Versoepelen ophokplicht is farce &een plan zonder tegenprestatie Schoolrestaurant Erasmus geopend Wethouders positief over soepeler regels opvang asielzoekers legende editie ïeelandboek s verschenen Inzamelen gft-afval loont in Zeeland nog de moeite Zeedijk wijkt voor spoorlijn Vrouw veroordeeld voor oplichting Hasjdealer hoeft niet te zitten Ixcursie luitenplaats [loetinge }S blijven bij politiek van voor wat, hoort waf bij ontwikkelingen buitengebied Galerie door René Schrier MIDDELBURG - De stad Middelburg is een nieuw restaurant rijker, Erasmus genaamd. Het is echter maar eens in de veertien dagen open dus reserveren is vereist. De prijzen zijn zeer acceptabel en dat voor menu's die zijn samenge steld door (Zeeuwse) topkoks. Het gaat om het restaurant van de prak tijkschool Het Bolwerk aan de Teresast- raat in Middelburg. In Zeeland zijn wel meer scholen die een consumptieve op leiding koppelen aan de praktijk, maar niet iedere opleiding zet, zoals Het Bol werk, de deuren voor het grote publiek open. Het idee voor het restaurant is niet zo nieuw. Het ontstond al in 2002 en de school heeft er toen ook de Zeeuwse on derwijsprijs mee gewonnen. Het idee was evenwel nog niet tot uitvoering ge bracht omdat met het restaurant - net als in het echt - voldaan moest worden aan allerlei regels en voorschriften. Het Bolwerk is een school voor kinde ren met leerbelemmeringen en leerstoor nissen, tussen de twaalf en achttien jaar. In de school worden de leerlingen getraind in arbeid en dat gebeurt met het nabootsen van echte werksituaties. Daarvoor heeft Het Bolwerk inmiddels vijf verschillende bedrijven opgericht. Het restaurant Erasmus is er één van. Verder is er een cateringbedrijf, een au- topoetsbedrijf, een fietsreparatiebedrijf en een bedrijf dat zich richt op tuinaan leg en groenonderhoud. Schooldirecteur T. Schild legt uit dat het restaurant geen concurrent wil en kan zijn van de reguliere Middelburgse horeca. Daarom is juist met de plaatse lijke ondernemers overlegd op welke avond het het beste geopend kan zijn. Dat werd de maandagavond omdat het op die avond doorgaans nogal rustig is in het Middelburgse uitgaansleven en er dus de minste concurrentie optreedt. De leerlingen die kiezen voor de oplei ding consumptief en koken krijgen les van onder anderen docent Paul Reinier- sen. Hij is zelf in het verleden chef-kok geweest en heeft vervolgens voor het on derwijs gekozen. Als de jongens en meis jes Het Bolwerk verlaten hebben zullen ze het zeer waarschijnlijk niet schoppen tot chef-kok. Maar ze zijn dan wel zeer goed inzetbaar op assisistent-niveau in elke keuken. Onderdeel van de oplei ding is bijvoorbeeld de module socia- le-hygiëne. Uitwisseling Inmiddels is het restaurant twee avon den open geweest. Eén keer voor 'gewo ne' bezoekers en dinsdagavond voor leerkrachten van de Griffioenschool uit Middelburg, die juist deze week een uit wisseling hebben met een Maastrichtse school. Volgens Schild richt Het Bolwerk zich met de mini-bedrijven vooral op de di recte omgeving. Mensen uit de wijk met een kapotte fiets, problemen in de tuin of een auto die een poetsbeurt kan ge bruiken kunnen dan ook zonder proble men een beroep op de leerlingen doen. „We merken dat er nog wel een drempel is om de school binnen te stappen. Daar willen we met onze mini-bedrijven iets aan doen." Voor de eerstvolgende opening van het restaurant, maandag 3 oktober, staat een menu van Lanny van Waarde van De Mug op het programma. Gegratineer de geitenkaas als voorgerecht, Noorse zalmfilet als hoofdgerecht en als dessert een bavarois van boerenyoghurt en een beignet van banaan met kokos. En dat voor een prijs van 7,50 euro, exclusief de drankjes. woensdag 28 september 2005 IANSWEERT - Bij het jubile- itnde aannemingsbedrijf Van lerStraaten te Hansweert is gis- tren de negende editie van het telandboek ten doop gehou- tn.Deze jaarlijkse uitgave, on- [i redactie van K. Bos, bevat bgebruikelijk een verscheiden- rid aan artikelen over Zeeuwse aderwerpen. itgever Stichting Zeelandboek lemt het een 'actueel tijdsdocu- ent vanuit een grote verschei- mheid aan invalshoeken.' Het stekent aandacht voor mensen i gebeurtenissen, voor ruimte i landschap, economie en be- [ijvigheid, kunst en cultuur en olitiek. et Zeelandboek kent een aan- 1 vaste medewerkers, zoals J. endriksen (oud-ambtenaar ijkswaterstaat), A. Parre ud-communicatiemedewerker itsbedrijf Delta), stedenbouw- ondige H. Droogh, landschaps- chitect J. W. Bosch, de journa- sten A. Oosthoek en A. Snel, .van Zuilen (hoofd communi- ïtie Delta) en taalkundige L. inDriel. ij besteden in de negende afle- ffing onder meer aandacht aan TD-politica N. Ginjaar-Maas, tiiilder J. Beerens, zeeaaskwe- er B. Meijering, journalist K. sger, keramist L. Quist en de langs overleden directeur van 1 Roosevelt Stichting, A. de li Aandacht is er voorts voor 100-jarige bedrijf Van der Iraaten, specialist in funde- ngstechnieken en waterbouw, Ringvisser B. van den Hoek en it 75-jarige architectenbureau Cthuizen, van Doorn, 't Hooft, irecteur V. Bijvanck van het Kuws Museum beschrijft het Dject de Wonderkamer en J. ötheunisse gaat in op Zeeuwse leertradities. Gedeputeerde van Heukelom licht de plan- in voor de Zeeuwse kennisin- Jstructuur toe. (Advertentie) door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Middelburg en Schouwen-Duiveland, de twee Zeeuwse gemeenten met een Rijksopvang voor asielzoekers, reageren gematigd positief op het voornemen van minister Ver donk (VVD, vreemdelingenza ken en integratie) de opvangre- geling voor asielzoekers te ver soepelen. In oktober of november maakt Verdonk bekend wat haar plan nen precies inhouden. Eerder deze maand schreef ze aan de Tweede Kamer dat ze on derzoekt of asielzoekers die een tweede of volgende asielvraag indienen toegang moeten krij gen tot de opvangfaciliteiten. Tot nu toe was het beleid om al le asielzoekers waarvan de eer ste aanvraag was afgewezen op straat te zetten. Hetzelfde gold voor vluchtelingen die de maxi mumleeftijd overschreden van de regeling voor alleenstaande minderjarige asielzoekers - de zogenaamde ama's. Verdonk wil voortaan asielzoe kers die rechtmatig in Neder land verblijven - bijvoorbeeld die waarvan een tweede aan vraag niet binnen 48 uur is afge wezen - wel opvangen. Nu zien gemeenten zich genoodzaakt voor deze categorie noodopvang te regelen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie bevestigt dat Verdonk studeert op een aanpassing van haar beleid. Op zijn vroegst volgende maand wordt duidelijk wie precies van de verruimde opvang kan profi teren. De Middelburgse wethouder A. de Vries (PvdA, minderheden en asielzoekers) reageert daar om voorzichtig. ,,Het zou heel belangrijk zijn als vluchtelingen die een tweede asielaanvraag hebben ingediend en ama's die achttien worden gebruik kun nen blijven maken van voorzie ningen. Zij vallen nu tussen wal en schip en verdwijnen vaak in de illegaliteit. Ik ben benieuwd hoe de aankondiging van Ver donk straks precies moet wor den geïnterpreteerd." De Schouwse wethouder G. Hou tekamer (SGP, burgerzaken) spreekt van een 'lichte verbete ring' van het asielbeleid. Hij blijft het 'inhumaan' vinden dat uitgeprocedeerde asielzoekers op straat worden gezet. Begin oktober spreekt Houtekamer weer met het ministerie. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het gescheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinafval om het vervolgens te composteren is in Zeeland nog steeds rendabeler dan het te ver branden. Er zijn dan ook geen plannen om deze wijze van inza meling los te laten. Staatssecretaris van Milieu, P. van Geel wil gemeenten meer vrijheid geven in het gescheiden ophalen van afval. Rotterdam heeft al besloten de biobak af te schaffen. Delta Milieu heeft vorig jaar bij de huishoudens in Zuidwest Ne derland 150 miljoen kilo gft-af val opgehaald. Het snoeihout en de sloot- en bermvegetatie lever de nog eens 250 miljoen kilo groenafval op. Ongeveer 20 pro cent daarvan is geschikt ge maakt als basis voor biomassa om onder meer te verstoken in Borsele. Er is circa 7 procent aan takken, puin. plastic en me taal dat nader gescheiden moet gaan worden. Delta Milieu heeft hiervoor een proef lopen in Berg- schenhoek. De rest van het gft-afval was goed voor 170 miljoen kilo compost van goede kwaliteit. Het gescheiden in zamelen is wel duurder maar het verwerken tot compost is, volgens recent onderzoek van het Afval Overleg Orgaan, twaalf procent goedkoper dan verbranden. Voor Zeeland geldt dat composteren voor een groot deel in de provincie gebeurt, ter- j wijl het restafval met vrachtwa- j gens naar de verbrandingsinstal- 1 latie bij Moerdijk wordt ge- bracht. MIDDELBURG - Voor de nieuwe spoorontsluiting van het Sloegebied door de Quarlespolder moet een deel van de zeewering tussen Walcheren en Zuid-Beveland wor den verlegd. Het gaat om de waterkering nabij de A58, ter hoogte van de aansluiting op de spoorlijn Vlissin- gen-Roosendaal. Het dagelijks provinciebestuur heeft besloten dat voor het verplaatsen van deze Sloedijk geen milieu-effecton- derzoek nodig is. Het gaat om een beperkte ingreep, die geen ingrijpende gevolgen in het gebied veroorzaakt, al dus de provincie. De landschappelijke en cultuurhisto rische waarden zijn gering, er zijn geen beschermde na tuurgebieden in de directe omgeving te vinden, de waar den uit oogpunt van flora en fauna zijn beperkt. De te kruisen A58 en Postweg (bij Lewedorp) blijven gehand haafd. MIDDELBURG - Een 41-jarige vrouw uit Vlissingen is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot 240 uur werkstraf en het terugbetalen van 20.790 euro aan haar gedupeerde ex-vriend. De vrouw kwam tijdens de rechtszaak niet opdagen, maar dat weerhield de rech ter er niet van om de vrouw bij verstek te veroordelen. „Zij heeft een hele lange tijd op een hele geraffineerde ma nier haar vriend beduveld", stelde de rechter. Ze had in de periode van juli 2002 tot en met februari van dit jaar op naam van haar vriend leningen afgesloten en met zijn bankpas geld opgenomen. Daarbij schroomde zij niet om de handtekening van haar vriend te vervalsen, zijn bank afschriften te stelen en te manipuleren. De man had heel de tijd niets doorgehad omdat zij hem vervalste bankaf schriften liet zien. Bovendien was de man niet op de hoogte van haar schul den uit een eerder huwelijk. In totaal vorderde het slacht offer zo'n 37.000 euro terug van de vrouw. De rechter ken de een deel daarvan toe. Wat de man nog rest is een gang naar de civiele rechter om ook het overige bedrag terug te krijgen. L0ETINGE - Stichting Land- hapsbeheer Zeeland bezoekt indag 16 oktober buitenplaats loetinge en het - eveneens in loetinge gelegen - Jachthuis. sexcursie begint om 14.30 uur lis rond 16.45 afgelopen. Bui- nplaats Kloetinge ligt aan het storische Marktveld. Achter l monumentale huis ligt een arme tuin met bijzondere, sde bomen en een oude kasteel- eg- S Jachthuis ligt verscholen in nparkbos aan de rand van het lip. Tijdens de excursie zullen tuin en het parkbos van bei- i buitenplaatsen worden be- jcht. Er kunnen maximaal zes- mensen aan de wandeling telnemen. elangstellenden dienen zich eraf bij de Stichting Land- thapsbeheer Zeeland aan te elden. DEN HAAG- Een 32-jarige man uit Wolphaartsdijk die door de Middelburgse rechtbank was veroordeeld wegens zijn betrokkenheid bij de verkoop van hasj door koffie shop Centraal Station in Hulst, hoeft niet meer naar de cel. De rechtbank in Middelburg had hem anderhalf jaar gevangenisstraf waarvan een half jaar voorwaardelijk op gelegd, maar het gerechtshof in Den Haag zette het on voorwaardelijk deel van de celstraf gisteren om in een werkstraf van 240 uur. Ook werd de door de rechtbank op gelegde Pluk-ze boete van bijna vierenhalve ton, door het hof tenietgedaan. Daarmee kwam het hof volledig tegemoet aan de wens van de verdachte. Deze was in hoger beroep gegaan om dat hij de celstraf en de Pluk-ze boete te hoog vond. Hij zei slechts een zeer geringe rol bij de verkoop van hasj te hebben gehad. Volgens hem stond de koffieshop welis waar op zijn naam, maar had hij met de bedrijfsvoering geen bemoeienis. Tijdens de behandeling van het beroep twee weken gele den had het Openbaar Ministerie vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk geëist, naast een Pluk-ze boete van 1,4 miljoen euro. Het gerechtshof wees de pluk-ze boete echter in zijn geheel af. Aan maatregelen zitten zoveel bezwaren dat kippen vrijlaten geen optie is Vivienna Bevelander en Martin Hoebeke leggen de laatste hand aan het gerecht. foto Ruben Oreel door Jeffrey Kutterink GOES - Zeeuwse pluimveehou ders reageren terughoudend op de versoepeling van de ophok plicht. Er zitten volgens hen zo veel praktische bezwaren aan dat het voor bedrijven in risicogebiedën nauwelijks de moeite loont om de kippen weer 'vrij te laten'. De meeste kippen mogen mor gen onder voorwaarden weer naar buiten, omdat er geen nieu we uitbraken van vogelgriep in Rusland en Kazachstan zijn ge meld. Minister Veerman van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit maakt onderscheid tussen bedrijven dichtbij water(trek)vo- gels en bedrijven daar verder vandaan. De bedrijven die een laag risico lopen moeten het gebied waar de kippen rondlopen overspan nen met een grofmazig net. Daarmee wordt direct contact met wilde water(trek)vogels voorkomen. Bedrijven in een ge bied met een hoog risico mogen de kippen ook buitenlaten, maar moeten dichte netten span nen. Dat is om te voorkomen dat de dieren in aanraking komen met uitwerpselen van wilde trek vogels. Zeeland telt volgens het ministerie twee bedrijven (Ril land en Ellemeet) in een gebied met hoog risico) en zeven in een gebied met laag risico. Ze staan op een kaart die het ministerie van LNV op internet heeft ge zet. „De maatregelen lijken een ver soepeling, maar zijn in de prak tijk voor velen nauwelijks een optie", reageert P. Blok-Koets, woordvoerster pluimveehou derij in het bestuur van de boe- renorganisatie ZLTO in Zee land. „Wil je een reële uitloop maken, dan moet je uitgaan van een vier kante meter per kip. Wij liggen in een gebied met een laag risico en hebben 6000 kippen op stal. De meeste kippen zullen voorlopig nog binnen blijven. foto Ruben Oreel Dat betekent dat we over een ge bied van 6000 vierkante meter netten moeten spannen. Dan krijg je flinke bouwwerken in het buitengebied. Het is de vraag of gemeenten dat toe staan. Je moet zelf nog onder de netten kunnen doorlopen, dus ze moeten op redelijke hoogte staan en ze moeten stormvast zijn. Bij dichte netten of zeilen is het helemaal lastig, want na een regenbui zakken die door en is de kans op scheuren groot. Bo vendien is het niet goedkoop. De kosten voor een open net zijn naar verwachting tien euro per vierkante meter. En dat alle maal voor een paar weken, want op 1 december mogen alle kip pen weer naar buiten." Blok-Koets is daarom voorlopig niet van plan de kippen naar buiten te laten. „Maar dat ver schilt natuurlijk per bedrijf. Wij hebben makkelijk praten, om dat we geen problemen hebben in de stal. Maar gaan bijvoor beeld de kippen elkaar gaan pik ken, dan kun je niet anders dan maatregelen nemen. Ik kan niet voor alle bedrijven spreken, maar er zitten zoveel haken en ogen aan de versoepeling dat de meeste zullen wachten totdat de ophokplicht helemaal komt te vervallen." inrRinus Antonisse IDDELBURG - Het nieuwe ngevingsplan Zeeland biedt [er ruimte voor nieuwe ont- kkelingen. Zowel in stad en jp als in het buitengebied. tegenprestatie moeten ont- kkelaars wél geld stoppen in blieke doelen. it dagelijks provinciebestuur cht er zeer aan dat deze zoge ten verevening als verplich- ig wordt opgenomen in het ngevingsplan. Voor een 'voor- it, hoort wat-regeling' zijn en juridische belemmeringen, it het dagelijks provinciebe- iur weten in een notitie aan Staten. ischillende partijen plaatsten jangs kritische kanttekenin- nbij invoeren van verevening, sar is het college van Gedepu- erde Staten niet gevoelig voor. erevening is een wezenlijk on- rdeel van het omgevingsplan. Het moet ervoor zorgen dat meer ruimte scheppen voor on der meer recreatie, wonen, eco nomische activiteiten, kleinscha lig kamperen, niet uit de hand loopt. Meer kansen voor nieuwe ontwikkelingen, maar dan wél met kwaliteit, aldus GS. Het college wijst erop dat er al diverse voorbeelden van vereve ning zijn. In het gebiedsplan West-Zeeuws-Vlaanderen is een 'groen voor rood-regeling' opge nomen: een recreatie-onder nemer die wil uitbreiden, moet ook geld stoppen in versterking van natuur en landschap. In Renesse werd uitbreiding van natuur mogelijk door verplaat sing van een tuincentrum, die werd betaald door de bouw van vier woningen ter plaatse. De op zet van een landschapscamping is een sier-voorbeeld van volledi ge verevening, stelt het college. De ondernemer mag een cam ping maken en moet daar tege lijk een aantal hectares groen bij aanleggen. Het college noemt ook een negatief voor beeld. Bij komst van de glastuin bouw bij Rilland is verzuimd met ondernemers afspraken te maken over landschappelijke in passing van de kassen. De gla zen stad staat er, over het groen is veel gesteggel (en betaalt niet de ondernemer, maar groten deels de burger). Het dagelijks provinciebestuur wil verevening niet beperken tot natuur en landschap (dus niet al leen geld stoppen in groen). Ook publieke voorzieningen komen nadrukkelijk in aanmerking, bij voorbeeld in de sociaal-culture le sector. Bij voorkeur wel pro jecten in de buurt van nieuwe ontwikkelingen, zodat sprake is van enige samenhang. Hobbel Tweede knelpunt dat bij Staten leden rondwaart is de vorming van een kwaliteitsteam. Dat moet vooraf adviseren over gro te plannen, die flink ingrijpen in bebouwd en landelijk gebied. Ook hieraan wenst het dagelijks provinciebestuur vast te hou den. Volgens het college is een kwaliteitsteam geen provinciale welstandscommissie, geen nieu we hobbel en geen club die ach teraf plannen van gemeenten de grond inboort. Het kwaliteitsteam is een groep deskundigen die adviseert over nieuwe plannen, legt het college uit. En daarbij vooral let op de vormgeving, architectuur, inpas sing in de omgeving, de wijze waarop rekening wordt gehou den met cultuurhistorie, archeo logische waarden, natuur en landschap. Een belangrijke rol voor het kwaliteitsteam is weggelegd bij het meedenken over de inrich ting van negen 'toplocaties', waaronder Neeltje Jans, de Hals van Zuid-Beveland, hoogbouw in Vlissingen en Terneuzen, de Staats-Spaanse Linies, het ge bied tussen Zeelandbrug en Zie- rikzee. Meer in het algemeen zal het kwaliteitsteam van belang zijn bij het bewaken van de beeldkwaliteit in de provincie. Daartoe hoort ook, meldt het college, de hoogbouw. Vermel ding van maximum-maten in het omgevingsplan houdt de voorkeur: 12 meter voor buiten gebied en randen, 15 meter voor centra van dorpen en 26 meter voor de centra van de vier ste den. Overschrijding van de maten kan alleen onder voorwaarden. Zeker langs de oevers van de Delta wil het college van GS zeer terughoudend omgaan met ontwikkelingen die het open en weidse karakter aantasten. Reynier de Muynck Vanaf heden geopend tlke donderdag van 14 - 22 uur. Behalve schoolvakanties. s-H.H.Kinderendijk 19/21 Goes. Bezoek op afspraak mogelijk. 0113-223805/250216

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13