EUWSE COURA brinkhorst vreest voor Pechiney Gemeenten krijgen ozb gecompenseerd PZC Israël gebruikt kanonnen in roerige Gazastrook Radicale moslima's zijn goed opgeleid en liberaal opgevoed CÏÏI Let Of! Alleen H Europarlement stemt in met overleg Turkije inister wijst Tweede Kamer op gevolgen dure brandstof voor aluminiumsmelter Moord Zoetermeer lijkt kopie film leer arrestatie ïzaak Melchers Bioscoopje pikken in trein Spectaculaire Haardenshow Zwakke plekken in grenscontrole 14 Politie lost reeks overvallen op Turkse kater voor PSV Opklaringen klaringen, een enkele bui en maximaal graden. Matige tot vrij krachtige, aan krachtige westelijke wind, kracht 6. 7e jaargang no. 230 nderdag 29 september 2005 nummer 1,25 Georgië belooft gouden bergen 7iin ïrrAinir Hia nn 1 rl o l a a I-C :i Tl r> f 1 vnpnt mPit 711M Koe' rErnst Jan Rozendaal HAAG - De hoge ndstofprijzen kunnen niniumproducent Pechi- in Vlissingen-Oost 'in ergste geval' de das om n. Dat liet minister nkhorst (D66, Economi- Zaken) gisteren blij- iin de Tweede Kamer. otaal zijn drieduizend banen energie-intensieve en aanver- ite bedrijven in Zeeland, jningen en De Kempen in het jng, aldus de minister, ecteur T. Sanders van Pechi- bevestigt de ernst van de si- „Als er niks gebeurt, t de toekomst van ons be- fop het spel." Bij de alumini- producent werken 725 men- biney is een grootverbruiker stroom. Het merendeel van [elektriciteitscentrales in Ne- iiand draait op gas. De sprijs is gekoppeld aan de olie- jjs, die de afgelopen maanden pan uit is gerezen. )A-Kamerlid Hessels zei giste- 'zwaar ongerust' te zijn over I dreigende verlies van banen 'kwetsbare regio's' als Zee- id,Groningen en De Kempen, t'gens Kamerlid Crone (PvdA) at bij de bedrijven 'het water 3delippen'. De Kamer maan- Brinkhorst daarom op korte mijn actie te ondernemen. zegde toe uiterlijk 10 okto- rin een brief te laten weten e hij het probleem aanpakt. LLEMSTAD - De politie tit op Curasao een derde ver- chte in de ontvoeringszaak iClaudia Melchers aangehou- meldden bronnen rondom onderzoek gisteravond aan programma Nova. Het zou mom een bekende van de po- e. De dinsdag aangehouden 2zou eerder zijn veroordeeld egens drugsdelicten. Hij rdt waarschijnlijk een van de jende dagen overgevlogen irNederland. udia Melchers werd op 12 tember ontvoerd uit haar sin Amsterdam. Twee dagen ïwerd zij vrijgelaten in Arn- a. Deze week werd bekend ze is vastgehouden in een va- itiehuisje bij Doetinchem. De itie arresteerde in de zaak der al twee verdachten. ANP (Advertentie) maar benadrukte dat een 'oplos sing niet gegarandeerd' is. Naar Frans voorbeeld wil hij persoonlijk onderhandelen met de betrokken bedrijven, energie producenten en banken. Inzet is de bouw van een eigen elektrici teitscentrale voor de energie-in tensieve ondernemingen. Door de afname van elektriciteit te ga randeren, kunnen de bedrijven in ruil daarvoor langlopende contracten afsluiten. Dat maakt het op korte termijn al mogelijk energie af te nemen tegen een aantrekkelijkere prijs. Brinkhorst onderstreepte dat hij alleen kan bemiddelen en dat de bedrijven en de banken het zelf moeten doen. „De bedrij ven hebben maandenlang geen collectieve actie ondernomen, dan is niet van mij te verwach ten dat ik nu ijzer met handen kan breken." Wel zei hij wat 'koppen tegen elkaar te kunnen slaan'. Sanders is blij met de bemoeie nis van de minister. „Hij kan een leidende en sturende rol spe len." Bij het slot van het debat vroe gen PvdA, CDA en SP de ener gie-intensieve bedrijven met klem geen onomkeerbare beslui ten te nemen over arbeidsplaat sen en bedrijfssluitingen voor dat de brief van Brinkhorst er is. In Zeeland is dat niet aan de or de, aldus Sanders. „Het pro bleem is urgent, maar anders dan in het Noorden hebben we het niet over dreigende ontsla gen op de korte termijn." GAZA - Israëlische militairen maken de loop van een houwitser schoon op een ba sis nabij de Gazastrook. In de nacht van dinsdag op woensdag werd Gaza het doel wit van het Israëlische leger. Helikopters vuurden raketten af op een gebouw van Fatah, de partij van de Palestijnse president Abbas in Gaza-stad. Verder bestookte de luchtmacht een kantoor van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina in het vluchtelingenkamp Bureij. De Israëlische landmacht nam doelen in de Ga zastrook onder vuur. Dat gebeurde voor het eerst met artilleriegeschut, waaronder zes houwitsers. foto Jim Hollander/EPA door Peet Vogels DEN HAAG - Alle gemeenten krijgen volgend jaar de afschaf fing van de onroerend zaakbelas ting (ozb) helemaal gecompen seerd. Die belofte deed minister Zalm van Financiën aan de Tweede Kamer. De regeringspartijen gingen zo als verwacht akkoord met de af schaffing van een deel van de ozb in 2006. Met de afschaffing van het be- wonersdeel van de ozb voor wo ningen heeft het kabinet de helft van de beloofde lastenver lichting voor 2006 binnen. In to taal betalen de burgers volgend jaar 1,05 miljard euro minder aan belasting. De maatregel is bedoeld om burgers te compen seren voor de stijging van de ziektekosten. De regeringspartijen CDA, WD en D66 vroegen nog wel aan dacht voor de bewoners van een bedrijfspand, zoals agrariërs of mensen met een bedrijf aan huis. „De ozb voor bedrijfspan den wordt niet afgeschaft. Deze bewoners, zo'n 100.000 huishoudens, profiteren dus niet van de afschaffing van het gebruikersdeel maar hebben straks wel te maken met hogere ziektekosten. Daar moet een op lossing voor komen", aldus CDA kamerlid De Pater. Minis ter Remkes van Binnenlandse Zaken erkende het probleem. „Maar ik kan dat niet meer dit jaar oplossen. Ik beloof u om voor 2007 een oplossing te vin den." In het voorstel dat het ka binet aan de Kamer voorlegde bleek de compensatie voor ge meenten heel verschillend uit te pakken. Sommige gemeenten, die lage tarieven vragen gaan er flink op achteruit, anderen juist flink op vooruit. Zalm zegde de kamer toe dat alle gemeenten volgend jaar evenveel compensa tie krijgen als ze aan ozb zouden hebben binnengekregen. Rem kes zegde toe dat hij voor de ja ren daar na met de gemeenten gaat zoeken naar een oplossing. De gemeenten houden overigens nog het grootste deel van de ozb. De ozb voor bedrijfspanden verandert helemaal niet en eige naren van woningen blijven ook UTRECHT - Treinpassagiers genieten ergens tussen Amsterdam cn Utrecht van een film. Tot en met zondag rijdt de bioscooptrein op het In tercitytraject Maastricht-Haarlem. Het gaat om een stunt van de NS vanwege de vijfentwin tigste editie van het Nederlands Filmfestival, dat gisteravond in Utrecht begon met de pre mière van Leef!; een film van de dinsdag overle den regisseur Willem van de Sande Bakhuyzen. foto Maartje Blijdenstein/GPD door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten DEN HAAG - Gebrekkige inte gratie lijkt amper een rol te spe len bij jonge moslima's die zich bekeren tot extremistische, ge welddadige stromingen van de islam. In het onderzoek naar het veronderstelde terroristische Hofstadnetwerk is de politic ge stuit op een groep zeer radicale moslima's die zich afkeren van hun familie, de gematigde islam en de rechtsstaat. Uit de honderden pagina's ver horen blijkt dat de meisjes goed Nederlands spreken, behoorlijk zijn opgeleid en relatief liberaal opgevoed. Ook blijkt daaruit dat een aantal Nederlandse be keerlingen - zeker vijf vrouwen - betrokken zijn bij de zeer ex tremistische takfir-beweging, die gematigde moslims in de ban doet als slechte moslims. Twee autochtone Nederlandse vrouwen kozen voor de takfir (Advertentie) donderdag 29 september, vrijdag 30 september, zaterdag I oktober Op alle haarden 10% korting www.dominicus.nl Dorriin^115 'n w GEBR. DOMINICUS BV V^00"0' Zijn vrouw die op oudejaarsavond zoent met zijn beste vriend. De echtgenoot die daardoor uren in bed ligt te 'ma len' voordat hij kan slapen. De dood van de vrouw en het graf in de bossen. De Zoetermeerse moordzaak vertoont opmerkelijke overeenkomsten met de speelfilm Hide and Seek, waarin Robert de Niro de hoofd rol speelt. De havens van Breskens en Neeltje Jans en het vlieg veld Midden-Zeeland worden in een rapport van de Al gemene Rekenka mer genoemd als zwakke plekken in de Nederlandse grenscontrole. Er zijn wel controle posten voor goede ren. maar niet w fee*®!* voor perso- Met de aanhouding van zeven verdachten, van wie de jongste veertien jaar is, zegt de politie een groot aantal ge welddadige overvallen op Walcheren te hebben opgelost. De misdrijven werden afgelopen zomer ge pleegd. Het gaat onder meer om overvallen op 0Ê J? bakkerijen in West-Souburg en Vlissingen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 14, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Economie: 23, 24 en 25 gewoon ozb betalen. Gemeenten worden wel beperkt in de verho ging van de tarieven. Voortaan mogen die met niet meer dan de inflatie stijgen. GPD nadat ze in gesprekken met pas tores en bijbelstudie onvoldoen de antwoorden op hun levens vragen hadden gevonden. De aanhangers komen uit alle delen van het land en zijn via lange internetsessies bekeerd tot een gewelddadige interpreta tie van de islam. Ze worden be naderd via chatboxen waar over geloof wordt gesproken. Ze be landen in een isolement, door dat ook de meeste radicale mos keeën in Nederland via fatwa's in de ban worden gedaan. Saoe- dische geleerden verkondigen in die fatwa's dat Nederlandse ge bedshuizen de 'verkeerde islam' prediken, zo verklaren getuigen. De vrouwen komen voorname lijk bij geloofsgenoten thuis bij een of in speciaal afgehuurde zaaltjes. Na het bekijken van ex treem gewelddadige filmpjes van zelfmoordaanslagen groeit bij enkele moslima's de overtui ging dat ze na een zelfmoordaan slag in het paradijs kunnen ko men. GPD door Kees Bos STRAATSBURG - De gesprek ken over toetreding van Turkije tot de Europese Unie mogen maandag beginnen, vindt een overgrote meerderheid van het Europees Parlement. Van de leden stemden 356 voor, 181 tegen en 125 onthielden zich van stemming. Het parlement sprak zich gisteren uit door mid del van een resolutie, een advies aan de 25 lidstaten van de EU. Daarin worden wel enkele voor waarden gesteld: Turkije moet Cyprus en de volkerenmoord op de Armenen erkennen. Van de Nederlandse fracties stemden CDA, PvdA, D66 en SP voor. SGP en ChristenUnie zijn tegen. GroenLinks onthield zich van stemming, evenals een deel van de WD-fractie. WD-leider Maaten stemde voor. Van Buit enen is wegens een hernia afwe zig. Het parlement gaf Turkije echter tegelijk een harde waar schuwing. Het besloot nog niet te stemmen over een doua ne-protocol voor de Turkse han del met enkele EU-landen. Het parlement is ontevreden dat Tur kije bij dat protocol Cyprus niet erkent als land. Om het uitstel was gevraagd door de chris ten-democraten. „Als landen binnen de EU elkaar niet erken nen, is dat het einde van de unie", zei CD A-lei der Eurlings. Het Europese parlement stemt pas over het douaneprotocol na dat het Turkse parlement de tekst zonder poespas heeft goed gekeurd. Een verklaring over niet-erkenning van Cyprus mag er niet komen. Turkse politici reageren boos: „Het besluit van het Europees Parlement maakt de zaken voor Turkije moeilij ker", aldus voorman Yasar Ya- kis van regeringspartij AKP. De Europese Commissie is ook niet blij met het uitstel. Commis saris Rehn (Uitbreiding) sprak over een 'eigen doelpunt' van het parlement. ANP (Advertentie) nummer postcodi plaats telefoon e-mail: (postlbankrekeningnummer Handtekening PZC bv gaaf zorgvuldig om mei O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbii éénmalig toestemming voor automatische Incasso van dit bedrag van mi|n rekeningnummer. Ik heb de laatste fes maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CJ per maand met automatische incasso 70.55) O per kwartaal met automatische incasso 59,75) pef jaar met automatische incasso 229.20) Ki/k op wwwpzcnl/abonneren. bel gratis 0800 -0231231 of stuur deze bon naar P2C. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713,1460 WB Goes 8'71168811555530 het alfabet van Zeeland De Europese reputatie van PSV heeft in Istanboel een ge voelige deuk opgelopen. De uitwedstrijd tegen Fener- bahge werd met zware cijfers verlo ren (3-0). Voor Jan Vennegoor of Hesse- link werd het in Turkije een trieste afgang. De spits ver oorzaakte een straf schop en werd later uit het veld ge- Q stuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1