Ziekenhuisfusie kan nog afketsen Meer dan een postzegel Vlissings politica Poppe-de Looff in laatste termijn (3 Tweede-Kamerleden tonen zich weinig enthousiast Bezinkbassin Groenendijk Kloosterzande woensdag 28 september 2005 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Na twintig jaar in de gemeentepolitiek van Vlis- singen vindt Leny Poppe-de Looff (18-03-1950) het welle tjes. Ze stelt zich niet meer kan didaat voor de verkiezingen van maart. „Ik ben toe aan een nieuwe func tie", zegt de CDA-wethouder. „Wat ik over een halfjaar ga doen, weet ik nog niet, maar ik sluit niets uit." Poppe-de Looff werd in mei 1990 wethouder voor het CDA. Daarvoor was ze raadslid en on derwijzeres. Ze werd de eerste vrouwelijke wethouder in de Vlissingse geschiedenis. „Het was pionierswerk. Ik moest mijn positie bevechten", zegt ze. Haar mannelijke collega-college leden; J. van der Doef (PvdA), T. Meijers (WD), P. Bruijnooge (PvdA), W. Wisse (PvdA) en C. de Keijzer (PvdA) moesten aan haar wennen. „Het was ook nog eens een stevig mannenbol- werk", zegt ze. Ze kon op steun van de vrouwe lijke raadsleden rekenen. „Van raadslid Marian de Jonge bij voorbeeld kreeg ik een note book, om mijn grieven te note ren over mijn mannelijke colle ga's. Het vrouwennetwerk was partij overstijgend Vijftien jaar later bestaat het Vlissingse college uit vier vrou wen en een man. „We hebben el kaar erg goed gesteund. Het zou ook erg zijn als vrouwen nu nog, vanwege het feit dat ze vrouw zijn een functie in het openbaar bestuur zouden moeten bevech ten." Kenniswerf Poppe-de Looff zegt dat bestu ren een deel van haarzelf is ge worden. „Ik hou er gewoon van en krijg er energie van als ik groepen of partijen dichter bij elkaar kan brengen, waardoor er iets gepresteei'd wordt." Ze denkt aan de Kenniswerf. Toen ze in 2002 de Kenniswerf aan de Edisonweg in haar pakket kreeg, had ze eerst het gex, dat ze aan een dood paard tj „Tussen de deelnemers oni ling was veel spanning. DatS met oud zeer tussen bestuurt onderling te maken, botsq karakters en nog veel m Daar moesten eerst oplossia voor worden gevonden om q de ontwikkeling van het g« te spi'eken. Dat is gelukt, j gend jaar februari gaan wel masterplan vaststellen." Ze is afgevaardigde van dej meenten aan de Westerscbi in het Internationale Wesj schelde Dossier. „Dat is eeni vige bestuurlijke taak en ikj dan vooral met beleid maken zig; plannen maken voor dek ge termijn. Het is een van n favoriete taken." Een ander hoogtepunt noem! wethouder het moment da; kunsteducatie in het Theoi Doesburgcentrum introk, vindt dat Vlissingen blij j zijn met het kunstcentrum lem III, maar ook bibliotheé Spui, het Muzeeum en 'binrt kort hopelijk de cultuurfabi op het Scheldeterrein'. „Da aan wordt hard gewerkt." Poppe-de Looff (verantwoor lijk voor ruimtelijke ordes cultuur en sport, volksgezd heid, milieu en internationale! menwerking) vertrekt op i moment dat er beweging ij een aantal projecten waan zij verantwooi'delijk is. Sportboulevard, de invul van het KSG-terrein, het fa kerterrein en de samenwerk met onder meer de Zuid-Ai kaanse zustergemeente Goi Mbeki. „Het was geen gemakl lijke beslissing omdat ik gu nog langer de voortgang van projecten had gevolgd. Maa' heb nu de goede leeftijd m een andere baan." Ze blijft deze raadsperiode] wethouder en loco-burgerae ter. „Met mijn collega's heli wel afgesproken dat als ik w mijn nieuwe baan iets een moet vertrekken, dat dat mi lijk is. Ik heb nu nog niets pen." door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De ziekenhuisfu sie in Noord- en Midden-Zee land is nog geen gelopen race. CDA-Kamerlid Buijs wil dat de bereikbaarheid van de zorg ge garandeerd blijft. Ook mag het nieuwe 'Ziekenhuis Zeeland' geen monopoliepositie krijgen. SP-Kamerlid Kant 'verwacht niet dat de politiek dit accep teert'. De Kamer was tot dusver nooit enthousiast over fusies van zie kenhuizen. Zowel Buijs als Kant wijst erop dat op het ogen blik zelfs een fusiestop geldt. Het wachten is op de Wet Toela ting Zorginstellingen (WTZi). Die is door de Tweede Kamer aangenomen en wordt op 11 ok tober behandeld in de Eerste Kamer. Kant noemt de wet, die op 1 januari van kracht moet worden, een instrument om on gewenste fusies tegen te hou den. In de maak is ook de Wet marktordening gezondheids zorg. Die voorziet in de oprich ting van een Nederlandse Zorg autoriteit die de toegankelijk heid en betaalbaarheid van de zorg gaat bewaken. Het wets voorstel hiervoor moet nog in de Tweede Kamer worden behan-- deld. Buijs heeft geen bezwaar tegen een fusie die de efficiency van betrokken ziekenhuizen in Goes, Vlissingen en Zieiikzee be vordert. Hij eist wel dat een fu sie binnen het kader van de nieu we wetgeving valt. „De fusie plannen moeten worden ge toetst aan deze twee wetten. Voor de Kamer is de positie van de patiënt van het grootste be lang. Hoe zijn de bereikbaar- heid en de kwaliteit van de zorg georganiseerd? Krijgt een nieuw ziekenhuis een monopolieposi tie? Ik kan die vragen nu niet be antwoorden, omdat ik de inhou delijke plannen voor de fusie nog niet heb gezien. Of de huidi ge gebouwen in stand worden gehouden, vind ik niet relevant, wel of functies straks op één lo catie worden geconcentreerd. Deze wetten bieden de overheid van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De ge meente Hulst wil volgend voor jaar beginnen met de aanleg van een bergbezinkbassin aan de Groenendijk in Kloosterzande. Het gemeentebestuur heeft dat besloten om te kunnen voldoen aan de door de wet opgelegde m ilieumaatregelen Ter plaatse zijn diverse alterna tieven bestudeerd. Dit heeft uit eindelijk geresulteerd in de keu ze om een bergbezinkbassin aan te leggen in de groenstrook, gele gen tussen de achterzijde van de woningen aan de Trompstraat en de Lange Munt te Klooster zande. Het bergbezinkbassin krijgt een omvang van circa 450 kubieke meter. Daarnaast wordt de diameter van de rioleringsbuis ter plaatse vergroot en de afvoei'leiding naar de sloot aan de Groenen dijk wordt aangepast en ver groot. In totaal is er met deze riool maatregel een bedrag van 750.000 euro gemoeid. De werk zaamheden nemen drie maan den in beslag. Uiteraard spelen de weersomstandigheden daar bij een rol. De direct omwonenden worden in oktober nader geïnformeerd over de wei'kzaamheden en de bijbehorende tijdsplanning. Operatie in ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. foto Lex de Meester de mogelijkheid het fusieproces te stoppen als het de verkeerde kant opgaat." Kant gelooft niet dat de fusie geen verandeiingen tot gevolg heeft voor het zorgaanbod in Zeeland. „Je kunt niet doen als of er niks verandert. Dan hoef je ook niet te fuseren. In het verle den is gebleken dat een fusie al tijd leidt tot de langzame dood van één van de locaties. Wat mij betreft gaat dit niet door. Ik vind het stijlloos en ongepast dat deze fusie als een voldongen feit wordt gepresenteerd. De he ren ziekenhuisbestuui'dei's we ten dondersgoed hoe de Kamer hierover denkt. Ze pi'esenteren de fusie als iets wat gaat gebeu ren, maar het is in mijn ogen voorlopig alleen maar iets wat zij willen." Voor een betere samenwerking en een aantrekkelijker vesti gingsklimaat voor specialisten is geen fusie nodig, oordeelt Kant. Volgens haar komt het 'ge heid tot een Kamerdebat' als mi nister Hoogervorst (WD, volks gezondheid) de ziekenhuizen op grond van de WTZi niet terug fluit. Ervaring De ziekenhuizen willen fuseren omdat zij gezamenlijk een grote re groep patiënten bestrijken voor medische behandelingen en zorg goedkoper kunnen leve- ren. Ziekenhuizen moeten met name bijzondere ingrepen, zoals het opereren van verzwakte lichaamsslagaders, voldoende vaak uitoefenen, willen de art sen er genoeg ervaring in hou den. Grote aantallen patiënten zijn ook belangrijk voor de alge menere zorg nu ziekenhuizen scherper op hun behandelprijs moeten letten. Zoals het interim beleidskader van de Oosterschel- deziekenhuizen uit mei dit jaar stelt: „Het lijkt onvermijdelijk bepaalde activiteiten in de toe komst niet meer uit te voeren. (-) In sommige gevallen kan een oplossing worden gezocht in het bundelen van een activiteit met een ander ziekenhuis. (-) Bij het maken van de keuzes dienen be langhebbenden te worden be trokken, zoals huisartsen en pa- tiëntverenigingen." Het nieuwe ziekenhuis moet het komend jaar beslissen welke zorg waar wordt uitgevoerd. Daarbij wil len de ziekenhuizen de huisart- sen en de verpleeg- en verzor gingscentra nauw betrekken. Vast staat al dat er versterking komt van de spoedeisende zoi'g en dat de nevenvestigingen, Me disch Centi'um Middelbui-g en het Zweedse Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee meer functies krijgen. Bereikbaar Zorgverzekeraar CZ reageert po sitief op de fusie, mits betere zorg tegen redelijke prijzen voor op staat, laat woordvoeder D. Westerwoudt weten. „Het geeft verlichting op een aantal knel punten uit het verleden, zoals het gebrek aan kinderartsen en cardiologen. Wat CZ niet wil is dat er straks een ziekenhuis is met één gebouw. We willen dat de ziekenhuizen bei-eikbaar blij ven." Het plan voor de nieuwe hol ding Stichting Ziekenhuis Zee land wordt nu voorgelegd aan de ondernemingsraden, de medi sche stafverenigingen en de cliëntenraden in de ziekenhui zen. Ook wordt het plan bespro ken met de belanghebbenden buiten het ziekenhuis, zoals de huisartsen en de patiëntenver enigingen. Daarna wordt het be sluit ter goedkeuring voorge legd aan de raden van toezicht van de ziekenhuizen. kinder postzegels bijvoorbeeld voer Iljits in Kroatië: een uur, open n dat het zo ver was, ging ik soms me Omdat feujartier ouer. Nu ik een/iets heb, doe ik dna meer en ik heb meer tijd Tb mis geen dag mee b Fn om te voetballen voor mijn huiswerk. En om met mijn vrienden.' NIERSTICHTING De Stichting Kinderpostzegels helpt met uw geld kinderen in binnen- en buitenland. Kijk op www.kinderpostzegels.nl voor kinderen door kinderen Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. weetuhetalvanelkaar.nl NIERDONOR JA/NEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34