Zoutelande gaat nog niet op slot Formatie kan nog weekje duren JZC PZC Niemand durft kritische vragen te stellen Bestelauto uit de bocht op A58 yjsselcfejfh nnodps 11 Verzet tegen nieuw parkeerbeleid groeit nvesteren in kustzone blijft ondanks project kustversterking mogelijk pËffjÉS! agenda AAZET Winter 2005 woensdag 28 september 2005 LTELANDE - De inwoners Zoutelande voelen niks vergunningparkeren. Be id parkeren lijkt ook niet po- air, al zijn voorstanders en te- istanders in balans; de mees- Zoutelandenaren weten niet levoor of tegen moeten zijn. I blijkt uit de eerste reacties bij de gemeente Veere zijn binnengekomen. De gemeente heeft tot nu toe 108 antwoord formulieren ontvangen van de ruim 800 die zijn verstuurd. Van die 108 stemmen 34 voor het ver gunningparkeren en 74 tegen, meldde S. Herlaar van de afdeling ver keerszaken van de gemeente gis teravond tijdens een vergade ring van de dorpsraad Zoutelan de. Over het voorstel van het ge meentebestuur om in het dorp betaald parkeren in te voeren, is de bevolking vooralsnog ver deeld. De opvattingen lopen sterk uiteen, zei Herlaar. Dertig procent van de mensen is voor betaald parkeren in het hele dorp; ook dertig procent wil ner gens parkeerautomaten. Maar de grootste groep, veertig pro cent, heeft volgens haar 'geen mening' over het betaald parke ren. De dorpsraad en de midden standsvereniging Zomid hebben dat wel. Zij lieten vorige week op een informatiebijeenkomst met verkeerswethouder M. te Roller al weten niks te voelen voor het nieuwe parkeerbeleid. Niet voor het vergunningparke ren en ook niet voor het betaald parkeren. Zij vinden dat deze maatregelen, die bedacht zijn in 2000, achterhaald zijn omdat de vakantiedrukte in de zomer klei ner is geworden. Het toerisme heeft zich uitgebreid over een groter deel van het jaar, inclu sief voor- en naseizoen. Daar door zijn er nauwelijks meer echt grote parkeerproblemen. De inwoners kunnen nog tot en met 15 oktober hun antwoord formulier insturen naar de ge meente. Daarna zal het college van B en W een standpunt inne men. De gemeenteraad neemt in december een definitief besluit over het parkeren in Zoutelan de. nr Maurits Sep lUTELANDE - Ondernemers Zoutelande kunnen de komen- ijaren gewoon blijven investe- j in verbetering en uitbrei- ig van hun bedrijven. Het jgaat niet op slot nu er plan- worden gemaakt voor ver ging van de kust. Wel be lt de kans dat ondernemers op of dichtbij de zeewering illen (ver)bouwen, daarvoor toestemming meer krijgen. it zei A. Sannen van het pro- rtbureau Zwakke Schakels gis- avond tijdens een vergade- gvan de dorpsraad Zoutelan- Hij gaf er een toelichting op project, dat onderzoekt hoe kust van Zuidwest-Walche- versterkt moet worden. De st bij Zoutelande zal tussen 20 en 2050 te zwak zijn om zeer zware storm te weer- san. Volgens landelijke richt ten moeten dijk en duinen trk genoeg zijn om het dorp ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 19.00 uur KUNST ANTIEK Kijkdag lot 18.00 uur! Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 -650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 :-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie mspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet «ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl eens in de vierduizend jaar te gen zo'n superstorm te bescher men. Het projectbureau bestudeert drie oplossingen voor de kustver sterking: het versterken van de dijk en de duinen aan de zeezij de, aan de landzijde of verho ging en verbreding van de zee wering op de plek waar die nu ligt. Met name de optie van ver sterking aan de landzijde baart de inwoners van het dorp zor gen. Die oplossing zou kunnen betekenen dat een deel van het dorp moet verdwijnen. De maatregelen hoeven in Zoute lande pas tussen 2020 en 2050 te worden uitgevoerd. Tot die tijd is de zeewering bij het dorp sterk genoeg. Wel wordt begin volgend jaar al een keuze ge maakt voor één van de drie op ties. Onder de inwoners bleek gister avond de vrees te bestaan dat het dorp toch nu al 'op slot' gaat voor nieuwe ontwikkelingen. Mogen ondernemers in de hore ca of de recreatie nog plannen indienen voor uitbreiding of kwaliteitsverbetering, wilde een aanwezige weten. „Zoutelande gaat niet op slot", stelde projectleider Sannen. „Natuurlijk zal nadrukkelijk re kening worden gehouden met Zwakke Schakels. Maar dat werkt twee kanten op. Het kan vertraging betekenen voor een plan, maar het kan een plan ook versnellen als het juist erg goed aansluit bij de maatregelen voor de kustversterking." Projectse cretaris L. Dekker nuanceerde dat wat. Zij maakte onderscheid tussen de gebieden die nu al tot de primaire waterkering horen en de gebieden die daarbuiten vallen. „Voor plannen op grond die bij de waterkering hoort, is nu al een ontheffing nodig van bijvoorbeeld het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Dat blijft zo. En ik kan me voorstellen dat het waterschap bij nieuwe plannen rekening zal houden met de maatregelen die voor de kustver sterking nodig zijn." In gebieden die niet tot de pri maire waterkering horen, kun nen ondernemers nog gewoon in vesteren in hun bedrijf, zei Dek ker. „Daar gelden geen beper kingen, anders dan die nu al ge leden in het bestaande beleid van de overheden. Het is niet zo dat daar nu al minder mogelijk wordt door het project Zwakke Schakels." STREEKACTIVITEITEN IMBURG Schuttershof, 19.00 - Muur: Gym vanaf 50 jaar; IDDELBURG - Zeeuwse Volksuniver- I, Spanjaardstraat, 20.00 - 21.00 kennismakingsavond cursus oer- onlijke effectiviteit/aandacht voor ïliteit van het leven; ERE - Gymzaal Zanddijk. 9.15 -10.15 Gym vanaf vijftig jaar; IAkkoord, Oudestraat. 13.30 - 16.00: irdensoos; ISSINGEN - Sporthal Baskensburg, Power yoga. KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 Arnold Slootmans bij de voormalige groenstrook achter zijn huis. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Twee jaar geleden dacht hij te hebben gewonnen. Via een rechtszaak hield Middelburger Arnold Slootmans het rooien van struiken en zeven bomen achter zijn huis tegen. Nu is de groenstrook weg, deels ingericht als tuin. Slootmans zet zijn gevecht voort. De achterburen hebben de grond ge kocht, ze wilden graag hun tuin uitbrei den. Begrijpelijk, vindt Slootmans. „Maar ik heb totaal geen privacy meer. Vroeger zag ik alleen de schoorstenen van de huizen, nu kijk ik bij de buren op het bord." De strook, die eerst be groeid was met struiken en bomen, is een meter of zeven breed. Aan beide kanten lopen brandgangen. Die grenzen weer aan tuinen en daar weer achter lig gen twee rijen woningen. Een rij aan de Breeweg en een rij aan 't Zanddorp. Drie jaar is hij inmiddels bezig met brie ven schrijven, bezwaar maken en proce dures voeren. Het begon ermee dat de gemeente alle bomen achter het huis wilde kappen. Met de kopers van de grond was afgesproken dat de strook kaal zou worden opgeleverd. Een ge rechtelijke procedure, aangespannen door Slootmans en zijn buren, stak daar een stokje voor Vervolgens verkocht de gemeente de strook met bomen en al. De nieuwe eige naren haalden de bosjes weg en een deel vroeg opnieuw kapvergunningen aan voor de bomen. Twee zijn er afgege ven, bij één vergunning is bepaald dat er een andere boom voor in de plaats moest komen. Het leek erop dat de ach terburen hun tuin konden gaan inrich ten. „Wat blijkt nou", zegt Slootmans. „Op dat stuk grond zit de bestemming groenvoorziening. Dat betekent dat je er nog geen schutting op mag zetten. De gemeente heeft die mensen een worst voorgehouden." Omdat de nieuwe eigenaren niets met hun bezit konden doen, besloot de ge meente de bestemming te veranderen. Eerst van groen naar tuin, vervolgens van groen naar erf. „Als de grond de be stemming erf krijgt, mogen er schuur tjes worden gebouwd", zegt Slootmans' buurman Piet Polderman. De gemeente raad vond het goed, ook omdat wethou der Hannie Kool-Blokland (CDA) meld de dat er overeenstemming was met de bewoners van 't Zanddorp. Onbespreekbaar Niet waar, zegt Slootmans. „Twaalf van de veertien mensen aan deze kant willen terugkeer van de oude groen strook, maar dat was onbespreekbaar voor de gemeente. Vervolgens hebben we laten weten dat we als alternatief op anderhalve meter van de brandgang een schutting willen, met leilindes erte genaan. Dat zou voor ons een oplossing zijn zonder tussenkomst van de rechter. Ook dat is van tafel geveegd." De ge meente wil nu direct naast de brand gang een hek plaatsen met klimop erte genaan. Dus volgt er weer een procedure. Sloot mans en Polderman vinden dat de tui nen van de achterburen te dicht aanslui ten op de brandgang. Ze hebben be zwaar gemaakt tegen de beslissing van de raad om de bestemming te verande- foto Lex de Meester ren. Polderman: „Ik ben hier dertig jaar geleden juist komen wonen omdat het zo vrij lag." Intussen zijn de tuintjes vol op in gebruik. Een aantal achterburen gebruikt de extra grond om groente te telen. Er staat kool, er groeien tomaten. De prei is bijna klaar voor de oogst. Slootmans spreekt van 'list en bedrog'. „En niemand durft kritische vragen te stellen." Onlangs nog werden de regels voor het kappen van bomen veranderd. De waarde van bomen voor omwonen den mag geen reden meer zijn om een vergunning te weigeren. En dat is pre cies de reden waarom de rechter de kap van de bomen achter 't Zanddorp in eer ste instantie afwees. Hij vindt dat de hele ellende voorkomen had kunnen worden. Bijvoorbeeld als de gemeente eerst de bestemming had veranderd en daarna pas de grond had verkocht. „Het is hier net het theater probleem in het klein. Iedereen werkt langs elkaar heen. Als je ziet hoeveel fouten er gemaakt worden in zo'n simpe le zaak, dan kun je jezelf ook voorstel len dat ze fouten maken met zo'n bouw put." Hannie Kool wil niet reageren op de kwestie zolang de bezwaarprocedure loopt. Zoektocht naar nieuwe wethouder vergt veel praten door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De zoektocht naar een nieuwe Middelburgse wethouder kan nog wel de hele week duren. CDA-fractievoorzit- ter J. Kodde zegt zeker nog tot vrijdag nodig te hebben. Vorige week dacht Kodde nog dat hij er gisteren uit zou kun nen zijn. „Dat was niet realis tisch. We hebben nu net de eer ste informatieronde gehad. Nu volgt een tweede gesprek met verschillende mensen. Vervol gens moet de keuze nog worden voorgelegd aan de fracties en de wethouders." Samen met S. Szarafinski, frac tieleider van de PvdA bepaalt Kodde wat er nu moet gebeu ren. „We moeten eruit komen. Ik streef er nog steeds naar de nieuwe wethouder in de raads vergadering van maandag te kunnen benoemen. Maar dan moet er nog heel wat gebeuren." Er zijn twee wethoudersposten van onze regioredactie KRUININGEN - Op de A58 ter hoogte van Kruiningen is gister middag rond kwart over twee 's middags een 40-jarige automo bilist uit Utrecht uit de bocht ge vlogen. De man raakte daarbij lichtge wond. Bij het nemen van de afrit Yerse- ke verloor de Utrechter de macht over het stuur. Hij be landde in de linkerberm en sloeg over de kop waarna zijn bestelauto op de kop tot stil stand kwam. De bestuurder liep bij het ongeluk een pijnlijke nek op. Voor onderzoek werd de man overgebracht naar het Ooster- schelde Ziekenhuis in Goes. De bestelauto raakte rondom be schadigd. vacant nadat A. van 't Westein de (GroenLinks) en L. Luitwie- ler (ChristenUnie) hun ontslag indienden. Het is nog niet be kend of CDA en PvdA één nieu we wethouder voldoende vinden om de twee te vervangen. Zowel de SGP als de Politieke Partij Middelburg hebben aan geboden een wethouder te leve ren. Als de nieuwe wethouder uit één van die partijen komt, heeft de nieuwe coalitie een meerderheid in de raad. Eerder solliciteerde A. Damman open lijk naar de functie. Hij heeft maar één raadszetel achter zich. (Advertentie) Aanbieding Wollen coats Vandamo 149?- nu 79,95 Giorgio Armani Toni Gard Annette Gortz Airfield Mart Visser Erny van Reijmersdal Piazza Sempione Yell Angelo Marani Indies Frank Usher Marina Rinaldi Maat 36 t/m 50 Lange Vorststraat 1£»*Goes, 0113-211935 Lepelstraat 1Yerseke - tel. 011 3 - 57 15 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11