PZC Bouwplaats is een dievenparadijs Nederlands gaat ten onder in Europa PZC De sissende slang Gestolen spullen en materialen duiken op in Oost-Europa en Afrika Seks en sexy 1 oktober 1955 zaterdag 1 oktober 2005 door Edine Wijnands Wanneer na een lange werk dag het hek rond een bouwterrein sluit, is het er nog lang niet rustig. Uit alle hoeken en gaten sluipen dieven, bendes en proletarische shoppers de bouwplaats op. Zij roven alles wat los en vast zit: van schroe vendraaiers tot graafmachines. Niets is veilig. Als hij eraan terugdenkt, dan kan de woordvoerder van het Nederlands Politie Instituut (NPI) er nog steeds niet over uit: „Het was klaarlichte dag, een paar jaar geleden. In Rotter dam, op de Kop van Zuid, stapt een man een bouwplaats op. Hij vraagt de sleutels van een hef truck, krijgt ze, stapt doodge moedereerd in en rijdt het bouw terrein af. Hij tuft heel Rotter dam door om uiteindelijk aan de andere kant van de stad met het voertuig een pinautomaat uit een muur te rijden. Zo bru taal zijn dieven." Een medewerker van verzeke ringsmaatschappij Aegon kent een nog sterker verhaal: „Wij kregen eens een melding binnen van diefstal uit een steengroeve. Er bleek een machine te zijn ge stolen die zo groot was, dat hij alleen kon worden getranspor teerd als bijzonder vervoer. Dus met wegafzettingen, politiebege leiding en zwaailichten. Dat ding was zomaar weg, gestolen. Niemand die het had gemerkt. Waanzinnig." Diefstal vanaf bouwterreinen: wie het onderwerp aansnijdt bij verzekeraars, politie, bouw clubs en bedrijven krijgt meteen een lading voorbeelden over zich heen. De één komt met de verwarmingsketels die, nog voor ze uit de verpakking zijn gehaald, verdwijnen. De ander noemt de keukenblokken, de raamkozijnen, de dakpannen en buizen. „Ik ken een voorbeeld van een Vinex-wijk waar lava steen werd gelost voor een ge luidswal. Binnen een dag had den buurtbewoners met kruiwa- gentjes de hele voorraad wegge haald. Allemaal hadden ze een tuin in aanleg. Ze konden de ste nen goed gebruiken", vertelt Gert-Jan Uijleman, manager van het Aegon-preventiecen- trum. De diefstal, schatten verzeke raars, kost de sector jaarlijks en kele tientallen miljoenen euro's. „Het loopt de spuigaten uit", zegt een woordvoerder van Bouwend Nederland, de vereni ging van bouwondernemers. „Het gebeurt steeds meer en steeds brutaler. Zij komen 's nachts of in het weekend ge woon met een dieplader voorrij den, knippen hekwerken door, laden shovels in en rijden weg. Waarheen? We horen geluiden van spullen die opduiken in Afri ka, in Zuid- en Oost-Europa. Achter veel van de diefstallen zitten professionele internatio nale criminele organisaties. Die stelen op bestelling." Maar niet alleen de professione le rovers zijn een plaag, vertelt Guus Wesselink, directeur van de stichting Aanpak Voertuigen- criminaliteit (AVc). Misschien zijn zij debet aan de diefstallen van groter en duurder materi aal, maar: „Wis niet uit wat werknemers en onderaannemers stelen." Dat is heel wat, weet hij. „Bouwers doen er dan ook goed aan om mensen goed te screenen voor ze worden aange nomen." Preventie AVc heeft zich, net als enkele an dere instellingen en veel verzeke ringsmaatschappijen, ten doel gesteld om paal en perk te stel len aan de diefstallen vanaf bouwterreinen. De beste metho de? „Preventie", zegt een woord voerster van verzekeraar Delta Lloyd. Zij drukt, net als haar collega's van andere maatschappijen, bouwbedrijven op het hart: ruim alles op. Berg klein spul goed weg in containers, sluit die af, zet eventueel een paar beton blokken voor de deuren of hijs desnoods de hele keet aan een kraan de lucht in. Een methode die trouwens ter preventie van roof van meer spullen wordt aangeraden. Niet voor niets zie De Nederlandse bouwplaats is een luilekkerland voor internationaal opererende dieven die jaarlijks voor vele miljoenen euro's aan gereed schappen en materialen weghalen. foto Evert-Jan Daniëls/GPD je 's nachts op bouwterreinen heel wat aggregaten, trilplaten en cementmolens hoog in de lucht bungelen. Wesselink van het AVc advi seert: „A: Tref organisatorische maatregelen; zet hekken rond de bouwplaats, neem bewakers aan en berg je spullen op. B: Screen de mensen die voor je werken. C: Neem preventieve technische maatregelen als chips in het materiaal, sloten op de keten, tracking en tracing- systemen in voertuigen, starton derbrekers en ga zo maar door." Bouwend Nederland kent de pre ventieve maatregelen, bespreekt ze ook in speciale werkgroepen met de leden. Maar soms over valt het de club: „Heeft het wel nut?" Bouwend Nederland ziet graag meer aandacht van de po litie voor de diefstal. Maar de po litie heeft hoe dan ook meer oog voor zaken waarbij burgers slachtoffer zijn. „Wij vinden dat bij dit soort diefstallen bedrij ven een eigen verantwoordelijk heid hebben", is de reactie bij heel wat korpsen. Wel is er een wil om bouwers preventief te helpen. Tips „Steeds vaker geeft de politie voor de start van een bouwpro ject tips over hoe diefstal is te voorkomen", aldus de NPI-woordyoerder. Intussen hebben verzekeraars er hun buik flink van vol. De diefstal kost hen handenvol geld. „Als wij merken dat bouwers hun spullen niet goed hebben bevei ligd en opgeruimd, rekenen we een hoger eigen risico", aldus een woordvoerster van Delta Lloyd. Bouwend Nederland weet: „Pre ventie is noodzakelijk. Het liefst zouden we op elk bouwterrein een bewaker hebben rondlopen. Maar dat is ondoenlijk en veel te duur. Nederland telt duizen den bouwterreinen." GPD door Hans Gertsen In de Europese wijk in Brussel is het Nederlands als vergadertaai stevig op zijn retour. Sinds de uitbreiding van de EU met tien nieuwe lidstaten (mei 2004) is het aantal vergaderingen waarin nog Nederlands gesproken kan worden drastisch afgenomen. „Als je hecht aan je eigen Nederlandse identi teit is dit een redelijk dramatische ont wikkeling." De internationale vereniging van confe rentietolken (AHC) is 'ernstig bezorgd' over het voortbestaan van het Neder lands als vergadertaai binnen de Euro pese Unie, zo stelt de Belgische afde ling in een open brief. Alleen een be perkt aantal vergaderingen op hoog ni veau (ministers en staatshoofden) en een twintigtal ambtelijke werkgroepen worden nog automatisch naar alle ta len, en dus ook het Nederlands, ver tolkt. Dat was voor 2004 wel anders. Door de uitbreiding van de EU met tien nieuwe lidstaten per 1 mei 2004 steeg het aantal officiële talen in een klap van elf naar twintig. Om de extra kosten voor tolken en vertalingen enigs zins in de hand te houden, werd in 2004 een nieuw systeem ingevoerd, het 'ver zoek en betaal'. Dat houdt in dat niet langer alle vergaderingen tussen de lid staten automatisch vertolking in alle ta len krijgen, zoals tot 2004 gebruikelijk was. Voor tientallen vergaderingen op ambtelijk niveau geldt dat de lidstaten zelf kunnen bepalen of zij hun moeder taal wensen te spreken en dus tolken willen. Elke taal krijgt daartoe een bud get van 2 miljoen euro per jaar. Wie meer vergaderingen getolkt wil zien dan dat budget toelaat, moet bijbeta len. Sinds de invoering van de regeling is het aantal vertolkingen naar het Neder lands zeer fors gedaald. Volgens Ian An dersen, woordvoerder van de Tolken dienst van de Europese Commissie is het aantal 'tolkendagen' voor het Ne derlands met zo'n 40 procent gedaald sinds 2003. Voor Nederlandse freelan ce-tolken zijn de cijfers nog slechter. Die komen 58 procent minder aan de bak dan in 2003 het geval was. „Wij De vlaggen van de 25 lidstaten voor het gebouw van de Europese Unie in Brussel. foto ANP kunnen nu een groter deel van de be hoefte aan vertolking af met tolken die in vaste dienst zijn omdat er minder vraag is", zo legt Andersen uit. Frans de Clercq, een in Brussel woon achtige tolk, maakt zich als een van de weinige Nederlandse freelancers nog weinig zorgen. „Ik heb het geluk dat ik naast Engels, Italiaans en Frans ook Grieks in mijn pakket heb. Vanuit die Nee, Gerhard Schroder is geen favo riet van me. Maar wat de bonds kanselier tijdens de adembenemende verkiezingsstrijd in Duitsland heeft ge presteerd, is een knap staaltje. Vanuit een schijnbaar hopeloze achter stand - Angela Merkel waande zich al hoog en droog de nieuwe 'Kanzlerin' - heeft Schroder zich teruggevochten naar een positie die de sociaal-democra ten volop kansen biedt aan de macht te blijven. En dat terwijl hij na zeven jaar regeren in feite met lege handen tegen over de kiezers stond. Het geheim van Schroder is heel sim pel: als weinig anderen slaagt hij er in een eenvoudige, eenduidige boodschap voorr het voetlicht te brengen. Feilloos voelt hij aan wat de stemming in het land is, genadeloos buit hij angsten en zorgen uit en vaardig slaagt hij er in on zekerheden in zijn voordeel om te bui gen. Dat doet hij met een bijna arrogan te zelfverzekerdheid die op weifelende, bezorgde kiezers de aantrekkings kracht van een magneet heeft. Drie jaar geleden wist Schroder al be hendig de Duitse weerzin over een Ame rikaans ingrijpen in Irak te exploite ren, dit jaar speelde hij even bekwaam in op de groeiende bezorgdheid over de hervorming van de verzorgingsstaat. Dat hijzelf over de noodzaak van 'Re form' was begonnen, dat hij verder wil de gaan dan een groot deel van zijn ei gen partij, dat die afbrokkelende inter ne steun voor 'Agenda 2010' reden voor de vervroegde verkiezingen was ge weest - het werd met een handbewe ging ter zijde geschoven. Zonder gêne maakte Schroder zich tot tolk van de bezorgdheid over zijn hervormingen. In de verkiezingscampagne voerde hij uit gekiend oppositie tegen zichzelf. Knap, hè? Kennelijk geïnspireerd door Schröders 'successen', raakt ook het Binnenhof in de ban van het politiek opportunisme. Wie goed naar de Troonrede heeft ge luisterd, wie de miljoenennota heeft doorgebladerd en wie de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer heeft gevolgd, kan enkele significante politieke gedaanteverwisselingen niet zijn ontgaan. Van links tot rechts ver schiet men zonder rode konen van kleur. Neem het kabinet. Vanaf het aantreden heeft Balkenende II er stevig het mes in gezet. Er is heel wat achterstallig onder houd weggewerkt: van de ziektekosten tot de WAO. Maar halverwege de rit wordt die 'hei-vormingsagenda' van de ene op de andere dag stilgelegd. Bij monde van de koningin verklaart het kabinet zichzelf tot een succes. En er blijkt opeens ruimte voor 'leuke dingen voor de mensen'. Nee, dat is niet de hand van Bert de Vries. Kennelijk durven CDA, VVD en D66 het niet aan de eerste ronde van een reeks verkiezingen - in maart moe ten nieuwe gemeenteraden worden ge kozen - te beginnen zonder de pil als nog te vergulden. Ach, een scheutje opportunisme is best te billijken. Je hoeft je ook niet als een schaap naar de slachtbank te laten lei den. Maar het is die abruptheid van de koerswending die wat al te gemakke lijk aandoet. Te meer waar naar eigen zeggen van JP en zijn ministers het kar wei nog lang niet af is. Komt er nog een vervolg? Wanneer krijgt de kiezer dat deel van het verhaal te horen? Ook de oppositie schrok niet terug voor een curieuze buiteling. Er op gebrand om de 'Goed Nieuws Show' van Balken ende II te verstoren, sloeg met name de PvdA van Wouter Bos een schrille toon aan. Terwijl iedereen aan het Binnen hof weet dat een kabinet-Bos praktisch niks zal terugdraaien, deden de so ciaal-democraten het voorkomen alsof het helemaal anders en vooral ook be ter kon. Wil de PvdA werkelijk over links regeren? Met Jan Marijnissen? Of is het niet meer dan de openingszet van de campagne? 'Het opportunisme is in politiek wat in het paradijs voor Eva de appel was', be kende oud-premier Den Uyl, ex-gere- formeerd, in een openhartige bui ooit. 'De slang sist permanent...' De verleiding is inderdaad erg groot om kiezers naar de mond te praten. Om stroop om de mond te smeren. Om de werkelijkheid te verfraaien. Om onaan genaamheden te verdoezelen. Om er om heen te lopen. Om mee te veren. Dat is altijd al zo geweest en zal altijd wel zo blijven. Maar in tijden als deze is die verleiding wel heel erg groot. Er zijn lastige, pijnlijke en impopulaire ingrepen nodig. Globalisering, vergrij zing, verkleuring, terrorisme, Europa, duurzaamheid - stuk voor stuk zijn het etiketten waarachter een wereld aan ongemak schuil gaat. En waar de mees te mensen het liefst met rust willen wor den gelaten, is er voor de gevestigde po litiek geen eer aan te behalen. Al hele- Op 15 oktober verschijnt een nieuwe editie van het Groene Boekje. Daarin staan enkele nieuwe spellingregels en zijn de oude grondig geherformuleerd. De PZC besteedt in een reeks I va?i dertien artikelen aandacht aan de veranderingen. De meeste mensen vinden spelling een lastige kwes tie: cappuccino, onmiddellijk, gebeurt/gebeurd, gynaecoloog, gedachte(n)gang, sieraad, finan cieel, sms'je. Je moet het alle maal maar weten. Spelling is ook lastig. Onze spelling is geba seerd op de uitspraak, de klan ken die we maken als we hardop praten. Maar het probleem is dat we meer klanken hebben dan letters: zo'n veertig klanken tegenover 26 letters. Of eigen lijk hebben we maar 22 letters. Want de 'c', 'q', 'x' en 'y' zijn dubbelop; daar hebben we al an dere letters voor. 'Sex' kun je bij voorbeeld ook als 'seks' weerge ven. Die laatste vorm is ook al nieuwe editie iF <\-s *3» \o^° ,4>' talen tolk ik naar het Nederlands. Grieks staat, net als talen als het Fins, het Hongaars of de Baltische talen als een 'exotische taal' te boek. Als je een van dat soort talen in je pakket hebt, dan heb je werk genoeg. Maar collega's die bijvoorbeeld vanuit het Engels, Frans en Duits naar het Nederlands tol ken, komen nauwelijks nog aan de bak." Prestige Veel andere landen redeneren minder pragmatisch en rationeel. „Landen als Italië, Spanje en Polen willen gewoon principieel dat hun taal altijd en overal gebruikt kan worden", aldus een diplo maat. Het gaat hen om het prestige en zij zijn bereid de rekening daarvoor te betalen. Landen die erop staan dat alle vergaderingen naar hun taal toe ver tolkt worden, moeten per jaar ongeveer een half miljoen euro bijbetalen voor die service, aldus Ian Andersen. Nederland en Vlaanderen hebben dat er blijkbaar niet voor over om alom pre sent te zijn in de eigen taal in de Brus selse vergadercircuits. GPD door Wim Daniëls geruime tijd de officiële spel ling, al schrijven we nog wel 'sexy' met een 'x', maar dat zou natuurlijk heel goed 'seksie' kun nen zijn. Een bijkomend pro bleem bij het spellen is dat de uitspraak in de loop van de tijd is veranderd zonder dat de spel ling mee is veranderd. We heb ben een lange 'ij' en een korte 'ei'. Vroeger werden daarmee verschillende klanken weergege ven. De 'ij' van 'wijf' klonk ooit als de 'ie' van 'bier'. Maar het uitspraakverschil is weggeval len. De spelling echter is niet aangepast, waardoor we nu pre cies dezelfde klanken op ver schillende manieren moeten spellen: rijzen en reizen, pijl en peil, mij en mei. Dat levert vaak problemen op. Onlangs bleek uit een onderzoek dat het woord ALGERIJE - De algemene ver gaderingvan de Verenigde Na ties heeft besloten een debat te wijden aan de Algerijnse kwes tie. De Franse regering is boos; zij beschouwt Algerije als een deel van Frankrijk en vindt dat de VN zich niet met bin nenlandse kwesties mag be moeien. De Franse regering be raadt zich op de vraag of Frankrijk uit de Verenigde Na ties zal treden. VEEDIEVEN - Voor de recht bank in Middelburg zijn cel straffen tot een jaar geëist te gen vier mannen die verdacht worden van veediefstal. De 'uitweiden' in NRC Handels* blad in bijna een kwart van ct gevallen verkeerd wordt ge- speld (als 'uitwijden'). Een d& de probleem is dat we in het E( derlands nogal wat woorden een vreemde taal overnemen,® die we veelal niet of niet voll® dig aanpassen aan de Nederla* se spelling, zoals 'cadeau' en li 'spaghetti'. Het vierde problel ten slotte is dat veel spelling!® gels moeilijk of vaag zijn. Vrii wel niemand kent op dit mo- ment bijvoorbeeld de uiterst tige spellingregels voor de tui sen-n, zoals in: gedach- te(n)gang. Het Nederlands kreeg in 1804 voor het eerst oj ciële spellingregels. Vervolgt kwamen er wijzigingen in 18) in de periode 1934/1947 en 1995. En nu gaat er dus op nieuw iets veranderen. Op 15 tober verschijnt er weer een nieuw Groene Boekje (zo ge noemd vanwege de groene k; waarin de spellingregels sta; en waarin ook een uitvoerig; woordenlijst is opgenomen, woordenlijst is nodig omdat veel woorden niet met een spj lingregel te verklaren zijn, naecoloog' bijvoorbeeld valt niet onder een spellingregel, je niet weet hoe je dat woord moet spellen, moet je het in di woordenlijst of in een woord boek opzoeken. De nieuwe wi gingen lijken niet groot te zij Maar toch krijgen enkele dui: den woorden een andere spel ling in vergelijking met de hu ge spelling. 'Reïntegreren' wordt bijvoorbeeld 're-integi ren', 'paddestoel' wordt 'padd stoel', 'havo'er' wordt 'havoë 'geë-maild' wordt 'ge-e-mail en 'Middeleeuwen' raakt zijn hoofdletter kwijt. Op deze lai ste kwestie gaan we maandag in. Het woord 'maandag' mof overigens ook ooit met een hoofdletter geschreven word< In het spellingboekje uit 186* stond bij regel 89: 'De namen van maanden, week- en feest gen krijgen een hoofdletter, leen de feestdagen zijn daarv overgebleven. GPD mannen zouden betrokken zij geweest bij de diefstal va schapen en koeien op Zuid-Bi veland. Een van hen was ee slager die de beesten slachtte. WEDEROPBOUWDAG - I tijdens de februariramp v; 1953 zwaarst getroffen meente, Stavenisse, heeft gistf ren de Wederopbouwdag g< vierd. De gemeente maakt vooral van de gelegenheid ge bruilc om iedereen uit binnei en buitenland te bedanken di na de storm heeft meegehol pen om van Stavenisse op nieuw een bewoonbaar dorp t maken. maal niet in landen als Duitsland en Nederland waar alles al gauw een stap terug is. Wie veel heeft, heeft veel te verliezen. Wat de toestand zo'n crisis achtig karakter geeft, is dat het politie ke establishment minder dan ooit op z'n woord wordt geloofd. Het vaak blinde vertrouwen in de geves tigde instituties van staat, kerk en maatschappij van vlak na de oorlog is stapje voor stapje afgebrokkeld, om uit te monden in een cynische schouderop halen: 'ze-rotzooien-maar-wat-aan'. Om kiezers aan zich te binden, moeten de opvolgers van Drees, Beel en Zijls tra zich in vreemde bochten wringen. Permanent aangeklaagd, steeds opge jaagd. En in de coulissen staan politie ke avonturiers klaar om een slaatje uit de onvrede te slaan. Nietwaar Geert, nietwaar PRDV? Hoe vertel ik het de kiezer? De spanning tussen noodzaak en haal baarheid van 'hervormingen' zou wel eens de grootste uitdaging voor West-Europese democratieën kunnen blijken. Dat Schroder in Duitsland zo goed wegkwam, is een veeg teken, 's Kijken of het Binnenhof beter opge wassen is tegen de verleiding van het politieke opportunisme. De slang sist permanent. Jan Schinkelshoek Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruslstraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax, (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptg per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal 59.75 62,0 per jaar. 229.20 233,3 Voor toezending per post geldt eei toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vo einde van de betaalperiode. PZC, La.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 11,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax.(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goei Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v «.pzc.nl/adverteren Uitgave (abonnementen)admini 5IS en ae werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteer- op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, le- IUS 31,4460 AA Goes. Behoort tot *£z WG G G N G R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4