Ruïne boerderij wordt opgegraven MC PZC 13 Uitbreiding Technopark in Schoondijke niet in gevaar lEscada A Servicepunt is zaklamp in woud van aanbieders Noordstraat tevreden over nieuwe stijl Groede Podium wacht op ontheffing florawet Pakket maatregelen voor veiliger Hulst komt eraan /^AZET zaterdag 1 oktober 2005 nnr Raymond de Frel 5LUIS - De gemeente Sluis laat le resten van een Middeleeuwse Soerderij in de Einsteinstraat in Jfchoondijke opgraven. Een -«eerderheid van de gemeente raad ging daarmee akkoord, zo- Dpplusdag in "Wis leidt Jtat discussie 5LUIS - In Sluis bestaat ver deeldheid over het nut van de die gisteren in de werd gehouden. Secretaris A. Oosterling van de stadsraad ran Sluis vindt de opplusdag in jijn kern een nuttige aangelegen heid, Volgens hem heeft de dag jen sociaal aspect. „De bewo ners zien dat de gemeente aller- )ei zaken oppakt voor de bevol- ring en dat vind ik een goede njerder gaf voorzitter W. Behr een dergelijke karweitjes- lag overbodig te vinden en weg- igooid geld. Hij noemde het be- jhamend voor de medewerkers [an de dienst gemeentewerken, 'ethouder R. Leentfaar wou de jusjesdag in Sluis niet afbla- Hij overweegt wel om de op- idag de volgende keer in een idere plaats te houden. In an- Jere dorpen die al aan de beurt rijn geweest, is volgens hem de ihoefte er wel. is zo'n opplusdag worden nspeine ergernissen zoals loslig- ;nde stoeptegels en defecte lan- jarnpalen opgelost. Veel animo jm mee te helpen was er giste- ■en vanuit de Sluise bevolking liet. 's Morgens was W. Bakker de stadsraad actief en 's kwam Oosterling een r |ijkje nemen. ai):?. Calus, werkzaam bij gemeen tewerken in Sluis: „De dag in rijn huidige vorm is te kort. We "jouden na die vrijdag er nog en kele dagen aan moeten plakken. 'Een week voor mijn part. Dan kun je echt wat doen. Dat is pas echt opplussen. In deze vorm edjioeft het voor mij niet." Advertentie Antoneete Gunex Christ Max Mara St. Emile I Alexander Strenesse Citizens of humanity I Wolford Bogner Van Laack Armani Jeans Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel lévan Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 ,Fax: (0114)372771 P-mail: redhulst@pzc.nl ■Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 pil: redactie@pzc.nl 'nternet Wvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dat de uitbreiding van het Tech nopark Zeeland niet wordt ge dwarsboomd. Archeologen troffen sporen van bewoning uit de veertiende tot begin zestiende eeuw aan. Aan de hand van gevonden aarde werk, botfragmenten en funde- ringsresten van een stenen ge bouw concluderen de onderzoe kers dat het gaat om de resten van een boerenbedrijf met om walling en gracht. De locatie scoort hoog op zeldzaamheid en informatiewaarde. Om het be drijventerrein in Schoondijke toch te kunnen uitbreiden, moe ten de resten van de boerderij worden opgegraven. Dat gaat gepaard met een be drag van 91.000 euro, dat door de gemeenteraad beschikbaar moest worden gesteld. En dat ging niet zonder morren. PvdA-raadslid R. Evers voelde zich voor het blok gezet. „Ik heb het gevoel dat het college van burgemeester en wethouders in formatie heeft achtergehouden. Eerst wil ik weten of het wel reëel is dat de beoogde grond wordt verkocht. Daarom wil ik dit voorstel aanhouden", zei hij. Ook H. Meijer van Nieuw West worstelde met die vraag. „Er komt nu weer een konijn uit de hoge hoed, waar ik niet blij mee ben. Een tussenstop kan wel eens tot nieuwe inzichten lei den." Wethouder J. Provoost ontraad de de raad met klem om de op graving niet uit te stellen, voor al omdat daardoor Europees en provinciale subsidiegeld (in to taal 594.000 euro) op de tocht zou komen te staan. Bovendien zou uitstel hebben geleid tot een desinvestering van 300.000 eu ro. „Als we deze werkwijze niet volgen, is het de vraag of het be stemmingsplan nog wordt goed gekeurd. Denk bijvoorbeeld aan de aanwijzing van West- Zeeuws-Vlaandei'en als natio naal landschap, wat het lastig maakt om nieuwe gronden voor bedrijven uit te geven. We krij gen nu al tegengas voor de terrei nen Deltahoek (Breskens) en Stampershoek (Oostburg). We laten dus kansen liggen als we de uitbreiding van het Techno park uitstellen." Het idee van CDA'er S. Quaak om niet alleen technologische be drijven op het Technopark toe te laten, is volgens Provoost niet haalbaar. „We hebben namelijk met subsidiegeld te maken. Daarom moet er een technolo gisch label aan het Technopark blijven hangen", aldus Pro voost. PvdA en Nieuw West stemden tegen de opgraving, maar dat was niet genoeg om het voorstèl te dwarsbomen. D&T, CDA en VVD/Gemeentebelangen waren immers wel voorstander. i Adri Jansen zoekt als hobby contact met West-Zeeuws-Vlamingen, die hun geboortegrond hebben verlaten voor een leven in het buitenland. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel OOSTBURG - Als Adri Jansen uit Oost burg met zijn fototoestel geduldig langs de waterkant ligt te wachten tot er een reiger neerstrijkt, gaan zijn gedachten vaak alle kanten op. Hoe zou het met die zijn en waar zou die nu uithangen? En het blijft niet bij denken alleen. Jan sen heeft er door het fotograferen een hobby bijgekregen: hij speurt geëmi greerde West-Zeeuws-Vlamingen op. Gewoon om te weten wat ze nu uitspo ken. Toen Jansen (63) anderhalf jaar geleden zijn fietsenwinkel aan de Brouwerij straat in Oostburg verkocht, zocht hij een hobby. Een fototoestel bood uit komst. Met regelmaat struint Jansen door de West-Zeeuws-Vlaamse polders om plaatjes te schieten van alles wat hij mooi vindt. „Tijdens die tochten heb ik tijd om na te denken. Zo dacht ik weer eens aan een foto, die mijn grootmoeder op de schouw van haar café De Witte Brug in Driewegen had staan. Daarop stond een man met een Amerikaanse auto. Dat was Bram, een familielid, maar waarom hij naar Amerika was vertrokken werd mij niet verteld. Via een neef, die als arts de hele wereld al heeft gezien, ben ik meer te weten gekomen. Hij had een adres van een kleinkind van Bram. Zo ben ik uiteindelijk toch achter zijn be weegredenen om te vertrekken geko men." Die zoektocht naar informatie zette Jansen aan tot meer. Momenteel heeft hij contact met ongeveer twintig mensen die West-Zeeuws-Vlaanderen verruilden voor een leven in een ver oord. Jansen: „Zo heb ik contact met een ke rel die nu in Australië woont. Hoewel, ik heb vooral contact met zijn sociaal werker, want die jongen is aan lager wal geraakt. Af en toe moet ik kleine be dragen overmaken om informatie los te peuteren, zodat hij weer een beetje voor uit kan. Ik doe dit puur voor mijzelf, om dat ik behoefte heb om te weten 'waai de jongens uit het westen zijn geble ven'. Het is een hobby, al word ik wel steeds meer door mensen gevraagd of ik iets weet van bepaalde personen." Jansen benadrukt echter dat hij niets voelt voor een soort 'rechercheursrol'. Zo zoekt hij momenteel bijvoorbeeld niet specifiek naar informatie over de vermiste oud-Bressiaander Johnny Heij- boer, wiens vermissing in Zeeuws- Vlaanderen de voorbije weken tot de wildste geruchten leidde. De in Ooster hout woonachtige Heijboer werd 23 au gustus voor het laatst gezien. Peter R. de Vries „Nee, ik ben geen Peter R. de Vries. Ik zoek puur naar mensen waarvan ik mij afvraag hoe het nu met hem of haar zou zijn. Neem bijvoorbeeld Frank Neve uit IJzendijke, die jaren geleden naar Ame rika is verhuisd. Daar is hij nu een top- fotograaf, onder andere voor het mode blad Vogue. En ik heb West-Zeeuws- Vlamingen opgespoord in Cuba en Cos ta Rica. Wie dat zijn? Zeg ik nog niet. Waarom niet? Ik ben in gesprek met een drukkerij, die mijn speurwerk in boek vorm wil uitbrengen." door Gino van den Broecke TERNEUZEN - De Noordstraat nieuwe stijl werd gisteravond of ficieel geopend. Na bijna vijf maanden van restyling werd on der toeziend oog van genodig den en geïnteresseerde bezoe kers de straat in het licht gezet. De gemeente had voor dit pro ject samen met de ondernemers de koppen bijeen gestoken om de straat te 'verbouwen' en op nieuw in te richten met nieuwe straatstenen, nieuw meubilair en andere verlichting. Allemaal in een stijl die past bij de andere straten in de binnenstad. In de Grote Kerk begon het offi ciële gedeelte met enkele toe spraken. Daarna werd buiten on der muzikale begeleiding van Dixielandband de Jerry Dixie Devils de grote champagnefles ontkurkt, waaruit honderden ge kleurde ballonnen ontsnapten. Op het zelfde moment werd de nieuwe verlichting aangestoken. Ondernemers en gemeente zijn tevreden over de herinrichting. Vandaag is het van 13.30 uur tot 17.00 uur nog feest in de straat, foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer SINT-JANSTEEN - Met het ka pot prikken van een ballon open de de Hulster wethouder F. van Dricssche gisteren het service punt Wonen, Welzijn en Zorg (WWZ) in de Rabobank van Sint-Jansteen. Ouderen vinden nu alle informatie over waar ze moeten zijn voor thuiszorg, sub sidies of het aanpassen van hun woning onder één dak. De laatste jaren is het aantal voorzieningen voor ouderen enorm toegenomen. Senioren kunnen in aanmerking komen voor allerhande subsidies, er wordt veel voor hen georgani seerd en er zijn veel mogelijkhe den om zo lang mogelijk zelf standig te blijven wonen. Al deze mogelijkheden worden aangeboden door verschillende instanties en veel ouderen heb ben geen idee bij wie ze moeten aankloppen. Met de opening van het servicepunt hebben ze nu een zorg minder. Doorverwijzen De medewerkers van het service bureau, onder leiding van E. de Bock, kunnen de klanten door verwijzen naar de juiste instan ties. Inhoudelijke vragen wor den niet beantwoord, het servi cepunt fungeert als zaklamp in Niet bezuinigen op logopedie SLUIS - Een meerderheid van de gemeenteraad van Sluis wil dat de GGD niet bezuinigt op de logopedische zorg op de basisscholen. Namens de Gemeenschappelijke Mede zeggenschapsraad maakte C. de Smit tijdens de inspraak ronde van de gelegenheid gebruik een lans te breken voor het behoud van de zorg. De raad wil nu in een commissie vergadering met de GGD praten over een oplossing. Bouw De Keure flink duurder SLUIS - De bouw van mfc De Keure in Sluis heeft een overschrijding van circa veertigduizend euro opgeleverd. Dat is veroorzaakt door de keuze voor een hoogwaardig alarmsysteem en het plaatsen van zonnewering voor alle ramen. Op een totale investering van bijna zes miljoen is dat iets meer dan een half procent. Ondanks de in verhouding geringe overschrijding noemde het raadslid C Bolijn - Herzberger (Dorpsbelangen en Toe risme) de investering fors. Ze had berekend dat de over schrijding voor de kern Sluis een bedrag van tweeduizend euro per inwoner bedraagt. „Een dergelijke investering in andere kernen zal in de toekomst niet mogelijk zijn." Ze vroeg naar de stand van zaken met betrekking tot de in vulling van de leegstaande panden in Sluis. Nieuw West aanvoerder A. Rosendaal vond de overschrijding ten op zichte van de oorspronkelijke bedragen aan de hoge kant. Doelend op de komende vernieuwbouw van het gemeente huis in Oostburg sprak hij zijn zorg uit. Wethouder L. Wil le is van plan in de volgende raadsvergadering met een plan te komen voor de invulling van de leegstaande pan den in Sluis. Geen vergoeding voor komst mfc SLUIS - De familie Marteijn uit de Burgemeester Ever- aarslaan in Groede krijgt geen vergoeding van planscha- de voor de overlast die zij meent te hebben van het multi functioneel centrum 't Torentje. De buren van de familie ontvingen vorig jaar wèl een bedrag van 12.500 euro van de gemeente Sluis. De familie vindt dat door de komst van 't Torentje in hun straat, in 2003, hun woning in waar de is gedaald door vermindering van het uitzicht en toena me van (geluids)overlast. Vooral tijdens lessen jazzballet in 't Torentje zou het geluid buiten normale proporties zijn. De gemeenteraad van Sluis vreesde vorig jaar bij de toe kenning van 12.500 euro aan de buren van de familie al voor precedentwerking. Dat was voor het gros van de raadsleden reden om nu niet mee te gaan in het voorstel om twaalfduizend euro aan de familie Marteijn over te maken. Boete voor dronken zeiler MIDDELBURG - Een 58-jarige man uit Breskens is giste ren voor de Middelburgse politierechter veroordeeld tot 585 euro boete omdat hij vorig jaar september met een slok te veel op over de Westerschelde zeilde. „Dronken va ren is levensgevaarlijk, dat blijkt wel uit het feit dat u veel te weinig afstand hield tot een zeeschip", reageerde de rechter. De waterpolitie was bij de man aan boord geklommen na dat hij op slechts 150 meter afstand een zeeschip kruiste. Het schip had de claxon gebruikt en haar koers moeten wijzigen om een aanvaring te voorkomen. door Raymond de Frel GROEDE - De uitvoering van het project Groede Podium kan bijna beginnen. De gemeente Sluis wacht nog op een onthef fing op de Flora- en Faunawet van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit. Zodra die binnen is, kan de eerste spade de grond in. De gemeenteraad van Sluis ging donderdagavond akkoord met het bestemmingsplan Groede Po dium, waardoor de realisatie van een groene strook tussen het dorp Groede en de kust op een haar na rond is. Nieuw West-fractievoorzitter A. Ros endaal, die de voorbije jaren meer dan eens zijn ongenoegen uitte over de voortgang van het plan, toonde zich tijdens de raadsvergadering mild. „We hebben veel overleg gevoerd, waardoor er niet veel pijnpun ten meer zijn. Wel blijven wij moeite houden met de herinrich ting van het Hertenpark. Het nieuwe model van het park vind ik geen meerwaarde hebben, het is een dissonant in het totaal plan." CDA-raadslid L. Dekker was het daar niet mee eens. „Het her tenpark is toe aan een update. Verder moeten we in goed over leg blijven met betrokken akker- bouwbedrijven en natuurvereni- ging 't Duumpje, de luis in de pels. Meestal is het zo dat waar één luis is, er meer zijn, maar ge lukkig is het er nu maar eentje." PvdA-raadslid R. Evers voelde zich vervolgens geroepen het op- te nemen voor de natuurorgani satie. „Wees blij met zo'n club, want zij houden je alert." 't Duumpje vreesde met name voor de toekomst van de vleer- muizenkolonie in het herten park, waarna de gemeente Sluis besloot een aantal bunkers niet te ontgraven. Fractievoorzitter C. Bolijn van Dorpsbelangen en Toerisme vond dat 't Duumpje af en toe spijkers op laag water zoekt, maar in de kwestie Groe de Podium het gelijk aan haar zijde had. Wethouder L. Kamphuis beloof de in overleg te blijven met 't Duumpje. het woud van aanbieders op het gebied van wonen, welzijn en zorg. Het servicepunt is op werkda gen geopend van 10 tot 16 uur en telefonisch een vraag stellen kan ook via 0114 - 382500. Mo gelijk krijgen ook andere dor pen een soortgelijk servicepunt Dit zal afhangen van het succes in Sint-Jansteen. Bezoekers van de Rabobank konden gisteren ook tot 's middags terecht op de Infomarkt 55+. Verenigingen Schoondijke krijgen plek SLUIS - Het verenigingsleven van Schoondijke vindt onder dak in het Technologisch Bedrij ven Centrum Zeeland aan de Buys Ballotstraat. Door de sluiting van Zaal Wijf fels per 1 mei dit jaar kwamen verenigingen in de kou te staan. Wethouder L. Wille deelde don derdag tijdens de gemeente raadsvergadering mee dat per 15 oktober begonnen kan wor den in het centrum. Wie de exploitatie gaat uitvoe ren kon de wethouder nog niet vertellen. door Harold de Puysseleijr HULST - De afspraken voor een veiliger uitgaansleven in Hulst komen dit jaar vast te lig gen in een overeenkomst tussen de gemeente, de horecaonderne mers, politie en justitie. Dat zegt burgemeester J.F. Mul der van Hulst. Centrumbestuur der B. Picavet van de afdeling Oost-Zeeuws-Vlaanderen van brancheorganisatie Horeca Ne derland kondigde in mei dit jaar al aan dat er plannen waren om hardleerse raddraaiers en ruzie makers te weren uit het Hulster uitgaansleven. Ambtelijke molens malen echter traag, zodat het in het vooruit zicht gestelde convenant Veilig Uitgaan er nog altijd niet is. Inmiddels is er volgens Mulder wel groen licht van het Open baar Ministerie voor het pakket maatregelen om plezierig stap pen in de binnenstad van Pluist zoveel mogelijk te garanderen. „Het heeft een hele tijd bij justi tie gelegen, omdat alles wel goed juridisch moet worden in gebed. Om die reden moest het concept van het convenant ook nog langs de procureur-gene raal in Den Haag. De fractie van het CDA in de ge meenteraad van Hulst kijkt daar in elk geval reikhalzend naar uit. CDA-raadslid D. Steij- aert liet in de raadsvergadering weten 'heel verontrust' te zijn, aangezien er volgens hem twee weken geleden in het weekeinde opnieuw een vechtpartij had plaatsgevonden in het centrum van Hulst. „Wij vragen ons af hoe dit in de toekomst voorko men kan worden en bij wie de verantwoordelijkheid ligt om dit aan te pakken. Is dat de ge meente, de horeca, of de poli tie?" De burgemeester maakte Steijaert daarop duidelijk, dat de uitgaansproblematiek een ge zamenlijk optreden vraagt van alle betrokken partijen. (Advertentie) K07IINFN TnwWFRIM KOZIJNEN ZONWERING WWW.AAZET.fc Kapelle -Tel. 0113-3: ET.fciy ?-33jQ333

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 75