pzc Minder hinder bij bouw viaduct Boulodrome mooiste van het land Stiekem hoop je op een albatros Goed beheerplan voorkomt verbod op vangst paling Aazet Vogels tellen op de Zeedijk fegaf sluitingen in de Poel duren korter, fietsers krijgen alternatieve route pintje voor oese koster ES - Voor zijn inzet voor de is koster J. Flipse van de reformeerde Kerk vrijge- aktin Goes zaterdag konink- onderscheiden. a-burgemeester C. Linssen - hoorde dat er een receptie i ik had dorst" - speldde het oranje lintje op tij seen feestelijke bijeenkomst iet kerkgebouw De Hoek in, Daar nam de 65-jarige ter na veertig jaar afscheid. v'pse, woonachtig in 's-Heer nliikskinderen, kreeg veel oegezwaaid. klinkt mischien als een cli- raaar vrijwilligers zijn het lent van de samenleving. ir' lar zouden we zijn zonder nsen die zich belangeloos harten ziel inzetten", zei agenda ifmACTIVITEITEN jGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, uur: Tafeltennis voor B ptas; UOEKERKE - Sportcentrum Cou- 9,15-10.15 en 10.15 - 11.15 uur: tfivoor ouderen; DDELBURG - Markt, 11.00 - 17.00 :fölen-en verzamelmarkt; B Bibliotheek, 20.00 uur: Boed en Christendom, lezing pater ai Witkam; 20.00 - 21.30 uur: work- iMen-booszijn-ruzie; SSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha- 110.45 uur 55+ yoga; «li Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: «Hessen voor beginners en tus- ÜIÖ-21,00 uur voor gevorderden; 3 - 19.00 uur: Kung Fu jongeren en volwassenen; sng Majoraat, 14.00 uur: Mode- »Shop 54; HIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl ,.M; - Tel. 0113-330133 «orgklachten: (0-0231231 baandag t/m vrijdag ge wilde de openingstijden; tardags tot 12.00 uur i iOACTIE «HEREN kenruststraat 18 «bus 8070 EB MIDDELBURG *0118-493000 =0118-493009 Wil: redwalch@pzc.nl ÏJ"ts Sep (chef) idhBerkelder ^Ramakers km van den Broek ^aOsman '%van den Hurk feide Vries (sport) "«ALE REDACTIE knspark 28 &US31 AA GOES 1)13)315500 *(0113)315669 «iernet p-Ptc.nl *1: web@pzc.nl De telpost Westkapelle aan het werk. door Nadia Berkelder WESTKAPELLE - Opwinding op de Zeedijk. Er komt een Noordse pijlstorm vogel voorbij. De telescopen draaien langzaam langs de horizon. Een groep vrijwilligers volgt in Westkapelle de vo geltrek. Elke passant wordt genoteerd. Zaterdag werden in heel Europa vogels geteld. „Zijn jullie aan het filmen?" Het groep je vogelaars wekt nieuwsgierigheid. Vijf mannen zitten op een rij, ze turen - door kijkers. Ze zitten beschut, op een vlonder achter het dijkpaviljoen, met breed uitzicht over de Noordzee. Tho mas Luiten zit hier vaak. „Als ik even vrij heb, kom ik hier naartoe. De trek wordt bijna dagelijks geteld." Met het blote oog is niet te zien waar de mannen naar kijken. Met hun telescoop kunnen ze op tien kilometer een Noordse pijlstormvogel van een grauwe onderscheiden. Moeilijk is het niet om de vogels te ontdekken, zegt Luiten. „Je neemt de horizon boven in beeld en al les wat laag boven zee vliegt, pik je op." Zeevogels vliegen laag boven het water. Ze keilen, in vogelaartaal. „Ze dalen door de golf en maken een boog door de lucht. Daar kunnen ze enorme afstan den mee afleggen." „Een grauwe pijl stormvogel", signa leert Pieter Beeke. „Boven de horizon, met een zwart-gele staart. Daar ergens links van die zeilboot." Zijn collega's zoeken. „Twee stuks, ze keilen nu." De vogels worden bijgeschreven in het boekje. „Pijlstormvogels zijn typische zeevogels", zegt Luiten. „Alleen met harde westenwind, zoals nu, worden ze naar de kust geblazen. Dit is een goede gelegenheid om ze te zien." De grauwe pijlstormvogel broedt in Zuid-Amerika en brengt de zomer door in het noorden van de Atlantische oceaan. De weg naar het zuiden gaat normaal gesproken via de westkust van Groot-Brittannië, de weg terug via de kust van Noord-Amerika. Een rondje oceaan. „Bijna alle zeevogels die we hier zien zijn Brits", weet Luiten. „Ze worden de Noordzee opgeblazen." Schreeuwarend Trekvogels weten instinctief hoe ze moe ten vliegen. Toch raken ze wel eens de weg kwijt. Pas nog zat er ineens een schreeuwarend bij Oostkapelle. Een jon kie, dit jaar geboren, afkomstig uit Oost-Europa. Het was pas de derde keer dat een schreeuwarend in Neder land werd gezien. Binnen de kortste ke ren was zijn landingsplaats bestormd door vogelliefhebbers. Na een dag was hij weg. „Die zit al lang en breed in Afri ka." Een groepje mannen loopt de dijk op, ze klappen hun statief uit en ritsen de be- schermhoes van hun kijkers. Vogelaars uit Uden. „Bij ons regende het, dus we zijn maar even naar de kust gereden." Ze informeren naar de vorkstaart- foto Ruben Oreel meeuw die al twee weken op een akker zit, even buiten Westkapelle. Die zit er nog steeds, zegt Luiten. Misschien wel leuk om straks even te kijken, vinden de Brabanders. Een vorkstaartmeeuw zie je niet elke dag. Luiten kijkt al elf jaar vogels. Toen hij begon, was hij een jongetje van zeven. „Het is fascinerend om te zien. Er zijn dagen dat je vijfduizend visdieven hebt, van die machtige groepenStiekem hoop je natuurlijk op iets zeldzaams, een grote pijlstormvogel, of iets van een albatros ofzo. Die is nog nooit in Neder land gezien." Westkapelle is de ideale plaats voor het volgen van de vogeltrek in het najaar. „Als je naar de kaart van Nederland kijkt, is Westkapelle het meest westelij ke puntje. Er zijn meer zeetelposten in Nederland, maar wij zijn de beste." Vandaag passeren een paar bijzondere trekkers, een kleinste jager en een mid delste jager die gedeeltelijk albino was. „Een, uurtje geleden nog kwam er een rosse franjepoot voorbij", zegt Luiten enthousiast. „Dat is een hele leuke soort, een soort stern." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is de droom van elke jeu de boules vereniging: hartje winter spe len in een eigen hal. Zaterdag werd in Middelburg de eerste jeu de boules-hal in Zeeland ge opend. „In Nederland zijn er een stuk of zeven verenigingen met een hal", zegt voorzitter Theo Nïlles- sen. „Maar dit is de mooiste." De hal aan de Koudekerkseweg is niet zomaar een loods, maar een high-tech gebouw van alumi nium en glas. Binnen zijn er ne gentien banen. De vereniging vond een eenvou dige boerenschuur eigenlijk wel mooi genoeg, maar daar stak de welstandscommissie een stokje voor. Nillessen: „Onze droom was weg voordat er iets in de grond zat." Er moest een nieuw ontwerp ko men dat tienduizenden euro's duurder was. De gemeente be sloot financieel bij te springen. De jeu de boulers overwinter den tot nu toe in maneges. En dat ging best. „Maar daar ston den we tussen de paardenuit- werpselen te boulen. Sommige leden hadden daar echt genoeg van." Bovendien speelt het rulle zand van een manege anders dan de strak aangestampte banen die er nu liggen. De ballen rollen er net als op de buitenbanen. Club Jeu de Boules heeft 190 le den. Met de nieuwe hal hoopt de vereniging belangrijke wedstrij den binnen te slepen, het Neder lands kampioenschap bijvoor beeld. De hal, die boulodrome is gedoopt, is overigen nog niet he lemaal klaar. De verwarming is nog niet geïnstalleerd. Nilles sen: „We zien het een winter aan. Als het nodig is, schaffen we kachels aan, maar om die te kunnen betalen, zullen we eerst nog een tijdje door moeten spa ren." foto Ruben Oreel maandag 3 oktober 2005 Goese bromfietster gewond GOES - Een zeventienjarige bromfietster uit Goes is vrij dagmiddag rond half vier gewondgeraakt bij een val op de Fruitlaan in haar woonplaats. Ze liep letsel aan haar been op. Onduidelijk is of het meisje is aangereden door een auto of zelf ten val is gekomen. Daarom zoekt de poli tie getuigen van het ongeval. Meer kijken naar Vlaanderen SAS VAN GENT - Jonge managers in Zeeuws-Vlaande- ren moeten zich meer richten op het Vlaamse achterland. Daar ligt de toekomst. Dat zegt M. van 't Westeinde, be stuurslid van de BZW, de Brabants Zeeuwse Werkgevers- vereniging.Van 't Westeinde was zaterdag gastspreker tij dens het lustrum-evenement van Jong Management Zeeuws-Vlaanderen. Het netwerk van zelfstandigen tot veertig jaar viert dit jaar zijn tienjarig bestaan. Van 't Westeinde, algemeen directeur van Outokumpu Stainless BV, behoorde tot de eerste lichting en was een van de eerste voorzitters van Jong Management Zeeuws-Vlaanderen. Hij is nu bestuurslid van de BZW. „De jonge managers in Zeeuws- Vlaanderen doen het in één woord super. Ze tonen initiatief en onderzoeken de markt. Het zou desondanks goed zijn als ze zich meer zou den richten op de Vlaamse markt, daar kunnen ze veel profijt van hebben." Van 't Westeinde constateert tot zijn genoegen dat de kloof tussen Jong Management (met ook een afdeling in midden-Zeeland) en de BZW steeds klei ner wordt. „De link is bijzonder sterk. Zonder Jong Mana gement geen BZW. De banden tussen de jonge onderne mers onderling is ook erg hecht. Jong Management biedt een ideaal podium voor ondernemers om hun netwerk uit te breiden." Jong Management Zeeuws- Vlaanderen telt dertig ondernemers, directeuren en managers uit allerlei bedrijfstakken in de regio. Inbraak in auto RILLAND - Tussen vrijdagavond half zeven en de vrij dagnacht kwart voor drie is er ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan de Valckenisseweg in Rilland. Uit de auto is een radio cd-speler met onbekende waarde weg genomen. De auto is opengebroken; het totale schadebedrag is onbe kend. Lintje voor koster GOES - Voor zijn inzet voor de kerk is koster J. Flipse van de Gereformeerde Kerk vrijgemaakt in Goes zater dag koninklijk onderscheiden. Loco-burgemeester C. Linssen speldde Flipse het oranje lintje op tijdens een feestelijke bijeenkomst in het kerkgebouw De Hoeksteen. Daar nam de 65-jarige koster na veertig jaar afscheid. Flipse, woonachtig in 's-Heer Hendrikskinderen, kreeg veel lof toegezwaaid. „Het klinkt mischien als een cliché, maar vrijwilligers zijn het cement van cle samenleving. Waar zouden we zijn zonder mensen die zich belangeloos met hart en ziel inzetten", zei Linssen. Flipse is sinds 1965 koster van De Hoeksteen en de laatste jaren ook van de Westerkerk, die door de PKN-kerk is afgestoten, te koop staat en zolang wordt gebruikt door de sterk groeiende Gereformeerde Kerk vrijgemaakt. Als ouder ling werd hij ook enkele malen afgevaardigd in de classis Zeeland en de Particulier Synode van het zuiden. door Piet Kleemans missaris Borg zich genoodzaakt in te grijpen. Hetgeen dan waar- ZIERIKZEE - De beroepsvis- schijnlijk medio 2007 zal gaan sers zijn niet langer bang voor gebeuren, een vangstverbod op paling. Ze Voor Nederland hoeft het in ie- gaan ervan uit dat een goed be- der geval volgens de beroeps- heerplan een dergelijke drasti- vissers niet zover te komen, sche maatregel kan voorkomen. „Voor Nederland lijkt de vrees Dat zeggen de beroepsvissers voor een door Brussel opgelegd naar aanleiding van uitgelekte vangstverbod ongegrond omdat plannen van Eurocommissaris momenteeel de laatste hand J. Borg van Visserij. wordt gelegd aan een Neder lands beheerplan voor de De eerste berichten omtrent de paling", aldus een schriftelijke plannen van Borg deden bij de reactie van de landelijke Combi vissers de schrik om het hart natie van Beroepsvissers op de slaan. Een vangstverbod leek on- plannen van Borg en de daar- afwendbaar en dat zou, zo werd over ontstane commotie, vanuit visserij kringen gerea- Voorzitter J. Geleijnse van de geerd, desastreus uitpakken onder genoemde Combinatie res- voordeberoepsvisserij. sorterende Vereniging van Be- Nadere bestudering van de plan- roepsvissers Zuid-West Neder- nen heeft geleerd dat een derge- land deelt het optimisme van de lijk vangstverbod alleen in het landelijke beroepsvissersvereni- verschiet ligt voor Europese lid- ging. staten die niet zelf een natio- Geleijnse heeft er alle vertrou- naal beheerplan voor de paling wen in dat het beheerplan - willen opstellen. Blijft zo'n be- waar momenteel door het Neder- heerplan uit dan ziet Eurocom- lands Aalcomité aan gewerkt wordt - de goedkeuring van Brussel zal krijgen waarmee een FluivfklanH vangstverbod voor Nederland af- gewend kan worden. ..We doen meenomen, met er a^es aan om ^rede con~ sensus over dit plan te krijgen Europese vlag en ik denk dat dat ook gaat luk ken. Ik zal niet zeggen dat de vis- ZIERIKZEE - Het is de kroon serij geen veer hoeft te laten, op het jumelage-werk; de slag- maar door een goed beheerplan room op de taart. Schou- kunnen we in ieder geval zelf be- wen-Duiveland is apetrots op palen welke veer. de toekenning door de Raad van Momenteel wordt zoals reeds Europa aan de gemeente van de aangestipt door het Aalcomité - Europese vlag. Zaterdag werd waarin een groot aantal visse- het begeerde dundoek feestelijk rij- en natuurorganisaties met el- gepresenteerd. kaar samenwerken - gewerkt aan een Nederlands beheerplan De gemeente Schouwen-Duive- voor de paling. Geleijnse ver- land had zaterdag alles uit de wacht dat dat plan er in ieder ge kast gehaald om de viering van val nog dit jaar komt. Geleijnse het vijftigjarig jubileum van de gaat daarbij uit van een goede stedenband met Hatfield en afloop: „We moeten met een Saint Hilaire - en de uitreiking goed verhaal komen en dat gaan van de Europese vlag - luister- we ook doen." rijk te maken, Er is dan ook alle reden voor, volgens loco-burge meester A. Croné. De vlag wordt beschouwd als ue viag worcu oescnouwa ais i i een hoge onderscheiding, toege- DIJ PIGClGr inZIGn kend vanwege de bijdrage van de gemeente Schouwen-Duive- Op donderdag 29 september is een ont land aan de Europese eenheids- moetingsdag in het wijkcentrum Dau- Pedachte Croné- We ziin echt wendaele aangekondigd. Verzuimd is gectacme. L.ione. „wc zijn eent te verme|den dat de initiatiefnemer heel trots op die Europese vlag. voor die dag de Vereniging kinderen uit Hij is symbolisch voor onze de Japanse bezetter en de Bersiap vriendschapsbanden met andere Steden. voor Molukkers. en p^Frank Balkenende JEER ARENDSKERKE - en autoverkeer onder - ""udt minder hinder van de ver- '8 ,uwjng van het spoorviaduct rn 's-Heer Arendskerke dan voorzien. Wegen in de Poel irden slechts drie in plaats n zes maanden afgesloten. M fietsers wordt bij het via- c( een weggetje doorgetrok- d naar bedrijventerrein Einde- ge- iterschap Zeeuwse Eilanden provincie volgen het idee van Goese GroenLinks-raadslid van Oosten, laat gedeputeer- A. Poppelaars weten. Van Jij isten opperde in april al een al- U natieve fietsroute te maken het viaduct. Zo hoeven fiet— ide scholieren uit onder meer leer Arendskerke, Heinkens- et A en Lewedorp niet via de ■lom te rijden. Dat is name- igeen ideale route. Ze trap- - meer kilometers op wegen (dervrijliggende fietspaden. j noorden van het viaduct leen doodlopend paadje. Het is vrij simpel om dat met beton platen door te trekken naar be drijventerrein Eindewege. Zo kunnen fietsers zonder omweg naar en van school, al moeten ze wel een onbewaakte spoorweg overgang oversteken. Om te voorkomen dat auto's massaal door de Poel sluipen als straks tijdens de vervanging van het viaduct op de N254 maar één rijstrook beschikbaar is, heeft het waterschap wegafslui- tingen aangekondigd in het ge bied tussen Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke en Goes. Die afsluitingen zouden aanvan kelijk gelden voor zes maanden, maar omdat de aannemer inmid dels kans ziet het werk aan het viaduct sneller uit te voeren, kan die periode worden bekort tot drie maanden. Overigens kunnen bewoners die aantoon baar van de af te sluiten wegen gebruik moeten maken, onthef fing krijgen van het waterschap. Die ontheffingen zijn inmiddels verleend. Volgens gezworene A. van der Hoef is er ruimhartig omgesprongen met het aantal verleende ontheffingen. „We hebben dan ook geen enkel be zwaar binnengekregen." De Poel wordt na de ver nieuwing van het spoorviaduct weer toegankelijk voor auto verkeer, al studeert het water schap momenteel wel op zachte maatregelen om het sluipver- keer in te dammen. „Er loopt een onderzoek naar de herinrich ting van polderwegen. Het is de bedoeling ze zo in te richten dat ze een natuurlijke verkeersrem mer worden. Dat kun je bijvoor beeld doen met wegversmallin gen en uitwijkstroken. De Poel is nu voor ons een mooie proef tuin." Overigens erkent Van der Hoef dat het niet eenvoudig is om ver keer tussen Goes en Heinkens zand over de juiste weg te lei den. De provincie gaat binnen kort op verzoek van de Actie groep Knip N254 Nu en de ge meente Goes maatregelen tref fen op de N254 om sluipverkeer te ontmoedigen. Dat kan ertoe leiden dat automobilisten via de Poel hun weg zoeken. De vernieuwing van het spoor viaduct zal dit jaar nog niet tot zware verkeershinder leiden. Het werk is al wel begonnen. Plet betreft het maken van grondlichamen voor het te ver breden viaduct. De aarde krijgt een paar maanden de tijd om in te klinken. In die periode is er nog geen of weinig oponthoud voor wegverkeer. De hinder begint pas in februari 2006, als het viaduct wordt ver vangen. Dan is enkele maanden- slechts één rijbaan beschikbaar. In juni moet het karwei zijn ge klaard. Provincie en waterschap houden maandag 10 oktober vanaf 20 uur een informatiebij eenkomst in het Heer Hendrik- huis in 's-Heer Hendrikskinder en. ylNTERSPOHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11