Je ziet precies hoe het gaat worden Betoverd door de eenbes Explosie Matras Woonplanner schetst driedimensionaal interieur Kraan zaterdag 1 oktober 2005 W3 Zit, en je hebt een goed zicht vanaf de bank op de platte tv aan de wand tegenover de zitplek. Sta, en je 'loopt' door het interieuront werp. Met op vogel 'zweef' je er overheen. Met de Woonplanner van Navigram kan een interieur' vanuit verschillen de gezichtspunten driedimensionaal bekeken worden. Het is een handig hulpmiddel voor de klant die zich niet voor kan stellen hoe het er straks thuis uit zal zien. Ronald de Jonge, mede-eigenaar van meubelzaak De Jonge Hoek Van Dijke in Heinkenszand, schetst de mogelijkheden. De vorm mag dan soms afwij ken, maar in de essentie is iede re kraan gelijk. Behalve dan de HansaMotion, een kraan die op de markt wordt gebracht door de Duitse sanitairproducent Hansa. Bij deze kraan stroomt het water zichtbaar, via een open geultje, in wasbak of bad. Volgens de producent doet de kraan daardoor denken aan een klaterende bergbeek. Resteert het prijsverschil. Is het luisteren naar een kabbelend beekje gra tis, HansaMotion is verkrijg baar vanaf 384,30 euro. Een stoel die is ontstaan na een explosie. Een radio gemaakt van epoxy en een klok die ver stopt is achter behang. De ont werpen van de Zweedse ontwer persgroep Front zijn beslist niet alledaags. Tot en met 23 okto ber zijn ze te zien in de Amster damse galerie droog@home. Voor het eerst in Nederland. Front bestaat uit Sofia Lagerk- vist, Charlotte von der Lancken, Anna Lindgren en Katja Savström. Die richtten de ont werpersgroep in 2003 op nadat ze in Stockholm hun Master of Industrial Design hadden ge haald. Uitgangspunt voor hun ontwerpen zijn de invloed die externe factoren kunnen heb ben. Galerie droog@home, Staal- straat 7a/b in Amsterdam. Infor matie: www.droogdesign.nl Dat mensen in hun slaap ver schillende keren van houding veranderen is inmiddels wel be kend. Volgens ergonoom R. Goossens van de TU Delft doen we dat maar liefst 35 keer. Op basis van zijn onderzoekgege- vens ontwikkelde de Nederland se beddenproducent Auping het nieuwe AVS-matras. Dit is uit gerust met zogenaamde de zoge naamde DPPS (Dynamic Pro gressive Pocket Spring) pocket- veer. Die zorgen er volgens Au ping voor dat het lichaam altijd - dus ook bij beweging - opti maal wordt ondersteund. Om dat de mens per nacht per nacht 350 cc (meer dan twee volle kof fiekopjes) vocht verliest is het matras voorzien van vochttrans- porterende en ventilerende ma terialen. Uit onderzoek van TNO zou blijken dat de AVS-matrassen daardoor 64 keer beter ventileren dan de matrassen van concurrenten. Zijn grootste concurrent is angst. Angst? „Ja, angst. Heel veel mensen zijn bang om meubels te kopen. Bang dat het straks thuis tegen valt. En wees eerlijk, meubels zijn niet goedkoop. Je zegt niet snel, oh het is niet echt wat ik wilde, ik gooi het maar weg. Dat kun je desnoods met een T-shirt wel eens doen, maar niet met een dure bank. Daarom ben ik ook zo blij met dit programma van Navigram. Je kunt veel be ter tonen hoe iets bij de klant thuis staat. Je kunt het laten zien vanuit verschillende hoe ken. Van boven af, lopend en vanüit een zittende positie. Ronald de Jonge raakt niet uit gesproken over het computer programma dat te gebruiken is als een soort driedimensionaal 'schetsblok'. „Als je een interi- eurschets maakt op papier, is die meestal van bovenaf. Je kunt natuurlijk precies op maat werken en gaan schuiven met de meubelen, maar je kunt niet zien waar je naar kijkt als je bij voorbeeld op de bank zit. Óf de open lijnen die je in je ontwerpt hebt, ook echt open lijnen blij ven. Ik merk bovendien dat veel mensen moeite hebben om zich voor te stellen hoe iets eruit gaat zien. Dat maakt het lastig om keuzes te maken. Als je met die Woonplanner werkt, is het allemaal veel duidelijker. Dan zie je direct hoe het gaat wor den." Met dit programma kunnen ad viseur en klant letterlijk rondlo pen in een ontwerp. Dan merk je snel genoeg of er voldoende loopruimte is tussen bank en sa lontafel, of je bij het binnenlo pen in de kamer niet tegen de eettafel botst. De drie posities in het programma; 'vogel' (van bovenaf), 'sta' en 'zit' geven een goede kijk op het toekomstige interieur en de onderlinge ver houdingen in een ruimte. Leuke bijkomstigheid is dat de Woonplanner een grote variatie aan algemene meubelen van di verse fabrikanten bevat. „Wij hebben de hele meubelcollectie van Topform erin zitten. Dat maakt het een stuk directer. Je zet niet zomaar een bank in het ontwerp, maar je pakt de bank die de klant heeft uitgezocht. Of je laat verschillende modellen in dat zelfde ontwerp zien. Je kunt ook lekker 'schuiven' en op zoek gaan naar de beste plek voor een meubelstuk. Ik heb wel eens gehad dat ik een dag later in een bank ging 'zitten' en toen pas zag dat het dressoir niet goed stond." Kleuren Verder zitten er accessoires, ma terialen en kleuren in het pro gramma .„Je kunt heel snel kleur inbrengen. Voor wanden, gordijnen, noem maar op. Dat betekent dat je ook met een-" druk op de knop van kleur kan veranderen. Als ik een klant voorstel om een wand rood te Boven drie interieurs samengesteld met de Woonplanner. Verkoop-adviseuze Linda Lukasse en Ronald de Jonge met de Woonplanner. foto Ronald den Dekker Dan blijkt het heel mooi te wer ken." Lachend: „Of juist niet. Maar het geeft mij wél de moge lijkheid om eens wat anders te laten zien. Niet dat ik iedereen wil overtuigen van mijn smaak. Absoluut niet. Ik wil niemand iets opdringen. Als ik dat zou doen, was ik verkeerd bezig. Het gaat er natuurlijk niet om wat ik mooi vind. Maar ik vind het wel leuk om klanten ook ken nis te laten maken mét iets heel anders dan ze in gedachten had den." Eerlijk „Ik wil graag dat mensen eerlijk naar zichzelf zijn. Goed bij zich zelf te rade gaan. 'Wat is mijn smaak, wat vind ik mooi, wat vind ik niet mooi en waarom.' Ik raad veel klanten aan om de din gen die ze mooi vinden uit woon bladen te knippen. Niet alleen meubelen, maar ook bepaalde kleuren en sferen. Maar ook de dingen die ze juist niet mooi vin den. Aan de hand daarvan kun je je eigen smaak bepalen. Wat dat ook is. Als je houdt van ouderwets eiken, prima. Maar laat dat ook duidelijk uitko men." „Weet je, eigenlijk zijn wij maar saaie mensen. Onze woonka mers zijn niet echt sprankelend. Als je kijkt naar foto's van India bijvoorbeeld, dan zie je zo veel kleur. Daar word je vrolijk van. Ik zeg wel eens tegen mensen die een beetje twijfelen over de kleur van een wand in hun ka mer: 'Schilder die wand gewoon een keer in een heel andere tint. Wat is nu het ergste dat je kan gebeuren als blijkt dat je het echt niet mooi vindt? Dan schil der je toch gewoon nog een keer tje.' Ik ben er dan ook erg blij mee dat je in de nieuwe wooncol- lecties meer kleur ziet. Van aar- detinten tot hele felle kleurtjes. Op alle gebied. Stoffering, meu bilair, maar ook in verfkleuren. Als je ziet wat je nu op een wand kunt smeren. Tot metallic aan toe. Alleen, je moet het wel durven." „Die woonplanner is een goed hulpmiddel, maar het haalt de creativiteit van de adviseur niet weg. Het is niet zo dat je er ach ter gaat zitten en er rolt een per fect interieur uit. Het systeem biedt alle ingrediënten, maar de klant moet samen met de advi seur of verkoper toch het menu samenstellen. En dat blijft ge lukkig een wisselwerking tussen beide partijen." Huiswerk De opdrachtgever moet wel wat huiswerk verrichten. Een teke ning van zijn of haar woonruim te, met zo precies mogelijk de maten daarin. Hoe gedetailleer der, hoe makkelijker het is om je voor te stellen hoe het uitein delijke ontwerp er thuis uit gaat zien. Dat betekent de plaats van deu ren, ramen, de afmeting van bij voorbeeld de open haard, van ingebouwde kasten, nissen en andere beeldbepalende elemen ten zo exact mogelijk aangeven. Het is dan leuk om te zien hoe je woonkamer eruit kan zien met een nieuw bankstel, een kleed in de zithoek, andere eethoek, de nieuwste platte tv aan een wand en een kunstwerk aan de andere en, en... Annemarie Zevenbergen Lifestyle Event in Heinkenszand Bij BinnenUit in Eleinkenszand wordt vrijdag 7 en zaterdag 8 oktober een Lifestyle Event gehouden. BinnenUit bestaat uit vier zaken op woongebied: de Jonge Hoek Van Dijke (meubelen), Louis He- melaar (B O, Loewe) Palladino (buitenmeube len en buitenverlichting) en Van der Poel (stoffe ring en parket) gevestigd in een pand aan de Schouwersweg. De vier hebben de handen ineengeslagen en wil len met het LifesStyle Event al het goede van het leven laten zien. Zo is er champagne, een English Tea, Japanse sushi's een hoedenshow van Hat Art en ontwerper Piet Boon die zijn zijn laatste woon- boek signeert. Naast de vier initiatiefnemers verle nen negen zaken medewerking aan het event: Reis- buro Rosa, autobedrijf Van Strien, Flo's Delicates sen, parfumerie Van Biemen, Faberij De Jonge ju weliers, Groen in Vorm, Adri Mosselen Oesters, Atmosfeer en Slabbekoorn. Openingstijden: vrijdag 7 oktober: van 13 tot 22 uur, zaterdag van 11 tot 18 uur. makenfkan die denken, ja, 't is wel goed met je. Dat zie ik niet zitten. Maar als ik het effect van die kleur meteen kan laten zien, pakt dat soms heel goed uit. De Chinese eenbes Paris polyphylla. De eenbes, Paris quadrifolia is een inheemse plant die er niet zo heel bijzonder uitziet: een stevige sten gel van zo'n 20 cm lang, met aan de top een krans van vier bladeren, waar tussen aan een dun stengeltje een groe ne bloem. Misschien is bloem een groot woord voor een stervormige bloeiwijze die uit vier spitse kelkbla den en vier kroonbladeren bestaat met in het midden acht meeldraden, een stamper en een vruchtbeginsel dat later tot een zwarte besvormige vrucht uitgroeit. De bloem van de eenbes riekt naar rot tend vlees om de aasvliegen te lokken waardoor hij bevrucht wordt. Eenbes sen zijn bosplanten die in het voorjaar bloeien en al in juli verwelken. Paris quadrifolia is dus eigenlijk het tegen overgestelde van wat je in je tuin zou willen hebben: geen hoogte, geen kleur, een kort seizoen, en stank op de koop toe. En toch wordt iedereen door de een bes betoverd; wie hem ziet wil hem hebben. Misschien heeft dat juist te maken met zijn on-bloemige, on aardse uitstraling. En misschien heeft het iets te maken met de mythe van Paris die met zijn onverantwoordelij ke gedrag de ondergang van Troje ver oorzaakte. U kent het verhaal? Paris was te gast op een bruiloft toen een wraakzuchtige godin die niet kon ver kroppen dat zij niet was uitgenodigd een gouden appel tussen de feestvier ders smeet met daarop het opschrift 'voor de mooiste' Dat was vragen om moeilijkheden, omdat er drie godin nen waren die aanspraak maakten op de titel van schoonheidskoningin. Als oppergod zou Zeus eigenlijk over de zaak moeten oordelen, maar Zeus hield niet van ruzie en droeg de Tro jaanse prins Paris op de mooiste vrouw te kiezen. Paris koos Aphrodite, die getrouwd was met koning Menelaos. Maar daar trok Paris zich niets van aan. Hij schaakte Aphrodite en vluchtte met haar naar Troje. Dat was vragen om trammelant en de Trojaanse oorlog liet dan ook niet lang op zich wach ten; er zijn wel oorlogen om minder uitgebroken. De vier bloemblaadjes van de eenbes symboliseren Paris en de drie concurrerende godinnen en in de vrucht van de plant zou je (met veel fantasie) de gouden appel kunnen zien. In de tuin is Paris quadrifolia geen lastige plant; de eenbes doet het goed in niet te droge schaduw, in bladaarde. Soorten Naast onze inheemse eenbes zijn er minstens twintig andere soorten; één van die soorten, Paris incompleta, is te vinden in Turkije en in de Kauka- sus, maar het centrum van de eenbes sen ligt in China, Tibet, Vietnam en Japan. De meeste van die soorten zijn niet in de handel, hoewel er tegen woordig kwekers te zijn die de plan ten uit China importeren. Zo'n Chi na-specialist is bijvoorbeeld Mami's Kwekerij in Schimmert, in Zuid-Lim burg. Maar daarnaast is Paris polyphylla de enige Chinese eenbes die in de handel is. En gelukkig is dit ook de mooiste soort. Meestal worden de dikke wortel stokken van deze plant door bloembol lenfirma's verhandeld. Paris polyphyl la schiet in het late voorjaar als een ra ket uit de grond en groeit in een week of zes uit tot een imposante verschij ning van soms wel een meter hoog. Aan de top van de vlezige stengel staat de bekende bladerkrans met daarboven de groene, ster vormige bloem, alleen - zowel de bloem als de bladkrans bestaan bij deze reuzen-eenbes uit veel meer dan vier blaadjes. Pai'is polyphylla plant roept een onweerstaanbare heb berigheid bij plantenminnaars op. Niet voor niets wordt de rode zaadcap sule van deze Paris in openbare tui nen steevast gestolen. Er zijn botanici die de naam van Paris polyphylla wil len veranderen in Daiswa polyphylla. Ik houd het nog maar even heel conser vatief op de vertrouwde oude naam. Want Daiswa en Aprhodite - dat klinkt van geen kanten. Romke van de Kaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31