PZC Mensen kunnen straks makkelijk 1000 jaar oud worden zwanenmeer RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Op weg naar het eeuwige leven zaterdag 1 oktober 2005 l1 Hendrikje van Andel-Schipper was on ze nationale trots: de oudste vrouw ter wereld. Ze werd 115 jaar. Als we de weten schap mogen geloven is een dergelijke leef tijd in de toekomst wel het minste wat we in goede gezondheid moeten kunnen halen. Onderzoekers gaan de race met de klok aan. 150 jaar, 500 jaar, ja zelfs 1000 jaar moet mogelijk zijn. Op naar het eeuwige le ven. Ouder worden doen we allemaal. De één gaat wat langer mee dan de ander en de één doet dat in een wat betere conditie dan de ander. Gemiddeld worden we 75 jaar. Ver oudering is het onontkoombare gegeven van ons leven. En dat veroudering uiteinde lijk tot de dood leidt is de enige zekerheid die we hebben. Tot voor kort waren er maar weinig mensen die deze zekerheid ter discussie durfde te stellen. Maar sinds begin jaren negentig zijn er steeds meer onderzoekers die het ver ouderingsproces onder de loep nemen. Ze willen weten welke processen de aftakeling van ons lichaam tot gevolg hebben en wat daar aan te doen is. Een enkeling durft zelfs te speculeren over een toekomst waar in veroudering nooit meer een doodsoor zaak zal zijn. Veroudering leidt nu nog tot de dood, om dat gedurende een mensenleven de lichaamscellen en genen zo vervuild en be schadigd raken dat er geen medicijn tegen opgewassen is. Cellen zijn de bouwstenen van ons lichaam. Genen bevatten een stof je, DNA, waarin alle informatie is opgesla gen om onze cellen de juiste taken te laten verrichten. Allerlei invloeden, zowel van de buitenwereld als in ons lichaam, vallen on ze cellen en genen aan. Vanuit de buitenwe reld zijn vooral UV-straling en chemicaliën de boosdoener. Binnen ons lichaam is het feit dat we leven en groeien de veroorzaker van veroudering, hoe tegenstrijdig dat ook klinkt. Het feit dat we leven betekent dat ons lichaam constant als een verbrandingsmo tor werkt. We ademen zuurstof in die we no dig hebben om voedsel te verbranden. Dat levert energie op om te bewegen, te praten en na te denken. Bij dat verbranden van voedsel komen zuurstofradicalen vrij. Dat zijn agressieve moleculen, die ons lichaam aanvallen en beschadigen. Uiteindelijk ma nifesteert de cel- en DNA-schade zich in ouderdomziekten met de dood tot gevolg. De ziekte van Alzheimer ontstaat door be schadigde hersencellen. Kanker ontstaat door schade in DNA, waardoor cellen zich zonder rem gaan delen en uitgroeien tot tu moren. Dergelijke ziekten zullen we in de toekomst niet meer zien. Al is het ene idee futuris- tischer dan het andere, onderzoekers zoe ken naar oplossingen om veroudering voor goed onder de grond te stoppen. Vorige week kwamen op de Universiteit Utrecht onderzoekers bij elkaar om de laat ste stand van zaken in het verouderingson- derzoek over het voetlicht te brengen. De ene onderzoeker richt zich op het verbe teren van de natuurlijke mechanismen voor DNA-reparatie. Een andere onderzoeker vermoedt dat we minder moeten eten om zo de productie van zuurstofradicalen te ver minderen. De ingrijpendste visie komt echter van de Engelse onderzoeker dr. Aubrey de Grey. Hij werkt bij de afdeling Genetica van de Universiteit van Cambridge en kondigt de komst van een werkelijk anti-verouderings- medicijn aan. De Grey hoopt binnen dertig jaar een robuuste menselijke verjongings therapie te hebben ontwikkeld. „Uiteinde lijk moeten mensen makkelijk 1000 jaar kunnen worden", aldus De Grey. De Grey, zelf 42 jaar oud, heeft zijn geld in gezet op een technische benadering van het verouderingsproces. De Grey: „We kunnen wel proberen om allerlei oorzaken van ver oudering te elimineren, maar daarmee on dervang je nooit alles." Hij ziet meer heil in het achteraf repareren van alle schade voor dat het zich manifesteert in ouderdomsziek ten. Uiteindelijk zou het er op neer komen dat mensen van middelbare leeftijd in het ziekenhuis een verjongingskuur ondergaan en zo in goede gezondheid weer dertig jaar meekunnen. Zo'n verjongingstherapie zal een aantal ele menten bevatten. Afvalproducten die zich ophopen in en tussen cellen worden opge ruimd, stamceltherapie vult door veroude ring verloren cellen weer aan, eiwitten wor den gebruikt om DNA-schade te repareren, de hormoonbalans wordt weer hersteld en het immuunsysteem wordt verjongd. Het klinkt ongelooflijk ingewikkeld, maar De Grey verzekert dat de wetenschap met een groot deel van deze technieken al heel ver is. Een prognose: met voldoende onderzoeks geld verwacht De Grey binnen een tiental jaren een complete verjongingstherapie voor muizen te hebben ontwikkeld. Vervol gens, wederom met voldoende geld, zal het nog minimaal vijftien jaar duren voordat de verjongingstherapie voor mensen be- schikbaar is. Dat is dan nog zeer experimei) teel en een patiënt zal zeker een maand inl het ziekenhuis moeten verblijven. De stap naar de volgende generatie verjoni gingsmedicijnen, goedkoper, sneller en corfl fortabeler, is dan snel gezet. De personen,' die door de eerste generatie medicijnen dei tig jaar extra hebben gekregen, zullen ookj weer profiteren van de tweede generatie mi dicijnen. De motivatie van De Grey om zover voorui te denken? „Veroudering is niet leuk. Ik heb nooit be grepen waarom iedereen accepteert dat pe dag 100.000 mensen overlijden aan de gevo' gen daarvan. De mens heeft de drijfveer er de mogelijkheid om de wereld steeds aant passen aan zijn wensen. We kunnen infec ties de baas met penicilline en we draaien ons hand niet om voor een hartoperatie. Dan moeten we ook een triest gegeven als1 veroudering tegen kunnen gaan", aldus Di Grey. Leontien Bo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22