Elke druppel is goed voor je baby PZC ordijnen verborgen stad worden opgetrokken 17 EUCHT Korte animatiefilm De Nooijers op festival Schoondochter toont werk van beeldhouwersechtpaar Sondaar zaterdag 1 oktober 2005 [door Sheila van Doorsselaer I Voor borstvoeding geldt: 'Een goed begin is het halve werk'. Meestal zijn vooroordelen de reden dat moe ders al snel stoppen met, of niet eens beginnen aan, het zogen van hun ba by. Volgens Petra Hofman-Vervaet, Zeeuws-Vlaams contactpersoon van Vereniging Borstvoeding Natuurlijk (VBN), is er daarom dringend behoef te aan goede voorlichting. Weg met de bakerpraatjes. Wereld Borstvoeding Week, die vandaag begint en loopt tot 10 okto ber, heeft als doel borstvoeding breed onder de aandacht te brengen. En dat is nodig. Bijna driekwart van de moe ders begint na de bevalling enthou siast met borstvoeden, maar na een half jaar blijft er slechts vijftien pro cent over. Vaak omdat moeders weer aan het werk gaan en het kolven zo'n Borstvoeding vinden, maar ook door vooroor delen. „Mijn melk was op, bij mijn moeder ging het borstvoeden niet, dus bij mij zal het ook wel niet lukken, mijn melk is niet goed, ik wil geen bor sten als theezakjes." Hofman heeft al le vooroordelen al vaak gehoord en horrorverhalen van 'kennissen- van-nichten-van-vriendinnen' over te pel kloven en borstontstekingen doen ook geen goed. Hulster Hofman, moeder van Stef (3) en Mick (zeven maanden) is enthou siast over borstvoeden en wil haar be zieling overbrengen op andere (aan staande) mama's. Anderhalf jaar na de geboorte van Stef werd ze contact persoon van VBN. Sindsdien geeft ze informatieavonden over borstvoeding en houdt ze contactavonden voor «rstvoedende moeders. Die kunnen haar daarnaast altijd bellen als ze vra gen hebben (0114-320627). Moedermelk is het puurste wat je je kindje kunt geven. Houdt het etiket van flessenvoeding na een tiental be- Petra Hofman-Vervaet (links): „Borstvoeding is het mooiste wat er is." standdelen op, de lijst van stoffen in moedermelk beslaat ruim twee A-vier- tjes. De melk zit boordevol antistoffen en hoe langer je borstvoeding geeft, des te meer het kind ervan profiteert. Elke druppel is goed voor je baby." GGD Zeeland bestudeert dit momen teel. In Terneuzen wordt een unieicon- derzoek gehouden onder jongeren die tussen 1977 en 1986 in Terneuzen zijn geboren. Doel van het onderzoek is te achterhalen of moedermelk inderdaad gezonder is dan flessenvoeding. Borstvoeden is in ieder geval zeer in tiem en het kindje kan jarenlang aan de borst. Hofman: „Toch vindt men het in Nederland soms vreemd als een kind lang borstvoeding krijgt. In som mige culturen krijgen kinderen nog de borst al zijn ze de drie gepasseerd. In Scandinavische landen wordt veelal minstens een jaar borstvoeding gege ven. Ik ben geen moedermelk-goeroe hoor, geen geitenwollensok. Als moe ders kiezen voor de fles, dan is dat ook prima. Maar wie twijfelt, of juist kiest voor de fles door alle fabeltjes, die wil ik graag de juiste voorlichting geven. Pas dan kun je goed en gedegen een keuze maken tussen de borst en fles." Leren Hoe natuurlijk borstvoeding ook is, je moet het wel leren. Via zwanger schapscursussen van de Thuiszorg kunnen aanstaande moeders informa tie krijgen over de voeding van hun ba by. Na de bevalling kan de verloskun dige of de kraamhulp helpen bij die eerste pogingen het kind aan de borst te laten drinken, er zijn boeken over borstvoeding en daarnaast is Hofman er voor advies. „Na een goede voorbe reiding kan een kind met succes en veel plezier borstvoeding krijgen, net zolang als jij dat wilt en het bij jou past. De steun van de omgeving, van de vader in het bijzonder, is ook heel belangrijk." De vooroordelen kloppen in ieder geval niet. Melk kan nooit op zijn, zolang mama's kinderen maar vaak genoeg aanleggen, zolang is er melk. Daarnaast is de samenstelling van moedermelk altijd goed. Hofman: foto Camile Schelstraete „En theezakjes? Als je borstspieroefe ningen doet, valt dat reuze mee. De voordelen van borstvoeding zijn le gio: de melk heeft altijd de juiste sa menstelling, is altijd voorradig, op temperatuur en ook nog eens licht ver teerbaar. Vrouwen die borstvoeden, herstellen sneller van de bevalling en borstvoeden vreet energie, dus de zwangerschapspondjes verdwijnen sneller. Hofman: „Natuurlijk zijn er ook nadelen. Als vrouw ben je altijd de pineut, want je moet er 's nachts al tijd uit voor een voeding en je moet je na zes weken het kolven gaan aanwen nen. Maar over het algemeen... (geluk zalige zucht)... Borstvoeding is het mooiste wat er is." Vrouw rijdt sloot bij A58 in NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 36-jarige vrouw uit Vlissingen is gistermorgen vroeg gewondgeraakt bij een eenzijdig ongeval op de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland. Ze verloor de controle over haar auto en reed via de sloot de berm in. Daar kwam ze tot stilstand. Ze is door een vrachtwagenchauffeur uit haar auto ge haald en door een ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Haar auto is geheel vernield. Drankrijder bestraft MIDDELBURG - Een 43-jarige man uit Vlissingen is gis teren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot een werkstraf van veertig uur en een voorwaardelijke rij ontzegging van zes maanden voor het rijden onder in vloed. De man werd in maart en april van dit jaar kort achter elkaar betrapt terwijl hij door Vlissingen reed. „Was u niet gewaarschuwd na de eerste keer?" vroeg de politierechter hem. Daarop zei de man dat hij een 'stom' risico had genomen. „Ik had thuis veel stress en door te drinken kan ik dat even vergeten." De Vlissinger zei niet te begrijpen hoe hij die eerste keer aan het alcoholgehalte kwam. Daarvoor had de officier van justitie wel een verklaring. „Ik lees hier in uw pro ces-verbaal dat u de avond daarvoor ook acht biertjes had gedronken. Misschien dat u daarom zo hoog scoort." Bij de man was de eerste keer 415 en de tweede keer 530 microgram geconstateerd. Rechter mild voor vechtersbazen MIDDELBURG - De twee Vlissingers (35 en 28 jaar) za ten gisteren vol spijt tegenover de Middelburgse politie rechter. Op 6 maart dit jaar waren de mannen hun boekje te buiten gegaan nadat ze te veel hadden gedronken. „Normaal zijn we helemaal niet agressief", beweerde de 35-jarige. In het café waren moeilijkheden ontstaan met een plaats genoot. Die onenigheid was later op de avond op straat uitgevochten. Daarbij had het slachtoffer rake klappen opgelopen. De verklaringen van de verdachten dat het bij duw- en trekwerk was gebleven, strookten niet met getui genverklaringen. „Alcohol zorgt ervoor dat je de zaken niet meer goed waarneemt", reageerde officier van justi tie A. Flikweert. Hij eiste tegen beide mannen een werk straf van 24 uur. Eerder hadden de mannen een transac- tievoorstel gekregen van 330 euro. Die hadden ze niet of te laat betaald. De rechter toonde zich mild en gaf hen alsnog de kans om ieder 330 euro te betalen. Werk aan weg Noord-Beveland WISSENKERKE - De Oost-Westweg op Noord-Beve land, de hoofdverbinding op het voormalige eiland, wordt vanaf maandag onder handen genomen. Op verschillende plekken komt een nieuwe asfaltlaag en de belijning wordt aangepast. De witte, dubbele asstreep in het midden van de weg wordt opgevuld met groene verf om nog duidelij ker te maken dat de Oost-Westweg een autoweg is waar inhalen verboden is. Het karwei duurt drie weken, ijs en weder dienende. Tij dens de werkzaamheden zullen delen van de weg afgeslo ten zijn. Het verkeer wordt dan omgeleid. (unst oekers kunnen niet om een grote opblaaspop van Alex Vermeulen heen. 1 De braincar van Olaf Mooij. foto's Ruben Oreel m r Edith Ramakers SSINGEN - De imposante itwerkerij op het KSG-ter- in Vlissingen daagt circa ne- lien kunstenaars uit om er nieuw domein van te ma- Zodra de laatste havenar- ler vertrokken is naar het p [gebied, wordt de plaatwer- het domein van de Vlissin- De gordijnen rond de ver- jen stad worden opgetrok- s Dalstra, een van de kunste- ikrs, wandelende vier jaar langs de hekken van het l-terrein. Hij maakte aante- Ingen tijdens zijn rondwan- en schilderde in zijn a te- alles bij elkaar 78 werken, krijgt nu de kans om zijn Iderijen te laten zien, met se ledoeling een bijdrage te le- ia' n aan de invulling van de we stad. ■tra wandelde en zag bijvoor- d 'een hond met een witte op de Commandoweg' en jv vissersvrouw met knoetje n( f Landingstraat'. Tijdens de isitie neemt Dalstra bezoe- mee om over zijn wandelin- langs de voor hem verboden te vertellen. f inningsveld p, i Riekwell van Buro Beel- jr ie Kunst Vlissingen en On- s< Bakker van stichting Het llicht werken samen in het oi eet Mijn domein; binnen is niet buiten. „Het gaat over het spanningsveld tussen de bin nen- en de buitenruimte waar de kunstenaars mee aan het werk zijn gegaan. Dat gaat dus verder dan de vormgeving van een gebouw of de inrichting van een publieke ruimte", zegt initia tiefnemer Riekwell. Het achterliggende idee is dat de kunstenaars ideeën lanceren hoe er in een gebied als het voor malige Scheldeterrein geleefd en gewerkt kan worden. „In de nieuwe omgeving moeten men sen zich thuis voelen." Dat binnen niet buiten is, en dat daar een spanningsveld tussen bestaat, heeft Martin McNama- ra haarscherp weergegeven. Hij heeft een mensenfiguur ge maakt waarvan de contouren zijn gemaakt van stroomdraad, waar spanning op staat. De schrikdraad stoot af, maar het warme kloppende hart vraagt om toenadering. Kunstenaar Frank Havermans liet de plaatwerkerij op zich in werken om zijn installatie neer te zetten. Hij balanceert tussen kunst en architectuur en bouw de voor deze gelegenheid een kraan van hout. Tijdens zijn zoektocht vond hij een wegge werkte deur. Niemand, ook de medewerkers van de Schelde niet, wisten dat er achter de la gen verf een ijzeren toegang was verborgen. „Die hebben we opengebrand en tot onze verba zing stonden we ineens achter de ijssalon." Vlakbij de afbeel ding op de Scheldemuur van Gert-Jan Evenhuis' nieuwe stad. „Dat was een letterlijke doorbraak naar buiten, naar de stad", zegt Riekwell. Lex de Meester heeft bewoners van Vlissingen gefotografeerd die uitkijken vanuit hun huis op het Scheldeterrein. Op geen en kele foto ontbreekt iets van de Schelde, al is het maar een deel van een kraan. Hersenkwab De braincar van Olaf Mooij springt in het oog. Een Ameri kaanse slee wordt haast opgege ten door een enorme hersen kwab. Riekwell: „De hele dag door wordt er gefilmd en die films worden geprojecteerd op de hersenpan. De indrukken spe len nog door in de brains, in het meest private domein van de kunstenaar." Bezoekers kunnen niet om een grote opblaaspop en een bewo ner heen die hoog oprijst boven een grootsteedse bebouwing. Alex Vermeulen speelt met de menselijke verhoudingen in ste delijke samenlevingen. Bouwplaats BentaU Bommeljé betrekken de bezoekers bij de inrichting van het KSG-terrein, met be hulp van een computerprogram ma kan iedereen een eigen virtu ele bouwplaats maken. „Dit is onze eerste fase", zegt Bommel jé. „We koppelen hieraan nog een sociologisch onderzoek door aan Vlissingers te vragen hoe zij hun stad verder willen inrich ten." Manifestatie Dit is de aftrap van een meerjari ge manifestatie, die het hele pro ces van de omvorming van de scheepswerf tot woon-, werkge bied zal volgen. „Zie de inbreng van de kunste naars maar als een creatief de pot, waaruit telkens opnieuw ge put kan worden. Hier wordt dus geen Wehkampgids gemaakt, waarin onderwerpen staan, die kant en klaar overgenomen wor den. Het gaat meer om een ande- UTRECHT - Tijdens het Neder lands Filmfestival in Utrecht gaat morgenavond de korte ani matiefilm Test One Two van Paul en Menno de Nooijer uit Middelburg in première. De film, die bijna vijf minuten duurt, is een enigszins aangepas te versie van de film die vader en zoon vorig jaar maakten voor de theatershow Kijkshock van Vinex Productions. Daarin com bineerde de muziekgroep diver se animatiefilms met live-mu- ziek. De muziek is nu onder de beelden gemonteerd. re denkwijze", zegt Riekwell. Verder in Mijn Domein; 'binnen is niet buiten': Eelco Brand, Til burg CowBoys, Laurent Malher- be, Rien Monshouwer, Erik Olof- sen, Kevin van Braak, Frank Bragigand, Muzieklab Brabant, Atelier van Lieshout, Kees Roovers, Elza Jo, Wolfgang El- lenrieder. Van zondag 2 oktober tot en met 27 november is in de zware plaat werkerij op het KSG-terrein in Vlissingen de expositie Mijn Do mein 'binnen is niet buiten' te zien. Openingstijden woensdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Toegang gratis. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het is een bij zondere collectie in een bijzon der pand. Jet Sondaar stelt van af morgen één keer per maand haar prachtige, monumentale woning in de Middelburgse bin nenstad open. Binnen is werk te zien van haar schoonouders, het beeldhouwersechtpaar Bertus Sondaar en Ton Sondaar-Dob- belmann. Bertus Sondaar (1904-1984) ge noot een grote reputatie als por- trettenbeeldhouwer. Hij maakte onder meer afbeeldingen van ko ningin Juliana, acteur Eduard Verkade, letterkundige en cul tuurhistoricus F. Schmidt Dege- ner, schrijver Louis Couperus en architect M. Dudok. Ton Sondaar (1907-2000), stond vaak in zijn schaduw, maar was niet minder actief, zelfs nog op hoge leeftijd. „Beeldhouwen is mijn leven", zei ze vaak. Zij hield zich ook bezig met kinder boeken en maakte bijbelse voor stellingen van gedroogde blade ren „Mijn schoonmoeder heeft voor haar dood de wens te kennen ge geven dat hun beeldhouwwerk bij elkaar zou blijven", zegt Jet Sondaar. Het landgoed van de familie in Loenen aan de Vecht bleek daarvoor niet geschikt. In 2002 kochten Jet en haar man Paul Sondaar het monumentale pand in de Koepoortstraat in Middelburg, mede om de collec tie te kunnen exposeren. Paul Sondaar overleed echter kort nadien. Jet Sondaar heeft nu de wens van haar schoonmoe der alsnog kunnen vervullen. Daarbij heeft zij veel hulp ge had van studenten van de Rein- wardt Academie te Amsterdam, die als afstudeerproject de bega ne grond van het pand hebben ingericht als expositieruimte, als museum bijna. Atelier Als inleiding is er een 'Context kamer', waarbij vooral aan de hand van foto's de geschiedenis van de Sondaars wordt belicht. Aan de andere zijde ligt het Ate lier, ingericht alsof de beeldhou wers even zijn weggelopen en zo terug kunnen keren. Er staan di verse beelden, maar ook foto's die zijn genomen tijdens het ont staansproces. Opvallend is on der meer het beeld dat Ton Son daar in 1968 maakte van prins Willem-Alexander, toen nog een baby. Op een dvd is te zien hoe bronsgieten in zijn werk gaat. Achter het Atelier ligt de zogehe ten Schatkamer, met beelden van vooral Bertus Sondaar. Het portret van Dudok staat er bij voorbeeld, van Groen van Prin- sterer, maar ook van een onbe kende Zeeuwse, allemaal voor zien van nieuwe sokkels. In de tuin staat eveneens werk, onder meer een pauw en een opvliegen de eend. Sondaar stelt verder een ruimte open die de Rode Kamer wordt genoemd, een salonachtig ver trek, met een uiterst fraai pla fond en vier originele grisailles, die de bezoekers onvermijdelijk op het verkeerde been zetten. De keuze van de werken is ge maakt door de studenten. Het is maar een deel van de omvangrij ke collectie die Sondaar be heert. De rest bewaart zij in de kelder. „Het is mijn bedoeling de expositie regelmatig te wisse len." Expositie: beelden van Bertus Son daar en Ton Sondaar-Dobbel- mann, Koepoortstraat 6, Middel burg. De tentoonstelling is morgen - en daarna elke eerste zondag van de maand - te bezoeken tijdens de Kunst- en Cultuurroute Middel burg, 13.00-17.00 uur. Tevens op af spraak (0118-626171). Test One Two gaat over twee vrouwen (gespeeld door Ricky Koole en Evelien Karssen) en een man (Theo Schouwerwou) die een slechte geluidsinstal latie testen door steeds luider 'test one two' in de microfoon te roepen. De luidspreker blijkt uiteindelijk een prachtig ge luid te reproduceren, waarna het trio in harmonie een lied zingt. De film, waarin Paul en Menno de Nooijer ook zelf zijn te zien, gaat na Utrecht naar het Inter national Animation Festival in Ottawa. Madonna met kind, een beeld van Bertus Sondaar. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17