pzc Vernieuwingsslag bibliotheken Een rode doos met duurzame foefjes MIDDELBURG WAT EN STAD!! Zondag 2 Oktober koopzondag Feestje Hgitale informatievoorziening en ontmoetingsfunctie centraal fyuuon c&cWt café DESAFINAD0 MIDDELBURG ssens pateer WW .familievermaak.nl DIGITALE FOTO'S AFDRUKKEN VOOR EEN I**} LAGE PRIJS ct per foto www.goedkopefotos.nl dames heren (Advertentie) is gezellig winkelen zeeuwse almanak Of de elftalleider even wilde noteren dat de 62-jarige pijl snelle spits van 't vxtufde van Temeuzense Boys de volgen de wedstrijd niet beschikbaar is. „Ik heb een familiefeestje, van de eerste generatie", mompelde hij in de kleedka mer. „Maar gezien de keiharde wet ten der natuur zal de op komst bij dat partijtje vast niet hoog zijn." Een medespe ler kon zijn afzegging daarom niet zo waarderen. „Je laat je team toch niet in de steek voor een veredelde fototen toonstelling?" jedactie: 0113-315649 C£actie@pzc.nl ^ostbus 31,4460 AA Goes idvertentie-exploitatie: «oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Leuws-Vlaanderen: 0114-372770; Üationaal: 020-4562500. zaterdag 1 oktober 2005 editie Bevelanden-Tholen Man beboet voor ruiltruc MIDDELBURG - Het personeel van Agriland in Goes had in februari dit jaar zo zijn twijfels toen een 40-jarige man uit Hans weert zijn nieuwe laarzen kwam ruilen. Een kassabon had hij niet, maar zijn vriendin had per ongeluk de verkeerde maat voor hem meegenomen, zo beweerde de klant. Na enig speurwerk van het personeel bleken de laarzen nooit verkocht. Bovendien was op de bewakings camera duidelijk te zien hoe de man zonder laarzen de winkel was binnen gekomen. Hij dacht door middel van de ruiltruc snel geld te verdienen, maar bereikte het tegen deel. Het werd een duur paar laarzen voor de man. De po litierechter legde hem gisteren een boete van 100 euro op. Brandjes in containers ZIERIKZEE - Vrijdagochtend vroeg zijn op vier verschil lende plaatsen in Zierikzee kliko's en vuilniszakken in brand gestoken. Daarbij raakte een gevel van een pand in de Korte Sint Jansstraat beschadigd. Drie brandjes kon den met een brandblusser geblust worden. Voor een brandje in de Meelstraat is de brandweer geroepen. Boete voor rijden onder invloed OOSTERLAND - een 24-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duiveland in op de Molenweg in Oosterland betrapt op rijden onder invloed. De man reed achter een politiewagen. Toen hij een stopteken kreeg, reed de man vol gas achteruit een parkeerplaats op en verstopte hij zich onder een vrachtwagen. Hij bleek anderhalf keer de toegestane hoeveelheid drank op te hebben. Hij heeft een boete en een rijverbod van drie uur gekregen. SGP-wethouder in Middelburg hnrHarmen van der Werf J0ES - De bibliotheken op luid-Beveland, Schouwen-Dui- eland en Tholen gaan fuseren k vernieuwen. Zij moeten echte ptmoctingsplaatsen worden en ich meer toeleggen op digitale formatievoorzicning. .Eveleens en S. van Dixhoorn ijn de trekkers van de fusie van [e bibliotheken in de Ooster- •helderegio. „De bibliotheken ebben een beetje een oubollig nago", stelt Eveleens. „Er zal éts moeten gebeuren, anders ijn er over tien tot vijftien jaar een bibliotheken meer." Ter il- istratie wijst Eveleens erop dat e afgelopen tien jaar het aantal itleningen met vijf procent is edaald. „Het gaat hard. Vooral mgeren lezen minder." Iet aantal leden is nog wel sta- iel. In de Oosterschelderegio igt dat op vijfendertig procent an de huishoudens. Ook niet-le- en komen in bibliotheken om ijvoorbeeld de krant te lezen of [formatie op te zoeken. Zo we en ze nog altijd de helft van al- bewoners te bereiken. iopje koffie Ie bibliotheken hebben dus een evige basis en daar willen Van ixhoorn en Eveleens gebruik an maken bij het van de grond lien van de nieuwe biblio- leek. Eén van de functies die ersterkt moet worden, is die an ontmoetingsplaats. „Het is ichvan de zotte", noemt Eve- eens iets heel simpels, „dat je in [eel vestigingen nog niet eens en kopje koffie of thee kunt Irinken." Een kopje koffie of thee is een euke binnenkomer, maar er zal Kgp Winkelinbraak ïOES - Inbrekers hebben uit en winkel in Goes tussen don- erdagavond en vrijdagochtend vd- en fotoapparatuur en tele- wnsmet een totale waarde van onderden euro's gestolen. door Frank Balkenende Positiekleding Boby-kinder- speciaolzaak Hfkplein8,Yerseke fcwundebeer.nl Mke Tri pp Tra pp® dealer (Advertentie) POLITIEK CAFE VRIJDAG IOKTOBER 16.30 uur GOES - Het oude Goese stads kantoor aan de Oostsingel is dicht. Maandag betrekken bijna driehonderd ambtenaren en be stuurders de rode doos aan het Hollandiaplein. Met de verhui zing naar het nieuwe stadskan toor verlaat de gemeente de bin nenstad. Einde van een tijdperk. Het nieuwe stadskantoor is vrij dag net een mierennest. Verhui zers lopen koortsachtig heen en weer, bij de balie klontert een groepje parkeerwachten samen en mobieltjes gaan voortdurend af. Vlak voor de verhuizing heerst er een zekere spanning. In de parkeerkelder wordt nog driftig geboord. Buiten zagen straten makers stoepranden op maat. Binnen moeten in diverse ka mers nog computers worden geïnstalleerd. Er moet nog veel werk worden verricht. Wethou der C. Linssen kijkt het gelaten aan. „Maandagmiddag zou hét computersysteem moeten wer ken. Ik ben benieuwd." Oostwal Het wordt de vierde stek van de gemeente Goes. Nadat Goes eeu wen lang vanuit het stadhuis was bestuurd, verhuisde de ge meente in 1969 naar het voorma- (Advertentie) der Weele (Advertentie) lige ziekenhuis, het Gasthuis, aan de Oostwal. Door de herin deling kwamen de gemeenten Kloetinge, Wolphaartsdijk, Kat- tendijke en 's-Heer Arendsker- ke onder de vleugels van de Goe se gans. Met de komst van de col lega-ambtenaren was er meer ruimte nodig. Het oude zieken huis bleek al snel te klein. Toch wist de gemeente het er met kunst- en vliegwerk vijftien jaar uit te zingen. Begin jaren tachtig werd de nood erg hoog. Er moest drin gend nieuw worden gebouwd, maar er was nauwelijks geld voor. „Dat leidde tot jarenlange en verhitte discussies", herin nert Linssen zich. Oostsingel Uiteindelijk hakte burgemees ter Wim Blanken de knoop door. Een aannemer kreeg de op dracht een kantoor aan de Oost singel te bouwen voor een maxi maal bedrag van acht miljoen gulden. Een sleutelklaar project noemden ze dat toen. Linssen: „Er werden vierkante meters ge bouwd en dat was het. Alle toe ters en bellen waren wegge streept, zodat we laten met de gebakken peren zaten. Er was geen klimaatbeheersing. Je zweette 's zomers uit je hemd en 's winters had je blauwe vingers van de kou. De wanden lijken van karton. Kijk, als ik de deur dichtsla, zie je die wand gewoon bewegen en als je iets harder praat, kunnen de buren meege nieten." Voor service aan het publiek was het gebouw totaal achter haald. Bovendien heerste er door het toenemende aantal ta ken ruimtenood. „De situatie werd onhoudbaar. De afdelin gen milieu en deels financiën en bestuurszaken moesten we huis vesten in het voormalige Land bouwcentrum." Gevangenis De gemeente speelde eerst met de gedachte het huidige stads kantoor uit te breiden en aan te passen. Bijvoorbeeld door de voormalige gevangenis, die ze daarvoor had aangekocht, er bij te trekken of het parkeerterrein achter het stadskantoor te be bouwen. Dat bleek een zinloze exercitie. „Het gebouw is al geen schoonheid, maar dan zou het een gedrocht worden. We Het water op de glazen trap zorgt voor koeling van het gebouw. schrokken ook van de kosten, die bijna net zo hoog werden als nieuwbouw." Het is nieuwbouw geworden, met een prijskaartje van 22 mil joen euro. In het oude stadskan toor worden seniorenapparte menten gemaakt. De keuze voor het Hollandia plein was een beetje uit nood ge boren. „Alle andere locaties, zo als de Stadspoort of de kavel Pik, waren afgevallen. Aan het Hollandiaplein bezaten we grond en konden we direct be ginnen." Dat de gemeente de binnenstad verlaat, vindt Linssen op zich jammer, maar mettertijd komt dat vanzelf goed. „Je ziet dat Goes vooral zuidwaarts uit breidt. Op den duur komt het stadskantoor vanzelf weer in het hart te liggen. We zitten trouwens nog dicht genoeg bij het centrum en tevens pal bij het NS-station en bushaltes. Het stadskantoor is goed bereik baar en er ligt een parkeerkel der met 122 vakken onder, die deels ook door het pubhek te ge bruiken is." Compact Of je de vierkante kolos met zijn opvallende 'glazen trap in het hart' nu mooi of lelijk vindt, ach ter het ontwerp van architect Rudy Uyttenhaak gaat een hel dere filosofie schuil. „De ge meente eist zo min mogelijk ruimtegebruik in de stad, dus geldt dat principe ook voor ons. Het moest een compact gebouw worden en dus moet je de hoog te in." Ook milieubesparing en duur zaamheid spelen een hoofdrol. „Neem die glazen trap, waar over straks continu water loopt. Dat water zorgt voor koeling van het gebouw. De stenen lam- mellen aan de zijkanten zijn een simpele, maar uitgekiende vorm van zonwering. De vloeren zijn van bamboehout, je vernietigt dus geen waardevolle bomen. Verder gebruiken we warmte krachtkoppeling en de lichtar- maturen gaan, als de sensoren geen bewegingen waarnemen, na tien minuten uit." Linssen is lyrisch over de water trap, die binnen vanaf elke eta ge een doorkijkje naar de centra le hal biedt. „Als daar straks 's avonds licht op staat, wow." Enthousiast is hij ook over de multifunctionele raadszaal en de centrale hal, waar vanaf maandag alle publieksdiensten bij elkaar groepen. Ook het Cen trum voor Werk en Inkomen krijgt een plaats in die hal. „Ik denk dat burgers voor zeventig tot tachtig procent van hun vra gen terecht kunnen aan de pu- blieksbalie. Onze ambitie is di rect een antwoord te geven of een afspraak te regelen. De ser vice wordt nog beter." Verbluffend De centrale hal, met ingangen aan het Hollandiaplein en de Willem Barentszstraat, herbergt kunst, die functioneel is toege past. Op baliewanden zijn kleu rige fototrucages van de Goese kunstenaars Denz de Kroon en Danny van Rijt geplakt. De af beeldingen tonen bijzondere Goese plekjes en portretten van mensen. „Via een prijsvraag heb ben we kunstenaars uit Goes, want dat was een voorwaarde, gevraagd ontwerpen in te leve ren. Het resultaat is verbluffend goed." Naast het stadskantoor worden nog 51 zitbankjes geplaatst. Kunstenaar Georg Schade zand straalt in de rugleuning van el ke bank een stukje plattegrond van Goes. Leuk vindt Linssen het dat voor het plaveisel van het nieuwe stadhuisplein de oude klinkers van de Grote Markt zijn ge bruikt. „We mogen dan weg zijn uit het centrum, maar we heb ben wel een stukje binnenstad meegenomen," Het nieuwe stadskantoor wordt vrijdag 28 oktober officieel ge opend. POWERED BY ^iVERSCHOORE meer moeten veranderen. „Ons vak is informatie toegankelijk maken", geeft Van Dixhoorn aan. „Wij moeten dat veel meer gaan uitdragen door samenwer king te zoeken met andere instel lingen en door de digitale infor matievoorziening voor de leden verder uit te bouwen. Iedereen kan van alles opzoeken via inter net, maar het is altijd de vraag of dat betrouwbaar is. Wij kun nen de informatie leveren met een kwaliteitskeurmerk." Via unvw.bibliotheek.nl, een lan delijke website, is dat al moge lijk. Wie wat wil weten, kan zijn vraag op die websitie kwijt on der het kopje al@din. Personeel van de bibliotheken in Goes en Zierikzee zoekt het antwoord en als zij het niet weten, worden collega's in gespecialiseerde bi bliotheken ingeschakeld. Van Dixhoorn: „Wij krijgen uit de Oosterschelderegio al tweehon derd vragen per maand." Een ander digitaal project staat in de steigers, De Gids, een infor matiebank waarin regionale en lokale informatie verzameld zal worden. „Over onderwijs en cul turele activiteiten bijvoorbeeld. En de gemeentegids kan er ook op, een gemeentegids die steeds actueel wordt gehouden, want dat is", geeft Eveleens aan, „nu nogal eens een manco." De bibliotheken gaan al met al behoorlijk van functie verande ren. Wie iets wil weten, zal niet meer voor alles naar een bibio- theekgebouw hoeven te komen. Wat volgens Eveleens en Van Dixhoorn zeker niet betekent dat het aantal vestigingen terug moet. „Het lezen blijft", stellen zij. „Het boek blijft. Zeker voor kin deren is dat belangrijk, voor hun taalvaardigheid." En de bi bliotheken moeten in hun visie 'plekken worden waar van alles gebeurt, waar het leuk is om te zijn'. In Heinkenszand is dat bij voorbeeld al in gang gezet door een internet- en mediacafé op te zetten en in Tholen komt de bi bliotheek in de nieuwbouw van het Markiezaat College. De centrale hal van het nieuwe stadskantoor. foto's Ronald den Dekker DIS THAT GE I'ART TWO :OTTON FIELD sportieve IVXLZCIC voor Langstraat 11-13, Zoutelande Tel. (0118) 566003 www.dis-and-that.nl Ook zondags open Gratis parkeren MIDDELBURG - Huub van Klinken (49, SGP) wordt de nieuwe wethouder van Middelburg. Gisteren bereikte het CDA en de PvdA een akkoord voor de vijf maanden tot aan de verkiezingen. Het is voor het eerst in de geschiede nis dat Middelburg een SGP-wethouder krijgt. Van Klin ken krijgt verkeer, sociale zaken, volksgezondheid en per soneelszaken in zijn portefeuille. Dat waren de onderwer pen waar L. Luitwieler (ChristenUnie) zich tot nu toe mee bezighield. De portefeuille van de andere opgestapte wethouder, A. van 't Westeinde (GroenLinks) wordt verdeeld tussen de drie wethouders die het nieuwe college gaan vormen. Over het theater is geen akkoord met de SGP. Afgespro ken is dat de partij tegen nieuwbouw mag stemmen als een besluit over het theater moet worden genomen. Dat besluit wordt in februari van volgend jaar verwacht. De SGP is vanwege godsdienstige overwegingen tegen thea ter. (Advertentie) Vanaf komend voorjaar onze damesmode ook in Middelburg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57