Vliddenstand staat onder druk Grote beurt voor kolencentrale Kroonprins in kussengevecht Snel ingrijpen nodig om Zeeuwse lucht schoon te maken 15 Delta loopt achterstanden met versturen nota's in idviseurs roepen Zeeuwse overheden op tot actie Roosevelt Academy als model voor onderwijs Irak zaterdag 1 oktober 2005 fjnnr Jeffrey Kutterink I11DDELBURG - Delta loopt Ie achterstand op het verstu ren van rekeningen in. Proble- men zijn er nog voornamelijk Da verhuizen en de overstap naar een andere leverancier. Üat blijkt uit de zogenoemde 'scorekaart van toezichthouder EDTe. Die geeft cle consument voortaan ieder kwartaal op nieuw inzicht in de prestaties van energiebedrijven. De toe- zichthouder laat met de score- kaart zien hoe het per bedrijf is gesteld met de tijdigheid van het versturen van rekeningen na een verhuizing of overstap naar een andere leverancier. Ook de tijdigheid van het ver sturen van jaarafrekeningen staat vernield. Delta scoort op veel punten in middels even hoog of zelfs be ter dan andere energieleveran ciers. Dat geldt ook bij het het versturen van een nota binnen twee maanden na verhuizen. Dat neemt niet weg dat er nog steeds problemen zijn. Zowel bij Delta zelf als bij deze krant komen er nog regelmatig klach ten van boze klanten binnen. Delta-woord voerder M. van Zuilen erkent dat ruiterlijk. „Na de fikse onderprestatie die Delta heeft geleverd, houden we mensen die het niet eens zijn met bijvoorbeeld een aan geboden betaalregeling. In die gevallen dat mensen nog proble men hebben, lopen we stap voor stap met de mensen hun nota's door. Maar ook dan hou den we mensen die het niet met ons eens zijn." Van Zuilen is niet ontevreden over de DTe-cijfers. „De cijfers die de DTe nu heeft gepubli ceerd zijn in lijn met wat we vo rige maand hebben gezegd, toen we van de toezichthouder nog een veeg uit de pan kregen. We halen de achterstanden wel degelijk in, zo blijkt nu." Veel energiebedrijven kennen nog problemen met het verstu ren van nota's. Vooral het op tijd versturen van voorschotno- tas na een overstap blijkt het moeilijkst. Maar er zijn ook be drijven die de zaken bijna hele maal op orde hebben. NV Nuts bedrijven Maastricht valt daar in positief op. Op verschillende onderdelen scoort die de volle honderd procent. Zo slaagt het bedrijf er in om altijd op tijd te zijn met nota's na een overstap en na een verhuizing. Ook Ene- co en NRE Energie vallen posi tief op. Bedrijven die op veel punten matig of slecht presteren zijn: Oxxio Nederland en NV Ons Energie. nrJeffrey Kutterink )ES - Het aantal winkels in mrd- en Midden-Zeeland at onder druk. Om het ruime gevarieerde winkelaanbod te moeten gemeenten provincie afspraken maken, dat niet, dan zullen veel verdwijnen. ,1 concludeert BRO-Adviseurs een toekomstvisie voor de de- lhandel op de Bevelanden, homven-Duiveland en Tho- Het rapport is geschreven opdracht van de Kamer van voor Zeeland, winkelformules, schaal- steeds kritischer con- nenten en nieuwe winkelpro- ten buiten de regio (zoals het sada-outletcenter in Roosen- il) spelen het winkelbestand Zeeland boven de Wester- parten. Vooral de bin- kunnen het kind van rekening worden als de trends zich doorzet- waarschuwt het adviesbu- u. nkelprojecten worden name- steeds groter in omvang, de onderzoekers, arom is het volgens hen no tussen gemeenten goede praken worden gemaakt hoe om te gaan. Het bu- u waarschuwt gemeenten en ivinciealle aandacht te schen- ïaan de binnensteden en de jrzieningen in kleine kernen. winkels aan de buiten- azaar RNEUZEN - In zorgcentrum chten Dieke in Temeuzen rdl woensdag een bazaar ge- 14 tot 17 uur staan er in het centrum aan lonmginnelaan. Er is mu ien er worden oliebollen, wa- enerwtensoep verkocht. i nader inzien man uit Wolphaartsdijk, jordt verdacht van hennepteelt en «Tor 18 maanden celstraf hoorde jlPZC, 30 september) heeft niets temaken met Growshop Highlife |pelle De zaak is een jaar geleden Bnomen door een ander. artikel over de banenmarkten die kg worden gehouden (PZC van ren) stond niet met zoveel woor- er ook bij het CWI in Goes een Markt wordt gehouden. Dat is et geval. aankondiging over de onderwijs- itentie in Vlissingen, in de PZC van «dag, is een verkeerde datum ge De conferentie begint donder- oktober om 18.00 uur in het stad- ran Vlissingen en wordt de volgen- vrijdag 7 oktober, om 9.00 uur in de Jacobskerk. kant van kernen bedreigen het voortbestaan van winkels in bin nensteden. „Als de regio het ruime en geva rieerde winkelaanbod wil behou den, zullen gemeenten en provin cie een actief beleid moeten voe ren", zegt J. Traats van BRO-Ad viseurs. „Het gaat erom dat ze afspra ken maken over wanneer vesti gingen van winkels aan de bui tenkant van kernen of op bedrij venterreinen worden toege staan. Ook gaat het om de vraag of medewerking moet worden gegeven aan schaalvergroting in de supermarkten en onder wel ke voorwaarden." Hij vindt dat op de grote winkel concentraties (zoals Baskens- burg en Mortiere) buiten de ste den uitsluitend winkels mogen komen die niet meer in een bin nenstad passen (bijvoorbeeld grote meubelzaken en bouw markten). Volgens het rapport moeten alle zeilen worden bijgezet om de Zeeuwse binnensteden aantrek kelijk te houden. „Dat betekent dat er een gevarieerd winkelaan bod moet zijn, maar ook dat de bereikbaarheid en het parkeren goed geregeld moeten zijn." Ook het winkelapparaat in de kleine kernen dient te worden gekoesterd, zeggen de onderzoe kers, Traats: „De aanwezigheid van bijvoorbeeld een super markt bepaalt de leefbaarheid." Ondanks dat er meer vierkante meters winkeloppervlak in Zee land is dan landelijk gemiddeld, is er volgens het rapport ruimte voor nieuwe projecten. Daarbij is het wel van belang dat alleen medewerking wordt verleend aan initiatieven die de winkels in de binnensteden niet becon curreren. Inhoud De provincie Zeeland gaat de in houd van zowel het Midden- en Noordzeeuwse rapport als dat van Zeeuws-Vlaanderen gebrui ken voor haar nieuwe Omge vingsplan Zeeland. Hierdoor komt er in Zeeland een zo uni form mogelijk beleid voor de vestiging van winkels. De ko mende periode zal de Kamer van Koophandel in overleg met MKB-Zeeland en de lokale on dernemersorganisaties bij de ge meenten langs gaan om de voor stellen uit het rapport te bespre ken en vertaald te krijgen in ge meentelijk detailhandelsbeleid. In acht weken tijd wordt er voor 90 miljoen euro onderhoud gepleegd aan de kolencentrale Borssele. door Ben Jansen BORSSELE - Achthonderd werknemers zijn sinds deze week in de weer niet een grote beurt voor de kolencentrale Borssele. In acht weken tijd wordt voor 90 miljoen euro hersteld en verbeterd aan deze stroomfabriek. De werkzaam heden omvatten een revisie, een verlenging van de levensduur tot 2025 en de inbouw van een installatie om stikstofoxiden uit de rookgassen te halen. De klus aan de conventionele centrale, die in 1971 als olie- en gaseenheid in gebruik is geno men, is de grootste sinds de om bouw tot kolencentrale in het be gin van de jaren tachtig. „De he le zaak staat op zijn kop", zegt F. Geers, hoofd conventionele centrale. „We zijn al ruim ander half jaar bezig met de voorberei dingen." EPZ, de exploitant van de cen trales in Borssele, legt de con ventionele centrale eens in de vier jaar stil voor een kleine on derhoudsbeurt. Eens in de acht jaar wordt een omvangrijkere se rie werkzaamheden gepland. Geers: „Nu zijn we echt aan een hele grote grote beurt bezig." Een groot deel van het karwei speelt zich in de centrale af, maar ook buiten zijn ongebrui kelijke activiteiten te zien. Aan de westkant van het ketelge bouw is de bekleding deels gede monteerd om de apparatuur voor de verwijdering van stifsto- foxiden (de zogenaamde de- nox-installatie) te kunnen in bouwen. Verder vallen enkele hoge kra nen en steigerwerk bij de top van de 175 meter hoge schoor steen op. De laatste jaren is de kolencentrale geleidelijk andere brandstoffen gaan gebruiken: fosforovengas van Thermphos en allerlei plantaardige stoffen, zoals gemalen maïs, kokos, ca cao, druivenresten, kersenpit ten, stro, papierresten, houtsnip pers en diermeelkorrels. Inmiddels heeft EPZ vergun ning jaarlijks 120.000 ton van deze biomassa te verstoken; 40.000 ton extra wordt gedoogd. Volgens Geers is de Borsselse ko lencentrale een van de elektrici- IMartijn de Koning 'DELBURG - Koningin die tot haar knieën in water staat na de waters- en een kleine Wil- Alcxander die een kussenge- voert met broer Friso tij- cen bezoek aan Veere. De Oranje ontmoet Zeeland Heden van het koninklijk tijdens hun verschillende dtjes aan de provincie. ompilatie van de aanwezig van met name de koningin- Juliana en Bea- trix in Zeeland werd gisteren voor het eerst aan het publiek vertoond. Beginnend met het bezoek van Wilhelmina aan een landbouw- dag in Hulst in 1934 kwamen on der meer visites aan een boom- plantdag op Walcheren (prinses Juliana, 1946) en de opening van de Westerscheldetunnel (Beatrix, 2003) aan bod. Ook waren er beelden van de te rugkeer van Wilhelmina naar Nederland na de Tweede We reldoorlog. Dat gebeurde in het West-Zeeuws-Vlaamse Eede. Zo wel Juliana als Beatrix werden gefilmd tijdens een werkbezoek aan de landbouwpraktijkschool in Schoondijke (1974 en 1984) en Beatrix verscheen op het wit te doek terwijl zij de stormvloed kering in gebruik stelde (1986). De vertoning van de door de pro vincie en Omroep Zeeland ge maakte film vormde het voor laatste onderdeel van de Zee- landmaand. In dat kader organi seerde de provincie de afgelo pen weken verschillende activi teiten die verband hielden met het 25-jarig ambtsjubileum van koningin Beatrix. Gedeputeerde G. van Heukelom toonde zich tevreden over het verloop van de maand. Hij ver wees onder meer naar de film Shooting Dogs, die werd ge toond tijdens het festival Film by the Sea en gaat over genoci de in Rwanda. Hechte band De reden voor het draaien van die film was de hechte band van de koninklijke familie met Afri ka. „Shooting Dogs heeft op veel mensen enorm veel indruk gemaakt", gaf Van Heukelom aan. Ook enkele onderdelen van het nazomerfestival, een aantal le zingen, een tentoonstelling over de watersnoodramp en een ge dichtenwedstrijd stonden in het teken van de Oranjes in Zee land. „Ook die waren van een hoog niveau en werden boven dien druk bezocht", gaf de gede puteerde aan. Vandaag wordt de Zeeland- maand afgesloten met een aan tal rondleidingen door het Prin senlogement van het Statencom- plex. ?LN HAE.M IK//MT P'TKte/NÓT* ÓP/JS KtMTtteN. -£7MA5 HypbTHeekH&iTEAFTI^K U/fS COR DE JONGE Wijpwons UIT AIS cnfreMe*/" IK vemaeNNod, MMC -t UI ofCAT zoBZSreLSèL iooear QZK KAMH Eerbetoon voor schelpenkenner NIEUW- EN SINT-JOOSLAND - De schelpendeskundi- ge Freddy van Nieulande uit Nieuw- en Sint-Joosland ontvangt vandaag de nationale Van der Lijn-onderschei- ding. Die wordt toegekend door de Nederlandse Geologi sche Vereniging aan iemand die zich als amateur buiten gewoon verdienstelijk heeft gemaakt voor de geologie in Nederland. Voor Van Nieulande is het een bekroning voor zijn bijna veertigjarige inzet voor onderzoek naar (fossie le) schelpen. Hij ontdekte verschillende nieuwe soorten en publiceerde veel over zijn bevindingen. Van Nieulande is ook al vele jaren conservator van de schelpencollectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen en voorzitter van de vereniging Redt de Kaloot. De onderscheiding is genoemd naar P. van der Lijn, grondlegger van de amateur-geologie in Nederland. De burgemeester van Noordoostpolder reikt de onderschei ding uit in het museum Schokland. Zeeland minst zonnig in september GOES - Zeeland was afgelopen maand de minst zonnige provincie van Nederland. Dat meldt het KNMI. De ver schillende Zeeuwse weerstations maten de afgelopen der tig dagen gemiddeld 177 zonuren. Dat was weliswaar der tig uur meer dan normaal in die maand, maar wel twintig uur minder dan het landelijk gemiddelde. De gemiddelde temperatuur was 17,4 graden, twee graden hoger dan an dere jaren in september. De hoogste temperatuur werd ge meten in Wilhelminadorp. Plet kwik haalde daar op 5 sep tember 28 graden. Naast warm en zonnig was het op de meeste plaatsen ook droger dan de afgelopen jaren in de ze periode. Het aantal gemeten milimeters lag tussen de 28 (Zeeuws-Vlaanderen) en 55 (Schouwen-Duiveland), waar 70 het gemiddelde is. Alleen in en rond Middelburg viel meer water: daar werd 78 milimeter gemeten. Snel debat veiliger Westerschelde DEN HAAG - Over de veiligheid van de scheepvaart op de Westerschelde moet zo snel mogelijk een debat in de Tweede Kamer worden gevoerd met minister Peijs van Verkeer en Waterstaat en minister Remkes van Binnen landse Zaken. ChristenUnie-Kamerlid A. Slob heeft daar gisteren op aangedrongen. Hij vindt dat Peijs en Remkes werk moeten maken van de aanbevelingen in de eindrap portage rampenbestrijding Westerschelderegio die al mei dit jaar verscheen. Verbetering van de bluscapaciteit op de Westerschelde is één van de voorstellen. Bij de stran ding vorige dinsdag van het containerschip Fowairet bij Perkpolder kon de brandweer beschikken over het beton- ningsvaartuig Frans Naex-ebout, waarop bluscontainers zijn geplaatst. De in Vlissingen gestationeerde Frans Nae- rebout is echter niet altijd actief in de Zeeuwse wateren. Brandweer redt man uit vijver KAMPERLAND - De brandweer heeft vrijdag in Kamper land een bejaarde man gered uit zijn vijver. Bij het voeren van zijn vissen was hij uitgegleden en te water geraakt; Hij kon niet op eigen kracht uit de één meter diepe vijvef komen, ook niet nadat zijn vrouw hem met een lange stok te hulp was geschoten. Zij waarschuwde de hulpdiensten: De bemanning van de brandweerauto uit Kamperland was er in zes minuten en hielp de drenkeling snel op het droge. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. foto Ronald den Dekker teitsfabrieken in Nederland met de grootste bijstook van biomas sa. EPZ wil die hoeveelheid de ko mende jaren opvoeren tot 600.000 ton. Daardoor hoeven minder kolen te worden ver stookt en komt minder kooldi oxide in het milieu. De Raad van State heeft de vergunning ervoor in eerste instantie gewei gerd. De Zeeuwse Milieu Federatie had er bezwaren tegen. Over een nieuwe concept-vergunning voeren EPZ en ZMF overleg. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Wil Zeeland de naam 'schone lucht-provin- cie' houden, dan zijn snel maat regelen nodig. Want Zeeland ligt onder een steeds dikkere stofdeken. De Statenfractie van Groen- Links stelt dit vast in een nota over de fijn-stofproblemen in Zeeland. Aanleiding is de opschudding over overschrijding van Europe se regels voor beperken van luchtvervuiling. Daarbij speelt fijn stof een grote rol. De fractie vindt dat op provin ciaal vlak maatregelen nodig zijn. Het idee dat de (zee)lucht in Zeeland schoon genoeg is, blijkt onjuist te zijn. „Onze scho ne lucht is een zeer beperkt be grip geworden", aldus Groen- Links. De maatregelen kunnen volgens de fractie prima betaald worden met het geld dat nu in de campagne Welkom in Zee land (de imagocampagne) ge stopt wordt. In de nota presenteert Groen- Links 17 voorstellen om de hoe veelheid fijn stof terug te drin gen. Wachten tot het Rijk met maatregelen afkomt, duurt te lang, meent de Statenfractie. Wat heel snel zonder veel kos ten kan: als provincie schone, stille en zuinige auto's en vaar tuigen inzetten. Ook snelheids verlaging naar 80 kilometer per uur op wegen buiten de bebouw de kom kan vlug worden inge voerd. GroenLinks pleit voor onder zoek naar betere afstelling van verkeerslichten. Veelvuldig, on nodig stoppen van auto's kan door bijvoorbeeld een groene golf vermeden worden. Het con stant afremmen en weer optrek ken van auto's in 30-kilometer-. zones is door minder drempels! te verminderen. De snelheid kan ook door andere maatregelen worden aangepast. De Statenfractie geeft aan dat gemeenten hun centra verkeers vrijer moeten maken, in combb natie met "goed openbaar ver voer en parkeervoorzieningen aan de rand van steden. Dan is het ook mogelijk om parkeerter reinen om te vormen tot auto- wij verblijfsgebied, met bijvoor beeld ten-assen. De lucht wordt schoner, het is er aangenamer en gezonder toeven en midden stand, horeca en toeristen zijn erbij gebaat. Andere suggesties van Groen Links zijn: voor openbaar ver voer roetfilters en schone brand stoffen eisen; geen uitbreiding wegennet, maar inzetten op weg- verbetering en snelheidsbeper king; aanbieden walstroom in havens, zodat scheepsmotoren minder draaien; geen aanleg Westerschelde Container Termi nal, die extra vrachtverkeer ver oorzaakt. Milieuvriendelijke energiebron nen helpen ook bij terugdringen van luchtvervuiling. Groen Links noemt met name zon- ne-energie (Zeeland heeft het grootste aantal zonuren in Ne derland) en biobrandstoffen. ger onderwijs in Irak heeft de Iraakse minister voor Hoger We tenschappelijk Onderwijs Po well uitgenodigd naar Irak te ko men. Powell pleit voor een sys teem dat een combinatie is van de wat algemene opleiding zoals die aan de Roosevelt Academy wordt gegeven, met de opleiding van de Universiteit van Twente die meer gericht is op specialis ten. Hij suggereerde een uitgele zen groep Iraakse studenten uit te nodigen voor een opleiding aan de Roosevelt Academy. door René Schrier MIDDELBURG - Het onderwijs systeem van de Roosevelt Aca demy in Middelburg kan model staan bij de wederopbouw van het hoger onderwijs in Irak. P. Powell, staflid van de Roosevelt Academy, heeft dat in Londen betoogd op een conferentie over de wederopbouw van het Iraak se onderwijs. Naar aanleiding van zijn ideeën over de vernieuwing van het ho-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 69