PZC Ziekenhuisfusie kan nog afketsen Herrie rond molens Hoofdplaat We hebben het nog goed met elkaar Wethouder ziet cultuur als impuls voor economie Mannen gestraft voor mishandeling Tweede-Kamerleden tonen zich weinig enthousiast Bezinkbassin aan Groenendijk in Kloosterzande Concert van twee winnaars culturele prijs Theater chantai in de Halle Axel agenda woensdag 28 september 2005 door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De ziekenhuisfii- sie in Noord- en Midden-Zee land is nog geen gelopen race. CDA-Kamerlid Buijs wil dat de bereikbaarheid van de zorg ge garandeerd blijft. Ook mag het nieuwe 'Ziekenhuis Zeeland' geen monopoliepositie krijgen. SP-Kamerlid Kant 'verwacht niet dat de politiek dit accep teert'. De Kamer was tot dusver nooit enthousiast over fusies van zie kenhuizen. Zowel Buijs als Kant wijst erop dat op het ogen blik zelfs een fusiestop geldt. Het wachten is op de Wet Toela ting Zorginstellingen (WTZi). Die is door de Tweede Kamer aangenomen en wordt op 11 ok tober behandeld in de Eerste Ka mer. Kant noemt de wet, die op 1 januari van kracht moet wor den, een instrument om onge wenste fusies tegen te houden. In de maak is ook de Wet markt ordening gezondheidszorg. Die I voorziet in de oprichting van een Nederlandse Zorgautoriteit die de toegankelijkheid en be taalbaarheid van de zorg gaat bewaken. Het wetsvoorstel hier- i voor moet nog in de Tweede Ka mer worden behandeld. Buijs heeft geen bezwaar tegen een fusie die de efficiency van betrokken ziekenhuizen in Goes, Vlissingen en Zierikzee be vordert. Hij eist wel dat een fu- i sie binnen het kader van de nieu we wetgeving valt. „De fusie plannen moeten worden ge toetst aan deze twee wetten. Voor de Kamer is de positie van de patiënt van het grootste be lang. Hoe zijn de bereikbaar heid en de kwaliteit van de zorg georganiseerd? Krijgt een nieuw ziekenhuis een monopolieposi tie? Ik kan die wagen nu niet be antwoorden, omdat ik de inhou delijke plannen voor de fusie nog niet heb gezien. Of de huidi ge gebouwen in stand worden gehouden, vind ik niet relevant, wel of functies straks op één lo catie worden geconcentreerd. Deze wetten bieden de overheid de mogelijkheid het fusieproces KLOOSTERZANDE - De gemeente Hulst wil volgend voorjaar beginnen met de aan leg van een bergbezinkbassin aan de Groenendijk in Klooster zande. Het gemeentebestuur heeft dat besloten om te kunnen voldoen aan de door de wet opgelegde milieumaatregelen. Ter plaatse zijn diverse alterna tieven bestudeerd. Dit heeft uit eindelijk geresulteerd in de keu ze om een bergbezinkbassin aan te leggen in de groenstrook, gele gen tussen de achterzijde van de woningen aan de Trompstraat en de Lange Munt te Klooster zande. Het bergbezinkbassin krijgt een omvang van circa 450 kubieke meter. Daarnaast wordt de dia meter van de rioleringsbuis ter plaatse vergroot en de afvoerlei- ding naar de sloot aan de Groe nendijk wordt aangepast en ver groot. In totaal is er met deze riool maatregel een bedrag van 750.000 euro gemoeid. De werk zaamheden nemen ongeveer drie maanden in beslag. VOGELWAARDE - Volksdans groep Hava Naguila verzorgt samen met 't Jeugdorkest za terdag 1 oktober een muzikale avond met het thema: Culturele Prijswinnaar 2003 ontmoet de Culturele Prijswinnaar 2004. Het idee om samen iets te laten zien aan het publiek werd gebo ren tijdens de uitreiking van de Culturele Prijs 2004 aan 't Jeugdorkest Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Tij dens de muzikale avond treden de jeugdgroepen van Hava Na guila, bestaande uit een kinderg roep van ongeveer 14 leden en de jongerengroep, ongeveer 17 tieners, op. Ook de leden van het Jeugdor kest treden onder leiding van di- rigente Annemarie Jansen-Hoe- feijzers op. De gezamenlijke mu zikale avond vindt plaats in het clubgebouw Den Dansaert van Hava Naguila aan de Populie renstraat in Vogelwaarde en be gint om 19.30 uur. De entree is gratis. te stoppen als het de verkeerde kant opgaat." Kant gelooft niet dat de fusie geen veranderingen tot gevolg heeft voor het zorgaanbod in Zeeland. „Je kunt niet doen als of er niks verandert. Dan hoef je ook niet te fuseren. In het verle den is gebleken dat een fusie al tijd leidt tot de langzame dood van één van de locaties. Wat mij betreft gaat dit niet door. Ik vind het stijlloos en ongepast dat deze fusie als een voldongen feit wordt gepresenteerd. De he ren ziekenhuisbestuurders we ten dondersgoed hoe de Kamer hierover denkt. Ze presenteren de fusie als iets wat gaat gebeu ren, maar het is in mijn ogen voorlopig alleen maar iets wat zij willen." Voor een betere samenwerking en een aantrekkelijker vesti gingsklimaat voor specialisten is geen fusie nodig, oordeelt Kant. Volgens haar komt het 'ge heid tot een Kamerdebat' als mi nister Hoogervorst (WD, volks gezondheid) de ziekenhuizen op grond van de WTZi niet terug fluit. De ziekenhuizen willen fuseren omdat zij gezamenlijk een grote re groep patiënten bestrijken voor medische behandelingen en zorg goedkoper kunnen leve ren. Ziekenhuizen moeten met name bijzondere ingrepen, zoals het opereren van verzwakte lichaamsslagaders, voldoende uitoefenen, willen de artsen er genoeg ervaring in houden. Gro te aantallen patiënten zijn ook belangrijk voor de algemenere zorg nu ziekenhuizen scherper op hun behandelprijs moeten let ten. Het plan voor de nieuwe hol ding Stichting Ziekenhuis Zee land wordt nu voorgelegd aan de ondernemingsraden, de medi sche stafverenigingen en de cliëntenraden in de ziekenhui zen. Ook wordt het plan bespro ken met de belanghebbenden buiten het ziekenhuis, zoals de huisartsen en de patiëntenver enigingen. Daarna wordt het be sluit ter goedkeuring voorge legd aan de raden van toezicht van de ziekenhuizen. Jacobus de Groote (84) en Pieternella Meesen (81) houden het nog wel een aantal jaren samen vol. foto Camile Schelstraete door Patricia de Ryck AARDENBURG - Ze kenden el kaar van school, maar tijdens de feesten ter gelegenheid van de bevrijding leerden Jacobus de Groote (84) en Pieternella Mee sen (81) elkaar beter kennen. De vonk sloeg over. „Het is was zo'n leuke levendige jongen. Zelf was ik ook erg le vendig. Dat trok elkaar aan", vertelt Pieternella lachend. Wie nu langs hun huisje in Aar denburg rijdt, ziet dat Pie en Co, zoals ze genoemd worden op de harten voor het raam, zestig jaar getrouwd zijn. Dat vinden ze heel gewoon. Volgens het echtpaar zijn die jaren heel ge leidelijk gegaan. Inmiddels heeft het echtpaar vier zonen en drie dochters, dertien kleinkin deren en één achterkleinkind. Jacobus: „Onze oudste dochter was er zelfs al bij tijdens onze trouwfeest. Al weet ze daar zelf helemaal niets van", vertelt hij lachend terwijl hij naar de in middels 59 jaar oude vrouw kijkt. „Toen de jongste net gebo ren was, kreeg onze oudste haar eerste kindje. Dat was wel heel speciaal." Jacobus en Pieternella woonden in hun jeugdjaren allebei in Wa terlandkerkje. Ze kenden elkaar van school. „Co mag dan wel drie jaar ouder zijn. Je komt el kaar toch tegen op school, maar tijdens de bevrijdingsfeesten sloeg de vonk over. Er waren heel veel feesten, maar het wil de niet zeggen dat we alleen maar dansten. Er werd ook heel veel gepraat over wat er ge beurd was. Zo groei je naar el kaar toe." Veertig jaar werkte Jacobus in de landbouw, tien jaar in de bouw. „Op mijn tweeënzestigste was het genoeg." Pieternella werkte de eerste ja ren bij verschillende mensen thuis. „Ik kon onze dochter ge woon meenemen. Dat vonden de mensen leuk. Toen er meer kin deren kwamen, ben ik daar mee gestopt." Jacobus was naast zijn werk ook druk in het verenigingsle ven, maar dat maakte zijn vrouw niets uit. Toen hij met pensioen ging was ze wel blij. „We kunnen het goed met el kaar vinden, dus het was hele maal niet moeilijk toen hij niet meer werkte. We gingen veel fietsen, want inmiddels waren de kinderen ook uit huis." Hun huis in Waterlandkerkje hebben ze omgeruild voor een prachtige woning in Aarden burg. Dichtbij twee van hun dochters. Het bevalt ze hier. „De mensen uit de buurt zijn erg aardig. We kunnen zelf nog naar de winkel. Wandelen kun je hier ook heel goed. We gaan er dan ook vaak op uit. Zo hou den we het nog wel een aantal jaar samen vol", besluit Pieter nella lachend. door Frank van Cooten HOOFDPLAAT - De vijf wind molens in de Hoofdplaatpolder bij Hoofdplaat doen een hoop stof opwaaien. Bewoners vinden de herrie niet te harden. Bureau Schoonderbeek en Partners stelt echter in een rapport dat er 'wettelijk' niets aan de hand is. Het geluid valt binnen de wette lijke normen en regels. De bewoners geloven daar geen snars van en kwalificeren het rapport als 'een farce'. Wim Schoonderbeek en Ruud Appels van Schoonderbeek en Partners zullen nog wel eens zwetend wakker worden, terugdenkend aan de informatie-avond maan dag in het Oostburgse gemeente huis. Vol vertrouwen zaten ze achter de tafel. Klaar om alle vragen van bewoners met steek houdende argumenten te pare ren. Halverwege de avond parel den de eerste zweetdruppeltjes op het hoofd van Schoonder beek. Zijn collega Appels zakte steeds verder weg op zijn stoel. De bewoners lieten zich niet met een kluitje in het riet stu ren. Het rapport was door leden van de groep Hoofdplaat Tegen wind gefileerd. Zo had groepslid Willy Buysse aan de hand van het rapport een overzicht gemaakt van alle me tingen, de locaties en de condi ties waaronder ze zijn uitge voerd. Uit dit overzicht blijkt dat op een aantal plaatsen bij bijvoorbeeld de Statendijk, de Kruisweg en de Oranjedijk de maximaal toelaatbare geluidsbe lasting fors wordt overschreden. Bewoner Walter van Damme wist dat al lang. Raadsleden luis terden bij hem thuis naar de windmolens. „Ook zij vinden de herrie zelfs in de woning niet te harden." Metingen Naar aanleiding van klachten verrichtten ambtenaren van de gemeente Sluis metingen. Daar deed de gemeente echter niets mee, omdat ze niet voldoen aan de wettelijke eisen. Een rechter zou ze van tafel vegen. De ge meente schakelde daarom onaf hankelijk en gekwalificeerd bu reau Schoonderbeek en Part ners bv in. Dat concludeerde aan de de hand van metingen van mei tot en met juli dat er fei telijk niets aan de hand is. Bewo ners snappen daar dus niets van. Schoonderbeek probeerde uit te De windturbines gezien vanaf de Oranjedijk. leggen dat de bewuste metingen niet in de conclusie zijn meege nomen vanwege te veel omge vingslawaai. „Hier snap ik dus helemaal niets van", pareerde Buysse. Voor mede-groepslid Cor van Melle was dit reden om het hele rapport in twijfel te trekken. „Slechts twee metingen vallen binnen de wettelijke normen. Ook deze metingen laten een for se overschrijding van de toelaat bare geluidsbelasting zien. En beide metingen zijn te weinig om een conclusie op te baseren. Daarnaast is de hele oostkant van het gebied niet gemeten." Schoonderbeek legde uit dat het vanwege de weersomstandighe den moeilijk was goede metin gen uit te voeren. „Maar de druk van de gemeente Sluis om te meten werd steeds groter. We kozen in juni voor een andere meetmethode. Anders hadden we in oktober nog niets." „En dan hadden de bewoners weer bij ons aan de bel getrok ken met de vraag waarom er nog steeds geen rapport is", vul de wethouder Leen Wille aan. Volgens de wet is vijftig db over dag en veertig db 's nachts aan vaardbaar. „Het is ook iets persoonlijks. De een vindt het aanvaardbaar, de ander wordt er gek van", aldus Schoonderbeek. „Wij moeten ons in ieder geval houden aan de wet en regelgeving en de meet. voorschriften." Wethouder Wille zei dat laatse ook nadruk kelijk gevraagd te hebben bij de opdrachtverstrekking „Voor een bestuurder is het belangrijk te weten dat alles gebeurt volgens de wetttelijke voorschriften." Bewoners bleven echter argwa nend. Volgens Cor van Melle ook mede veroorzaakt door een vergadering van de raadscom missie Ruimte op 30 augustus. Het college besloot op 23 augus tus op basis van het rapport niet op te treden tegen de molens. „Ons was toegezegd dat eerst met alle belanghebbenden over legd zou worden. Dat is dus niet gebeurd. Verder is in de commis sievergadering niet verteld dat een besluit was genomen. Dat is een doodzonde in de politiek." Wethouder Johan Provoost gaf maandagavond toe dat inder daad niet is gezegd dat al een college-besluit was genomen. Volgens Wille is het college-be sluit tijdens de bewuste commis sie-vergadering ook niet ont kend. „Er is gewoonweg niet over gesproken." Wille begreep door Frank van Cooten OOSTBURG - Cultuur en cul tuurhistorie in West-Zeeuws -Vlaanderen moeten nog veel meer onder de aandacht van be zoekers en toeristen worden ge bracht. Er zijn weliswaar tal van mogelijkheden, maar daar wordt nog te weinig gebruik van gemaakt. Cultuur naast toerisme(en re creatie) als tweede economische pijler van West-Zeeuws-Vlaan- deren. Zo ziet wethouder L. Wil le (cultuur) het graag. Hij houdt een pleidooi voor ver sterking van het cultuuraanbod. Er zijn weliswaar veel activitei ten en de samenwerking met Bel gische grensgemeenten resul teert in een aantal projecten, maar ze zijn volgens Wille nog te vrijblijvend en te incidenteel. „Er is nog steeds een beeld van West-Zeeuws-Vlaanderen dat het een uithoek is, dat er niets te beleven valt. Daar moeten we van af." Wille kreeg in 2003 de porte feuille cultuur. „Er zijn reeds goede projecten en initiatieven, zoals het Festival van Zeeuws-Vlaanderen, het Slijk- straatje in Groede en de Matthaus Passion in Aarden burg. Maar we moeten af van het idee dat cultuur alleen om wille van de cultuur is. We moe ten cultuur meer zien als verster king van de economie. We moe ten cultuur als het ware ver markten. Veel activiteiten zijn nog te onbekend. Vroeger zijn al le pijlen gezet op onze kust strook. Maar de zeventien kilo meter lange kust is letterlijk een te smalle basis om onze econo mie op te krikken. We moeten cultuur meer zien als een onder deel van de economie. Dan zijn bedrijven eerder geneigd te in vesteren in cultuur. Dan heb ik het niet zo zeer over sponsoring, maar echte investeringen." Wille gelooft echt in een verste viging van de cultuur in West-Zeeuws-Vlaanderen. Het project rondom het tot leven wekken van de Staats-Spaanse linies beschouwt hij als i goed voorbeeld. In het musf van IJzendijke komt een intes tief informatiecentrum oven ze verdecügingslinie uit de Di tigjarige Oorlog. „Wat ik ook wil-, is een brodj waarin we West-Zeeuws-Vlsj deren aanprijzen als cultuug gio. Mensen gaan naar Biq omdat daar een verzamdj van cultuur is. Het beeld bij] mensen is dat j West-Zeeuws-Vlaanderen a welijks cultuur is. Alleen hj bouw, de Sint Baafskerk eni kust. Dat er wel veel is, mos) we nadrukkelijker onder de a dacht brengen, beter com™ ceren. Ook West-Zeeuws-Vu deren als fietsgebied moeteni veel beter promoten." Het dagelijks gemeentebesfl wilde oorspronkelijk 100.000( ro, uitgesmeerd: over vier p op cultuur bezuinigen. „Ik) het college afgeraden dal doen. Dat is me gelukt. Dezel zuiniging is van de baan. Q tuur is voor ons immers eenfc harde sector." AXEL - In het cultureel ci trum de Halle in Axel wordli terdag 8 oktober de 13e edi van het theater chantant gehi den. Het publiek krijgt een ga rieerd programma van muzi anekdotes en scetches van rejj nale bekendheden voorgesa teld. De volksmuziekgroep Ai bras neemt het muzikale geda te voor haar rekening. Ter gj genheid van het 25-jarig i staan presenteert de groep avond haar vierde cd. De eerste exemplaren worden ontvangst genomen door dec tuur wethouders uit de gema ten Hulst en Terneuzen. Sad Koster uit Overslag en verhak verteller Cijril Peeters uit Ct ge vullen verder de avond i Het theater chantant begint i 20.00 uur. door Anita Janse MIDDELBURG - Twee mannen (34 en 31) uit Sas van Gent en Mill zaten gisteren tegenover de Middelburgse Politierechter A. Janssens - van Kampen om zich te verantwoorden voor het plegen van openlijk geweld in Sas van Gent. „We kwamen een jongen op een scooter tegen en ik maakte een grapje", vertelde de 34-jarige verdachte uit Sas van Gent. „Hij dacht dat ik het kwaad be doelde en kwam terug om ver haal te halen." De verdachte was op dat mo ment in het bijzijn van drie vrienden. Die waren eenduidig in hun verklaring: de jongeman op de scooter was uit op ruzie. „Ik heb hem herhaaldelijk dui delijk gemaakt dat we geen ru zie wilden. Maar toen we pro beerden door te lopen kwam hij achter ons aan en haalde naar mij uit, toen heb ik teruggesla gen", vertelde de verdachte. Die bewering strookte niet met de verklaring van het slachtoffer. Daarmee eindigden de betrok ken partijen in het bekende wel- les-nietes spelletje. „Hoe dan ook, jullie zijn je boekje te bui ten gegaan", stelde de politie rechter. In haar dossier prijkten foto's van een gehavend slachtoffer dat door de vechtpartij een blauw oog, een gebroken la en gebroken ribben opliep. B halve de Sassenaar had ooki 31-jarige man uit Mill rake kil pen uitgedeeld. De andere li hadden hun handen thuisgehd den. Hoewel die bewering li strookte met de verklaring fl het slachtoffer. Eén vriend \i het slachtoffer was getuige weest van de vechtpartij. j vreemd dat niemand hem ha gezien", opperde advocaat! Goedegebure. Wat hem bete was de kans groot dat het slad offer de feiten had verdraaid. De officier van justitie H.1 naissa benadrukte dat de ma nen die avond onder invloed* ren van drank. „Ik hoop datji He nu beseffen wat alcohol ij je kan doen", sprak zij. Vera gens eiste ze tegen de Sasseffl een werkstraf van 150 uur voor zijn vriend 160 uur onid die tevens de scooter van 1 slachtoffer had vernield, I rechter hield rekening met blanco strafbladen van be verdachten. Ook miste zij overtuiging dat de kniebre van het slachtoffer door vechtpartij was ontstaan. I man was tijdens zijn vlucht vallen, dat kon ook de oorzï zijn. De man uit Sas van Gi kreeg 120 uur werkstraf, wa van 40 uur voorwaardelijk. I verdachte uit Mill werd zwaarder gestraft met 130 U waarvan 40 voorwaardelijk.1 foto Camile Schelstraete echter dat hij maandagavond moest ingrijpen om niet te belan den in een oeverloze discussie. Hij wilde ook de mensen van Schoonderbeek een beetje 'uit de wind houden'. Vandaar zijn voorstel om het geluid van de molens in november en decem ber opnieuw te meten. Dan is het blad van de bomen en is er minder omgevingslawaai. Ook mag een delegatie van de bewo ners zelf twee tot drie meetplek- ken aanwijzen. Of deze metin gen andere gegevens op zullen leveren, is afwachten. „Als er sprake is van overschrijding van de geluidsnormen schroomt de gemeente niet de molens stil te laten zetten", zei Wille. Voor de bewoners is het klip en klaar. „De mensen die hier wo nen, kiezen bewust voor de rust. Deze molens horen hier niet." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, kaarten, vrij biljarten, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 19.30 uur: Algemene vergade ring dorpsraad Clinge; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.45 uur: KBO gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, pieren, handwerken; 19.00 en 20.00 uur: Damesgym; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Koersbal; 19.00 uur: Bil jart competitie, bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, computeren; 10.00 uur: Koffie och tend; 10.30 uur: Bibliotheek; 11.30 uur: Senior diner; 13.00 uur: Biljart club, computeren; 13.30 uur: Bingo; 14.00 uur: Zangkoor; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 19.30 uur: Bingo; OOSTBURG - Eligiuskerk, 10.30-li uur: Bezichtiging kerk en expositie! OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.001 Country line dénce voor beginw 20.00 uur: Country line dance voor vorderden; Herberg de Snis, 19.30 en 21.451 Free Country Dancers; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarte» keren en bieden; SAS VAN GENT De Regenbo 14.00 uur: Kaarten; St.Albert, 13.00! uur: Quilt patchW haken, borduren en frivolité voor mes, vrij biljarten en spelmiddag;l! uur: Computeren; SINT - JANSTEEN - De Warande,! uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Volksd sen; 13.00 uur Biljarten; 13.30 Krei ve Vorming, schieting; 13.45 uur: Spl se les; 15.30 uur: Kreatieve Vorffli 15.45 uur: Spaanse les; 19.00 uur gels; 19.30 uun Country dance; Café Ambiance, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 11 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarter ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 Koersbal;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44