\jax is machteloos in de Arena Sg ilRIfjtiili SS fi«ü paii» Turkije was mooie tijd voor Hiddink Van Nistelrooij verslaat Koeman Sarpong schiet Oranje onder 17 naar halve finale 17 rsenal raakt geen moment in paniek in Champions League-treffen :hampions eague VIP Blessuregolf verontrust Tsjechië Baan bij technische staf KNVB Vermeer blijft langer bij Ajax Koeman neemt twintig man mee ihampions eague Theunisse gaat nu echt stoppen Nog volop twijfels bij PSV Natasja Burgers bedenkt zich woensdag 28 september 2005 IrDick Sintenie STERDAM - Ajax blijft in Champions League op één staan. De Amsterdammers ikten gisteravond in de Are- machteloze indruk tegen mal: 1-2. iner Danny Blind had een isch plan uitgedokterd dat e praktijk niet bleek te wer- Met twee spitsen, Angelos risteas en Ryan Babel, en Pienaar als meest voor- eschoven middenvelder had i het centrale verdedigings- Sol Campbell en Kolo ré in verlegenheid willen igen. Maar het waren juist ■erdedigers van Ajax die de itste problemen kenden. Zde- Irygera en Thomas Vermae- arerden voortdurend onder gezet door de spitsen Anto- teyes en Fredrik Ljungberg. reg naar middenvelder Olaf enbergh werd hermetisch sloten. rugspelen kreeg in de aanvalsop- r' nooit een man vrij. Ook aan de zijkanten, waar Ni- de Jong en Urby Ema- ;on vaak niets anders kon doen dan terugspelen. Het ie tot hachelijke situaties, rvan Arsenal al in de twee- linuut profiteerde, rdin Boukhari liet zich af ren door Mathieu Flamini na Reyes belandde de bal in treinvaart bij gelegenheids- Ljungberg, die doelman is Vonk het nakijken gaf met roensdag ep E: Fenerbahce-PSV, Schalke CMilan. ip F: Real Madrid-Olympiakos Pi- Rosenborg-Olympique Lyon. >G: Anderlecht-Real Betis, Liver- Chelsea. ipH: Porto-Artmedia Bratislava, In- izionale-Glasgow Rangers, ang duels: 20.45 uur. Nourdin Boukhari is te laat om de openingsgoal van Arsenal te voorkomen. een heerlijk stiftballetje. Ajax heid was er voor de Griek geen duwspits) kregen nauwelijks probeerde met lange ballen eer te behalen. Gevolg: Ryan Ba- een bespeelbare bal. spits Charisteas te bereiken, bel (vastgeplakt aan de rechter- Ajax miste het initiatief in de maar met Campbell in zijn nabij- zijlijn) en Steven Pienaar (scha- achterste lijn, waar Hedwiges foto Jerry Lampen/RTR Maduro ontbrak vanwege een blessure, en op het middenveld. Zonder Wesley Sneijder (ham stringblessure) kwam er nauwe- door Ger Lammerink RIJSWIJK - Door een treffer van Ruud van Nistelrooij heeft Manchester United gisteravond in de Champions League gewon nen van Benfica: 2-1. De spits van Oranje maakte vijf minuten voor tijd de winnende treffer te gen Koemans formatie, in de na tionale competitie ook al niet bijster op dreef. Ryan Giggs had in het eerste deel met een van richting veran derde vrije trap de openingstref fer voor zijn rekening genomen. Simao zorgde vervolgens voor de 1-1, door met een fraai schot Van der Sar te passeren. ManU komt daardoor op vier punten. Benfica had vorige week wel zijn eerste duel gewonnen, van Lille. De Fransen speelde nu ge lijk (0-0) tegen Villarreal. Bij de Spanjaarden was oud-AZ-spe- ler Kromkamp van de partij. Barcelona won ook zijn tweede wedstrijd. Rijkaards formatie, met Van Bommel en Van Bron- ckhorst in de basis, versloeg op eigen veld Udinese (4-1). Ronal- dino tekende voor de rust al voor twee fraaie treffers, waar van één uit een vrije trap. Ook Deco scoorde in die fase. De Por tugees deed dat eveneens uit dood spel. Van elf meter zette Ronaldinho zijn ploeg na de her vatting op 4-1. Bayern München en Juventus hebben tot nu toe in groep A het maximaal aantal punten be haald. Bayern, met Makaay, was in eigen huis te sterk voor het Belgische Club Brugge (1-0). Demichelis scoorde. Juventus versloeg Rapid Wien (3-0). Hier waren de Fransman Trezeguet, de Roemeen Mutu en de Zweed Ibrahimovic, voormalig Ajacied, de doelpuntenmakers. In de groep van Ajax stuntte FC Thun met een 1-0-zege op Sparta Praag. De goal kwam in de 88e minuut van Hodzic. ANP lijks lijn in het spel. Eén kans deed zich voor, in de extra tijd van de eerste helft, na een uit braak van Pienaar en Boukhari. De Zuid-Afrikaan mikte in vrije positie hoog over het doel. Blind wijzigde in de tweede helft zijn speelwijze nauwelijks. Ajax leek zich enigszins te her pakken, maar dat was slechts schijn. Arsenal raakte geen mo ment in paniek, ook niet toen schoten van Ryan Babel en Ni- gel de Jong doelman Manuel Al- munia serieus bedreigden. Bij de benen In de 69e minuut viel het doek voor Ajax. Reyes omzeilde de buitenspelval en viel over Vonk heen, die te laat kwam om de bal te bemachtigen. Scheidsrech ter Medina Cantalejo zag een strafscop in de botsing. Doel man Vonk kreeg een gele kaart en Robert Pires schoot Arsenal vanaf elf meter naar een 2-0-voorsprong. Met Edgar Manucharyan voor de falende Boukhari zette Ajax nog even aan, maar de Amster dammers ontbeerden in de klei ne ruimte het raffinement van Arsenal. Ajax moest het hebben van schoten uit de tweede lijn. In de zeventigste minuut ont stond daaruit nog wel de aan sluitingstreffer. Galasek raakte de binnenkant van de paal, de ja rige Markus Rosenberg - hij ver ving de aan zijn hoofd gebles seerde Charisteas - schoot de re bound onberispelijk in. In de slotfase probeerde Ajax een punt te redden, maar een twee de doelpunt zat er niet in. Ajax - Arsenal 1-2 (0-1). 2. Ljung berg 0-1, 69. Pires 0-2 (strafschop), 71. Rosenberg 1-2. Scheidsrechter: Medina Cantalejo (Spa). Gele kaart Grygera, Pienaar, Vonk, Ga lasek (Ajax), Almunia (Arsenal). Aantal toeschouwers: 47.000. Ajax: Vonk; De Jong, Grygera, Ver moeien en Emanuelson (85. Juan- fran); Galasek, Lnidenbergh, Pie naar en Boukhari (70. Manucha ryan), Charisteas (57. Rosenberg) en Babel. Arsenal: Almunia; Lauren, Touré, Campbell en ColeHleb (94. Cy- gan), Fabregas, Flamini en Pires (88. Clichy); Ljungberg en Reyes (81. Owusu Abeyie)GPD PRAAG - De Tsjechen maken zich grote zorgen over hun nationale voetbalteam nu negen internationals gebles seerd zijn geraakt. En dat minder dan twee weken voor de beslissende interland tegen Nederland voor de WK-kwalificatie van 2006. Tsjechië speelt op 8 oktober thuis tegen Oranje. Vier dagen later staat de uitwedstrijd tegen Finland op het programma. De Tsjechen moeten bei de duels winnen om uitzicht te houden op directe WK-deelname als groepswinnaar. Geblesseerd zijn de verdedigers René Bolf (Auxerre), Zde- nek Grygera (Ajax), Martin Jir nek (Spartak Moskou) en Marek Jankulovski (AC Milan). Datzelfde geldt voor de middenvelders Vladimir Smicer (Bordeaux) en Jaroslav Plasil (Monaco). Van de spitsen staan Jan Koller (Borus- sia Dortmund), Vratislav Lokvenc (Austria Salzburg)en Milan Baros (Aston Villa) op de lijst der gekwetsten. Trainer Brückner zet al jaren in op dezelfde spelers. Ge lijkwaardige vervangers zijn niet direct voorhanden GPD ZEIST - Rob Baan maakt vanaf 1 oktober deel uit van de technische staf van de nationale voetbaljeugdselecties. De voormalige technisch directeur van Feyenoord (62) gaat de samenhang tussen de jeugdselecties tot en met Jong Oranje bewaken. De KNVB denkt op deze wijze de cohesie tussen de jeugdselecties te bevorderen en de ont wikkeling van de jeugdintemationals intensiever te kun nen volgen. Baan was al eerder in dienst van de KNVB. Van 1978 tot en met 1983 was hij assistent-bondscoach. Het contract tussen Baan en de KNVB loopt tot medio 2008. GPD AMSTERDAM - Keeper Kenneth Vermeer blijft langer bij Ajax. De 19-jarige speler heeft zijn lopende contract met twee jaar verlengd tot 1 juli 2008. Vermeer is afkom stig uit de jeugdopleiding van Ajax. Afgelopen zomer was Vermeer de vaste doelman tijdens het WK onder 20, waar Nederland reikte tot de kwartfinales. Begin september werd hij tevens geselecteerd voor het olympisch elftal GPD ROTTERDAM - Trainer Erwin Koeman stapt vandaag met twintig spelers van Feyenoord op het vliegtuig rich ting Boekarest. Tot het Rotterdamse gezelschap behoort verdediger Greene, die afgelopen zondag bij FC Twente (1-3) moest uitvallen met een dijbeenblessure. De voormalige speler van RKC Waalwijk trainde gisteren alweer mee, maar werkte nog wel een apart programma af. De kans is niettemin groot dat hij morgen weer fit is voor de return tegen Rapid Boekarest, dat eerder deze maand met 1-1 goed wegkwam uit een lege Kuip. Verdediger Snoyl en aanvaller Vincken behoren eveneens tot de selectie van Feyenoord. De laatste kwam ruim een maand geleden in het uitduel met Sparta (1-3) voor de laatste keer in actie voor de hoofdmacht. Daarna raakte hij door een dijbeenblessure uit beeld. Snoyl moest eveneens even plaatsnemen in de wachtka mer. Koeman zette hem buiten de ploeg wegens overge wicht. Dat probleem is nu verholpen. ANP ntus (Ita) - Rapid Wien (Oos) 1-0). 27. Trezeguet 1-0, 82. Mutu Ibrahimovic 3-0. Scheidsrech- lansson (Zwe). Gele kaart: Valacho- Rapid Wien). Aantal toeschouwers: !l Munchen (Dui) - Club Brug- Bel) 1-0 (1-0). 32. Demichelis 1-0. üsrechter: Ovrebo (Noo). Gele Ballack, Sagnol (Bayern Mun- Vermant, Vandelannoite (Club gel. Aantal toeschouwers: 65.527. 2 2 0 0 6 5-1 2 2 0 0 6 2-0 2 0 0 2 0 1-3 2 0 0 2 0 0-4 gramma: dinsdag 18 oktober Ra- Wien (Oos)-Club Brugge (Bel), Bayern Munchen (Dui)-Juventus 20.45. (Zwi) - Sparta Praag (Tsj) (04)). 88. Hodzic 1-0. Scheidsrech- ayec(Fra). Gele kaart: Deumi, Hod- C Thun), Kadlec, Petrous (Sparta |l Aantal toeschouwers: 10.300. Arsenal 1-2. ral 2 2 0 0 6 4-2 2 10 13 2-2 2 0 111 2-3 raag 2 0 1111-2 ia: dinsdag 18 oktober FC Thun (Zwi), 20.45; Sparta Praag Arsenal (Eng), 20.45. larcelona (Spa) - Udinese (Ita) 3-1). 12. Ronaldinho 1-0, 24. Felipe 32. Ronaldinho 2-1, 41. Deco 3-1, Ronaldinho 4-1 (Strafschop), idsrechter: Bennett (Eng). Rode 49. Vidigal (Udinese/ 2x geel). Ge- irt: Van Bommel, Puyol (FC Barce- Di Michele (Udinese). Aantal toe- rwers: 90.000. thinaikos (Gri) - Werder Bre- (Dui) 2-1 (2-1). 5. Gonzales 1-0 ■chop), 7. Mantzios 2-0, 41. Klose Scheidsrechter: Poulat (Fra). ode Klasnic (Werder Bremen/ 2x Gele kaart: Conceicao, Serie (Pa- laikos), Frings, Andreasen (Wer- 3remen). Aantal toeschouwers: 2 10 13 4-4 2 10 13 2-4 2 0 0 2 0 1-4 ia: dinsdag 18 oktober Udi- Üta)-Werder Bremen (Dui), 20.45; hinaikos (Gri)-FC Barcelona (Spa), (Fra) - Villarreal (Spa) O-O. ferechter: Frojdfeldt (Zwe). Gele Schmitz (Lille), Arruabarrena, Tac- (Villarreal). Aantal toeschou- 18500. «hester United (Eng) - Benfica 2-1 (1-0). 39. Giggs 1-0, 59. Si- 1-1, 85. Van Nistelrooij 2-1. idsrechter: Michel (Slw). Gele Smith (Manchester United), o, Gomes (Benfica). Aantal toe- iwers: 66.112. United 2 1 1 0 4 2-1 2 10 13 2-2 2 0 2 0 2 0-0 2 0 111 0-1 j: dinsdag 18 oktober Villar- (Spa)-Benfica (Por), 20.45; Man ier United (Eng)-Lille (Fra), 20.45. Acht maanden lang was Guus Hiddink trainer van Fenerbah- ce, vanavond de tegenstander van PSV in de Champions Lea gue. Hij kwam er terecht in 1990, na een succesvolle periode in Eindhoven. Veel is veranderd bij Fener, maar niet de ziel van de club. door Frans van den Nieuwenhof ISTANBOEL - Het gebeurde vijftien jaar geleden en ogen schijnlijk was het een voetnoot in de trainersloopbaan van Hid dink. Maar nog altijd is er de band en is er de binding met Fe- nerbahce. „Een paar maanden geleden waren een paar ex-spe- lers van mij op de Herdgang te gast. Dat was nog voor de lo ting. Zij zijn jonge trainers nu en wilden een keer bij PSV rond kijken. Was mooi. Turkije was een mooie, goede tijd voor mij. Die heeft me wel behoorlijk ge vormd." De stap van Eindhoven naar Istanbul kwam destijds niet voort uit luxe. „Ik had een flink aantal jaren bij PSV gewerkt en dan bestaan er binnen Neder land geen andere opties. Maar het was ook niet zo, dat ik de buitenlandse clubs voor het uit zoeken had. Helemaal niet. Spor tief was Fenerbahce ook niet RIJSWIJK - Gert-Jan Theunisse heeft besloten zijn professionele wielercarrière te beëindigen. De voormalig wegrenner rijdt op 2 oktober zijn laatste wedstrijd op een mountainbike, de Beach Challenge in Scheveningen. De 42-jarige Theunisse legde zich de laatste jaren toe op het onderdeel marathon mountain- biken. Hij won de nodige wed strijden en werd zelfs Europees kampioen in zijn leeftijdsklasse. Dit jaar was hij geruime tijd uit de roulatie. In april brak hij bij een val tijdens een bergmara- thon op Mallorca zijn heup en borstbeen. Het EK en WK moest hij aan zich voorbij laten gaan. Theunisse maakte eind jaren tachtig furore in de Ronde van Frankrijk. Hij eindigde in 1989 als vierde in het algemeen klas sement, won dat jaar de berge tappe naar Alpe d'Huez en vero verde de bolletjestrui. ANP echt een stap vooruit toen. Qua transfers was er weinig moge lijk." Hiddink koos óók voor het geld, toen. „Bij PSV verdiende een trainer veel en veel minder dan sterspelers als Gullit of Roma- rio. Zeker omdat ik uit de eigen stal afkomstig was, waren mega- deals niet aan de orde. Maakte me niet uit, ik werkte graag bij PSV. Maar ik moest daarna wel gewoon doorwerken. In Turkije lagen die salarissen ineens een heel stuk hoger." Hij sloot een contract af voor twee jaar, met daarin de clausu le dat hij tussentijds kon over stappen naar een topclub in Spanje of Italié. De eerste we ken bij Fenerbahce verliepen vrij dramatisch. De ploeg ver loor haar eerste thuiswedstrijd, tegen Aydinspor, met 1-6. Zo iets kwam niet elk jaar voor bij de grootste club van Turkije. „Ik stapte blind het avontuur in, wist eigenlijk nergens van", herinnert Hiddink zich. „Toen ik na die wedstrijd naar mijn hotel wilde gaan, werd me dat sterk ontraden. 'Blijf maar binnen, baas', zeiden ze. Vier, vijf uur later ben ik gegaan. Ik wist niet wat me overkwam: een gejoel, stenen en munten naar mijn kop, scooters die achter me aanreden - ik ervoer dat toen als heel bedreigend. Later leer je dat te relativeren. Doe je het gor dijntje in de bus maar even dicht. De drukte in het Turkse voetbal is nou eenmaal een ande re dan bij ons. De derby tussen Fenerbahce en Galatasaray is Ajax-Feyenoord in tienvoud. Daar komt zelfs Real-Barcelona niet in de buurt." Maar de 'haat' kon ook zo weer omslaan in blinde adoratie. „We schakelden Atalanta Bergamo uit in de Uefa Cup. Mijn auto stond op vijfhonderd meter af stand van het vliegveld. Al die tijd hebben mijn voeten de grond niet geraakt. Die extre men hebben me veel geleerd, ik heb daar in mijn latere carriere ook veel aan gehad." Geen subgroepen Belangrijkste les voor Hiddink was: zorg dat er niet met je te marchanderen valt. „Bij zo'n grote club spelen zo veel belan gen, daar kun je je alleen tegen wapenen door met zo weinig mo gelijk mensen te communiceren. Ik had alleen contact met de voorzitter. Zo heb ik later ook al tijd gewerkt. Geen subgroepen. Maar dan nog stonden de kran ten daar elke dag vol met zaken die helemaal niet naar buiten mochten komen. Iedere journa list heeft daar wel een spion in de kleedkamer zitten." Mijmerend over Fenerbahce: „Het was een goeie, rijke erva ring voor me. Ik heb me daar heel erg thuis gevoeld. Het was voor mij de eerste kennismaking met een fantastische warme voetbalcultuur. Dat gevoel ben ik altijd blijven koesteren." In april 1991 was het over. „Va lencia meldde zich en ik wilde van die clausule gebruikmaken. We moesten nog de halve finale van het bekertoernooi spelen. De voorzitter liet me gaan. Die redeneerde: als we verliezen, kan ik Hiddink de schuld geven en als we winnen hadden we Hiddink niet nodig. Hahahaha! Mooi land, Turkije." GPD ISTANBUL - Drie jongelingen in de PSV-selectie - van links naar recht Ismael Aissati, Roy Beerens en Ibrahim Afellay - werken de laatste training af voor het Champions League-duel met Fenerbah ce. PSV-trainer Guus Hiddink weet nog altijd niet met welke elf spelers hij vanavond begint in Istanbul. In de selectie is het meespe len van Alex, Afellay en Lamey nog onzeker. Het trio geblesseerden door Maarten van Helvoirt DEN HAAG/LIMA - Af en toe gaan de gedachten van Jeffrey Sarpong nog wel eens terug naar eind maart, toen hij het Ne derlands elftal onder zeventien jaar in blessuretijd voorbij Duitsland schoot. Die 3-2-over- winning bracht Oranje naar het EK, waarin de ploeg van bonds coach Ruud Kaiser de finale haalde en zich plaatste voor het WK dat nu in Peru wordt ge speeld. Maandagnacht bereikte Neder land daar ten koste van de Vere nigde Staten de halve finale, dankzij twee goals van Jeffrey Sarpong: 2-0. „Als ik die goal te gen Duitsland niet had ge maakt, hadden we hier nu niet gestaan, dat besef ik maar al te goed", zei de middenvelder van Ajax gisteren vanuit Peru. De spelers van Oranje maakten zich op voor weer een lange reis, dit keer per bus. Morgen is in Chiclayo de halve finale tegen Mexico (23.00 uur Nederlandse tijd, live op Eurosport). Sar pong: „Vermoeiend is het wel, maar omdat we daarna goed kunnen rusten, valt het mee." Kaiser laat zijn jongens van daag met opzet dan ook niet trai nen. „Rust is het sleutelwoord", zei de bondscoach. Bagage Het heeft Nederland tot op he den nog niet meegezeten met de verplaatsingen, zeker niet als die per vliegtuig gingen. Afgelo pen weekeinde had de vlucht die Oranje naar de speelstad voor de kwartfinale moest bren gen vertraging, waardoor de spe lers vijf uur op de luchthaven rondhingen. „En twee weken ge leden toen we in Peru aankwa men, was de bagage van de tech nische staf kwijt", aldus Sar pong. Desondanks vindt de jon ge Ajacied het een 'topervaring' om in Peru te zijn. „Volle sta dions, veel meer aandacht van de media dan ooit en er wordt wat van ons verwacht; dat merk ik echt." Bijvoorbeeld dat Ne derland nu ook maar even de fi nale haalt? In juli vorig jaar ver sloeg dit Oranje onder zeventien immers Mexico al een keer met 4-1, mede dankzij een treffer van Sarpong. „Nou, zij hebben ook niet voor niks de halve fina le gehaald, dus ik reken nu op meer weerstand." GPD UTRECHT - Handbalster Natas- ja Burgers is opgenomen in de selectie van het Nederlandse vrouwenteam dat vanaf 11 okto ber speelt in het Holland Toer nooi in Rotterdam. De keuze van bondscoach Sjors RÖttger is opvallend, omdat Bur gers begin september vrij onver wacht haar contract bij de Deen se club Aalborg inleverde. Een nieuwe knieblessure deed haar besluiten met handbal op topni veau te stoppen. Een dikke twee weken later ziet de 30-jarige opbouwspeelster de toekomst iets rooskleuriger in. „De arts van de bond heeft mijn rechterknie eens goed bekeken. Volgens hem is het gewricht niet versleten en kan de knie met krachttraining weer hele maal goed komen", zegt de Am sterdamse international. ANP (Advertentie) trainde gisteravond wel volledig mee op de afsluitende training voor het duel. „Woensdagmiddag kan ik pas een definitieve beslis sing nemen", aldus Hiddink. Hiddink kan in ieder geval geen be roep doen op De Jong, Vayrynen, Reiziger. Ball, Robert en Sibon, die allen geblesseerd zijn. Aanwinst Koné is niet speelgerechtigd in de Champions League. foto Vincent Jannink/ANP het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17