De drenkelingen van Ameland PZC T Indiagids is vooral dik Leerzaam boekje over Ghana 'Schuivend evenwicht tussen aarde en water' eilanden als wachters', dichtte Jan Atze Nicolai over de Waddeneilanden. Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog. Ruim 2,2 miljoen toeristen trekken er ieder jaar naar toe voor een vakantie of lang weekeinde. Maar de vijf eigenzinnige stukjes Nederland hebben een probleem: in 2004 liep het bezoek er met liefst 10% terug en enig herstel heeft zich dit jaar nog niet aangediend. In een korte serie komen ze alle vijf aan bod. QDe veerboot naar Ameland vertrekt meerdere ke ren per dag vanaf Holwerd en doet er ongeveer 45 minuten over. Auto meenemen? Dan is het ver standig om vooraf een plekje te reserveren. Wie ruim op tijd komt, kan soms ook al eerder mee Informatie: tel. 0900 - 455 44 55. Reserveringen tel 0519 - 546 111 en www.wpd.nl De demonstratie met de paardenreddingsboot is dit jaar nog te zien op: 3 september. 19 oktober en 30 december Het vertrek is bij het reddingsmuseum in Hollum Vrijwel dagelijks vertrekken er vanaf Ameland wadexcur sies en boottochten etc. De beschreven excursie met de Robbenboot kost 16 euro voor volwassenen en 11 euro voor kinderen tot en met 12 jaar Voor meer informatie en reserveringen voor activiteiten op het eiland VW Ameland, Bureweg 2, Nes (vlak bij de boot). Tel 0519 - 546 546 en www.vvvameland.nl Voor info over de diverse musea (inclusief de vuurtoren) www.amelandermusea.nl N O O B 0 AMELAND Buren De reddingsboot keert terug en de paarden moeten aan de bak om het gevaarte weer op het strand te sleuren. door HANS VAN ALEBEEK I Van alle Waddeneilanden heeft Ame land zonder twijfel de allermooiste vuurtoren. Geen dopje op een duin zo als op Vlieland of een stenen toren zo als Terschelling heeft maar een vuurtoren zo als een vuurtoren hoort te zijn: groot (bijna 60 meter), rank, fier en geschilderd in opvallende rood-witte banen. Een toren die je niet makke lijk over het hoofd ziet, waar ook op het eiland. Andersom daardoor ook een ideale plek om over het eiland uit te kijken. Sinds dit voorjaar kan dat ook weer. Na vier jaar op slot te zijn geweest ging de in 1880 ge bouwde gietijzeren vuurtoren weer open voor het publiek. Het kost 243 treden hijgen en puf fen maar daar krijg je dan wel een enorm uit zicht voor terug. Overigens is dat, zeker van bovenaf, niet altijd even fraai. Campings en bungalowparken springen lelijk in het oog. Helemaal dodelijk zijn de gasboorinstallaties die heel ver aan de einder te zien zijn. Goed voor de schatkist maar het blijven lelijke krassen op, zoals ze dat zelf noemen, de waddendiamant Ameland. Maar gelukkig is er ter compensatie weer heel veel rust en ruimte in prachtige dorpjes als Hol lum, Ballum, Nes en het iets minder authen tieke Buren. En toch, ondanks die mooie, overigens onbe mande vuurtoren, raken mens en dier rond Ameland de weg nog wel eens kwijt. Ameland en drenkelingen, die horen bij elkaar. Friese paarden Een hele trieste gaat over de paardenreddings boot van Ameland. Als daar een schip in nood was, werd de reddingssloep op Ameland met Friese paarden de zee in getrokken. Eeuwen- Het Natuurcentrum is niet te missen door de grote blauwe buiten ligt lang ging die 'lancering' goed, honderden men sen werden zo van de verdrinkingsdood gered. Maar op 14 augustus 1978 ging het gruwelijk mis. Bij het te water laten verdronken acht paarden in de kolkende zee. Het paardengraf in de duinen herinnert aan die zwarte dag. Maar elk jaar is er ook nog een keer of tien een levend eerbetoon aan die tijd. Dan wordt, net als vroeger, de reddingsboot met paarden de zee ingetrokken. Een fantastisch spektakel. Alsof er echt groot alarm is, loeit het stoom fluitje over Hollum en komen van alle kanten de menners met hun paarden naar het red dingsmuseum. En de kijkers natuurlijk. Bege leid door een enorme stoet nieuwsgierigen trekken tien paarden de Abraham Foclc-boot vervolgens ratelend naar het strand. Gadegesla gen door vele honderden toeristen sjorren de stoere paarden, strak gedirigeerd met korte fluitsignalen, de zware boot in één snelle ruk het water in. Veel fantasie is er niet voor nodig om het drama van 1978 voor de geest te halen. Waarbij het wel maf is dat in alle eerbetoon aan de paarden wel eens vergeten wordt dat een veelvoud aan Amelanders bij al die reddin gen is verdronken. Potvis Zouden dieren misschien meer tot de verbeel ding spreken? Waarschijnlijk wel want in een andere publiekstrekker, het Natuurcentrum Ameland, spelen beesten ook weer de hoofd rol. Dat begint al buiten waar een joekel van een blauwe vinvis alle aandacht opeist. Via het museum kan iedereen in dit betonnen beest en daar als een ware Jonas ervaren hoe groot het hart van een walvis wel niet is. Maar de topper hier is toch wel het verhaal van de vier potvissen die in november 1997 op Ameland aanspoelden. Eén skelet van zo'n gi gant is er te zien, plus een onder kaak waar jutters heel strak een stuk van afgezaagd hebben om de ivoren tanden voor veel geld te verpatsen. Maar het populairst is toch wel de repeterende video met de ontploffende potvis. De beelden van die explosie, vol rot tende darmen en ingewanden, ben je pas na een uurtje uit waaien op het strand helemaal kwijt maar kinderen krijgen er - niet genoeg van. Nog zo'n topper voor kinderen is een vaart met de Robbenboot. Ze ker de trip waarbij ook de schel- penbank een klein uurtje wordt aangedaan. Heerlijk leegwappe- ren op het dek, dan de luierende zeehondjes bekijken op het droog vallend wad en tot slot emmers vol schelpen rapen op weer een vinvis die andere zandbank. In elk geval een stuk minder inspannend dan een fietstocht naar het prachtige en vogelrijke natuurgebied het Oerd. Ook een must. Vogelaar Voor eilandse begrippen is die Oerd-tocht een hele trap. Iedereen wordt hier als vanzelf een vogelaar want al fietsend ontdek je al snel de fraaiste exemplaren, van de snip in het gras tot mama-eend met kroost in het riet. Op de weg terug even over Buren rijden waar het beeldje van Rixt van het Oerd herinnert aan weer een ander dramatisch drenkelingverhaal. Dat van de oude Rixt van het Oerd die met zoon Sjoerd juttend haar kostje bij elkaar scharrelde. Totdat Sjoerd, tegen de zin van moeders, vertrok om te gaan varen. De zee lok te haar zoon weg en tot overmaat zorgde de zee ook voor steeds minder jutterswaar. Rixt nam wraak. Tijdens een harde storm doolde ze door de duinen met een dwaallichtje. Een schipper in nood hield dat voor een veilig ba ken, ging erop af en strandde op een zand bank. Iedereen verdronk. De volgende ochtend ging Rixt meteen op pad om haar juttersbuit binnen te halen. Tussen het wrakhout vond ze haar dode zoon Sjoerd. Bij zware storm, zo wil het verhaal, is de roep van Rixt nog altijd te ho ren: Sjoe-oe-oerd, Sjoe-oe-oerd. Binnenmeer Nog altijd geeft en neemt de zee. Bij Ballum bij voorbeeld heeft het getij inmiddels een flink binnenmeer gecreëerd. De Amelanders zijn er niet echt blij mee want ter plaatse mag je er niet zwemmen en da's nooit goed voor de klan dizie. Ietsjes verderop, bij paal 13, heerst ook behoorlijk wat onrust want het tij bedreigt daar een aantal appartementencomplexen, camping en strandpaviljoens in hun voortbe staan. Aan de andere kant biedt water ook weer nieu we toekomstmogelijkheden voor Ameland. Al een paar jaar is bekend dat onder het eiland op honderden meters diepte een bron met zeer heilzaam water zit. Goed voor mens, huid en geest. Dat voedt bij een heleboel eilanders con crete dromen over fraaie kuuroorden waar de groeiende stroom van (vooral Duitse) wel- ness-zoekers wel naar toe wil. Ameland Oppervlakte 10.000 hectare Bos 210 hec tare Inwoners 3.200 Strand 27 km Fietspad 100 km Toeristen per jaar 500.000 zaterdag 1 oktober 2005 Will Respect voor de Alpen De non-profit organisatie Respect the Moun- I tains voert deze winter in samenwerking met I Sunweb een campagne om de Nederlandse I wintersporters bewust te maken van de waar- i de en het belang van het behoud van de Alpen! Jaarlijks verkeren er alleen al ruim 2 miljoen I Nederlanders in het Alpengebied en ook daar blijft veel rotzooi achter. De kwaliteit van de i Alpenflora- en fauna wordt bedreigd door het I broeikaseffect en het toenemende toerisme. De gevolgen zijn zichtbaar smeltende glet sjers, een oplopende sneeuwgrens en toene- mende modderstromen. Touroperator SunwetJ ondersteunt het initiatief via nieuwsbrieven. de website, brochures en haar reisleiding ter plaatse. Respect the Mountains is in januari 2004 opgezet door Barts. een Nederlands meri in wintersportaccessoires. www.respectthemountains.com Schelpen zoeken op het drooggevallen wad. Ontspanning in de sneeuw 'Zorgen bestaan niet tijdens een skivakantie in één van onze 24 chalets', zegt Wens Chalets, I 'alleen totale ontspanning.' De nieuwe brochuj re van Wens Chalets richt zich met daar dan ook geheel op met nog meer voorzieningen I voor een relaxed verblijf in chalets in Zwitser land, Oostenrijk, Italië of Frankrijk. Met de 'ca-l tered' chalets wordt volledig ingespeeld op de wensen van de gast. De staf bereidt 's avonds een driegangendiner voor, dat in het chalet wordt geserveerd en 's I ochtends staat er een ontbijtbuffet klaar. Ter- wijl de gasten gaan skiën wordt het chalet I schoongemaakt. Sommige chalets hebben bo-1 vendien een sauna en/of jacuzzi. www.wenschalets.nl Accent op short breaks Frantoür - specialist voor Frankrijk - legt deze winter het accent op korte skibreaks, catered chalets en de populaire skigebieden. Zo is het aanbod in de skigebieden Valmeinier/Valloire, Les Sybelles en Superdevoluy/ La Joue du Loup en Pra Loup uitgebreid. De reisorganisator uit Maarssen biedt meer me gelijkheden voor een korte skivakantie. Niet ai leen in lager gelegen gebieden, maar ook in bi) voorbeeld Les Arcs, La Plagne, Les 2 Alpes, Les 3 Vallées en Les 4 Vallées (Zwitserland!). Een ovemachtingshotel maakt het mogelijk het I grootste deel van de reis al op vrijdag te rijden.] Frantour werkt daartoe samen met de ketens i van Kyriad en Campanile. Ook skipassen en skihuur kunnen van tevoren worden gereser-1 veerd. www.frantour.nl CD-rom bij sneeuwfun Het is een primeur voor de Nederlandse markt i promoot Sneeuwfun, dat komende winter een interactieve cd-rom met de nieuwe winter sportbrochure meestuurt. Naast de gids met 176 pagina's aan bestemmin gen en de website heeft Sneeuwfun ook een schijfje gemaakt met extra informatie, fotoma teriaal per bestemming, skigebied en accom- modatie.Door persoonlijke ervaringen, kennis en klantgericht te bundelen menen initiatief nemers Mieke Danko en Mark Sauer dat zij in kunnen spelen op persoonlijke wensen en voor iedere portemonnee een wintersportva- L kantie op maat kunnen maken. Sneeuwfun biedt a la carte reizen naar 70 be- j stemmingen in Zwitserland, Frankrijk, Oosten-B rijk en Italië. www.sneeuwfun.nl Eigen website snowkids 'Wij richten ons niet op massatoerisme maar P op de gezellige, knusse en authentieke winter sportdorpen', klinkt het zelfbewust bij TeleTn- vel, dat al ruim 21 jaar wintersportreizen ver- I zorgt. De reisorganisatie biedt ook al enige tijd onderjl de naam 'Snowkids' programma's aan voor l| kinderen tot 4 jaar, die vijf dagen lang in een II crèche worden beziggehouden. Onder leiding*! van Nederlandse begeleidsters. Kinderen vanall 4 jaar kunnen bij TeleTravel leren skiën. Zij kfr men in een klas met Nederlandse leeftijdsge- I nootjes en begeleiding. Op de eigen website van TeleTravel kunnen be zoekers desgewenst een brochure downloa den. Een papieren versie brengt de in Roosen daal gevestigde reisorganisator dit jaar niet meer uit. www.teletravel.nl.www.snowkids.nl Reis boeken Met een doffe plof valt de India-gids van Ca- pitool op het bureau. Met nog net geen 700 pagina's zo'n beetje de lijvigste reisgids van de afgelopen jaren. Heel India in één gids? Jazeker, en daar zit 'm nou net de kneep, want het is natuurlijk onmogelijk zo'n gi gantisch land, met bovendien een ongeken de diversiteit, in een gids samen te vatten. Je vraagt je dan ook af waarom Capitool dat doet. Zou het niet beter zijn, zoals Elmar bij voorbeeld heeft gedaan, reisgidsen te ma ken per deelstaat. Bijkomend voordeel is vooral dat je dieper op (de achtergronden van) dat deel van het land in kunt gaan. Behalve dat hij heel dik is, telt de India-gids ook een ongekend aantal illustraties, fo to's, tekeningen en kaarten. Liefst 2400. Vooral de altijd tot de verbeelding spreken- I de 'opengewerkte' tekeningen, het ken- merk van Capitool, zijn weer fraai en infor matief, al valt de tekening van wereldwon der Taj Mahal toch ietwat tegen. Echt veel diepgang heeft de gids niet, maar dat wil niet zeggen dat hij niet informatief is. Alleen voor wie is zo'n gids bedoeld? Niet voor iemand die heel India wil door kruisen, of juist kiest voor het ontdekken van een deelstaat. Die heeft er niet zo veel aan. Misschien voor het voorbereiden van een spreekbeurt? India, uitgeverij Capitool, 672 blz., *29,90,ISBN 90 410 1869 7 f HM PELS, RELIGIïi TOCHTEN STRAN DIN J§. FESTIVALS Wt Zowel nuttig voor een spreekbeurt, maar ze ker ook bij de voorbereiding van een tripje, is het boekje Ghana van Heerko Dijksterhuis in de landenreeks van KIT/Novib. Het zijn geen reisgidsjes, maar voor iemand die bijvoor beeld naar een ontwikkelingsland afreist kan het geen kwaad naast de brochure van de reis organisator ook dit soort lectuur tot zich te nemen. Voorkomt een 'cultuurschok', zeker weten. Ghana is een van de Westafrikaanse landen waar het leven zich langzamerhand aan de el lende van de rest van het continent weet te onttrekken. Ook het toerisme is er in op komst, 'jungle trekking' bijvoorbeeld. Het neemt niet weg dat de helft van de bevolking nog onder de armoedegrens leeft. Dijkster huis noemt dit dan ook een van de gevaren die de stabiliteit van het land bedreigen. Dijksterhuis, die er als correspondent woont, tipt toerisme in een terzijde even aan, zijn boekje gaat hoofdzakelijk over cultuur, ge schiedenis, politiek, economie, natuur, mi lieu en natuurlijk de Ghanese samenleving zelf. Op deze wijze verschaft hij ons een nutti ge en bovenal leerzame doorkijk. Onmisbaar voor een goede reisvoorbereiding naar dit soort landen. Ghana, door Heerko Dijksterhuis. In de landenreeks van KIT/Novib. 74 blz*11,90,ISBN 90 6832 417 9. GERARD CHEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44