Spelers Scheldesport zijn gretig Kiplagat gaat voor goud >ZC larianne Verdonk akt zilver op WK WK-trui voor koning Albert Wiggins naar Cofidis Competitie gehandicaptenvoetbal Alonso verslaat voetbal Tennisser Bogomolov geschorst Wessels uitgeschakeld in Vietnam uitslagen erneuzense ploeg debuteert in de overgangsklasse utsallers Tence/Zaman an de winnende hand Vierhouten derde The Black Lions zet de toon in poolcompetitie woensdag 28 september 2005 z 19 BRUSSEL - Tom Boonen heeft zijn regenboogtrui ge schonken aan koning Albert van België. De Vlaamse cou reur, die zondag in Madrid wereldkampioen wielrennen op de weg werd, werd gisteren door de vorst in Brussel ontvangen. In ruil voor het tricot ontving 'Tornado Tom' van Albert een karikatuur, waarop behalve hijzelf ook de andere Belgische WK-renners stonden afgebeeld. ANP/BEL RENNES - Wielrenner Bradley Wiggins stapt over van Crédit Agricole naar Cofidis. De 25-jarige Engelsman te kende een contract voor twee jaar. Wiggins is prof sinds 2002. Tijdens de Olympische Spelen in Athene 2004 won hij goud op de individuele achtervolging. ANP/AFP ZEIST - De KNVB heeft een heuse wereldprimeur met de allereerste competitie voor jeugdvoetballers met een ver standelijke of lichamelijke handicap. De zogenoemde G-competitie begint zaterdag 1 oktober met 32 teams. Ze komen uit in vijf regionale poules. Drie jaar geleden waren er slechts vijf voetbalclubs die zich inspanden voor mensen met een beperking. Inmid dels is het aantal verenigingen met een gehandicaptentak toegenomen tot zeventig en telt de bond achthonderd gere gistreerde spelers. De groei is te danken aan samenwer king tussen de voetbalbond en de Johan Cruijff Founda tion. KNVB-voorzitter Jeu Sprengers verricht zaterdag op het veld van het Goudse GSV de officiële aftrap. ANP MADRID - Spanje is misschien voetbalgek, maar autocou reur Fernando Alonso sloeg afgelopen weekeinde alles. Tijdens de Grote Prijs van Brazilië zaten gemiddeld 10,4 miljoen kijkers voor de televisie, meer dan enig ander sportevenement ooit. Het hoogst gemeten aantal kijkers tijdens de directe uitzending bedroeg zelfs dertien mil joen. ANP/SID LONDEN - Tennisprof Alex Bogomolov is van 26 septem ber tot 9 november geschorst wegens het gebruik van een verboden middel. De 22-jarige Amerikaan werd betrapt in januari tijdens de Australische open kampioenschap pen. Bogomolov slikte salbutamol, zoals hij aangaf een middel dat hij innam tegen astma. De ITF accepteerde die verklaring, maar schorste hem desondanks omdat de spe ler vergat het medicijngebruik te melden. De Amerikaan staat 190e op de wereldranglijst. ANP/SID HO CHI MINHSTAD - Peter Wessels heeft gisteren de eer ste ronde van het internationale tennistoernooi in Ho Chi Minhstad niet overleefd. De Zwollenaar verloor van de vijfde geplaatste Fransman Cyril Saulnier: 2-6 4-6. Rae- mon Sluiter komt vandaag in actie. ANP 5 aorAector Dooms is t0 JENEUZEN - De basketballers van ar heldesport staan dit jaar voor een are opgave. De jonge ploeg van ainer/coach Vladimir Dielemans cji aakt zijn debuut in de overgangsklas- 1j De doelstelling is handhaving. iï r el zal afhangen of Scheldesport be rt iöd is tegen het lengte-overwicht van tegenstanders. In de overgangsklas- worden veel wedstrijden daar op be- - ist Scheldesport gokt op de lengte ij nJoeri (1.95) en Maurits van Aalst e 94). De basketballers uit Axel zullen 05 ide centerpositie de fysieke strijd in rebounds moeten aangaan met tegen in anders van meer dan twee meter. De Is oers zeggen geen schrik te hebben. !r; |ok al zijn ze van origine geen center- elers. st, mvard is de positie waar Joeri (26 ij, jr) en Maurits (23 jaar) eigenlijk het jj st tot hun recht komen. Vorig jaar be- »rden ze in het rayon tot de meest orende spelers. „Och, het zal uiter- rd zwaar worden om tegen de grote 0 agens op te boksen, maar we hebben 1 iandere kwaliteiten", zegt Joeri. lurits bevestigt de woorden van zijn oer Ze rekenen op hun 'jumpshot': dens de sprong met de bal op doel C'eten. De broers hebben met dat wa- veelvuldig gescoord, waaronder i iel driepunters. Daaraan ging jaren- ng trainen op dit specifieke onder- 0 el vooraf. Het staat nog in hun geheu- in gegriefd. „We zijn in de achtertuin ■dj in onze ouders begonnen. Daar staat h: a basket. Er ging geen dag voorbij of iwaren aan het oefenen, op het sprin- oen het schot", vertelt Maurits. alent lid Axelaars hebben al een aardige jpbaan achter de rug. De broers slo- izich op jonge leeftijd aan bij de p iatselijke basketbalclub Voorwaarts, j Isnel bleek dat er talent in de basket- Uers schuilde. Zo speelden de broers sjaar bij de Belgische eredivisionist ibcat Gent in de nationale kadetten- 5 juniorencompetitie. „We trainden in Igië drie keer per week. We hebben pü j Bobcat op technisch en tactisch ik akveel geleerd", kijkt Joeri terug. j, i een aantal leerzame jaren bij Bob- I [scheidden de wegen. Joeri kwam l &geven uit voor de jeugd van Schelde- èt, Daarna speelde hij twee jaar in eerste divisie bij New Stars in Nieu- Scheldesport gokt op de lengte van Joeri (met bal) en Maurits van Aalst. wegein, waar hij psychotherapie stu deerde. „Ik ben tussendoor nog twee jaar gestopt, omdat de studie niet meer met het basketbal viel te combineren." Maurits studeerde aan het Cios in Goes en speelde nog een half jaar voor Schel desport voordat hij als junior de over stap maakte naar eredivisionist NAC. Het Bredase avontuur duurde slechts een jaar. „Bij gebrek aan financiële middelen werd de juniorenploeg opge heven", vertelt Maurits. De Axelaars besloten terug te gaan naar Terneuzen. Ze bleken een verster- king voor het mannenteam van Schelde sport, waar ze aan hun derde seizoen beginnen. Ze hebben veel vertrouwen in de selectie. „Fysiek zijn we best sterk. Het samenspel loopt steeds beter en ik heb redelijk vertrouwen in de springkracht", vertelt Maurits. Joeri verwacht ook technisch sterkere tegenstanders. „Als we ons zelf niet overschatten moeten we de overgangs klasse aankunnen." Met de komst van Fon Chan van Voorwaarts en de terug keer van Ilja van den Bosch beschikt de selectie over elf spelers. In de voorberei ding heeft Scheldesport in Vlissingen een goed toernooi afgewerkt. Tot tevre denheid van Dielemans. „We hebben in Vlissingen goede wedstrijden gespeeld tegen overgangsklassers, maar ik weet niet of ze volledig waren. We missen in ons team een ervaren guardspeler. Een type Willem van de Boogaart. Het ge brek aan lengte moeten we zien te com penseren met onze snelheid." De Scheldesport-trainer wacht een moeilijke taak. Hij staat er alleen voor. „Ik zou graag een ervaren coach naast me op de bank hebben. Ik kan wel te- foto Peter Nicolai rugvallen op Peter Vaal om wedstrij den te bespreken." Dielemans hoopt een goede competitiestart te maken. „Ik proef de gretigheid bij de spelers." Zaterdag begint de basketbalcompeti tie. Selectie Scheldesport: Joeri en Maurits van AalstIlja van den Bosch, Fon Chan, Bas Dieleman, Mirsad Eminovic, Martin van Ham, Junior da Conceicao, Daniël Koch, Maduro Ro- chardi, Jan-Willem Spijker. Trainer/coach: Vladimir Dielemans. Lornah Kiplagat is in vorm voor het WK halve marathon. foto Olaf Kraak/ANP in onze sportmedewerker G 8 IEL - De futsallers van nce/Zaman wonnen zowel n In Axtion (3-4 als van In v;!n Dwaes (11-2). De ploeg r ted hierdoor goede zaken in de jj rste klasse van het regionale sal. Tence/Zamans staat op - derde plaats, acher Arrow en j oes/Rubiotech. E row won met 8-5 van Max rimg en Kroes met 4-3 van ntzler/ Pauwels. Axa Boys a ef door met 6-3 van Eermarkt/Goethals te winnen 8 idinderace. Axtion-Tence/Zaman 3-4: In tion keek voortdurend tegen j; i achterstand aan en kwam eindelijk tijd tekort om de ij iade te repareren. i nce/Zaman won door treffers nJari Vyane en Peter Bouw- j n, die ieder twee keer raak loten. Voor de Terneuzenaren ffen Michel van Craenen- »k (2x) en Mike van Rossem ::os. ermarkt/Goethals-Axa Boys :Na een evenwichtige eerste lit schoten de mannen uit As- ede plots uit hun slof. De i theren uit Westdorpe kon- ihet offensief niet stuiten en t doren uiteindelijk met ruime i fers. De doelpunten kwam op t un van Christof de Beule, Ste- i i de Taeye, Pascal de Letter Tim Buysse (2x). Voor de lisclub schoten Alex Meyer I en Tom de Smet raak. IES G-atlete Marianne Ver- ak heeft tijdens het wereld- apioenschap atletiek voor ge- idicapten in Canberra zilver fonnen op de 100 meter hor- De achttienjarige Terneu- kwam over de streep in 1 nieuw persoonlijk record: 95 seconden. hordennummer werd gewon- idoor Vanessa Lutonto, de Se andere Nederlandse deel- nster in Australië. Lutonto k"e 17,70. Daarmee verbeter de haar pr met exact een hal- ttonde. donk, atlete van AV Schelde- rt. haalde 46 honderste van soonlijke toptijd af. Aan het Wentzler/Pauwels-Kroes/Rubio tech 3-4: Na een doelpuntloze eerste helft nam Wentzler/Pauwels een 2-0-voor- sprong door treffers van Dave de Booy. Hans Goethals maakte er vervolgens 2-1 van en Percy Verlinden bracht de gelijkma ker op het bord. De thuisclub dacht aan 3-2, koos voor het of fensief maar kreeg het deksel op de neus via een treffer van Ro bin de Witte (2-3). Björn Maas maakte kort daarna 2-4 waarna Guido Gelderland voor het slot akkoord zorgde: 3-4 voor Wentz- ler. Tence/Zaman-In den Dwaes 11-2: De spannende partij kreeg na de doelwisseling een totaal ander aanzien. De gastheren lie pen toen uit naar 3-2, naar 5-2 en braken daarmee alle verzet om vervolgens door te denderen naar 11-2. Jurgen en Giovanny Verbraken scoorden voor In den Dwaes. De treffers van de win naar kwamen op naam van Jari Vyane (4x), Davy Kerstens (3x), Kieran O'Shea (2x), Angelo Ver- braeken en Robin Mc Taggart. Max Korting-Arrow 5-8: De thuisclub kwam al vrij vlot op een 0-3-achterstand en kon die kloof niet dichten. Patrick Boone (2x), Alex de Klerk en Job Zwegers troffen voor Max Korting doel. avy van Puyvelde (2x), Wouter de Neijs (2x), Peter Drumont (2x), Jur gen Ras en Peter de Bot scoor den voor de equipe van coach Marcel Verdurmen. onderdeel namen slechts drie at letes deel. Sandra Gomes uit Portugal pakte met 21,54 het brons. 100 meter vlak Op de 100 meter vlak bleef Ver donk buiten de medailles. De Zeeuws-Vlaamse einigde in de finale als vijfde, op ruim een se conde van de Poolse winnares. Haar pr (13,81) scherpte ze zo wel in de voorrondes (13,80) als de eindstrijd (13,48) aan. Op de 400 meter heeft Verdonk zich inmiddels geplaatst voor de finale, als zevende. Haar tijd was 1.06,75. Vandaag is de fina le. door Marco Knippen EDMONTON - Lornah Kip lagat rijgt dit jaar de zeges aan een. Tien wegwedstrijden resul teerden in evenveel overwinnin gen. Toch moet het moment van de waarheid voor de 31-jarige atlete nog aanbreken. De wereldtitelstrijd halve mara thon in het Canadese Edmonton vormt de ouverture van een drie luik, waarin de Noord-Holland se de hoofdrol wil spelen. Naast het WK-goud aast Kiplagat la ter dit najaar op winst in de New York City Marathon en bij het Europees veldloopkampioen schap in Tilburg. Over het WK halve marathon zegt ze dat ze voor goud gaat. Het maakt haar niet uit wie de tegenstanders zijn. Haar per soonlijke record op de 21,1 kilo meter is 1.06.56 uur. En dat is slechts 12 seconden meer dan het wereldrecord van de Zuid-Afrikaanse Elena Mayer. Het jaar 2005 is een jaargang dat al met kapitalen geschreven kan worden. Lornah Kiplagat leefde de afgelopen negen maan den in een sportieve roes. Medio februari bundelde ze twee pri meurs in één race. De in 2003 tot Nederlandse genaturaliseer de langeafstandsloopster liep voor het eerst een wedstrijd in haar woonplaats Groet en vero verde en passant de Nederland se titel op de tien kilometer. Daarna volgde het nationale ma rathongoud in Rotterdam en overwinningen in prestigieuze internationale klassiekers, voor al in de Verenigde Staten. Daar, in de omgeving van Boulder, Co lorado, heeft ze zich op het WK halve marathon voorbereid. De successen van dit jaar heb ben de olympische desillusie naar de achtergrond gedrongen. In Athene had Kiplagat vorig jaar haar zinnen op een podium klassering op de 10.000 meter ge zet, maar net als in 2003 bij het WK op de baan in Parijs viel ze buiten de prijzen. In beide wed strijden werd ze in de laatste 200 meter verslagen. „Het lijkt wel of ik allergisch voor het tartan ben. Niet fysiek, maar geestelijk. Ik kan me niet focussen, word als het ware in slaap gesust. De baan is heel ge lijkmatig, in tegenstelling tot de weg met al zijn oneffenheden, bochten en glooiingen. Daar door lukt het me niet de concur rentie af te schudden. Beide ke ren wist ik het beslissende gaat je niet te forceren. De tegen standsters klampten aan en sprintten in de slotfase van me weg. Het was een enorm frustre rende ervaring." De hoogspanning die ze boven dien rond de Spelen opbouwde, wil Kiplagat nooit meer voelen. „Ik was zo gestrest, omdat ik me in het keurslijf van de atletiek- bond had laten persen. Normali ter trek ik m'n eigen plan." Straaljagers Als laatste voorbereiding op de Spelen belegde de KNAU een trainingskamp in Italië, en Kip lagat reisde tegen haar princi pes in ruim van tevoren met de Oranje-selectie af. „We bleken in de buurt van een militair vliegveld te bivakkeren. Rustmo menten kon je nauwelijks inlas sen, want om de zoveel minuten was er het oorverdovende geluid van straaljagers." Het gebruikelijke middagdutje schoot er steevast bij in, „Het was om gek van te worden." Eenmaal in Athene liet ze ver volgens haar hoofd op hol bren gen. „Iedereen bemoeide zich met me, en ik liet het me alle maal aanleunen. Die ongewens te afleiding heeft zich gewro ken. Ik was tijdens de race niet scherp en gretig, slaagde er in de cruciale fase niet in een tand je bij te zetten." Het was een goede leerschool, stelt de wereldrecordhoudster op de weg over vijf kilometer, tien Engelse mijl en twintig kilo meter vast. „De missie is onver anderd. Nog steeds wil ik een olympische medaille, alleen is dat doel nu naar 2008 verlegd. Maar om in Peking het succes na te jagen, is er geen ruimte meer voor compromissen. Ik zal m'n eigen weg bewandelen." Die eigen weg betekende dan ook dit jaar dat Lornah Kip lagat zich niet door de Neder landse atletiekbond liet verlei den tot deelname aan het WK in Helsinki, op de 10 kilometer, de marathon of zelfs beide. Ze koos uiteindelijk voor het veertiende WK op de halve marathon, ver weg van de heksenketel in Fin land. Bovendien: het WK halve marathon paste veel beter bij haar najaarsplannen. GPD Atletiek Berlijn. Marathon. Martje Wisse (Kou- dekerke): 3.47,24. Biljarten Rankinglijst voor Masters na eerste Grand Prix driebanden. 1. Jack Kaijser (Sint-Jansteen) 298 pun ten, 2. Louis Dallinga (Sluiskil) 279, 3. Patrick Vasseur (Cadzand) 233, 4. Jan de Rechter (Hulst) 225, 5. Jack de Maat (Terneuzen) 198, 6. Koen Pöpsel (Ter- neuzen) 197, 7. Gennaro Pecoraro (Ter- neuzen) 151, 8. Cor de Jonge (Axel) 143, 9. Cees A. Wissel (Terneuzen) 132, 10. Johan de Witte (Sluiskil) 127, 11. Fons Baart (Terneuzen) 119, 12. Jean-Paul de Kraker (Hoek) 92, 13. Arie Vink (Groede) 75, 14. Joke Breur (Ter neuzen) 74, 15. Ruud van Velzen (Hoek) 71, 16. Aart Vasseur (Cadzand) 68 pun ten. Futsal Regionaal futsal: Eerste klasse: In Axtion-Tence/Zaman 3-4, Max Kor- ting-Arrow 5-8, Tence/Zaman-ln den Dwaes 11-2, Wentzler/ Pauw- els-Kroes/Rubiotech 3-4, Meermarkt/Goethals-Axa Boys 3-6. Stand: Arrow 2-6, Kroes/Rubiotech 2-6, Tence/Zaman 3-6, Axa Boys 2-4, De Pieper/lnternetplan 1-3, In den Dwaes 2-3, In Axtion 2-1, Meermarkt/Goethals 2-0, Max Korting 2-0, Wentzler/Pauwels 2-0. Hulst. Rayoncompetitie. Klasse A: In den d'Waes 2-'t Jagershuis 3-1, De Smet-Tence/Zaman 2 10-6, OJB- Garage/Bode 0-5, Tence/Zaman 2-Café Popeye 3-5, 't Jagershuis-OJB 1-2, Den Dullaert-De Smet 1-10, Den Dullae- rt-Morres/Controlec 2 3-5, Max Kor ting-In den d'Waes 2 0-4, Max Kor ting-Café Santé 4-2. Klasse B: De Land- bouw-Roskam/vd Velde 10-3, ADMLa- zarus-IZV/IBS 2 1-1, Donckers- IZV/IBS 2-1, IZV/IBS 2-De Reizende Man 5-3, Roskam/vd Velde-Donckers 3-9, Morres/Controlec 3-ADM/Lazarus 0-5, Morres/Controlec 3-Zoutvatje 3-10, Neckermann/Stuntmarkt-De Landbouw 3-7, Neckermann/ Stuntmarkt- Ivens/Rijschool 0-6. Paardensport Mariënheem. NK westernrijden. Breeding Stock Trail. 2. Leonie Vink. Western horsemanship: 1. Astrid de Visser. [Tennis Luxemburg. Vrouwen Eerste ronde: Smashnova (Isr) - Farina Elia (lta/8) 6-2 6-0, Peschke (Tsj) - Stosur (Aus) 6-7 7-5 6-1, Razzano (Fra) - Kloesel (Dui) 3-6 7-5 6-4, Koukalova (Tsj) - Benesova (Tsj) 7-5 4-6 6-3, Safina (Rus/7) - Kremer (Lux) 7-5 6-2. Seoul. Vrouwen. Eerste ronde: Jan- kovic (SMo/1) - Bremond (Fra) 6-3 6-1, Sugiyama (Jap/5) - Craybas (VSt) 5-7 6-3 6-1, Obata (Jap) - Vento-Kabchi (Ven) 7-6 (6) 6-1, Vaidisova (Tsj/2) - Lai- ne (Fin) 6-4 6-0, Dulko (Arg/4) - Hrdino- va (Tsj) 6-4 6-3, Granville (VSt) - Peer (lsr/7) 4-6 7-5 6-4, Castano (Col) - Castell- vi (PRi) 6-1 6-3, Muller (Dui) - Arvidsson (Zwe) 4-6 6-1 6-2, Morigami (Jap) - Pin (Fra) 6-4 3-6 6-2. Guangzhou. Vrouwen. Eerste ronde: Li (Chn) - Zvonareva (Rus/1) 6-3 7-5, Santonja (Spa) - Yuan (Chn) 6-3 6-4, Obziler (Isr) - Lee (Tai) 6-3 6-4, Zheng (Chn/5) - Gullickson (VSt) 6-7 (1) 7-5 7-5, Jidkova (Rus) - Sun (Chn) 6-3 6-2, Azarenka (WRu) - Voskoboeva (Rus) 6-4 6-0, Jackson (VSt) - Koetoezo- va (Oek) 6-2 6-1, Sucha (Slw/8) - Xie (Chn) 6-0 6-1, Gagliardi (Zwi) - Lisjak (Kro) 7-5 4-6 7-5, Domachowska (Pol/7) - Zanetti (Ita) 3-6 6-3 6-3, Sun (Chn) - Harkleroad (VSt) 5-7 6-1 6-0. Bangkok. Mannen Eerste ronde: Sri- chaphan (Tha/7) - Ti (Tai) 6-3 6-4, Mur ray (GBr) - Bastl (Zwi) 6-2 6-4, Ginepri (VSt/3) - Udomchoke (Tha) 4-6 6-3 6-1, Nieminen (Fin/6) - Kucera (Slw) 6-1 3-1 opgave Kucera, Muller (Lux) Philippous- sis (Aus) 7-6 (5) 2-6 7-5. Palermo. Mannen Eerste ronde: Sanguinetti (Ita) - Serra (Fra) 6-7 (10) 6-1 6-2, Montanes (Spa) - Caileri (Arg) 7-5 6-0, Andrejev (Rus) - Almagro (Ita) 6-4 2-6 6-4, Robredo (Spa/2) - Portas (Spa) 6-3 7-5, Verdasco (Spa/5) - Zib (Tsj) 6-2 6-2, Chela (Arg) - De Luna (Spa) 6-4 6-2, Christophe Rochus (Bel) - Sanchez (Spa) 6-1 6-2, Martin (Spa) - Monfils (Fra/7) 1-6 6-1 6-4, Eisner (Dui) - Fognini (Ita) 4-6 6-3 7-5. Ho Chi Minhstad. Mannen. Eerste ronde: Saulnier (Fra/5) - Wessels (Ned) 6-2 6-4, Burgsmüller (Dui/7) - Pless (Den) 6-3 6-7 (8) 6-2, Vico (Ita) - Tipsare- vic (SMo) 6-7 (5) 6-3 6-4, Arthurs (Aus) - Brzezicki (Arg) 7-6 (5) 7-6 (3), Mamiit (VSt) - Thron (Dui) 6-2 6-3, Moodie (ZAf) - Kohlschreiber (Dui/8) 6-4 7-6 (2). Wielrennen Temse. Omloop van de Vlaamse Scheldeboorden: 1. Eeckhout (Bel) 203 km in 4.37.00 (43,971 km/uur), 2. Blanchy (Bel), 3. Vierhouten (Ned); 8. Curvers, 10. Rooyakkers 3.21, 11. Kern- na 3.26, 30. Pieter Israel (Kruiningen). TEMSE - Aart Vierhouten is gis teren derde geworden in de Om loop van de Vlaamse Schelde boorden. De Nederlandse wielrenner werd na 203 kilometer koers in de eindsprint verslagen door de Belg Nico Eeckhout. ANP TERNEUZEN - Vorig seizoen behaalde het Belgische team van The Black Lions de titel in de poolbond Kanaalzone. In de afgelopen transferperiode ver sterkte de ploeg uit Assenede zich met Patrick de Cauwer. Tijdens de eerste competitieron de liet The Black Lions er geen twijfel over bestaan opnieuw voor het kampioenschap te gaan. Milord, dat vorig seizoen onder een andere naam nog der de eindigde, werd met 24-18 ge klopt. Jacco de Leijser stond voor een belangrijk deel aan de basis voor de overwinning die The Pub in Terneuzen behaalde te gen een sterk spelend Dream Team (20-15). In de eight-ball behaalde De Leijser een over winning van 3-0 op Sebastiaan Schutte. Ambiance en Whatever hielden elkaar behoorlijk in evenwicht al wist laatstgenoemde wel met 18-20 te winnen. The Riff, vorig jaar nog laatste, behaalde een verrassende overwinning op The Outlaws. The Riff had dat vooral te danken aan Chantal Dingemanse die het team kwam versterken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45