lissingen ziet uitweg in uitstel ,eny Poppe-de Looff kondigt afscheid aan ©gyps uw foto's op cd Opruimen schuur Paardoes begonnen SPMNT PHOTO Winkels Mortiere krijgen koopzondag TILROE OPTIEK laat indienen van begroting leidt tot preventief toezicht van provincie Spectaculaire Haardenshow GEBR. DOMINICUS BV V^Donald) abbendijkse oegt met haar to door akker C) AutoTrack.nl Fowairet naar kade Verbrugge Stoelen gestolen uit personenauto Straf geëist voor mishandelen ex zeeuwse almanak Beleefd 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. 28 september 2005 editie Walcheren Edith Ramakers !GEN - Het Vlissingse e van B en W vraagt een d uitstel aan de provincie n sluitende begroting in te Als de gemeenteraad norgen in de raadsvergade- iee akkoord gaat, valt Vlis- i onder preventief toezicht provincie. iuder P. van der Maden financiën) geeft als ver- ig dat de gemeente extra lig heeft om goed onder- Ie bezuinigingsvoorstellen >n om het tekort van ruim iljoen euro weg te werken, jmeentewet schrijft voor le begrotingen voor 15 no- |r ingeleverd moeten zijn. Ier Maden en wethouder 'hage-van der Ent (PvdA, teel en organisatie) moe ien Vlissingen weer ge- laken. „We zijn een tan- verklaart Van der Maden, idem met hulpmotor. Tot ide van dit jaar wordt Vlis- ji ondersteund door twee ie financiële experts. „Na- ïjn dat dure mensen. 1 we moeten nu echt gaan '0 en aan een koerswijziging. U uilen in het vervolg beter udget moeten bewaken." [december vorig jaar werd lijk dat Vlissingen dieper verwacht in de financiële Önen zit. De jaarrekening 1004 liet een groter tekort en sloot bij circa één mil- euro in het rood. De ge braad was het niet eens jeen aantal bezuinigings- lellen van het college. Ook [oor moet het college op naar posten waarop het bezuinigen. Van der Maden; „Gemeenten wa ren gewend om aan het eind van het jaar een paar meevallers te krijgen. Dan konden er gaten ge vuld worden. We hebben de laat ste tijd tegenvallers gekregen en ook de rijksbijdrage was lager dan verwacht." De nieuwbakken interim-mana ger constateerde binnen een maand dat er geen goede budget discipline was: beter een goed re sultaat dan spaarzaamheid. Het is de optimistische kijk 'dat het allemaal wel goed komt'. „De tij den van overvloed uit de jaren negentig en begin 2000 zijn voor bij", zegt Verhage-van der Ent. „Er moet nu geregeld en op een andere manier gerapporteerd worden om het budget te bewa ken. En ik hoop dat we daarin slagen, ook als de interims ver trokken zijn. We hadden een ad viseur liever voor een jaar aange trokken, maar dat kan ik niet waarmaken gezien onze zwakke financiële situatie." Van der Maden heeft het dit jaar zwaar te verduren. „Maar", zegt hij, „toen ik wethouder werd, trof ik geen al te rooskleu rige situatie aan. Dat kwam niet door een te royaal bestedingspa troon van mijn voorganger of door slecht management." Zij vinden dat het Rijk een grote boosdoener is. Allerlei nieuwe begrotingsregels werden voorge schreven. „Een daarvan is dat schulden niet meer over lange termijn afgeschreven mochten worden. Dat betekende dat 17 miljoen euro voor het ha venschap niet meer over meerde re jaren uitgesmeerd mocht wor den, maar ineens afgedragen moest worden. Dat is gelukt, maar dat voel je wel", zegt Van der Maden. De wethouder merkt op dat een gemeente wel eens vergeleken wordt met een bedrijf. „Maar dat zijn totaal verschillende za ken. Een bedrijf kijkt naar fi nancieel rendement en wij naar maatschappelijk rendement. Cultuur en welzijn of allerlei werkzaamheden aan wegen en verkeersmaatregelen leiden niet tot financieel gewin. Een bedrijf kan zeggen: dat doen we niet. Maar gemeenten investeren daar wel in, omdat ze het belang rijk vinden voor het welzijn van de burgers." Maar keuze zullen er gemaakt moeten worden. „Meer dan we gewend zijn", erkent Van der Maden. donderdag 29 september, vrijdag 30 september, zaterdag I oktober Op alle haarden 10% korting (CBI Let op! A"eelVrtPS dominicus.nl Dorninicus m G°e 0113-315649 De restanten van de verwoeste hooischuur van manege Paardoes in Vlissingen worden weggehaald met een graafmachine. foto Ruben Oreel door Maurits Sep VLISINGEN - Bij manege Paar does in Vlissingen is gistermid dag begonnen met het verwijde ren van de hooischuur die afge lopen weekeinde is afgebrand. Het zal nog zeker twee dagen du ren voordat alles is opgeruimd, verwacht beheerster J. Delfos van Paardoes. De schuur brandde zondagmid dag af. Volgens Delfos is niet al leen de hooiopslag in vlammen opgegaan maar ook een carport, een trekker, twee koetsen en ge reedschap, De schade schatte zij zondag op ruim 200.000 euro. Paardoes is volgens Delfos wel verzekerd. „Maar je weet nooit precies hoeveel je terugkrijgt. Bovendien heb je altijd te ma ken met een eigen risico. Daar komt nog eens bij dat sommige posten niet gedekt worden door de verzekering." Zij wijst onder meer op het wei land dat door de brand is ver vuild. Dat moet opnieuw wor den ingezaaid. Ook moet de be strating worden gerepareerd. Die is beschadigd geraakt door de zware brandweerwagens. Die zijn ook in de nacht van maandag op dinsdag weer uitge rukt omdat in het stro weer broei was ontstaan.De verzeke ringsmaatschappij is gisteroch tend bij Paardoes geweest om de schade op te nemen. Daarna is ook de technische recherche nog geweest voor een afsluitend onderzoek. Volgens de politie valt brandstichting niet te bewij zen, maar ook niet te ontken nen. Delfos sprak zondag al het vermoeden uit dat de brand was aangestoken. De recherche heeft de schuur gistermiddag vrijgegeven. Paar does heeft toen een bedrijf inge schakeld om de restanten te ver wijderen. Als alles weg is, zal Paardoes een nieuwe schuur gaan bouwen, voorspelt Delfos. De manege van de gehandicap tenstichting Arduin is geen com mercieel bedrijf. Dat maakt het allemaal veel lastiger om de pro blemen op te lossen, zegt Delfos. Ze kon op steun van de vrouwe lijke raadsleden rekenen. „Van raadslid Marian de Jonge bij voorbeeld kreeg ik een note book, om mijn grieven te note ren over mijn mannelijke colle ga's. Het vrouwennetwerk was partij oversti j gend Vijftien jaar later bestaat het Vlissingse college uit vier vrou wen en een man. „We hebben el kaar erg goed gesteund. Het zou ook erg zijn als vrouwen nu nog, vanwege het feit dat ze vrouw zijn een functie in het openbaar bestuur zouden moeten bevech ten." Poppe-de Looff zegt dat bestu ren een deel van haarzelf is ge worden. „Ik hou er gewoon van en krijg er energie van als ik groepen of partijen dichter bij elkaar kan brengen, waardoor er iets gepresteerd wordt." Ze denkt aan de Kenniswerf. Toen ze in 2002 de Kenniswerf aan de Edisonweg in haar pakket kreeg, had ze eerst het gevoel dat ze aan een dood paard trok. „Tussen de deelnemers onder ling was veel spanning. Dat had met oud zeer tussen bestuurders onderling te maken, botsende karakters en nog veel meer. Daar moesten eerst oplossingen voor worden gevonden om over de ontwikkeling van het gebied te spreken. Dat is gelukt." Ze is afgevaardigde van de ge meenten aan de Westerschelde in het Internationale Wester schelde Dossier. „Dat is een ste- Leny Poppe-de Looff:. „Ik ben toe aan een nieuwe functie." vige bestuurlijke taak en ik ben dan vooral met beleid maken be zig; plannen maken voor de lan ge termijn. Het is een van mijn favoriete taken." Een ander hoogtepunt noemt de wethouder het moment dat de kunsteducatie in het Theo van Doesburgcentrum introk. Ze vindt dat Vlissingen blij mag zijn met het kunstcentrum Wil lem III, maar ook bibliotheek 't Spui, het Muzeeum en 'binnen kort hopelijk de cultuurfabriek op het Scheldeterrein'. „Daar aan wordt hard gewerkt." Poppe-de Looff (verantwoorde lijk voor ruimtelijke ordening, cultuur en sport, volksgezond heid, milieu en internationale sa menwerking) vertrekt op een moment dat er beweging is in een aantal projecten waarvoor zij verantwoordelijk is. De Sportboulevard, de invulling van het KSG-terrein, het bun kerterrein en de samenwerking met onder meer de Zuid-Afri kaanse zustergemeente Govan Mbeki. „Het was geen gemakke lijke beslissing omdat ik graag nog langer de voortgang van die projecten had gevolgd. Maar ik heb nu de goede leeftijd voor een andere baan." Ze blijft deze raadsperiode nog wethouder en loco-burgemees ter. (Advertentie) ES - Een 34-jarige automobi- uit Krabbendijke is gister end bij Goes gewond ge- t, nadat zij met haar auto een sloot was 'gevlogen' en eens honderd meter door akker was geploegd. ongeval gebeurde ten zui- ran Goes, aan het einde van paanweg, de weg die paral- in Rijksweg A58 loopt van iet wegenwachtstation bij ille richting Goes. Aan het e van de Spaanweg is een uising met de Wrangeweg, Isaf is richting Goes, links- hting 's-Gravenpolder. Ver- lelijk is de automobiliste Ier te remmen rechtdoor ge- 1. De vrouw klaagde over lachten. tie", zegt de CDA-wethouder. „Wat ik over een halfjaar ga doen, weet ik nog niet, maar ik sluit niets uit. Poppe-de Looff werd in mei 1990 wethouder voor het CDA. Daarvoor was ze raadslid en on derwijzeres. Ze werd de eerste vrouwelijke wethouder in de Vlissingse geschiedenis. „Het was pionierswerk. Ik moest mijn positie bevechten", zegt ze. Haar mannelijke collega's: J. van der Doef (PvdA), T. Me- ijers (WD), P. Bruijnooge (Pv dA), W. Wisse (PvdA) en C. de Keijzer (PvdA) moesten aan haar wennen. „Het was ook nog eens een stevig mannenbol- werk", zegt ze. De allergrootste autosite van Nederland Edith Ramakers iSlNGEN - Na twintig jaar gemeentepolitiek van Vlis- en vindt Leny Poppe-de f (18-03-1950) het welle- Ze stelt zich niet meer kan- at voor de verkiezingen van irt. len toe aan een nieuwe func- (Advertentie) Deze maand GRATIS uw foto's op CD, afspeelbaar via uw DVD player* op uw TV Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle filmpje of digitale opdracht van min. 20 Foto's. geldt voor bijna iedere DVD player VLISSINGEN - De bergingscombinatie Multraship/Unie van Reddings- en Sleepdienst begint vandaag in de Quar- leshaven in Vlissingen-Oost met het lossen van de ruimen van het gehavende containerschip Fowairet. Gisteroch tend tegen negen uur werden de laatste van zeshonderd containers, die bovendeks gestapeld stonden, van boord gehesen, 's Middags keurde loco-burgemeester L. Pop- pe-de Looff van Vlissingen het losplan voor de ruimen goed. Het werd opgesteld door havenschap Zeeland Seaports, in samenspx-aak met de regionale brandweer, Rijkswaterstaat en de bergers, die gisteren ook een deel van de stookolie uit de bi'andstoftanks van het schip over pompten. Vanochtend om acht uur wei*d de Fowairet van af de ligplaats op de boeien in de monding van de Sloeha- ven versleept naar de kade van Verbrugge Terminals in de Quarleshaven. Daar worden voor alle zekerheid nog olieschermen rond het schip gelegd. De bergingscombina tie (die in totaal zestig mensen inzet) is direct begonnen met het 'gecontroleerd' lossen van de 1300 containers uit de ruimen. Dat karwei vergt nog een dag of tien. Het is on duidelijk wat er na het lossen met de Fowairet, die vorige week strandde op een zandplaat voor de oude veerhaven van Perkpolder, gebeurt. VLISSINGEN - In de nacht van maandag op dinsdag zijn bij een inbraak in een personenauto beide voorstoelen en de achterbank gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Bosjeslaan in Vlissingen. Bij de inbraak werd ook de ge- luidsappai'atuur weggenomen. DEN HAAG - Voor de stevige mishandeling van zijn toen malige echtgenote heeft het Openbaar Ministerie (ÓM) gis teren bij het Haagse gerechtshof in hoger beroep een ge heel voorwaardelijke celstraf van twee maanden geëist te gen een 34-jarige man uit Terneuzen. Het slachtoffer gaf aan dat ze ook helemaal niet wilde dat hij ook daadwei'ke- lijk naar het gevang zou moeten. Zij hoopte eigenlijk dat haar ex eens grondig zou worden onderzocht door een psy chiater. De vrouw vertelde gisteren dat de verdachte zijn handjes niet meer thuis kon houden toen ze eenmaal had besloten om van hem te scheiden. Iedere keer als ze hun zoontje kwam ophalen, zou het mis zijn gegaan Hofaanklager mr. M. van der Horst besloot een geheel voorwaardelijke straf te eisen om het precaire evenwicht in de huidige rela tie niet nog meer te verstoren. De man werd in eerste in stantie veroordeeld tot een boete van 350 euro en drie maanden voorwaardelijk. De verdachte ging in beroep omdat hij onschuldig claimde te zijn. Het hof doet over twee weken uitspraak. door Maurits Sep MIDDELBURG - De winkels in de Mortiere in Middelburg mo gen volgend jaar twaalf zonda gen open. Zij hebben daarvoor gisteren toestemming gekregen van het gemeentebestuur. Ook dit jaar gaan Media Markt en meubelzaak Poppeliers al op en kele zondagen open, te beginnen aanstaande zondag, 2 oktober. De winkels in de binnenstad van Middelburg mogen elke zon dag open zijn, maar zij hebben zelf afgesproken alleen elke eer ste zondag van de maand koop zondag te houden. Winkels bui ten het centrum, zoals in de Mor tiere, mogen maximaal twaalf zondagen open, mits ze daar voor toestemming krijgen van het gemeentebestuur. Die heb ben ze gekregen. De winkeltij denwet staat de twaalf koopzon dagen voor de Mortiere toe en dus zijn de verzoeken gehono reerd, legt wethouder H. Kool- Blokland uit. Media Markt is de eerste winkel op het nieuwe bedrijventerrein die op zondag opengaat. Aan staande zondag, 2 oktober, is de winkel geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De zaak is ook op zon dag 6 november open. Meubel zaak Poppeliers heeft onthef fing gevraagd en gekregen om op tweede kerstdag open te gaan. Op welke zondagen de winkels op de Mortiere volgend jaar opengaan, is nog niet bekend. Advertentie (MONTUUR EN GLAZEN) ALLE NIERKEN EN SOORTEN GLAZEN - BRILCOLLECTIE 2005/2006 INFORMEER NAAR DE MOGELIJKHEDEN EN VOORWAARDEN WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 VOOR ALLE AANBIEDINGEN KIJK OP WWW.TILROE.NL Een driejarige peuter uit het oosten van de provincie had zich keurig gedragen tijdens zijn periodieke bezoekje aan de kapper. Als beloning bood de vriende lijke kapster het mannetje een kleurig verpakte lollie aan. Zijn moeder, altijd doen de haar jongste spruit wat al gemene beleefdheden bij te brengen, vroeg daarop: ..Wat zegje dan?" Openmaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9