:c Minister pleit voor extra centrale In PvdA brandt strijd los om opvolging Ruud Koole AYGO. SO EASY! Staking bij Avebe mag doorgaan van rechter stijging zorgpremies Minister waakt voor 3 Genealogen jagen op verkoper van valse stambomen rinkhorst wil dat energieslurpende bedrijven zelf stroom opwekken lichting houdt ast aan naam an Campert Pathé strijdt tegen overgewicht Verdonk doet aangifte van spugen VVD-politicus Geurtsen overleden Theologen de markt op Club vuurwerkramp opgeheven Kinderen vinden albino-egel woensdag 28 september 2005 nnze redactie binnenland ^SCHOTEN - De Nederland- Genealogische Vereniging ;V) wil een kort geding aan een tegen de malafide ihting Genealogie Nederland de persoon van Willem ibertus alias W.L. Pince van ia valse stambomen aan- Volgens de genealogen is jndernemer een regelrechte iboomzwendelaar'. De stichting van Lambertus is een bij de Kamer van Koop handel ingeschreven bedrijf dat kronieken, familiewapens en dergelijke aanbiedt. De laatste weken heeft de al twee maal wegens zwendel ver oordeelde Lambertus talloze brieven rondgestuurd, ook in Zeeland, waarin de geadres seerden de mogelijkheid wordt geboden een kroniek te kopen waarin eeuwenoude informa tie over hun familie zou staan. Wie op het aanbod ingaat en 49,95 euro stort krijgt volgens de NGV 'niet relevante informa tie over familieleden die welis waar eenzelfde familienaam dra gen, maar niet per se familie van elkaar zijn'. Wie een compu ter met internetaansluiting heeft, kan dezelfde informatie gewoon opvragen via sites als www.genlias.nl of www.family- search.com, aldus de verbolgen genealogen. Volgens de advocaat van de ge nealogen, W. van Winterswijk, begint de stroom mensen die zich opgelicht voelt en een rechtszaak wil aanspannen op gang te komen. De raadsman er kent echter dat het niet eenvou dig is om Lambertus, die ook in België en het Verenigd Konink rijk actief is geweest, aan te pak ken. Volgens Van Winterswijk heeft Lambertus geleerd van zijn eerdere veroordelingen, want in de kleine letters onder aan de brief waarin hij zijn aan bieding presenteert, staat onder meer dat hij geen bloedverwant schap garandeert tussen de stambomen die hij levert en de koper daarvan. Van Winterswijk: „Eind deze week moet duidelijk zijn hoe we Lambertus kunnen aanpakken. De mogelijkheid bestaat dat we hem aanklagen voor wanpresta tie." GPD trHenk van Lierop Jeffrey Kutterink HAAG - Minister Brink van Economische Zaken er veel voor om energie-in- icve bedrijven geld te laten en in een 'eigen' elektrici- iscentrale. Naar het voor lid van Frankrijk zouden ze irioe een gezamenlijke onder ling kunnen oprichten in sa- nuerking met banken en ugiebedrijven. i-bewindsman schrijft dit ide Tweede Kamer, die van- igeen overleg heeft over de ïgie-intensieve industrie, al- en aluminumbedrijven, lis Pechiney Nederland in ssingen-Oost, zeggen dat ze ar de hoge elektriciteitsprij- m ons land niet kunnen con- reren met het buitenland. In derland is de stroom duur, :rdat die veelal wordt opge- kt met gas, en de gasprijzen oppeld worden aan de hoge «prijzen. Frankrijk heeft de industrie gestoken in kernener- pen die is daardoor veel goed- peruit dan de Nederlandse in line. In Nederland wordt niet jacht aan kernenergie, maar seen grote kolencentrale, inkhorst verkent samen met energie-intensieve bedrijven mogelijkheden om het pro em van de hoge stroomprij- :op te lossen. Daarbij wordt «1 gekeken naar andere lan- van de Europese Unie. Hij ift twijfels over de manier de Spaanse overheid de liustrie te hulp schiet. Daar EN HAAG - Het college van B W van Den Haag ziet geen nleiding om met het bestuur de Jan Campert-stichting te reken over naamswijziging de stichting. een gisteren gepubliceerd rport van de gemeentearchiva- blijkt dat het handelen van ffipert tijdens de Tweede We- Idoorlog geen aanleiding is de naam van de stichting te jzigen. De gemeente gaf archi- nsNoordam in februari de op- icht een feitenoverzicht te ma- nadal NRC Handelsblad Idde dat de in Westkapelle gegroeide Campert door me- tevangenen in Neuengamme gens collaboratie zou zijn om bracht. Noordam concludeert veel van de beweringen on- doende bewezen zijn en niet ?r achterhaald kunnen wor- i. Volgens hem is het onwaar- ijnlijk dat Campert joodse ichtelingen uitsluitend uit fi- icieel gewin de grens over lp en ze daar aan hun lot diet. ANP lijkt de overheid zich nog niet be keerd te hebben tot de vrije markt en houdt die nog een vin ger in de pap bij de tarieven. Europees commissaris Kroes, (Mededinging), onderzoekt zo wel de situatie in Spanje als die in Frankrijk. Brinkhorst schrijft de Kamer dat 'de regeling voor grote afnemers in Spanje' moge lijk op problemen stuit. „Het ar rangement zoals ons dat nu be kend is in Frankrijk dient als in spiratie." Als de Nederlandse overheid het voorbeeld van Spanje zou vol gen kan de industrie snel te hulp worden geschoten, maar ook bij de Franse regeling kunnen snel de tarieven omlaag. Het is de be doeling dat de Nederlandse be treffende ondernemingen langja rige contracten sluiten over afna me van de 'eigen' kolencentrale en met de banken en energiebe drijven afspraken maken om het voordeel van een lagere stroom- prijs naar voren te halen. Overigens onderneemt Delta al geruime tijd pogingen om een gascentrale te bouwen in het Sloegebied. Tot de beoogde klan ten behoren behalve Pechiney Nederland ook fosforproducent Thermphos in Vlissingen-Oost. In de industrie wordt verder ge dacht aan een centrale op de Maasvlakte, maar ook een vesti gingsplaats het noorden van het land is mogelijk. ANP Stakende werknemers van Avebe wachten voor de rechtbank in Groningen op de uitspraak in het kort geding tegen FNV Bondgenoten. foto Dennis F. Beek/ANP GRONINGEN - Bioscoopketen Pathé gaat een steentje bijdragen aan de strijd tegen het overgewicht onder de jeugd door de grootste bekermaat frisdrank uit het assor timent te halen. Dat meldde een woordvoerder gisteren. De grootste bioscoopexploitant van het land gaat de ko mende maanden als experiment kleinere bekers frisdrank verkopen in Groningen en Den Haag. Tot nu toe was de kleinste bekermaat een halve liter. In de proeftheaters zijn nu ook bekers van 0,3 liter te krijgen. ANP DEN HAAG - Minister Verdonk van vreemdelingenzaken is het afgelopen weekeinde in Amsterdam bespuugd door een man op een fiets. De man is door de beveiligers van de minister overmeesterd en overgedragen aan de politie. Hij zit nog vast. Verdonk heeft nog dezelfde dag aangifte gedaan van het incident, bevestigt haar woordvoerder. De minister was met haar gezin op stap. Verdonk wordt al jaren streng bewaakt. Zij is al verschil lende keren bedreigd, wegens haar harde opstelling in het vreemdelingenbeleid. Zo werd zij in 2004 besmeurd met tomatenketchup. GPD VLAARDINGEN - Voormalig Tweede-Kamerlid voor de WD Aart Geurtsen is zaterdag op 79-jarige leeftijd over leden. Dat heeft zijn familie gisteren bevestigd. Hij was de eerste voorzitter van het Commissariaat voor de Media (1988-1996). De uit de advocatuur afkomstige Geurtsen zat tussen 1967 en 1981 in de Tweede Kamer als justitiespecialist. Ook was hij lid van het Europees Parlement (1979-1984). Geurtsen maakte in 1996 deel uit van het interim-bestuur van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen, de voorloper van de Inspectie Werk en Inkomen. ANP HUIZEN - Veertien theologen die hun diensten willen aanbieden aan bedrijven, overheidsinstellingen en andere organisaties, hebben zich verenigd in een netwerk. Coör dinator ds. Albert A. van Daalen uit Huizen gaat bemidde len tussen vraag en aanbod, liet hij gisteren weten. De motivatie van de godgeleerden, van wie een deel als predikant werkzaam is, om zich freelance 'op het markt plein' te begeven, is dat zij voor theologen ook buiten de kerk een taak zien, zei Van Daalen. De diensten die zij le veren, zijn onder meer begeleiding, ethische beleidsadvie zen, bedrijfscounseling en pastoraat. ANP ENSCHEDE - De Belangenvereniging Slachtoffers Vuur werkramp Enschede, die zich vijf jaar lang heeft ingezet voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede, heeft maandagavond laat besloten zichzelf unaniem te ontbinden, zo maakte voorzitter Van Lijf bekend. De overgrote meerderheid van het handjevol aanwezige leden ging akkoord met het besluit. Dat hing al enige tijd in de lucht, omdat het ledental en de hulpaanvragen daal den. Wel zal er een meldpunt blijven van enkele vrijwilli gers die gedupeerden te woord staan. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - De staking bij zetmeelconcern Avebe gaat door. De rechtbank in Gronin gen wees gisteravond de vorde ring van het bedrijf af om de FNV-staking te verbieden. De vakbond kreeg op alle punten gelijk. Avebe stelde voor de rechtbank dat werkwillige werknemers bij de poort werden tegengehouden en geïntimideerd door leden van FNV Bondgenoten. De rechter noemde dat onvoldoende aanne melijk. Ook de door Avebe geschatte fi nanciële schade van twee mil joen euro als gevolg van de sta king acht de rechter niet oneven redig ten opzichte van het doel van de staking. De rechter heeft verder in zijn uitspraak aangege ven dat de staking geen exorbi tante schade toebrengt aan de bijna vierduizend boeren die hun aardappels op dit moment niet kwijt kunnen. Avebe is teleurgesteld in de uit spraak. „Er ligt een goed markt conform sociaal plan", stelde woordvoerder H. Jasken. Het be drijf is niet van plan om op kor te termijn te onderhandelen met FNV Bondgenoten. „Er zit geen uitnodiging in voor een gesprek. We gaan nu eerst kijken of we met de ongeveer 750 werkwilli gen de komende tijd de fabrie ken kunnen laten draaien." Wel ke fabrieken dat zullen zijn, kon Jasken nog niet zeggen. Bestuurder A. Dijkman bij FNV Bondgenoten zegt de houding van Avebe te betreuren. „Avebe kan de schade beperken door met ons te onderhandelen", stelt zij. „Het conflict lijkt uit te groeien tot een prestigeslag. Het gaat niet meer om de inhoud." De staking begon vorige week maandag en is gericht tegen het ontslag van 148 van de 1300 werknemers. De actievoerders willen dat Avebe gedwongen ontslagen uitsluit. ANP Zo OQNCT DUS" DIT IS TÊ6ENWOOKO16-JE H/ANoPt-E door Hans van Soest DEN HAAG - Een partijvoorzitter is meest al een volgzame figuur met weinig invloed. Bij de PvdA heeft de functie de laatste jaren onder scheidend voorzitter Ruud Koole aan belang gewonnen. Zijn opvolger zou wel eens een belangrijke rol kunnen spelen, mocht de PvdA bij de vorming van een nieuw kabinet onverhoopt voor de keuze worden gesteld tussen een linkse alliantie of samenwerken met het CDA. Vanavond treden de vijf kandidaten die Koole willen opvolgen voor het eerst tegen elkaar in het strijdperk tijdens een debat in de Amsterdamse Singelkerk. De bekendste kandidaten zijn Eerste-Kamerlid Bert Mid del en de voormalige europarlementariërs Annemarie Goedmakers en Michiel van Hui ten. Maar ook de relatief onbekende Anne Marie Hoogland (voorzitter van de stads deelraad Westerpark in Amsterdam) en Hans Logtens (een typograaf uit Blerick) zijn niet kansloos. Bij de PvdA is het haast traditie geworden dat een outsider tot partij voorzitter wordt gekozen door de leden. Onder Ruud Koole kregen de leden meer in vloed op de koers van de partij. Tot dan toe waren de leden vooral klapvee. Een bekend voorbeeld was de manier waarop er is omge gaan met de hypotheekrenteaftrek. Hoewel de leden zich uitspraken voor beperking er van, legde toenmalig partijleider Wim Kok die wens naast zich neer. Koole werd in 2001 door een partijcongres verkozen boven de door de partijtop gesteun de kandidaat Sharon Dijksma Koole voerde campagne met de nadrukkelijke boodschap dat de PvdA niet gedomineerd moet worden door de 'professionals in Den Haag'. Geholpen door de enorme nederlaag die de partij leed bij de verkiezingen in 2002, voer de Koole de nodige veranderingen door in de partijstructuur. Voortaan konden de le den rechtstreeks hun leider kiezen en kre gen ze meer zeggenschap over de koers. Zo kon het gebeuren dat partijleider Wouter Bos bakzeil moest halen in de discussie over de gekozen burgemeester. Bos pleitte voor een rechtstreeks door de burger gekozen burgemeester, terwijl onder aanvoering van Koole de partij proclameerde dat de burge meester door de gemeenteraad moest wor den aangewezen. Ook nu kan de partijvoorzitter wel eens be palend zijn bij de toekomstige opstelling van de partij. Zo is Middel (Tweede Kamer lid van 1989 tot 2002) voorstander van meer samenwerking met SP en GroenLinks: „niet dat ik het CDA uitsluit, maar er mag wel eens wat meer naar links worden gekeken." Ook Van Huiten vindt dat de PvdA zich meer links van het midden moet profileren: „De partij is nu wat flets. Op dit moment ontbreekt een duidelijke visie waar we heen willen." Goedmakers wil meer leden werven om van de PvdA weer de grootste partij te maken. Hoogland wil vaker opiniepeilingen houden over actuele onderwerpen en wil dat de le den meer in contact treden met 'gewone bur gers'. Lógtens wil gewone leden meer in vloed geven. Vanaf eind oktober kunnen alle 62.000 Pv- dA-leden schriftelijk hun stem uitbrengen op een van de kandidaten. Begin november moet duidelijk zijn wie de opvolger van Koole wordt. GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - De ziektekosten premie van een individuele polis houder mag onder geen beding (extra) stijgen door hoge kortin gen voor collectieve contracten. Dat zei minister van Volksge zondheid Hoogervorst gisteren in de Eerste Kamer. „Als dat gebeurt, treed ik op", beloofde hij de Senaat, die de in voering van de verplichte alge mene basisverzekering in janua ri 2006 in meerderheid zal steu nen. Met die steun wordt deze in grijpende hervorming van de ge zondheidszorg onomkeerbaar. Straks zijn er meer mogelijkhe den voor het afsluiten van collec tieve contracten. Nu is dat voor al gebonden aan bedrijven, maar binnenkort kan ook een vereniging dat doen. Als verze keraars dan meer korting geven dan de gebruikelijke drie pro cent administratiekosten, dreigt de zorgpremie van individuele polishouders extra duur te wor den. Maar de minister zal dat niet toestaan, zei hij. „Ik heb vol doende wettelijke mogelijkhe den om op te treden als dat no dig is", aldus Hoogervorst. Dak- en thuislozen worden in de loop van het najaar gericht benaderd voor de verplichte ver zekering. Maar in de loop van 2006 - als de hoge nominale pre mie van 1100 euro van kracht is - bestaat er een kans dat men sen door incassoproblemen on verzekerd raken. Hoogervorst stelde de Senaat gerust met de mededeling dat hij alle mogelij ke maatregelen tegen een groei van het aantal onverzekerden laat onderzoeken door deskundi gen. Staatssecretaris van Financiën Wijn meldde de Senaat dat de belastingdienst intussen al 900.000 formulieren voor de zorgtoeslag ingevuld terug heeft ontvangen. GPD (Advertentie) WINSCHOTEN - Twee jongens hebben in Winschoten een albino-egel gevonden. Het dier tje liep op straat. De kinderen doopten het beestje Billy en plaatsten het in een konijnen hok. Volgens de Groningse bioloog Jan Doevendans is het zeer bijzonder dat een albino egel in het wild wordt aangetroffen. „Gemiddeld is een op de 20.000 exemplaren van een soort albino", zei hij gisteren. De witte kleur komt voort uit een genetische afwijking, die albino's vaak ook zwakker maakt. „De meeste komen niet eens levend ter wereld." De albi no in Winschoten is echter kerngezond. foto Dennis Beek/ANP De nieuwe AYCO. De jongste Toyota. Alles aan de nieuwe AYCO is easy. Stuurt Jekker licht met z'n elek trische stuurbekrachtiging, keert moeiteloos omdat 'ie zo compact is. Hij ziet er cool uit en heeft ruimte voor 4. Met radio/cd speler met MPB-aansluiting en 3 jaar garantie v a. €9.990, TODAY TOMORROW TOYOTA Afgebeeld S-deurs v.a. €10.290,- Prijs ind. BTW e«l kosten njklaar m.ikcn en verwijderingsbijdrage Gecombineerd brandstofverbruik (1999/100/EC) 4,6 1/100 km (21,7 km/1) en CO;-emissie 109 g/km Wegingen voorbehouden Distributeur Louwman ft Par pui BV Voor meer mlormatie over de AYGO en de linanciermg kik ook op wwwtoyota.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3