zc Kostuum is ook decor Show of Hands pikt uit alle culturen 27 epertoire rijkkwartet i uitgebreid woensdag 28 september 2005 Tet strijkkwartettenseizoen ^gaat vanavond van start in Middelburgse Stadhuis. Het i Dingstee Kwartet bijt de g af met werk van Hay dn, yberten Janacek. *ens Ewout van Dingstee, igt van het kwartet, is de op- van de programma's van dit roen een bijna onmogelijke l De serie van vier concer- georganiseerd door Kamer- ziek Zeeland en de Stichting jjkkwartetten Nederland, dt recente werken, echte ense klassieken en muziek een nóg verder verleden, it dat laatste is volgens Van gstee lastig. S strijkkwartet begint pas Hay dn, er is nauwelijks mu- i voor deze bezetting van r die tijd. Meestal moet je dan doen met bewerkingen jat terwijl het echte repertoi- roor strijkkwartet zo enorm gebreid is." lis de rijkdom van dit reper- ie dat Van Dingstee aan- eekt. „Ik kan voor één van de t stukken die we vanavond jen geen voorkeur uitspre- i We spelen heel veel ver diende dingen, van Hay dn aan muziek waarvan de inkt droog is. Je favorieten zijn -d die stukken waar je op dat ment mee bezig bent. Die el je dan ook het mooiste vin- i, anders kun je beter hele- al ophouden." a Dingstee is niet de enige die inaam aan het ensemble gaf. t kwartet wordt aangevuld zussen Ingrid en Marjolein altvioliste Helena van Tonge- L De nog jonge musici won- linmiddels een aantal presti- uze prijzen en worden tot de van Nederland gerekend, igut van Dingstee betwijfelt kt feit dat drie van de vier eén gezin komen, een door gevende factor is in dit suc- l „We kennen elkaar natuur- ivan binnen en buiten en zijn «elofelijk goed op elkaar inge leid. Tegelijkertijd kunnen 100k geweldig botsen bij het men van muzikale beslissin- i Maar dat geldt allemaal ivoor elk goed strijkkwartet, ch hebben wij vaak aan een iele blik genoeg. Je kunt iets óeloos gerepeteerd hebben dan bij het begin van een con- 5 aan één oogopslag zien, dat ihet die avond even net iets iersgaan doen." ie stukken dus vanavond met i oudste Opus 50 no.6 van lydn. Iets jonger is het Rosa- mdekwartet van Schubert, artussenin klinkt het Tweede ójkkwartet uit 1928 van de ;«h Leos Janacek die het sk de subtitel Intieme Brie- i meegaf. De componist Beef de laatste zestien maan- svan zijn leven daadwerke- i uiterst intieme brieven, sr dan zevenhonderd zelfs. et daar schrijven we een an- skeer wel eens over. Douwe Eisenga I Van Dingstee Kwartet speelt tirnd werk vqn Haydn, Schubert Meek in het stadhuis van Mid- torg. De aanvang is om 20 uur. ntrodans zet met de voor stelling Dance Design niet de dansers in het middelpunt, maar de kos tuums en decors. De ontwer per: Keso Dekker. Ook wel to venaar met licht en kleur ge noemd. Deze voorstelling, waarin naast dansen van Hans van Manen en Nils Christe ook een film en een show van zijn danskostuums wordt getoond, is een lust voor het oog en een must voor de estheet. Elke plooi moet goed zitten, elke naad onzichtbaar. Ke so Dekker bekijkt met haviks ogen hoe de stof de lichamen van de dansers nauw omsluit. Geen detail ontgaat hem bij de gestreepte catsuits voor Visions fugitives van Hans van Manen. Keso Dekker (Barendrecht, 1946) is decor- en kostuumont werper. Hij is er trots op dat zijn ontwerpen nu bij Introdans centraal staat en hij het affiche van de voorstelling siert „Vroe ger begon ik altijd met de de cors en verzon ik daarna een kos tuumpje erbij. Nu begin ik bij de kostuums en dan zie ik wel of er verder nog iets bij nodig is." Dansers van de meest vooraan staande dansgezelschappen in Europa hebben zijn kostuums gedragen. „Ik heb voor elke pro vinciestad in Europa kostuums gemaakt. Dat komt doordat de choreografen van deze generatie toevallig zo goed zijn. Met name Hans van Manen (voor wiens choreografieën hij bijna alle kos tuums heeft gemaakt). Dat zijn misschien wel de meest uitge voerde choreografieën ter we reld. Zo werd mijn kleding door veel mensen gezien, waardoor ik door veel gezelschappen ben ge vraagd." In Dance Design wordt ook een film gedraaid, die in zo'n vijftig flitsen zijn verhaal vertelt en het thema verklaart. Met tel kens compleet andere kos tuums. Voor Visions fugitives was ook de muziek van Prokofjev van we zenlijk belang. „Visions fugiti ves - vluchtige beelden - zijn al lemaal korte schetjes van mu ziek. Heel kort, als een lappende ken die niet anders had kunnen zijn. Geniale strijkmuziek, waar de choreografie als een Siamese tweeling aan vast zit geklonken. Die korte schetsjes van muziek heb ik letterlijk genomen. Als je schetst, arceer je." Zo ontstond zijn ontwerp voor de strakke kostuums met opge naaide strepen. Hij maakte de kostuums in 1987 bij de choreo grafie van Hans van Manen. Hans van Manen vraagt vaak een abstract uitgangspunt. „Iets wat alleen je lichaam bedekt en het silhouet van het lichaam niet aantast. Een mens is van zichzelf al een enorm gewelfte." Vorm is belangrijk in zijn ont werpen, evenals kleur: „Maar kleur is levensgevaarlijk. Een mijnenveld." Over de kostuums in Purcell Pie ces van Nils Christe: „Ik heb al tijd een verklaring nodig, ook voor het kleurgebruik. In Purcell Pieces dragen de danse ressen lange, dramatische jur ken. In allemaal verschillende kleuren, zodat je een kleurenboe- ket krijgt. Bij elke scène veran dert het beeld. Als je niet zoveel decor hebt - alleen de vloer - kun je je zo weer meer veroorlo ven. Want het kostuum - dat is ook decor." Madeleine Rood Dance Desigii van Introdans, zater dag in Stadsschouiuburg De Maagd in Bergen op Zoom vanaf 20.15 uur. In Anterwerpen: 28, 29 en 30 okto ber. Introdans in Visions Fugitives op muziek van Prokofjev in kostuums van Keso Dekker. Show of hands beschikt over een trouwe aanhang die als maar groeit. De formatie vulde twee keer de Londonse cultuur tempel The Royal Albert Hall. Zondagmiddag staan Phil Beer en Steve Knighley in het Arse naaltheater in Vlissingen. Ze kennen elkaar vanaf hun tie nertijd in Devon. Steve Knight- ley vertrok er om te studeren en Phil Beer was van 1984 tot 1991 de rechterhand van Fairport Convention en Steeleye Span oprichter Ashley Hutchings in diens Albion Band. Ze keerden terug naar de kuststreek en vormden Show of Hands. „De naam betektn kiezen bij handopsteking en zegt iets over onze democratische werkwij ze", vertelt componist Steve Knightley. Nu vijftien jaar later behoort Show of Hands tot de belangrijkste folkgroepen uit Engeland. „De ene dag spelen we in een groot theater als de Royal Al- bert Hall. De volgende dag tre den we op in een dorpszaal." Op een bijna onopvallende wij ze integreren Knightley en Beer in hun muziek elementen uit an dere culturen. Bijvoorbeeld een instrument (de Zuid Amerikaan se quatro), ritmen of thema's in teksten. Op het podium omrin gen ze zich met diverse gitaren, mandola, mandoline, bouzouki, quatro, viool etc. Het repertoire bestaat groten deels uit eigen composities, aan gevuld met enkele traditionals en bewerkingen van rocksongs. Show of Plands' uitvoeringen van Leonard Cohen's First we take Manhatten en Cindy Lau- per's Time after time overtref fen de originele. Maar ook Dylan's Corinna corinna, Ro meo and Juliet (Dire Straits) of Don't give up van Peter Gabriel komen aan bod." „Het zijn liederen met een echt verhaal over echte mensen, ech te emoties, natuurlijke dingen. We arrangeren die songs en ge ven ze een plaats tussen de ei gen nummers en de traditionals in. „Ik ben een schrijver die alle daagse taal gebruikt. Geen ab stracte of gekunstelde woorden. Iemand beschreef mij als poë tisch gevoelig. Vaak ga ik uit van een alledaags verhaal of ge beurtenis, maar aan het eind van de songs krijgt dat een wen ding. Relaties of verbanden wor den duidelijk en de song krijgt daarmee een algemener karak ter." Zijn liedjes worden nauwelijks door anderen uitgevoerd. „Ik stuur geen songs uit, zoals veel songwriters doen. Ik hoor vaak dat de Show of Hands versie wordt geaccepteerd als de defi nitieve versie. De liederen wor den wel veel gezongen in de folkclubs, maai- nog niet op ge luidsdragers van anderen. Ik denk dat het een kwestie van tijd is. Wat meer erkenning als songwriter zou me goed doen. Nu wordt ik vaak gezien als de helft van een duo." Marius Roeting Show of Hands speelt zondag vanaf 15.00 uur in het Arsenaaltheater in Vlissingen. 28 september t/m 4 oktober WOENSDAG Poppentheater Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat. De vrienden Pos en Peer willen rijk worden en gaan op zoek naar de grootste schat ter wereld. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Poppentheater Handwerk 6+ is poppentheater. De poppen van Lejo bestaan alleen uit blote handen en hou ten ogen. Zij verbeelden een zingende vogel, twee jongleren de circusartiesten, een luie panfluitspeler, een virtuoze pia nist, een house-dj en zelfs een heel kinderkoor met dirigent. Ledeltheater, Oostburg, 15.00 uur Strijkkwartet Het Van Dingstee Kwartet concerteert. Op het programma staan opus 50 nr 6 van Haydn, nr 2 van Janacek en Rosamunde van Schubert. Het strijkkwartet be staat uit Ingrid van Dingstee (viool), Marjolein van Dingstee (viool), Helena van Tongeren (altviool) en Ewout van Ding stee (cello). •Stadhuis, Middelburg, 20.00 uur Duetten It takes two is een show met vier zangers en vijf muzikanten. Hans Vermeulen, Rocq-e Harrell, Marlayne en Grady Har- rell zingen duetten in de sfeer van De Vrienden van Amstel Live. Iedere avond zingt een gast een aantal duetten mee. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Melanie Melanie treedt op met haar zoon Beau. De zangeres werd in de jaren zestig wereldberoemd met hits als Beautiful People, Lay Down en Animal Crackers. On langs verscheen haar laatste album Paled by dimmer light. Met haar zoon maakte ze de cd Photograph/Double exposu re. •De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur DONDERDAG Miniconcert Nel van de Broeke (sopraan) en Jos Vogel (orgel) verzorgen een concert. Het betreft het laatste miniconcert in het kader van het Lan ge Jan Project 2005. •Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Concert De Zeeuwse Muzikanten treden op. Het orkest bestaat uit ongeveer vijftig mensen met een ver standelijke beperking, onder wie enkele zangers en zangeres sen. •Spiegeltheater, Middelburg, 19.30 uur Strijkkwartet Het Goffriller Kwartet treedt op in Bergen op Zoom. Het programma vermeldt: D 46 van Schubert, nr 7 van Sjostakovitsj en het strijkkwartet in a klein opus 132 van Beethoven. De bezetting van het strijkkwartet: Elisabeth Perry (viool), Richard Wolfe (viool), Prunella Pacey (alt viool) en Melissa Phelps (cello). •Het Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.00 uur Dans Spirit of the dance is een dansshow, waarin Ierse dans wordt gecombineerd met flamenco en salsa. Speciale gasten zijn Ireland's Three Tenors. De vier voorsteL lingen in Zeeland zijn georganiseerd door de Lions Clubs in de provincie om geld in te zamelen voor de ontwikkeling van Geoi-gië en met name de stichting SOCO van Sandra Roe- lofs. Alle kaarten zijn verkocht. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Cabaret Reijn en Goed presenteren een try-out van Hard slikken. De één is woest, sexy en aantrekkelijk, de ander aandoenlijk truttig. De uitgestreken gezichten van de twee dames spre ken boekdelen en ze verheffen het oeverloos 'wijvengezeur' tot strak theater. De voorstelling is uitverkocht. •Vestzak '99, Vlissingen, 20.15 uur VRIJDAG Dans Spirit of the dance is een dansshow, waarin Ierse dans wordt gecombineerd met flamenco en salsa. Zie donderdag •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Nelly Nelisse - Jumelet uit Schuddebeurs exposeert t/m 5 november schilderijen (ab straherende en abstracte) in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Dagelijks te be zichtigen van 9-20 uur. Marion en Paul Kamper exposeren zater dag en zondag tijdens de landelijke open wijngaardendag hun werk op de Druiven- gaerde in Wissenkerke. Marion toont kera mische objecten en Paul zijn hemelspie- gels, gemaakt van gepolijst roestvrij staal. Te bezichtigen: 13-17 uur. De reizende tentoonstelling 40 jaar Zee- landbrug, verleden en heden verbonden is in de maand oktober te zien in de Vier schaar van het Stadhuismuseum in Zierik- zee. Gedeputeerde A. Poppelaars verricht maandag om 14.30 uur de opening. Te be zichtigen ma t/m za 10-17 uur; zo en feest dagen 12-17 uur. Mirjam van Benthem houdt een over zichtstentoonstelling van haar schilde rijen, vervaardigd van 1989 tot heden, en te zien vanaf vandaag t/m 29 oktober in de Kunstuitleen De Bevelanden in Goes. Ope ningstijden: wo t/m za en eerste zondag van de maand 13-17 uur. Zeeuws karakter is een tentoonstelling van bijna honderd schilderijen, gemaakt door dertien schilders, vanaf oktober t/m eind april 2006 bij Woontrend Zeeland in Koudekerke. De exposanten zijn Jan de Quelery, Loek de Bruijn, Susana Briceno, Jochem Schraa, Jobina Steijn, LyMui Spel- ier, Mala Multra, Oty Mannak, Frank Bol- lebakker, Wieteke Hendrikx, Henk Gle- rum, Miranda v.d. Poel en Paul Franssen. Openingstijden: ma t/m vrij 9.00-17.30 uur, za 10-17 uur en iedere eerste zondag van de maand 13-17 uur. Marijke Visser exposeert tot eind dit jaar schilderijen in apparthotel Bommelje in Domburg. Dagelijks te bezichtigen. Tobago is een expositie van de Vlissingse fotograaf Lex de Meester in het Zeeuws maritiem Muzeeum te Vlissingen. De col lectie toont het leven op dit Caribisch ei land en maakt voortaan deel uit van de vaste presentatie. De Nederlandse ambas sadeur in Trinidad en Tobago Mr Maarten M. van der Gaag verricht vrijdag om 16 uur de opening. Te bezichtigen ma t/m vrij 10-17 uur, za, zo en feestdagen 13-17 uur. Mijn domein: binnen is niet buiten is een manifestatie van 1 oktober t/m 27 novem ber op het terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen als be gin van een meerjarig kunstproject. Foto grafie, video's, installaties, virtuele bouw plaatsen, verhalen en geluidskunst tonen hoe kunstenaars aankijken tegen de plan vorming voor het gebied. De opening is zondag om 15.30 uur. Erik Vandenberge verleent muzikale medewerking met Delta blues. Te bezichtigen wo t/m zo 12-17 uur. Béa Verheul toont vanaf morgen haar werk in De Cleene Houttuyn in Middel burg. Open: do, vrij en za en eerste zondag van de maand 13-17 uur. Dreams en false alarms is een expositie van Hans Overvliet in de Zeeuwse biblio theek in Middelburg. De opening is vrij dag om 17 uur. Te bezichtingen van 1 okto ber tot 5 november: ma 17.30-21.00 uur, di t/m vrij 10-21 uur en za 10-13 uur. Interieurarchitect Corian de Dreu expo seert zondag tijdens de kunstroute van 13-17 uur in Dépöt in Middelburg. Relieken is een expositie van Ramon de Nennie vanaf vrijdag in de Streetgallery, de tentoonstellingsruimte van de Christe lijke Scholen Gemeenschap Walcheren in Middelburg. Directeur Kathrin Ginsberg van CBK-Zeeland verricht vrijdag om 16 uur de opening. Te bezichtigen t/m 4 no vember: di t/m do 14.30-17.00 en vrij 14.30-16.00 uur. Galerie T in Middelburg toont vanaf van daag t/m 29 oktober werken van Denny Baggen (schilderijen), Sjaak Smetsers (beelden), Harrie Frijns (schildrijen), Pau la Withagen (beeldhouwwerk). Openings tijden: do, vrij en za 11-16 uur en zondag 2 oktober 13-17 uur. Kunstenares Nadia Gyr geeft zondag van af 14 uur elk heel uur een masterclass in Gallery Maritime in Middelburg. De expo sitie Sporen van de zee toont tot 30 okto ber werk van Ina Fekken, Edit de Gooijer en Prichard. Openingstijden: di t/m za en elke eerste zondag van de maand 12-17 ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 decem ber: Beeldvorming. Westerse voorwerpen uit de negentiende en twintigste eeuw ver beelden hoe het Westen naar andere cultu ren keek. t/m 2 oktober, Japanse indigo, ki mono's en textielkunst, 1825-2004; t/m 5 maart 2006, Marokko: kunst design 2005. t/m 22 mei 2006: Expressies in indi go, textielkunst van Fukumoto Shihoko. t/m 27 november: Jan Veth en zijn tijdge noten in het fin de siècle. Museum Het Schielandshuis: t/m 20 no vember: Rotterdam Geraakt - emoties van een stad in oorlog, t/m 12 februari, Rich ters en het panorama. In april 1940 maakt Richters vanaf de Stadhuistoren een pano ramatekening van Rotterdam. Een paar weken later verwoest het bombardement de binnenstad. Kunsthal Rotterdam: 1 oktober t/m 15 ja nuari: Charlie Chaplin in beeld. Een mul- ti-mediale, familie-tentoonstelling over een van de grootste kunstenaars van de twintigste eeuw. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verza meling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Opstelling moder ne kunst en surrealisten, t/m 27 november Jan Veth en zijn tijdgenoten in het fin de siècle. De kern van de tentoonstelling be staat uit portretten van kunstenaars en schrijvers. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 de cember, WereldHaven - HavenWereld. t/m 31 december: Binnenvaart. Vooral het le ven, werken en wonen van de binnenschip per en zijn gezin, vroeger en nu, komen aan de orde. t/m 2 oktober Op hoop van ze gen: Heijermans, De Hartog en Slauerhoff. Drie schrijvers die de zee op verschillende manieren als inspiratiebron gebruikten. Ned. Architectuurinstituut: t/m 31 decem ber: GeWoon Architectuur. De permanen te tentoonstelling vertelt de geschiedenis van twee eeuwen wonen en volkshuisves ting in Nederland, t/m 23 oktober: Een Vorstelijke Tentoonstelling, t/m 8 januari Team 10. Een internationale groep archi tecten bracht vijftig jaar geleden de mense lijke maat terug in de architectuur. Onder de naam Team 10 vormden o.a. Aldo van Eyck en Jaap Bakema een bron van inspi ratie voor de architecten van nu. Witte de With, center for contemporary art: t/m 6 november Monopolis - Antwer pen is het werk van drie instellingen - Mu- HKA, Extra City en Objectif_exhibitions - die in samenspraak met Witte de With la ten zien hoe dialoog en uitwisseling aan de basis liggen van een artistiek en tegelijk maatschappelijk project. De tentoonstel ling is een case study over kunst en de ma nieren waarop ze zich inbedt in het maat schappelijk weefsel van de (wereld-)stad Antwerpen. Centrum Beeldende Kunst t/m 8 januari High tea Talk. Dit keer worden er gas ten uit de modewereld aan de tand ge voeld door talkshowhosts ANTWERPEN Middelheim Museum: tot 29 september - Idyl/as to answer that picture, diverse kun stenaars. KMSK: tot 2 oktober - De allermooiste Spilliaerts uit het museum van Oostende; tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Ne derland. De Singel: tot 2 oktober - 35m3: titel van permanent platform voor jonge architec ten met architectuurproducties van Office Kersten Geers David Van Severen, Gent Rotterdam. Mas I Nationaal Scheepvaartmuseum: tot 30 oktober - Een baken in de duisternis. MUHKA: tot 6 november - Honoré D O - Blue Key; tot 13 november - Collectie herfst 2005 - Photobased Beeldende Kunst en Fotografie en Franse kunst uit de collectie. MOMU: tot 5 februari 2006 - Europalia Katharina Prospect - "The Russians" by A.F. Vandervorst; Momu Gallery: tot 30 ok tober - (S)teken: Merklappen uit de 17de tot 20ste eeuw. GENT CJK: tot 2 oktober - Eva-Maria Bogaert - schilderijen. Geuzenhuis: tot 9 oktober - Gertrui Daem, keramiek en etsen Tinka Pittours, mixed media. S.M.A.K.: tot 9 oktober - Tazro Niscino Installatie Sint-Annakerk - Kabinetten toonstelling; tot 23 oktober Kunst Nu/Westley Meuris; tot 4 december Baloi- se - Aleksandra Mir Hof van Ryhove: tot 20 oktober - Beelden de poezie: oude en nieuwe textieltechnie ken in een eigen kunstvorm. Campo Santo Kapel: tot 23 oktober - Va- dim Vosters. Caermersklooster: tot 30 oktober - Zonder Beeldruis: Luk Monsaert, huisfotgraaf van het Internationaal Filmfestival van Vlaan deren. Verzameld Werk: tot 11 november Karen Pontoppidau. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 13 novem ber - Rik Vermeersch met Vrouw-Niet-vrouw: beelden in gips, brons en epoxy, grafiek en schilderijen. MIAT: tot 8 januari 2006 - Aan Tafel! Phi lippe Gauderlier, de Belgische Escoffier, meesterkok uit Gent: de wereld van de 19deeeuwse eetcultuur in Gent. Huis van Alijn: tot 29 januari - Romain Royal - Koning van het Gentse volksthear ter BRUGGE Huis De Meester: tot 30 september - Nor- bert Goegebeur, aquarellen. St.-Trudoabdij: tot 2 oktober - Lieve Bae- rt, keramiek, geïnspireerd door het Oosten en Chris Vandenheede, schilderijen en mixed media. Stadshallen: tot 9 oktober - Artmeeting 2005 - Schilderijen, keramiek en bronzen sculpturen; tot 14 november - Rodin Van gips tot brons... Memlingmuseum: tot 16 oktober - Ventila tie Kunst als middel tot dialoog. Bogardenkapel. tot 31 oktober - Arno Chevalier des Zazous; Beeldende homma ge door een 20-tal kunstenaars aan de songteksten van Arno. Sint Salvatorskathedraal: tot 6 november: Corpus Sanctorum: Het verhaal van schrij nen en relieken. Magdalenazaal: tot 18 december - Body Stroke Fototentoonstelling cursisten foto- huis KNOKKE Scharpoord: tot 23 oktober - Jong Talent: Afgestudeerden en laatstejaarsstudenten beeldende kunst, architectuur, binnenhuis etc. stellen tentoon; tot 6 november - Knok- ke-Heist, een casino voor de toekomst: ges electeerden en winnaar van internationale architectuurwedstrijd voor het casino van Knokke. SEAS: tot 28 oktober - Annelies Slabbyn- ck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27