Vlissingen herovert scheepswerf Nieuwe kaart van de stad PZC Dure brandstof kost bedrijven bij vliegveld klanten les genomineerden eeuwse Boekenprijs W oningcorporatie onderzoekt wensen 15 Nieuwe chef Commando Zuid Boerenkaas blijft beschermd Eenmalige subsidie schaapskudde Provincie in actie voor omroep kunst Voorpremière film Bewitched op Ladies Night woensdag 28 september 2005 tor Henk Postma Onafgebroken voeren schepen waar uit verre landen aan. Maar niets tan al die buitenissigheden blijft. Wat ian land komt, wordt meteen weer oorgevoerd. Het is de Vlissingers in |e ziel gebakken. De onlangs overle- en wethouder Cees de Keijzer bracht Je volksaard ooit treffend onder woor- |en: „Wat niet meer bruikbaar is, dat ónderen we weg." )oor de jaren heen bracht Vlissingen ieel wat erfgoed naar de schroothoop de geschiedenis. Maar het heeft er warempel de schijn van dat ze met die traditie gaat breken. Bij het maken ran plannen voor hergebruik van het [SG-terrein, klonk afgelopen jaren leeds krachtiger de roep om behoud an karakteristieke loodsen en fa- teksgebouwen, en herstel van oude tadspatronen. Ine stedebouwkundige bureaus, die gemeentewege opdracht kregen ten visie voor het terrein te ontwikke- presenteerden dit jaar teksten die opvallend veel elementen bevatten ran ideeën die eerder al door Vlissin- jers zelf onder woorden waren ge tracht. Het is alsof ze rijkelijk gras duinden in stukken die al enkele jaren Vlissingen circuleerden, afkomstig ran burgers die zich manifesteerden onder de noemer Stad Werf. Zij schreven: „De industrieel-maritieme erschijningsvorm van Vlissingen is ireids. Maar de ziel schuilt in het klei ne: de menselijke maat: levend in de in- nmiteit van een kleine, maar veelkleu- nge binnenstad, waarin zowel ge- roond wordt als gewerkt en gere- creëerd, eerder ruig dan gladjes en ge- ïkt." karakter, zo concludeerden ze, wordt belichaamd door het bedrijfster rein van De Schelde: door de aard van ie gebouwen, de ruimtebeleving, de De zware plaatwerkerij op de kop van het Scheldeterrein in nieuwe gedaante. Impressies waarmee stedebouwkundig bureau Palmboom van den Bout een moge lijkheid tot hergebruik in beeld brengt. aanwezigheid van water, en niet in het minst door de ambachtelijke activi teiten van de Vlissingers die er werk ten. „Beleid dat erop gericht is de ei genheid, en daarmee de aantrekkings kracht van Vlissingen te vergroten, bouwt op dit erfgoed voort", zo be pleitten ze. Deze dagen vindt op het Scheldeter rein rigoureus kaalslag- plaats om ruimte te maken voor nieuwe woonwij ken. Maar daar liggen in Vlissingen slechts weinigen wakker van. Wat om behoud vraagt, blijft vooralsnog over eind staan: de fabriekshallen en lood sen rond het-dok, dat tot in het hart van de binnenstad steekt. Het Rotterdams bureau VHP, dat uit verkoren werd om in november de eer ste aanzet voor een masterplan op ta fel te leggen, kopieerde ook de sugges tie om het 'historisch-organisch' stads beeld te herstellen. Er wordt naar ge streefd het dok tot vanzelfsprekend on derdeel van de binnenstad te maken. Daarmee is korte metten gemaakt met de visie van projectontwikkelaars die Vlissingen nog niet zo lang geleden een heel andere richting in dreigden te duwen. Zij beoogden vernietiging van alle bebouwing rond het dok. In plaats daarvan zou een woon- en va kantie-enclave voor welgestelden ont staan. VHP-directeur Frank Marks ziet het als een uitdaging de fabriekshallen als monumenten te laten staan, en er eco nomische, sociale en culturele functies aan te geven. „Het moeilijke zit in de betaalbaarheid van de ideeën." Maar hij gaat er vooralsnog vanuit dat de Vlissingers slim en daadkrachtig ge noeg zijn er op haalbare wijze invul ling aan te geven. Er is nauwelijks geduld daar lang mee te wachten. Het culturele leven maakt al gretig gebruik van de markantste gebouwen. De machines in de zware plaatwerkerij op de kop van het dok, waren al vele malen decor voor thea ter, film en muziek. Aanstaande zater dag komt de arbeidersstem er aan het woord. Dan presenteert oud-KSG-'er David de Leeuw zijn nieuwste boek: 'Een kilo verantwoordelijkheid'. Hij verhaalt daarin over een halve eeuw belangenbehartiging binnen de OR van De Schelde. Maar daar laat hij het niet bij. De Leeuw maakt nu ook deel uit van een stichting die kunstenaars uitnodigt hun visie te geven op de in richting van het KSG-terrein als bij zonder woon-, winkel-, werk-, en re creatiegebied. Zondag start in de zwa re plaatwerkerij een eerste tentoonstel ling. „Ik ben heel benieuwd", zegt hij, „of dat ook de Vlissingers buiten de culturele kring zal boeien." GOES - Het militaire aanspreekpunt voor de samenle ving in de regio Zuid, het Regionaal Militair Commando Zuid, krijgt een nieuwe commandant. Kolonel M. Felix draagt vrijdag in Vught het commando over aan kolonel L. Vermeulen. Vermeulen was tot half september com mandant van de Koninklijke Militaire School in Weert. Hij heeft na zijn opleiding aan de KMA onder meer func ties gehad bij 13 PantserinfanteriebataljoA Garderegi ment Fuseliers Prinses Irene in Schalkhaar. Ook werkte hij vier jaar op het hoofdkwartier van het Eerste Duits-Nederlandse Corps in Münster. Het RMC Zuid heeft als werkgebied de provincies Zee land, Noord-Brabant en Limburg en onderhoudt namens defensie het contact met de Nederlandse maatschappij. Bij een ramp of dreiging daarvan is de commandant ver antwoordelijk voor de ondersteuning van de civiele ram penbestrijdingsorganisaties. Regelmatig vindt overleg plaats met gemeentelijke en provinciale overheden en po litie en brandweer. Vorige week nog was een team stand-by toen het containerschip Fowairet vastliep op de Westerschelde. Voorbereidingen voor opvang van geëva- cueerden werden toen in gang gezet. DEN HAAG - De Nederlandse boerenkaas blijft be schermd. In afwachting van Europese regelgeving hand haaft minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) de zogenoemde Landbouwkwaliteitsre- geling kaas. Die zou eigenlijk op 1 januari 2006 worden vervangen door Europese regelgeving. In het kader daar van hebben Nederlandse kaasboeren om bescherming van de kaasnaam gevraagd, maar door grote achterstanden in Brussel dreigde een besluit daarover te laat te komen. De vrees bestond dat makers van goedkope imitatiekazen in het gat zouden springen en hun producten ook als Neder landse boerenkaas zouden verkopen. Dat heeft Veerman nu voorkomen door de Nederlandse regeling te laten door lopen totdat de beschikking uit Brussel er is. HEINKENSZAND - Stichting Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand krijgt van de provincie een eenmalige sub sidie van 10.314 euro om een tekort over 2003 weg te wer ken. Dat tekort van in totaal 30.941 euro is ontstaan door een forse toename van de kosten, onder meer voor salaris sen en door veiligheidseisen. De provincie dekt één derde van het totaal tekort af, de gemeente Borsele en de stich ting doen elk ook één derde. Stichting Zeeuwse Schaaps kudde zorgt voor de begrazing van dijken in de Zak van Zuid-Beveland door schapen. Over 2004 en 2005 is de be groting van de stichting sluitend, maar het tekort over 2003 viel zonder extra steun niet weg te werken. MIDDELBURG - De provincie gaat met diverse partijen om de tafel zitten om te voorkomen dat Omroep Zeeland in de toekomst ooit nog eens wegvalt als calamiteitenzen der. Zowel met de omroep zelf als met Nozema en KPN, zo blijkt uit het antwoord van Gedeputeerde Staten op vragen van de ChristenUnie. Die fractie toonde zich on langs zeer verbaasd toen de omroep voor de tweede keer in korte tijd uitviel als gevolg van een storing. prRolf Bosboom DDELBURG - Zes titels ma lkans op de Zeeuwse Boeken- js2005: Meneer Joyce in Vlis- m van Erik Bindervoet en ibert-Jan Henkes, Als ster- maar de hemel gaan van Ri- Ferdinandusse, Het verhaal Zeeland van Jan J.B. Kui- en Robbert Jan Swiers, De ironkene van Margriet de or, Schijnbewegingen van ortje Zwigtman en De elek- ike kus van Dorothee Stur- genomineerden werden giste- bekendgemaakt door de ju- die dit jaar bestaat uit rijfsters Nelleke Noorder dichteres Emma Crebol- recensent en universitair do- Frank Hellemans, commis- van de koningin Wim van Ider (voorzitter) en hoofdre- !teur van het Zeeuws Tijd rift Paul van der Velde (secre- I). orde derde editie van de boe- iprijs waren 43 titels inge- iurd. Dat is meer dan de voor inde jaren (38 in 2004 en 20 .003). De geselecteerden van jaar staken volgens Paul van Velde duidelijk boven de uit. Elk jurylid heeft een den gemaakt, waarbij de nmer 1 honderd punten gt en vervolgens aflopend tien punten voor de nummer „Alle genomineerden had- meer dan tweehonderd pun- en hadden dus de duidelijke »rkeur van ten minste twee de vijf juryleden." ®r de boekenprijs komen alle dien in aanmerking waarvan inhoud of de auteur een link ft met Zeeland. Doordat er ken uit allerlei genres wor- ingestuurd, klinkt nogal het verwijt dat de jury ap- b met peren vergelijkt. Van Velde vindt dat geen onover- telijk bezwaar. „Het ene jaar it een appel, het andere jaar peer." sdeze keer staan uiteenlopen- boeken op de zogeheten short- Meneer Joyce in Vlissingen, iegeven in de Slibreeks, is bij- Kbeeld een eigenzinnig essay r het kortstondige verblijf i schrijver James Joyce in land, in 1912. os Ferdinandusse portret je in zijn boek 21 vrouwelij- iollywood-sterren, met veel al een ongelukkige levensloop. Jan J.B. Kuipers (twee jaar gele den ook genomineerde) en Rob bert Jan Swiers schetsen op toe gankelijke wijze de historie van Zeeland. In De elektrieke kus heeft de Brabantse historica Dorothee Sturkenboom de ge schiedenis van het Natuurkun dig Genootschap der Dames in Middelburg (1785-1887) opgete kend. De proza-genomineerden zijn Margriet de Moor en Floortje Zwigtman. De Moor schreef een roman over de Zeeuwse waters noodramp. Voor Zwigtman, af komstig uit Middelburg, is Schijnbewegingen haar derde historische jeugdroman, die zich afspeelt in Londen, aan het eind van de negentiende eeuw. De winnaar van de prijs, een be drag van 2500 euro, wordt vrij dag 28 oktober bekendgemaakt in het Stedelijk Museum voor Actuele Kunsten in Gent. Daar wordt ook het 55-jarig bestaan gevierd van het Zeeuws Tijd schrift, dat het initiatief heeft genomen tot de Zeeuwse Boe kenprijs. Het eerste nummer van het tijd schrift werd destijds ook in Gent uitgereikt. VLISSINGEN - In de Vlissingse bioscoop is vanavond een voor première van de film Bewitched van Nora Ephron te zien. De ver toning is alleen toegankelijk voor vrouwen. CineCity houdt de komende tijd elke maand een zogeheten La- dies Night, waarbij een filmver toning wordt gecombineerd met activiteiten zoals demonstraties van een kapsalon en een nagel studio. Bewitched draait vanaf volgen de maand in de Nederlandse bio scopen. Het is een romantische komedie met in de hoofdrollen Nicole Kidman en Will Ferrell. Het verhaal gaat over een nieu we versie van de klassieke tv-se- rie 'Bewitched', waarbij de nieu we hoofdrolspeelster een echte heks blijkt te zijn. De Ladies Night begint van avond om 19.00 uur. Galerie Caesuur fungeert als spil en tijdelijk kantoor van de kunstroute. foto Ruben Oreel Kunstenaars trekken sporen door Middelburg door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Kunstenaars trekken de komende weken uiteenlopende sporen door Middelburg. Door die allemaal in beeld te brengen, moet uiteindelijk een nieuwe kaart van de stad ontstaan, zegt Hans Overvliet van presentatieruimte Caesuur in de Lange Noordstraat, een van de initiatiefnemers. Mede-aanleiding voor het project, dat de naam Middelburg terloops. Stadslijnen stadsgezichten heeft gekregen, is het tienja rig bestaan van Caesuur. Overvliet heeft sa men met kunstenaar Ramon de Nennie een groep beeldende kunstenaars, schrijvers en een componist samengesteld die allemaal vanuit hun eigen discipline een bijdrage le veren aan het project. „Het vertrekpunt is de gedachte dat ieder een wel een loopje in de stad heeft, een rou te die hij of zij heel vaak loopt", zegt Over vliet. Alle deelnemers geven daar hun eigen invulling aan en zorgen ervoor dat ze aller lei lijnen, sporen en routes in vooral het cen trum zichtbaar maken. In Caesuur hangt een grote plattegrond van Middelburg, waarop alle loopjes worden aangegeven. „Op die manier krijg je een nieuwe kaart van Middelburg." De betrokkenen zijn, naast Overvliet en De Nennie, Hans Bommeljé. Peter Steutel, Ko de Jonge, Harry Vandevliet, Barbara Jean, Sela, Machteld van der Wijst, Caroline Pas- senier, Douwe Eisenga, Philip Veurink, Peter en Jan Hamer, Peter Sijnke en stads dichter Jan J.B. Kuipers. Het project is afgelopen weekeinde in gang gezet. De komende weken moeten steeds meer bijdragen zichtbaar worden in het stadsbeeld. De ruimte van Caesuur fungeert als spil en tijdelijk kantoor. Daar zijn de beelden te zien of voorbeelden ervan. Ook staan er drie monitoren waarop dagelijks vanaf ongeveer vier uur 's middags de voort gang is te volgen. Rode lijn Enkele bijdragen zijn al gereed, Ko de Jon ge heeft bijvoorbeeld een veertig meter lan ge rode lijn door Caesuur getrokken. Die knipt hij vervolgens in honderd stukken die hij naar willekeurige adressen in Middel burg stuurt, met de begeleidende tekst 'U bent een winnaar!' De ontvanger wordt ge vraagd de strook te bewerken en terug te sturen. Barbara Jean trok met de maaima- chine sporen door onder meer het gebied in de Maisbaai waar het museum van Aldo van Eyck zou komen. De foto's van die sporen zijn te zien in Caesuur. Machteld van der Wijst liet op tien plaatsen in Middelburg werken achter. Samen vor men ze een route, die begint op de Noord- weg en eindigt in de Schuddebeurssstraat. Daar is elke zaterdag om 11.15 uur de tekst van de bijbehorende publicatie (Een groot wit doek) te beluisteren. Historicus Peter Sijnke beschreef de route van zijn huis in de Sint Janstraat naar zijn werk aan het Hofplein en de rijke geschiede nis die hij daarbij passeert. Een 'tijdreis', noemt hij het zelf. Ramon de Nennie maakt een serie van veer tien kleine schilderijtjes die hij, als een soort staties, in de stad plaatst. „Mensen kunnen proberen het spoor te volgen, maar halverwege ook voor een ander loopje kie zen." Caesuur hoopt over enkele weken een 'rondlooplijst' beschikbaar te hebben, waar op alle routes staan aangegeven. „Het meeste speelt zich in de openbare ruim te af", zeggen Overvliet en De Nennie. „De verstolling van dat alles is in Caesuur. Daar hebben we op 29 oktober ook een 'vaststel ling'. Dan kijken we wat er allemaal is ge beurd en wat we er verder mee gaan doen. Er zal waarschijnlijk een soort van publica tie komen, in welke vorm dan ook." In hoeverre de werken bestand zijn tegen vandalisme of diefstal moet blijken. „We in formeren de omwonenden en voor de rest la ten we het over aan het respect voor het werk." De initiatiefnemers verwijzen naar het enigszins vergelijkbare nissenproject uit de jaren negentig, waarvan nog steeds spo ren zichtbaar zijn. „We kiezen niet bewust voor het permanente, maar als het werk het in zich heeft: waarom niet?" door Martijn de Koning ARNEMUIDEN - Niet alleen au tomobilisten schrikken zich te genwoordig een hoedje als ze hun net getankte benzine moe ten afrekenen. Ook sportvlie gers en bedrijven die 'in de lucht' hun geld verdienen, kij ken na het voltanken van hun vliegtuig steeds vaker met de no dige schrik naar de geldmeter. Samen met de autobrandstoffen steeg ook de prijs van AV-gas, de brandstof voor kleinere vlieg tuigen, de afgelopen tijd fors. J. Boyen-Rienks van Skydive Zeeland organiseert parachute sprongen boven vliegveld Mid den-Zeeland bij Arnemuiden. Hij voorziet problemen als de brandstofprijzen nog verder stij gen. „Dan moeten we onze tarie ven eigenlijk laten stijgen. Maar dat willen we niet. Er zit nu een maal een grens aan wat mensen voor zo'n sprong willen betalen. Bovendien moeten we concurre ren met Belgische bedrijven. Als wij te duur worden, gaan de mensen allemaal daarheen." De hoge prijs van brandstof is niet het enige probleem waar de bedrijven mee te maken hebben. Sinds afgelopen januari mogen ze de accijns op vliegtuiggas niet meer terugvragen bij de Be lastingdienst. „Dat is misschien nog wel een groter probleem dan die hoge gasprijs", geeft E. Belderok aan. Hij is woordvoerder van Cess- Air, dat onder meer vlieglessen geeft vanaf het enige Zeeuwse vliegveld. „Door die maatregel betalen we bijna een euro per li ter méér dan vorig jaar. In de praktijk komt dat neer op 30 eu ro extra per uur. En hoe verve lend ook, we moeten dat toch doorberekenen aan de klanten." Die komen dan ook minder mas saal opdagen voor vlieglessen dan voorheen. „We zien vooral minder jongeren", geeft Belde rok aan. Aerolin Photo is ook gevestigd bij vliegveld Midden-Zeeland. Het bedrijf maakt luchtfoto's. „Ik heb mijn prijzen nog niet verhoogd", vertelt J. van der Linden. „Maar ik vrees dat het er straks wel van komt." Van der Linden legt de schuld bij de overheid. „Het is toch on voorstelbaar dat die niet in staat is een duidelijk en eendui dig beleid te voeren. De regels veranderen steeds, waardoor ik nu 6000 euro minder binnen krijg dan in eerdere jaren. Erg frustrerend, allemaal." De woordvoerders van de bedrij ven bij het vliegveld zijn alle maal duidelijk over de toe komst: die zien ze niet al te roos kleurig tegemoet. Van der Lin den zoekt het daarom maar in al ternatieve ideeën. „Ik wou dat mijn vliegtuig op water liep in plaats van op gas." TERNEUZEN - Wie niet tevre den is over zijn buurt of wie ideeën heeft hoe zijn woonomge ving kan worden verbeterd, krijgt aanstaande zaterdag de gelegenheid om dat kenbaar te maken via de zogenoemde woon- wensenwijzer van de Terneuzen- se woningcorporatie Clavis. De woonwensenwijzer is een in teractieve vragenlijst over wo nen in de breedste zin van het woord. Doel van Clavis is om te achterhalen welke wensen op woongebied leven onder de men sen. De antwoorden op de vra gen, moeten de woningbouwcor poratie helpen bij het beter be dienen van haar cliënten. Voor de mensen zelf is de invu loefening volgens Clavis een nut tig instrument om hun persoon lijke woonwensen scherper in beeld te krijgen, zodat ze zich ge richter kunnen oriënteren op de woningmarkt. Niet alleen huur ders worden uitgenodigd de vra genlijst in te vullen, iedereen die zijn eigen woonwensen in kaart wil brengen kan daarvoor terecht op de website van Cla vis, www.clavis.cc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15