Gezondheidscentrum onder dak Stellendam ademt vis en garnalen PZC PZC Heilig vuur bij aidsactiviste (82) nog niet gedoofd VVD wil autoluw Zierikzee en één eilandelijk zwembad Nieuw 'trommelgebouw' Borrendamme krijgt wijkfunctie Pancenight in ballroom Bommenede lEscada 'Dit laten wij niet verdwijnen' AAZET zaterdag 1 oktober 2005 13 jjnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - Het gezond heidscentrum voor Zierikzee wordt ondergebracht in de toe- -iomstige nieuwbouw van zorg centrum Borrendamme. Daar mee wordt afgezien van een zelf standige vestiging op het gras land pal naast het terrein van Al- je gemeentelijke planologen terwachten dat in 2007 of uiter- mk 2008 met de sloop en vervan gende nieuwbouw van het zorg- lentrum kan worden begonnen, .'deputeerde Staten gaven eer ier deze week een positief ad- rlfies af aan het College Bouw liekenhuisvoorzieningen. Daar- het om een centraal ge touw en een complex huurap- artementen, beiden maximaal ijf verdiepingen hoog. Meer ver- preid over het terrein is een s,l|!0NNEMAIRE - In het tot ball- jJoorn omgetoverde Café Bom- pencde in Zonnemaire wordt- fandaag een dancenight gehou- _|j Juanito vult de avond met gijn eigenwijze progressive sty le, Deze dj is onder meer bekend nibanBeachboom langs het Noord- '"lestrand en Neli's Feesten langs het Grevelingenmeer. Vori- ]e week werd de laatste zomer- tie van Neli's Feesten gehou- len, Tijd voor een nieuwe loca- iseÊe en een nieuwe invulling; die Mïfcjn gevonden in het tot ball- )om omgetoverde Zonnemairse ifé en medewerking van twee zingende muzikanten, iehalve dj Juanito treden Chero- Jee The Wizzard van Os - res- jectievelijk percussionist en saxofonist - op. Het feest begint jm 21.00 uur. Kaarten zijn te koop bij Café Bommenede en eeiJM's Place in Den Osse. (Advertentie) Antonette Gunex Christ MaxMara St. Emiie I Alexander Strenesse I Citizens of humanity I r* Wolford Bogner I Van Laack lArmanijeans T Openingstijden <iifi5clag t/m vrijdag 9.00 - 17,30 uur en Mtèrdag 9.30» 17.00 uur Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; noi zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting RudyBoogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl aantal 'blokjes' koopwoningen ingetekend. Hoewel de nieuwbouw in de be schermde groene schil rond de historische stadskern van Zierik zee komt, zien GS daarin geen bezwaar. „Er blijft hier sprake van een grootschalig project, maar gezien de campusachtige opzet, de wijkfunctie en met na me de achterliggende visie van Allévo staan wij positief tegen over uw plannen", antwoordt het provinciebestuur het college ziekenhuisvoorzieningen. Het Borrendamme van de toekomst levert niet alleen zorg aan de mensen in de woningen op het terrein, maar gaat daarmee op aanvraag ook de omliggende wijk in. Het centrale gebouw krijgt een ronde vorm, de zogenaamde trommel. De bedoeling is dat de begane grond wordt ingericht als gezondheidscentrum, aldus directeur F. Tuinman van Woon zorg Nederland in Oosterhout. De zorgcorporatie is eigenaar van Borrendamme en heeft het plan van een zelfstandige initia tiefgroep onder leiding van voor malig Arcus-(nu Allévo) direc teur A. Schouw overgenomen. Daarmee is ook de beoogde loca tie verschoven van het grasland achter het parkeerplaats aan de Scheldestraat naar het naastlig gende terrein van Borrendam me. Tuinman laat zich inhoude lijk verder niet over het plan uit, omdat hij de invulling van het gezondheidscentrum nog met de gemeente Schouwen-Dui- veland moet bespreken. In de oorspronkelijke opzet is altijd uitgegaan van een groepsprak- tijk van meerdere huisartsen, bloedpriklaboratorium, tand arts, apotheek en fysiotherapie als basis. Het nieuwe complex moet vol gens de gemeente beeldbepa lend worden voor die hoek van de wijk. Gelijktijdig met de nieuwbouw is het de bedoeling ook de groenaanplant te ver fraaien. Wethouder R. van der Wekken (ruimtelijke ordening) juicht de verschuiving van de locatie toe. Door het gezondheidcentrum di rect binnen het terrein van Bor rendamme onder te brengen, ver sterkt dat de functie. „Daar wo nen toch in eerste instantie de mensen die er vaak gebruik van zullen maken. We hebben het wel eens eerder voorgesteld aan Woonzorg Nederland, maar toen was dat nog geen optie." Voor de invulling van het gras land grenzend aan de Laan van Saint Hilaire bestaan volgens de wethouder geen alternatieve plannen. De plek staat in de structuurvisie Zierikzee nog al tijd aangemerkt als één van de locaties waar een zogeheten 'pa rel' zou moeten komen, als beeldbepalende entree tot de wijk. Vooralsnog blijft het dienst doen als overloop voor het geasfalteerde parkeerter- Elke week wordt zo'n 150 ton vis aangeland en geveild op de visafslag. door Piet Kleemans STELLENDAM - Het dorp geurt zilt. Het ademt vis en garnalen. Stellendam en de visserij zijn, stelt burgemeester van de gemeente Goedereede G. van de Velde-de Wilde, één en ondeelbaar. Dat de Stellendamse visserij onder druk staat baart haar zorgen, maar maakt haar ook strijdlustig. ,,Dit laten wij echt niet verdwijnen. Daar is het veel te belangrijk voor." De Stellendamse vloot telt rond de vijf tig kotters. In de visserij - diep gewor teld in het Goereese dorp - werken zo'n 400 mensen en in de aanverwante be drijven verdienen nog eens 500 mensen hun boterham. De visafslag heeft een jaaromzet van 25 miljoen euro. Wat Stellendam volgens directeur J. van Nieuwenhuijzen van visafslag Uni ted Fish Auctions (UFA) anders dan an dere vissersdorpen maakt, is de combi natie van vissersvloot, visafslag, scheepswerven en een visserijschool. Een dergelijk pakket zie je, stelt Van Nieuwenhuizen maar zelden. Met gepaste trots geeft hij een korte rondleiding door het bedrijf. In de enor me loodsen heerst bedrijvigheid. Er wordt vis gesorteerd en in grote kunst stof bakken gedaan. In de koelcellen worden de bakken met garnalen opgestapeld en verderop wor den eerder die dag gebruikte machines met zorg schoongemaakt. Moet ook wel, weet Van Nieuwenhuijzen. De inspectie is streng. In een vergeleken met de gro te hallen kleine ruimte is de visveiling in volle gang. Vroeger werd 'mijn' geroe pen als de prijs van een bepaalde partij tot een bepaald niveau gezakt was. Nu volstaat een simpele druk op de knop en is slechts geroezemoes en de stem van de veilingmeester hoorbaar. De werknemers van de visafslag komen al lemaal uit Stellendam en omgeving. Het vissen en alles wat daaraan vast zit, zit Stellendam in het bloed. De Stellen damse garnaal is een begrip en in menig restaurant wordt door Stellemdamse vissers gevangen tong, baars of griet ge serveerd. Burgemeester Van de Velde: „We hebben hier een topproduct waar we ontzettend trots op zijn en wat we moeten behouden." Visgrond Een gezonde toekomst is geen automa tisme, weet de burgemeester. Het Rijk wil imkrimping van de kottervloot en door de aarüeg van de tweede Maasvlak te gaat natuur - en daarmee ook vis grond - verloren. Dat er ter compensa tie mogelijk een zeereservaat komt, daar kopen de vissers bar weinig voor. Naar alle waarschijnlijkheid mag er in dat zeereservaat niet gevist worden. Van dat laatste zijn ze in Stellendam be hoorlijk geschrokken. Burgemeester Van de Velde: „Alleen is het nu nog niet duidelijk hoe het uit gaat pakken. We moeten nog een paar maanden geduld hebben en al die tijd blijft dit boven de markt hangen," Of de visafslag in Stel lendam blijft is evenmin zeker. De UFA onderzoekt de kansen en bedreigingen van de Stellendamse vestiging, afgezet tegen de voor- en nadelen van verhui zing naar de Maasvlakte. UFA-direc teur Van Nieuwenhuijzen: „Het pro bleem is dat de haven van Stellendam een getijdehaven is. Dat houdt in dat kotters alleen in bepaalde periodes de haven in - en uitkunnen en dat geeft nogal wat beperkingen. Van hogerhand is verordonneerd dat met een kotter foto's Mechteld Jansen maximaal 96 uur per week gevist mag worden. Zit je net op een ongunstig tij en kun je niet binnen die 96 uur binnen lopen, dan kost het je een zeedag. De inspanningen van de gemeente zijn er op gericht het totaalpakket van vis sersvloot, visafslag, scheopswerven en visserijschool te behouden. Wethouder Bakelaar: „Als er één verdwijnt loopt je de kans op een kettingreactie. Daarom doen wij er alles aan er alles aan om Stellendam aantrekkelijk te houden voor de visafslag." Met het havenbedrijf Rotterdam is over eengekomen dat het Slijkgat - de verbin ding tussen de Noordzee en de haven - minimaal een keer per jaar wordt uige- baggerd. Wethouder visserijzaken T. Ba kelaar voegt daar aan toe dat de de vaar- geul met een halve meter verdiept wordt tot 5,50 meter. Veel meer kan de gemeente in nautisch opzicht niet doen. Iedereen in Stellendam is, zeggen Van de Velde en Bakelaar in koor, doordron gen is van de noodzaak op te komen voor de belangen van de lokale visserij sector. In visserijkringen staan de neu zen volgens Van de Velde en Bakelaar inmiddels allemaal dezelfde kant op. „Het gaat erom dat je met elkaar als eenheid naar buiten kan treden. Het ziet er naar uit dat de huidige drie visse rijverenigingen binnen afzienbare tijd samengevoegd woren tot één." Het feit dat de visserij nu veel aandacht vraagt wil niet zeggen dat de gemeente Goedereede zich daar volledig blind op staart. Zo zijn er vergevorderde plan nen voor een forse opknapbeurt voor het Stellendame havengebied, inclusief uitbreiding van de jachthaven en de bouw van een hotel bij Delta Expo. Bur gemeester Van de Velde ziet dat echter niet als vervanging, maar als aanvul ling. Zij zegt alles op alles te zullen zet ten om de visserij voor Stellendam te be houden. „De Stellendamse garnaal weg, daar moet je toch niet aan denken." door Melita Lanting ZIERIKZEE - Een autoluw cen trum in Zierikzee, één eilande- Iijk zwembad en de aanwijzing van kernraadsleden zijn enkele punten uit het concept-verkie zingsprogramma van de VVD. Het programma is gisteren ge presenteerd aan de leden. Heel veel nieuwe zaken bevat het verkiezingsprogramma niet. Veel ideetjes en plannetjes zijn al eens bij eerdere gelegenheden geopperd maar krijgen nu con creet vorm. Het centrum van Zierikzee moet autoluw worden. Het Haven plein en het loopgebied in de om geving moeten heringericht en de partij wil een onderzoek naai de haalbaarheid van een transfe rium en een distributiecentrum buiten de stad. De binnenstad helemaal autovrij maken is vol gens lijsttrekker H. Coomans geen optie. „Dichtspijkeren lukt niet." De partij kiest verder voor priva tisering van de recreatiehavens in Zierikzee, Brouwershaven, Scharendijke en Burghsluis. De ze privatisering moet volgens Coomans op korte termijn opge pakt en betrokken worden bij de kerntakendiscussie. Andere gemeentelijke havens (die gebruikt worden door de be roepsvaart) moeten aangepast worden aan de eisen van deze tijd. De WD wil in de komende raadsperiode het initiatief ne men om te komen tot één eilan- delijk zwembad. „Beide zwem baden zijn verouderd. Het is een investering van vele miljoenen dus je moet vroeg beginnen met de voorbereidingen." De bevolking op het eiland moet de komende tien jaar groeien tot ongeveer 40.000 tot 45.000 zie len. Een groei die volgens de WD noodzakelijk is voor de eco nomie op het eiland. „Groei van de bevolking bevordert de leef baarheid in de kleine kernen, Wij omarmen het nieuwe plan Innovation Island." Coomans stelt dat jaarlijks minimaal 200 nieuwe woningen gebouwd moe ten worden in alle sectoren. Tot slot pleit de WD voor het instel len van een kernraadslid voor de dorps- en stadsraden. Nu is nog een vertegenwoordiger van uit het college toegewezen aan iedere kem maar volgens de libe ralen ligt het in het kader van het dualisme meer voor de hand deze collegeleden te vervangen door raadsleden. Het programma wordt op 17 ok tober besproken door de leden. Fusie en vernieuwing bibliotheken GOES - De bibliotheken op Zuid-Beveland, Schou- wen-Duiveland en Tholen gaan fuseren én vernieuwen. Zij moeten echte ontmoetingsplaatsen worden en zich meer toeleggen op digitale informatievoorziening. D. Eve- leens en S. van Dixhoorn zijn de trekkers van de fusie van de bibliotheken in de Oosterschelderegio, Eveleens: „Er zal iets moeten gebeuren, anders zijn er over tien tot vijf tien jaar geen bibliotheken meer." Ter illustratie wijst Eveleens erop dat de afgelopen tien jaar het aantal uitle ningen met vijf procent is gedaald. Het aantal leden is nog wel stabiel. In de Oosterschelderegio ligt dat op 35 procent van de huishoudens. Eén van de functies die ver sterkt moet worden, is die van ontmoetingsplaats. Eve leens: „Het is toch van de zotte dat je in veel vestigingen nog niet eens een kopje koffie of thee kunt drinken." „Ons vak is informatie toegankelijk maken", geeft Van Dixhoorn aan. „Iedereen kan van alles opzoeken via inter net, maar het is altijd de vraag of dat betrouwbaar is. Wij kunnen de informatie leveren met een kwaliteitskeur merk. "De bibliotheken gaan behoorlijk van functie veran deren. Wie iets wil weten, zal niet meer voor alles naar een bibiotheekgebouw hoeven te komen. Wat niet bete kent dat het aantal vestigingen terug moet. De bibliothe ken moeten in hun visie 'plekken worden waar van alles gebeurt, waar het leuk is om te zijn'. Rijden onder invloed OOSTERLAND - een 24-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duiveland in op de Molenweg in Oosterland betrapt op rijden onder invloed. De man reed achter een politiewagen. Toen hij een stopteken kreeg, reed de man vol gas achteruit een parkeerplaats op en verstopte hij zich onder een vrachtwagen. Hij bleek anderhalf keer de toegestane hoeveelheid drank op te hebben. Hij heeft een boete en een rijverbod van drie uur gekregen. Muzikanten gehuldigd DREISCHOR - Piet van der Weijde en Frank Slager zijn gisteravond, tijdens de jaaruitvoering van fanfare Cres cendo in Dreischor, als jubilarissen gehuldigd. Van der Weijde kreeg een vergulde speld vanwege zijn deelname gedurende een halve eeuw aan Crescendo. Hij begon ooit als klarinettist, onder het wakend oog van zijn vader, die dirigent was van de toen nog in harmoniebezetting spelen de Crescendo. In 1976 werd de muziekvereniging een fan fare en maakte Van der Weijde de overstap naar de bugel. Van der Weijde is ook als vrijwilliger actief. Collega-muzi kant Slager kreeg een verzilverde speld vanwege zijn veer tigjarige bijdrage aan de muziek. Dat deed hij bij tal van muziekverenigingen, waaronder de Witte van Haemstede. Sinds 1982 is hij trompettist bij Crescendo. De fanfare on der leiding van Ronald Slager speelde twee avonden een Disney-programma. Kinderen konden donderdag de uit voering bijwonen. Pizzabezorger beroofd RITTHEM - Op de Deinsvlietweg in Ritthem is donder dagavond een 17-jarige Middelburgse pizzabezorger be roofd. De jongen is door twee getinte jongemannen in don kere kleding, onder bedreiging van een wapen, gedwon gen zijn geld af te geven.Vervolgens vluchtte het tweetal op de fiets richting Oost-Souburg. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Ze kan zich nog steeds enorm kwaad maken om hoe overhe den hun geld besteden of het probleem aids simpelweg ont kennen. Het heilig vuur is bij aids-activiste Pola van der Don- ck-Scheepers (82) nog lang niet gedoofd. Gisteren kreeg ze van de Rotary-club Zierikzee een cheque van 13.000 euro voor het door haai- gebouwde Palabana Kinderdorp in Zambia. Voor Van der Donck kwam aids dichtbij door de dood van haar broer in 1985. Ze verzorgde hem gedurende de laatste maanden van zijn leven en schreef daar een boek over. Dat boek bracht het balletje aan het rollen. Van der Donck verdiepte zich in de ziekte en het vernietigend spoor dat het virus trok. De schrijnen de situatie in Afrika, waar de ziekte wijd verspreid is maar volgens sommige overheden in hun land niet bestaat, zette haar aan tot actie. Van der Donck begon geld in te zamelen om in Zambia een wees huis voor aidswezen te bouwen. Later kwamen daar twee zieken huizen bij, bedoeld om sterven de aids-patiënten onderdak en verzorging te bieden. Waarbij Van der Donck aante kent dat de hele wereld zich aan mag rekenen dat het zover is ge komen dat inmiddels al meer dan 20 miljoen mensen bezwe ken zijn aan aids. En dat vorig jaar 95 procent van de HTV-in- fectie plaats vonden in ontwik kelingslanden. Wat nodig is, stelt Van der Don ck is geld maar vooral voorlich ting. „In Zambia weten de mees te mensen niet eens wat aids is en waar het vandaan komt. Dat moet worden uitgelegd. Aan zo veel mogelijk mensen." Van der Donck zelf schroomde er niet voor het gesprek te zoe ken en inwoners van Zambia te confronteren met het gevaar van hun seksuele moraal en aids. „Ik heb tegen mannen daar gezegd dat ze vrouwen moeten respecteren. Dat het geen dieren zijn die ze kunnen gebruiken." De boodschap kwam luid en dui delijk over. „Mama, zeiden ze te- Pola van der Donck-Scheepers gen mij, er is nooit iemand dat ons dat verteld heeft." Inmid dels staat er dankzij de inspan ningen van Van der Donck een compleet kinderdorp, even bui ten de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. Er is al een weeshuis, een ziekenhuis en twee hospices voor aids-patiënten, een boerde rij (met door de ZLM gesponsor de kippen en varkens). De Rotaryclub Zierikzee kwam in contact met de Pola van der Donckstichting via Anne Mar tens uit Burgh-Haamstede, die zich sinds 2001 inzet voor de stichting. Dat bracht een aantal Rotarians ertoe een (gesponsor de) fietstocht naar Santiago de Compostella te ondernemen. La ter werd ten bate van de stich ting in het Brouwse Tonnenma- gazijn een concert op poten ge zet. Anne Martens is druk met plannen om van Wereld-Aids- dag 1 december een Zeeuwse ac tiedag voor de Pola van der Don ckstichting te maken. „We ho pen heel erg dat alle scholen daaraan mee willen doen. Het is echt zo hard nodig:" Wie meer wil iveten kan bellen met Anne Martens: 0111-651859. Advertentie Kn7IINFN 7nNWFR|N^ \Hy KOZIJNEN-ZONWERING WWW. AAZET.* Kapelle -Tel. 0113-33®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 67