersteld worden. .natuurfuncties van de getij- lengebieden kunnen niet door nig ander type natuurgebied yorden overgenomen, schrijft Jurocommissaris S. Dimas (mi- jeu) in een brief aan inmiddels lud-Karaerlid J. Geluk (WD). )ie had via zijn partijgenote en urocommissaris N. Kroes ophel- lenng gevraagd over de visie ian de Europese Commissie in- ake natuurcompensatie en na- lurontwikkeling. weede-Kamerlid J. Snijder fVD) gaf vorige week in Kapel- >een geheel eigen uitleg aan de rief van Dimas. Ze leidde eruit dat de commissie niet per se ntpoldering langs de Wester- chelde eist, maar ook genoegen eemt met binnendijkse natuur- ompensatie of -ontwikkeling, lal is echter in de brief niet te lg te vinden. Dimas wijst juist i de plannen van Nederland en aanderen voor het Schelde- ikken, waarin sprake is van jtmaken van nieuwe getijden- ebieden (door ontpoldering) en metering van de bestaande leefgebieden voor beschermde soorten planten en dieren. Die plannen ondersteunt Dimas van harte. De eurocommissaris maakt na drukkelijk onderscheid tussen de verplichte natuurcompensa tie wegens schade die de tweede verdieping van de Westerschel de toebracht en de noodzakelij ke natuurontwikkeling die no dig is om te voldoen aan de ei sen van Europese richtlijnen en het Verdrag van Ramsar (over natte natuurgebieden, de wet lands). Schending Dimas herinnert eraan dat de Europese Commissie een proce dure wegens schending van het Gemeenschapsrecht tegen Ne derland heeft ingesteld, omdat voor de schade van de tweede verdieping geen toereikende compensatie is getroffen. Even min zijn passende stappen on dernomen om verslechtering van leefgebieden in de bescherm de Westerschelde te voorkomen. De commissie bekijkt nog of de ze ingebrekestelling moet wor den doorgezet. Van doorslaggevend belang daarbij is of de natuurcompensa tie zoals die tot nu toe vooral binnendijks is uitgevoerd, vol doende is op grond van de Vo gel- en Habitatrichtlijnen. In de nieuwe Ontwikkelings- schets Scheldebekken zit een derde verdieping van de rivier. Nederland en Vlaanderen ver wachten dat die door het op een slimme manier storten van bag ger geen natuurschade teweeg brengt. Commissaris Dimas stemt daar alleen mee in als dat in de praktijk ook feitelijk kan worden bevestigd. Hij onderstreept dat EU-lidsta- ten, dus ook Nederland en Vlaanderen, sowieso verplicht zijn om beschermde eco-syste- men op orde te houden. Om aan de zogeheten 'instandhoudings doelen' te kunnen voldoen is voor het Schelde-bekken buiten dijkse natuurontwikkeling ge wenst. Gewaagd om een toelichting, zegt Kamerlid Snijder dat ze in de brief een antwoord mist op de bij de VVD sterk levende vraag waarom de Hedwigepol- der aan het getij moet worden prijs gegeven. Ook is haar niet duidelijk of de Europese Com missie instemt met natuurcom pensatie buiten de Westerschel de. Ze blijft bij haar in Kapelle geui te conclusie dat de commissie ontpoldering niet per se nodig acht. Snijder erkent wel dat bij getijdennatuur sprake is van het onder invloed van eb en vloed staan van een gebied. BALK 1: De grafiek geeft de ontwikkeling van natuurwaarden in het Scheldebekken weer. De situatie toen is een optelsom van de waarden in het verleden: schorren, slikken, ondiep water, en dergelijke. BALK 2: De situatie nu maakt duidelijk dat de waarden vandaag-de- dag fors zijn afgenomen. BALK 3: Zonder verdere ingrepen of ontwikkelingen blijven de waarden dalen (situatie autonoom). BALK 4: Als zonder maatregelen de derde verdieping wordt uitgevoerd, zakken de natuurwaarden verder. BALK 5: Verdieping gekoppeld aan een slimme baggerstort en 600 hectare nieuwe getijdennatuur (ontpolderen) veroorzaakt een verhoging van de natuurwaarden, tot boven het huidige niveau. nstige staat van instandhouding Nieuwe natuur is dus nodig om de neergang om te buigen. Voor de Westerschelde gelden Europese richtlijnen. Daaruit vloeien voor Nederland 'instandhoudingsdoelen' voort. Waar de lat precies komt te liggen is nog niet bekend. Duidelijk is wel dat voor een gunstige staat van instandhouding de 600 hectare natuurontwikkeling onvoldoende is. Om aan de eisen van de EU tegemoet te komen, lijkt een extra aanvulling van de geplande nieuwe getijdennatuur noodzakelijk. De Nederlandse regering heeft om politiek-bestuurlijke redenen echter voorhands voor maar 600 hectare gekozen. De gegevens zijn afkomstig van de Zeeuwse Milieu Federatie. leledigen politie IOES - Een 59-jarige man uit iocs is zaterdagavond aange- oitden wegens belediging. Ie man schold in de Koning- baat in zijn woonplaats agen- inuit. 'egen de Goesenaar is door de oütie proces-verbaal opge- fakt Inodde wint irgelconcours nGoes oor Frank Balkenende iOES - Amsterdammer Lub- erl Gnodde heeft zaterdag in Grote Kerk het Orgelcon- DursGoes 600 gewonnen. Twee- werd Kees Geluk uit Spijk, tdc Marcel van Westen uit oes, De drie winnaars moch- n's avonds een concert geven. rganist Kees van Eersel van de rote Kerk in Goes had het Con ors op touw gezet voor jonge, ofessionele organisten. Van -rsel: „Doel is hen ervaring te ten opdoen als concertorga- st, de eeuwenoude, rijke orgel- tuur levend te houden en na- urlijke de geweldige mogelijk- van het Marcussen-orgel ontdekken. Dat is tenslotte grootste en veelzijdigste rkorgel van Zeeland." acht jonge organisten moes- ioverdag drie stukken spelen: deel uit een van de zes nates van Johann Sebastian all, een middelgroot werk uit romantische periode en een iddelgroot werk uit de periode '""1. Geen eenvoudige op- aeht, vond Van Eersel. „Ze rgen maar twee minuten tijd o te wennen aan het Marcus- o-orgel. Al hebben alle deelne- fa hun vakdiploma gehaald a een één van de conservato- de Benelux of studeren ze arvoor verder, niet iedereen tft ervaring als solist. De een te rijper dan de ander." at Eersel hoorde niettemin he- mooie dingen. „Ik heb geno- nvan deze jonge lichting orga- rten. Ik heb ook bewondering hun prestaties, gelet op de rie voorbereidingsti j d driekoppige jury onder lei- E?van Kees van Houten, orga- thande Sint Lambertuskerk Helmond, concertorganist en teerst van diverse werken ri orgelmuziek, stond dan voor een moeilijke beslis- 'eerste prijs ging uiteindelijk Lubbert Gnodde (1997, «luit Amsterdam, die al eer- Prijzen won op orgelconcour- Van Eersel vond het leuk een prijs in Zeeland 15 Er deden twee Zeeuwen ^Marjanne Deij uit Goes en teel van Westen. De laatste 'aaide een derde plek en (Pte daarmee een geldprijs in vacht. Van Westen is direc- lr van de Zeeuwse Koorscool organist van de katholieke ïnaMagdalenakerk in Goes. Kaatsen is in Friesland een populaire sport. foto Niels Westra GPD door Maurits Sep MIDDELBURG - Geen sport is zo aan Friesland verbonden als kaatsen. Althans, dat denken veel mensen. Eeuwenlang werd het ook in Zeeland gespeeld. Sterker, Zeeuwen kaatsten al tweehonderd jaar voordat de Friezen dat gingen doen. Ze hebben het nota bene van de Zeeuwen geleerd. Germ Gjaltema lacht er triom fantelijk bij. Jazeker, zijn sport, die hij beoefent en bestu deert, werd al sinds 1300 in Zeeland gespeeld en pas sinds 1500 in zijn eigen Friesland. Daarom verblijft hij ook een week in Middelburg om in het Zeeuws Archief te zoeken naar historische documenten over het kaatsen in Zeeland. Met zijn bevindingen doet Gjal tema zelf niks. Hij stelt ze ter beschikking aan de man die hem gevraagd heeft de archie ven in te duiken en die er latei- een boek over zal schrijven: Pie- ter Breuker, de kaatskenner bij uitstek. Oud-voorzitter ook van het Kaatsmuseum in Frane- ker, waar Gjaltema vrijwilliger is. Gjaltema komt uit het Friese Peins. Vijf jaar geleden dook hij het archief van Arnhem in, met hulp van zijn dochter, die daar woont. Want ook daar is vroeger veel gekaatst. Maar hij wilde ook dolgraag op onder zoek uit in Middelburg. Die kans werd hem in de schoot ge worpen toen hij een uitnodi ging kreeg van Rommert van der Meer uit Meliskerke, een ge boren Fries die via zijn broer vernam waarmee Gjaltema be zig was. Hij is Van der Meer dankbaar De Fries Germ Gjaltema zoekt in het Zeeuws Archief naar documenten over het kaatsen in Zeeland. foto Lex de Meester voor zijn aanbod. Want de ge schiedenis van het kaatsen in Nederland begint in Zeeland, zegt Gjaltema. „Het spel werd oorspronkelijk gespeeld door monniken in Noord-Frankrijk. Later nam de adel dat over. Al- brecht van Beieren, baljuw van Henegouwen, Zeeland, Hol land en West-Friesland, maak te vanuit Henegouwen vaart ochten naar het noorden. On der meer naar Middelburg. Hij liet overal kaatsbanen aanleg gen." Na de adel pikte ook het volk het kaatsen op. Van Middel burg tot Hulst, van Nieuwvliet tot Sint Maartensdijk, van Zaamslag tot Zierikzee, van Westkapelle tot Goes; in heel Zeeland werd gekaatst. Tot 1800. Gjaltema: „Tijdens de Franse bezetting was er veel armoede en misdaad, 's Avonds werd streng gecontroleerd op straat. De mensen durfden het niet meer aan om dan nog te kaatsen. Zo werd het spel een generatie lang niet meer gespeeld. En daarna werd het niet meer hervat. Het was verdwenen uit het straat beeld." In Zeeland, maar niet in Fries land. Omdat ze daar minder te lijden hadden gehad onder de Fransen, zegt Gjaltema. „De herbergiers organiseerden wed strijden. Er waren zelfs al be roepsspelers die van dorp naar dorp trokken om te kaatsen. De redding voor het kaatsen was de oprichting van de Per manente Commissie in Frane- ker, waarvan we in 2003 het 150-jarig bestaan hebben ge vierd. Vanaf toen worden er of ficiële wedstrijden gespeeld. En in 1897 werd de Nederland se Kaats Bond opgericht, die nu Koninklijk is." Televisie Op de grote jaarlijkse kaats wedstrijd komen 12.000 bezoe kers af. De Friese televisie zendt de wedstrijd live uit en ook de landelijke televisie (Stu dio Sport) besteedt er aan dacht aan. Het kaatsen van nu wijkt wel af van het spel zoals dat oor spronkelijk werd gespeeld. De bal wordt nog steeds met de hand geslagen, maar de kaats baan ziet er wat anders uit. Ook de puntentelling verloopt anders. Nu is het 2-4-6-8...; aanvankelijk telde men 15-30-45-60-game. Die telling is afgeleid van het carillonspel, dat elk kwartier speelde. De puntentelling verraadt ook dat kaatsen de oorsprong is van een sport die het spel inmid dels veruit in populariteit heeft overtroffen: tennis. Ook badminton en squash zijn aan kaatsen verwant. Alleen wordt de bal geslagen met een hulpmiddel. Diekers Maar hoe kwam het kaatsen nou vanuit Zeeland in Fries land terecht? Dat hebben de Friezen te danken aan de Zeeuwse 'diekers'. De dijk werkers, vertelt Gjaltema, wer den in Friesland aan het werk gezet om de Middelzee in te pol deren. Die lag waar nu Het Bildt ligt. „Rondom de Middel zee woonden die dijkwerkers en die speelden het kaatsspel. Wij hebben het kaatsen dus van de Zeeuwen overgeno men." Of het kaatsen ooit weer de weg terug naar het zuiden af legt, betwijfelt Gjaltema. „Je moet het spel dan weer over brengen op de jeugd en dat is erg moeilijk. Dus dat het kaat sen in Zeeland weer populair wordt, dat lijkt me erg onwaar schijnlijk." Over the Edge in finale Clash GOES - Met overmacht is Over the Edge vrijdagavond doorgestoten naar de regiofinale van The Clash of the Coverbands, een muzikale afvalrace voor bands die num mers van bekende muziekgroepen naspelen. Volgens de ju ry deed de Goese powermetalcoverband bijna alles goed. Alleen op de vocalen viel iets af te dingen. Tears of Blood, een metalcoverband uit Sint-Annaland, werd tweede en mag ook door naar de regiofinale, die 9 december in het Goese Heartbreak Café plaatsvindt en zoals alle halve en hele finales wordt gepresenteerd door Manuela Kemp. Vrijdag 28 oktober is in het Goese café de tweede halve fi nale met Bad Hair Day (Zierikzee), Melt Down (Abben- broek), Frons (Bruinisse) en Defence (Krabbendijke). Sigaret uit, auto in de sloot BIGGEKERKE - Een 36-jarige Vlissinger is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk. Hij reed op de Koudekerkseweg bij Biggekerke de weg af en belandde in de berm. De man verloor de macht over het stuur toen hij een op de vloer gevallen si garettenpeuk wilde uitmaken. Hij is naar het ziekenhuis gebracht, maar de politie kon niets zeggen over de aard van zijn verwondingen. In het ziekenhuis bleek dat hij te veel had gedronken. Beste Zeeuwse bierproever MIDDELBURG - Jasper Dijkers uit Middelburg heeft net als vorig jaar het Open Zeeuws Kampioenschap Bierbroe- ven gewonnen. Vijftien boerproevers moesten uit een lijst van vijftig bieren er tien blind proeven. Dijkers wist in De Mug in Middelburg er zeven juist te benoemen. „Als ik een bier drink, probeer ik steeds van elk bier één ken merkt te onthouden", aldus Dijkers over zijn voorberei ding op het kampioenschap. De winnaar gaat nu op voor de landelijke titel bierproeven. Het was voor de vijfde keer dat het Open Zeeuws Kampioenschap Bierbroeven werd gehouden. Tocht levert 250 kg voor dieren op GOES - De toerrit van de Zeeuwse Motor Vrienden Club om diervoeder en -produkten in te zamelen voor mensen die verstoten dieren opvangen heeft gisteren 250 kilo aan goederen opgeleverd. In de karavaan voor het goede doel reden 27 motoren mee, De tocht voerde over polderwegen op Walcheren en Zuid-Beveland en eindigde in Oudelande bij de dierenop vang. Achter de groep motorrijders reed een bestelauto vol met stro en hooi en daar achteraan een bestelbus ge vuld met diervoeder. Jongens vernielen fiets VLISSINGEN - Zaterdagmiddag zijn aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen twee jongens van veertien en zestien aangehouden. Ze hadden op de begraafplaats een fiets vernield. Het stuur van de fiets was verbogen. Bovendien hadden ze een kilometerteller en gereedschap dat bij de fiets hoor de meegenomen. Van een andere fiets hadden ze de fietspomp gestolen. De jongens zijn doorverwezen naar bureau Halt. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De op de Wes terschelde actieve sleep- en ber gingsbedrijven Multraship uit Terneuzen en URS uit Antwer pen staan te trappelen om de overheid hun diensten aan te bieden. Zij willen meedoen aan afspraken voor de permanente stationering van bergingssleep boten met bluscapaciteit langs de vaarweg. Multraship en URS hebben afge lopen weekeinde gezamenlijk een persverklaring uitgegeven waarin zij dit aanbod doen. Het is uitzonderlijk dat zij samen naar buiten treden, maar de tijd is er naar hun idee meer dan rijp voor. De twee bedrijven heb ben zich gestoord aan berichtge ving, onder meer via RTL Nieuws, dat er onvoldoende brandbestrijdingsapparatuur op de Westerschelde beschik baar is. Dat is volgens hen vol strekt bezijden de waarheid. On geveer vijftien sleep- en ber gingsvaartuigen van beide fir ma's zijn met die apparatuur uit gerust. Afhankelijkheid Bij de Zeeuwse autoriteiten is dit bekend, maar, stelden zij in de eerder dit jaar verschenen eindrapportage rampenbestrij ding Westerschelde, 'er is spra ke van grote afhankelijkheid van bergers'. Zij gaven verder aan: 'Hulpdiensten noch Rijks waterstaat beschikken over blus- en bergingscapaciteit om ongevallen met gevaarlijke stof fen te beheersen'. On ver-meld bleef overigens dat de brand weer bluscontainers heeft die op het betonningsvaartuig Frans Naerebout uit Vlissingen kun nen worden geplaatst. De Frans Naerebout is bij de stranding van het containerschip Fowai- ret bijna twee weken geleden ook ingezet. Het betonningsvaar tuig is echter niet altijd actief in de Zeeuwse wateren. Op en om de Westerschelde is dus wel degelijk bluscapaciteit aanwezig, signaleren Multra ship, URS en de Zeeuwse autori teiten. Maar, erkennen de sleep bedrijven met diezelfde autori teiten, 'de calamiteitenorganisa tie en rampenbestrijding op de Westerschelde kan nog verder worden verbeterd'. Waarop zij melden 'daaraan een bijdrage te willen leveren door afspraken met de overheid te maken over het permanent stationeren van bergingssleepboten op de ri vier'. Multraship en URS laten zich niet uit over de kosten en waar de schepen moeten komen. Mul- traship-directeur L. Muller: „Dat zijn kwesties van onder ling overleg." Het ministerie van Binnenlandse Zaken, ver antwoordelijk voor rampenbe strijding, zou het voortouw voor een overeenkomst met bergers moeten nemen, zo staat in de eindrapportage rampenbestrij ding Westerschelde. Zulke over eenkomsten bestaan al voor het IJsselmeer, de Waddenzee en de regio Rijnmond. Ook over de fi nanciering is nagedacht. De 'be langhebbende havens' in het Westerscheldegebied, waaron der zeker ook Antwerpen en Gent, zouden daaraan moeten bijdragen naar het voorbeeld van Rotterdam. De havens zijn er immers bij gebaat dat zij be reikbaar blijven door te investe ren in hulpverlening. Tot nu toe is er met eindrappor tage rampenbestrijding Wester schelde weinig gebeurd. J. Lo- nink, burgemeester van Terneu zen en voorzitter van het Zeeuw se veiligheidscollege, heeft er re centelijk tijdens een bezoek aan Georgië minister Peijs van Ver keer en Waterstaat nog attent op gemaakt. „We zaten samen in het vliegtuig", aldus Lonink, „een betere gelegenheid kan je niet hebben." Diefstal uit woning VLISSINGEN - Uit een woning in Vlissingen is afgelopen zater dag computerapparatuur wegge- Volgens de politie is geen braak- schade aan het betreffende pand in de Wilhelminastraat. De waarde van de gestolen spul len bedraagt enkele honderden euro's. De diefstal is gepleegd tussen 's middags vier uur en één in de nacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37