Doe Melbourne eens op de fiets PZC Ballonnen makkelijk door luchtruim in Heerlen Romeins weekend zaterdag 1 oktober 2005 W17 Beste tijd om Melbourne te bezoeken is in onze ^winterperiode Daar is het dan gemiddeld 25 gra den. Regenval: gemiddeld 55 mm per maand. Op 22 km van de stad ligt de internationale luchtha ven Een Australische dollar is ongeveer 0,60 euro. Het is er 's winters tien uur later dan bij ons. De stad telt 3,4 miljoen inwoners, die 170 verschillende talen spreken. De stad heeft een vrij uitgebreid netwerk van bussen en trams, de City Circle Line is gratis www.victrip.com.au Info over ballonvaarten onder meer op www.qlobalballooninq.com.au (maar er zijn meerdere ballonbedrijven). Dat geldt ook voor de fietstochten, wij gin gen op pad met www.bvohouse.com.au/biketours Zijspannen worden aangeboden door www.hdride.com.au. Info over het Melbourne Museum op www.melbourne.museum.vic.qov.au en over de Queen Victoria Market op www.qvm.com.au Andere bezienswaardigheden in Melbourne zijn onder meer: de Sunday Market in St Kilda (rond en aan de strandboule- vard, met kunst, handnijverheid, souvenirs, Veel abstract glas en geometrie op Federation Square. Orkasafari in Noorwegen A La Carte Cruises presenteert dit jaar voor de tweede keer Orkasafari's in Noord-Noorwegen. In de herfst maakt het klassieke zeilschip Es ther Jensen een aantal reizen vanuit Lodingen. In oktober is de overvloed aan haring bij de Lo foten eén smakelijke eetomgeving voor de Or ka's. Spectaculaire orkasafari's worden afgewisseld met herfstwandelingen. Tijdens de lengende nachten is het genieten van het legendarische Noorderlicht. www.alacartecruises.nl Easyjet naar Basel Easyjet start op 7 februari 2006 een nieuwe route vanaf Amsterdam Schiphol. Vanaf die da tum vliegt de prijsvechter dagelijks op het Zwitserse Basel. Een enkele reis is te boeken vanaf 26,99 Euro inclusief belastingen en toeslagen. Easyjet biedt tevens een tweedaagse service Basel-Pa- rijs (Charles de Gaulles) aan vanaf 31 oktober en dagelijkse vluchten naar Lissabon en Praag, vanaf 10 maart. Vanaf 14 november zullen de vluchten van Ba sel naar Berlijn Schönefeld van twee naar drie worden verhoogd en de dagelijkse verbinding met Hamburg neemt toe tot twee per dag. www.easviet.com Estonian Air naar Amsterdam Estonian Air, de nationale luchtvaartmaat schappij van Estland verzorgt komende winter 3 x per week een rechtstreekse vlucht tussen Tallinn en Amsterdam. Er wordt gevlogen met Boeing 737- 500 toestellen. Een retour is er vanaf €17per enkele reis, exclu sief luchthavenbelastingen en overige toesla gen. De aanbieding is boekbaar t/m 2 oktober. De reisperiode moet liggen tussen 1 november en 28 februari 2006. www.airaqencies.com Valentijnsvlucht op Schiphol In 2006 vliegt Icelandair 15 jaar rechtstreeks van Schiphol op IJsland. Dit wordt op Valen tijnsdag, dinsdag 14 februari 2006, gevierd met een trouwvlucht 'Lover is in the air' van Schiphol naar IJsland. Op vleugels gedragen zullen in de lucht 10 lief desparen elkaar het jawoord geven. De IJsland se geestelijke, P lmi Matthiasson zal de bruids paren in het IJslandse luchtruim op originele wijze in de echt verbinden. Op Schiphol wor den de tien bruidsparen en hun getuigen fees telijk ontvangen. Voor de bruidsparen is een plaats gereserveerd in de business class van Ice landair. De dag na het huwelijk kunnen de jong gehuw den en hun getuigen op eigen gelegenheid een bezoek brengen aan enkele hoogtepunten van het eiland en op donderdag 16 februari vliegt iedereen weer naar huis. Het arrangement is een samenwerking met Bruid Bruidegom die het voor €999p.p. aanbiedt. www.icelandair.nl Voorlichting over camperreizen Campervakantietouroperator Travelhome houdt de komende maanden voorlichtingsbij eenkomsten over campervakanties in Ameri ka, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. Tij dens de presentaties worden alle aspecten van een campervakantie toegelicht en vragen be antwoord. Ook wordt er informatie over vliegroutes gege ven. Desgewenst kan men tijdens de bijeen komst een offerte laten opstellen. Men dient zich aan te melden via telefoon 040 211 39 38 of per e-mail info@travelhome.nl waarna men bevestiging en routebeschrijving ontvangt. www.travelhome.nl Jammer dat de stad zo oneindig ver weg ligt, anders was Melbourne een perfecte bestemming voor een lang weekeinde lekker weg. Te ontdekken bovendien op talloze manieren: per ballon, in een zijspan of gewoon op de fiets. Hnnr GFRARD CHFII Het hypermoderne Federation Square is hét middelpunt van Melbourne, bruisende hoofdstad van de staat Vic toria. Hier gebeurt het, hier wil je ge zien worden, hier barst het elke dag van de acti viteiten. Omringd door de abstracte geometrie uit glas en staal van de National Gallery en het Moving Image, plofje hier op een van de vele ter rassen neer en nip je aan een goed glas wijn. Niet voor niets draagt de stad het predikaat wijn hoofdstad, met 100 wijngaarden direct in de buurt. Verbaas je over het groot aantal nationaliteiten dat er ronddoolt, liefst een op de vier inwoners van Victoria is elders in de wereld geboren. Met veel Italianen, Grieken, Vietnamezen, Indiërs en Nederlanders. Die Melbourne op geheel eigen wijze inldeuren. Fietstocht Een van de betere manier om Melbourne van binnenuit te ontdekken is op de fiets. Gaat iets sneller en is minder vermoeiend dan te voet. Dat is niet aan te bevelen, want de stad is zo immens datje daar lopend enkele dagen voor nodig hebt. Met een boekje in de hand kun je op eigen hout je door de stad pedaleren, heb je zoals wij wat minder tijd, dan kies je voor een fietstocht met gids. Met de verplichte helm op, sturen wij achter Murray Johnson aan, die vanuit een container langs de Yarra-rivier, tegenover Federation Squa re, stevige mountainbikes verhuurt. Door het park waar vele families met kinderen zich deze zaterdag op de fancy fair langs de oevers van de Yarra uitbundig vermaken. Waar wij ons slalom- mend doorheen slaan. Langs het vroegere Olym pische stadion, alweer een halve eeuw oud, met de opvallende tenniscourt, genoemd naar de ver maarde Rod Laver. We staan natuurlijk even stil bij het vroegere parlementsgebouw in Spring Street. Het herin nert aan de tijd dat Melbourne hoofdstad van Australië was. Vanaf het begin van de federatie in 1901 tot 1927 toen het speciaal daartoe ge bouwde Canberra die titel kreeg. En aldus werd de eeuwig lijkend durende strijd met concur rent Sydney in beider nadeel beslecht. Melbour ne gaat er niet onder gebukt. Melbourne is een van de weinige wereldsteden waar je met een luchtbal lon direct over de stad kunt varen. van Melbourne zien. Via de strand- boulevards en over de imposante West Gate Bridge toer je door de charmante buitenwijken van Yar- raville, Spotswood en Newport om te pauzeren op de pier van Willi- amstown, geliefde loungeplek en verplichte fotostop voor net ge trouwde stellen. En dan gaat het weer terug naar de inner city. Ook hier geldt: uit-en-thuis vanaf je ho tel. Internationaal voedsel, zoals Poolse lekkernijen, op Victoria Mar ket. Foto's GPD je eigen alcoholische vloeistof mee naar binnen nemen. Bring Your Own. Lunchtijd is al bijna voorbij als we bij Queen Vic toria Market geraken. Met 7 hectare gaat deze verkoopplaats door voor de grootste marlet van het zuidelijk halfrond. Je kunt het zo gek niet be denken of je vindt het wel ergens. Begonnen in 1878 komen er nu jaarlijks zo'n 9,5 miljoen be zoekers, evenveel als naar geheel Nederland. De markt heeft een eigen website en je kunt er onder begeleiding, en tegen betaling van 25 dol lar, een twee uur durende rondleiding maken. Melbourne is een van de weinige wereldsteden waar je met een he teluchtballon over de stad kunt va ren. Dat heeft niet alleen te ma ken met een soepele houding van de autoriteiten die niet zo moei lijk doen over vergunningen, het komt vooral doordat het in de stad wemelt van de parken waar deze met hete lucht gevulde omhulsels zonder problemen kunnen opstij gen en landen. Bovendien: alleen de binnenstad kent (toren)flats, de omringend woonwijken hebben alleen laagbouw. Vanuit de ballon heb je een fantas tisch uitzicht over de uitgestrekte stad, centrum en buitenwijken en bergen en baaien in de verte. Met een oranjekleurige hemel als de zon langzaam opkomt. Je moet er wel vroeg voor uit je bed: rond zes uur word je netjes voor je hotel op gepikt. En na zo'n uur of twee en een champagneontbijt later weer afgeleverd. Zijspan Meer laag bij de gronds vertier bie den jongeren van middelbare leef tijd, gestoken in zwaar bespijker de zwartlederen pakken. Gezeten in de zijspan van een imposante Harley, laten zij je de andere kant Via Fitzroy park (op de werelderfgoedlijst en zelfs voor fietsers verboden) raken we over Victo ria Street, ook wel Little Saigon genoemd door de vele Vietnamese stalletjes en eethuisjes die verderop langs de straat liggen. In de drukke Smith Street kun je terecht voor koopjes. Artistiek Vervolgens door naar Brunswick Street, middel punt van het alternatieve (studenten)leven. Hier viert artistieke vrijheid hoogtij. Funky straat met galeries, kunstateliers, extravagante mode en hot design winkels. Eigenlijk moetje hier 24 uur per dag zijn, want 's avonds barst de live mu ziek uit alle sponningen. En dan langs het Mel bourne Museum uiteraard, waar Australisch meest beroemde racepaard Phar Lap staat opge baard. Iedere Aussie moet dat gezien hebben. In het Italiaanse Lygon Street diverse BYO-restau- rants, het fenomeen waar Australië patent op heeft: breng je eigen drankje mee. Vergunnin gen om alcohol te mogen schenken zijn zo duur dat de drankjes onbetaalbaar worden. Tegen een kleine vergoeding, officieel voor een glas, mag je ne.com. www.melbourne.vic.qov.au www.tourismvictoria.com.au. Australië algemeen: www.tourism.australia.com en www.australia.com Reisgidsen van onder meer Lonely Planet, Elmar, Kosmos en ANWB; Aanvragen Nederlandstalige Australië brochure: 020-4874541 Volgend jaar wordt de 400ste verjaardag herdacht van de relatie tussen Nederland en Australië. Zie daarvoor www.nederland-australie2006.nl De skyline van Melbourne weerspiegelt in de rivier Yarre. het Melbourne aquarium www.melbourneaqua- rium.com.au. de botanische tuinen www.rbq.vic.qov.au, rust uit in een van de vele parken (in totaal meer dan 700 hectare) of geniet van het uitzicht vanaf de 253 meter ho ge Rialto Towers www.melbournedeck.com.au Algemene informatie over Melbour ne: www.thatsmelbourne.com.au. www.visitmelbour- www.thermenmuseum.nl 045-560 5100 De Romeinen komen naar Heerlen. Foto GPD Feest in Bolsward Het is een begrip in Fryslan: de Bolletongersdei in Bols ward. Bolletongersdei staat jaarlijks op de eerste don derdag van oktober garant voor dé jaarmarkt van het Noorden, met meer dan 200 marktkramen door de he le binnenstad van Bolsward. Standwerkers uit heel Ne derland prijzen luidruchtig hun waren aan, tijdens het standwerkersconcours. s'Avonds strijden menners en ringstekers om de 'Gouden Sjees', tijdens de jaarlijkse ringrijderij in de binnenstad. Omdat Bolsward dit jaar 550 jaar stadsrechten viert, is het op en rond Bolleton gersdei drie dagen extra feest: op 6 oktober cle markt, op vrijdagavond 7 oktober van 19 tot 23 uur de Wilde Westen, met wilde stieren en stoere cowboys en op za terdag 8 oktober van 10 tot 16 uur een paardenspekta- lcel waarbij ruiters uit heel Nederland de vreemdste ca priolen op hun paard uitvoeren. www.bolsward.nl Varend door Nederland Het Nederlandse waterlandschap in al zijn denkbare schakeringen is het dankbare onderwerp voor de expo sitie 'Varen door stad en land' die tot en met 5 maart volgend jaar te zien is in het Maritiem Museum Rotter dam. Op deze nostalgisch getinte tentoonstelling wordt met schilderijen, scheepsmodellen, prenten en films en foto's een beeld geschetst van het leven op en om de Nederlandse rivieren en wateren. 'Varen door stad en land' gaat onder meer in op de Zeeuwse mossel vangst, de pontjes over Maas en Waal en vissen in de Biesbosch. Maar ook wordt duidelijk dat de binnenwa teren flink van karakter zijn veranderd: ooit het do mein van tjalken en vrachtschepen, tegenwoordig (ook) van de pleziervaart en watersport. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10 en 17 uur geopend. Op zondag van 11 tot 17 uur. www.maritiemmuseum.nl of tel. 010-4132680 Ruil en verkoop Verkade-albums Liefhebbers en verzamelaars van de befaamde Verka- de-albums van Jac. P. Thijsse moeten vandaag spoor slags naar museum Beeckestijn in Velsen-Zuid. Daar na melijk wordt van 12 tot 17 uur een grote ruil- en ver koopbeurs gehouden van deze beroemde verzamelboe- ken. Verkade heeft er zo'n veertig van gemaakt. De bij behorende plaatjes werden cadeau gedaan bij allerlei kruidenierswaren. De belangstelling was indertijd zo 'Varen op de Oosterschelde' een olieverfschilderij uit 1975 van Hermanus Berserik. Foto GPD groot dat de koekfabriek een aparte afdeling had om al le bestellingen te verwerken. De toegang tot de ruil beurs is gratis. Museum Beeckestijn ligt aan de Rijks weg 136, Velsen-Zuid. tel. 0255-512091 De Romeinen komen naar Heerlen. In het Thermenmuseum wordt op zaterdag 15 en zondag 16 oktober een avontuurlijk Ro meins weekend georganiseerd. Kijk hoe een Romeinse mozaïekmaker te werk gaat en laat je haar vlechten door een echte Romeinse kapster. Voel de hitte van de oven bij de veldsmid en kijk mee over de schouder van de mozaïekmaker. Ook kun je een kijkje nemen in een burgertent. Dit geeft je een idee wat de Romein allemaal in zijn tent meenam. Tijdens het weekend is het Thermenmu seum geopend van 10 tot 17 uur. Entreeprijs volwassenen €4,0065+/CJP €3,501cinderen 4-12 jaar €3,00tot 4 jaar gratis). Tip^^ni/w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45