Politiechef vertraagde onderzoek Braziliaan PZC Prominente Duitse vrouwen isen vertrek macho Schroder eccö Staking op Corsica breidt zich uit EU kondigt sancties af tegen Oezbekistan Nieuw licht op schietpartij in metro Londen Puppy's en kittens dienen als lokaas voor haaien Win een weekendtrip Kopenhagen szw nl Dan weet u het snel Getrouwd en veroordeeld Catalonië daagt Madrid uit met autonomiestatuut zaterdag 1 oktober 2005 door Hans Heijt LONDEN - De Londense politie chef Ian Blair heeft het onafhan kelijk onderzoek naar het dood- chieten van een 27-jarige Brazi- in een metrostation ver lat blijkt uit een brief van lair aan het Britse ministerie an Binnenlandse Zaken, meld- e de omroep BBC gisteren, [et ministerie heeft de brief vrij- egeven onder de Wet op Vrij- ■id van Informatie, de brief weigert Blair de onaf- ankelijke klachtencommissie oor politiezaken (IPCC) toe- ïng tot de plek waar de 27-jari- e Braziliaan Jean Charles de [enezes werd doodgeschoten, lair wilde het onderzoeksteam an de Londense politie voor- ang geven. „Het onderzoek zal ïgoureus zijn, maar ook onder- eschikt aan wat nodig is voor e operatie tegen het terroris- aldus de politiechef in het pistel. olitieagenten schoten De Me iezes op metrostation Stock- dell dood omdat hij zich Zwarte Cobra veroordeeld HEW YORK - Een jury in New fork heeft een 54-jarige, meer- nalen veroordeelde, Nederlan der gisteren schuldig bevonden tan het voorbereiden van de nokkel van XTC naar de VS. Ie veroordeelde, bekend als de warte Cobra, krijgt 5 januari e strafmaat te horen. Hij kan ivintig jaar cel krijgen. Zijn Ne- eiiandse advocaat heeft dit gis- eren laten weten. De raadsman ondigde aan in hoger beroep te aan, omdat de Amerikaanse po- tie een Nederlands opsporings- (vel heeft genegeerd. ANP verdacht zou hebben gedragen. Het incident gebeurde op 22 juli, twee weken nadat een serie bomaanslagen in Londen de 56 mensen het leven kostte. Al snel moest de politie toegeven dat De Menezes niets met terroris me had te maken. Half augustus berichtten Britse media dat Blair had geporo- beerd een onafhankelijk onder zoek naar de dood van de Brazi liaan tegen te houden. De politiechef zelf ontkende dat. ANP LONDEN - Drie mannen en twee vrouwen zijn in de Britse regio Staffordshire aangehou den, omdat zij het stoffelijk over schot van een 82-jarige vrouw uit haar graf hadden gestolen en de nabestaanden afpersten. Het lijk was van de moeder van de boer Hall, die cavia's fokte waarmee dierproeven werden gedaan. De boerenfamilie is de afgelopen zes jaar het doelwit geweest van een gewelddadige Dierenactivisten ontvoeren lijk van moeder boer campagne van dierenactivisten. Afgelopen zomer besloot de fa milie het bedrijf te sluiten om een einde te maken aan de peste rijen en aanvallen. De activisten richtten zich niet alleen op de boerderij en haar bewoners, maar ook op de werk nemers en alle bedrijven waar Hall zaken mee deed. De plaatse lijke kroeg, de benzinepomphou der en zelfs de huishoudelijke hulp kregen te maken met de ge welddadige benadering van de activisten van het Animal Libe ration Front. Het lichaam van de moeder, die acht jaar geleden is overleden, is een jaar geleden van een kerk hof in Yoxall gestolen. Haar stof felijk overschot is nog niet terug gevonden. ANP door Olivier van Beemen PARIJS - Vissers op het Fran se vulkaaneiland La Réunion in de Indische Oceaan gebrui ken levende jonge honden en katten om haaien te vangen. Met een haak door de neus moeten zij de zeeroofdieren in de netten van de vissers lok ken. Dierenrechtenorganisaties in onder meer Frankrijk en En geland proberen met petities een einde te maken aan deze traditie, die volgens de lokale dierenbescherming van het ei land pas zo'n dertig jaar oud is. Op La Réunion zelf gaat nu een petitie rond. Ook voorma lig actrice en dierenliefheb- ster Brigitte Bardot heeft zich in de strijd geworpen. Gisteren had een eerste visser voor de rechter in de eiland hoofdstad Saint-Denis moe ten verschijnen. De zaak was echter lastig rond te krijgen. Een probleem is dat de recht bank slechts gebruik kan ma ken van het verbod op dieren mishandeling. Een wettelijk verbod op het gebruik van le vende dieren als lokaas be staat niet. Die wet moet er van Annick Lecaconnoux van de diex'enbe- scherming van La Réunion zo snel mogelijk komen. „Ze moeten die vissers even streng straffen als daders van mensenmishandeling", vindt ze. Haar organisatie vindt regel matig levende puppy's en jon ge katjes met haken door hun neus. Het gebruik van de honden en katten mag dan barbaars zijn, voor de bewoners van het eiland zit er wel een zeke re logica achter. La Réunion wordt bevolkt door zo'n 150.000 zwerfhonden op een menselijke bevolking van iets meer dan 700.000. GPD BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 info@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl BASTIA - Een rij vrachtwagens blokkeert de rechter rijstrook van de hoofdweg naar de Corsicaanse havenstad Bastia. Het Franse eiland is van de buitenwereld af gesloten als gevolg van een staking op de twee belangrijkste luchthavens. Eerder deze week schrapten ook twee veerbootmaatschappijen de vaarten op het eiland. De staking op de luchthavens en die van vrachtwagenchauffeurs is een steunbetui ging aan de stakende werknemers van de veerbootmaatschappijen. Die protesteren tegen het verdwijnen van arbeidsplaatsen. De ANWB heeft gisteren ongeveer vijf tien meldingen gekregen van Nederlandse toeristen die op Corsica zijn gestrand. Volgens een woordvoerster is het afwachten voor de Nederlandse toeristen. foto Pierre Murati/RTR oor Wierd Puk ERLIJN - Prominente Duitse rouwen zijn verontwaardigd oor het 'ondemocratische lachogedrag' van bondskanse lier Schroder (SPD). Zij eisen in een paginagrote advertentie in de Frankfurter Allgemeine Zei- tung 'Rambo Schroder' plaats maakt voor de christen-demo- crale Angela Merkel. (Advertentie) Kwaliteit en comfort komen samen in deze herenschoen, voor thuis en op het werk Oriëntatieprijs: 11495 Ga voor de actievoorwaarden en deelnemende verkooppunten naar www.ecco.com/nl of bel 073 - 523 11 23 Binnenkort ontslag of zonder werk? Wacht niet met hulp vragen. Angela Merkel moet kanselier worden, vinden 135 vrouwen, onder wie actrices, tv-persoon- lijkheden, ondernemers en we tenschappers. „Duitsland heeft behoefte aan eerlijkheid, kracht, een nieuwe koers en lei derschap. Daarvoor staat Ange la Merkel en daarom steunen wij haar", verklaarde initiatief neemster Regina Ziegler, filmpo- ducente in Berlijn. Met name Schröders als 'bruut en onbe schaafd' ervaren tv-optreden in het lijsttrekkersdebat - de zoge heten Elephantenrunde - op de avond van de afgelopen Bonds dagverkiezingen, heeft bij de wouwen kwaad bloed gezet. Schroder claimde daar op hoge toon de overwinning en behan delde Merkel ronduit kleine rend. „Dit onwaardige en onde mocratische optreden van Schroder en de SPD-leiding heeft ons boos gemaakt." De CDU/CSU heeft 225 zetels in de nieuwe Bondsdag, tegen de SPD 222. Merkels partij be haalde 440.000 stemmen meer dan Schröders sociaal-democra ten. Ziegler: „Veel vrouwen vin den het ronduit onbeschaamd van Schroder dat hij Merkel het kanseliersschap ontzegt. Dat de bat is contraproductief voor Duitsland." Vicky Leandros Onder de ondertekenaars van de open brief bevinden zich Bun- te-chef Patricia Riekel, de zange res Vicky Leandros, de actrices Tina Ruland en Jenny Elvers en modeontwerpster Gabriele Stre- hle. Merkel krijgt in een apart initiatief de steun van oerfemi- niste Alice Schwarzer van het vrouwenblad Emma. In een 'Ap- pell der 33' eist deze groep pro minenten een 'eerlijke omgang met de kanselierskandidate'. „Wij - wouwen én mannen - ver wachten 87 jaar na de invoering van het wouwenkiesrecht van alle Duitse partijen dat zij een mogelijke vrouwelijke kanselier met evenveel eerlijkheid en res pect bejegenen als een mannelij ke kanseher.' Volgens Schwarzer gaat het de SPD allang niet meer om inhou delijke vragen maar om 'de sym bolische liquidering van de aan spraak die vrouwen maken op leidinggevende functies'. Tot de 33 behoren behalve Schwarzer onder anderen ook schrijver Hellmuth Karasek, de historicus Paul Nolte, de auteur Frank Schatzing en Ingrid Fisch- bach, presidente van de Katho lieke Vrouwenbond. „Hoezo be moeit de SPD zich met de perso neelspolitiek van de christen-de mocraten? En waarom wil zij uitgerekend de kanselierskandi date ten val brengen?", wagen de organisatoren zich af. „Heeft die afwijzing van de kanseliers kandidate wellicht iets met haar geslacht te maken?" Schroder en Merkel praten woensdag verder over de vor ming van een 'grote coalitie' van SPD en CDU/CSU, GPD PHALABORWA - De Zuid-Afrikaanse boer Mark Scott-Cros- sley houdt de hand vast van zijn kersverse echtgenote Simonetta Strydom. Het stel trouwde gisteren nog snel voordat de rechter vonniste in de moordzaak die tegen Scott-Crossley was aange spannen. De bruidegom kreeg levenslang, omdat hij een zwarte ex-werknemer aan de leeuwen had gevoerd. Een zwarte knecht van de boer kreeg wegens medeplichtigheid vijftien jaar cel, waarvan drie jaar voorwaardelijk. Het slachtoffer, de ontslagen werknemer Nelson Chisale, kwam begin vorig jaar, twee maan den na zijn ontslag, nog wat persoonlijke bezittingen halen op de boerderij van Crossley. Deze sloeg samen met zijn knecht Chi sale in elkaar, bond hem vast en gooide hem in het verblijf van leeuwen op een nabijgelegen fokkerij. foto Jon Hrusa/EPA Twaalf doden bij ongeval Polen WARSCHAU - Een ongeval met een schoolbus heeft giste ren in het oosten van Polen aan zeker twaalf mensen het leven gekost, onder wie negen scholieren. Zeker veertig kinderen raakten gewond, aldus de politie. De bus met scholieren van een middelbai'e school botste tegen een vi'achtwagen, waai'door de schoolbus ging tol len en in brand vloog, zei een woordvoerder van de brand weer in de stad Bialystok. In de bus zaten zestig kinderen die op schoolreis wai'en naar de katholieke pelgi'ims- plaats Czestochowa. Ook de bestuurder en de bijrijder van de vi'achtwagen kwamen om het leven. ANP/DPA/RTR Beren verhuizen naar Pyreneeën LJUBLJANA - Vijf Sloveense bx~uine beren vei'huizen vol gend jaar naar de Franse Pyi'eneeën, aldus het Sloveense ministerie van Milieu gistei'en. De bei-en, alle vrouwtjes, moeten helpen de bei'enpopula- tie in Frankrijk te redden. In Slovenië leven 550 bruine beren in het wild. Het land heeft daarmee een van de grootste berenpopulaties van Europa. R.TR Betalen voor Vlaamse takeldienst BRUSSEL - Nederlandse toeristen moeten straks zelf be talen voor de takelwagen als zij langs een Vlaamse weg sti'anden met pech, wanneer zij daaxwoor geen vex'zeke- ring hebben via bijvoorbeeld de ANWB. Vlaams regionaal minister van Openbare Wei'ken, Peet- ers, heeft gistex*en een plan gelanceei'd om cle kosten voor takeldiensten voor een groot deel door te berekenen aan automobilisten die pech krijgen, om het fileleed op snel wegen in Vlaandei'en te verminderen. Automobilisten langs Vlaamse wegen worden nog vaak gratis weggetakeld. Op de i'ing wegen van Brussel en Ant- wei'pen lopen al proeven met snelle takeldiensten. ANP China openbaart corruptie PEKING - De Chinese scholen hebben de leerlingen mil joenen eui'o's te veel berekend en ai'tsen acceptei'en ton nen aan smeei'geld, meldde de Chinese krant China Youth Daily gisteren. De onthulling volgde een dag na sooidgelij- ke publicaties over gi'ootschalige coiTuptie binnen de overheid. Chinese leiders hebben gewaarschuwd dat de ovei'heid zichzelf ten gronde richt als de corxnxptie niet wordt aan gepakt. Ondanks een reeks campagnes blijft sxneergeld een belangrijke rol spelen. ANP/RTR Geweld in Kashmir eist levens SRINAGAR - Geweld in het Indiase deel van Kashmir heeft ten minste negentien personen het leven gekost. On der hen waren vier militaii'en die tijdens een vuui'gevecht; met Indiase rebellen werden gedood. De schietpartij langs de grens met Pakistan, kostte twee rebellen het le ven. Tijdens incidenten elclei's in de Himalayaregio scho ten militair-en tien rebellen dood. Ook een soldaat en twee burgers kwamen om. In Kashmir sti'ijden moslimmilitanten al zestien jaar voor onafhankelijkheid of aansluiting bij Pakistan. ANP/AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie gaat zo goed als zeker een aan tal sancties instellen tegen Oez bekistan, omdat het nog steeds geen maatregelen heeft geno men tegen politiechefs na het op slaan van een opstand in de stad Andizjan, in mei van dit jaar. Zo zullen verantwoordelijken voor het bloedbad, waarbij vol gens officieuze cijfers ruim vijf honderd doden vielen, en presi dent Kax-imov en zijn naaste om geving geen visa meer krijgen voor de EU. Daarover hebben EU-diploma- ten overeenstemming bereikt, is gistex'en vernomen uit diploma tieke bronnen in Brussel. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken moeten nog wel instem men met de maatregelen tegen het Centraal-Aziatische land, maandag tijdens overleg in Luxemburg. Ook zou de EU gesprekken over een samenwerkingsprogramma, dat Oezbekistan jaarlijks 8 mil joen euro oplevert, willen stop zetten. Verder komt er naar alle waar schijnlijkheid een Europese ex- portban op munitie en kleine wapens. Het bloedbad in Andiz jan op 12 mei begon na een beto ging voor de vrijlating van 23 ge detineerde zakenlieden. Volgens de overheid waren ze lid van de verboden moslimgroepering Hi- zb ut-Tahrir, die sti'eeft naar een Verenigde Centraal-Aziati sche moslimstaat. Maar volgens de betogers waren de zakenlieden i'espectabele bur gers die hun best deden de eco nomie in de vei'pauperde regio nieuw leven in te blazen. Bestorming Aanhangers van de verdachten bestormden die dag de gevange nis om de zakenlieden en andere gedetineerden te bevrijden. Ver volgens verzamelden zich dui zenden mensen, onder wie vrou wen en kinderen, en er ontstond een spontane volksopstand te gen de slechte leefomstandighe den. Militairen begonnen toen in het wilde weg te schieten. Vol gens de oppositie vielen hierbij meer dan zevenhonderd en mo gelijk 1500 doden. De onrust sloeg over naar de oos telijke stad Kara-suu, waar op standelingen het stadsbestuur korte tijd hadden verjaagd. Hon derden Oezbeken vluchtten naar het buitenland. ANP ken van de banden met Madi'id. Plet persbui'eau Europapress be richtte dat 120 leden van het re gionale parlement van Catalo nië hun goedkeuring aan het nieuwe statuut gaven. Alleen de vijftien regionale parlementa ilers van de PPC (de Catalaanse afdeling van de Volkspartij) stemden tegen. Voor de goedkeuring van het sta tuut was de steun van tweedex*- de van de regionale parlementa riërs nodig. Ook het nationale parlement in Madi'id moet in stemmen met het statuut. Bron nen binnen de regerende PSOE lieten weten dat het statuut in de huidige vorm onaanvaard baar is. De verwachting is dat Zapatero dit weekeinde met een reactie komt. Catalonië heeft ongeveer 6,7 mil joen inwoners. De i'egio is goed voor 18 procent van het bruto nationaal pi'oduct (bnp) van Spanje. ANP van onze redactie buitenland BARCELONA - Een grote meer derheid van het regionale parle ment van Catalonië heeft giste ren ingestemd met een omstre den statuut over autonomie. De grote landelijke partijen hebben grote bezwaren tegen het sta tuut. De regering van premier Zapa tero van de sociaal-democrati sche PSOE is onder meer gekant tegen het voornemen van de Ca talanen om de belastingheffing volledig in eigen hand te nemen. De oppositionele Volkspartij (PP) valt vooral over een passa ge in het statuut waarin Catalo nië als 'natie' is omschreven. Volgens de centi'umrechtse PP werken de Catalanen een 'bal- kanisex'ing' van Spanje in de hand, omdat andere regio's nu wellicht ook nadrukkelijker gaan aansturen op het losser ma-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5