PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bali doelwit zelfmoordterreur PZC Kissinger zat slechts een paar afels van de bom vandaan Kamer is het gedoe met het spoor zat Treinen rijden door rood door computer - 15, 20 en 21 LPFterroristen mogen nooit meer vervroegd vrijkomen bloedbaden eisen mogelijk 26 doden en 127 gewonden 13 De zo oer-Fries lijkende kaatssport hebben de noordelin gen geleerd van Zeeuwen. De Fries Germ Gjaltema (foto) doet in het Zeeuws Archief onderzoek naar de sport in Zee land. Daar werd de kaatssport al vanaf 1300 werd beoefend. Fries land volgde pas twee eeuwen la ter. Zeeuwse dijk werkers brach ten het spel naar het 40% zon Zonnige perioden en overwegend droog. Matige noorden- tot noordoostenwind en maxima rond 16 graden. 247e jaargang no. 233 maandag 3 oktober 2005 los nummer 1,25 voorletters; m.|v nummer "postcode" plaate i Ipostlbankrekeningnumroer. Handtekening. Kijk op www.ptc.nl/abonneien. bel grati. 0800 - 0231231 of'stuur dete bon naar: PZC, afdeling letorssentice Antwoordnummer 713. blEO WB Goes O Noteert u mij voor eon proefabonnement van 5 weken voor 14,95 rekeningnummer Ik heb lie laatste res maanden geen piuelabonnement gehad. J Noteert u mij voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per kwartaal mi per |aar met au het alfabet van Zeeland Kustmarathon: peulenschil en slijtageslag internet: www.pzc.nl prNadia Berkelder ISSINGEN - Meteen na de aanslag op li belde hij op, dat alles goed was. Chris «derDraai (22) uit Vlissingen zat vier ta- 'j'es van de plaats waar een bom afging, student evenementen management is in lonesië voor een stage. En om een bedrijf te zetten. imoeder Anita is opgelucht. „We heb- idiverse keren contact gehad, via de tele- eenmsn. Het gaat verder goed met hem. iebhem net op het journaal gezien, dat is 1 wat anders dan dat je alleen zijn stem irt." is belde toen het net gebeurd was. „Ik de winkelen. Het was raar, je vraagt je af hoe dat kan. Je kunt niet meteen even op internet kijken wat er gebeurd is. Het was even over half drie, ik hoorde de sirenes nog van de hulpdiensten op de achtergrond." Toen viel de verbinding weg. „Je weet niet waarom de telefoon uitvalt. Is zijn belte goed op? Of is de verbinding verbroken? Ik was blij dat hij, toen na een uur de verbin ding was hersteld, weer contact opnam." Chris is aan de dood ontsnapt, beseft ze. „Het was maar een paar tafeltjes verschil. Als je die beelden ziet op televisie, dan is hij er heel gelukkig vanaf gekomen." Naar huis Ze zou het liefst willen dat hij naar huis kwam, maar dat doet hij niet, weet ze. „Ik heb hem niet aan een lijntje. Zelf zegt hij dat het overal kan gebeuren. Dat het nu op Bali gebeurt, is heel erg, voor het land en ook voor de mensen daar. Vrienden van Chris, waarbij hij in huis heeft gezeten, zijn vier mensen kwijt. Er zijn heel veel In donesische mensen overleden. Die vragen daar ook niet om, toeristen trouwens ook niet." Chris van der Draai heeft met een paar medestudenten een stuk grond gekocht op Lombok. Ze willen er een resort be ginnen. Toevallig was hij net zaterdag op Bali, in het restaurant in Jimbaran. Op de verkeerde tijd op de verkeerde plaats. Vandaag gaat hij terug naar Lom bok, even weg van de hectiek die na de aan slag is ontstaan. In november komt hij naar huis, Nieuwe openingstijden kantoor Goes Bandag t/m vrijdag 08.30 - 17.00 uur het alfabet van Zeeland van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een Tweede-Ka- mermeerderheid van CDA en PvdA wil dat minister Peijs (Ver keer) snel actie onderneemt om de situatie op het spoor te verbe teren. Vrijdag strandden op nieuw tienduizenden treinreizi gers door een stroomstoring. Ze konden na 19.00 uur geen kant meer op. De Kamer wil dat spoorbeheerder ProRail een be ter back-upsysteem krijgt. PvdA-Kamerlid Dijksma wil de minister morgen aan de tand voelen. „Het is de zoveelste keer dat de hele zaak plat ligt. Peijs zou daar bovenop moeten zit ten." Als ProRail extra geld no dig heeft voor een beter back-upsysteem, dan moet ze daar ook de portemonnee voor trekken, vindt Dijksma. Ook de Nederlandse Spoorwegen willen dat ProRail bij grote computer storingen kan beschikken over een stabiel systeem. „De spoor beheerder heeft al een dergelij ke achtervang, maar kennelijk werkt die niet goed genoeg bij storingen zoals vrijdagavond", aldus een NS-woordvoerder. De NS benadrukt nog steeds alle vertrouwen te hebben in Pro- Rail. Prorail schat in dat trein reizigers voorlopig nog niet af zijn van de storingen en inciden ten. Dat komt doordat het weg- werken van achterstallig onder houd en het vervangen van het remblokkeringssysteem tijd ver gen. Directeur B. Klerk van Pro- Rail erkende gisteren in het tele visieprogramma Buitenhof dat hij voor onderhoud elke keer bij de overheid moet aankloppen. Deze kabinetsperiode heeft hij 850 miljoen euro voor ach terstallig onderhoud gekregen. De directeur van de beheerder van het Nederlandse spoornet zei dat toevallig dit weekeinde in Utrecht een betere versie is geïnstalleerd van het systeem dat de stroomtoevoer regelt. Door de uitval van dat systeem en van de back-up van dat sys teem raakte vrijdagavond het treinverkeer rond Utrecht ontre- geld. Klerk waarschuwde dat dat sys teem ook op andere stations nog moet worden aangepast. Rover zag de bui al hangen. De reizi gersvereniging is 'verbijsterd' over de zoveelste treinstoring waardoor vele duizenden reizi gers zijn gestrand. ANP DEN HAAG - De LPF-fractie in de Tweede Kamer vindt dat ver oordeelde terroristen nooit meer vervroegd vrij mogen komen. Ze moeten hun straf volledig uitzit ten, zei Kamerlid Eerdmans gis teren. Hij zal dat vandaag voorstellen in de Kamer. Nu mogen gede tineerden bij goed gedrag in de samenleving terugkeren, nadat ze tweederde van hun straf hebben uitgezeten. De LPF wil die vervroegde invrijheidstel ling afschaffen voor terroris ten. ANP (Advertentie) monze redactie buitenland JIMBARAN - De bomaan slagen van zaterdag op toe ristencentra op het Indonesi sche eiland Bali zijn vrijwel zeker het werk van zelf moordterroristen geweest. Bij de aanslagen kwamen Hogelijk 26 mensen om en aakten 127 mensen ge- vond. \vee bommen ontploften in ca- és en eethuisjes langs het Irand van Jimbaran aan de uidkust van het eiland, en een ndere bom ging af in een istauranl in de uitgaanswijk an Kuta Beach, niet ver daar indaan. De aanslagen vonden i avonds plaats, op een moment al de cafés en restaurants vol iten. Velen dachten meteen te ug aan de bomaanslagen van nd 2002 op Bali, die toen 202 ensen het leven kostten en de alinese toeristenindustrie ivaar troffen. Die aanslagen erden opgeëist door de aan Al aeda gelieerde verzetsbewe- ingJemaah Islamiah. De aan- agen van zaterdag zijn nog iet opgeëist, maar aangenomen ordt dat de daders ook nu mos- ifundamentalisten zijn. olgens ziekenhuizen zijn er 26 oden, maar volgens de politie .Van de doden zijn er 16 ge ratificeerd - twaalf Indone- êrs, drie Australiërs en een Ja- anner. Australiërs en Japan- ere vormen altijd de grootste toep toeristen op Bali. Er zijn een Nederlandse slachtoffers. Inderde gewonden zijn zeker Indonesiërs, twintig Austra- ërs, zeven Zuid-Koreanen, 'ie Japanners, een Fransman j een Duitser. ideomateriaal lgens de politiechef van Bali er bewijsmateriaal dat het ng om zelfmoordterroristen ede bommen op hun lichaam idden gebonden. Er zijn stuk- En gevonden van rugzakken e door de daders zouden zijn l dragen, alsook lichaamsdelen 1 e van hen zouden zijn ge- Eest. Van één van hen zou zelfs lafgerukt, maar verder intact ofd zijn gevonden. Ook is er leomateriaal dat is gemaakt door Saskia Gaster DEN HAAG - De voormalige Raad voor Transportveiligheid heeft in 2001 al gewaarschuwd dat treinen vaker door rood rij den op plaatsen waar het zoge noemde VPT-systcem werd inge voerd voor intensiever gebruik van baanvakken. Op dat mo ment moest dat systeem nog in Rotterdam, Utrecht en Amster dam worden ingevoerd. Dat blijkt uit een rapport van de Raad voor Transportveilig heid, dat de SP boven tafel heeft gekregen. Zowel de SP als de PvdA en het CDA willen ophel dering van minister Peijs (Ver keer) over dit rapport waar de Kamer diverse keren tevergeefs om gevraagd heeft. Zij vinden dat de Kamer hierdoor te wei nig aandacht heeft kunnen be steden aan de risico's. „Als we hadden geweten dat de raad waarschuwde voor het VPT-systeem, hadden we daar iets aan kunnen doen voordat het in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht ingevoerd werd", stelt SP-Tweede-Kamerlid Ger- lcens. Haar collega Dijksma van de PvdA is het daarmee eens. Volgens een woordvoerder van ProRail heeft een werkgroep met daarin ook de Nederlandse Spoorwegen en de inspectie naar aanleiding van het genoem de rapport na 2001 een pakket maatregelen opgesteld en inge voerd. Een daarvan was het wij zigen van de instellingen van het VPT-systeem. Dat treinen steeds vaker door rood rijden, was in 2001 bekend bij de Ka mer. Maar het werd gekoppeld aan het systeem voor automati sche remblokkering bij rood licht. Dat werkt niet, als treinen langzamer dan 40 kilometer rij den. In januari is na lang soebat ten besloten versneld een aange past remsysteem in te voeren op knelpunten. ANP door omstanders, waarop de dader van de aanslag in Kuta Beach te zien zou zijn op het mo ment dat hij het restaurant bin nenloopt. De Indonesische president Susi- lo Bambang Yudhoyono veroor deelde de aanslagen scherp. Hij vloog gisteren meteen naar Bali voor een bezoek aan de plaats des onheil s. In Jakarta werden alle veilig heidsdiensten in staat van opper ste paraatheid gebracht en pa trouilleerden tienduizenden poli tiemensen op straat. Jakarta was eerder doelwit van terreur aanslagen in 2003 en 2004. Wie achter de aanslagen zitten, is on duidelijk. Volgens veiligheids deskundigen zijn mogelijk Aza- hari bin Husin en Noordin Top, twee Maleisische toplieden van Jemaah Islamiah, erbij betrok ken. De leider van Jemaah Isla- miyah, Abu Bakr Bashir, zit een gevangenisstraf uit wegens be trokkenheid bij de aanslagen van 2002. Een woordvoerder van hem ontkende gisteren dat zijn organisatie iets met de nieu we aanslagen te maken heeft. De Nederlandse reisorganisa ties hebben geen verzoeken gekregen van mensen die eer der naar. huis willen terugke ren. Er zijn momenteel waar schijnlijk enkele duizenden Nederlanders aanwezig op Bali. GPD/RTR De Indonesische politie doet vlak na de aanslagen onderzoek in het getroffen restaurant in Kuta (bo ven). Het terras op het strand bij Jimbaran ligt er de dag na de zelfmoordaanslag nog altijd gehavend bij. foto's Supri en Bagus Othman/RTR Noor den. Feyenoord moet koppositie delen Feyenoord moet de koppositie in de eredivisie delen met AZ. Door drie goals van Robin Nelisse werden de Rotter dammers door FC Utrecht met 3-1 verslagen. AZ won ter nauwernood van NEC (3-2). De PSV'er Koné was de held in de wedstrijd te gen Heerenveen. Hij tekende voor de hele pro- «a g"± ductie van PSV. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 en 26 Middel tegen traumatische ervaring Een bloeddruk- en hartslagverlagende pil die wordt ge bruikt door hartpatiënten blijkt ook te werken voor men sen met een traumatische ervaring. De pil vervaagt de nare herinnering en maakt de gebrui ker ervan laconiek en ontspannen. Dat blijkt uit promotieonderzoek van psychologe Anda van Stegeren. Zeeuwen leerden Friezen kaatsen Veerbootstaking Corsica voorbij Een groot deel van de vijftienduizend op Corsi ca gestrande vakantie gangers kon gisteren weer terug naar het Franse vasteland. Boze toeristen verzamelden zich aan de kades en pro beerden de fel begeerde plaat- sen te krijgen. mses

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1