heeft wel iets van Zeeland otografie Lex de Meester pbijlagen: 0113-315680 c.nl dactie@pzc.nl [31,4460 AA Goes htie-exploitatie: i Midden-Zeeland: 0113-315520; [Vlaanderen: 0114-372770; tal: 020-4562500. isdag 28 september 2005 22 Nieuwe novelle van Rascha P 231 Hugo Claus schildert op papie 27 Show of Hands in Vlissingen pitsh button ro» walk i signal et Muzeeum, het Zeeuws maritiem mu- I seum in Vlissingen, beschikte al over een ruimte die de Tobagozaal werd ge- d. Vanaf nu is het dagelijkse leven op het ische eiland er ook te zien, in beeld ge it door de Vlissingse fotograaf Lex de Mees- epermanente expositie wordt vrijdag ge ldoor Maarten M. van der Gaag, ambassa- namens Nederland in Trinidad en Tobago. van enkele honderden Zeeuwen naar het Caribisch gebied om een plantage te beginnen in de baai van To bago, dat vervolgens Nieuw-Walcheren werd ge noemd. De veroveraars werden al snel verdreven. Er volgde een periode van strijd om het eiland. Vanuit Zeeland werd in 1654 een nieuwe poging gedaan, toen de ge broeders Adriaan en Cornelis Lampsins een schip met emigranten die kant opstuurden. De nederzet ting die ze vormden kreeg later de naam Lampsins- burg, het huidige Scarborough. In 1658 werd het ei land particulier bezit van reder-koopman Cornelis Lampsins, die zich ook baron van Tobago mocht noe men. Lampsins was ook degene die het beeldbepalen de pand aan de Nieuwendijk in Vlissingen het bou wen dat nu het hart van het Muzeeum vormt. De Nederlandse bemoeienis met het eiland kwam in 1677 definitief tot een eind, na een verloren slag met de Franse zeemacht. In 1803 werd Tobago Engels be zit. Sinds 1962 vormt het samen met Trinidad een on afhankelijke natie. Het Muzeeum probeert de betrek kingen tussen Zeeland en Tobago te hernieuwen. Vo rig jaar juni was er een vriendschapsmanifestatie in Scarborough, bijgewoond door commissaris van de koningin Wim van Gelder. Er zijn gedenkplaten uitge wisseld en zowel het Muzeeum als het museum op To bago besteden aandacht aan de historische band. Onder water Op uitnodiging van het Muzeeum en het Prins Bern- hard Cultuurfonds reisde Lex de Meester, wiens werk vrijwel dagelijks in de PZC wordt afgedrukt, eerder dit jaar naar het Caribisch gebied voor een fotorepor tage. „We wisten al wel dat er nog maar heel weinig Zeeuws te zien is", zegt directeur Wilbert Weber van het Muzeeum. Veel meer dan een Jan de Moorstraat is er niet te vinden. Op de bodem van de baai liggen de resten van enkele schepen die bij de slag van 1677 werden verwoest. „De meeste Zeeuwse sporen bevin den zich dus onder water. Dat verhaal is moeilijk in beeld te brengen." Weber, die ook op het eiland is ge weest, heeft De Meester gevraagd vooral het dagelijk se leven op Tobago vast te leggen. „Wat zowel de com missaris van de koningin als mij was opgevallen, is dat de samenleving er heel snel verandert. De op dracht aan Lex was om vooral de contrasten te laten zien. Je ziet mensen bijvoorbeeld rijden op brommer tjes die zo uit de winkel lijken te komen, terwijl even verderop mensen nog leven alsof het veertig, vijftig jaar geleden is." Weber ziet overeenkomsten met Zeeland: de combina tie van het moderne met het traditionele, maar ook de grote cultuurverschillen die er bestaan tussen de ei landen in het gebied. „De foto's moesten vooral een documentaire functie hebben. Naar mijn mening is Lex daar heel goed in geslaagd." De fotograaf, die eerder al reportages maakte in on der meer Cuba en Costa Rica, probeerde in een week tijd zo veel mogelijk facetten van de samenleving vast te leggen, zoals de visserij, de sport (onder meer cricket), maar ook de godsdienst. „Op zondagmorgen was ik al om negen uur aan het fotograferen in een swingende kerk." Maar ook legde hij het nachtleven vast, het toerisme, de moderne hotels. Het enige waar hij naar zijn gevoel niet in slaagde, was het leven bin nenhuis te fotograferen. „Je komt makkelijker bij een Zeeuw binnen dan bij iemand op Tobago. Dat kreeg ik niet voor elkaar." De expositie zou, als het aan het Muzeeum ligt, ook een Walcherse tegenhanger moeten krijgen in het mu seum op Tobago. „Met die wens willen we de ambas sadeur graag terugsturen", zegt Weber. „De foto-ex positie is bedoeld om het wederzijdse begrip tussen twee culturen te vergroten. Het is een aanzet tot ken nisvermeerdering. We hopen dat er uiteindelijk ook echt een wisselwerking ontstaat." Rolf Bosboom De expositie Tobago wordt vrijdag geopend in het Muzeeum in Vlissingen; de foto's maken deel uit van de vaste presenta tie van het maritiem museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21