Valenci een feesten kruitva B I VakantieStunt Vakanties ai vanaf 99. www.vakantiestunt.nl P A N J f a> E a Reis in 5 clicks Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 1 oktober 2005 Reizen ADVERTENTIE De grote fallas op het centrale plein van de stad gaat 's nachts als eerste in brand. Vergeet oud nieuw, carnaval of de prachtigste processies. Het zijn maar kleine fuifjes vergeleken bij de Fallas in het Spaanse Valencia. Vijf dagen lang is de stad één groot feestend kruitvat, vol donderend vuurwerk, oliebollen, schitterende bouwsels, devotie, Spaanse schonen en dampende paellapannen. Met als klap op de vuurpijl voor acht miljoen euro aan prachtige beelden die in brand worden gestoken. Met een knetterend vuurwerk begint het beeld te branden. In een mum van tijd staat het immense bouwsel in lichter- In een stroom trekken de vrouwen naar het beeld van Moeder Maria. Dit op Egypte geïnspireerde kunstwerk is 23 meter hoog en kostte 238.000 euro. Een paar honderdduizend men sen staan rond het centrale stads plein op de start van de mascle- tas te wachten. De Fallas zijn voorbij en dus hui len de kleine fallera mayor en haar raad tranen met tuiten. door HANS VAN ALEBEEK I Kaboem! Met een rotklap ontploft er vlakbij, lekker tussen de hoge muren van een smal steegje, een enorme don derslag. Welkom in Valencia! Maar niet zeuren, dit hoort bij de Fallas. Sterker, dit is de Fallas: lekker knallen, van 's ochtends acht tot diep in de nacht en dat vijf dagen lang. En ie dereen doet mee. De mafste vuurwerkshow is zonder twijfel de 'mascletas', een waar knal- en knetterfestijn dat vanaf 1 maart elke middag om klokje twee uur op het stadhuisplein wordt opgevoerd. In vijf mi nuten tijd wordt in een afgesloten gigantische kooi ruim honderd kilo kruit aangestoken. Maar niemand, echt niemand, steekt zijn vingers in zijn oren. Herrie kan heerlijk zijn. Elke dag tussen 1 en 19 maart groeit het volume van dit gelegaliseerde bombardement. Elke dag ook groeit het aantal toeschouwers, beter ge zegd toehoorders. Tijdens de Fallas zelf, altijd van 15 tot en met 19 maart (Sint Jozefdag), staan er al gauw een paar honderdduizend mensen te wachten op hun dagelijkse portie oorpijn. Maar eerst moet de schone 'fallera mayor', de mooiste dame van de stad met de bijna net zo mooie raad van twaalf in haar kielzog, de magische zin uit spreken: Mijnheer de pyrotechnicus, wilt u zo vriendelijk zijn om het vuurwerk te ontsteken? Want hier is dat een kunst. De rotjes, pijlen en bommen moeten elkaar ritmisch opvolgen en als een donderlied over de stad rollen. Als dat goed lukt wordt de verantwoordelijke knalex pert op het balkon gehaald en door het volk toe gejuicht als ware hij Caesar die terugkeert van een veroveringstocht. Gouden wokkels De middag is gereserveerd voor de knalshow. 's Avonds staat het siervuurwerk op het program ma. Opnieuw honderdduizenden trekken dan te gen een uur 's nachts naar De Rivier, zoals de drooggelegde bedding van de Turia nog steeds genoemd wordt. Vanaf de tientallen bruggen over dit twaalf kilometer lange stadspark geniet de massa van vuurwerk zoals je nog nooit ge zien hebt. Gouden wokkels bijvoorbeeld die brandend neerdalen, pijlen die hartjes in de lucht toveren of 'vuurwerkkwallen' die eerst zakken, dan weer zachtjes opstijgen om tenslot te in duizend bolletjes uit elkaar te spatten. En daaromheen natuurlijk één grote gouden regen van bollen, vegen en vuur. Bloemenoffer Na een hele korte nacht ontploft 's morgens om acht uur al weer de eerste bom ergens in de ho- telwijk. Beneden op straat staat een groepje in traditionele kledij al weer lekker vuurwerk te stoken, begeleid door vrolijke muziek van een Spaans kapelletje. Zijn ze gek geworden hier? Nee hoor, ook dit hoort erbij. Overal in de stad begint zo een nieuwe dag van knallen en fees ten. Een extra bijzondere dag want op deze 17e maart start een ander onderdeel van de Fallas: het bloemenoffer aan de Maagd der Hulpbehoe venden, de beschermvrouwe van Valencia. Voorgangers bij die enorme processie zijn de bijna 300 fallas, een soort buurtverenigingen, van Valencia. Door het jaar heen organiseert Kushandje voor de maagd. Foto's GPD Bilbao Zaragoza -r~ 7 r ©Valencia Malaga ©Gibraltar 'ATmeria zo'n falla allerlei activiteiten met de Fallas-fees- ten als hoogtepunt. Dan steekt iedereen, man, vrouw, baby, zich in traditionele kledij, koken ze 's avonds op straat boven open vuur paella, eten bunuelos (een soort oliebollen) en offeren ze bloemen aan de maagd. Een fascinerend schouwspel. Via twee verschillende routes trekken al die groepen door de stad. Op het eindpunt staat een gigantisch beeld van de mooie maagd, zeker twintig meter hoog. Dankzij de miljoenen an jers die de vrouwen meebrengen verandert Ma ria in twee dagen tijd van een kaal houten ge raamte in een schitterend beeld met een geurig en kleurig gewaad. Kunstwerken Maar wellicht de allergrootste attractie van de Fallas zijn toch de gigantische bouwsels die door de hele stad staan opgesteld. Elke falla zet op het belangrijkste kruispunt van zijn wijk zo'n me tershoog kunstwerk neer, gemaakt van hout, piepschuim, papier-maché en polyester. Een soort carnavalswagen maar dan zonder wielen. Alles bij elkaar kosten deze fallas, allemaal ont worpen en gebouwd door speciale kunstenaars, zo'n acht miljoen euro. En wat doen ze met die dingen? Een paar dagen naar kijken en dan in de fik steken, ongelooflijk maar waar. Het heeft al les te maken met het ontstaan van dit feest rond om Sint Jozefdag. Voor timmerlieden en houtbe werkers was die 19e maart een mooi moment om hun werkplaatsen op te ruimen. Het zaagsel en hout werden op straat verbrand als symboli sche start voor een nieuw werkjaar. Later wer den er van dat afval poppen en taferelen ge bouwd waarin de draak gestoken werd met de politiek, gemeente of maatschappij. En dat is Bij de Fallas klaagt niemand over oorpijn nog steeds zo. Op de slotavond van de Fallas, 19 maart dus, is het tijd voor 'la crema' waarbij vol gens een strak schema alle bouwsels onverbidde lijk in de hens gaan. Eerst de kinderfallas (naast elk groot beeld staat altijd een kleintje) en vanaf twaalf uur 's nachts de grote, steevast voorafge gaan door -natuurlijk- een daverend vuurwerk. Een waar spektakel voor het publiek maar ook voor de brandweer want die is bij elke verbran ding aanwezig om te voorkomen dat de huizen in de buurt meegaan in het vreugdevuur. Het is een bizar slot van een waanzinnig feest. De hele stad brandt, knalt en stinkt naar verbrand rub ber maar het publiek geniet en huivert bij elke verzengende brand, ergens in een wijk. De Fallas in Valencia worden altijd van 15 tot 19 maart gehouden. In die paar dagen wordt de stad overspoeld door honderdduizenden kijkers en feestvierders. Ho tels moeten ruim op tijd worden gereserveerd. Het pro gramma zit vijf dagen lang zo bomvol dat het verstandig is om bij de VW een van de vele speciale Fallas-gidsen te kopen. Het knalvuurwerk is elke middag om 14.00 uur op het stads plein. 's Nachts rond 01.00 uur is het rond de rivierbedding tijd voor de dagelijkse siervuurwerkshow. Voor de bloemenproces- sïe wordt de route met dranghekken afgezet. Het publiek moet daarachter blijven en kan alleen op speciale plaatsen van de ene naar de andere kant oversteken. Diverse maatschappijen vliegen, met tussenstop, op Valencia. Van af 27 oktober gaat de goedkope low cost carrier Vueling.com di rect van Amsterdam op Valencia vliegen. Meer informatie over Valencia is verkrijgbaar bij het plaatselijk toe ristenbureau: tel. 00 34 - 963 606 353 en www.turisvalencia.es Voor meer informatie over de Fallas. www.fallas.com en www.lokalefestiviteiten.com Tijdens de Fallas is op de site www.fallas.com live de knetteren de mascletas te horen en te zien. Voor algemene info: Spaans Ver keersbureau in Den Haag, tel. 070-346 59 00 en www.spaans- verkeersbureau.nl Vakantieliefde Op vakantie kunnen de mooiste romances ontstaan. Vakantielief des zijn meestal niet de meest langdurige relaties, maar dat mag de pret niet drukken. Hoe vaak heeft u een vakantievriend je of -vriendinnetje gehad? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Leukste vakantie Down Under L. w» a> Het is niet alleen het land waar haaien surfers aanvallen, maar ook het land waar velen de leukste vakantie van hun leven beleven. De graadmeter van vorige week laat zien dat de vakantie in Australië het land is waar de meeste mensen een vakantie hebben meege maakt die ze nooit vergeten. De uitslag: 9 Australië 32% 9 Spanje 12% 9 Italië 12% 9 Duitsland 11% 9 Frankrijk 10% 9 Verenigde Staten 9% 9 Griekenland 9% 9 Turkije 5% Vraag antwoord Mijn kind moet een lange reis met het vliegtuig gaan maken. Maar ik kan zelf niet mee. Wat zijn de moge lijkheden als ik mijn kind alleen wil laten reizen met het vliegtuig? Woordvoerder Hugo Baas van KLM: 'Er zijn ver schillende mogelijkheden om begeleiding voor uw kind te krijgen. Zo kan de 'unacompa- nied minor', zoals we kinderen die alleen rei- i zen noemen, tot aan het vliegtuig begeleiding krijgen. Maar desgewenst kan er ook iemand met ze mee in het vliegtuig. Op Schiphol hebben we een junior jet lounge, met spelletjes, boeken, computerspelletjes, een televisie en een ballenbak. Hier kunnen ze zich vermaken, wanneer Schiphol de transfer luchthaven is. Kinderen van vijf tot en met veertien jaar krij gen altijd-begeleiding. Vanaf vijftien jaar mo gen de jongeren alleen reizen, maar alle min derjarigen (onder de achttien) kunnen gebruik maken van de begeleiding. Alleen als een ldnd jónger is dan vijf, moeten de ouders of voog den zelf met het kind mee.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. Cruisen in alle luxe U wordt uitgerust wakker in het zachte en comfortabele bed van uw hut. Na een heet bad, loopt u via het atrium, een rijkelijk ver sierde zeven dekken hoge ruimte, naar het zelfbedieningsrestaurant voor een lekker ont bijtje. Op het bovendek voelt u de warme zon op uw huid als u naast het zwembad ligt. Al zwem mend bedenkt u wat u vanavond eens zal doen: naar het theater een show bijwonen of een gokje wagen in het casino? In ieder geval is het goed om te weten dat de kinderen zich zonder u prima vermaken in de opvang aan boord. Na het zwemmen, gaat u eerst maar eens even de conditie op pijl houden in de fitnessruimte. Nog even de e-mail checken in het internetca fé. 's Avonds heeft u zich bedacht; u gaat swin gen in de discotheek van het cruiseschip. Cruise gidsen: www.cruisetravel.nl. www.VCKzeereizen.nl. www.cruisefactorv.nl Werken op cruiseschip: www.info-cruise.nl www.workinq-on-cruiseships.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43