ettini danst iedereen aan gort PZC PZC Einde van een glorieuze lijdensweg Groenendaal op zoek naar eerherstel Lornah Kiplagat dolbij met zilver Montgomerie wint, Lafeber beste op slotdag 17 taliaan superieur in Kampioenschap van Zürich Van Lottum taakt rentree Dick van Dijk grijpt in Perth wereldtitel darts maandag 3 oktober 2005 Lpnn?e sportredactie ST. ANDREWS - Golfer Maar ten Lafeber mocht er prat op gaan de beste te zijn geweest op 1 dc slotdag, maar de jackpot was voor Colin Montgomerie. De 'Schotse veertiger haalde 662.415 euro binnen van de vier j miljoen door de winst in het vijf- jde Dunhill Links Championship laar zich toe te trekken. [et een birdie op de laatste hole ging Montgomerie de huilende Engelsman Kenneth Ferrie voor- bij. Lafeber keek van een afstandje toe. De enige Nederlander in de finale had op de laatste dag met 68 slagen de beste score ingele verd, drie slagen beter dan de luid bejubelde eindwinnaar. Toch was hij 'maar' dertiende geworden en verdiende hij 'slechts' 60.000 euro. „Ik ben enorm gefrustreerd", zei hij, „van tee tot green sloeg ik de bal precies waar ik wilde, maar bij het putten had ik totaal geen mazzel. Wel vijf putts zijn over de rand van de hole gerold en niet gevallen. Ik had hier in de topdrie kunnen eindigen." Indien Lafeber dat was gelukt, had hij als toptwintig-speler van de Europese ranglijst vol gend weekend in San Francisco het World Golf Championship kunnen spelen. „Ik deed niets verkeerd op de greens, ik moet maar geduld hebben tot het wel gaat lukken." Geduld moest ook Colin Montgo merie hebben. De Schotse zwaargewicht won in de jaren negentig zeven keer achter el kaar de Europese x-anglijst met een stuk of 35 toernooizeges. Verzadiging in golf en turbulen ties in het privé-leven wierpen hem ver terug. Begin dit jaar stond hij 82e op de wereldrang lijst. Zijn laatste zege dateerde van de lente 2004, een zwak be zet Masters van Singapore. Montgomerie was favoriet voor dit Links Championship. Hij speelde de tweede dag briljant en de derde ronde zwak. De 27-jarige Kenneth Ferrie kon vijf slagen op hem en de rest van het veld uitlopen. Ferrie kon de druk als klassementslei der niet aan. Met een ronde in 77 slagen wierp hij de triomf in de schoot van Montgomerie. ANP ;r ee' n0iLnr Edward Swier leljoEN HAAG - Je ziet het nog .Laarzelden. In het huidige pelo- jijjjn draait alles om tactische pondsten. Geregisseerd vanuit jde ploegleidersauto en gecom municeerd via de zogeheten oor- jJpes ontspint zich een gevecht velen lamlegt. Maar soms, leel soms, zijn er nog coureurs overal lak aan hebben. Die sterk zijn dat er geen enkele jïoegleidcr van de concurrentie ook maar een tegenzet kan be denken. Paolo Bettini flikte het djistcren. het Kampioenschap van jiirich trotseerde de 31-jarige liaan van Quick Step solo de zware herfstbuien én de tot neefietsers gedegradeerde oppo- lenlen. week eerder greep de kleine caan er nog naast, mede om- hij niet op zijn landgenoten 'k on bouwen. Op het WK in Ma- Irid had Italië alle kaarten op printer Alessandro Petacchi ge- et. Toen die meldde zich niet pperbest te voelen, dienden de tzzuri hun strijdplan te veran- en trachtte Bettini nog te Éten wat er te redden viel. en vluchtpoging met Vino- oerov en Boogerd haalde de ndstreep niet, Boonen pakte letitel die zijn Italiaanse ploeg- iaat van Quick Step maar wat [raag had veroverd. Zeker om- lal hij zulke goede benen had. pweek later in de Züri Metz- zoals het Kampioenschap van Zürich zich de laatste jaren had Bettini nog niets EGEN - Het missen van het fdtocrnooi was een kleine te- paller, maar John van Lot- iffl was vooral blij dat hij na nden afwezigheid zijn ren tte kon maken. In de kwalifica- n het Challengertoernooi li het Belgische Bergen speelde lij zijn eerste wedstrijden sinds ijnslepende, rugblessure. a zijn derde partij verloor hij set twee keer 6-2 van de Duit- irfetzschner. „Ik heb van alle dstrijden genoten, zelfs van ^verlies", keek Van Lottum inig, „Het was bijzonder om f! allemaal weer te kunnen iranaken. Natuurlijk moet het 5? beter, maar ik ben blij dat neer heb kunnen meedoen." tl Lottum heeft geen last i®van de rug. Hij merkte wel tt hij fysiek nog wat tekort j®L „Ik heb hier toch drie pot- s gespeeld. Dat was best Kaar, ook omdat er spanning i komt kijken. Ik moet weer a basis krijgen, die is er nu jgniet." Door het verlies van ija ranking op de wereldrang- ia moet Van Lottum helemaal M beginnen. ANP sportredactie Slationspark 28 Postbus 31 jWöOAAGOES pel: 0113-315640 Fax: 0113-315669 pniail: sport@pzc.nl |Jan Dagevos (chef) Fóts Bakker (coördinator zuid) poen de Vries pWdinator midden) My Boogert Nrdinator noord) MkeBoersma Mand van Vliet toryvan der Hooft jfntrale redactie Monspark 28 ffstbus 31 ^60 AA goes to I0113)315500 M (0113)315669 Pail; redactie@pzc.nl "ternet Nw.pzc.nl web@pzc.nl aan kracht ingeboet. En stak hij zijn ambities niet onder stoelen of banken. Eenieder mocht bij de start al van de gretige Itali aan, die in 2001 ook al eens won in Zürich en sindsdien elk jaar op het erepodium stond, verne men dat hij zichzelf als de te kloppen man beschouwde. Gisteren deed Bettini het alleen, zonder al te veel hulp van ande ren. Bettini had alle touwtjes in het dramatische weer stevig in handen. Waar anderen zich waxTn pro beerden te houden met dikke la gen kleding, trok Bettini naar mate de streep naderde steeds meer uit. Toen hij zich van lan ge broek en ovex-schoenen had ontdaan, wist de concuiTentie - onder aanvoering van Pi'oT- oux'-leider Danilo Di Luca - hoe laat het was. Bettini overbrugde in vliegende vaart, met ploegge noot Paolini in het wiel, de kloof naar de kopgroep. Daarin hadden drie andere Quick Step-renners (Vérbrugghe, Sin- kewitz en Moreni) al het pad geëffend. Eenmaal aan de kop was Bettini het zijns inziens la ge tempo al snel zat. Met nog ruim veertig kilometer voor de wielen demaiTeerde hij. Door dat zijn ketting in al het geweld van het tandwiel liep, moest Bet tini wel even van de fiets. Een maal weer in zijn wiel ontdek ten enkele dappex'e strijders dat Bettini echt onklopbaar was. Nog geen minuut duldde het Ita liaanse baasje gezelschap, waar na hij weer wegdanste en aan een riante voorsprong bouwde. Op drie minuten werd Frank Schleck uiteindelijk tweede, voor Bernucci. Di Luca werd vierde, genoeg voor de eindzege in de ProTour. GPD Het is weer begonnen. In Harderwijk vond zaterdag de openingsrit van het Nederlandse seizoen veldrijden plaats. foto Koen Suyk/ANP van onze sportredactie HARDERWIJK - Na een seizoen vol te genslag is Richard Groenendaal op zoek naar eerherstel. De routinier wil deze winter met het WK in eigen land laten zien dat hij nog altijd bij de top van het veldrijden behoort. De podiumplaats achter wereldkampi oen Sven Nys zaterdag bij de opening van het Nederlandse seizoen in Harder wijk gaf hem het benodigde verfrouwen. Groenendaal wordt niet graag herinnerd aan het vorige veldritseizoen. De nawee ën van een knieblessure en een val in de sloot in Pijnacker wax'en slechts een aan tal van de vele tegenvallers. „Als het weer zo'n seizoen gaat worden, stop ik er mee. Dat kan ik mentaal niet meer op brengen", gaf Groenendaal na zijn derde plek in Harderwijk aan. Aangezien de problemen met zijn knie de finitief voorbij lijken, heeft hij in de voor bereiding voor het eerst sinds lange tijd weer kunnen hardlopen. „Ik denk dat ik daar wel wat winst uit kan halen. Dat die pijn aan de knie eindelijk weg is, is ook fijn voor tussen de oren." Al merkt de 34-jarige inwoner van Sint Michielsge stel wel dat de jaren gaan tellen. Het kost hem meer moeite van een wedstrijd of training te herstellen. Plij heeft ook meer ritten nodig om eiïn te komen. De vele jaren ervaring ziet hij echter ook als voordeel. „Ik voelde me niet helemaal fit vandaag, maar heb hier toch wel een be- hoorlijke wedstx'ijd kunnen rijden. Dat komt toch door de inhoud en ervaring die ik inmiddels heb opgedaan." ANP door Ad Pertijs SCHEVENINGEN - Gert-Jan Theunisse zette gisteren op het strand van Scheveningen op nieuw een punt achter zijn wie- Iercarrière. „Dit keer is liet een dikke punt. Nu is het echt afge lopen." Dertiende werd hij in de Beach Challenge, ver achter win naar Bart Brentjens. 'Helemaal zijn nummer', vindt zijn immer bezorgde moeder. Ofwel: Theu- nisse is aan het einde gekomen van een glorieuze lijdensweg. Het lichaam is gesloopt, de geest is moe. Hoe afgetraind Gert-Jan Theunisse er op zijn 42e ook uitziet, het hoeft niet meer voor hem. „Fietsen zal ik mijn leven lang blijven doen. Maar bij het rijden van koersen komt zoveel meer kijken. De spanning, de stress, het reizen, slapen in hotels. Ik heb dat een beetje gehad. Ik ben er aan toe iedere avond thuis te komen." Emotioneel kon hij dan ook rxiet worden van zijn laatste meters over de boulevard van Scheven ingen. Hij veegde het strand- zand van zijn karaktistieke, scherpe, gebronsde hoofd en dat was het dan. Vader Tonny kon de tranen niet binnenhouden. „Gek, ik 'brul' anders nooit. Al leen toen ik aan zijn bed stond bij die dwarslaesie. Hier is het, denk ik, vanwege alle aandacht die hij nu nog krijgt. Plij heeft dat verdiend." Gert-Jan Theunisse, dat was de eigenzinnige wielrenner die zonder zadel op zijn fiets Alpe d'Huez omhoog frainde. De man dus die zich Spartaanse trai ningsmethodes oplegde. Theu nisse was als coureur geobse- Gert-Jan Theunisse: „Ik denk dat de mensen me nu zien als een hardwerkende man die op eerlijke wij ze grote koersen heeft gewonnen." foto Evert-Jan Daniels deerd door het klimwerk. Even fanatiek beet hij zich vast in zijn eigen dopingaffaire. Alles deed hij ervoor om aan te tonen dat zijn volgens de regels te ho ge testostei*on-waarde te wijten was aan een natuurlijk verstoor de hormoonhuishouding. In 1995 kwam een einde aan zijn wegcairière. Als teammana ger begeleidde hij Bart Brentjens vervolgens naar de we reldtop. Het noodlot sloeg kort daarop toe. Hij werd aangere den door een auto en belandde met een partiële dwarslaesie in de rolstoel. Tonny Theunisse: „Ik zal nooit vergeten dat hij twee maanden later enthousiast uitriep: kijk ik kan mijn teen be wegen. Nou, wij zagen niets. Maar hij wist het: als dat werkt, werkt alles er tussen ook. 'Ik kom uit de rolstoel!'." Dwarslaesie Aldus geschiedde. Theunisse beet zich vast in zijn nieuwe mis sie en keerde terug op de fiets. „Alleen daarom ben ik destijds in 2003 weer gaan koersen. Om iedei'een te laten zien wat er nog mogelijk is als je een gedeeltelij ke dwarslaesie hebt." Mountainbiken werd zijn nieu we passie. Marathons zijn ding. Een ding bleef: de valpartijen. „Ik heb laatst met een journalist gezocht naar een lichaamsdeel dat ik niét gebroken heb. Ik heb het niet kunnen vinden. Van een schedelbasisfractuur tot een ge broken teen, echt alles is aan de beurt geweest." Zijn moeder: „Toen hij pas begonnen was, zwaaide hij een keer vanaf de overkant van het kanaal naar zijn vader. Reed-ie zo het water in." Een half jaar geleden was het weer zo ver. Hij viel, brak zijn bekken en borstbeen en kon weer eens van voor af aan begin nen. Het was tevens het begin van het einde. „Sindsdien gaat het niet meer lekker. Alles is op te brengen zolang je mee kunt met de top. Dat is sinds april niet meer zo. En dus wist ik al een tijdje dat de tijd is gekomen om te stoppen." De Beach Challenge was een beetje een aparte afscheidswed- strijd. „Als iets me niet ligt, is dit het wel. Over een vlak strand rijden in de kou." Theu nisse is echter een aparte. En dus bereidde hij zich even se rieus als anders voor op de wed- sfrijd. „Ik wilde in ieder geval een afscheid in Nederland." Plij reed lange tijd gemakkelijk mee in de kopgroep. Toen er ge lopen moest worden, haakte Theunisse af. „Ik kan nog steeds niet goed lopen." Een gevolg van het feit dat hij nooit voor de volle honderd procent zal gene zen. Hij zit nu op 87 procent, het maximum. Niet dat hij daar mee zit. „Ik besef zelf ook hoe ongelooflijk dat het is dat ik uit de rolstoel geraakt ben." Terugkijkend ziet Theunisse dat het 'af is. „Het was mijn grote droom om ooit de beste klimmer van de wereld te zijn. Daar heb ik alles voor gedaan. De klasse menten en wedstrijden vond ik minder belangrijk. Op een gege ven moment was ik de beste klimmer. Daarmee vind ik dat mijn carrière geslaagd is." Theu nisse meent ook dat hij (middels de nodige goed gefundeerde rap porten) het dopingstempel van zich af heeft weten te poetsen. „Ik denk dat de mensen me nu zien als een hard werkende man die op eerlijke wijze grote koer sen heeft gewonnen." GPD Zanotti wint Circuit Franco-Beige DOORNIK - De Italiaanse wielrenner Marco Zanotti heeft gisteren de etappekoei's Cfrcuit Franco-Beige ge wonnen. Zanotti won na 155 kilometer van Bergen naar Doornik de spx'int van een sterk uitgedund peloton voor de Belgen Weylandt en Zanini, die volgend jaar voor Li- quigas rijdt. Zanotti pakte voldoende bonificatiesecon den om de Fransman Sebastien Hinault van de eindzege af te houden. Hinault was zaterdag leider geworden na een rit die gewonnen werd door de Deen Frank Iioj. ANP Anand verrassend onderuit op WK SAN LUIS - Bloeddorst blijkt troef op het wereldkampi oenschap schaken in het Ax'gentijnse San Luis. Voor de tweede achtereenvolgende ronde was er geen enkele x'emi- se. Plet voornaamste slachtoffer van die agressie in de vierde ronde was Viswanathan Anand, een van de favorie tenHij verloor van titelverdediger Roestam Kasimdz- janov. Anand zakte daardoor terug naar de derde plek in het klassement. De Indiër wei'd voorbijgestreefd door de Rus Peter Svidler. die zijn landgenoot Mox'ozevitsj met zwart verschalkte. Veselin Topalov blijft onbetwist de leider van het klasse ment. De Bulgaar boekte al zijn derde over-winning. Hij bezorgde de Engelsman Michael Adams diens tweede ne derlaag in twee dagen, een unicum. ANP Rossi dit jaar al tien keer de beste DOHA - Wex-eldkampioen Valentino Rossi heeft zaterdag zijn tiende GP-zege van dit seizoen geboekt. De Italiaan se wegracer, die vorige week in Sepang voor de zevende keer in zijn loopbaan de wereldtitel veroverde, won de Grote Prijs van Qatar in de koningsklasse MotoGP. Rossi jaagt op het x-ecord van de Australiër Mick Doohan, die in 1997 twaalf keer op de hoogste trede van het podium stond in een GP. De 26-jarige Yamaha-xijder heeft nog drie wedstrijden om dat recox-d te verbeteren. ANP EK indoor mogelijk in Nederland AMSTERDAM - De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) laat een haalbaarheidsonderzoek uitvoeren naar de organisatie van de Europese titelstrijd indoor in 2011. Dit heeft de KNAU zatex-dag in Amsterdam bekend gemaakt. Het onderzoek moet in september 2006 zijn afge rond. Wil de KNAU proberen het evenement binnen te ha len, dan zal de bond zich in het najaar van 2006 officieel moeten melden bij de Eux-opese Atletiekfederatie (EAA). In de plannen van de KNAU zou het EK indoor in 2011 in de nieuwe indooraccommodatie van Apeldoox-n moeten plaatsvinden. De bouw van die accommodatie is nog niet begonnen. De KNAU gaat ervan uit dat dat volgend jaar het geval zal zijn. ANP Nesselande en Longa'59 succesvol LICPITENVOORDE - De volleyballers van Ortec.Nesse- lande en de volleybalsters van Longa'59 hebben hun eer ste prijs van het seizoen binnen. Het team van coach Peter Blangé versloeg gisteren in Lichtenvoox'de in de stx-ijd om de Supercup Omniworld in vier sets: 25-14 23-25 25-14 25-19. De vrouwen van Longa'59 wax-en met 3-0 (25-17 25-19 26-24) te sterk voor AMVJ. ANP alle pijlen had gericht op dit we reldkampioenschap halve mai-a- thon. Ze liet in augustus het 'ge wone' WK, met een 10.000 me ter en een hele marathon, aan zich voorbij gaan. „Ik wilde hier per se goud halen. En ik denk dat deelname aan het WK van Helsinki een fout besluit zou zijn geweest", aldus de eigenge reide atlete uit het Noord-Hol landse Groet. door Wilko Voordouw DEN HAAG - Goud was haar doel, maar na de 21,1 kilometer van het WK halve marathon, za terdag in het Canadese Edmon ton, moest Lornah Kiplagat zich tevreden stellen met een zilve ren medaille. „Toch ben ik dol gelukkig, want dit is mijn eerste medaille op een groot toernooi", verklaarde de Noord-Hollandse van Keniaanse afkomst. Het goud ging naar de Roemeense Constantina Dita-Tomescu, het brons werd een prooi van de Ke niaanse Susan Chepkemei. De omstandigheden waren be roerd. Eerder deze week was het in Edmonton nog prima weer, zaterdag sloeg het totaal om. „Lornah had veel last van de re gen. Ze moest zich na een paar kilometer zelfs even uit de kop groep laten zakken. Ze zat con stant vlak tegen kramp aan", al dus de echtgenoot en manager van Kiplagat, Pieter Langer- hoi'st. Al na een kilometer of zeven dreigde het dus helemaal fout te gaan voor Kiplagat, die dit jaar Te snel De race werd van het begin tot het eind aangevoerd door Con stantina Dita. De 35-jarige Roe meense had in Helsinki al het brons veroverd op de marathon. „Ze was vandaag voor iedereen te sterk", aldus Langex'horst. De Roemeense sleurde op kop en maakte de race hax-d, waardoor een groot deel van de concur rentes, onder wie de Ethiopi sche Tulu, al snel moest afha ken. Uiteindelijk hield Dita met een eindtijd van 1.09,17 uur ruim een minuut over op Kip lagat, die in de eindsprint voor het eerst haar voormalige land genote Chepkemei versloeg. GPD DEN HAAG - Dick van Dijk heeft in Perth de officiële we reldtitel darts veroverd. De 35-jarige darter uit Nijmegen versloeg in de finale Per Laur- sen uit Denemarken met overtui gende cijfers: 4-1. Van Dijk volgt drievoudig we reldkampioen Raymond van Barneveld op. De Hagenaar slaagde er met in zijn titel met succes te verdedigen. Hij ver loor in de achtste finale kans loos van de Engelsman Mervyn King. De zege van Van Dijk kwam als een grote vex-rassing. Nog nooit schi'eef hij een voor aanstaand toernooi op zijn naam. Succes Het Nederlands dartsteam gros sierde in eremetaal. Voor het eerst in de historie van het WK, dat voor de vijftiende maal werd gehouden, veroverde Ne derland de overalltitel. Het kop- peltoernooi werd gewonnen door Raymond van Barneveld en Vincent van der Voort, Ook bij de jeugd was er veel Neder lands succes. Alle acht titels werden veroverd. Bij de jongens werd Johnny Nijs wereldkampi oen, Carla Molema deed dat bij de meisjes. Nederland vaardigt een recor daantal van zes darters af naar het prestigieuze Lakeside-toer- nooi, dat traditioneel op de eer ste zaterdag van het nieuwe jaar van start gaat/Titelhouder Ray mond van Barneveld, Co Stompé, Niels de Ruiter, Vin cent van der Vooi't, Albertino Es sex's en Mareno Michels doen in Frimley Green een gooi naar de officieuze wereldtitel van de Britse Darts Bond. De kersverse wereldkampioen Dick van Dijk kwam op de wereldranglijst één puntje tekort. Hij moet zich nu via de kwalificaties, later deze maand in het Engelse Bridling ton, zien te plaatsen. Ook Hans Blijs strandde op één puntje. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17