Nieuwe vergunning Kaj Munk Dat hebben ze niet van opa Protest aanwijzing hoogwatervluchtplaatsen >ZC AAZET Drie generaties creatievelmgen Koopzondag voor winkels Middelburgse Mortiere agenda \eimerswaal denkt feesten en partijen te kunnen legaliseren Winter 2005 Advertentie "KOZIJNEN-ZONWERING WWW. AAZET, Kapelle -Tel. 0113-33; :mnvi j '.NL '9*» (Advertentie) jr— ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 19.00 uur KUNST ANTIEK Kijkdag tol 18.00 uur! Herengracht 74, 4331 PX, [Middelburg, Tel. 0118- 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl De 102-jarige mevrouw W. Beeke-van der Werf is onder de indruk van de werken van haar kleindochter: „Ik kan niet begrijpen hoe ze het kan." foto Ronald Den Dekker Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke Van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Melita Lanting THOLEN - „Wat een verrassing." W. Beeke-van der Werf kan er de woor den bijna niet voor vinden. „Ik wist niet dat je zo handig was", zegt ze trots te gen haar kleindochter. Ze kijkt vol be wondering naar de expositie van Ellen Midavaine in de hal van zorgcentrum Ten Anker in Tholen. „Wat een dag met verrassingen", verzucht ze nogmaals. „Ik wist hier helemaal niets van." „Ik had het haar inderdaad nog niet ver teld van de tentoonstelling", zegt Ellen Midavaine. „En ze wist ook nog niet dat ik niet alleen tekeningen maak maar dat ik ook schilder," Samen met haar moeder en oma bekijkt ze de expositie. Drie generaties met een creatieve geest. Oma Beeke (102): „Wat ik zag kon ik maken." Dochter Jansens (81) „Ik ben twintig jaar geleden nog begonnen met tekenen." En kleindochter Midavaine (53): „Ik heb altijd wel getekend en pas later ben ik gaan schilderen." De drie vrouwen zijn - ieder op hun ei gen terrein - heel hun leven bezig ge- weest met het maken van dingen. „Ik heb vroeger alles genaaid", zegt me vrouw Beeke. „Zelfs een keer een mooi zwart pak voor mijn zoon. Dat heeft hij altijd gedragen." Ze laat een foto zien van een bruidje in een weelderige trouw jurk met sleep. „Dat is mijn dochter. Die jurk heb ik zelf gemaakt. Mooi hé, helemaal met kant er overheen. Maxi ma had toen ze trouwde ook een mooie jurk, maar die was eenvoudig. Deze is niet eenvoudig", kinkt het trots. Teke nen of schilderen heeft ze nooit gedaan. „Geen tijd voor! Wij moesten altijd wer ken en ik heb vijf kinderen gekregen." Maar naaien deed ze graag en veel en vaak samen met haar dochters. „Bij ons stonden drie naaimachines op tafel. Voor moeder, mijn zus en mezelf. En dan kwam pa binnen op zijn sokken en riep dan 'Meiden, kijk toch uit' want dan had hij weer een naald in zijn sok ken", vertelt dochter Jansens, „Ik heb later ook altijd genaaid", vertelt ze. Toen had ik geen tijd voor tekenen, ik moest luiers wassen. Pas veel later kreeg je meer ruimte en toen ben ik naar zo'n cursus gegaan van de Volks universiteit maar dat vond ik niets. Dan kom je daar met een tekening en kraken ze je helemaal af. Mijn man zei tegen mij 'ga toch op je eigen manier verder' en dat heb ik gedaan." Tegenwoordig tekent ze niet veel meer. „Op den duur word je lui." Tijd Ellen Midaviane tekent en schildert ook minder dan ze eigenlijk zou willen. Een drukke baan, fietsverhuur aan huis en de huishouding slurpen een groot deel van haar tijd op. „Daarom zit ik nog steeds op cursus bij de Lichtboei. Ik schilder in ieder geval twee uur in de week." De schilderijen en tekeningen in Ten Anker hebben allemaal natuur als on derwerp. Vogels, vaak tot in detail gete kend, pompoenen, appels en een enkel landschap. „Vooral de pompoenen vind ik mooi", zegt haar moeder. „Ik pas als zij met vakantie zijn op hun huis en dan zit ik daar vaak op de bank naar te kij ken." Dat Ellen Midavaine natuur als onderwerp kiest is niet zo vreemd. Sa men met haar man runt ze al tientallen jaren het natuurinformatiepunt in Wes- tenschouwen. Daarnaast geven ze na- tuurfietsroutes uit waarvoor Ellen al tijd de illustraties maakt. „En ik heb verschillende dingen in opdracht ge maakt voor het Zeeuws Biologisch Mu seum zoals posters en boekjes." Mevrouw Beeke zit ondertussen nog steeds een beetje beduusd naar Ellen te kijken. „Het is prachtig. Ik kan niet be grijpen hoe ze het kan." Op de vraag van wie de dochter en klein dochter de creativiteit hebben geërfd antwoordt ze resoluut. „Dat hebben ze niet van opa." De schilderijen en tekeningen zijn de ko mende drie maanden nog te zien in zorg centrum ten Anker in Tholen. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Een tiental land bouwers in Tholen verzet zich in een rechtszaak bij de Raad van State tegen de aanwijzing van de Joanna Mariapolder, Sluispolder, Hollairepolder en Noordpolder tot hoogwater- vluchtgebied voor steltlopers. De aanwijzing is door de ge meente Tholen vastgelegd in het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied en heeft gevolgen voor de teelt van gewassen op de uitgestrekte akkers. Zo heeft het gemeentenbestuur in het bestemmingsplan be paald dat aanlegvergunningen moeten worden aangevraagd voor de teelt van meerjarige ge wassen, het planten van houtop standen en het telen van gewas sen op folie. Op die wijze hoopt de gemeente controle te kunnen houden op de landerijen die door de vogels als uitwijkplaat sen worden gebruikt. 'Er is genoeg ruimte voor de steltlopers', begonnen de agra riërs gisteren bij de hoogste be- stuursrechtbank in Den Haag. Ook bij hoogwater liggen de meeste schorren volgens hen droog. 'Voor een aanlegvergun- ning vraagt de gemeente ons dui zend euro aan leges. Het zaaien van gras kost dus elke keer duizend euro', zei een van hen. De gemeente Tholen voerde gis teren zelf ook een rechtszaak over het bestemmingsplan. De grieven van het gemeentebe stuur zijn gericht tegen de pro vincie die moeite heeft met de dagrecreatie op de Speelmans platen. Tholen heeft in het be stemmingsplan de Speelmans platen voor recreatie en water sport gereserveerd maar het pro vinciebestuur keurde deze be stemming af omdat het gebied deel uitmaakt van de Speciale Beschermingszone (SBZ) en te gen het natuurgebied Ooster- schelde aan ligt. Tegen het bestemmingsplan werd gisteren tevens geageerd door particulieren die in het bui tengebied een woning willen bouwen maar dat niet mogen en door enkele veehouders die geen varkensstallen mogen neerzet ten ondermeer aan de Zuiddijk in Philipsland. Uitspraak over zes weken. door Maurits Sep MIDDELBURG - De winkels in de Mortiere in Middelburg mo gen volgend jaar twaalf zonda gen open. Zij hebben daarvoor gisteren toestemming gekregen van het gemeentebestuur. Ook dit jaar gaan Media Markt en meubelzaak Poppeliers al op en kele zondagen open, te beginnen aanstaande zondag, 2 oktober. De winkels in de binnenstad van Middelburg mogen elke zon dag open zijn, maar zij hebben zelf afgesproken alleen elke eer ste zondag van de maand koop zondag te houden. Winkels bui ten het centrum, zoals in de Mor tiere, mogen maximaal twaalf zondagen open, mits ze daar voor toestemming krijgen van het gemeentebestuur. Die heb ben ze gekregen. De winkeltij denwet staat de twaalf koopzon dagen voor de Mortiere toe. Media Markt is de eerste winkel op het nieuwe bedrijventerrein die op zondag opengaat. Aan staande zondag, 2 oktober, is de winkel geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De zaak is ook op zon dag 6 november open. Poppel iers heeft ontheffing om tweede kerstdag open te gaan. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, gevangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 ge opend ter bezichtiging; Grote Markt; 14.00 uur: Vertrek Zomer Stadswandeling onder leiding van een gids; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De monstratie diverse ambachten; De Spinne, 13.30-16.30 uur; Koersbal se nioren; Het Snoocker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.00-14.30 uur: Winterkleding- en speelgoedbeurs; 13.30-16.30 uur: Bil jartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uit eenlopende activiteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; Calvijn College, 20.00-22.00 uur: Open repetitie van het regionaal Zeeuws Jon gerenkoor Matthanja uit Goes; HANSWEERT - Kaj Munk, 13 00 uur: Seniorensoos; 20.00 uur: Bingo bij vrou wengilde. Alle dames welkom; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur Soos, biljarten, damessocië teit, sjoelen; 13.30 uur Ouderenkoor; 14.00 uur; Koersbal (gymzaal); KORTGENE Gymzaal in de Bern- hardstraat. 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; RILLAND Luctor et Emergo, 20.00 uur: Vergadering Dorpsraad Ril- land-Bath; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationale dansen: THOLEN - Jhr. Van Vredenburchlaan 55, 09.30-11.30 uur: Informele bijeen komst over peuters en borstvoeding; Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum DeWe- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu ter inloopochtend; 13.00 uur: Soos; 15.00 uur: Internationaal dansen; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur; Zin gen met ouderenkoor Vredelust. Exclusieve kinderschoenen 1950 Nu ook kopen via internet: Iceberg Naturino www.opsoestdijk.nl Clic Destroy Von Dutch Dolce Gabbana Andrea Montelpare Ralph Lauren Polo Stones Bones Scapa Sports Pinco Pallino Bikkembergs Zecchino d'Oro Opril Grote Markt 1 - GOES woensdag 28 september 2005 Advertentie nr Frank Balkenende INSWEERT - De gemeente jmerswaal denkt dat er met i nieuwe vergunning weer raai feesten en partijen nnen worden gehouden in rpshuis Kaj Munk in Hans- iert. Het college van bur ineester en wethouders heeft ileren besloten de vergunning d te passen. De Middelburgse ihtbank oordeelde onlangs I er illegale horeca-activi- jten plaatsvinden in Kaj pk. ethouder J. Bliek zegt dat in i vergunning een ondergrens n honderd personen wordt genomen. Achterliggend idee cat kleinere gezelschappen in horeca terecht kunnen en utere in het dorpshuis. Op die mier wil Bliek de com- irciële en paracommerciële jrkten scheiden en oneerlijke ncurrentie voorkomen. Hoe l bestuur van Kaj Munk over denkt, was gisteren et duidelijk. Bestuursleden aren niet bereikbaar voor een actie. e stichting Bevordering Eerlij - Mededinging horeca-activi- ten (BEM) volgt de kwestie !t argusogen. De BEM steun de afdeling Zuid-Beveland in Koninklijke Horeca Neder- nd in de rechtszaak rond Kaj unk. De vraag is of de schei- ug in aantallen personen die amerswaal in de vergunning il aanbrengen, juridisch water- cht is. De BEM is van plan dat te gaan. wijfels uk eigenaar B. Verhart van fé 't Anker, recht tegenover il dorpshuis in Hansweert, «eft sterke twijfels. „De meente moet zich gewoon aan iwet houden en niet de ver- mmng een beetje aanpassen." erhart meldde drie jaar terug I de BEM dat pal voor het jrpshuis een terras zou Drden ingericht. Als café- mder met een terras wenste j geen gesubsidieerde con sent aan de overkant. „Dat terras is toen niet doorgegaan. Wel heb ik nog steeds een pro bleem met het feit dat het dorps huis een caféfunctie heeft. Er wonen hier 1700 mensen op het dorp, die koek moet op een eer lijke manier worden verdeeld." Overigens ontkent Verhart dat hij de kwade genius achter de zaak Kaj Munk is. „Ik heb het nooit over feesten en partijen ge had. Ik heb geen zaal, dus kan ik ook niet met het dorpshuis concurreren. Ik heb alleen drie jaar terug melding gemaakt van het ten-as. Punt is dat de BEM in de loop der jaren alle activitei ten in Kaj Munk heeft onder zocht. Daar kan ik ook niets aan doen." Formeel moet de gemeente Rei- merswaal optreden als Kaj Munk zich niet houdt aan de voorwaarden in de vergunning. Wethouder Bliek zegt echter niet van plan te zijn de uitbaters op de huid te zitten. „Dit ver haal geldt eigenlijk voor alle dorpshuizen. Sluiten Elke dorpshuis heeft feesten en partijen nodig om te kunnen draaien. Vallen die activiteiten weg, dan kun je ze wel sluiten. Dat kan niet de bedoeling zijn, want dorpshuizen zijn belang rijk voor de leefbaarheid." Hore- cawaakhond BEM pakt momen teel in het hele land illegale ho- reca-activiteiten in dorpshuizen en voetbalkantines aan. In Hulst speelt een soortgelijke zaak als in Hansweert. Zo heeft in Hof ter Nesse in Ossenisse zes keer een feest plaatsgevonden, dat ook in een regulier horecabe drijf had kunnen worden gehou den. In 't Heike in Heikant werd een tijdje terug een eindexamen- feest gevierd. Oneerlijke concur rentie, zegt de BEM. In Middelburg beet de BEM zich vast in een personeelsfeest- je van de rechtbank, waarvoor de voetbalkantine van voetbal club Zeelandia was gereser veerd. De drank- en horecaver- gunning van de club voorziet niet in commerciële feestjes. De BEM benaderde dan ook de rechtbank, die besloot zich niet aan een economisch delict schul dig te maken en het feest te ver plaatsen naar een horecazaak. 149^ nu 79,95 Giorgio Armani Toni Gard Annette Gortz Airfield Mart Visser Erny van Reijmersdal Piazza Sempione Yell Angelo Marani Indies Frank Usher Marina Rinaldi Maat 36 t/m 50 oes, 0113-211935 Aanbieding Wollen coats Van damo Lepelstraat lYerseke - tel01 13-57 1539

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33