Ziekenhuisfusie kan nog afketsen Poppe-de Looff houdt ermee op T weedehands dok welkom in Hansweert Meer dan een postzegel Lobby voor veiliger scheepvaart 0 Tweede-Kamerleden tonen zich weinig enthousiast ..bijvoorbeeld voor Iljits in Kroatië: woensdag 28 september 2005 door Harmen van der Werf HANSWEERT - Werknemers van scheepswerf Reimerswaal worden ongeduldig. Ze staan dinsdagmorgen bij de oost- sluis van Hansweert al een tijd je te wachten op het binnen varen van het nieuwe, brede re droogdok voor de werf. Het dok ligt binnen handbe reik aan de buitensteiger. „Schiet op met die bak roest", moedigt een werknemer aan. Zo rond half twaalf komt er be weging in. Zeesleper Fairplay IX die het droogdok uit Sicilië naar de in gang van het Kanaal van Zuid- Beveland heeft gebracht, heeft losgemaakt. De Bravo, de Schou- wenbank en een slepertje mogen het karwei afmaken en het dok via de oostsluis naar de eindbe stemming brengen. Het dok past met een buitenbreedte van 22,5 meter maar net in de 24 meter brede sluis. De sleepbootbemanningen ver staan hun vak. Ze varen het droogdok - dat een lengte heeft van 120 meter en enkele meters boven de sluis uitsteekt - schijn baar moeiteloos én kaarsrecht de oostsluis in. De werknemers van scheepswerf Reimerswaal laten stootblokken tussen het dok en de sluiswand zakken om schade te voorkomen, maar het gaat gesmeerd. Aanbieding Scheepswerf Reimerswaal heeft het nieuwe dok tweedehands ge kocht. Het was in de aanbieding bij een werf op Sicilië waar het werk terugloopt door concurren tie van werven in landen als Tur kije. En de Hansweertse werf kon goed een vooral breder dok gebruiken. Met een binnenmaat van 18,5 meter is het Italiaanse dok vier meter breder dan de huidige twee van scheepswerf Reimerswaal. „Onze klanten ko men met bredere schepen. Je moet dan wel meegaan", aldus algemeen directeur en mede-ei genaar Rudi Pieters. Twee miljoen euro is met de to le investering in het dok j moeid. Dit laat zien dat de din tie van de Hansweertse werf vi trouwen heeft in de toekom Pieters: „Wij hebben op tijd c ze bakens verzet. Wij waren i in de jaren negentig voor 95 pi cent afhankelijk van werk a vissersschepen, maar daar is klad in gekomen. Het gaat ni goed met de visserij en dat me je. Ging een viskotter vroeg elk jaar in dok, tegenwoordigg beurt dat hooguit twee keer de vijf jaar. Als wij van onzeot zet nog vijf procent uit de viss rij halen, is dat veel." Flexibel Kustvaart, bagger- en werkscb pen en binnenvaart, daar mo de werf het nu van hebben, E dat lukt, dankzij de opzet va het bedrijf, stelt Pieters. „W zitten er als eigenaren zelf b( venop om opdrachten binnen t halen. Wij kunnen snel hands len en zijn flexibel. Er won! desnoods dag en nacht doorgf werkt." Zo heeft scheepswet Reimerswaal een positie venvor ven tussen een grote jongen al Damen Shipyards, eigenaar val 'concurrent' Scheldepoort ii Vlissingen-Oost én van zo goet als alle scheepsreparatiewerve in Rotterdam. Dat Damen zo'i dikke vinger in de pap heeft, is zelfs gunstig voor Reimerswaal Pieters: „Het maakt bedrijver kopschuw, als één firma zo'r sterke positie heeft." Scheepswerf Reimerswaal heeft vijfenveertig mensen in vasts dienst en vijftien inleenkrach- ten die, zegt Pieters, 'ook al twintig jaar bij ons werken'. De basis is zestig man, maar afhan kelijk van het werkaanbod kan dat aantal oplopen tot tachtig en 'soms' honderd. Als het nieuwe' dok gereed is, gaat van de twee bestaande de kleinste eruit; die van tachtig meter lang. Pieters heeft er nog geen klant voor. „Je verkomt een oude schoen niet, voordat;? zeker weet dat de nieuwe er echt is én goed past." door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De ziekenhuisfu sie in Noord- en Midden-Zee land is nog geen gelopen race. CDA-Kamerlid Buijs wil dat de bereikbaarheid van de zorg ge garandeerd blijft. Ook mag het nieuwe 'Ziekenhuis Zeeland' geen monopoliepositie krijgen. SP-Kamerlid Kant 'verwacht niet dat de politiek dit accep teert'. De Kamer was tot dusver nooit enthousiast over fusies van zie kenhuizen. Zowel Buijs als Kant wijst erop dat op het ogen blik zelfs een fusiestop geldt. Het wachten is op de Wet Toela ting Zorginstellingen (WTZi). Die is door de Tweede Kamer aangenomen en wordt op 11 ok tober behandeld in de Eerste Ka mer. Kant noemt de wet, die op 1 januari van kracht moet wor den, een instrument om onge wenste fusies tegen te houden. In de maak is ook de Wet markt ordening gezondheidszorg. Die voorziet in de oprichting van een Nederlandse Zorgautoriteit die de toegankelijkheid en be taalbaarheid van de zorg gaat bewaken. Het wetsvoorstel hier voor moet nog in de Tweede Ka mer worden behandeld. Buijs heeft geen bezwaar tegen een fusie die de efficiency van betrokken ziekenhuizen in Goes, Vlissingen en Zierikzee be vordert. Hij eist wel dat een fu sie binnen het kader van de nieu we wetgeving valt. „De fusie plannen moeten worden ge toetst aan deze twee wetten. Voor de Kamer is de positie van de patiënt van het grootste be lang. Hoe zijn de bereikbaar heid en de kwaliteit van de zorg georganiseerd? Krijgt een nieuw ziekenhuis een monopolieposi tie? Ik kan die vragen nu niet be antwoorden, omdat ik de inhou delijke plannen voor de fusie nog niet heb gezien. Of de huidi ge gebouwen in stand worden gehouden, vind ik niet relevant, wel of functies straks op één lo catie worden geconcentreerd. Deze wetten bieden de overheid de mogelijkheid het fusieproces te stoppen als het de verkeerde kant opgaat." Kant gelooft niet dat de fusie geen veranderingen tot gevolg heeft voor het zorgaanbod in Zeeland. „Je kunt niet doen als of er niks verandert. Dan hoef je ook niet te fuseren. In het verle den is gebleken dat een fusie al tijd leidt tot de langzame dood van één van de locaties. Wat mij betreft gaat dit niet door. Ik vind het stijlloos en ongepast dat deze fusie als een voldongen feit wordt gepresenteerd. De he ren ziekenhuisbestuurders we ten dondersgoed hoe de Kamer hierover denkt. Ze presenteren de fusie als iets wat gaat gebeu ren, maar het is in mijn ogen voorlopig alleen maar iets wat zij willen." Voor een betere samenwerking en een aantrekkelijker vesti gingsklimaat voor specialisten is geen fusie nodig, oordeelt Kant. Volgens haar komt het 'ge heid tot een Kamerdebat' als mi nister Hoogervorst (WD, volks gezondheid) de ziekenhuizen op grond van de WTZi niet terug fluit. Ervaring De ziekenhuizen willen fuseren omdat zij gezamenlijk een grote re groep patiënten bestrijken voor medische behandelingen en zorg goedkoper kunnen leve ren. Ziekenhuizen moeten met name bijzondere ingrepen, zoals het opereren van verzwakte lichaamsslagaders, voldoende vaak uitoefenen, willen de art sen er genoeg ervaring in hou den. Grote aantallen patiënten zijn ook belangrijk voor de alge menere zorg nu ziekenhuizen scherper op hun behandelprijs moeten letten. Zoals het interim beleidskader van de Oosterschel- deziekenhuizen uit mei dit jaar stelt: „Het lijkt onvermijdelijk bepaalde activiteiten in de toe komst niet meer uit te voeren. (-) In sommige gevallen kan een oplossing worden gezocht in het bundelen van een activiteit met een ander ziekenhuis. (-) Bij het maken van de keuzes dienen be langhebbenden te worden be trokken, zoals huisartsen en pa tiëntverenigingen." Het nieuwe ziekenhuis moet het komend jaar beslissen welke zorg waar wordt uitgevoerd. Daarbij wil len de ziekenhuizen de huisart sen en de verpleeg- en verzor gingscentra nauw betrekken. Vast staat al dat er versterking komt van de spoedeisende zorg en dat de nevenvestigingen, Me disch Centrum Middelburg en het Zweedse Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee meer functies krijgen. Bereikbaar Zorgverzekeraar CZ reageert po sitief op de fusie, mits betere zorg tegen redelijke prijzen voor op staat, laat woordvoeder D. Westenvoudt weten. „Het geeft verlichting op een aantal knel punten uit het verleden, zoals het gebrek aan kinderartsen en cardiologen. Wat CZ niet wil is dat er straks een ziekenhuis is met één gebouw. We willen dat de ziekenhuizen bereikbaar blij ven." Het plan voor de nieuwe holding Stichting Ziekenhuis Zeeland wordt nu voorgelegd aan de ondernemingsraden, de medische stafverenigingen en de cliëntenraden in de zie kenhuizen. Ook wordt het plan besproken met de belang hebbenden buiten het zieken huis, zoals de huisartsen en de patiëntenverenigingen. Daarna wordt het besluit ter goedkeu ring voorgelegd aan de raden van toezicht van de ziekenhui zen. Operatie in ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Na twintig jaar in de gemeentepolitiek van Vlis singen vindt Leny Poppe-de Looff (55) het welletjes. Ze stelt zich niet meer kandidaat voor de verkiezingen van maart. „Ik ben toe aan een nieuwe func tie", zegt de CDA-wethouder. „Wat ik over een halfjaar ga doen, weet ik nog niet, maar ik sluit niets uit." Poppe-de Looff werd in mei 1990 wethouder voor het CDA. Daarvoor was ze raadslid en on derwijzeres. Ze werd de eerste vrouwelijke wethouder in de Vlissingse geschiedenis. „Het was pionierswerk. Ik moest mijn positie bevechten", zegt ze. Haar mannelijke collega's, J. van der Doef (PvdA), T. Meij- ers (WD), P. Bruijnooge (Pv dA), W. Wisse (PvdA) en C. de Keijzer (PvdA), moesten aan haar wennen. „Het was ook nog eens een stevig mannenbol- werk", zegt ze. Ze kon op steun van de vrouwe lijke raadsleden rekenen. „Van raadslid Marian de Jonge bij voorbeeld kreeg ik een note book, om mijn grieven te note ren over mijn mannelijke colle- iga's. Het vrouwennetwerk was partij o verstij gend Poppe-de Looff zegt dat bestu ren een deel van haarzelf is ge worden. „Ik hou er gewoon van en krijg er energie van als ik groepen of partijen dichter bij elkaar kan brengen, waardoor er iets gepresteerd wordt." Ze denkt aan de Kenniswerf. Toen ze in 2002 de Kenniswerf aan de Edisonweg in haar pakket kreeg, had ze eerst het gevoel Leny Poppe-de Looff:. „Ik ben toe aan een nieuwe functie." dat ze aan een dood paard trok. „Tussen de deelnemers onder ling was veel spanning. Dat had met oud zeer tussen bestuurders onderling te maken, botsende karakters en nog veel meer. Daar moesten eerst oplossingen voor worden gevonden." Ze is afgevaardigde van de ge meenten aan de Westerschelde in het Internationale Wester schelde Dossier. „Dat is een ste vige bestuurlijke taak en ik ben dan vooral met beleid maken be zig; plannen maken voor de lan ge termijn. Het is een van mijn favoriete taken." Poppe-de Looff (verantwoorde lijk voor ruimtelijke ordening, cultuur en sport, volksgezond heid, milieu en internationale sa menwerking) vertrekt op een moment dat er beweging is in een aantal projecten waarvoor zij verantwoordelijk is. De Sportboulevard, de invulling foto Ruben Oreel van het KSG-terrein, het bun kerterrein en de samenwerking met onder meer de Zuid-Afri kaanse zustergemeente Govan Mbeki. „Het was geen gemakke lijke beslissing omdat ik graag nog langer de voortgang van die projecten had gevolgd. Maar ik heb nu de goede leeftijd voor een andere baan." Ze blijft deze raadsperiode nog wethouder en loco-burgemees ter. door Harmen van der Werf KRUISINGEN - De Zeeuwse ge meenten langs de Westerschelde en de provincie Zeeland moeten samen een vuist maken om de veiligheid van de scheepvaart echt verbeterd te krijgen. De ge meenteraad van Reimerswaal beeft gisteravond eensgezind een motie van die strekking van de ChristenUnie aangenomen. De aanleiding voor de motie was de stranding vorige week linsdag van het containerschip Fowairet bij Perkpolder. Ook de gemeente Reimerswaal was daarbij betrokken en richtte een crisisteam in. Dat haalde voor de zekerheid meer dan vijftien ambulances naar Kruiningen om zonodig minder valide men sen te evacueren. Verkeerd Zover kwam het niet, maar bij de gemeenteraadsleden in Rei merswaal overheerste toch het gevoel dat de bewoners van Rei merswaal weer door het oog van de naald zijn gekropen. „Het is tot op heden altijd meegeval len", zei SGP-fractievoorzitter, M. Sinke „maar het een keer ook heel erg verkeerd uitpak ken." Het was niet voor het eerst dat de Reimerswaalse raadsleden over de veiligheid van de scheep vaart spraken. Zij hebben dat de laatste jaren verschillende ke ren gedaan op initiatief van ChristenUnie-raadslid A. Jume- let. Dat gebeurde telkens na een nieuw ongeval dat goed afliep. „En steeds", riep Jumelet in her innering, „verstomde daarna de discussie al snel." Als het aan de gemeenteraad van Reimerswaal ligt, gebeurt dat niet meer tót er afdoende maatregelen zijn genomen. Een lobby van Zeeuwse Westerschel- de-gemeenten en de provincie richting Den Haag moet daar voor zorgen én 'een agressieve houding', luidde de oproep van CDA-raadslid H. Eversdijk aan burgemeester A. Huisman. Die toonde zich daar niet wars van. „Niets van de eerdere toezeggin gen zijn nagekomen", had hij eerder in de pers gezegd. Minis ter Peijs van Verkeer en Water staat had hem dat niet in dank afgenomen, verklaarde de burge meester. kinder postzegels 'Vroege moest ik een uur '°PeT1 naar sc^°o1' n gat het zo oer toas, ging »»s met' omdat het 0„er. Nu ik een/iets heb, doe ik «ie geen dag meer en ih heb meer t,d b Fn om te voetballen voor mijn huiswerk. En om met mijn vrienden. De Stichting Kinderpostzegels helpt met uw geld kinderen in binnen- en buitenland. Kijk op www.kinderpostzegels.nl voor kinderen door kinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38