>zc Copstuk U Qaeda in rak gedood Tony Blair is nog steeds de baas Bot eist keiharde onderhandelingen EU met Turkije Stakers blokkeren veerhaven Marseille 'S: succes tegen terreur Satelliet volgt paargedrag panda's Intellectuelen verlaten Zimbabwe Vrijspraak Kaprun-verdachten Weer rechtszaak wegens gasramp Bloedbad in Tsjaad II wil dat luchtvaart helpt lij strijd tegen opwarming Nederlanders dichten dijk New Orleans Verdachten zouden aanslag hebben beraamd op metro Parijs Oppositie in Wit-Rusland krijgt het nog zwaarder woensdag 28 september 2005 irBenqt van Zwol GDAD - De Verenigde Sta- hebben met de dood van u Azzam naar eigen zeggen groot succes geboekt in de tegen de opstandelin- en Al Qaeda-terroristen in - ijri rechterhand van de meest ge- hte man van Irak, Abu Mu- ;t ial Zarqawi, zou een belang- figuur zijn geweest in het eurnetwerk van Osama bin len in Irak. t creëert een leegte in het lei schap van Al Qaeda in Irak, ieder geval voor een tijdje", een woordvoerder van het erikaanse ministerie van De- De Amerikaanse strijd- ichten die samen met Iraakse ligheidsdiensten achter de Dd zitten van de man die ook als Emir van Bagdad be nd stond, waren er ook als de ipen bij om een overwinning le eisen. [elopen maanden zouden ver- eidene commandanten van Qaeda levend in handen zijn allen van de Amerikanen aronder die van de noordelij- stad Mosul. Anderen zouden militaire acties zijn gedood, i Azzam reageerde steevast bloedige aanslagen op der- lijke tegenslagen. Hij zou jrbij volgens ingewijden een (Advertentie) belangrijk instrument zijn ge weest. „In het voorjaar van 2005 werd hij de emir van Bagdad en coördineerde hij naar verluidt alle terreuractiviteiten in en rond de stad", aldus het Ameri kaanse leger. Volgens de Iraakse nationale vei ligheidsadviseur Mowaffaq al Rubaie zou hij 1200 inwoners van Bagdad hebben gedood. Rijzende ster De Palestijn Abdallah Najim Ab- dallah Muhammad al Juwari, zo als Abu Azzam volgens de Ame rikanen eigenlijk zou heten, was de rijzende ster aan het extre mistische soennitische firma ment. Voordat hij naar Bagdad trok was hij Al Qaeda-emir van de provincie Anbar. In het na jaar van 2004 fungeerde hij als commandant van de opstande lingen bij de zwarte gevechten met Amerikaanse mariniers in de stad Fallujah. Onzeker Al Qaeda meldde gisteren in een via internet verspreid bericht, waarvan de authenticiteit voor alsnog niet is vast te stellen, dat het onzeker is of Abu Azzam dood is. Bovendien is hij hele maal niet de rechterhand van Al Zarqawi, claimt de organisatie. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse leger was Az zam evenwel de centrale figuur achter de geweldscampagne in de aanloop naar het referendum over de nieuwe Iraakse grond wet dat op 15 oktober moet plaatshebben. Azzam 'werd grotendeels als verantwoordelijke gezien om dat Zarqawi niet vrijelijk rond kan reizen en zich moet ver bergen', citeerde The New York Times de zegsman giste ren. ANP MARSEILLE - Stakende personeelsleden van de vanuit Marseil- Franse politie. De stakers blokkeren de veerhaven van Marseille, le opererende veerdienst SNCM, die onder meer verbindingen on- Hun actie is gericht tegen privatisering van het veerbcdrijf. derhoudt met Corsica, worden begeleid door een boot van de foto Jean-Paul Pelissier/RTR PEKING - Chinese wetenschappers gaan met behulp van satellieten in de ruimte het seksuele gedrag van reuzen- panda's volgen. Dat moet hen helpen bij het vinden van een manier om het uitsterven van het zoogdier te voorko men, meldde het Chinese persbureau Xinhua gisteren. Met behulp van plaatsbepalingssatellieten wordt het paar gedrag van de panda's in natuurreservaten in cle provin cie Shaanxi bestudeerd. ANP/RTR HARARE - De Zimbabwaanse artsen, docenten, accoun tants, wetenschappers en ingenieurs verlaten massaal het land, blijkt uit een overheidsrapport waaruit de Zimbab waanse staatskrant The ITerald gisteren publiceerde. Een half miljoen van de intellectuelen is vertrokken. De onderzoekers gaan ervan uit dat het aantal 'Zimbabwa- nen in de diaspora' in werkelijkheid veel hoger is. Ze voeg den daar echter aan toe dat de meerderheid heimwee heeft. In Zimbabwe bevinden zich nu nog ongeveer 20.000 wetenschappers en ingenieurs, nog niet de helft van het totale aantal. ANP/AFP LINZ - Een Oostenrijkse rechter heeft acht verdachten die betrokken waren bij de ramptrein in Kaprun gisteren ook in hoger beroep vrijgesproken. Het vonnis betekent dat niemand is veroordeeld voor het ernstigste dodelijk ongeluk in de naoorlogse geschiedenis van Oostenrijk. Door een brand in de skitrein kwamen in november 2000 155 mensen om het leven. Het vuur, dat in een tunnel uit brak, kostte ook twee Nederlanders het leven. De acht be hoorden tot een groep van zestien betrokkenen die vorig jaar ook al waren wij gesproken van onder meer grove na latigheid. Het vonnis leidde zowel in Oostenrijk als in het buitenland tot grote verontwaardiging. ANP BRUSSEL - De burgemeester van de Waalse gemeente Ath moet zich voor de rechter verantwoorden voor de gas ramp van vorig jaar op een industrieterrein in deelge meente Gellingen, waarbij 24 personen omkwamen. Naast burgemeester Van Grootenbrulle is ook de gemeen tesecretaris gisteren in staat van beschuldiging gesteld door justitie in Doornik wegens onvrijwillige doodslag. Eerder is het bedrijf Fluxys, de exploitant van de gaslei ding die na graafwerkzaamheden ontplofte, in verden king gesteld. ANP NDJAMENA - Een aanval van gewapende Soedanese rui ters op een dorpje in het naburige Tsjaad, en daaropvol gende gevechten met het leger, hebben bijna vijftig perso nen het leven gekost. De aanvallers doodden volgens het leger in het dorpje Madayun ten minste 36 burgers en na men het vee van de slachtoffers mee. Tijdens een tegenaanval doodden militairen acht aanval lers en namen zij zeven mannen gevangen. Het oosten van Tsjaad grenst aan de Soenese regio Darfoer, waar milities sinds februari 2003 tienduizenden burgers hebben ge dood. ANP/AFP ir Esther Gotink MG1ITON - De Britse troepen rtrekken voorlopig niet uit k.Dat verklaarde premier To- Blair gisteren in zijn jaarlijk- «peech op het Labour Con- sin Brighton. „De manier waarop we kunnen voorkomen dat onschuldigen sterven, is niet door ons terug te trekken, door deze mensen over te laten aan de genade van reli gieuze fanaten of de erfgenamen van Saddam, maar door te vech ten voor hun recht om een rege- orJHans Gertsen zigd beleid 150 procent meer broeikasgas produceert dan nu. Dat staat haaks op het streven om de uitstoot van broeikasgas in de EU met zo'n 8 procent te rug te brengen in 2012. Daarop heeft de Unie zich vastgelegd in het Protocol van Kyoto. GPD USSEL - De Europese Com- ssiewil dat de Europese lucht- ïrt een bijdrage gaat leveren de strijd tegen de opwar- ing van de aarde en minder oeikasgas uitstoot. het aan het dagelijks be- lurvan de Europese Unie ligt, eten luchtvaartmaatschappij- binnen een paar jaar deelne- Ji aan het al bestaande sys- voor de handel in emissie- hten. lidstaten en het Europees iement moeten het voorstel goedkeuren. igens Europees Commissaris aas (Milieu) heeft het voor- beperkte gevolgen voor de ]s van tickets. Een retour- cht zal maximaal 9 euro urder worden, zo liet hij bere- len. c andere alternatieven, zoals invoeren van belasting op ke- ine (vliegtuigbrandstof) of milieuheffing op tickets, togen hogere kosten met zich e en leveren minder milieu ast op, aldus Dimas. erdeeld luchtvaartsector reageert tdeeld op het plan van de Eu- !ese Commissie. Veel bedrij- vrezen extra kosten, maar meeste luchthavens steunen plan omdat ze vrezen dat de komstige groei van de lucht- tot in gevaar komt als het ükasgas-probleem niet dl aangepakt. E nu toe levert de luchtvaart dits een bescheiden bijdrage ade totale uitstoot van broei kas. Ongeveer 3 procent van e broeikasgas in de atmosfeer afkomstig van vliegtuigen, ar dat aandeel stijgt snel ir de toename van het aantal Khten. skundigen verwachten dat de btvaart in 2012 bij ongewij- ring te kiezen op dezelfde demo cratische wijze waarop de Brit se mensen dat doen", zei Blair. Hij gebruikte zijn belangrijkste speech sinds Labours derde ver kiezingszege in mei om zijn bui tenlandpolitiek, inclusief de in vasie in Irak in 2003, te verdedi gen. Onrust over de Britse be trokkenheid in Irak is toegeno men sinds 19 september, toen op standelingen in Basra petro- leumbommen gooiden naar de Britten. De onrust volgde nadat Britse soldaten hadden gepro beerd twee kameraden uit han den van de Irakese politie te be vrijden. Blair erkende dat honderden Ira kezen de Britse troepen hadden gestenigd, en dat nog altijd dui zenden het terreurnetwerk rond Bagdad runnen. „Maar 8,5 mil joen Irakezen toonden welke toe komst ze wensten toen ze tij dens de eerste democratische verkiezingen in januari hun hui zen uitkwamen om hun stem uit te brengen." Isolationisme Volgens premier Blair zijn de Britten en hun bondgenoten be trokken bij een 'progressief stre ven' naar wereldvrede, gelijk heid en democratie. „Naties, zelfs de grootste, moeten samen werken voor het grotere goed. Isolationisme zou net zo achter lijk zijn als protectionisme. Voor een land zo groot als Groot-Brittannië bestaat geen veiliger toekomst zonder krach tige bondgenoten." Om die re den wil de premier vasthouden aan een sterke band met zowel Europa als Amerika. „Ons iso leren van 's werelds grootste commerciële markt waarin vijf tig procent van onze handel plaatsvindt zou een dom beleid zijn voor Groot-Brittannië in de 21e eeuw", sprak Blair over de EU. Over Amerika merkte hij op: „Ik weet wel dat sommigen on der ons stiekem zouden willen dat ik een 'Hugh Grant in Love Actually' zou doen en Amerika zou vertellen waarheen op te zouten. Maar het verschil tussen een goede film en het echte le ven is dat de realiteit een volgen de dag, een volgend jaar kent, waarin de catastrofale gevolgen van eenvoudig applaus moeten worden afgewogen. Ik heb er sinds 11 september nooit aan ge twijfeld dat onze plaats naast Teamleider Jaap van Wissen (links) en pompopsteller Koert van Erp werken mee aan het droogmaken van de 9th Ward, een wijk in New Orleans. foto GPD van onze redactie buitenland NEW ORLEANS - Een team van vijf Neder landse medewerkers van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is begonnen met het wegpompen van water in de 9th Ward, een wijk in New Orleans. In dit deel van de stad staat het water vol gens teamleider Jaap Van Wissen tussen de twee en tweeënhalve meter hoog. De hulp verleners keerden zaterdag terug in New Or leans, nadat zij waren geëvacueerd toen de orkaan Rita op komst was. Sinds maandag zijn ze actief in de 9th Ward, waar het water opnieuw steeg door een dijkdoorbraak. Het team heeft inmiddels een van de drie meegebrachte pompen geïnstalleerd, met hulp van de Amerikanen. „Na 4,5 uur draai de hij", aldus Van Wissen. Volgens de teamleider was het gebied al geteis terd door de orkaan Katrina en komt daar de recente dijkdoorbraak door Rita nog bij. „We moesten er met de boot naar toe, omdat dat via de weg niet mogelijk was." Het gat in de dijk is inmiddels gedicht, maar het is nog onduidelijk hoe lang het team in de wijk werkzaam blijft. „Ik hou rekening met een dag of vijf a zes. En daarna zien we wel weer verder", aldus Van Wissen. ANP Amerika is, en nog steeds doe ik dat niet." Tijdens de toespraak, waarin Blair onderstreepte dat Groot-Brittannië 'sterker en eer lijker' is geworden onder drie Labour-termijnen, oogde de pre mier opvallend meer ontspan nen dan in voorgaande jaren. Voor het eerst in tijden wordt het partijcongres niet gedomi neerd door politieke schandalen of rebellie. Blair toonde dat hij nog altijd de baas is en vol nieu we ideeën zit over hoe het Britse politieke landschap moet wor den bestierd. Daarmee ontweek hij kundig de vraag hoe lang het nog duurt voordat hij de hand doek in de ring gooit. GPD PARIJS - De negen terreurver dachten die de Franse politie maandag arresteerde, wilden mogelijk een aanslag plegen op de Parijse metro, een van de twee luchthavens bij Parijs of het hoofdkwartier van de Fran se veiligheidsdienst DST. Dat meldde de Franse krant Le Figa ro gisteren op gezag van anonie me bronnen. De verdenkingen stoelen op een tip van de Algerijnse inlichtin gendienst en afgeluisterde tele foongesprekken, aldus Le Figa ro. Er zijn echter geen harde be wijzen gevonden voor specifieke doelwitten voor aanslagen. Wel bleken enkele van de verdach ten expert te zijn op het gebied van explosieven. Onder de gearresteerden was Sa fe Bourada, die in 1995 is veroor deeld voor zijn rol bij geweld in Frankrijk. Door de aanslagen op treinen, metro en markten in Parijs vielen acht doden en 250 gewonden. Fundamentalisten eisten toen dat Parijs zijn steun zou staken aan het Algerijnse be wind, waarmee de fundamenta listen in een bloedige burgeroor log verwikkeld waren. Volgens de autoriteiten waren de arrestanten lid van de Alge rijnse Salafisten Groep voor Pre- deking en Gevecht (GSPC), een groepering die banden heeft met Al Qaeda. Bourada zou hun lei der zijn. ANP/AFP/DPA van onze redactie buitenland DEN HAAG - De EU moet hard onderhandelen met Turkije over eventuele toetreding tot de Unie. Als Turkije geen schepen en ander transport uit Cyprus toestaat zal de EU de onderhan delingen staken. Die waarschu wing uitte minister Bot van Bui tenlandse Zaken gisteren in een toespraak bij het Nederlands Ge nootschap Internationale Za ken. Marchanderen over de afspra ken die over de toetreding ge maakt zijn is uitgesloten, onder streepte Bot. De sfeer tussen de EU en Turkije is gespannen, in de aanloop naar de onderhande lingen over een eventueel lid maatschap. Die beginnen op 3 oktober. De EU eiste vorige week dat Tur kije een onafhankelijk Cyprus moet erkennen. Bot herhaalde gisteren nog eens dat Turkije zonder erkenning geen lid kan worden. Een eerste stap is dat Turkije verkeer uit Cyprus toe laat. Ankara, dat een deel van het eiland bezet, weigert dat. De Verenigde Naties moeten vóór Turkije lid wordt een oplos sing vinden voor het gedeelde Cyprus, aldus Bot. Het onafhan kelijke, niet-Turkse deel van het eiland is lid van de EU. Overigens vindt de bewindsman wel dat Turkije in de toekomst bij de EU moet komen, omdat dat voor een verdere veranke ring van Turkije in het Westen zorgt. „En dat is ook in ons be lang." Europa moet zich aan de greep van de angst ontworstelen, al dus Bot. Na jaren waarin de EU zich ontwikkelde en groeide uit hoop voor de toekomst lijkt de EU nu geregeerd te worden door angst. Dat met veranderen want 'angst kan voor verlam ming zorgen'. Het Europees Parlement is er voorstander van dat de Europe se Unie toetredingsgesprekken met Turkije begint, ondanks de recente strubbelingen tussen de EU en Ankara. Dat blijkt uit een compromisre solutie die de fracties gisteren ondertekenden, meldde europar lementslid Wiersma (PvdA). De gesprekken over toetreding be ginnen volgens plan maandag, mits de EU-landen het morgen eens worden over een onderhan delingsmandaat. GPD/ANP van onze redactie buitenland een politiek karakter' is d van onze redactie buitenland MINSK - Alle maatschappelijke organisaties in Wit-Rusland heb ben een nieuwe vergunning no dig van het ministerie van Justi tie. Dat geldt ook voor politieke partijen, vakbonden en burger bewegingen. Volgens minister van Justitie Viktor Golovanov is de maatre gel nodig om na te gaan of de be trokken organisaties politieke doelstellingen hebben die niet stroken met het beleid van de re gering. Indien politici of leden van poli tieke partijen lid zijn van bij voorbeeld een maatschappelijke organisatie is dat volgens Golo vanov al een bewijs voor hun po litieke intenties. Het organise ren van een bijeenkomst 'met een politiek karakter' is dat vol gens de bewindsman ook. Presi dent Loekasjenko tracht al lan ger alle oppositie tegen zijn regi me de kop in te drukken. Ko mend jaar wil hij opnieuw tot staatshoofd gekozen worden. De voorzitter van de Verenigde Burgerpartij, Anatoli Lebedko, reageerde gelaten op de nieuwe maatregel. „Niemand is meer verbaasd dat de staat politieke activiteiten onmogelijk probeert te maken. Men is bang voor een krachtenbundeling van de tegen standers van het bewind bij de verkiezingscampagne." Voor de verkiezingen van 2001 trok het regime ook al eens de vergun ning in van talloze maatschappe lijke organisaties die niet onder overheidscontrole stonden. Het aantal organisaties in het land daalt jaarlijks. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5